Alice Doesn't Live Here Anymore (1974) ☆ 👁

(Martin Scorsese)

amerikai dráma, szerelmi történet

3,9

2019-08-18 18:34:50 Benny Bug (4) #13

Scorsese egy zseni! Elképesztő, hogy egy viszonylag egyszerű cselekményt is mennyire fel tud dobni stílussal, hangulattal és érdekesen fura karaktereivel. Nem is beszélve a kiváló színészekről, Kris Kristofferson például iszonyú menő volt, de remekelt Ellen Burstyn is. A kis Jodie Foster vagy Harvey Keitel se semmi azért...
Számomra megér egy nagyon erős négyest! 85%

2018-11-21 11:31:12 Sziez (5) #12

Szerettük annak idején, pedig akkor, kiskamaszként, még nem is tudtuk, milyen sztárparádé vonul fel benne. Hiába, ami jó, az mindig jó.

2018-03-22 00:52:12 Doom (3) #11

Nem tipikus Scorsese film. Ki gondolta volna, hogy ő is csinált road moviet?

2012-05-29 15:45:30 Tenebra (4) #10

Igen, ez kifejezetten érdekes. Most így belegondolva nincs is nagyon női főhőse Scorsesének.

Egyébként én igazi feminista alkotásnak tartom.

előzmény: Kalti (#9)

2012-05-29 12:50:45 Kalti (4) #9

Kiváló film Scorsese mestertől, érdekes egy ilyen témájú és érzékeny hangvételű művet látni egy olyan rendezőtől, akiről inkább a gengsztereposzai vagy egyéb maszkulin filmjei ugranak be az embernek. Nem tudtam, hogy Ellen Burstyn Oscart kapott ezért a szerepéért, de nem volt nehéz kitalálni, a film megnézése után rögtön az volt a gondolatom, hogy ilyen kolosszális női alakítás biztos nem maradt legalább jelölés nélkül, mosolyogtam is, amikor láttam, hogy nem tévedtem. De a mellékszereplők is egytől-egyik emlékezetesek, Harvey Keital, Jodie Foster, vagy a hihetetlenül idegesítő és szemtelen kiskölyök, akinek viszont óriási beszólásai vannak, biztos nem vagyok egyedül, hogy egy-két sallert leküldtem volna neki a filmben :).
Semmi világrengető nem történik a filmben, mégsem unalmas, és rendkívül jóleső érzéssel feltöltve áll fel fel utána az ember. Szép és őszinte film, mindenféle szentimentalizmustól mentesen.

2012-05-29 11:58:36 zéel (5) #8

Az egyik kedvenc kortárs költőm, íróm Tóth Erzsébet is nagyon szereti ezt a filmet. Legutóbbi kötetének ezt a címet adta: Aliz már nem lakik itt.
Örömmel és egyetértéssel hallottam tőle ezt is:
"Rám a filmek legalább akkora hatással voltak, mint az olvasmányélményeim."

2012-05-28 12:58:59 zéel (5) #7

Gyereket egyedül nevelni Amerikában sem könnyű.
Burstyn ugyan ezért az alakításáért kapta az Oscart (joggal!), de a - évekkel később - a Rekviemben még ezt is túlszárnyalta.

2011-01-25 02:00:23 Hannibal Lecter (4) #6

Míves hangulatfilm, ami szerencsére jóval több, mint a '70-es évek vidéki Amerikájának szellős lenyomata. A bátortalan, bizalomhiányos Alice története szinte azonnal hozzánő a néző szívéhez. A film esendő bája, fanyar humora, finom melankóliája egy ideig biztosan nem ereszt. Scorsese közegábrázolás, atmoszférateremtés tekintetében semmiben sem marad el Bogdanovich (Célpontok, Az utolsó mozielőadás) mögött: Amerikája ugyanolyan elsivárosodott, ingerszegény pöcegödör, csak a szelíden hozzácsepegtetett irónia miatt nem érezzük annyira lesújtónak. Burstyn a főszerepben szimplán csak jó, Keitel viszont szenzációs az idegbeteg puncimágnes szerepében. De a show-t mégiscsak a kölyökképű Jodie Foster viszi el azzal a bizonyos sorral ("So long, suckers!"). Még most is mosolygok rajta. Amúgy meg ennek a filmnek van az egyik legeredetibb, legtökösebb, legötletesebb nyitánya, amit valaha láttam. Kár, hogy a közepe felé kicsit leereszt, de még így is repült rá egy szép, kövér négyes. Scorsese mester még mindig meg tud lepni.

2010-06-08 16:18:39 Gasz András (4) #5

Alice már nem lakik itt:

Iszonyat hangulatos film a 70-es évek minden bájával és bajával. Scorseseből megint előjött a filmbuzi. Hisz tele van a film sok más, Scorsese számára talán kedves film utalásával, filmzenéjével (pl Star Trek sorozat) vagy idézéssel (westernekből, a gyerek szájából).
A főszereplő színésznő fergetegesen alakít, neki segített oldalágon Harvey Keitel és a számomra elsőre szinte felismerhetetlenül fiús kinézetű és hangú Jodie Foster mesteri játéka. A film címe is jól eltalált lett, hisz Alice szinte sehol nem talál nyugtot, különböző okok miatt, amik szerintem ma is jelen vannak sokaknál sajnos a munkahely, a család a kapcsolatok terén. Tommy karaktere vicces és egyszerre idegesítő néha, ahogy Alice számára is a néző számára ugyanúgy (legalábbis nálam). Jók a beszólásai és viccei is.

Őszintén szólva a film eleji művészi bevezetőt nem tudtam teljesen mire vélni kivéve ha csak az énekesi vágyat akarta bemutatni Alice szemszögéből kisgyermekkorában.
A rendezést magát annyira nem dicsérném néhol kicsit vontatottnak éreztem a dolgot, a forgatókönyv alapötlete viszont mesteri, benne a mellékszereplők, egyedi karakterek is nagyon jellemzően maiak is tapasztalataim szerint. (étteremben, a bárban, a se veled se nélküled kapcsolatok)
Scorseset egyre jobban kedvelem a Nagymenők és a Casino élménye után megint felértékelődik nálam. (Viharsziget, Alice már nem lakik itt)

2008-10-25 21:29:53 Tinuszka (4) #4

...hihetetlen, soxor milyen semmiből tudnak jó filmet csinálni

2008-10-25 21:05:24 hattori (5) #3

Igen, Jodie tényleg szuper, "so long, suckers!"-beszólása pedig nagyon cool volt.

2008-10-25 20:47:22 oscarmániás (5) #2

Jodie Foster alakítása is dicséretre méltó,a filmet nem tudnám nélküle és Keitel nélkül elképzelni,velük lesz igazán jó a végeredmény:)

előzmény: hattori (#1)

2008-10-25 18:39:22 hattori (5) #1

Harvey itt valami eszméletlen nagyot alakít, komolyan, már csak az ő filmbeli bepöccenése miatt is érdemes megnézni.