Moonlight (2016) ☆ 👁

(Barry Jenkins)

amerikai dráma

3,6

2019-08-02 19:02:57 dittike (5) #75

Érdekes film elvonókon vetíteném.

2018-03-03 20:36:08 Vitelotte (2) #74

Eléggé elszomorító hogy így összehajigáltak egy jónak ígérkező coming of age filmet, ugyanolyan semmitmondó lett mint maga a főszereplő az egyszavas válaszaival, rádadásul még díjazták is. Legalább a végén lehetett volna egy nagy békülős szex hogy nyugodtan hajtsam álomra a fejem. Így lényegében sehova se haladt az egész történet.

2017-04-16 08:01:25 kaamir (4) #73

Amit akar, jól megmutatja: a nyomor körforgását, hogy milyen álarcokat kell viselni ilyen környezetben, hogyan kell elrejteni az éned, és hogy mennyire képtelenek az intimitás bármilyen formájára az ilyen környezetben élő emberek.

De talán lehetett volna mindezt kicsit (nagyon) izgalmasabban, nézőbarát módon is tálalni. A film elég nagy része sajnos dögunalmas, ahol csak várod és várod, hogy valaki mondjon már valamit.

2017-03-23 00:52:19 MicaHiro (2) #72

Nekem ez túl kevés. Alig valami derül ki a főszereplőről, és az is túl lassan. Pedig engem tényleg érdekelne, de valahogy nem mondja el sem maga a karakter a gondolatait a világról vagy önmagáról; és a film sem adott számomra semmit, amit továbbgondolhatnék vagy hatna rám valahogy. Azt sem értem, hogy miért pont ezek a részletek lettek kiemelve Chiron életéből. Nem "jött át", na.

2017-03-12 11:58:35 Bubu (3) #71

A Captain Fantastic pedig megérdemelte volna a figyelmet. A Moonlight is fontos film, de nekem gondjaim voltak a forgatókönyvvel. "Mókás", hogy pont azt díjazták.

2017-03-12 11:57:52 limupei (5) #70

Ez a kedvenc téma is gyakran előkerül, de ha a számadatokat nézzük, valójában nem nagyon van ilyen. 89 év alatt kb. 1750 szerepet jelöltek Oscarra a négy színészi kategóriában, ebből 71 volt fekete* (és ebből 6 idén!), és ennek csak töredéke az, ahol érvényesült is a fekete tematika (például Denzel Washington karaktere akármilyen színű lehetett volna a Kiképzésben vagy Morgan Freeman karaktere is lehetett volna bármi A remény rabjaiban). Ebből 17 nyert, ami még mindig kevesebb mint 5% az összes nyertesből.
Ugyanebből az 1750-ből a meleg/leszbikus/transzgender stb karakterek száma sem éri el az ötvenet (3% alatt), ráadásul ebben benne vannak azok is, ahol nem erről szól a film, nem központi jelentőségű a téma (pl. Jodie Foster a Bárányokban, Tommy Lee Jones a JFK-ben vagy Benedict Cumberbatch a Kódjátszmában). A nyertesek száma pedig nagyjából egy tucat, és azért nagyjából, mert nem tudom, bele kell-e számolni például a fent említett Jodie Foster-Bárányok vagy Natalie Portman-Fekete hattyú vagy például Nicole Kidman-Az órák típusú szerepeket? Ha nem számoljuk bele, akkor az összes nyertes szerepnek szintén nem teszik ki a 3%-át az LMBTQ-karakterek.

Ugyanez megvan a fogyatékkal élő karakterekre és a holokauszt tematikára (még ezekre szokták rásütni az ominózus jelzőt), de az itt off lenne.

*Robert Downey Jr. Trópusi viharát ebből azért kihagytam :)

2017-03-12 09:47:53 Dió (4) #69

Hmm, a film után kíváncsiságból erre pont rákerestem imdb-n, és ezt a lentebbit nem találtam / nem írták, csak azt, hogy valamilyen színdarabon alapul - de ha így van, akkor ok. Azt leszámítva, hogy kicsit tényleg untat már az, hogy mennyire nem tud lecuppanni az Akadémia ezekről a "kedvenc témákról", és ezeket félretéve gyakrabban és szubjektívebben górcső alá venni más filmeket is (sejtettem, hogy a Captain Fantasticnek pl. esélye sem lesz). Szerencsére ebben az esetben szerintem jó helyre került a szobrocska, tehát ezt most nem panaszból mondom, csak úgy általánosságban.

2017-03-12 09:29:23 limupei (5) #68

De az is lehet, hogy azért nincs AIDS-es barát, mert az írónak (Tarell Alvin McCraney) nem volt olyan, "csak" egy drogos édesanyja, meg ez a város, ahol meleg feketeként kellett felnőnie.

2017-03-12 00:26:47 Dió (4) #67

Érdekes, hogy a többi kritikai oldalon milyen kiemelkedően áll ez a film, itt pedig milyen megosztó lett, sok a negatív kritika. A lentebbi irományaitokat végigböngészve, ill. a trailert látva azt hittem, én is ebbe a csoportba esek majd, viszont meglepetésemre engem ez csúnyán helyrerakott.

Többen írtátok, hogy sablonos és hogy semmi újat nem mutat - ennek kapcsán csak azt nem értem, hogy miért kéne újat mutatnia. Olyan kevés az igazán jó dráma, hogy amikor egy jó forgatókönyv, erős hangulat, és szinte minden mást kispadra küldő színészi teljesítmények kerülnek egy csokorba, az nálam bőven elég. Ha egy film ezt a hármat ilyen mocsok jól csinálja, ráadásul ilyen acélos rendezéssel, akkor szerintem csinálja csak.

Engem akkor már inkább az zavar, hogy mennyire Oscar díjra írták a sztorit, és ennek mennyire alárendeltek minden mást. Fekete főszereplő, aki homoszexuális, és még a szülei is drogosok. Kvázi már csak azért nem hoztak be emellé még egy AIDS-es barátot is, mert még a forgatókönyv elkészültekor megvolt az Oscar már enélkül is.

2017-03-06 23:06:26 Ugor (3) #66

Ööö.. hát hogy is mondjam... dézivel értek egyet.

2017-03-06 23:03:07 dézi (5) #65

aha. nekem ezek abszolút belefértek a karakterbe, pont azért is, mert nem sokat mutatott amúgy az érzelmeiből (amit itt sokan hiányoltak), szerintem meg pl. pont ezért sem mondható hatásvadásznak. (ill. amikor mégis, mint ezek a példák, az nekem hiteles volt.) de az is lehet, hogy eleve mást értünk a szó alatt.

előzmény: hhgygy (#64)

2017-03-06 22:39:22 hhgygy (4) #64

Két jelenetet találtam hatásvadásznak:
1. Amikor összeszedi minden bátorságát, végigmegy a sulin mint terminátor és szétveri a széket a molesztálóján. Ez a hősies tett nem volt összhangban a karakterrel, tipikus amerikai mese, hogy a gyenge csicska fellázad az őt megalázó ellen, sajnos ilyen az életben nagyon ritkán van.
2. A másik az anyjával folytatott könnyes párbeszéd a vége felé.

előzmény: dézi (#63)

2017-03-06 22:31:54 dézi (5) #63

miért hatásvadász? valaki fejtse már ki egy kicsit, nekem pont úgy tűnt, hogy épp ezt akarja elkerülni, és szerintem sikerült is neki.

2017-03-06 13:03:55 kwzatz (?) #62

"de én ma úgy mentem moziba, hogy pótolni szeretném az év egyik lehetséges legjobb filmjét" Ehhez A fegyvertelen katonára kellett volna beülni. :)

2017-03-06 12:45:05 hhgygy (4) #61

Semmi undorítót nem találtam (sogenannte heteróként, de inkább emberként) az amúgy is igen hangsúlytalan szexjelenetekben, viszont valaki említette a giccs szót, ami helyett inkább hatásvadászt mondanék, és ezért nem is adtam ötöst a filmre.

2017-03-04 22:42:59 Mizi (?) #60

#oscarsoblack

előzmény: TheDriver (#58)

2017-03-04 22:33:24 Ugor (3) #59

Sietnék leszögezni, hogy az általad említett vonatkozásokkal semmi bajom az égvilágon! Ettől még szerethettem volna jobban. Valahogy nem hiszem, hogy csak ezért nyert.

előzmény: TheDriver (#58)

2017-03-04 22:29:11 TheDriver (2) #58

Ami miatt nyert a film az Oscaron annak az oka, hogy a feketekrol szol, akik raadaskent meg melegek is... tobb nem is kell.

2017-03-04 22:13:39 Ugor (3) #57

Itt most akkor ahhoz a csoporthoz csatlakoznék, akik nem teljesen értik ennek a filmnek a sikerét. Semmi bajom a társadalmi mondanivaló egyetlen szeletével sem, mindent értek, és azt hiszem, hogy minden üzenet átjött, de mégsem… van egy sajátos hangulata, elgondolkodtató is, meg összetett, meg minden, meg vannak a környezet által elrendelt sorsok, meg van küzdelem a helyzet ellen, meg ilyen, meg olyan megoldások, hogy a saját életünket az adott környezetben élhessük, de én ma úgy mentem moziba, hogy pótolni szeretném az év egyik lehetséges legjobb filmjét. És most azt hiszem, hogy nem azt láttam.

2017-03-02 19:13:17 redsovi (5) #56

Most, hogy felrobbantották a komment szekciót, nem gondoltam volna, hogy fogok még ilyesmit látni a filmmel kapcsolatban. Hát igen, az utolsó 20 másodperc (mikor Chiron visszanéz a kamera felé) pedig maga az indie filmipar csúcsa.

előzmény: dézi (#55)

2017-03-02 19:02:53 dézi (5) #55

gyönyörű, költői, tökéletes. a fényképezése különösen gyönyörű, de az egész film az.

2017-03-02 17:08:15 kwzatz (?) #54

"Persze, ez még nyilvánvalóan kevés a homofóbiához"
A korábbi hsz-ekből ítélve sokak szerint ez már homofóbia.

"de azért elgondolkodtató, hogy mi az oka neki."
Persze, elgondolkodtató, kb. annyira, mint hogy Olórin miért idegenkedik a borsófőzeléktől. (annak tűnhet, de ez nem irónia) Valószínűleg egyik kérdésre sem igazán lehet teljességgel megnyugtató, 100%-ig korrekt választ adni. Nagyon nehéz azt az egyének esetén meghatározni, hogy miért tetszik, taszít, vált ki érdeklődést vagy undort valami, valószínűleg a géneken túl több millió apró történés, személy formálja az ízlésünket, beállítottságunkat az évek alatt, épp azért érzem én is erősnek, hogy erre csak úgy rádobjunk egy címkét: homofób. Ha ez a "nemtetszés" már homofóbia, akkor véleményem szerint valóban rá lehet aggatni a nagy többségre, hogy homofób.

előzmény: Xuja (#52)

2017-03-02 17:06:43 Olórin (3) #53

Egy meztelen férfi látványa nem (feltétlenül) tereli a szexuális érintkezés felé a gondolataidat, egy szexjelenet viszont igen, akár akarod, akár nem. (Még egy számodra vonzó nő látványa is nagyobb hatással van rád, ha erotikus közegben látod, mintha csak úgy áll egy képen pucéran.)

előzmény: Xuja (#52)

2017-03-02 16:35:50 Xuja (?) #52

"Ugyanannyira nem szeretném látni két számomra csúnya nő intim megnyilvánulásait sem, mint ahogy két férfiét"

Azért én érzek némi különbséget. Az első esetben te magát a nemi érintkezést legitimálod, csak a nők számodra nem vonzóak, és így végül taszító lesz a dolog. A második esetben viszont magával az érintkezéssel van bajod, holott szerintem magában egy meztelen férfitest látványa semleges a számodra. Akkor miért nem semleges egy ilyen jelenetet nézni? Persze, ez még nyilvánvalóan kevés a homofóbiához, de azért elgondolkodtató, hogy mi az oka neki.

2017-03-02 15:12:13 kwzatz (?) #51

"amit sokszor látsz, azt elfogadod, amit ritkán, azt már nem annyira. "
Azért ez is elég erős leegyszerűsítés. Hadd ne soroljam, hogy csak a szexualitás témakörénél mennyi olyan dolog van, ami esetén nagy baj lenne, ha ez valóban így működne.
Egyébként alapvetően a hozzászólásaiddal és az álláspontoddal is egyetértek, ahogy a többiekével is, mert nagyjából mindenki hasonlóan gondolkodik, itt leginkább szemantikai véleménykülönbség van szerintem.
Szerintem talán ezzel világítottál rá a leginkább a lényegre:
"Ha idegenkedem egy számomra csúnya nőtől, akkor én azt a nőt már gyűlölöm, félek tőle?" Ugyanannyira nem szeretném látni két számomra csúnya nő intim megnyilvánulásait sem, mint ahogy két férfiét, ilyen alapon elég nehéz eldönteni, hogy egyáltalán a homofóbiából eredhet ez, főleg ha hozzádobjuk, hogy két szép nő csókja, mondjuk úgy, nem borzaszt el. :)

2017-03-02 14:57:26 Olórin (3) #50

De hát aki ilyet csinál, az nem is rasszista (persze lehet az is, de nem feltétlenül), hanem mások kárán élősködő, opportunista faszfej:) Ha fehérekből, ázsiaiakból, nőkből, New York-iakból, ausztrálokból stb. tudna hasznot húzni, akkor azt tenné.

előzmény: Szamár (#49)

2017-03-02 14:45:50 Szamár (5) #49

Ez azért bonyolult, mert közben a diszkrimináció meg nem feltétlen jelent például viszolygást. Ha például megnézed a 13th c. Oscar-jelölt dokut, abból láthatod, hogy a rasszizmus nem mindig a feketék gyűlöletéből ered, hanem gazdasági okai is lehetnek. Nagyon sok ember profitál a feketék diszkriminációjából, és biztos van köztük olyan, aki nem tartja őket alsóbbrendűnek, egyszerűen kihasználja, hogy sokan igen.

2017-03-02 14:37:57 Szamár (5) #48

Nem hiszem, hogy bárki "klasszik hardcore homofób" négyesre értékelné a Moonlightot, úgyhogy már csak ezért sem így értettem. :D

De nagyjából egyetértünk mindenben, csak nyelvi szinten beszéltünk el egymás mellett.

előzmény: Adam Taylor (#46)

2017-03-02 14:30:21 Olórin (3) #47

Nos, az én fejemben a homofóbia mellett olyan szavak állnak, mint kirekesztés, gyűlölet, félelem, és ezek alapján semmiképpen nem bélyegezném homo/heterofóbnak azt, akit kényelmetlenül érint az övétől különböző szexuális irányultságúak érintkezésének látványa.
De most rákerestem a "hivatalos" definícióra, és a legtöbb helyen azt találtam, hogy "idegenkedés és félelem a homoszexualitástól/homoszexuálisoktól". Az én két fillérem az, hogy az idegenkedés ide nagyon nem jó szó (vö. a többi, sokkal keményebb szóval). Idegenkedem a borsófőzeléktől is (vagy rikító zöldtől meg a mélybarnától), pedig tudom, hogy nincs vele semmi baj, sőt tápláló és egészséges, és egyáltalán nem gyűlölöm, nem félek tőle. Vagy máshonnan megközelítve: a szexualitásnak azért enyhén szólva van egy esztétikai vetülete is. Ha idegenkedem egy számomra csúnya nőtől, akkor én azt a nőt már gyűlölöm, félek tőle? A "fóbia" szerintem egy kicsit erősebb szó annál, hogy puszta nem tetszés álljon mögötte.

előzmény: necksprain (#45)

2017-03-02 14:15:09 Adam Taylor (4) #46

Adom a pontot, ez is igaz - én a homofóbiát a használatodban a klasszik hardcore homofóbiának értettem. Szerintem te is, de mondom, retorikailag igazad van.
Ha más haszna nincs is az efféle, szerintem egy idő után kérlelhetetlenül parttalanná váló vitáknak, akkor legalább az hogy bemutassa, tényleg mennyire sokszínű, az érthetetlenségig túlbonyolítható fogalomrendszerek a genderfogalmak, szexualitás ésatöbbi.

előzmény: Szamár (#43)

2017-03-02 14:14:31 necksprain (2) #45

de, én mondom rájuk, hogy heterofóbok. konkrétan egy leszbikus ismerősömtől tudtam meg, hogy nagyon sok homoszexuális ilyen, és ez ugyanúgy elfogadhatatlan a szememben, mint a homofóbia.

2017-03-02 14:12:20 Olórin (3) #44

Ha utánanézel, találkozni fogsz olyan melegek véleményével, akiket éppúgy taszít a hetero szexualitás, mint sok heterót a meleg érintkezés látványa. De nyilván nem fogod azt mondani rájuk, hogy "heterofóbok". Ez valószínűleg csak a megszokással és a társadalom által felénk normálisnak vetített képpel függ össze - mert a társadalomból alapvetően a hetero érintkezés ömlik felénk, egyszerűen mert a heterók többen vannak, a társadalom ezt még mindig "elfogadhatóbbnak" tartja, és mert (ebből következően) sok meleg nem is vállalja fel nyíltan, tehát az ő érintkezéseikkel még a számukhoz képest is kisebb arányban szembesülünk. Vagyis: amit sokszor látsz, azt elfogadod, amit ritkán, azt már nem annyira.
Én emlékszem, hogy anno kényelmetlenül éreztem magam a Brokeback Mountin (amúgy nagyon kevés és rövid) meleg jelenetei alatt, pedig akkor sem voltam kevésbé elfogadó és liberális, mint most, viszont pár éve, az Idegen a tónál esetében (amelyben sokkal hosszabb és hardcore melegjelenetek vannak), már a szemem sem rebbent. És nem azért, mert időközben megvilágosodtam a szexuális preferenciámat illetően, hanem mert addigra láttam annyi meleg érintkezést filmekben/valóságban, hogy hozzászoktam.
(Ja: aki tényleg nagyon durván, kőkeményen undorodik a melegektől, az már szerintem (!!) rájátszik a férfias hetero macsóság képére - önmaga és a külvilág előtt is -, vagy esetleg éppen a benne lappangó meleg hajlamokért kompenzál túl.)

előzmény: Szamár (#43)

2017-03-02 14:02:46 Szamár (5) #43

Na, most vajon ki egyszerűsít le: aki szerint a homofóbia egy olyan komplex fogalom, ami sokféle negatív érzelmet / viszonyulási formát foglal magába a melegekkel kapcsolatban, vagy aki szerint szimplán melegek elleni diszkriminációt jelent?

Szerintem a tágabb jelentés (a szűkebb, pejoratív jelentéssel szemben) pont, hogy nem a leegyszerűsítés esete.

És azt nem fogadom el, hogy attól lesz valaki "heteróbb" a másiknál, hogy zsigerileg iszonyodik a melegektől, mint ahogy erre egy másik komment utalt itt. Ez nem a heteróság skálája, vagy "heterométer" ahogy más fogalmazott, hanem a homofóbia skálája, aminek a legelején ilyen, viszonylag ártalmatlan dolgok szerepelnek, a legvégén meg az "irtsunk ki minden meleget" típusú dolgok.

előzmény: Adam Taylor (#41)

2017-03-02 13:36:38 kwzatz (?) #42

Azért érdekes megállapítás ez... Ha azt gondolja valaki, hogy heteroszexuális, de egyetlen szemráncolás nélkül végignézi, ahogy az egyik férfi szemből megkörnyékezi a másikat, miközben tejszínhabot nyalogat a szőrös mellkasáról, akkor azért a helyében elgondolkoznék. És már nem azon, hogy homofób vagy sem. :D
Persze, a mai PC kultúra miatt már mindenen el kell gondolkozni, amit az ember mond, sokan már maguknak is megpróbálnak hazudni, de szerintem egy heteroszexuális férfibe kódolva van az, hogy nem lenne kellemes neki ilyet látni. Ha ez homofóbia, akkor úgy néz ki, hogy én is homofób vagyok. Bár ha belegondolok, a leszbikusok látványa nem ezt váltja ki belőlem, szóval van még remény. (félhomofób talán?) Ha még tovább gondolom, akkor tehát csak férfiakkal szemben érzek így, míg nőkkel nem, de akkor az meg mizandria is. Úristen, mi vagyok én? :D

előzmény: Szamár (#40)

2017-03-02 13:15:04 Adam Taylor (4) #41

biszex volt oszt csá - ez legalább annyira leegyszerűsítés mint a legutóbbi kommentek a homofóbiával kapcsolatban.
Kinsey óta tudjuk hogy a szexualitás az nem két, de nem is három jól elkülöníthető kategóriákból áll - inkább egy skálán helyezkednek el.
Az persze hogy biszex volt, szóval férfiak és nők iránt is vonzódott, ugyanolyan legitim mint az, hogy amúgy hetero volt, de kipróbálta milyen férfival. Szintén Kinsey óta tudjuk hogy a heteroszexuális férfiak nem kis százalékának volt már valamilyen szexuális érintkezése férfival. De az simán lehet, hogy homoszexuális volt, de a társadalmi nyomás miatt élte heteróként az életét. Szerintem épp az az izgalmas a filmben, hogy egyik sincs egyértelműen bebizonyítva
A homofóbiával kapcsolatban - az idegenkedés a homoszexualitástól nagggyon távol van a homofóbiától. Igazából sajnos-nem sajnos annyira érzékeny ez a téma, hogy tényleg cérnán táncol az ember ha erről ír. Viszont így van vagy sem, kísérletek bizonyítják, hogy a kisebbségi csoportok elleni idegenkedés, a rájuk adott elhúzódó/félelem-reakció zsigeri szinten, evolúciósan belénk van kódolva. Nekünk erre azt mondták Szociálpszichológia kurzusokon, hogy igen, a legnagyobb valószínűség szerint ha egy fekete/meleg/arab/zsidó leül melléd a buszra, az emberek többsége automatikusan erősebben belekapaszkodik a táskájába - ez nem jelenti azt, hogy az illető homofób, náci stb. Nem szabad, hogy ez határozza meg a viselkedésünket, gondolatainkat, tennünk kell ellene, feldolgozni stb. Szóval én nem homofóboznám le azt, aki idegenkedik egy homoszexuális szexjelenet láttán (ami ugye korlátozottan van ebben a filmben). Idegenkedni és elítélni nem ugyanaz.

2017-03-02 11:56:32 Szamár (5) #40

Amit körülírtál, az konkrétan idegenkedés a homoszexualitástól, vagyis homofóbia. Ez a szó természetesen nem feltétlen jelenti, hogy gyűlöli az illető melegeket. Lehet valaki elfogadó, annak ellenére, hogy kellemetlenül érzi magát tőlük, a látványuktól, például intim helyzetekben. Akinek araknofóbiája van se feltétlenül akarja kiirtani a pókokat, mert mondjuk tisztában van vele, milyen fontos a szerepük a Föld ökoszisztémájában, de kellemetlenül érzi magát a jelenlétükben. Szóval ez egy teljesen természetes dolog, csak nevezzük a nevén.

előzmény: noresz02 (#39)

2017-03-02 11:35:59 noresz02 (4) #39

Azért erről kicsit szélesebb körben kellene szerintem tájékozódnod, lehet, hogy meglepődnél az eredményen. Az undor és homofób szó használata arra enged következtetni, hogy nem tudsz tárgyilagosan tekinteni a véleményemre, ezért magyarázod félre.

előzmény: Szamár (#38)

2017-03-02 11:11:09 Szamár (5) #38

Ez egy nem meleg homofób férfinek furcsa, adott esetben kellemetlen is lehet

Kijavítottalak. Egy hetero férfinak a meleg szexjelenet ugyanolyan, mint egy meleg férfinak a hetero szexjelenet: leginkább semleges. Ha undort érzel, az már egy negatív reakció, ami a homofóbia jele.

előzmény: noresz02 (#37)

2017-03-02 08:24:30 noresz02 (4) #37

Vannak olyan melegfilmek, melyek kifejezetten a saját társadalmuknak, vagy esetleg a bizonytalanoknak készülnek. Ebben a melegcsók, erotikus ágyjelenet úgyanúgy benne van, mint egy hetero romantikus filmben. Ez egy nem meleg férfinek furcsa, adott esetben kellemetlen is lehet. Erre írtam a heterométert.

2017-03-02 08:15:22 Szamár (5) #36

Érdekes. Szerintem meg pont az első harmad gyenge, a második közepes, a harmadik viszont zseniális. :D

2017-03-02 07:35:10 Adam Taylor (4) #35

Én most leestem erről a vonatról, miben bizonytalanítottalak el? :D

2017-03-02 07:06:04 BonnyJohnny (3) #34

Megmondom őszintén, Adam Taylor lentebbi hozzászólása, miszerint az elsőt tartja a leggyengébbnek, engem elbizonytalanított kicsit. :) De amúgy én is úgy gondolom, hogy ereszkedő a részek színvonala. És az első annyira tetszett, hogy azt néztem volna tovább, ha lett volna ilyen opció. :)

2017-03-02 00:40:13 necksprain (2) #33

első harmada letaglózó, a második nem rossz, a harmadik pedig hazavágja az egész filmet. valamelyik kommentre válaszolva Kevin egyértelműen biszexuális, azt annyi. azon meg, hogy sehol nem ütötte ki a heterométert, azon hánynom kell. minek néz ilyen ember ilyen filmeket?

2017-02-28 22:23:48 redsovi (5) #32

Same thoughts!

előzmény: noresz02 (#31)

2017-02-28 21:58:44 noresz02 (4) #31

Megfelelően adagolt meleg film, nálam nem ütötte ki sehol a heterométert, talán azért mert egyikük sem homoszekszuális a szó hagyományos értelmében. Hiszen Black-nek és Kevin-nek is csak a tengerparti "élménye" volt a saját nemével szerintem. Black ugye el is mondja a végén, Kevin pedig a -fiatalkori szerelemből kapcsolat-kisgyerek születése-börtön-próbaidő vonalon szerintem nem jutott el odáig.(az első három szakaszban nehezen is elképzelhető) Írta valaki, hogy nem érezte úgy, hogy beteljesülhet kettejük kapcsolata. Én azt gondolom, hogy egyenes út vezetett egészen odáig, hogy beteljesüljön.

2017-02-28 17:19:19 Bubu (3) #30

Köszönöm! Ezért is lepődtem meg pont a forgatókönyves Oscaron, mert ezt tartottam a film gyenge pontjának.
A srác körülményeit amúgy remekül megmutatták, őt pont nem.

2017-02-28 14:18:11 VVega (4) #29

Min háborodtál fel?

előzmény: levior (#27)

2017-02-27 22:52:13 Rorschach (4) #28

Aaaahhaha, idén nagyon korán divatba jön a friss Oscar-nyertes film ekézése! :)

2017-02-27 22:19:07 levior (2) #27

Bizonyára nem értettem a lényeget. Nem tetszik.
Felületes, semmitmondó, hatásvadász, felháborító szar.

2017-02-26 13:55:17 ChrisAdam (3) #26

Határozottan egyetértek. Remekül megfogalmaztad.

előzmény: Bubu (#25)

2017-02-26 13:07:17 Bubu (3) #25

A problémám a filmmel, hogy bár nagyon fontos témákat dolgoz fel, mintha a célja az lett volna, hogy a néző egy percre se érezze jól magát és végig feszengjen. És ha valakinek nem tetszik a film, akkor az csak szívtelen lehet. Márpedig egy filmet nem ezért ülök le megnézni, és lehet hatással lenni a közönségre ezek nélkül is. A másik problémám, hogy ezek a villanások a főszereplő életéből nem mutatják meg jól, hogy ki is ő (főleg az utolsó harmadban). Valakinél ez működik, de egy ennyire zárkózott, szótlan embernél nem. Ettől függetlenül az erős kezdés (és bizonyos személyes emlékek) miatt nem tudok nem együttérezni vele. A problémám még a befejezés. Amikor szóba kerülnek lényeges dolgok a beszélgetésben, Black nem kap választ Kevintől. Ő inkább betesz egy dalt. Az nagyon is igaz, hogy nem ismerik egymást, és túlságosan különbözik a hozzáállásuk. Kevin árulása, Black életformája nem tűnik csak úgy el. Így olyan, mintha azért "választaná" Kevint, mert a. nem hiszi el, hogy jobban érdemel; b. ez tűnik az egyetlen lehetőségnek számára. De a jövőjüket nem látom. Ettől függetlenül amit a szegénységről, addikcióról, lehetőségek hiányáról, izolációról mutat a film, az kitörölhetetlen.

2017-02-24 07:04:56 Adam Taylor (4) #24

Újranézve a filmet rájöttem mi az, ami nem tetszett benne - ennek ellenére mégis elkezdtem megszeretni.
Ugye Little/Black/Chiron 3 korszakából kapunk látleletet a filmben, de ez a három rész is apró szilánkokból épül fel. Egyértelműen az elsőt tartom a leggyengébbnek, ami viszont baromi fontos a továbbiak miatt, de mégis ez a legkevésbé hatásos.
Egyszerűen azt éreztem, túl kézenfekvően történnek egymás után a dolgok, túl egyszerűen következnek egymásból: Juan megtalálja a többiek elől menekül Little-t, a következő képen pedig máris szárnyai alá fogadja. Vágás, és máris apa-figurává válik, vágás és már fel is szabadítja gátlásai alól és lifelesson-öket osztogat neki. Nekem ez így túl filmszerű, túl mesterkélt.
A kis mozaikok egyébként remekül kirajzolnak egy nagyon beszédes élettörténetet - viszont ha nem az egész képet nézzük, hanem hogy ezek a kis részek hogyan illeszkednek egymáshoz, ott néha elcsúszik a dolog.
Bátyámmal néztük a filmet, és utána sokat vitatkoztunk Kevin figuráján. Hozzá kötődik Chiron egyetlen szexuális élménye, de neki emellett bőven akadtak afférjai nőkkel is. Egyikünk szerint a tengerparti összebújás Chiron-nal neki csak egy kaland volt, kipróbálta a dolgot, semmi több. Másikunk szerint pedig bár nem egyértelmű a szexuális identitása, de csak simán arról van szó, hogy elnyomja magában azt, amit Chiron nem tud, engedelmeskedik a társadalmi nyomásnak, és megpróbál betagozódni - csak úgy, mint a középiskolai verekedés esetén. Mindenesetre a film remekül felrajzolja a főszereplő identitásválságát - többszörösen hátrányos helyzetű, egy crack-függő anya neveli vagy épp nem neveli, és egy jóságos drogdíler az apafigurája. Felnőttként annak a férfi-képnek próbál megfelelni, amit látott: kigyúrja magát, kemény lesz és drogot árul. Juannak viszont mindemellett volt egy barátnője, szép háza, és látszólag mindene, ami a boldogsághoz kell; Chiron-nak viszont csak a külsőségek jutottak, ő magányos, az élete pedig üres. Kevin pedig - ugye erről vitáztunk, hogy valódi identitását elnyomva vagy sem - szintén normális életet él, még van hátra pár hónap próbaidő, de van egy munkája, amiből eléldegél, kislánya, és látszólag minden rendben. Aztán hogy ez valóban így van-e, azt gyönyörűen és sejtelmesen pedzegeti a Moonlight, aminek végre címbeli metaforáját is nem csak megértettem, de végig is tudtam követni.

2017-02-20 22:50:05 nygaben (4) #23

Mahershala Ali jelölését én amúgy meg tudom érteni, tényleg csak néhány percet van a vásznon, de jelenléte (és később a hiánya) alapjaiban határozza meg az egész sztorit, a karakter nagyon fontos viszonyítási pont a főszereplő életében. A film pedig szerintem szép, egy-két képi megoldásában talán giccses, történetében leegyszerűsített, de ízlésesen összehozott alkotás. Nem mond igazából nagyot, de bárcsak mindenki legalább úgy tudna beszélni a másságról - legyen az bőrszín, szexuális beállítottság stb. -, mint Barry Jenkins itt. (Rád nézek most, Steve McQueen, a 12 Years... c. undorítóan patetikus filmed miatt!) A zenéért pedig nagy pluszpont :).

2017-02-19 23:16:38 zsandar filip (2) #22

Körülbelül annyi mélységre futotta, mintha szinkronúszást néznénk sekély vízben.

Nem a szereplőkön múlott, nagyon szépen néztek, különösen a 3 főszereplő. Megpróbálták belevarázsolni a személyiséget, de rendezés, történetvezetés híján, kissé fuldokoltak. Ők is.Én pedig az ásításoktól...

2017-02-16 21:26:30 ChrisAdam (3) #21

Miután nyer 5 Oscar-díjat, vetíti a Balaton Plaza három alkalommal, amire elmegy 15 ember, a másik teremben pedig a fánkzabálók ezrével nézik az aktuális fingós vígjátékot. Sajnos ez ilyen. :(

előzmény: BalaKovesi (#20)

2017-02-16 21:18:29 BalaKovesi (3) #20

De jó!!! Sem Veszprémben, sem Balatonfüreden, sőt, sehol a környéken nem adják a filmet. De legalább a Pofoncsata című remekművet (mert bizonyára az) bőséggel vetítik, amelynek már a címe is alaposan meggyőzött arról, hogy ezt a filmet látnom kell! :) ... Well done! Úgy tűnik marad a torrentezés, meg a remény arra hogy egyszer majd a Moonlight féle filmeket is lehozzák ide vidékre, nem csak a látványfilmeket meg a maszlag vígjátékokat.

2017-02-10 21:50:23 limupei (5) #19

Jaja, de pont ugyanannyira, mint hetero fehér férfiak történetei. Vagy random történelmi eseményeket bemutató filmek. Vagy random történelmi személyeket bemutató filmek. Vagy híres emberek élettörténetei. Nem kell hozzá nagy kunszt, tessék elkezdeni számolni és meglátod. Csak nagy részét át sem gondolják az emberek, csak az tűnik fel nekik, amit akarnak, hogy feltűnjön.

Amúgy pedig ha ezt az elméletedet szeretnéd hirdetni, miért pont a Moonlightot választottad, ami bőven az Oscar-jelölése előtt begyűjtött millió díjat olyan helyekről is, akiknek közük nincs az Oscarhoz (Gotham) vagy olyanoktól, akik még csak nem is amerikaiak (British Independent, Torontói kritikusok stb.)

2017-02-10 21:37:25 Rorschach (4) #18

Igen kérlek, mert azt mondtam, hogy kizárólag e két kategóriába tartozó filmmel lehet odakerülni a listára.

Kurvára nem erről van szó, hanem arról, hogy ha egy bizonyos kategóriát választasz, akkor sokkal könnyebb a szakma rivaldafényébe kerülni. Nem is értem, miért megy ezen a vita, miért próbálná meg ezt bárki tagadni. Ez tény.

Holokauszt, másság, etnikum, white guilt - mind olyan kategóriák, amik időről időre visszaköszönnek a díjátadókon, és ezt nem mindig indokolná a film minősége. A Moonlight esetében sem feltétlenül indokolja (amint írtam, szerintem speciel ez egy baromi decens film, ugyanakkor nem látom benne a kritikus pluszt, ami egy díjesőt indokolna), de egyszerre két érzékeny témát is érint. Ott van-e a jelöltek közt? Ott hát. De ott a 12yas - kendőzetlen white guilt film, elvitte-e a legjobb film díját? El hát.

Részemről viszont lezártam ezt a vitát, egyrészt szerintem abszurd a trend létét tagadni, másrészt csúnya dolog így szétoffolni a Moonlight topikját.

2017-02-10 21:30:06 limupei (5) #17

Tree of Life, The Fighter, Whiplash, Theory of Everything, Dallas Buyers Club, The Master, The Artist soroljam még? Nem túl gazdag, hetero, fehér férfiak éveket átívelő története/fejlődéstörténete. Vagy mind gimmick?

2017-02-10 21:24:17 Rorschach (4) #16

Nézd, lehet nekem jönni a szentbeszéddel, hogy minden a minősége miatt tart ott, ahol, de szerintem nem véletlen, hogy a tavalyi botránykodás után idén jócskán telítve van az Oscar-jelölt lista afroamerikai filmekkel ill. jelöltekkel. Egy ponton túl már nem csak a minőség számít, hanem ügyelni kell arra is, hogy a PC közvélemény bele ne köthessen, szerintem affirmative action az egész. De lehet, hogy csak én gyártom itt az alaptalan összeesküvés-elméleteket :)

2017-02-10 21:19:33 Olórin (3) #15

Hát az is kurvára fair, hogy mindenre találsz valami megideologizálást, hogy miért lett sikeres, és persze soha nem azért, mert tényleg annyira tetszett sokaknak, hanem mert "gimmick" meg "fekete" meg mittudomén:)

2017-02-10 21:17:44 Rorschach (4) #14

Ja, mert kurvára fair az elmúlt nyolc év legnagyobb gimmickjét idekeverni a semmiből :)

2017-02-10 21:15:54 Olórin (3) #13

Mint ahogy a Sráckor sem érdekelte a kutyát se?

2017-02-10 21:10:51 Rorschach (4) #12

"majdnem biztos vagyok benne, hogy annak a 8 Oscar-jelölésnek a kétharmada a tavalyi black-mizéria miatt van, mert amúgy totál nem érdemli meg"

Ez igaz. Szerintem a PC-kult meg a tavalyi dolog miatti túlkompenzálás juttatta az egekig a filmet - ha egy csóró, hetero fehér srácról szólna, a kutyát nem érdekelné a szakmából, nem még nyolc kategóriában jelölnék Oscarra.

Valóban sablonos amúgy végig kábé fél perc eredeti meglátás nélkül (sőt, ha nagyon bele akarunk menni a hitelességbe, a szociálisan érzékeny drogdíler simán kivághatja bárki bullshit-méterét), de továbbra is fenntartom, hogy ennek ellenére baromi jó film. Mégpedig a színészei miatt. Döbbenet, milyen kurva jól játszik mindenki egytől egyig.

2017-02-10 16:26:57 limupei (5) #11

Akkorát nem, az a második :)

előzmény: Ágó (#10)

2017-02-10 16:22:17 Ágó (4) #10

Nem is gondoltam erre. Belőled inkább egy Manchestert nézek ki, de lehet, tévedek. :)

Igen, vannak nagyon kiemelkedő jelenetei a Moonlight-nak. Az utolsó (is) ilyen.

2017-02-10 16:14:35 limupei (5) #9

Láttam, csak egyben fogom osztályozni a kilencet. Már ha el nem felejtem, mint tavaly :) Még egy hiányzik, és a lalala eddig ötödik a rangsoromban. És nem a Moonlight az első, mielőtt bárki... :)

2017-02-10 15:53:38 ChrisAdam (3) #8

Pedig még nem is látta és szerintem tetszene neki. :)

Egyébként így másnap már kevésbé keserű az élmény, az utolsó jelenetet kiemelném, az tényleg maradandó, plusz az elején az a jelenet, amikor megkérdezi, hogy mi az a fagot, stb. Az egy erős jelenet tényleg.

előzmény: Ágó (#7)

2017-02-10 15:34:48 Ágó (4) #7

Nyugi, mostantól nem fogja kihagyni, hogy minden Oscaros bejegyzésben oda ne piszkáljon a La La Landnek, de ez legyen az ő baja. :))

A film szerintem remek, talán Vektorhoz állok legközelebb abból a szempontból, hogy kiemelkedő alkotásnak tartom, de valami hiányzik a zseniálishoz. Én ezt úgy fogalmaztam meg magamnak a vetítés után, hogy azt a felvezetést, amit Alival produkált a film, később már nem tudta szinten tartani. Nem megy nagyon alá, csak jócskán egyszerűsödik a végére. Szerintem.
Az olyan kis dolgok pedig, hogy miért kell Caetano Veloso klasszikus dalát (Cucurrucucu paloma) benyomni úgy, hogy nem is olyan régen egy másik Oscar-díjas film is használta, csak sokkal jobban, mint itt, hát azt nem fogom megérteni. De ez legyen az én bajom. :)
Ennyi, amit "ellene" tudok felhozni, egyébként tényleg remek film, sokan fogják még hosszan dicsérni, joggal. Menjetek, nézzétek meg!

2017-02-10 12:23:37 Adam Taylor (4) #6

Nem egy könnyű film, egy csomó dolog nehezíti, hogy megszokásból nézzük: balladai kihagyások (látjuk hogy találkozik Juan-nal, de hogy hogyan alakul a kapcsolata Teresa-val, azt nem), utalások, felvillantott képek és hangulatok - ezekből nekünk kell összepakolni a filmet. Van amelyik rész iszonyat erős, a felnőtt Chiron története például szerintem ilyen, van viszont ami egyszerűen semmilyen hatással nem volt rám. Miközben néztem, én is 3-asnak éreztem, de aztán ahogy múlik az idő, úgy állnak össze bennem szépen a darabkák, a legjobb jelenetek meg még mindig itt pörögnek a fejemben.

2017-02-10 11:41:02 ChrisAdam (3) #5

Nem volt túl sok affinitásom Googlézni hajnali 2-kor, hogy ki fekete, ki nem, annyira azért nem izgatott a dolog, sajnálom. Bár nem tudom, hogyan kerül ide a La La Land, de ok. ;)

Ettől függetlenül nem változik a véleményem, mert nem emiatt közepes a film.

Vektor: Igen, én is úgy érzem, egy 130-140 perces játékidőre lenne szüksége a sztorinak. Nem lehet szűk 105 percbe belesűríteni egy karakter három életszakaszát úgy, hogy a történet lassan csordogáló és nem életrajzi film stílusú, hanem hosszú snittek, jeleneteket mutat be, az életszakaszok egy-egy rövid történetét bemutatva. Éppen ezért nem ismerjük meg a főszereplőt. Legalábbis itt nálam.

2017-02-10 11:10:53 Vektor (4) #4

Éreztem, hogy ez egy újabb 12YAS lesz a magyar közönség és a KT számára, csak annyi a különbség, hogy ezúttal én sem adok magas osztályzatot. Erős négyes, mert vannak kiemelkedő pillanatok a filmben, amelyek versenyezhetnének az év jelenete címért (pl. Ali utolsó jelenete, amiért meg is fogja nyerni az Oscart), de valami mégis hiányzott ahhoz, hogy zseniálissá váljon. Általában én vagyok az, aki majdnem mindegyik két óránál hosszabb filmből kivágna legalább 10-15 percet, itt mégis az az érzésem, hogy a Moonlightnak szüksége lett volna legalább egy 150 perces játékidőre. A színészgárda fantasztikus, ezért sajnáltam, hogy majdnem mindenki kevés játékidőt kapott. Egyedül Naomie Harris-nél éreztem, hogy nem kérek több jelenetet tőle, de valószínűleg azért, mert szerintem ő volt az egész gárda leggyengébb pontja. Hogy pozitív példát is mondjak, a Hidden Figures után még furcsálltam, de itt már értem a Janelle Monáe hype-ot, csalódás is volt, hogy nem szerepelt a film utolsó harmadában.

2017-02-10 09:59:26 limupei (5) #3

11 személy kapott Oscar-jelölést a stábból, ebből 6 fehér, 5 fekete. A Google még a cukormáz-sokkos La La Land mámorban is működik ám :)

2017-02-10 02:14:53 ChrisAdam (3) #2

Hát, nagy várakozások előzték meg a filmet, már hetek óta a palettán várta sorát, aztán... aztán egy gyenge közepest érdemel csupán. Nem rossz film, de az egyetlen ereje a színészi játékokban van. Valahogyan ez a háromfelé szedett történet azt eredményezi, hogy az egyes fejezetek nem lesznek eléggé mélyek, kidolgozottak, a karakterről, az anyjáról, a környezetéről is igazából egyet tudok elmondani: sablonos. Semmi olyat nem látunk a filmben, semmi olyan nem hangzik el, amit még nem tapasztaltunk volna féltucatszor. S úgy éreztem egész végig, hogy próbál nagyon érzéki lenni, nagyon művészi, egyszerűen nem tud közel vinni minket egyik karakterhez sem, a cselekményhez sem. A színészi játék valóban erős, szinte nem tudnék kivételt mondani, de egyik sem olyan kiemelkedő, hogy Oscarra kéne jelölni, Ali díjesője engem is meglepett, a film megtekintése után. Mert egyrészt összesen ha 15 percet a vásznon van, másrészt azért nem volt olyan mérföldköves alakítása. De nem irigylem tőle, mert jó volt.
A zene kicsit túl lett spilázva, már hetekkel ezelőtt meghallgattam a soundtrack egy részét, külön nagyon tetszett, de a kép és a zene együtt már túl-túl sok. Túl Sundance, túl művészi, túl sok.
Viszont egyetlen fehér nem szerepel benne, ezek után gondolom, a stábban sem, most mondhatnám azt, hogy ezt a filmet bojkottálják a fehérek, mert miazhogy nincs benne fehér ember - persze csak viccelek, ugyanakkor majdnem biztos vagyok benne, hogy annak a 8 Oscar-jelölésnek a kétharmada a tavalyi black-mizéria miatt van, mert amúgy totál nem érdemli meg. A kamerakezelés, operatőri munka sem volt egetverő, vannak benne szép snittek, nem mondom, de néhol pedig kifejezetten zavaró, a sok felülexponált kép egyszerűen rossz, a vágások tényleg jók és a forgatókönyvet meg a rendezést sem tudnám tiszta szívvel a magasba emelni. Nincs egy igazán bravúros jelenet, amitől legalább kicsit leesik az állam. Nem kell lesokkolni, egyszerűen csak lenyűgözni. De nem, totál középszer egész végig.

Úgyhogy mit mondhatnék: hatalmas csalódás. A téma érdekes és fontos, de ugyanakkor meg pang az egész és nem sikerül átérezni a problémát, a háromfelé szaggatástól kicsit azt érezhetjük, hogy felületes a film, egyik Chiront sem ismerhetjük meg igazán, az anyja-fia viszony is inkább sablonos és kiszámítható, és bizony, sokszor rohadtul nem életszerű. Legalábbis nekem. Na, ezt éreztem tipikus Oscarra készített filmnek, amiben benne van minden, művészieskedés, kisebbség, családi problémák és a többi...
Nem az a film, amire emlékezni fogok. Ha élményként tekintek rá, inkább rossz volt. Nem kaptam semmit tőle, se gondolatot, se érzelmet, egyszerűen olyan sótlan és ízetlen, mint egy marék nyers krumpli. De lehetséges, hogy velem volt a baj. Sőt. Úgyhogy hajrá, nézzétek.
Nekem ez csak egy 50% Mérges vagyok.

2017-02-04 20:13:25 Rorschach (4) #1

Annyira erős színészi fronton a Moonlight, hogy az valami lehengerlő. Másfél-két jegyet húz a filmen a gárda teljesítménye, fantasztikusan játszik minden színész egytől egyig.
Az viszont nekem furcsa, hogy Ali díjesőt kap, miközben csak a film első harmadában szerepel. Ehhez általában szignifikánsabb jelenlét kell.