Hell or High Water (2016) ☆ 👁

(David Mackenzie)

amerikai dráma, krimi

4,2

2019-01-11 16:44:23 dittike (5) #34

Jeff Bridges parádés alakítása miatt igenis érdemes megnézni ezt a filmet ráadásul a beszólásai is nagyon jól eltaláltak.

2018-05-28 10:10:08 von Schatu (4) #33

Csak annyira semmi köze a Wind Riverhez, hogy mind a kettöt Taylor Sheridan írta...

előzmény: Calavera (#32)

2018-05-28 09:36:14 Calavera (?) #32

Ásítozós unalmas szürke senkit nem érdekel fülénél előrángatott lapos történet. Egy színfolt volt benne, Alberto és Marcus kapcsolata, ami persze hogy nem lett kifejtve rendesen...
Texasban a nyomorúságos élet bemutatása elég jól sikerült, emiatt tetszett.
Nekem valamiért Wind River jutott eszembe, pedig nem sok köze van hozzá, mondjuk az tényleg egy jó film.
Nem vénnek való vidéket valaki itt emlegette...semmi köze hozzá.
És nem Chris Prett hanem Chis Pine...mindegy ez is

2018-02-22 11:18:35 zéel (5) #31

Úgy adódott, hogy gyors egymásutánban két kiváló bankrablós filmet is megnéztem. (A másik a Jólét c. film.)
Két, nagyon hasonló film. (És mindekettő fuckin' good!)
Először is mindkét filmben egy testvér-pár alkotja a bankrablókat. És nem igazán profi bankrabló egyikük sem, egyik filmben sem.
Persze tkp. a bankrablás mellékszál. A filmek a szegénységről szólnak. (Amerikában! Nem is nálunk!) Hogy az, aki szegénynek született, az az is marad. Ebbe azonban, érthető módon, nem mindenki törődik bele. Filmünk hősei sem.
Elgondolkodtató, nyugtalanító, mondhatni, szívszorító történet mindkét filmben. Kitűnő színészekkel, remek operatőrrel. És nem utolsósorban, nagyszerű zenével.
Olyan zenével, amelyik nem akar rátelepedni a filmre, pláne, nem akar fontosabb, jobb lenni, mint a film. Nem kitűnni akar, hanem "csak" szolgálni.
Ahogy Kassák Lajos, a magyar avantgárd kiválósága már régen megírta: a jó filmzene nem illusztrál, nem magyaráz, hanem alkalmat ad arra, hogy a film atmoszférája megteremtődjön, azaz, hogy jobban odaadjuk magunkat a filmnek, hogy jobban lássunk.
Nos, Nick Cave és Warren Ellis filmzenéje éppen ilyen! (A másik film zeneszerzőjéről a filmhez feltett cikkben olvashatunk.)

P.S.: Ja, és egyik filmet sem mutatták be a hazai mozikban, de még DVD-n sem jelentek meg. Viszont ez a film a HBO Go-n a hónap végéig még elérhető. Eredetei nyelven, magyar felirattal.

2017-05-25 22:51:32 tomside (4) #30

Na, ez beadta!
A Nem vénnek való vidék jutott eszembe, még elég korán... és igazam lett.

Helyenként kicsit leült, de az összkép nagyon meggyőző, és rendkívüli a szereposztás is. Chris Pine-t először szerettem igazán, Ben Foster meg mindig is nagymenő volt nálam. A végének nagyon örültem, azért, hogy olyan lett, amilyen. Igazából szinte kockára az lett, amit vártam. A rendezőt kezdem megjegyezni, jó nyomon van.

2017-04-08 09:31:01 kovi1970 (5) #29

Végre, hosszú idő után egy FILM.

2017-03-22 23:01:47 kfiro (4) #28

Egy igazi modern western film, remek színészekkel, játékkal, cselekményekkel és a realista amerikai világképpel. Ilyenkor mindig rájövök, hogy milyen szerencsés vagyok, amiért itt élhetek.

Jó szórakozást!

2017-02-25 16:19:27 The Hungarian (5) #27

És nyilván az Oscar-jelölések szépen fel is vitték az árát... gondolhatod, hogy ezt meg egy Asylum-vackot (amiket amúgy is csomagban vesz meg az ADS) nem ugyanazokkal a feltételekkel adnak el a jogtulajdonosaik.

előzmény: Korben (#26)

2017-02-25 15:13:59 Korben (5) #26

"..mert az behoz olyan művészfilmeket, melyeknek szerintem nincs 500 nézőjük sem..."
Ezzel egyetértek! Sőt behoznak olyanokat amiknek 50 nézője sincs, meg asylum szinte gagyiságokat, tvfilm színvonalú filmeket...az rendben van, de ezt filmet miért nem? Már csak azért behoztam volna mert oscarra jelölték! (pl. az új Scorsese filmet behozzák,pedig anyagilag bukás,bár talán a rendező személye miatt!)

2017-02-25 10:37:33 Tenebra (5) #25

Egyébként igen, tuti nem fog Oscart kapni, bááár. Ugye ez nagyon hasonlít a Nem vénnek való vidékre, ami meg megkapta 2008-ban. De a Nem vénnek való vidék az inkább egy apolitikus thriller volt. Ez meg felemlegeti az indiánok kiirtását is, meg erősen populista, bankellenes és antiakapitalista film - az amcsik meg nem nagyon szeretik, ha szemükre vetik, hogy honnan is emelkedett ki az országuk. Ezért nem hiszem, hogy ez fog nyerni. A Kaliforniai álom vagy a Holdfény fog tarolni, nekem ez a tippem.

Nagyon erős film ez, és mielőtt megtekintettem, eléggé röhejesnek tartottam, hogy westernként definiálják sokan, pedig nem áll messze ez a valóságtól. Nagyon sok szállal kötődik ehhez a műfajhoz, ugyanakkor persze alapvetően egy tipikus heistfilmes sztorit érvényesít. De Az utolsó cowboy című film is eszembe jutott, melyben ugye Walter Matthau és Kirk Douglas játsszák az üldözőt és üldözöttet.

A legszebb szerintem a végső "párbaj". Nem, nem a konkrét lövöldözésre gondolok. Hanem amikor Jeff Bridges nyugdíjas rendőre elmegy Chris Pratt hősének birtokára, és a két ember elbeszélget. Mindketten elvesztettek valakit, aki közel állt hozzájuk, miközben ment a hajsza, mindkettőnek nyomós oka lenne arra, hogy megöljék egymást. Izzik a feszültség beszélgetésükben, és ugye végig ott a puska is, mely miatt ott lebeg a levegőben az elkerülhetetlen "párbaj", leszámolás. Ám ugyanakkor azt is tudjuk, hogy Jeff Bridges nyomozója egyetértett valamennyire a két bankrablóval, s ez katartikus, hogy látja, ezért a birtokért folyt a harc. Ennél szebb és komplexebb filmes lezárást még nem láttam, és emiatt lesz nagyon súlyos társadalomkritika is, hiszen a törvény régivágású embere még érti, mi az igazság, így észnél van, és tudja, hogy az a rendszer, aminek dolgozik, nem éppen jó. Persze a film elmossa a határvonalat jó és rossz között, hiszen a főhős bankrablók sem éppen jóemberek, hiszen ölnek, pénzért. És ott bizony a nemes cél sem számít, hiszen ártatlanoknak kell meghalnia vagy legalábbis halálfélelmet áltélnie a rablások során azért, mert ők meg akarják menteni a családi örökséget.

Egyébként valaki írta, hogy Tökéletes világ. Igen, ennek hasonlóan elégikus hangulata van. De a Nem vénnek való vidék, Az utolsó cowboy, és persze a Hud (1963) is eszünkbe juthat.

Örülök neki,hogy legalább a HBO-ra eljut, bár ez megérdemelné a moziforgalmazást. Csak hát igen, valószínűleg a szuperszemét vígjátékok bevételének még a huszadrészét sem hozná. (mondjuk a Cirko azért csak behozhatta volna, mert az behoz olyan művészfilmeket, melyeknek szerintem nincs 500 nézőjük sem... :D)

2017-02-25 10:24:59 Tenebra (5) #24

Ja, ezt sejtettem, hogy ez valami amcsi kifejezés, meg mintha már olvastam is volna valahol. A Tűzön-vizen át mondjuk nem is lett volna olyan rossz címválasztás, A préri urainál kicsit jobb, de ez sem az igazi. :D

2017-02-24 23:11:01 Gameface (5) #23

akkor hozzuk létre :-) ha esik, akkor ömlik!

2017-02-24 22:54:26 Olórin (5) #22

De ez a kifejezés magyarul nem létezik:) A helytelen tükörfordítás mintapéldája lenne.

Amúgy igen. Számomra a közelében sem nagyon van semmi tavalyról. Mondjuk úgysem fog nyerni.

előzmény: Gameface (#21)

2017-02-24 22:40:30 Gameface (5) #21

Jessz szőr, (jöhet) pokol vagy dagály (minket nem akadályozhat).

Amúgy micsoda öröm, hogy befért a 9-be! Pacsi, Akadémia.

2017-02-24 21:12:15 Olórin (5) #20

Tenebra, Gameface: A cím nem ezt jelenti, ez egy kifejezés ("come hell or high water"). Ha "szó szerint" fordítanák, akkor kábé az lenne hogy Tűzön-vízen (át).

2017-02-24 20:51:12 Bubu (5) #19

Jobb, mint A farm, ahol él(t)ünk... :D

2017-02-24 17:34:19 noresz02 (5) #18

Szikár, zsigeri, baljós, annyi jelző lenne még rá. A nagy egészen kívül millió apró kis részletről is tudnék írni, ami mindegyik maga megérne egy bekezdést. A 2012-es Ígéret földjében láttam ehhez hasonló nyomorúságos vidéki Amerikát nyomokban. A film zenéje pedig ezerrel tol bele ebbe a veszett világba.
Amúgy a magyar mozikban ez úgyis tuti bukta lett volna, nem egy "Nagyfater elszabadul".

2017-02-24 17:24:19 ChrisAdam (4) #17

Önkéntelenül is Old Shatterhand jut erről eszembe és az apacs törzs feljebbvalói.

előzmény: Zalaba Ferenc (#14)

2017-02-24 17:21:54 Gameface (5) #16

Pokol vagy dagály

2017-02-24 16:32:45 Tenebra (5) #15

Hát nem vagyok elragadtatva tőle, de legalább bemutatják itthon, ha csak tévében is. (legalábbis eddigi infók szerint úgy tudom, a HBO-n fog menni.) Mondjuk persze a "Pokol vagy mélyvíz", "pokol vagy magasvíz" nem biztos, hogy jobb címváltozatok lettek volna. :D De ez olyan sablonos, még akkor is, ha amúgy lényegében a "prériért" folyik a harc.

előzmény: Zalaba Ferenc (#14)

2017-02-24 15:50:50 Zalaba Ferenc (4) #14

Magyar cím: A préri urai.

2017-02-20 01:13:48 Bubu (5) #13

Ez a film észre sem vettem, és bemászott a bőröm alá. Napokkal ezelőtt néztem, és még mindig hordozom magammal az érzelmi csomagot.
A kies texasi tájak teletűzdelve hitelek reklámaival, rozsdás gazdasági eszközökkel, elhagyatott farmokkal fenntartják a feszültséget, miközben nem lehet nem rácsodálkozni a tájra, hangolódni a zenével az életérzésre. Texas posztapokaliptikus senkiföldjévé változott, ahol ember embernek, de leginkább ember a rendszernek farkasa. A két főhős nem csak magának szolgáltat igazságot, fel is élénkítik az összetartozást a közös ellenséggel szemben. A végét pedig tényleg példaértékkel nem fojtották lövöldözésbe. Az elbocsátó "szép" üzenet sokkal tovább kísér így. A forgatókönyv zseniális, több olyan mondat is elhangzik, amiért önmagában megérte megnézni a filmet: a föld, amit a bankok rabolnak el a fehérektől, ahogy ők tették az indiánokkal; a több generációs szegénység... stb.
Jeff Bridges brillírozik, még Chris Pine-t is megkedvelem a végén, az idős pincérnőt sem felejtem el egy ideig. Nem csak újraértelmezi a westernt, hanem elgondolkodtat, vitát indít a mai világ problémáiról, és az emberség mibenlétéről.

2017-02-12 19:57:13 dora87 (5) #12

Nagyon pozitív benyomásom van a filmmel kapcsolatban. Különleges, nyomasztó hangulatot kreáltak, amit megspékelt a jó színészi játék. A vidéki nyomor Amerikában is ugyanolyan károkat okoz, mint bárhol máshol, akár Magyarországon, az eredmény kiábrándultság, céltalanság, felbomlott családok, alkohol problémák... persze más és más jellegzetességekkel. És igen, mégis pozitív végkicsengése van a történetnek, tényleg érdemes megnézni.

2017-02-07 01:17:28 ChrisAdam (4) #11

Kemény film, nyomasztó hangulata van, a kihalt utcák és vidékek, jelenkori nyomor nyomatai alkotják meg a film alaphangulatát. Az első óra ebben az álmos közegben úszik, aztán a második felében rendesen beindulnak a dolgok, s a finálé remek jelenetében csúcsosodik ki a történet - ami kisebbfajta fellélegzést ad a nézőnek.
Nem maradunk üres kézzel, a Hell or High Water nagyon aktuális és fontos üzenettel indít útnak. És mindezt rendkívül egyedi módon teszi. A színészek nélkül fényévekkel kevesebb lenne a film, tulajdonképpen a fő erénye ott van: Chris Pine, Ben Forster kiváló, Jeff Bridges egyenesen briliáns.
Nem tökéletes. Sokszor leül, képtelen tartani a figyelmet, pedig összességében nem a hosszával van a baj. De ugyanakkor jelentős nyomot hagy az emberben, bizony, az a film, ami után a stáblista nem felejtet, hanem épp gondolkodásra késztet. Úgyhogy nem ajánlatos éjjel nézni, mert biztos vagyok benne, hogy agyalni fogok hajnali 3-ig.
Brutális, sokkoló, nyomasztó hangulatú, mégis pozitív filmnek mondanám. Zseniális egyvelege ezeknek, kitűnően egyensúlyozik. Erős négyes. 80%

2017-01-23 01:08:35 floatingbonsai (5) #10

Phuu, hát ez szavak nélkül hagyott rendesen, és nem csak azért, mert az egyik legjobb zárlatot produkálta a film, amit valaha is láttam. Ugyanis a lokális perspektívának a globálisba, a zsánerfilmnek a húsbavágóan jelenkori problémákra (is) való reakciójának egy olyan zseniális egybejátszása, egymásra montírozása van itt, ami több, mint bravúros. Az a három mondat, amit a végén Tobey mond a szegénységről, a generációkon átívelő kiszolgáltatottságról és kisemmizettségről, azt hiszem, hogy minden további indítékok és okok utáni nyomozómunkát gyomron vág. Főleg akkor, ha ezt a film kontextusába helyezzük, na meg ha kapcsolatba hozzuk a nem is olyan rég kirobbanó gazdasági crashdown-nal, amiben a fő ludasok Amerikában pont a bankok voltak. Borzasztóan ironikus lesz így, hogy 2017-ben már mindenki tudja, hogy a "megváltó" olaj az azért mégsem annyira megváltó, meg nem is tart örökké, még max 1 generáció aztán pápá. Így csak tünetkezelés folyik a filmben, mint a westernekben általában... A szubjektív nyomorúság robbantja be a film belső égésű motorját (a metafora már csak azért is találó lehet, mert ugyan kívülről csak a szüzséelemek látszanak többnyire, mégis mindenki sejteni véli, hogy milyen elfojtott indulatok lappanganak itt belül), mert mindenki nyomatja a lózungokat a saját földhöz, tulajdonhoz stb. való jogokról, ami ebben az elcs*szett társadalomban még azt is szentesíti, hogy legálisan lelőj valakit, mint egy kutyát. Közben meg a szép új világ kapitalista fenevadja szép lassan felfalja a poros kisvárosokat, közösségeket, jövőképet. Fontos film ez, 2016 egyik legfontosabb filmje!

2017-01-21 11:21:41 acidphase (5) #9

Igazi gyöngyszem ez a film, hálásak lehetünk h készítenek még ilyeneket..

2016-11-25 20:18:41 osi (5) #8

Külön úton menekülni? Egy rommá lőtt autóval, aminek a színét, típusát is leadták a rendőrségnek? Esélytelen volt mindkettőnek meglógni... Legkésőbb a közúti ellenőrzéskor megbuktatta volna mindkettőjüket a priusza miatt. Kiszállíttatták volna őket az autóból, egyből fény derült volna a lőtt sebre és az autóban is megtalálták volna az elrabolt pénzt!

2016-11-21 17:23:04 VVega (5) #7

Az egyik legszebb és legjobb film az idén. A (neo-)western él és virul!

2016-11-19 22:40:43 Rorschach (5) #6

A film legnagyobb fegyvere, hogy száz százalékig autentikus, hihető képet fest (már amennyire azt én a Kárpát-medencéből meg tudom ítélni :), a zárás meg aztán külön ékkő.
Azt minden néző csuklóból tudja, a westernhősöknek mikor kell fegyvert ragadnia - a legbölcsebb forgatókönyvírók viszont azt is tudják, mikor nem kell pisztolypárbajba fojtani egy szituációt.
Olyan vége van, hogy nem egy westernt leiskoláz - a western egyébként el is férne a műfajmegjelölésben.

2016-11-19 14:59:57 Jawad.Zairi (4) #5

Nagyon szép film, magával ragadó az a melankolikus nosztalgia, ami árad belőle. Pár napja láttam, de ahogy telik az idő, úgy tisztul le egyre inkább bennem.

2016-11-14 22:51:59 BonnyJohnny (5) #4

Tipikusan a "manapság már nem készítenek ilyet" kategória. :)

Amúgy Olórin "év filmjei" általában be szoktak jönni. Az utóbbi években egyedül a Cold in July esetében éreztem túlzásnak az ajnározó geekzes kritikát (mégha jó filmről is van szó), ellenben a Blue Ruin, Green Room (Saulnier kettőből kettő), Invitation szerintem is rászolgáltak. És most itt van ez a film is.

2016-11-13 22:26:19 Olórin (5) #3

Az év filmje, de keményen.

2016-11-13 16:14:21 TheDriver (4) #2

A sztori nem egy nagy szám, sőt már jó párszor látott kliséket tartalmaz, de a texasi feeling és a poros western hangulat, valamint a remekül megírt és eljátszott karakterek azért feltornázzák 4-esre a filmet.

2016-09-18 21:32:27 Dió (4) #1

A trailer utáni elvárásokhoz képest a vártnál sajnos kicsit erősebb vonalon fut ez a füstös neowestern hangulat, ill. az első fele olyan, mint a filmben tucatjával látható üres, porfútta texasi utcácskák (álmosító), ahogy azonban elkezdenek lefutni a sínről a dolgok, ott a film is beindul... és brutálisabb ill. drámaibb a vártnál. Az idősebb fivér döntését mondjuk nem teljesen értem:
1.Ha önszántából sétál bele a zsákutcába, hogy mentse a testvérét, akkor konkrétan az zavar, hogy annyira még nem volt elveszve a helyzet, hogy feláldozza magát. Miért nem próbált a testvéréhez hasonló módon, külön úton menekülni?
2.Ha élni akar, és azért választja ezt a menekülési utat hogy lerázza őket, akkor pedig akkora idióta, hogy örülök, hogy szétlövik a fejét. Komolyan gondolta, hogy így jut ki?
A film szerencséje végül az, hogy a furfangos finálé van annyira stílusos, hogy az apróbb hullámvölgyeket félretéve pozitív szájízt hagyjon a végeredmény.