La tortue rouge (2016) ☆ 👁

A vörös teknős
The Red Turtle

(Michael Dudok de Wit)

amerikai-angol-belga-dán-francia-holland-japán-kínai-lengyel-magyar-német-olasz-thaiföldi animáció, dráma, fantasy

4,1

2019-04-28 11:00:08 Norbert Simon (5) #28

Még talán sosem éreztem ilyen kellemességet, ilyen nyugalmat egy film nézése közben. Csodálatosan szép alkotás! Ide nem is kellenek a szavak. Képek, színek, érzések, a tenger világa. Nyissuk meg a szívünket.

2018-04-19 14:28:57 mimóza (5) #27

Mindeközben a tenger túlsó partján...

Ebből az alkotásból végre kibontakozik a történet, miért nem tért vissza az apa Michael Dudok de Wit 2000-ben készült rövidfilmjében. (Father and daughter, 2000) Hála Hayao Miyazakinak, hogy kitűnőre értékelte a korábbi művet, és meghívta Michaelt egy nagyobb lélegzetvételű munkára. Nagy ötletnek bizonyult! Kiderül, ami eddig rejtve volt.
És hát... olyan megnyugtató, hogy a tenger túlsó partján zajlik mindig egy másik történet, amibe - ha szerencsénk van -, bepillantást is nyerhetünk. Így talán nem ránt magába a bánat, még ha látszólag okunk is lenne rá...

A korábbi kisfilm már régóta kedvencem volt, s most ezzel együtt teljes egészet alkotnak, akár egy önmagába záró kör.

2018-04-18 00:00:03 Leo_Stotch (5) #26

Nem tudom, láttam-e valaha ennyire nyugodt mozit.

2018-02-15 08:01:38 dittike (5) #25

Szabó T. Anna Senki madara c. könyvében van egy lány aki madárból születik és ez nekem innen nézve érdekes hogy teknősből hogy lesz Nő.

2018-02-06 14:21:18 Demóna (5) #24

Csodálatos!Nyugalom és béke,nem kellenek szavak.Tökéletes :)

2018-01-20 01:22:51 ChrisAdam (4) #23

Végeláthatatlan nyugalom. És ártatlan tisztaság. De bennem ma este nem volt meg ez, nem készültem fel egy ilyen élményre, alul maradtam. Kár, hogy nem a mozivászon adott otthont nekem. Újranézem idővel.

2017-11-07 16:41:33 ZoLeEe (3) #22

Nem nagy szám, engem csak felidegesített ez a "nesze semmi,mi nem tudjuk úgyhogy inkább találd ki magad miről is szól". Vagy esetleg keressek valami allegóriát a fejbevágott döglött teknős nővé válásában? Oké, ha végigvitt volna valami konstans általános metaforát akkor talán, de így semmi átvitt értelme nincs, azon kívül pedig kb egy faék a sztori. Persze szép meg minden...

2017-08-18 21:31:53 miraculum (5) #21

Harmadik nézésre feljavítottam ötösre. Ennyi kellett ahhoz hogy ne vonja el a figyelmemet a történet, és egyszerűen csak át tudjam adni magam az atmoszférának, és az apró momentumoknak. Első nézésre az ember még kell hogy távolságot tartson, mert akkor még az egészet figyeli egyben, de mostanra már közel tudtam engedni magamhoz a filmet, és ez a mozi ezt nagyon meg is tudja hálálni.

2017-07-07 09:05:02 tomside (5) #20

Meg sem néztem. :D
Már a szaga elriasztott.

2017-06-13 01:14:36 Ugor (5) #19

Talán valami tiszta érintett meg. A vonalak voltak tiszták meg a színek, az éjszakák meg a nappalok szürkék meg színesek, a lét meg valahol zajlik, erről szól, csak más és más környezetben. Túlélünk és eszünk, meg reménykedünk állandóan. És akkor valami vagy valaki megáld. Odaadja, amit szeretnél. Mindegy, hogy milyen szimbólumot használunk ehhez. A lényeg, hogy meg kell értenünk és megfelelően kell fogadnunk, mert másképp semmit sem ér. És ezért érdemes végigcsinálni bármit.

2017-02-15 22:25:17 leplesbitang (2) #18

Hmm, nem tudom, hogy a Felhőatlasz miért állhatott nálam négyesen, biztosan volt valami technikai megoldás, ami tetszett. Inkább hármas. A Felhőatlasz egyébként szerintem hasonlóan közhelyes, de amögött legalább felismerhető egy emancipatorikus szándék. Ennek a filmnek meg csak stílusa van, és persze ügyesen zsonglőrködik az üres helyekkel, hogy mögé lehessen sejteni (pardon, inkább "érezni") dolgokat. A "colehos"-t nem én használtam itt először, csak idéztem, ráadásul nem azt, hogy "coelhos", hanem azt, hogy "coelho-s vagy mülleres", ami nyilván mást jelent. Ezalatt én a midcultra, az álbölcseletre meg a spirituális igehirdetésre gondoltam. Bizonyára vannak más aspektusok, melyek alapján nem hasonlítanak.

2017-02-15 21:38:19 ChrisAdam (4) #17

Szóval nem csak nekem vannak ilyen dolgaim. :D Minden egyes témában van film, amit csekkolok az illetőnél. Legtöbbször a Star Wars adatlapját látogatom. ;)

2017-02-15 21:36:47 somogyireka (5) #16

(én tesztnek mindig az Életrevalókat nézem meg..)

2017-02-15 15:10:13 Olórin (5) #15

Szerintem alapvetően nem a tartalomtól lesz valami "coelhós", hanem attól, ahogyan azt a tartalmat kifejezi, közli. A vörös teknős közlésformája pedig végtelenül letisztult és elegáns.
(Egyébként amikor valaki "coelhózik", az az első, hogy megnézem, hányast adott a Felhőatlaszra, és ha hármasnál jobbat - bár nekem már az is necces -, hát...:) )

előzmény: leplesbitang (#13)

2017-02-11 11:13:21 miraculum (5) #14

Akartam szeretni ezt a filmet, de egyszerűen túl nyitott ez a világ és a történet és nekem is az az érzésem, hogy ez nem előny hanem csak kényelmes megoldás a készítőktől. Minden rád van bízva, találd ki magadnak, tessék itt van néhány szimbólum és általános igazságok, de inkább alakítsd ki magadnak, indítsd el magadban az érzelmi folyamatokat, mi csak inspirációt adunk hozzá. Nálam ez egy félblöff. De ettől még persze jó a film, van egy csomó érdekes, kreatív és megindító dolog is benne, (repülés a stég felett, beszorulás a víz alatt, a nő elengedi a teknőspáncélt, egymásratalálás a víz alatt, satöbbi) csak valahogy mindig megállnak ezek a történések egy olyan ponton, ahol nekem még túl sok kellene ahhoz hogy igazán megérintsen. Igen, talán giccsesebbet szerettem volna, de mindentől függetlenül abszolút értem hogy másnál mitől működik ez jobban. Kétségtelen, hogy egy nagyon érdekes, melankólikus és magányos hangulatvilágot szépen felépít a film, csak valahogy nem tudtam benne kellően elmélyülni, és ezt nem az én hibámnak érzem.

2017-02-11 07:04:22 leplesbitang (2) #13

Oké, ezt elfogadom. Nekem ugyanakkor az az érzésem, hogy ez a film csak ügyesebben "coelho-s vagy mülleres", de egyébként a tartalmát tekintve semmivel sem több. (Egyébként nem általános elvárásom minden filmre nézve, hogy komoly intellektuális munkával kibogozható filozófiai állításai legyenek. Viszont ne tegyen úgy, mintha "mély" lenne, ha közben ennyire felületes.)

2017-02-09 20:26:53 tomside (5) #12

Ha tényleg az a mondandója, amit írsz, az nekem tetszik. És ha e mellé még ilyen gyönyörű is, és ennyire megnyugtató hatású, akkor az nálam zseniális. De tényleg ne keresd benne a Descartes-tanulmányt, mert az nincs. :)
(Mondjuk megértem az érzésed, ha valami nagyon coelho-s vagy mülleres lenne, én is kettest adnék rá. Nálam azért ez nem volt az.)

előzmény: leplesbitang (#11)

2017-02-09 18:33:47 leplesbitang (2) #11

Egyszerű igazságokból tákolt spirituális klisézátony az álbölcselet végtelen tengerén.
A család fontos, a természet csodálatos, a szeretet szép. Ejha, köszi, majd átgondolom...

2017-01-26 10:23:13 somogyireka (5) #10

Partra vetett vörös teknősök, figyelem! Végre valaki rólatok szól, felráz, átmos, emlékeztet. A környezeteknek pedig elmagyarázza különös, csodálatos lényeteket. Hozzám közelebb van ő mint a lélegzetem, így eléggé ismerem.

Pont így kell. Egyetlen szó nélkül, éppen csak egy-egy pislantással jelezni egymásnak, hogy az életünkkel ne zavarjuk fel a csendet. Ha nagyon nehéz azért ordítani lehet, sikítani és sírni is, de a beszéd helyett inkább fújjon helyettünk a szél és tajtékozzon óceán.

Minden pontján tökéletes alkotás, nézni kell nem mesélni írni róla, átélni és moziban, amíg még vetítik. Picit végre kisimulni ott a puha fotelben. Átíródni, átszíneződni az átéltektől, és megtartva e színeket.

2017-01-19 08:09:00 tomside (5) #9

Aki teheti, egyedül menjen el megnézni!
Szigorúan moziban.

Sajnos mi négyen mentünk, olyankor kicsit oldottabb a hangulat... (- de cserébe legalább hárman is KT-sok voltunk. :)

Szóval nagyon szeretnivaló, és újra kellene néznem,
mert szégyenszemre nem tudtam eléggé elcsendesedni hozzá. Pedig mennyire érdemes rá!

2017-01-17 23:56:16 -senki- (4) #8

Nagyon szépen meg van rajzolva meg minden, de én eleve szkeptikus vagyok az olyan fajta filmekkel hogy tessék töltse meg mindenki tartalommal maga, mindenki azt gondol amit akar.

Szépen kezdődik, a magány drámai, de a misztikus asszonyságot, család témát ad hoc-nak éreztem. Számomra nem írt a rendező bele egy rövid filmnél több ötletet.

2017-01-17 11:04:29 andalgogalagonya (5) #7

négy napja láttam, de még mindig velem utazik. nem is tudom, hogy mikor volt szerencsém utoljára ennyire szép, letisztult és mély meséhez. tény, hogy a hajótörött sztori magában hordozza a minimalizmust, de ez a fajta egyszerű, sematikus ábrázolásmód, ami tökéletes szinkronban áll a főszereplő belső életével, hihetetlen erőt kölcsönöz neki. a magány, mint téma vagy állapot mindig is előkelő helyet foglalt el a művészetek világában, mégis sikerül egy olyan arcát felénk fordítania, ahol az elfogadás és az elengedés mosolyognak vissza ránk. számomra az a belülről felszabadított, elemi és valódi szeretet teszi igazán varázslatossá.

2017-01-15 15:54:38 Rorschach (5) #6

Nagyon szép történet, gyönyörű mese. És a leges-legjobb benne, hogy mindenki azt hámoz ki belőle, amit szeretne.
Irgalmatlan nehéz megtalálni az arany egyensúlyt úgy, hogy meg is töltsék a filmet érdemi tartalommal, de közben ne legyen szájbarágós a szimbolika, A vörös teknősnek ez sikerült. Pedig elég komoly vállakozás, könnyen beletörhetett volna a bicska.

Természetesen a gyönyörű képek (a magyar jelenlét miatt kicsit mi is büszkék lehetünk a filmre) és a fantasztikus zene szolgáltatják az alapot, amin az egész film áll, és boy... panasznak helye nincs.

2017-01-12 09:01:30 tomside (5) #5

Amúgy a gondolkozz, mielőtt megszólalsz formula lassan tényleg google-özz, mielőtt...-re módosul. :O
Micsoda lélektelen hely lesz a világ! :)

2017-01-12 08:56:08 Tenebra (4) #4

Éppen ma mutatják be országosan.

2017-01-12 08:50:45 tomside (5) #3

Vetítik ezt mostanában valahol?
:O

2016-11-30 01:22:29 Timon (4) #2

Össze lehetne kötni a Ghibli-filmekkel, koprodukcióban készült. Nagyon szép, letisztult és szimbolikus történet túlélésről, családról és felnőtté válásról.

2016-11-26 22:08:54 ryood (5) #1

van, amikor az ember szíve szerint hosszú sorokon át mesélne egy csodálatos élményről, ám nem találja a szavakat, akárhogy is keresi. talán azért, mert valami olyasmiről van szó, ahová a szavak már nem érnek el.. és csak fenséges csend van már ott.
a vörös teknős egy brutális dózisú érzelmi injekció, mindenféle pátosztól, giccstől és sallangtól mentesen.