Paterson (2016) ☆

(Jim Jarmusch)

amerikai dráma

4,1

2017-05-22 14:40:13 noresz02 (3) #26

Annak ellenére, hogy éreztem a film letisztultságát és egyszerű, de mégis nagyon mély rétegződését, engem kissé untatott. Az igazi életről szóló filmeket én más köntösben szeretem.

2017-05-18 13:00:58 ryood (5) #25

végül én is erre jutottam.
a találkozás a kis "költőlánnyal" mennyire éterien szép..

előzmény: somogyireka (#24)

2017-05-18 10:46:37 somogyireka (5) #24

Végül is mindegy, hogy testben van-e vagy anélkül. Élő vagy halott úgyis csak a képzelet..nem? "Maja" szuperprodukciójában statisztálunk vagy kaptuk a főszerepet. (de ha most "tényleg", akkor szerintem bőven élő, sőt nagyon is!!csodálatos örömben és alkotásmámorban telnek kicsike napjai és innen tud így szeretni, mert magát is szereti)

2017-05-18 10:37:41 somogyireka (5) #23

Alig merek hozzáérni tökéletességéhez. Itt minden filmkocka a "hegycsúcson" áll, felért. Hazaért. Nem billeg, nincs szüksége egyensúlyra sem, van és csak boldogít, s nem valami jövő-menő örömöcskével, hanem igazán. El sem hiszem, hogy "ezt a helyet" képes a művészet megjeleníteni, hogy a véges ilyen pompásan utalhat a végtelenre. Mert ez a film pont olyan, mint a hiteles Mester. Egy irányba mutat, és rád van bízva, elindulsz-e arra. Mert ugye a hegycsúcs is csak egy hasonlat, az Út, ami nincs onnan indul el, és ott már csak a senki kísér.
Alkotni élet-halál harc, aki teszi tudja. Ismeri az alkotás okozta semmihez sem hasonlítható örömöt és fájdalmat, ha nem sikerül. Az alkotás talán az egyetlen hely, ahol az ember "istenével " társalog, párbeszéd e kettő között, melyről aztán kiderül, nincs ott a kettő, de még az egy szó is sok.
S naná, hogy mindennek vége, ha eltörik, ha megszakad, megszűnik e párbeszéd. A vers meg ennek a beszélgetésnek a lenyomata, létezésünk tanúja. Annak a bizonyítéka, hogy minden küzdelem ellenére csak érdemes volt eljönni élni, elhinni a káprázatról, hogy valódi, hogy ennyire mély anyagba süllyedtünk le. Mert ha nincs ez a fájdalom nem szólíttatik meg az isteni, ha békés lebegés van, olcsón árul idill "isten" sosem lép a történetbe be.
És hát, édes anyanyelvem..a vers lefordítva, ahogy elhangzik a filmben olyan, mint esőkabátban zuhanyozni. Szóval, hogy azt meg minek. Egyetlen egy nyelvre vagyunk determinálva, mert anya ugye csak egy.

Még valami, ritkán hiszem el filmben pároknak, hogy az első szerelmes lángolás után is szeretik egymást, hogy látják és a támasztékai a másiknak. Itt viszont minden mozdulatuk igazi. Emlékszem, volt 4,5 évem, amikor én is így éltem,mint e kis feleség. Egyébként "félelmetes" hely volt, de akkor nem kellett ennél több, talán sosem volt az életem ilyen kerek, mint ott. Úgyhogy bőven értem ezt a lánykát. Egész nap csak beszélgettem azzal, aki az egy (se)

2017-05-03 11:47:26 St4nt0N (4) #22

Szerintem nagyon olcsó húzás lenne, nem vallana a rendezőre.

2017-05-03 09:55:02 dora87 (4) #21

Hu, ez tényleg érdekes felvetés, újra kell nézni. Paterson az egész filmben olyan, mint aki csak rutinszerűen éli a mindennapjait, és mint, aki totálisan magányos.

előzmény: Rituska (#14)

2017-05-01 18:20:54 ryood (5) #20

pont erre gondoltam én is, amit írsz. (az eredeti felvetés nem az enyém.)

előzmény: Rituska (#19)

2017-05-01 18:19:55 Rituska (5) #19

Ez nagyon érdekes. Fel sem merült bennem, de most hogy ezt leírtad ...... nem kizárt.
Az is lehet, hogy nem halott, hanem csak Paterson képzeletében él. Ő teremtette.

2017-05-01 18:18:42 BonnyJohnny (4) #18

De, mert őt meg látják gettós srácok, meg a rapper is. :)

2017-05-01 17:17:45 ryood (5) #17

akkor lehet ő sem igazi :)

2017-05-01 17:16:45 BonnyJohnny (4) #16

A kutyát Laura viszi ki a garázsba.

2017-05-01 16:59:03 ryood (5) #15

nagyon hamarosan újra kell néznem, mert felmerült egy filmes oldalon egy nagyon érdekes értelmezése a filmnek
Laura a filmben valójában halott, és csak Paterson látja őt. Ez egy érdekes ötlet, és talán van is alapja: a filmben nem érintkezik senkivel, csak Patersonnal, ha jól emlékszem, a kutyához is csak pár lépés távolságból szól, sosem simogatja meg. És mintha közvetlenül nem is reagálna rá a kutya. Paterson pedig úgy is néz ki végig a filmben, mintha valami sokk érte volna.

2017-05-01 00:35:23 Rituska (5) #14

Jarmusch egy varázsló.
Csinált egy filmet, ami igazából nem szól semmiről, (varázslatos hangulatmű), mégsem hagy nyugodni......
Valóban feleslegesek a szavak.
Néztem volna még órákig, napokig, hetekig.

2017-04-15 23:47:29 Kogaledo (5) #13

Kedvenc filmrendezőm Jarmusch, ő Murakami Haruki és Pelevin mellett a legstílusosabb kortárs alkotó számomra. Érdekesen hatnak a filmjei, mindig csak napok múlva érik el nálam valahogy a katarzis közeli aha-élményt, de akkor nagyon.
Nekem a pár kapcsolata azonban nem tűnt ideálisnak, az oké, hogy elfogadják egymást, de számomra az ideális társnak ízlik a főztöm, és értékeli a függönyeimet, valahogy a csaj túl aktív volt, a pasi meg túl passzív, mintha Jarmusch azt mesélte volna el, ő milyen kapcsolatra vágyik, milyen számára az ideális nő, hogy áll egy pasihoz. Ám fordítva már talán nem vizsgálta meg ezt annyira alaposan...
De ez csak egyéni kekeckedés, a film zseniális, nagyon ajánlom mindazoknak, akik szeretik a hangulatfilmeket, az édes íze a szádban marad még sokáig.

2017-03-29 09:59:09 vlkv (5) #12

köszönöm ezt az ajánlást is :)

előzmény: yahooboi (#11)

2017-03-28 21:30:26 yahooboi (5) #11

Érdemes lehet megpróbálkoznod Jim Jarmuschtöbbi filmjével is, hasonló hangulatuk van. Down by law is ilyen. De kicsit ilyen talán a Straight story is David Lynchtől.

előzmény: vlkv (#8)

2017-03-26 18:22:09 vlkv (5) #10

már keresem is :) köszönöm

2017-03-26 18:07:18 ryood (5) #9

hirtelen ez ugrott be Szelek szárnyán

előzmény: vlkv (#8)

2017-03-26 17:52:40 vlkv (5) #8

Tudna valaki ehhez hasonló hangulatú, hömpölygő filmet ajánlani.....?
Hálás köszönet érte.

2017-03-10 23:04:30 hhgygy (4) #7

Költői film, valóban, és megemlíteném, hogy az Állampolgár után egy újabb csodás perzsa szépség szerepel benne.

2017-02-28 19:29:44 bambula (5) #6

Baromi nagy varázsa és lelke van ennek a filmnek.

2017-02-25 19:30:35 ryood (5) #5

nagyon ritkán érzem azt, hogy sírnék a szépségtől egy film hatására, de most a paterson-nal ez a helyzet.
FILMKÖLTÉSZET rímek nélkül, és mégis feleslegesnek érzem a szavakat.
igen, pontosan oda hatol ez a film, ahová a szavak már nem érnek el. nincs rá magyarázat, hogy miért, és hogyan, egyszerűen csak ott van..
és mindezt olyan egyszerűen és magától értetődően. sallanfgoktól mentesen.
jim jarmusch pedig a legjobb élő amerikai filmrendező.

2017-01-22 23:39:55 Dió (4) #4

Jarmusch ismét megcsinálta: megint egy film, ami semmiről sem szól, és mégis oly sokról. A szó szoros értelmében vett "történet" helyett megint a karakterek és a színészek vállára helyez mindent, és jól teszi: nem csak arról van szó, hogy Driver óriási színész (és hogy végre megkapta a neki járó szerepet), hanem arról is, hogy ilyen eszméletlen aprólékosra csiszolt, és műértően egymás mellé helyezett karaktereket csak Jarmusch tud szállítani. A film pedig amiatt is tetszett, mert ez a Paterson egy olyan figura, akitől mindenki tanulhatna: imádni való, ahogy a film első percében beveszi a "leszarom" tablettát, ami még akkor is tart, amikor az a dög miszlikbe tépi a füzetét. Miatta kötelező a film, mert a néző erre a két órára az ő puritán karakterén keresztül láthatja, milyen szép is lehet a világ, milyen egyszerű lehet egy házasságot fenntartani, és egy szenvedélyektől mentes, mégis mily tökéletes életet élvezni, ha képesek vagyunk a külvilágot kizárva fellelni a bennünk is lakozó Patersont.

2016-12-09 19:21:51 Atazzz (4) #3

Tényleg. Köszönöm! :)

2016-12-09 14:01:13 whiteman 01 (4) #2

a film főoldalán a bal alsó sarokban látod a magyar bemutató dátumát:)

előzmény: Atazzz (#1)

2016-12-08 20:35:30 Atazzz (4) #1

Vajon eljut ez a film kis hazánkba?