Les Diaboliques (1955) ☆ 👁

Ördöngösök

(Henri-Georges Clouzot)

francia dráma, film noir, horror, krimi, thriller

4,4

2021-08-27 08:40:51 Xuja (4) #26

Kellemesen nyomasztó, borzongatós thriller (a horrort kicsit határesetnek érzem) hitchcocki témával és baromi stílusos rendezéssel. A lassú cselekményvezetés és karakterépítés indokolt, de néha mégis leül a film, valamint a megoldás is elég nyilvánvaló, de így is erős az összkép. Így az újranézéssel a nyomozó karaktere már sokkal kevésbé tetszett: gyakorlatilag csak azért van hogy a gyilkosok ne ússzák meg.. sokkal ütősebb lett volna egy merészebb befejezés Színészfronton is kiváló, öröm volt látni a Félelem bére "ismert" arcait. A finálé pedig filmtörténelmi jelentőségű, elképesztően erős az a bő 10 perc. Erős négyes.

2020-03-07 00:23:14 Manómaszat (5) #25

És Véra Clouzot a film után öt évvel meghal szívrohamban...
A film pedig zseniális, sokakkal ellentétben nekem nem esett le a majdani végkifejlet.
A felügyelő szerepe és ténykedése kissé tisztázatlan.

2018-12-09 13:43:19 mimóza (5) #24

T-Ö-K-É-L-E-T-E-S!
Iskolapélda arra, hogy mi születik abból, amikor egy zseniális rendező egy okosan megírt, csavaros sztorira csap rá (álljon itt a regény szerzőpárosának neve: Pierre Boileau – Thomas Narcejac); összedolgozik egy éles eszű forgatókönyvíróval; csalhatatlan magabiztossággal választja ki a színészeket, akik között a való életben is megvan a szükséges feszültségforrás a kölcsönös neheztelés/düh/indulat miatt; alkalmaz egy eszméletlenül jól dolgozó operatőrt, és egyéb kiváló munkatársat, aztán kíméletlenül megdolgoztatja a stábot - kétszer annyi ideig, amennyi a szerződésben szerepelt. :)

Többet nem mondok, nem leszek magam is ördöngös, hogy tönkretegyem a barátaim részére az élményt azzal, hogy elmondom, mit láttam. Az ő érdekükben. Győződjenek meg csak maguk!
Aztán közöljék négyszemközt, hogyan is értelmezik ezt az egészet. Szívesen elmondom a saját verziómat. :o)))

Ui.: És megyek a könyvtárba beszerezni a könyvet. Azt mondják az ismerői, még ez a kiváló film is lebutítja az eredeti szereplők mély jellemábrázolását, és az indítékok/kivitelezés valóban ördögi voltát.

2017-11-16 08:18:39 Norbert Simon (5) #23

Zseniális! A finálé az határozottan meg fog maradni a nézőnek. ( Meg persze a kosár) Úgy látom óriási film. Nagyszerű dráma de még jobb thrillernek. ( Milyen kár ,hogy nem a Hitchcock készítette el!) Kétségtelen ,hogy klasszikus alkotás milyen kár ,hogy nálunk nem olyan ismert film pedig igencsak figyelemreméltó minden tekintetben. Nagyszerűek az alakítások, nagyszerűen felépített az egész történet olykor még kiszámíthatatlan is. Egy igazán jó és izgalmas, jó fordulatos film az pont ilyen az én szememben. Tetszett! Sőt Imádtam!

2017-09-23 17:10:55 GothMan (?) #22

Igen, így is lehet mondani. ;)

előzmény: manson84 (#21)

2017-09-22 21:53:06 manson84 (5) #21

Azért az alap horror műfajok a 60-as évekre már BŐVEN(!) kialakultak, rengeteg zseniális filmet felmutatva. Többek közt ezt is. A hatvanas éveket inkább a modern horrorfilm kezdeték nevezném. A Psycho valahol a képzeletbeli határvonal. :)

előzmény: GothMan (#20)

2017-09-22 19:09:10 GothMan (?) #20

Bár ezt a verziót nem láttam, csak a két másik adaptációt, elhiszem, hogy ez lehet az ötvenes évek nagy durranása. Márcsak azért is, mert maga a horror műfaj a hatvanas évektől kezdődik igazán.

2017-09-22 16:25:22 BonnyJohnny (5) #19

Szerintem is évtizede legjobb horrorja. De, ha már egy nem is jobb, de hasonlóan jó meglett említve, én az Invasion of the Body Snatcherst mondanám. :)

2017-09-22 15:28:26 tomside (5) #18

Jelöltem is, köszi. :)
De fokozom a dolgot.
Ez az évtized horrorja, de az ettől számított tíz évben azért vannak versenytársak.

2017-09-22 12:09:53 Raul (5) #17

Nálam az 58-as Christopher Lee-s Dracula tízpontos még ezen kívül. Hogy jobb is, azt nem mondom :)

2017-09-22 09:57:11 tomside (5) #16

Az évtized horrorja!
(Ha tévedek, ajánljatok jobbat, kérlek!)

2016-06-09 18:56:38 guybrush (4) #15

Korának szellemiségéhez képest mai szemmel is lenyűgöző film, köszönhetően ez elsősorban Clouzet-nak, aki tényleg mestere volt a feszültségkeltésnek, hiszen filmzene nélkül is képes volt nem egy idegtépő jelenetet összehozni.

Ám regényhez képest olyan a sztori, mint egy ementáli, és erőltetett fordulatokból is jutott bele bőven. Sőt, az alapanyag pszichológiai mélységeit, gonoszságát sem sikerült visszaadni. Ráadásul némelyik karakter majdhogynem karikatúrává vált, annyira leegyszerűsítették mindenki jellemét. De a legnagyobb visszalépés a tempó terén történt: Míg a Vertigót is jegyző szerzőpárós már az első oldallal a lényegre tér, és gyorsvonatként robog a cinikus fináléig, addig itt elég döcögősen indul el a cselekmény, és középtájt is leül picit.

Ezektől függetlenül a könyv ismerőinek is mindenképp érdemes lecsekkolnia, mert közel sem szolgai adaptációról van szó, hanem csak az alapszitut kölcsönzi. Jól teszi!

2014-07-24 22:15:14 erahurka (5) #14

Azért jóval a vége előtt sejtettem hova kulminál a dolog, úgyhogy nem igazán taglózott le a csavar a végén. Itt kicsit fura volt a zsaru is, most komolyan, ha tudta, miért hagyta meghalni a lányt? :D
Viszont a lezárás felhúzta 4-ről 5-re.
Itt a srácra gondolok, akiről végül megint csak nem tudjuk hazudik-e vagy nem.

2014-06-10 02:03:05 Xuja (4) #13

Lassú, feszült krimi, amiben nagyon szépen megvezetik a nézőt. Persze azt azért fel lehet róni hogy így nem teljesen voltak logikusak az események, a feleséget sokkal egyszerűbben is megölhették volna. A nyomozó karaktere nagyon tetszett, Columbo egyik előfutára.

2012-05-28 11:44:41 tomside (5) #12

Clouzot, suspense, love!

2011-06-26 14:18:59 Kalti (4) #11

Kiváló krimi, de sztem már kb. a film felétől bőven kikövetkeztethető a vége, pedig nem vagyok az, aki folyton azzal hencegne, hogy bármilyen fordulatot előre kitalál. Így is ütött, de jóval kisebbet, mint amit előzetesen vártam, ezenkívül akadtak unalmasabban vánszorgó percei.

2011-01-14 18:30:59 jesi (5) #10

ma este megnézem, kíváncsi vagyok erre a filmre...

2011-01-14 18:25:57 zéel (5) #9

A legjobb krimi, amit valaha láttam.
Clouzot "A félelem bére" után megint dobott egy zseniálist.

2009-08-29 13:39:11 Raul (5) #8

alighanem egy zseniális filmmel szegényebbek lennénk, egy másikkal meg gazdagabbak :)

előzmény: acidphase (#7)

2009-06-23 20:19:31 acidphase (5) #7

mondjuk szivesen megneznek egy olyan valtozatot is amit o rendezett volna, de tobbet nem hinnem h kitudott volna hozni ebbol, ez maga a tokeletesseg.

előzmény: Raul (#6)

2009-06-23 19:43:13 Raul (5) #6

ez a film odab*sz rendesen és akkor még finoman fogalmaztam
nem váletlen, hogy Hitchcock is meg akarta venni a megfilmesítés jogát és állítólag csak pár órával maradt le róla

2009-06-22 23:54:10 acidphase (5) #5

ah szoval azer volt ez a film annyira ismeros nekem mer regebben lattam ennek a remake-jet:

szoval sikerult ezt a muvet is meggyalazniuk:)

ajanlom ezt az eredetit inkabb:)

2009-06-22 23:46:04 acidphase (5) #4

ja es csak angol feliratom volt igy nem is biztos h minden kis reszletet megertettem, de ugy az egesz tortenet azer atjott, es hat a vege :o mintha egy hitchcock es egy noirt otvoznenk, es lesz belole a les diaboliques.. hatasa ala kerultem.

2009-06-22 23:41:44 VVega (4) #3

látatlanban is kötelességemnek érzem tiltakozni :)))

előzmény: acidphase (#1)

2009-06-22 23:06:15 acidphase (5) #2

akarom mondani EZ

2009-06-22 23:05:59 acidphase (5) #1

fu az mekkora film, barmely hitchcock film elbujhat mogotte:P