Mindenki (2016) ☆ 👁

Sing

(Deák Kristóf)

magyar dráma, rövidfilm, zenés film

4,1

2017-02-27 22:43:00 St4nt0N (?) #107

Az állítás...
b) hamis

A filmet elkezdtem nézni, de a kislányok túl szépek voltak, s ezt kissé exploitatívnak éreztem. Elegem van a szép emberekből! (OK, nem.)

2017-02-27 22:40:42 Ugor (4) #106

De hát csak osztom, meg osztom, mint magvető keze a búzát... szóval, hazugságra kényszerítés? Hát igen. nekem eszembe sem jutott. Én cinkosságnak fogtam fel, de nyilván, én egy másik történelmi korban szocializálódtam. Szóval, sóhaj, azt hiszem, magamat ismétlem századszor... vagy csak olyan érzés... nem szégyenített meg senkit, akkor nyilvánosan kikappanhangúzta volna a teremből, ha már ilyen nagy fasiszta... de nem, külön szólt neki, hogy maradjon. És minden hiedelem ellenére egyáltalán nem kényszerítette, hogy maradjon a kórusban csalárd feltételekkel. nem. Azt mondta, hogy maradhat, csak ne hangosan. És azt is mondta, hogy na, majd később még belejön vagy mi... és vegyen csokit ő is, akár a többiek, rá is ugyanaz vonatkozik. Ezt érthetjük akár így is, meg úgy is, persze. Lekenyerezte vagy csokizta, vagy mi. Kinek, hogy tetszik. De ha ez olyan porigalázás lett volna, ahogy itt már többször felvetődött, akkor a később lebukott másik öt gyerek is már fetrengett volna lelki kínoktól vakulásig.

előzmény: cucu (#104)

2017-02-27 22:34:47 Ugor (4) #105

Wufffff... még a szocializmus is belejött... mi jöhet még?

2017-02-27 22:33:18 cucu (5) #104

a párbeszéd bőven elég eredmény

Szerintem is az lenne, ha Ugor nem annyival tudta volna le a "parbeszedet", hogy en kiosztom es/vagy viccelek. Ebben hol a parbeszed? De megprobalkozom ujra.

Ugor: leirtad, hogy Erika neni jot akart, es jot is tett, mert 1) mindenkit bevett a csapatba 2) lehetove tette, hogy a csapat utazzon. Erre felvetettem, hogy ez ugyan szep, de kozben mindenkit hazugsagra kenyszeritett, meg egy kicsit erzelmileg zsarolt, igy mar nem is biztos, hogy az a csapat annyira jo dolog, mint aminek szanta.

Mi errol a velemenyed? Felteszem van, mert leirtad tobbszor, hogy mennyi helyen beszelgettel kulonfele emberekkel a filmrol, ugyhogy csak annyi a keresem, hogy oszd meg velunk is, ha mar ez egy ilyen filmes forum.

előzmény: MicaHiro (#89)

2017-02-27 22:21:43 Soltyk (4) #103

A szocializmus nem hatékony, de övé az erkölcsi győzelem, jól értem? :)))
Úgy vettem ki az igazgató miatt vesznek fel mindenkit a kórusba, ha Erika nénin múlna ez nem így lenne.
Meglepő hogy milyen teljesen különböző értelmezések merülnek fel a film kapcsán, ez mindenképpen pozitív, még ha az alkotók fogják is a fejüket ezeket olvasva :)
Realista filmként nézve Erika néni egy dög, persze, de tágabban értelmezve ez nem ilyen egyszerű - a dolog másik ágának kibontatlanul hagyásáért csak négyes, de így is tetszett. A díjhoz gratulálok!

2017-02-27 22:06:08 Ugor (4) #102

Na, hát ilyen egy igazi, jó, szaftos, megosztó film. Ilyen okosságokat hordanak hozzá össze az emberek vasvillával.

2017-02-27 21:52:55 HejjaX (4) #101

Jesszus, ugye ezt te sem gondoltad komolyan :)

előzmény: caulfield (#98)

2017-02-27 21:51:06 Ugor (4) #100

Meg nyilván Hitler, meg Sztálin is kiscserkészek hozzá képest... Vlad Tepesről nem is beszélve.

előzmény: caulfield (#98)

2017-02-27 21:50:47 HejjaX (4) #99

Dehogynem. Velem például egyszer egyetértett.
(De lehet, hogy csak álmodtam.)

2017-02-27 21:49:01 caulfield (?) #98

A Whiplash terrorista karmestere egy angyal Erika nénihez képest.

2017-02-27 21:48:10 Ugor (4) #97

Olyan ember nem él és nem élt ezen a sárgolyón, akiinek valaha dézivel azonos lett volna a véleménye, ezt több genetikus ki is zárta különféle tanulmányokban. De őt így fogadjuk el. :o) A család tagja...

előzmény: MicaHiro (#93)

2017-02-27 21:45:08 MicaHiro (5) #96

Tehát te csak olyankor tartod jó ötletnek a beszélgetést, mikor teljes egyetértés van a felek között? Nem lehet, hogy el kéne magyarázni inkább értelmesen, mit gondolsz?

előzmény: dézi (#95)

2017-02-27 21:37:52 dézi (?) #95

ha szerinted mi "ugyanúgy ítéljük meg a helyzetet", akkor asszem inkább te nem érted, amiket írtam, úgyhogy ezt nem is ragoznám tovább. :)

előzmény: MicaHiro (#93)

2017-02-27 21:30:07 HejjaX (4) #94

Szerintem Erika néni maga a gulyáskommunizmus. Már elég messze van a tomboló kommunista diktatúrától, ugyanakkor még eszébe sem jut, hogy neked adja a demokráciát. Ha elfogadod a szabályait és nem mondasz ellen, jó dolgod lehet, cserébe le kell mondanod bizonyos alapjogaidról. A legtöbb ember pedig kiválóan elvan egy ilyen rendszerben - csak az a néhány felforgató ne lenne mindig...

2017-02-27 21:29:58 MicaHiro (5) #93

Akkor egy tipp: próbáld megérteni amit írtam, aztán érvelj ellene. Ne haragudj, de szerintem egyik sem sikerült egyenlőre. (Ugyanúgy ítélem meg a helyzetet, mint te, csak én megértem a másik álláspontot is)

előzmény: dézi (#92)

2017-02-27 21:22:53 dézi (?) #92

egyéni értékítélet. hát igen, van, akinek nem probléma, ha mások megalázása útján jön el az a bizonyos "siker". hát a filmben a gyerekek érettebben gondolkodtak erről, mint itt sokan, ez azért igen érdekes.

2017-02-27 21:12:16 MicaHiro (5) #91

Nézd, én azzal teljesen egyetértek, hogy túlságosan démonizálni kár lenne ezért Erika nénit. Szerintem nincs igaza, de messze van attól, hogy szörnyű zsarnok legyen.

Talán ott van a különbség, hogy mit tartunk fontosabbnak: azt, hogy a gyerekek kapjanak lehetőséget arra, hogy valamilyen formában részesüljenek egy sikerben; vagy azt, hogy a sikert ne valamiféle álságos módon érjék el, ami nem mellesleg még megalázó és korlátozó is sokaknak. Ez pedig szerintem egyéni értékítélet kérdése.

2017-02-27 21:08:27 Ugor (4) #90

Akkor jó! De kifejtem akárhányszor, szívesen! Normális emberekkel beszélgetni mindig élmény.

előzmény: MicaHiro (#89)

2017-02-27 21:05:33 MicaHiro (5) #89

Olvastam alább az álláspontodat, el is fogadom hogy számodra így jön le. Nekem nem, de nincs ezzel baj. Szerintem nem kell, hogy valamiféle konszenzusos álláspont alakuljon ki ez ügyben, a párbeszéd bőven elég eredmény.

2017-02-27 21:04:38 Ugor (4) #88

Persze, újra megnéztem és próbáltam eltérő szemmel nézni. Próbáltam belelátni Erika nénibe már korábban a gonoszt. Hát ez nem ment. A végére persze az lett, azzá tette a film. Pedig korábban elhangzott, hogy ő a legjobb fej a tanárok között. És pont a forradalmian szabadságharcos vezér szájából. Így, most a végére azt látom, hogy a focicsapat, amelyikkel sok év alatt eleget izzadt, vergődött az edzőjük, egy nagy nemzetközi mérkőzésen dacosan porrá alázza a trénert, sztrájkol és nem játszik, de mikor az edző káromkodva elmegy, akkor megtáltosodik és rúg nyolc gólt. Nyilván ilyen is van, ilyen is lehet a filmes interpretációja a valóságnak, de a történéstől teljesen függetlenül meg az üzenettől is, meg a többféle értelmezhetőségtől is eltekintve, vagy talán éppen azért, baromira örülök, és ünnep, ünnep megint, remek a kortárs film, és csak így tovább és szeretem ezeket a díjesős éveket!

2017-02-27 21:02:21 Ugor (4) #87

Fejtsem ki újra?

előzmény: MicaHiro (#85)

2017-02-27 20:55:25 agymosott09 (2) #86

i am with erika néni :(

akarom mondani:
je suis erika néni!

profin, sőt gyönyörűen kivitelezett balliberális progresszív propagandaalkotás gondolatokat terjesztő alkotás. megérdemelte az oscart. telibe találta, mire van most szükség a győzelemhez, anélkül, hogy túlságosan elcsépelt vagy nyilvánvaló témához nyúlt volna.

de most komolyan, nem akarom leszólni, mert olyan mint belehányni valakinek a születésnapi tortájába, ráadásul itt cuki magyar gyerekek születésnapi tortája ez, meg tényleg, nagyon jól meg van csinálva, megható, szép, de hát a jud süss is jól meg volt csinálva. (jó, az cuki azért nem volt)

na de mindegy, a belehányásért kárpótlásul adok rá egy négyest. azon kívül, hogy egy nagy hazugság az egész, más baj nincs vele. amikor erika néni lerohadékozta a gyerekeket, akkor még nevettem is

2017-02-27 20:46:31 MicaHiro (5) #85

Akárki gondoljon akármit, szerintem az igazán jó filmek egyik ismérve pont az, hogy vitát generál. Szóval bár én személy szerint nem értek egyet Erika néni módszereivel, örülök hogy van aki elfogadja amit tesz. Pláne, ha ezt a véleményét ki is fejti.

2017-02-27 20:34:21 Ugor (4) #84

Most komolyan. Még ha ezzel valami kőlavinát is borítok magamra.

előzmény: dézi (#83)

2017-02-27 20:13:39 dézi (?) #83

most komolyan valaki szerint a tanárnő módszere teljesen oké és jogos? és ő itt egy pozitív szereplő, aki csak be akar vonni mindenkit valami jó dologba? hihetetlen, hogy ez a sztori így jön le ennyi embernek.
a másik, hogy szerintem teljesen irreleváns, hogy a kislány valójában szépen énekelt-e, annyira biztos nem énekelt rosszul, hogy ne lehessen vele kezdeni valamit, másrészt itt arról van szó, hogy a tanárnő visszaélt a hatalmával, teljesen feleslegesen manipulált és szégyenített meg gyerekeket, valamilyen kamu cél (valójában csak a saját hatalmi helyzete / egója fenntartása) érdekében. a Cracks-ben volt hasonlóan manipulatív tanárnő, úgy emlékszem.

2017-02-27 18:51:15 Fonghi (4) #82

Nehéz megítélni ezt a filmet. Nyilvánvalóan nem egy realista történetről van szó, hanem, ahogy Tenebra írta, paraboláról. Az összefogás irrealitása és kidolgozatlansága éppúgy erre utal, mint az a tény, hogy egy képzett fülű zsűrinek, akik direkt a produkciót figyelik, nyilván feltűnik, hogy a gyerekek fele nem énekel. A kislány nem énekelte jól a dalt, de a rövid jelenetből nem tudtam eldönteni, hogy azért, mert nem tudja eléggé, mert más a hangfekvése, feszengett, vagy valami tényleges kizáró ok van jelen.
(A játszótéri jelenet esetében bennem felmerült, hogy az a High School Musicalt idézi meg finoman, iróniával.)

Az, hogy vitát gerjesztett, jelentheti, hogy zseniális film, éppen ezzel a szándékkal. Ezt egyrészt nem támasztja alá, hogy egyértelműen állást foglal (nem csak a végkifejlet, hanem a lelkiterror-jelenet (lentebb bővebben), és a verbálisan megfogalmazott fejlesztési célok ábrázolatlansága is ezt mutatja. Másrészt számomra nem világos, hogy miről szól ez a vita, és láthatóan sok más ember számára sem, itt sem alakult ki konstruktív kommunikáció ez ügyben.
Ahogy én láttam: A tanárnéni módszere nem éppen az őszinteségre nevelés eklatáns példája, ez talán nem igazán vitatható. Mivel a kedves igazgató(?) a film elején leszögezi, hogy mindenki LEHET kórustag, ez az egyik alapelveM, a konfliktus értelmezése lehet az, hogy igazgatói utasításra kell minden jelentkezőt felvennie az elitista, eredményorientált énektanárnak, de gyakorlatilag kiesik az az értelmezés, hogy a korszellemnek megfelelően mindenkitől elvárták, hogy reprezentatívan kórustag legyen. A másik lehetőség az, hogy a tanárnéni mindenkit hozzá akar juttatni a kórussal járó előnyökhöz, ugyanakkor igyekszik ezeket maximalizálni. Ezt a két ellentétesnek látszó szempontot egy kis hazugsággal hidalja át. Ezzel számomra ellentétben áll az, ahogy az ügy kipattanását kezeli, a szociális nyomásgyakorlás és a manipulatív kommunikáció minden eszközével (időzítés) él, ami nem tűnik összeegyeztethetőnek a mindenki érezze jól magát attitűddel.
A dologhoz hozzátartozik még egy adag arrogancia és egoizmus is, ami tanárok részéről megszokott: "nem én nem tartom elég jónak a gyerek teljesítményét, hanem a gyerek objektíven nem jó, nyilván máshol éppúgy nem fogják értékelni, ahogy én sem, tehát karoljuk fel a szerencsétlent, hadd legyen egy kis sikerélménye (az én kezemben van a sorsa, az enyém a gyerek)". Ha a gyerek tényleg rossz ebben, vajon érdemes-e a mímelésével vesződnie? Nem lehet, hogy addig foglalkozhatna olyannal, amiben tényleg jó? ("Csak én és a kórusom üdvözíthet bárkit.") Megjegyzem, nyilván az éneklést sem fejleszti a tátogás. Legalább mondta volna, hogy "addig figyelj, hallgasd".
Kétszínűséggel nehéz egyenes, kiegyensúlyozott, önmagukkal elégedett embereket nevelni, a "tátikázók" (zseniális) értéktelennek érzik majd magukat, ami egyébként meglehetős sok inhumánus és irracionális cselekvés gyökere "a pszichológia" szerint. De amitől igazán parabolisztikus lehet, szerintem az, hogy egy általános társadalmi problémára is rávilágít, ami történetesen a rendszerváltó Magyarországon jóval erősebb, mint másutt: hogy helyénvaló-e jogtalan/etikátlan előnyt biztosítani azoknak, akiket kellemetlen lenne visszautasítani. Ez gyakorlatilag a korrupció alapja. Az ő utazásukra fordított pénz valahonnan van. Lehet, hogy olyan nem tud elutazni valahová, aki viszont valóban megérdemelné. És még egyszer, egyúttal abba irányba tereli az egyént, hogy foglalkozzon valami olyannal, amiben nem lehet sikeres, miközben ki tudja, mennyi sikertől és másoknak okozott haszontól, örömtől fosztja meg őt és a társadalmat. Ilyen szempontból érdemes lenne megvizsgálni a két álláspontot képviselők koreloszlását, hogy van-e különbség a régi és az új generáció között. Az meglepne, ha tőlünk nyugatra szélesebb támogatottsága lenne a tanárnő gondolkodásmódjának. Én mindenesetre nagyon szeretném, ha minél őszintébb tudnék lenni, de kurva nehéz, azt meg kell hagyni.

2017-02-27 18:30:00 cucu (5) #81

A magyar vs nem magyar valosaghoz egy megjegyzes: "The basis of this story was an anecdote I heard from a Swedish flatmate of mine. She was told not to sing out loud in their school’s famous choir – and it was later revealed half the kids were told the same." (forras)

2017-02-27 18:12:18 critixx (3) #80

Szerintem a filmben semennyire nincs megjelenítve a korszak, amiben játszódik. Őszintén, ha nem olvasom a tartalomleírásban, hogy "a rendszerváltás idején" játszódik a történet, simán azt gondolom, a kortárs Magyarországon vagyunk. Illetve, még azt sem, mert egyáltalán semmilyen korszak nincs benne konkretizálva.

előzmény: paksiendre (#73)

2017-02-27 16:10:48 proteus (4) #79

a gyerkek, ugyanis, bármennyire is nem ezt akarjuk hinni - bántják egymást, egy kor után, amit átütött az agyukban a jelen, mint akár a sajátunkat

2017-02-27 16:08:24 proteus (4) #78

szép is lenne így, de nem ezt tapasztaltam. sokkal kegyetlenebb világ egy énekkar, s nincs ennyire hatása a kedves vezetőnek.

2017-02-27 14:37:42 Ugor (4) #77

Csak egy kis off... péntek este rövid vendégségben voltam, többségében pedagógus társaság... pár perc alatt szinte súlyos becsületsértésekig fajult a vita erről a filmről, a házigazda, akivel életemben először beszéltem, úgy beszélt velem, hogy a felpattanás és elrohanás határán voltam, valahol éjjel, vidéken. Szóval, ilyen egy film ez... :o)

2017-02-27 14:32:18 Ugor (4) #76

Ezt már kipróbáltuk középiskolában, elég vegyes eredménnyel.

előzmény: Umberto (#72)

2017-02-27 14:11:36 dézi (?) #75

nem arra gondoltam, hogy a diákok hogyan értelmezik maguktól, attól kevésbé tartok, inkább attól, hogy a tanárok majd hogyan értelmezik (félre) nekik.

előzmény: Umberto (#72)

2017-02-27 13:41:29 ChrisAdam (5) #74

"...Nem sokat ér, ha magunknak dalolunk, szebb, ha ketten összedalolnak. Aztán mind többen, százan, ezren, míg megszólal a nagy Harmónia..." (Kodály)

2017-02-27 13:26:33 paksiendre (4) #73

Ez a 2 kislány jobban játszik mint a Színművészetit végzett színészek nagy része. Féltem, hogy a klasszik házi feladat felolvasós magyar "színészi" játék lesz benne, de szerencsére tévedtem. Nem nagyon szoktam rövidfilmeket nézni ezért annyira nincs viszonyítási alapom, de nyilván minden jóérzésű magyar ember örül az Oscarnak.
Én úgy vélem, hogy kár belemagyarázni zsarnokoskodást vagy ilyesmi dolgokat, szimplán egy mindenkiért, mindenki egyért (jelen esetben többért) féle feeling volt a lényeg, az összetartozás, unity vagy hívja aki aminek akarja.
(Zárójelben észrevettem egy kis bakit, vagy nem is tudom minek nevezzem: az egyik utcai jelenetben az utcatábla a mostani dizájnnak megfelelő volt, '91-ben teljesen máshogy néztek ki az utcatáblák. :D Persze ez külföldi szemmel nézve észrevehetetlen.)

2017-02-27 13:21:33 Umberto (5) #72

Le fogom vetíteni a gimiseknek, és akkor majd kiderül. :-)

előzmény: dézi (#71)

2017-02-27 12:57:20 dézi (?) #71

de, erre írtam, hogy az üzenete teljesen rendben van, univerzálisan érthető (és nem csak gyerek-tanár viszonyra érvényes) tanmesének működik, csak van egy számomra dühítő (és szerintem fontosabb) másik vonatkozása is a témának. viszont én attól is tartok, hogy az iskolákban vajon hogy értelmezik majd a filmet, ha egyáltalán sor kerül erre...

előzmény: Kalevala (#70)

2017-02-27 12:03:23 Kalevala (4) #70

Nem lehetne úgy tekinteni a filmet, hogy idealizálja a valóságot, , a vétkes elnyeri büntetését, a jók győznek, mint a mesében. A néző úgyis érzi, hogy nem ilyen a valóság, nekem is ez volt az első gondolatom, de nem lenne jó, ha ilyen lenne? Ès ha majd az iskolákban megnézik a filmet és vitatkoznak róla, akkor talán elindul valami a helyes irányba.

2017-02-27 11:32:45 dézi (?) #69

szerintem ez elég nagy hiba, amikor erről a valóságról pedig nagyon is beszélni kéne, minél többet. mondjuk ahogy nézem, elég sokféle beszélgetést indított be a film a különböző értelmezések miatt, szóval ilyen szempontból még hasznos is lehet.

2017-02-27 11:15:13 somogyireka (4) #68

Én maradok inkább Nemes Nagy Ágnesnél és a bodzavirágnál..(mi lesz ma velem, hogy lennen innen felállni, olyan szép.. nem a díj, nem az oscar, ez a dal így a gyerekektől.)

2017-02-27 11:13:36 zéel (3) #67

Igen, "csak" egy hibája van ennek a filmnek: köszönő viszonyban sincs a magyar valósággal. Ahogy azt elsőként Prüstü (#13) említette meg.
Egyébként persze örvendek és gratulálok!

előzmény: dézi (#65)

2017-02-27 11:09:25 critixx (3) #66

Szerintem ez nem csak magyar, hanem általános viszonylatban sem túl reális. Illetve magára az "összeesküvés" megszervezésére sem fektet a film túl nagy hangsúlyt, eléggé elmossa a dolgot. Amúgy én azt látom, mintha direkt kerülték volna az alkotók, hogy a konkrét mai magyar valóságba ágyazzák a sztorit, igyekeztek biztonságosra venni a figurát.

előzmény: dézi (#65)

2017-02-27 10:39:47 dézi (?) #65

az üzenete teljesen rendben van, de hogy ez a sztori magyar viszonylatban teljesen irreális (a gyerekek ilyen szintű összefogása a magyar oktatási rendszerben?!), az biztos. emiatt nem tudom értékelni, mert szerintem nagyon fontos lett volna a (magyar) valóságra is reflektálni.

2017-02-27 08:54:28 Xaos (4) #64

Oscar!!

2017-02-22 23:32:10 zsandar filip (4) #63

Vasárnap február 26. Este 21.05. Duna Televízió
MEGTEKINTHETŐ!!!!

2017-02-22 00:44:27 Ágó (4) #62

Helyes, helyes! :)

2017-02-22 00:39:36 Ugor (4) #61

Jó, hát vicc volt, elfér az rajtam, persze. Azért vagyok.
Meg persze, hogy nagyot fogunk szurkolni megint!

előzmény: Ágó (#59)

2017-02-22 00:37:26 ChrisAdam (5) #60

Tényleg, ki marad még fenn vasárnap szurkolni a Mindenkinek? :)

Már megrendeltem a kávémennyiséget, remélhetőleg befér a kamion a falu határában. :)

előzmény: Ágó (#59)

2017-02-22 00:33:48 Ágó (4) #59

Kár, hogy azt (is) kiosztásnak érzékelted a Vapitinál, szerintem nem volt az, de nyilván - ezek szerint - te máshogy látod/érzékeled... :)

Tényleg, ki marad még fenn vasárnap szurkolni a Mindenkinek? :)

2017-02-22 00:30:02 Ugor (4) #58

Az biztos! :o))
cucu: még a Vapitiban is. :o)

előzmény: Ágó (#57)

2017-02-21 21:33:38 Ágó (4) #57

Hát pont, hogy lenne mit tenni... ez a legérdekesebb a dologban, hogy megpróbálod tényleg befogadni a másik szempontjait, nem leállni azon a ponton, hogy döbbenet és na, ezt meg hogy gondolhatod így pont te??!!?!
De jónak mondom, hiszen a pedagógus pont ezt (is) csinálja egy életen át. :))
Minden áldott nap.

Csak azért vetettem fel, mert szerintem cucu tök jót ír és gondoltam, hátha van hozzá mondandód a te nézőpontodból. Ennyi. De vasárnap (hétfőn) így is együtt fogunk drukkolni! ;)

2017-02-21 21:30:13 cucu (5) #56

Kiosztalak? Na most en nezek ertetlenul. :-) En ugy emlekszem, Erika nenirol meg a filmrol beszeltem, rolad nem is (amennyiben a hasonlatod nem te magad vagy). Ugy egyebkent eleg nehez beszelgetni, ha letudjuk a masikat annyival, hogy "kioszt", es akkor igazabol mindegy is, mit mondott. (Na ez most egy "kiosztas" volt.)

2017-02-21 21:20:02 Ugor (4) #55

cucu meglátásól mi lenne? Mindig kioszt engem, ahol tud. :o) Ez valami szokás, vagy mi. Na, de az érdekesség inkább az, hogy beszélgetsz, beszélgetsz valakivel, akit ezer éve ismersz, és egyszer csak szóba kerül ez a film és kimondja a véleményt, és rámeredsz döbbenten, ő meg rádmered.... és nem is értitek, hogy a másik meg mit mered.. mert ez olyan. De mit van mit tenni.

előzmény: Ágó (#54)

2017-02-21 21:15:26 Ágó (4) #54

A nagyvilág már véleményt mondott. Tucatnyi jelentős fesztiváldíj, ott van az Amerikai Filmakadémia szerint az év öt legjobb rövidfilmje között. Az Entertainment Weekly, a Chicago Sun Times és a New York Times szerint pedig a legjobb az ötből. Úgyhogy szerintem a nagyvilág már véleményt mondott. :)
Persze nem akarom, hogy úgy tűnjön, hogy nem örülnék veszettül egy újabb magyar aranyszobornak. :))

Nekem is volt hasonló tapasztalatom. Egyik kollégámmal mintha nem is ugyanazt a filmet láttuk volna. Ugyanakkor érdekesek voltak a meglátásai, a következő megtekintésnél próbáltam is azokra a szempontokra figyelni, amiket mondott... De végül nem éreztem azt, hogy igaza lenne... vagyis, ez erős kifejezés tudom. Inkább azt írom, hogy lehet úgy is interpretálni a dolgokat, ahogy ő látta.
Vagy ahogy te.
Amivel szintén nem értek egyet, de ezzel gondolom nem okozok meglepetést. :)
Érdekes ez, hogy ennyire "megosztó" tud lenni valami olyan is, amiről nem is gondolnánk... és nem csupán ez a film...
(Cucu meglátásáról, amit a kommentedre írt, mi a véleményed?)

2017-02-21 16:34:38 Ugor (4) #53

Amikor először láttam, egyáltalán nem gondoltam volna, hogy egy ennyire megosztó filmet látok. Tényleg nem. Néztük a feleségemmel, sokévtizedes pedagógusok, plusz többféle területen tapasztalt gyógypedagógusok és szinte azonos volt a véleményünk Erika néni hozzáállásáról. Lányom, huszonéves bölcsészhallgató, pedagógiai tanulmányokkal, gyökeresen mást látott, mint mi. És szinte indulatokat kavart benne a mi álláspontunk és bennünk meg megdöbbenést az öve. De ez még semmi, egy csak egy család. Azóta szélesebb körben, volt tanítványok, volt kollégák, ismerősök stb. jönnek be a markáns vélemények és elképesztően különböznek. Van, aki csak szépen izél, hogy jaj, de bársonyosan cseng a gyerekhang, de szép, de az erikanénizők aztán tényleg két külön világ! A poroszista fasisztázóktól kezdve, a gyerekek lelki vérében gázoló gazemberig ezer, meg a megdöbbenő, dehátcsakjótakartakon keresztül az ezazegyetelenmegoldásozókig minden akadt. Este barátaimnál voltam, ott is előkerült, sokéves gyógypedagógus család… nem is akárkik, szintén ugyanazt láttuk… szóval, izgalmas egy darab és első ránézésre nem is derül ki róla. Közben a média is állást foglal, sugall, a felvezetésben, bekonferálásban a gyerekek valami zsarnokság elleni forradalmát véltem kihallani a szövegből. Most akkor lássuk, hogy nemzetközileg ez hogy néz ki, a nagyvilág véleménye által.

2017-02-19 09:15:10 Rituska (5) #52

Én is újranéztem, nálam az ok az volt, hogy megmutattam Anyukámnak. Én is tartottam tőle, hogy nem fog már annyira tetszeni másodjára, de úgyanúgy jártam, mint Te: imádom, az apró hibáival együtt.
Nagyon szurkolok az alkotóknak.
Egyébként Anyukámat is elvarázsolta a gyermekkórus, meg is jegyezte, hogy túl rövid, nézte volna még egy darabig.

2017-02-19 03:11:11 ChrisAdam (5) #51

Megnéztem még egyszer, abból a felindulásból, hogy angol feliratot készítek hozzá az itt kinti haverjaimnak, lássák az idei magyar csodát és azt hittem, kevésbé fog tetszeni másodszorra, de nem, egyszerűen zseniális a film, rettenetesen jól össze van rakva, a gyerekszínészek (is) pazarok, egyes grimaszok olyan életszerűen ülnek ki az arcokra, hogy öröm nézni. És az utolsó pillanatban Liza angyal hangjára újfent csak fel s le futkosott a hátamon a hideg! Hajrá egy hét múlva!

2017-02-18 09:25:50 Rituska (5) #50

Feltépte az általános iskolás sebeimet. Se énekkar, se versmondó verseny.... Sehová nem válogattak be. Mindig szomorkodtam, hogy nem mehetek a fellépésekre. Persze ma már csak mosolygok ezen, de ahogy néztem ezt a kisfilmet elhittem a pici Zsófika szomorúságát. Sőt, nemcsak elhittem, éreztem is.
Annyira csodálatosan énekelnek a gyerekek, hogy az valami fantasztikus. Valami ősi tisztaság, erő van a gyerekkórusokban, nem is tudom.... földöntúli. Mindig könnyes lesz a szemem, ha sok kisgyerek énekel egyszerre. Lehet, hogy háborús konfliktusokat is meglehetne oldani velük:)

2017-02-17 22:26:15 HejjaX (4) #49

Tökéletesen egyetértek, 10 éves kislányoknak már Arany János fennköltségével kellene társalogniuk egymással és tanáraikkal. Az mennyivel életszerűbb lenne, na akkor megérdemelné az Oszkárt.

előzmény: Újpest Ostora (#48)

2017-02-14 01:16:35 Újpest Ostora (3) #48

Újranézve már annyira bántóak néhol a barátokközt-párbeszédek, hogy elvesztettem jóindulatomat. Azért szurkolok, persze!

2017-02-14 00:01:49 Újpest Ostora (3) #47

Itt fent van egyelőre. Egyébként meglepő volt számomra olvasni a tanárnőt védő hozzászólásokat. Alapból hibásnak tartom a "csakgyőzniszabad"-logika sulykolását kisgyerekek esetében (is), de olyan eszközökkel meg pláne, amelyeknél ennyire egyértelműen sérülnek az érintettek. Ha az itt láthatónál sokkal kisebb mértékben, akkor is. Ki a túróstáskát érdekel egy nyeremény-utazás ilyen áron? Erika néni totál kretén, de ezt a szánkba is rágja a rendező rendesen. Ahogy minden más is túl didaktikus a filmben, de az alapkoncepció, a fényképezés, na meg az anarchista végkicsengés (igen, én mindenbe ezt látom bele, de legalább vállalom :D) miatt jár egy jóindulatú négyes.

előzmény: Korben (#46)

2017-02-09 16:40:19 Korben (4) #46

Hol tudom megnézni ezt a filmet?

2017-02-04 16:32:25 KG21 (5) #45

Azóta megnéztem az ominózus részt és valóban hamis Zsófika a "már" kiéneklésénél, tehát nektek volt igazatok.

2017-02-04 00:01:49 Ágó (4) #44

Pontosan!
Remekül megfogalmaztad.

előzmény: cucu (#43)

2017-02-03 20:14:28 cucu (5) #43

A sztori akkor lenne ekvivalens, ha Korpacibere is uszna a versenyen, csak epp egy atlatszo kotellel huznak kozben, hogy ugy tunjon, tenyleg ilyen jol uszik. Sot, nem csak a versenyen, de mar az edzeseken is.

Amugy az edzoneni nem azert rohadt, gonosz, allat, mert megprobal a kevesbe tehetsegeseknek is "lehetoseget" adni, hanem mert kisgyerekeket zsarol erzelmileg, hogy hazudjanak es titkolozzanak a szuleik, barataik, a kozosseg elott. Ezzel pedig pont hogy tonkreteszi azt a kozosseget, amibe latszolag segit beintegralni mindenkit. Ez jol latszik pl azon, ahogy Zsofi elcsendesedik es eltavolodik Lizatol.

Szoval a tanarno megtehette volna, hogy csinal egy igazi elit korust, amibe csak a legjobbakat veszi fel, es a cel a gyozelem, a tobbiek pedig jarjanak mas szakkorokre. Vagy csinal egy "feel good" korust, ahova mindenki johet, es a cel a kozosseg. Lehet, hogy ezzel a kozosseggel nem tudnak majd kulfoldre utazni, csak a Pilisbe mehetnek kirandulni, de mivel ez egy valodi kozosseg lenne, sokkal tobbet kapna mindenki, mint igy, hogy utazhatnak, de a baratsagokat megmergezi a titkolozas.

2017-02-02 23:40:24 Ugor (4) #42

Történt egyszer, hogy az iskolába új kisfiú érkezett. Nem tudott nagyon jól úszni, de szeretett volna járni az edzésekre, mert tetszett neki az edzés. A rohadt, gonosz, állat edzőbácsi azt mondta neki, hogy nem baj, ha szeretne, járjon csak le nyugodtan, legfeljebb ne ússzon majd a versenyen, csak üldögéljen a parton, mint egy tartalék. Így is történt. És a kisfiú, akit Korpaciberének hívtak, így eljutott a gyerekolimpia döntőjére is Celebeszre meg Borneóra, amiről eddig csak álmodni sem mert. De, hogy a rohadt, gonosz, állat edzőbácsi ennyire porig alázta a kis Korpaciberét, hogy nem hagyta a döntőben úszni és érvényesülni, így a többi gyerek is jól fellázadt és fuldokolni kezdtek a vízben a döntő futamban. Így álltak bosszút a kegyetlen, rohadt, szemét, állat edzőbácsin. Így aztán ezt a megható történetet fel is terjesztették a legmagasabb díjakra is. Itt a vége, fuss el véle!

2017-02-02 21:23:06 kajaktej (5) #41

Nekem botfülem van, szerintem mindenki szépen énekelt :))
De ha...

...direkt el akarta volna nyomni Erika néni a tehetségeseket, akkor mindig alulmaradtak volna a versenyben, nem?

előzmény: KG21 (#37)

2017-02-02 15:47:57 KG21 (5) #40

Aha..elhiszem. Akkor a tobbiek altal leirt ertelmezes a jo.

2017-02-02 13:00:26 Raul (4) #39

Nekem meg elég botfülem van, de én is ugyanígy hallottam. Szóval nem jó a megfejtés:)

előzmény: hhgygy (#38)

2017-02-02 12:31:07 hhgygy (4) #38

Ez mindenképpen sántít,
nekem elég jó fülem van és a kislány bizony hamisan érdekel a kulcsjelenetben, azért is állítja le a szerinted "gonosz" tanárnéni már a második sor elején a Pál Kata Péter című opusz előadásakor

előzmény: KG21 (#37)

2017-02-02 12:16:31 KG21 (5) #37

Hmm nekem máshogy jott le a film, de ezek szerint nagyon nem ertek az enekleshez. Nekem ugy tunt, hogy Zsófinak igen szep hangja van, es valoszinuleg a tobbieknek is, akiknek Erika neni azt mondta tatogjanak. A vegen a "rohadekok!"-bol latszik milyen gonosz ez a no, es szerintem direkt el akarta nyomni a tehetsegeseket, hogy ne bizzak annyira el magukat-erezzek kevesebbnek magukat annak ellenere hogy nagyon jok. Lizaval kivetelezett, ki tudja, lehet a kislany apukaja kogazdag es befolyasos, ezert vele nem merte ezt csinalni. Tehat mig a Whiplash Fletcherje a zsenit akarta kihozni, igy en Erika nenit egy anti-Fletchernek latom, aki a tehetseget akarja -gonoszsagabol kifolyolag-elnyomni. De persze lehet szimplan nem ertek hozza es Zsofi tenyleg nem enekelt eleg jol, ahogy a tobbi tatogo sem. Velemenyek ehhez a meglatashoz?

2017-01-28 16:43:42 somogyireka (4) #36

(köszönöm...láttam egyszer, csak akkor még nem volt kt-m, és ez ráadásul svédül, ez aztán nekem mindent vitt, egyszerre kórus és ezen a nyelven..újranézem!)

2017-01-28 08:00:40 Dió (4) #35

Ezek alapján nagyon melegen ajánlom neked ezt a filmet. :-)

előzmény: somogyireka (#32)

2017-01-28 01:43:06 kajaktej (5) #34

Elgondolkodtató film, szerintem van egy olyan vetülete is a történetnek, ami azt mutatja meg, hogy sokszor elválik az, hogy mi a jó az egyénnek meg mi a jó a közösségnek, és nincs olyan megoldás, ami mindig mindenkinek jó.

A hogyan integráljunk egy rossz hangú kislányt egy kórusba kérdésre szerintem 3-féle válasz lehetséges:

- az elitista: eleve nem is veszik fel, akinek rossz hangja van
- az individualista / befogadó: bárkit szeretettel látnak, mindenki szabadon énekelhet (ami a kórusnak rossz, ha az újak hamisan énekelnek), de azért megadják a támogatást, hogy a kevésbé jókat is felzárkóztassák
- a középutas: látszólag bárkit szeretettel fogadnak, de csak a felszínen

A filmnek szerintem annyi az üzenete, hogy ez a középutas "mindenkiveljótteszünk" hozzáállás valójában nem tesz jót senkinek, mert az egyénnek egyrészt rosszul esik, hiszen elhiteti vele, hogy ő nem ér annyit, mint a többi éneklő társa, másrészt hosszú távon a közösségnek is rossz, mert aláássa azt. Előbb-utóbb az ilyen feszültségek a felszínre törnek és akkor az van, mint a filmben, hogy fellázadnak a gyerekek.

Ez a tanulság amúgy szerintem megállja a helyét, ennél az álszent "műintegrációnál" bármi jobb. Persze mind az elitizmushoz, mind az alapos integrációhoz némi bátorság kellene (az utóbbihoz még egy szilárd közösség sem árt, akik nem vetik máglyára a társukat, ha miatta nem nyernek a versenyen).

És akkor lehet, hogy igazából ez az Erika néni miértje, hogy egyszerűen gyáva. Nem meri azt mondani a szülőknek, hogy nem jöhet a gyerekük a kórusába, de azt se meri bevállalni, hogy minden gyerek énekeljen. Sőt, még lusta is, ahhoz hogy ezekkel az újonnan jövő gyerekekkel legalább leüljön külön foglalkozni.

2017-01-27 22:59:25 Bbazsa (4) #33

Tetszett, és amiket itt olvastam, a tanár nem mutatott semmit hogy fejlessze a gyerekeket és ők úgy gondolták ha buknak vagy nyernek azt együtt tegyék, ne "húzza" őket senki.

Megérdemli a jelölést igaz a többit nem láttam még jelöltet.

2017-01-27 10:47:41 somogyireka (4) #32

A kórusművek a kedvenceim, eddig a női volt a csúcs. Amikor a sok-sok én ÉNEKké válik, egymást erősíti és eggyé lesz. Társaságot akkor szeretem, ha tánc és ének. Mostantól viszont gyerekkórusokat fogok hallgatni. Ha vannak angyalok, és miért ne lennének, ha én kivetítetem őket, akkor így zengenek, mint ahogy a gyerekek énekelnek..Ha nem vetítem ki, nincsenek. Egyszer így, másszor úgy mozizok.

Igen, emlékszem, hogy van a kisfilmnek egy központi kérdése, mely jó kis csemege lehet azoknak, akik szeretik a fárasztó agytornákat..most itt hadd ne törjem magam. Ami viszont szimpatikus, hogy mikor a tanárnőt lebuktatták nem menekült, nem magyarázott, hanem felfordította az összes kártyáját. Talán innen nézve a gyerekek tolták picit túl, mert dönthettek volna úgy, hogy kiszállnak, de ha már részt vettek ebben a játékban akkor a megbeszélt szabályok szerint, hogy ez korrekt-e vagy sem, mindegy, egy kis közösség elfogadta..

De inkább hallgatom, ahogy énekelnek. Visszhangzik bennem a taps és zene az óraközi szünetekben, amikor játszanak. Mint két lélegzet között a csend. Itt boldog vagyok.
Drukkolok a filmnek, hogy szálljon fel és fel, olyan magasra, mint a gyerekének. A témaválasztás miatt meg különösen örülök a Saul után.
(micsoda nagyon szép gyerekek!!)

2017-01-26 18:20:24 Tenebra (4) #31

Ami ebben a filmben megjelenik, az a paternalizmus vagy még inkább a "pásztori hatalom" (Foucault után szabadon :D). Ami ugye a hatalomgyakorlás egy olyan formája, melyben a hatalom képviselője a szülő - gyermek kapcsolatot reprodukálva próbál meg kialakítani alá-fölérendelt viszonyt. A totalitárius hatalom fenyít, a paternalista hatalom ezzel szemben korlátozott lehetőségeket biztosít, gondoskodik "alattvalóiról", melyért cserébe engedelmességet vár el. A tanár-diák viszony ennek tökéletes modellje lehet, főleg a posztszocialista magyar oktatás rendszerben. Azért még én is emlékszem rá a 90-es évek elejéről, hogy akkoriban közel sem volt a diákoknak annyi joga, mint manapság, és bizony én még kaptam taslikat is a tanároktól, de legalábbis a "jössz te még az én utcámba" mondat elhangzott egy tanárom szájából. :D A tanári hatalommal tökéletesen vissza lehet élni, hiszen a diák az előrejutás, a jegyszerzés miatt kiszolgáltatottja a tanárnak.

Én ebben a viszonyrendszerben látom annak az okát, hogy a tanárnő a filmben csoportban gondolkodik, és nem zárja ki a "kappanhangú" diákokat sem az énekkarból. Középiskolai osztályomban annak idején nekünk sem volt kibúvó a közösségi rendezvényekből, az osztályfőnökünk a "fehér ember nem felejt"-tel fenyegetett minket, amennyiben nem veszünk részt farsangi bálon vagy egyéb ilyen rendezvényeken, műsorral. És nem számított, hogy én pl. botlábú voltam, és nem szerettem annak idején táncolni, nekem is táncolnom kellett. Hogy miért, arra konkrét magyarázatot a valóságban sem kaptam, talán ezért sem rágja a szánkba a rendező, mi motiválja a tanárnőt arra, hogy a bénákat is bent tartsa a csapatban. Valószínűleg azért, amit Raul is ír, mert 3 emberrel kiállni nem olyan szép, mint 15-tel vagy 20-szal. Plusz a közösségen csak úgy lehet hatalmat gyakorolni, ha közösséggé szervezi őket a hatalom. 1989 előtt is ez volt a kulcsa a puhadiktatúrának, nem szerette azokat a rendszer, akik "ugráltak". Ahogy a mostani rendszer sem szereti azokat, akik ugrálnak. Csak más módszerek léteznek a paternalista elnyomásra. Ezek a mintázatok tovább élnek a rendszerváltás után, ma is. Erre jó példa ez a film.

Nekem inkább tényleg azzal volt bajom, ahogy összefognak a gyerekek. persze én magam megtapasztaltam a széthúzó és az összetartó osztályközösségeket is, de azért sokkal több vonakodó egyénre számítottam volna,. Illetve valahogy ezeket a gyerekeket szerepük miatt idősebbnek éreztem a koruknál. Mintha már 17-18 éves fejjel lázadtak volna, közben meg jobb esetben 10 évesek voltak a filmben, a szerepük szerint is. Gondolkodásmódjuk tehát számomra nem volt reális. Persze kivételek biztos vannak, akik reflexívebbek már ilyen fiatalon is, de a többség reakciója, mentalitása nem ilyen. Jóllehet, ez a film egy parabola, és akként remek.

2017-01-26 17:28:49 Raul (4) #30

Ez bennem is felmerült. A filmből ez nem derül ki, de a lehetséges válaszok szerintem:

- Kell a versenyeken való fellépéshez valamilyen minimális létszám.
- Nem akarja a rosszabb hangúakat megfosztani a részvételtől, a közösségi élménytől, utazástól.
- Reménykedik benne, hogy őket is tudja majd fejleszteni és akkor ők is énekelhetnek (erre van is utalás).

Egyébként meg felajánlja hogy bárki elmehet, szóval szerintem nincs szó zsarnokoskodásról, csak szeretne minél jobb eredményt elérni.

Tehát tulajdonképpen hhgygy-vel értek egyet.

2017-01-26 16:12:12 ryood (5) #29

hát..nézőpont kérdése.
a kórus sikeressége szempontjából nézve igaza van.
és tényleg még a legjobb megoldást választja. (mondja is ugye, hogy az élet nem mindig igazságos, szóval az életre készíti fel a lurkókat)
máshonnan nézve viszont meglehetősen kirekesztő erika néni. mondhatni antidemokratikus.
ilyen korú gyerekekkel szemben ez nem biztos, hogy a legjobb eszköz.
én nekem nagyon tetszett a gyerkőcök "igazságszolgáltatása".

amúgy meg nem tudnék igennel vagy nemmel válaszolni arra, hogy igaza van-e erika néninek, igen is, meg nem is..

2017-01-26 10:43:01 Ugor (4) #28

Igen!

2017-01-26 10:11:12 BonnyJohnny (4) #27

Pont erre utaltam, mikor írtam, hogy nem látjuk zsarnokoskodni, sem nyerészkedni. Viszont a hozzáállása így is furcsa, és ettől lesz "lázadható" (van ilyen szó? :D).
Amúgy Liza egy igazi vezéregyéniség, ahogy szárnyai alá veszi az újakat, törődik a többiekkel... és befolyásolja őket. És tipikusan a legjobb tanítvány, aki a többiek felett áll, de a vezető alatt... mindig az ilyenek lázadnak (kb. Lucifer óta).

2017-01-26 09:52:31 Ugor (4) #26

Közben meg válaszoltál a kérdésemre, amíg írtam.

előzmény: hhgygy (#25)

2017-01-26 09:49:39 hhgygy (4) #25

Abszolút igaza volt,
sőt sokkal humánusabb megoldás, mint simán kitenni a fahangúakat az énekkarból. Hiszen a hallás és a jó hang nem mindenkinek adatik meg, viszont egy énekkar jó teljesítményéhez elengedhetetlen. Szerintem ez tök jó kompromisszum,
ami valahol azt jelenti, hogy nem értek egyet a film mondanivalójával, tanulságával.

2017-01-26 09:48:42 Ugor (4) #24

Mert ennek elég sokféle üzente is lehet. És akkor ki-ki értheti a szándékot pozitívnak, meg negatívnak is. A filmbeli gyerek negatívnak érzi, hiszen lázad ellene. De például, ha kicsit megváltoztatnánk a "szereposztást", ennek épp az ellenkezője lenne szívszaggató hollywoodi filmes üzenetke. Ha például egy néma gyereknek mondaná, hogy neked nem kell énekelni, integrálódj a szerető közegben, a pajtásaid nagy testvériségében, figyeld a számat és csak tátogj, és velünk éled át a tapsot, az élményt, velünk utazol mindenhová, akkor meg pont kipirult orcával a kép közepén tátogó gyerek látványánál szólnának a fanfárok, venné elő mindenki a nyolcadik zsebkendőjét. Szóval, most akkor Erika néni jó vagy rossz?

2017-01-26 09:19:30 BonnyJohnny (4) #23

Érdekes, hogy rákérdeztél, mert engem az zavarta Erika nénivel kapcsolatban, hogy nem értettem az indokait. Miért kell a több gyerek? Több fizetést kap érte? Erre nincs utalás. Több gyerek felett hatalmaskodhat? Nem látunk semmi ilyesmit tőle. Egyszerűen csak minél nagyobbra hizlalja a kórust, de minek? (Nagy az ellentét a Whiplash zenetanárával, aki zokszó nélkül vág ki bárkit a legkisebb hibáért.)

ChrisAdam: Ez jó, ebből látszik, hogy nem nagyon olvasok leírásokat előre. :D (Ugyanakkor jól ráéreztem.)

2017-01-26 07:48:39 ChrisAdam (5) #22

A leírás szerint 1991-ben.

2017-01-26 00:11:52 Ugor (4) #21

Amúgy érdekelne a tisztelt nagyérdemű véleménye Erika néni megoldásáról. Mennyiben volt igaza vagy mennyiben nem, amikor ezt a szokatlan eljárást alkalmazta?

2017-01-25 21:20:38 BonnyJohnny (4) #20

Én azt nem értettem sokáig, hogy mikor játszódik a film. :D Ahogy lentebb Ugor írta, kicsit idilli a kép, mintha egy késő nyolcvanas, kora kilencvenes közegben játszódna.

2017-01-25 18:37:10 ryood (5) #19

igazán örömteli tény, hogy egyre többet látni a vásznon szamosi zsófiát!
(nem is akármilyen filmekben..)

2017-01-25 17:12:25 Prüstü (4) #18

Tegnap pont gondoltam magamban, hogy mit keres még fent ez a film a megosztó portálokon, a nagy hír bejelentése után.

2017-01-25 13:26:10 hhgygy (4) #17

Óriási! 5/5

előzmény: Filozofus (#15)

2017-01-25 11:04:07 leplesbitang (4) #16

Zseniális. :D Hát igen...

előzmény: Filozofus (#15)

2017-01-25 09:20:00 Filozofus (3) #15

Ha minden igaz, eredetileg a film egy perccel hosszabb volt. De mivel az utolsó percet az alkotók sem tudták értelmezni – s feltehetőleg a mindenféle zsűrit is zavarba hozták volna vele –, végül kivágták a filmből.

Spoiler!

Úgy történt, hogy a filmbéli kórus helyett egy másik gyermekkórus énekelte fel a dalokat, így nékik csak tátogniuk kellett. Némely gyermek ezt nehezményezte mind a megjelenő, mind pedig a háttérben maradó kórus tagjai közül. Nem mindenki alkalmas színésznek, magyarázták az alkotók, s ezt el kellett fogadni. Az Oscar-díj a tét! Ez mindenkit meggyőzött. Minden gyerek szép, mondta valaki a szülők közül tétován, ez igaz, igaz, hümmögött a producer, s kért még egy kávét. Csokoládét azért a szülők is vehettek. Az utolsó egy percben még kiderült, hogy Erika néni már 1991-ben sem tudott énekelni, de a takarítónő, aki sajnos csak mellékszerepet kapott, úgy dalolt, mint pacsirta a dróthuzalon. De ez ezúttal keveseket érdekelt, érveltek az alkotók. (Az igazgatóról ugyanakkor semmi izgalmas nem derült ki az utolsó percben sem.) Az eredeti hosszúságú film végül egy Cioran-idézettel zárult volna: "A szépség metafizikai akadály a megismerés útjában."

A kivágott rész utolsó másodperceiben pedig egy közleményt hallhatunk: Mivel minden alkotás közkincs – s miféle értelme is lenne a kulturális javaknak, ha nem lennének hozzáférhetőek mindenki számára? –, az alkotók a rövidfilmet mindenféle videómegosztóra feltöltik, így szabadon és kényelmesen megtekinthető. Lesz. Egyszer. Tátogták hozzá.

2017-01-24 22:37:31 Ugor (4) #14

Na, hát most, hogy ilyen híres film lett... teljesen oda is vagyok érte, meg nem is. Mert irtó helyes kis film, nem nagy világmegváltó, de fontos és szép üzenet. Nagyon helyesek a kislányok is, összességében túl helyesek, egy nemtudomholvan (XVIII. ker?) iskolában azért eléggé válogatott arcok. És jól is játszanak. Bár, amikor az udvaron játszanak, az eléggé túlkoreografált, mondhatnánk: idillikus. Szépen elosztva, teret jól kitöltve mindenki kedvesen, illedelmesen, fegyelmezetten tapsikál, énekel. A lelkesedésem arckarmolásba csapott át, amikor a tanárnő megtartotta a mindenki együtt egymásért szemináriumot. Az olyan kis szocialista részlet volt. Teljesen kétségbeestem, hogy pffff, ez lesz a film üzenete és kiüresedtek a látószerveim. Aztán a vége szépen kiegyenesedett, a cucc a helyére került, de ez a nyolc évesek fegyelmezetten szervezett forradalma egy kicsit tumács volt, de így a film meg díjas zónába került egy csapásra. De szeretem ezt a filmet, egy kicsit. Vagy egy kicsinél jobban.

2017-01-24 19:33:54 Prüstü (4) #13

Kösz a linket.
Kár, hogy a realizmust nálam rombolja az a tény, hogy bármelyik volt osztályomra gondolok, nem lett volna olyan, ahol mindenki egytől egyik a közösség mellé állt volna, szemben a tanár akaratával, opportunisták és beszariak voltunk, hála a tanárok "élet-halált" eldöntő hatalmának, ők jobban összetartottak felnőttként, mint mi gyerekként tele félelmekkel
Mindez nem ront a pontszámon, hisz igazi lélekerősítő alkotás.

előzmény: silev (#11)

2017-01-24 19:32:20 ChrisAdam (5) #12

Remek kis filmecske, én most megadom neki az ötöst. Egyrészt, meglepett. Kétszer is. Az utolsó pillanatig. Másrészt, gyönyörűen van fényképezve, élő az egész, nem amatőrködés, igazi precíz munka. Kicsit a színészek - különösen a gyerekek - túljátszák a szerepüket, néhol nem túl természetes a játék, ez zavart, de az ötöst nem veszi el a filmtől. A mondanivaló is egyszerű, de nagyszerű, a lányok nagyon aranyosak, s külön ki kell emeljem a zeneválasztást, kicsit bele is sajdult a szívem, eszembe jutottak a jó régi énekórák meg a magyar klasszikus zene, de régen volt már. Az utolsó dalnál ki is rázott a hideg, rendesen libabőrös! :)

2017-01-24 19:21:07 silev (2) #11

Köszönjük Atazzz, egy élmény volt!

2017-01-24 18:37:48 Atazzz (4) #10
2017-01-24 18:22:52 Kalevala (4) #9

A youtube-on fent van. Telefonon nem tudom belinkelni, ahhoz en hülye vagyok, de könnyen meg lehet talalni, most neztem meg.

2017-01-24 15:42:59 Ágó (4) #8

Március 4-én a Cinemax műsorán biztosan. :)
Hogy addig hol, azt sajnos nem tudom.