La nuit américaine (1973) ☆ 👁

(François Truffaut)

francia-olasz dráma, vígjáték

4,2

2023-04-13 19:08:57 Xuja (4) #6

Wow, a filmkészítésről készült addigi talán legambiciózusabb és legrészletgazdagabb mozi ez, ami mindenfajta modernista trükközés nélkül tud mesélni a művészet és a valóság egymásra hatásáról - szinte nem is tudjuk eldönteni, hol kezdődik az egyik és végződik a másik. Truffaut remekül mozgatja a szálakat, és bár a karakterei önmagukban annyira nem izgalmasak, de a dinamikáik megidézik a Játékszabály komplex viszonyrendszerét, a rendező felelősségvállalásáról és túlterheltségéről pedig beugorhat 8 és fél főszereplője.

Formailag annyira nincs sok újdonság benne - bár kétségkívül ebben is tetszetősebb, mint Truffaut általam látott legutóbbi két filmje - de a koncepció és a tematika van annyira tartalmas, hogy elviszi végig a hátán. Talán egyedül Alexander halála volt az, ami nekem kicsit hatásvadász és erőltetett volt, de tényleg nagyon erős ez a négyes.

2014-03-07 20:11:07 Caararuuku (?) #5

Mert egy iparág.

előzmény: Kalevala (#4)

2013-01-14 23:33:23 Kalevala (4) #4

Èrdekes bepillantást nyújt a filmkészités szakmájába
. Mintha nem is fimmüvészetröl volna szó, hanem egy iparágról.

2012-02-05 23:10:17 zéel (5) #3

A filmrendező szerepében maga, Truffaut.
Lehet, hogy én mégsem szeretnék filmrendező lenni?
Mindenesetre, ezt a filmet minden filmrajongónak látni kell!

2011-03-13 12:12:58 bearney (4) #2

Psota Irén is nagyon jó volt. Meg egy kicsit hasolított is a színésznőre akit szinkronizált.
annak idején azért még erre is figyeltek.

2011-01-15 19:26:16 Dibon (4) #1

Nagyon jól sikerült a szinkron, Kern András ugyan egy-két alkalommal beleröhögött a szerepébe, de ez nem rontott rajta, sőt. Mindenesetre felüdülés volt hallgatni a sok mai gagyi szinkron után. Maga a film is remek, talán egy kicsit hosszúra sikerült, de így is jól szórakoztam.