Rogue One: A Star Wars Story (2016) ☆ 👁

Zsivány Egyes: Egy Star Wars-történet

(Gareth Edwards)

amerikai akciófilm, fantasy, kalandfilm, sci-fi

3,8

2018-08-06 12:58:04 XERADERIN3 (5) #177

Az eredeti filmek óta az egyetlen SW,emellett a legszomorúbb rész,mert ebben az összes potitív szereplő odavész.

2017-12-21 10:04:59 BonnyJohnny (4) #176

Őszintén szólva én kezdem azt gondolni, hogy ez a legjobb Star Wars film, amit eddig a Disney kiadott...
Nagyon tetszett, hogy a VIII. rész eltakarította a VII. rész hibáit, de olyan sok a kétes dolog benne, hogy ront az élményen. Kicsit olyan, mint az új (J.J. rendezte) Star Trekek. Sok apró hiba kezdi bomlasztani az élményt a megtekintés után (miközben megtekintéskor még jó volt).

előzmény: opposition (#175)

2017-12-20 23:39:43 opposition (5) #175

Megnéztem egy párszor, mire felment négyesre. Kezdek vele megbarátkozni. Szép történet.

2017-12-18 22:35:23 Dangar (3) #174

Egyelõre hármas.
De ez egy erõs, pozitív hármas. Vagyis több, mint a normál hármas, de valamivel kevesebb, mint a gyenge négyes. :D Mondjuk 3,7.

2017-06-30 18:25:17 Alex05 (?) #173

Visszatérve a filmhez:
Nekem a filmekben az dönti el leginkább, hogy milyen, hogy a jelentek milyen sorrendben követik egymást: kis infó, amiből el tudunk indulni, majd izgalmas rész, hogy várjuk a kövi infót, majd infó...stb.
Ez a Zsivány Egyesben megvan, és mint a többi Star Wars filmben, a finálé, a nagy csata a végén is megvan szintén.
Az eleje nem annyira Star Wars-os, a második felében már több olyan dolog van, ami illik egy Star Wars-ba. Azért, mert az első fele inkább csak bemutató, a többi Star Wars-ban viszont már az első felében is van olyan jelenet, ami Star Wars-ossá teszi. Ennek is jó az első fele, csak a sok új szereplő miatt sok a magyarázás.
Viszont az új szereplők nagyon jól ki vannak találva, különösen az tetszik, hogy nem csak lázadók segítenek, hanem különálló személyek is. pl.:Saw Gerrera.
A csata is nagyon jól ki van találva. Hasonlít a nagyon jó naboo-i csatára, úgyanúgy négy helyen megy csata: űrben-űrben, a szárazföldi csata-gungan-ek csatája, csata Citadellában-csata a palotában, csata a bunkernél(Chirrut és Baze)-fénykardpárbaj. Összeségében nagyon jól felépített film, és magában is nagyon jó.
10-ből 8.

2017-06-30 18:11:25 Alex05 (?) #172

Jó, lehet, hogy az előző komment nem annyira kötődik ide, de azért megírtam.

2017-06-30 18:06:52 Alex05 (?) #171

Én is úgy gondoltam, hogy csak részeket látott, nem egyben. De attól még lehetséges a film nélkül, csak a sztori tudásával írni a zenét. Itt van a Tintin kalandjai c. animációs film, aminek John Williams írta a zenéjét. Itt a zene mindig előbb volt kész az adott jelenethez, mint a jelenet: A Tintin kalandjai zenéjét John Williams szerezte. Ez volt Williams első aláfestése a 2008-as Indiana Jones és a kristálykoponya királysága óta,[48] és emellett az első animációs filmhez szerzett zenéje. A zene nagy részével már akkor elkészült, amikor a film animációja csak korai fázisban járt, azzal a szándékkal, hogy előidézze „a régi Disney-technikát, amikor a zene készül el először, majd az animátorok próbálják követni, amit a zene diktál.” Végül számos motívumot át kellett dolgoznia a film vágása után.
Átkellett dolgozni, de a film követte alapból a zenét.
Nem látta az egész Star Wars-t egyben, csak részeket, vagy nem egyben látta.

2017-06-30 10:23:32 BalaKovesi (4) #170

Mondjuk nekem abban sántít ez a "Williams még nem látott egy Star Wars filmet sem teljesen" dolog, hogy ahhoz hogy megírja a zenét, egy nyers vágást minimum látnia kell. Azért ha nem látta volna a filmeket és látatlanba írt volna valamit "majdjóleszaz" címkével, akkor nem csak a stábbal szúrt volna ki, hanem magával is (elég nehéz lehet zenét írni egy film alá úgy hogy nem tudod/nem látod milyen maga a film). :D A zenének illeszkednie kell a film hangulatához, a jelenetekhez stb., és mivel a Star Warsnál ez tökéletesen megvan, inkább tekintem ezt a nem látta a filmeket állítást "legendának". :D Bár nem értek hozzá, de én úgy tudnám elképzelni, hogy (mint feljebb írtam) egy nyers vágás (mai filmek esetében: nincsenek kész a vizuális effektek, meg ilyenek) alapján írja meg a zenét a zeneszerző. :)

előzmény: Alex05 (#169)

2017-06-30 10:00:14 Alex05 (?) #169

Még a zenéhez én megemlíteném, hogy nem annyira koncert hangzású, nem annyira jó magában hallgatni a zenét, hanem inkább csak a filmben jó, mert mint az internet is írja, John Williams úgy írta a Star Wars zenéjét, hogy egy filmet sem látott teljesen. Michael Giacchino-nak viszont kevés ideje volt (4 hét), vagyis valószínűleg a film után írta a filmre a zenét. Úgy, hogy John Williams nem látta a filmet miközben írta a zenéjét, az inkább koncert hangzású lett. Michael Giacchino viszont szerintem filmzenét írt, olyat, ami inkább a filmre megy jól, nem magára.
Michael Giacchino is nagyon jó zenét írt, de SZERINTEM nincs jobb John Williams-nél.

EZ A KOMMENT KIZÁRÓLAG CSAK AZ ÉN VÉLEMÉNYEM/GONDOLATOM! EGYÁLTALÁN NEM BIZTOS, HOGY TÉNYLEG ÍGY VAN!

2017-06-29 19:46:58 Alex05 (?) #168

Visszatérve a zenéhez: Szerintem nem rossz, Jyn és Krennic témája egész jó.
Az új Imperial Suite szerintem azért nem jó, mert már magában van egy eredeti "Imperial Suite": Imperial March. Az igaz, hogy nem túl kifejező a zenéje, valamint sok olyan jelenet van a filmben, aminek a zenei része lehetett volna eredeti John Williams. Annyiból vagyok elégedett még e felől, hogy a régi Star Wars zenék jókor vannak alkalmazva. Én otthon csak John Williams zenét hallgatok, úgyhogy csalódott voltam, amikor a neve csak az Original Star Wars Music by-nál szerepeltek.
Az új szereplők és jelenetek (amilyen típusúak nem voltak még a 7 részben) zenéi szerintem jók, de mint mondtam hiányzik belőle a tipikus Star Wars zene. Chirrut témája nem jó annyira, egy eredeti "Erő zene" mehetett volna helyette, valamint még az sem olyan jó, ahogy az eredeti Star Wars zene néhol ki lett fejezve (pl.: végén: Vader a Tantive IV után néz a lázadó űrhajórol-itt a Birodalmi Induló elég furán van befejezve)
Szerintem maga a film 10-ből 8 pontot kapna.
Mégegyszer: nem rossz a zene, de szerintem John Williams-nél nincs jobb filmzeneszerző.

2017-06-17 22:59:36 Raul (5) #167

Igazán jó kis oldschool sci-fi kalandfilm, ami remekül megidézi az eredeti trilógia hangulatát, képi világában, cselekményében, zenéjében egyaránt.

2017-06-17 18:52:29 Mizi (4) #166

Engem a fika továbbra sem akadályoz meg abban, hogy mai napig a kedvenc SW filmemként tekintsek a Jedi visszatér-re. :)

előzmény: o0o (#165)

2017-06-17 18:23:18 o0o (4) #165

OFF
Már hogyne lenne a boncasztalon, ott van szegény folyamatosan, és elég régóta. Olyannyira, hogy nekem pl. gyerekkoromból egyértelmű kedvenc a Visszatér volt, de annyi rosszat hallottam róla utólag, hogy ma már nem is tudom felhőtlenül élvezni... Szóval, dögöljenek meg a mindent lefikázók! :PP
ON

előzmény: paksiendre (#164)

2017-05-27 15:49:19 paksiendre (5) #164

Hát ez a film fényévekkel jobb mint a 7, ez vitathatatlan. :D Igazából annál minden jobb. De pl a jedi visszatérnél is szívesebben veszem elő a rogue one-t. Az a rész nem tudom mért nincs sose a boncasztalon, az Endor bolygójával és lakóival. :)

2017-05-27 15:19:42 BonnyJohnny (4) #163

Tovább megyek. Sok egyéb mellett, ez a film azért IS tetszik jobban, mint a VII. rész, mert a régi arcok margóra kerülnek (csak Tarkinnak van komolyabb mellékszerepe), kicsit elszakad a Skywalker családtól. És még jobban tetszene, ha Leiát nem kenik oda a végére. Felesleges volt, hülyén is nézett ki (Tarkinnal ellentétben), lentebb taglalt logikátlanságot szült, megtörte a finálé hangulatát, és csak elvette a reflektorfényt azokról a névtelen hősökről, akikről a film szólt.

2017-05-27 14:30:43 paksiendre (5) #162

Rebelsben egy részben bukkan fel, amiben pont azt a pörölyfejű korvettet lopják el a lázadók amivel elintéztek 2 csillagrombolót a Rogue Oneban. De amúgy nem zavar sok vizet ott sem csak egy vendégszereplő, pont ahogy mondtad.
Engem inkább az zavar, hogy mikor Tantive 4-en ugrott egyet az űrbe, azt Vaderék csillagrombolója, hogy mérte be, főleg hogy a Peremvidéken kötöttek ki, tehát nem egy kis ugrásról van szó.

2017-05-27 14:23:30 BonnyJohnny (4) #161

Ez nem az ő storyja. Én elfogadom. Hitler sem kell minden második világháborús filmbe... A Rebelsben nem tudom mennyit szerepel. De az sem az ő storyja. Szerintem ott is csak vendégszereplőként bukkan fel. Valaki aki ismeri a sorozatot majd mondja meg. :)

A vezetőségben pedig éppen nem volt ott. Ennyi.

2017-05-27 14:14:34 ChrisAdam (3) #160

Az apja utal rá.
Igen, egy mondatban. Nem nagy dolog. :)

Hát oké, hogy fontos feladat, de ha a Lázadás egyik nagy alakja, akkor bizony ott lett volna a vezetőségben a helye. De oké, elfogadom, nem keresek kákán is csomót.

2017-05-27 14:00:52 BonnyJohnny (4) #159

Az apja utal rá. És, hát, láttuk, hogy milyen fontos feladattal bízza meg, hogy egy csata közepéről vigye el a tervrajzokat egy évtizedek óta remeteként élő jedinek.

2017-05-27 13:57:51 ChrisAdam (3) #158

Szerintem van abban ráció, amit BonnyJohnny mond. Sőt, részben igaza van, mert totál blődség azt mondani, hogy diplomáciai hajó - csak ugye annak idején még nem volt se csata, se egyáltalán Rogue One hála égnek. Viszont azt hazudni, hogy nincsenek itt a tervrajzok, az oké, mert Leia kitart. De természetesen ez nem a negyedik epizód hibája. :) Hanem ezé. Itt meg választaniuk kellett a hatásvadászat és a logika között, végül az előzőt választották. Sajnos.

Egyébként bennem még az is felmerült, hogy ez az egész rettentő erőltetett összekötés szörnyen jön ki. Persze az ilyen utólag beékelt előzményfilmeknél sosem passzol minden, de sok minden mellett most az jutott eszembe - talán még nem hangzott el -, hogy habár kimagyarázható, de átgondolva logikátlan az, hogy Leia az egész Rogue One-ban nincs jelen. A negyedik epizódban a Lázadás egyik arcaként ismertük meg, aki határozott, karakán, kiáll és kitart az elveiért és azért, amiért harcol. Nem csak egy kis hercegnő, akit feltesznek az első buszra és ölébe teszik a tervrajzokat, ahová a Rogue One-ban kábé sikerült degradálni. Persze képtelenség lett volna megoldani, hacsak nem CGI-val, de attól meg isten ments! Csak így meg furán jön ki, hogy se szó nem esik róla, se meg nem jelenik... na, többek között ezért sem kellett volna ehhez a sztorihoz hozzányúlni. :D

előzmény: paksiendre (#156)

2017-05-27 13:39:55 BonnyJohnny (4) #157

Nyilván nem mondaná azt amit te írtál. :D
De ez így akkor is nevetséges. Kb. a "nem az aminek látszik" egy in flagrantinál. :D

Hogy lehet diplomatahajónak hazudni, mikor egy csata közepéből startolt el? A sarokban még ott volt egy hulla, amot Vader ölt meg. Elszállítani sem volt idejük, csak letakarták egy szemeteszsákkal. :P

(Egyébként nem Leia hazudja ezt, hanem az egyik tiszt.)

előzmény: paksiendre (#156)

2017-05-27 12:28:15 paksiendre (5) #156

Szerintem meg az lenne röhejes és valószínűtlen, ha Leia azt mondja, hogy igen Vader itt vannak a tervrajzok, tessék vedd el, úgyis láttad, hogy átszenvedték a hajóra több száz ember élete árán. Nem értem azokat akiket ez zavar, tök nyilvánvaló, hogy Leia még az utolsó pillanatban is tartotta magát a lázadáshoz és ahhoz, hogy az sikeres legyen, ezért se árult el róla a Halálcsillagon semmit.
Továbbá az Alderaanos gikszernél is kamuzott egy jó nagyot.

2017-05-27 09:29:29 BonnyJohnny (4) #155

Ha Dart Vader úgy kezdte el üldözni Leia hajóját, ahogy a filmben láttuk, akkor elég valószínűtlen, hogy diplomata hajónak hazudta volna a hajóját. Meg letagadja a tervrajzokat, pedig Vader konkrétan látta, hogy átmenekítik tíz méterre tőle. :)

2017-05-23 11:23:43 lakatoszoltan01 (5) #154

Folyamatos sztori (a kripli sivataglakó nem hiányzik a sztoriba), van humor, van látvány. Nem bonyolít, nekem hozza a hangulatot. És már hiányzott egy igazi drámai rész is.
Az utalások pedig ügyesek...

2017-05-06 16:56:06 ChrisAdam (3) #153

Persze, egyértelmű koncepció, ez nem vitás. Elég gáz lenne, ha nem lenne az. :) Még egyszer, nem az a baj, hogy kis mélységélességű beállításokat használt, hiszen kifejezetten jól használja, tényleg. És valóban ezzel is mássá teszi a többi Star Warstól (plusz azzal, hogy nem smooth, stabil kameramozgással dolgozik, hanem szinte mindegyik jelenetben a kamera mozgásban van). Itt azzal van a probléma, hogy ahol nem kéne, ott is ezt használja. Totáloknál, mint az a lenti kép.
És a két kép nem csak abban különbözik, hogy máshol van a fókusz, mert ez a kisebbik dolog, hanem hogy a mélységélesség a magas fényerő miatt kicsi a Zsiványnál, az Új reménynél pedig a háttér épp csak egy picit van elmosva. Pedig mindkettő totál és hasonló beállítás (sőt, általános kamerakép szempontjából az Új Reménynél kéne lennie a nagyobb elmosásnak). A végeredmény az lesz, hogy ezeknél a totáloknál nem tűnnek a tárgyak olyan nagynak, stb. ezt lejjebb kifejtettem. Tehát nem az a baj, hogy kis mélységélességgel dolgozik, hiszen ezzel is kicsit rásegít arra a film, hogy a karaktereket jobban szemügyre vegyük, közelebb kerüljünk hozzájuk, ez jó döntés volt, bár a gyenge forgatókönyv ígyis-úgyis keresztül húzta ezt a számítást, a probléma az, hogy mindig minden esetben ezt a beállítást használta. De ennél jobban belemenni nem érdemes.

2017-05-05 16:16:16 Olórin (4) #152

"Greig Fraser nevű úriember, a film operatőre rosszul választotta meg a lencséket és a beállításokat"
Kicsit erős megfogalmazás szerintem:) Ezt én egyértelmű koncepciónak látom - mivel a film is egy kevésbé mesés-eposzi-nagyívű space fantasy, mint a többi SW, és inkább egy földhöz ragadtabb háborús mozi felé tendál, vizuálisan is érzékeltetni akarták a különbséget, amire a mélységélességgel való játszadozás kézenfekvő megoldás (a két linkelt kép valójában egyébként abban különbözik, hogy a Zsiványnál a háttér (távozó űrhajó), a másiknál pedig az előtér (katona) van fókuszban).

2017-05-05 15:55:00 Bubu (4) #151

Azért az gáz, ha valakinek kevésbé avatott szemmel is feltűnnek ilyen dolgok. Nem egy filmnél fordult elő, hogy kizökkentett az operatőr munkája, és az már rég rossz. Pedig nem szakmai dolog számomra, csak szeretek fotózni. Jó, hogy valaki ilyen jól le tudta ezt írni, és példát is tudott mutatni!
A film zenéjéről meg annyit, hogy nem is értem, hogy várhatják el egy ilyen kreatív munka esetében, hogy pár hét alatt valaki összedobjon egy minden igényt kielégítő zenét. Ellenpéldának ott van a La La Land, ahol a zeneszerző már a forgatókönyv írásánál is ott volt, volt idejük oda-vissza megbeszélni a zenét. Látszik is az eredményen. Tudom, musicalnél ez más prioritás, de egy nem zenés filmnél is sokkal értelmesebb lenne előbb elkezdeni együttműködni. Amúgy kövezzenek meg, de nekem tetszett a Rogue One zenéje.

előzmény: purplerain (#149)

2017-05-05 15:38:21 ChrisAdam (3) #150

Mivel sajnos naponta ezzel foglalkozok, nem nagyon tudok ezektől eltekinteni, mondhatni szakmai ártalom. Az pedig, hogy nem tudok belelazulni a filmezésbe, az azt is jelzi, hogy a film nem végzett jó munkát. :) Egyébként igazad van.

előzmény: purplerain (#149)

2017-05-05 15:33:42 purplerain (1) #149

Érdekes meglátások, de szerintem egy kicsit jobban lazulj bele a filmnézésbe, sokkal nagyobb élmény lesz :)

2017-05-05 03:03:21 ChrisAdam (3) #148

Május negyedike alkalmából újranéztem a filmet, ha már egy hónapja a merevlemezemen nyugodott. Ezúttal végre eredeti nyelven sikerült megnézni, ami már csak azért is jó, mert még jobban kirajzolódott az, hogy a valaha készült legpocsékabb Star Wars szinkronnal van dolgunk a Zsivány Egyes esetében és most nem csak Darth Vader hangjára gondolok, amire szerencsére már nem emlékszek.
Annak idején, decemberben nagyon vártam a filmet, mondtak mindenféle jót és emlékszem, hogy semelyik gyönyörű lány kikosarazása után nem voltam úgy elkenődve, mint akkor, amikor az IMAX teremből kijövet azon gondolkodtam, hogy most tulajdonképpen mi a fene jó ebben. Az ébredő Erőt tavaly május negyedikén már ötödik alkalommal láttam, ez is mutat valamit, hogy a Rogue One iránt érzett szerelmem annyiban merül ki, hogy Felicity Jones habár továbbra is kétdimenziós karaktert szállít, de még mindig az egyik legaranyosabb és egyben legmerészebb akcióhős, akit az utóbbi időben láthattunk, képtelenség nem beleszeretni egy kicsit.

Na de akkor sorban: rég untam ennyi filmet. Persze lehetne hőbölögni, hogy hát persze minek nézed meg öt hónappal a legutóbbi megtekintés után újra, hülye, és igen, pontosan így van, valószínűleg azért untam, mert még nem ment ki a fejemből a film nagy része ahhoz, hogy újra tudjam igazán élni, de ugyanakkor meg mégsem így van, hiszen egy film, ha igazán jó, az ember jó esetben hátradől, megnézi, aztán jóízűen alszik kettőt és még utána is azt mondja, de jó volt. És aztán megnézi újra, figyel már a részletekre, kielemzi és így tovább. Így volt az a hetedik epizódnál, amely habár a hatodik megtekintés alkalmával már nem volt olyan fényes gyémánt, mint elsőre, de még akkor is bőven hozta a zseniális jelzőt kívánó színvonalat.
A Rogue One viszont sajnos annyira nem kötött le, hogy volt, hogy egy-két percig a képernyő egy pontját bambultam és azon morfondíroztam, kikapcsoljam-e és holnap befejezzem, vagy szenvedjem végig, mert hát éjfél is elmúlt, holnap meg munka van, hogy néz ez ki. Na de hát hogy néz az ki, hogy félbeszakítok egy Star Wars filmet, ilyen még nem fordult elő. Legalábbis önszántamból nem, arra emlékszek, hogy anyukám kapcsolta ki a tévét, mikor nem a rákok életéről tanultam környezetismeretből, hanem Az új reményt néztem tízperces blokkokban a húszperces reklámok közt a Film+-on.
Tartottam magam, próbáltam belesüppedni a történetbe, kiterjeszteni a képernyőt az agyamra és utazni egyet a messzi-messzi galaxisban. Aztán meglepetten konstatáltam, hogy a film második felétől ez sikerült is, a sötét, viharos birodalmi bázis jelenetétől kezdve szépen lassan kezd érdekfeszítővé válni a film, majd aztán a birodalmi adatbank bolygójának meghekkelésétől kezdve egészen szárnyal a film, egészen az utolsó jelenetig, ami lerombol megint mindent.
Mi a baj tulajdonképpen a Rogue One-nal? Természetesen félig-meddig halott ügynek hathat az örökké egy családfán és ismerős arcokat lovagló Star Wars történetbe olyan főszereplőket tenni, akikről eddig sose hallottunk és ezután se fogunk. Viszont annyira nem halott ügy, hogy jól kivitelezhetetlen legyen, de nem ez történt. Habár a két főszereplő talán nem annyira papírvékony, mint mindenki körülöttük, de ők sem nőnek a szívünkhöz annyira, hogy aztán a végén igencsak megindítson az a jelenet. Pontosabban: második blikkre azért már jobban működik az a jelenet, miután a karakterekre külön figyel az ember, elemző szemmel néz utána a dolgoknak. De csak legyintünk, hogy hát igen, meghaltak, könnycsepp, zsepi, aztán megyünk tovább. A szép zenei aláfestés (kivételesen) rákontráz a drámára, de még az összkép se lesz annyira patent, hogy igazán megérintse a nézőt - vagyis engem. A többi mellékszereplő halála meg szinte röhejesen hidegen hagyja az embert, a mantrázó távol-keleti és a társa egy-egy torokköszörülést és sóhajt, valamint egy hosszú pislogást megér, de bármilyen hatásvadász módon próbálják tálalni ezt a drámát, sajnos nem sikerül, mert nincs mit sajnálni, nem tudunk semmit a szereplőkről, nem ismertük meg őket, nincs senkivel azonosulási alap, a film alig ad erre lehetőséget. A Baljós árnyak például hiába rettenet, mégis az ismert szereplők miatt lehet annyira élvezni, hogy hát néda, ez az Obi-Wan meg az a Yoda és a többi. Persze, lehet, hogy valaki nem, szóval nem a legjobb példa.
Továbbra is azt gondolom, az első fele feleslegesen zsúfolt, retek sok az olyan jelenet, amire nincs szükség, arra meg pláne, hogy azt a sok bolygót kiírják, mert egyrészt senki se jegyzi meg, másrészt meg a történet szempontjából tökéletes érdektelenség lebegi körül őket. De ezen már múltkor túljutottunk.
De akkor mi még a baj? A zene. Az utolsó, "drámai" finálé alatt tényleg gyönyörű téma szól, ezt vissza is kerestem már korábban is, valamint maga a zenealbum önmagában nem hangzik rosszul, Michael Giacchino jó iparosmunkás, de valahogy nincs lelke a zenéjének, ezt korábban is éreztem. Semmi különleges, szépen, nyugiban elhömpölyög a háttérben, de hangulatot nem hoz, nem idéz, nem is alkot, megjegyezhető motívumot sem, hiszen olykor különösen hajaz John Williams témáira, de mégsem azok - ez pedig egyébként alapból kellemetlen hatást ér el. De nem ekézem szegény Michaelt, hamar kellett összedobnia.
Aztán a végére hagyom egy nagy problémáját a filmnek, mert ezt már senki sem olvassa, de mégis nagyon fontos ezt megjegyezni, ugyanis szerintem hatalmas hibája a filmnek. Az operatőri munka.
Na persze most mindenki néz, mert hát korábban mondtam, hogy "a leglátványosabb Star Wars epizód", és igen, ez így is van, ha az "egyik" szócskát betesszük. Az effektek terén lekörözi még Az ébredő Erőt, csatajelenetek nem néztek még ki ilyen jól... és mégis: az összképben nézve Az ébredő Erő sokkal-sokkal jobban néz ki, mint a Rogue One (de ha már itt tartunk, A birodalom visszavág kiüt mindenkit a mezőnyből, fejletlenebb effektek ide vagy oda).
Hogy miért? Greig Fraser nevű úriember, a film operatőre rosszul választotta meg a lencséket és a beállításokat. Végig rendkívül kis mélységélességgel dolgozik. Ez a legnagyobb hibája. És ez rengeteg gondot okoz. Lehet, hogy ezt egy hétköznapi néző nem veszi észre, hiszen nem tudja, mi fán terem a dolog, de a kis mélységélesség azt jelenti, hogy a fókuszon kívüli téma el van mosva - legyen az az előtérben vagy a háttérben. A Rogue One pedig rengeteget játszik ezzel. Mikor egy hónapja felkerült a Vader "epikus jelenete" a netre és megnéztem, akkor jöttem rá, hogy mi volt a bajom a moziban és mi miatt nem ért semmit a 3D. Azzal, hogy a kis mélységélességet és a bokeh hatást a maximumra járatja az operatőr kolléga, egyrészről kifejezetten szép és hatásos képek születnek, másrészről helytelen használata sokat ront az értéken. Amikor egy nagylátószögű képet is kis mélységélességgel vesz fel, akkor az kifejezetten zavaró, hogy a totálban van egy apró tartomány, ahol a téma fókuszban van. Vegyünk egy konkrét példát, hogy az is értse, aki esetleg nem járatos a témában: a Rogue One egy képkockája, ahol ez a micsoda követi az érkező hajókat és van egy New Hope képkockánk kábé ugyanerről. Persze a kép nem ugyanaz, de még inkább erősíti a példámat, hiszen a New Hope emberkéje a kamerához közelebb is van, míg a Rogue One-ban távolabb, mégis utóbbi fog kis mélységélességgel dolgozni és nem a totálra jellemző élességgel. Olyan érzést ad ezáltal, mintha kis makett között szaladgálnánk - nem mindig, de épp elégszer. Zavaró az állandó fókuszjáték, az, hogy nem látunk semmit, mindig csak közeli felvételeket.
A kis mélységélességű objektívek használata csak indokolt esetben jó, és totáloknál inkább fotósok használják. A filmnél pedig csak tényleg olyan esetben, ahol azt megkívánja a téma - például ha emlékeztek, az Arrival volt ugyanilyen. A fókusszal játszadozott Bradford Young és jól is tette, mert ott a személyes aurába is szinte beférkőztünk ezáltal, kizárva külvilágot, érzékien tudtunk hozzáférni a témához ennek köszönhetően. Volt értelme és célja annak, hogy kis mélységélességgel és fókusz-játékkal terítette ki elénk a sztorit, itt viszont teljesen felesleges és zavaró.
Na, de hogy miben befolyásolja a filmet ez: Darth Vader. Próbáltam pozitívan hozzáállni a filmhez, hogy talán majd most, Vader is tetszeni fog, mert hát nem a szörnyű szinkronhang, hanem majd James Earl Jones öblös hangja fog megszólalni a sisak mögül, de nem. Habár egy fokkal jobban tetszett, még mindig nem tudtam magam igazán elragadtatni. Ugyanis - és itt jön a kamera-izé - a kis mélységélességgel felvett jelenetei Vadernek - mind a lávás köves Mustafaron, mind a birodalmi csillagrombolón, mind az utolsó jelenetben, mikor a Tantive IV után néz - úgy érzékelteti, mintha Vader csak egy kis makett lenne, egy kis bábú, nem pedig egy hatalmas valaki. Logikus magyarázat, ami a fotózáshoz köthető: ha közelre fotózol, azaz makrózol, a tárgyad mellett/mögött szépen elmosódik a háttér, mivel a tárgyad picike és közel kell menned hozzá, hogy a képen nagy legyen - logikus. Ha viszont a tárgyad hatalmas nagy, erős, bivaly, vadernagyúros téma, akkor egyértelműen távolabb mész tőle, előveszed a nagylátószögű objektívedet, ahol már nem lesz elmosódva a háttér - ennél jobban nem mennék bele. Viszont a lényeg, hogy Vader - és egy csomó minden más még ezen kívül - sokszor a túlzott "művészi" képbeállítás miatt veszti el hatalmasságát. Az más kérdés, hogy pluszban szerintem még alacsonyabb, mint szokott lenni, de ki tudja, lehet, hogy csak a szemem rossz.
Amúgy az utolsó 40 perc tényleg a zseniálishoz közeli, egy erős négyes, a csata és a film lendülete meg nem áll, az utolsó jelenet, hála a CGI Leiának és Vader hatásvadász, feleslegesen badass jelenetének köszönhetően szépen keresztül szarja a felépített várat, így aztán marad a hármas. A többit meg leírtam alább.
Jól kiekéztem, pedig nem olyan rossz film ez. Csak jobb lehetne, mérföldekkel. 60%

2017-04-23 22:51:03 o0o (4) #147

Tényleg "jobb" az Ébredő erőnél, de a hasonlítás kicsit almát a körtéhez, mert ez a szifi műfajon belül egy háborús akciófilm, míg az Ébredő inkább egy kaland-dráma. Utóbbiban több a személyes, így a hibázás lehetősége is nagyobb, legalábbis az ilyenre érzékenyebben reagálunk - vö. Adam Driver picsogásai, őrjöngései, csak hogy a prequel kínos jeleneteit ne említsem. Egy jó háborús filmhez ellenben "csak" egy sodró sztori kell, meg egy grandiózusan látványos kivitelezés, és ha éppen egy divatos témát/franchise-t dolgoz fel, már kész is a siker, mint esetünkben.

2017-04-17 21:12:09 slawter (4) #146

Szamomra a legkevesbe Star Warsos film, ezert is tetszik talan a legjobban. De bar kihagytak volna minden Star Wars banalitast, de csak maradt par... Eddig vegig menekültem es annyira paranoias voltam, hogy magamban sem biztam, de delutanra meggondolom magam es minden ok nelkül csak ugy meghalok az elsö "lehetösegnel"

2017-04-16 21:15:17 noresz02 (5) #145

Hát valahogy pont úgy van, ahogy mondod. Kisebbfajta csalódás volt az SW7 és ezek után jobban belém rögzültek a zsivány negatív értékelései, talán mert én magam is féltem tőle hogy lehetetlen ugyanazt az SW hangulatot újra megteremteni. És az is lehet hogy azért sikerült jól, mert nem is akarták.

2017-04-16 17:59:54 kilépett felhasználó (?) #144

Szerintem mind3 filmje csillagos ötös, hibátlan stílustanulmány. Nagyon számítok rá nem rajta fog múlni...

2017-04-16 17:38:04 BalaKovesi (4) #143

Én sem tudok róla sok mindent, de ha ez segít, ő írta/rendezte a 2012-es Looper c. sci-fit Joseph Gordon-Levitt és Bruce Willis főszereplésével.

előzmény: noresz02 (#141)

2017-04-16 16:59:20 BonnyJohnny (4) #142

Miért növelték az előítéleteidet a kritikák? :) Akik nem voltak úgy elájulva a VII. résztől (nyilván az ő véleményük a sújozottabb jelen esetben számodra), azoknak jobban tetszett ez.

előzmény: noresz02 (#141)

2017-04-16 16:35:53 noresz02 (5) #141

Az ébredő erő után félve ültem le elé, sőt a kritikákat olvasva majdhogynem előítélettel. Aztán szerencsére egy nagyon kellemes csalódás lett az egész, belőlem teljesen kihozta a gyermekkori rajongásom, és visszatett az SW univerzumba. Amúgy mit lehet tudni a VIII. rész rendezőjéről Rian Johnson-ról, azon kívül hogy Joseph Gordon-Levitt a kedvenc színésze?

2017-04-15 19:06:15 terika (3) #140

Kicsit egyszerű és hiányos volt számomra ez a film. És talán felesleges is. Megtudtuk hogyan kerültek a Halálcsillag tervei a Lázadókhoz. És ebben az akcióban részt vevő összes szereplő meghalt. Mondjuk logikátlan lett volna bárkit is tovább vinni. És ez némi csalódást idéz elő a nézőben - bennem. Azon gondolkoztam, hogy ebből a szempontból talán szándékosan nem lettek kibontva a karakterek, csak felszínes vázt kaptunk mindenkiből, nehogy valakit nagyon megsirassunk.
Egyetértek azokkal is, akiknek ez a film nagyon nem tetszett. Egyébként nem volt nagyon szájbarágós, nem kellett megnézni hozzá újra az egész SW szériát, hogy rájöjjél mi is történik - ez szerintem kifejezetten jó.
Azért mégis jó, hogy van minden évben egy SW film, lehet oldalas kommenteket írni - én személy szerint nagyon jól szórakoztam most itt ennél a filmnél (is), a vélemények olvasása közben többször hangosan felnevettem. Lájk. :D

2017-03-26 16:06:29 BonnyJohnny (4) #139

hanem mert szimplán ennyire gyalázatos szinten van még technikailag.
Ha betiltod, úgy is marad. ;)

2017-03-26 16:02:27 ZoLeEe (4) #138

A CGI-emberimitálást betiltanám, nem etikai okokból hanem mert szimplán ennyire gyalázatos szinten van még technikailag. Tarkin is nagyon messze van az életszerű emberformától de a fim végi 2másodperces Leia-jelenet teljesen tönkrevágta az egész befejezést.

2017-03-22 09:01:58 ifj. Ó. Posszum (4) #137

Nem vagyok nagy Star Wars rajongó, meg kissé hidegen is hagy az univerzum, ezért félve pofázok ide, de ez volt eddig az első epizód, ami felnőttként is behúzott (10 évesen a 4, 5, 6-ot éltem, viszont később már eléggé unatkoztam rajta). És amit soha nem gondoltam: ha meglátom Forest Whitakert, nekem is hasonló mód jojózni kezd a szemem, de itt... Gareth Edwardsék megtalálták végre az egyetlen szerepet, ami neki való. Zseniális, visítottam minden jeleneténél, groteszk, cool, az Erő vele van!

2017-03-19 22:50:16 Mizi (4) #136

Szerintem nem rossz a zene, csak a Star Wars-hoz/tól kicsit kevés/idegen. Giacchino most mindenképpen jobb munkát végzett, mint a Jurassic World filmzenéjével. Na ott meg sem próbálta átugrani a lécet, csak átsétált alatta (és olyannyira sunyin, hogy senki sem vette észre). Most legalább próbálkozott.
Én egyébként a Lost és Call of Duty dallamaiért tartom nagyra. Hát nagy igazság, hogy régen minden jobb vót, ő is. :)

előzmény: kilépett felhasználó (#134)

2017-03-19 20:22:58 erahurka (3) #135

A birodalmi adabankból, ha adatot akarsz továbbítani, fel kell vinni a vinyót az épület TETEJÉRE, betenni egy olvasóba, és kézzel beállítani az antennát??? Nincs több kérdésem...

2017-03-19 08:56:42 kilépett felhasználó (?) #134

Elsősorban Michael Giacchino nem tudott felnőni a feladathoz, finoman szólva. A koncepció, hogy elrugaszkodunk a múlttól, ugye a beúszó főcím is elmaradt, logikus lépésnek tűnhet a Disney részéről, de űropera és az egész univerzum kevésbé működőképes Williams klasszikus szólamai nélkül.

2017-03-01 20:29:25 peti0290 (5) #133

Kylo Ren szerepeltetése ebben a filmben elég érdekes lett volna, hisz a cselekmény időpontjában még meg sem született :)

előzmény: Havierez (#132)

2017-03-01 20:13:23 Havierez (5) #132

Most erre mit mondjak? Tetszett jó film volt megdöbbentett a vége és kicsit a Birodalom Visszavágra emlékeztetett. A hibája talán az volt hogy nem szerepelt benne Kylo Ren aki a kedvenc karakterem a SW univerzumban mostanában

2017-01-13 12:40:38 paksiendre (5) #131

Igen így már érthető. Amúgy félek már előre mi lesz itt a 8. rész után. :D

2017-01-13 12:09:57 BonnyJohnny (4) #130

Nem haragudtam. :) Mint az előző hozzászólásomból látszik, voltam én geek(ebb), és ma sem áll távol tőlem. :D

Hanem az miatt fontos, amiért paksiendrének is írtam.

2017-01-13 12:08:31 BonnyJohnny (4) #129

Nem a geek tudással van baj, persze. :) (Én is erősségi sorrendbe tudnám rakni a Csillagflotta hajó osztályait. :P)

Itt a Rorschach által lentebb említett aranyszabály (amivel egyetértettem) miatt fontos hangsúlyozni, hogy NEM geek tudásból származik, amit tudok, hanem a filmből is lejön.

előzmény: paksiendre (#127)

2017-01-13 12:06:00 Rorschach (1) #128

Ne haragudj, nem állt szándékomban megsérteni, az első címkézést is viccnek szántam. Amúgy sincs semmi bajom a lelkesedéssel, ha az részletgazdag wookiepedia-ismeretre korlátozódik, etc. Természetes - ha valakit nagyon elkap a Star Wars-láz, leás a mítoszok mélyére, sure.

Akkor viszont már forgatom a szemem, ha valaki egy másfél órás videót rak youtube-ra, amiben azt bizonygatja, hogy Rey igazából Obi-Wan és Darth Maul eltitkolt lánya, de eddigi tudomásom szerint te nem ebbe a kategóriába tartozol :)

Olórin: ez már konstruktívabb volt, köszi! :D Szerintem így már, hogy kiírtuk magunkból a kiírni valót, megegyezhetünk abban, hogy nem értünk egyet.

2017-01-13 11:52:44 paksiendre (5) #127

Amúgy mi a gond a geek tudással? :D Csak mert olyan negatív jelző lett ez is mint a "fan service". Én imádom a geek dolgokat. Amúgy ennyi erővel már abba is bele lehetne kötni, hogy az űrben nincsen hang.

2017-01-13 09:43:23 BonnyJohnny (4) #126

A gúnyolódásból ("gyári szám") továbbra is azt veszem ki, hogy szerinted geek tudásból merítkezünk. De leírom negyedszer is, hogy nekem ez a filmből is lejött. És egy cseppet sem volt furcsább, mint, hogy a filmben az egyik csóka megfog egy lézernyalábot, és visszadobja. Sőt, ahhoz kell egyfajta "suspension of disbelief", míg ehhez a mutatványhoz semmi. Ugyanúgy működne evezős gályákkal a valóságban. (Most így belegondolva elég badass lenne... :D)
(Ellenben egy bolygópajzs alá időzíteni a kilépést a hiperűrből, az már elég necces.)

És tudom, hogy ez az egész Hammerhead eset csak egy kiragadott példa. De sok érvedre van hasonló ellenérv. Úgy is mondhatnám, hogy sok érved olyan, mintha direkt kötözködnél... vagy mi vagyunk elnézőek... nézőpont kérdése.

Ellenben a bolygópajzs alá való ugrás nekem a subtér transzporterrel (J.J. ott is, itt is) egyenértékű "nyulat a kalapból" stílusú forgaókönyv írói fogás.

2017-01-13 00:15:47 Olórin (4) #125

Egy csillagrombolót lebénítottak, egy hajóval meg nekitolták egy másiknak. Mi ebben furcsa/hihetetlen/akármi? Azt már a Birodalomban is demonstrálták, hogy a csillagrombolók lassan manővereznek/nem tudnak kitérni egymás elől.
Hogy te nem érzed, hogy teljesen más az atmoszférája ennek, mint bármelyik más SW-nek, arra nem tudok mit mondani. A sajtó nem véletlenül, izé, "hüledezett". Nem csak a tragédia súlyáról, a grittyről van szó - igen, a Sith-ek pl. ilyen szempontból keményebb ennél, mert eleve egy olyan sztorit mesél el, ami bukással végződik. De attól még mindig észrevehetően része egy mesés atmoszférával rendelkező űrfantasynek. Ennek teljesen más az atmoszférája.
(NINCS BEKAPCSOLVA A CAPS LOCKOM, MERT AKKOR ÍGY NÉZNE KI, AMIT ÍROK, CSAK néha BEKAPCSOLOM. Függetlenül attól, hogy bekapcsolom, vagy sem, természetesen igazam van:D)

2017-01-12 23:51:31 Rorschach (1) #124

Ugorhatnánk a kurva hajóról? Az egész jelenetet példaként hoztam arra, hogy a "rettegett borzalom" Birodalom gyakorlatilag ugyanúgy bakizik, ahogy a másik oldal is, a legtöbb filmben. Azért jött szóba, mert ez az eksön nem épp ezt a hibátlan, iszonytató hadigép-imázst közvetíti, nem is tudom, hogyan keveredett át a fókusz a légypiszokra (jó, legyen mostantól Hammerhead). Nem a hajó létjogosultságát kritizáltam (de felőlem akár a gyári számát is megmondhatjátok), arról beszéltem, hogy furcsán veszi ki magát a Birodalomra nézve, hogy a komolyan vehető, rettenetes sith erő hatalmas csillagrombolóit egymásra hajtogatják egy légy Hammerheaddel.

Mindemellett azt persze aláírom, hogy a vége felé már óhatatlanul fogyott a türelem és lankadt a figyelem. Nem szánt szándékkal, de valszeg belesüppedtem a székembe a végére. Ilyenek, hogy turbós utánégető... valószínűleg fennakadtak a rostán :D

A sajtó hüledezésével pont az a bökkenő, mint a trailerrel is: a filmhez közvetlenül kapcsolódó marketinganyag (tudom én, hogy a sajtónak optimális esetben nem annak kéne lennie, no de a gyakorlat mást diktál), és a filmmel szemben támaszt elvárást a nézőben. Sajnos az ilyet nehéz elengedni menet közben, de értem az álláspontod.

Olórin: attól, hogy be van kapcsolva a Caps Lockod, még nem lesz automatikusan igazad.

2017-01-12 23:00:20 Olórin (4) #123

Na jó, én ezt rátok bízom, egyszerűen képtelen vagyok egyenként reagálni Rorschach mondandójára, főleg hogy ahogy Bonny is írta, min. a fele direkt kötözködésnek tűnik (bocs:)). A Hammerhad tökéletes példa rá - én nézem a Rebels sorozatot (abban van, pontosabban konkrétan Leia segítségével lopták el a főszereplők a birodalmiaktól), de tökre nem emlékeztem rá, hogy ez az a hajó, szóval lényegében én is utólag tudtam meg a kapcsolatot. De anélkül, ill. szavak nélkül is értettem, hogy egy hajó, amelynek nyilván nem véletlenül olyan az orra, amilyen, mire való. De mondhatnám azt is, hogy a Halálcsillag létezését és erejét sosem vonta senki kétségbe, azon ment a (dramaturgiailag szükséges) huzavona, hogy érdemes-e neki ereszteni és kockáztatni az egész flottájukat - szóval bocs, de komolyan, NÉZTED te egyáltalán a filmet? Egy csomó olyan dologba kötsz bele, ami nem ízlés/tetszés kérdése, hanem egyszerűen, tényszerűen NEM ÚGY VAN, mint mondod.

2017-01-12 22:13:32 BonnyJohnny (4) #122

A sajtó hüledezése (akárcsak a trailerek) nem a film hibája. Ne a filmek ródd fel!

2017-01-12 22:12:48 BonnyJohnny (4) #121

Támogatom ezt az aranyszabályt. DE (mint írom harmadszor) én nem láttam a sorozatot, és játékkal sem játszottam. Mégis lejött nekem, hogy mi történik. A baszomnagy kalapácsfej orr, meg a turbós utánégető elég egyértelmű jelzés volt, hogy ez spéci hajó. A hátramenet szintén elhangzik. A többi (nagyvonalú, filmes :P) fizika.

A hajó hátterét később tudtam meg. (Írom harmadszor.)

Ismerd el, hogy neked ez nem jött le. OK. De ez nem a film hibája. Valószínűleg a vége felé már kötekedőbben nézted. ;)

2017-01-12 22:05:46 Rorschach (1) #120

Mutassák nyugodtan, azt nem értem, hogy ez mitől olyan szenzációs, hogy hüledezik tőle az egész sajtó.

2017-01-12 22:04:11 Rorschach (1) #119

A filmet én is figyeltem. Az pedig nem közölte, hogy a légypiszok űrbéli roncsderbire való, egyszerűen amolyan kis gegnek hatott. Amúgy pedig általános aranyszabály: ha sorozatban/játékban/könyvben/sajtótájékoztatón már elmondták, de a filmben nem, leszarom. A filmre fizettem be, ott közöljék, hogy direkt erre van kialakítva a hajtóműve meg a mindene.
Még szerencse akkor, hogy ez a két csillagromboló olyan előrelátóan őrizte ott a kaput :))

2017-01-12 22:02:28 BonnyJohnny (4) #118

Nem reveláció, azt nem írtam. De miért baj? Mer természetes? Akkor már ne is mutassák? A bűnözők között is vannak kevésbé romlott emberek, akkor már ne is mutassák meg a filmekben, mert természetes?

2017-01-12 21:59:35 BonnyJohnny (4) #117

A bénulás okát, meg a Hamnerhead akciót abból értettem, hogy figyeltem a filmet. Magának a Hammerheadnek a mibenlétét unokatesóm mondta el. De én arra már nem emlékszem, hogy a sorozatban volt, vagy a játékban. Szóval mitől is lennék nerd?

2017-01-12 21:59:30 Rorschach (1) #116

Eddig se jártak élen a világi tudományokban.
És nem értem a kérdést. Ahogy azt sem értem, miért olyan kurvanagy reveláció, hogy a jók közt is akad ostoba seggfej. Ez természetes. Pláne, ha a jedik sem álltak mindig a helyzet magaslatán, akik pedig az SW-univerzum bölcsei.

2017-01-12 21:56:32 BonnyJohnny (4) #115

Ez WTF???
Te már direkt kötözködsz? :D

Szerintem jó, hogy bemutatták, hogy a lázadók sem csak jók, meg csak okosak.

2017-01-12 21:56:29 Rorschach (1) #114

Neeeerd! :D

2017-01-12 21:51:17 BonnyJohnny (4) #113

Az egy lövéssel semlegesített csillagromboló az ötödik részben is volt. Ott is, itt is, ion ágyú volt a tettes. A Hammerhead pedig nem léypiszok... pontosan erre való. Így van kialakítva az eleje, és a hajtóműve. A Star Wars Rebelsben is szerepel állítólag (vagy játékban, nem tudom).
Slussz poén, hogy a csillagromboló hátramenete miatt saját maga húzta végig a saját testén a Hammerhead által tolt, megbénított társát, quasi belefutott a késbe. És azért álltak egyhelyben, mert védték a kaput.

2017-01-12 20:24:00 Rorschach (1) #112

No akkor szépen egyesével:

Chris: én is örülnék, ha nem háborított volna fel ennyire, hidd el :)
Tudom, hogy a script sem volt a helyzet magaslatán, meg is kapta a magáét, illetve az utóforgatással is tisztában vagyok. Százból ugye egyszer, ha jól sül el a stúdió kontárkodása, ez tény. Ahogyan az is, hogy gyakorlatilag megállapíthatatlan, mennyi köze van a kész filmhez Edwardsnak, és mi az, amit Gilroy csinált. Ezért is írtam még legelőször, hogy unfair lesz a kommentem: tudatában vagyok, hogy amit írok, az nem 100%, hogy Edwards sara. Viszont mégis ráverem az egész balhét, mert 1. végülis csak az ő neve áll a rendezői címke alatt, 2. olyasmi banánhéjakon csúszik el a Rogue One, mint a Godzilla. Nekem ez elég ahhoz, hogy kérdés, tárgyalás nélkül sortűz elé vessem felelőssé tegyem az egészért és ez a film messze nem érdekel annyira, hogy double check-eljem a kommentem az igazság után kutatva.
Úgysem derül már ki, ki baszta el.
Valszeg én, mert fizettem érte, hiszen a Godzilla után már lehetett volna annyi eszem - így az a legbölcsebb, ha leginkább csak magamat átkozom, mert másodszor adtam pénzt Edwards-filmre, holott a Godzilla után nem hittem volna, hogy ilyesmi történhet. Ha kétszer megszivatom magam ugyanúgy, akkor már drasztikusan leszűkül a hibáztatható egyének száma :)
Egyvalamit viszont tényleg nyomatékosítanék: a Rogue One igazság szerint nem érdekel. Megnéztem, utáltam, de valahogy nem érzem azt, mint a két DC után, hogy muszáj kiadnom magamból a filmmel kapcsolatos felháborodást. Nem érzem személyesnek, jóllehet a Star Wars közelebb áll hozzám, mint Batman. Fura, de valahogy ez nem taposott bele a kis lelkembe, ellentétben a másik kettővel.
És főleg: jobban szeretek jó filmekről ódát zengeni, mint rossz filmekbe törölni a talpam, úgyhogy inkább menjünk át a La La Landhez! :)

Olórin: A hármassal kezdenék. Egy ponttal feljebb azt írtad, azon nem veszünk össze. Szerintem ezen sem - ez ízlés, megítélés dolga.
Na most, emlékeim szerint ment a vita lázadó és birodalmi oldalon is a Halálcsillaggal kapcsolatban. És ez utóbbi szerintem tök érthető, hiszen ott azon veszekedtek, hogy hozza-e majd a számokat, ami logikus kekeckedés Tarkin részéről. Viszont a lázadók hozzáállását (nem létezik-nem olyan erős-nem is rakott bele hibát Mikkelsen-nem hiszünk neked, mert nincs meg a hologram) a koncepció szintjén nem értem. Oké, mutassák meg, hogy a lázadók is széthúzó balfaszok, de nem értettem, miért pont ezen rugóznak ennyit, mikor a néző úgyis tisztán látja az igazat, ergó egyből a film underdogjainak pártjára áll. Ha ehhez hozzávesszük, hogy a lázadók oldalán szereplő csúnyabácsi egy sarkított, militáns seggfej, akkor ott tartunk, hogy igazából ez a Star Wars is ugyanolyan bipoláris, mint a többi, mert a lázadókon belüli hadszíntér köbö annyira árnyalt, mint maga a lázadók-Birodalom szembenállás. De még egyszer: ezen nem kapunk hajba, simán el tudom fogadni, hogy valakinek ez bejön, nekem viszont nem tetszett. End of story.
4. Itt viszont nem értünk egyet. Az ébredő Erőben tudtad, miért bukkan elő Han Solo; tudtad, miért bukkan elő Leia. Itt a cameókhoz nincs szerep társítva. Ha kivágnák Darth Vadert, Leiát, vagy a robotokat, a film ugyanúgy (nem) funkcionálna, ahogy velük. Nincsenek beleintegrálva a sztoriba, de egyáltalán. Valahol azt olvastam, hogy a film eredeti vége szerint Darth Vader a hőseinket kaszabolta volna le: na akkor egy szavam se lenne, akkor megérteném, hogy ez egy olyan volumenű gond volt, ahová már az alattvalói inkompetencia miatt Darth Vadert kellett hívni, aki kíméletlenül rendet rak. Így viszont nem.
5. Szerintem itt sem ugrunk egymás torkának, csak azt jegyezném meg, hogy Diego Luna karakterén igazából egy pillanatig nem látszik, hogy lenne lelkiismerete és meggondolná magát a kérdéses ügylettel kapcsolatban - egészen addig, amíg meg nem teszi. Az akció folyamán végig igyekszik mindent úgy intézni, hogy abból azt szűröm le, semmit nem érez Jyn iránt, néhol pedig egészen tudatosan tartja homályban/magától távol a lányt, nehogy beleavatkozzon a papagyilkolásba. Aztán egyszercsak mintegy varázsütésre meggondolja magát. Nekem ez így jött le. Eredeti hanggal néztem, úgyhogy szinronhibáról sem beszélhetünk. De még egyszer: objektívan gondolkodva azt láttuk, hogy a faszi ideges és kétségek emésztik. Én ezt úgy interpretáltam, hogy nem a küldetésén aggódik, hanem azon, mit fog tenni Jynnel, miután a küldetést elvégezte. Szerintem ezt kommunikálta a film, de erre még azt mondom, nézőnként változhat (bár kitartok a véleményem mellett és szerintem a világon semmi nem szól amellett, hogy meg akarta gondolni magát).
6. Na ezen viszont össze fogunk veszni, ugyanis halál komolyan nem érzek a világon semmi különbséget :) Némi rágódás után belőttem a Rogue One-t a szubjektív lighthearted-gritty skálán: az epII mellé. Abban a filmben is vannak kifejezetten csúnya dolgok (szülőhalál pipa), abban a filmben is van egy baljós, "valami készül" vonal, és abban a filmben nem mellesleg kitör egy háború - amiről a múvi legnagyobb bölcse a film zárásaképp nyilatkozik egy vészjóslót. Nem mintha megmutatnák a háború borzalmait, de azért na... Csak kitör. No, a Rogue One szerintem ez a szint. Ami ennél számomra gritty-bb, az az ötödik és a harmadik rész. Talán nem kell részleteznem, miért. Annyit viszont még csak leírok, hogy szerintem a Star Wars pont nem az, amire rá lehet húzni ezt a sötét-játékos címkézést. Eposzi jellegéből fakad, hogy egyik kaland követi a másikat, itt egy szívszorító epizód, ott egy vicces, amott egy vagánykodós, megint máshol egy akciódús. Nem lehet azt mondani, hogy na akkor ez az etap ilyen vagy olyan en bloc. Ez alól nem kivétel a Rogue One sem. Itt is van humor, zsiványság (ehe-ehe), tragédia. Mint mindegyik másikban. De nem lett markánsan sötétebb. Még attól sem, hogy Forest Whitaker túljátszotta a pstd-s űrgerillát. Talán ha bele tudtam volna élni magam, és a vége a stáb elképzelése szerint sokkol, érteném, mitől zengett a sajtó, de ezt sem hiszem. Mindegy, már nem tudjuk meg :D
7. Miután az egész előzménytrilógiában szemtanúi lehettünk, mekkora balfaszok gyülekezetévé tud válni a jedi rend (az almighty jedi rend tanácsostul, mindenestül), én valahogy nem szorultam rá, hogy bemutassák a lázadók bamba oldalát. Mert hát tudod, ha egyszer a jedik bénáznak, természetes, hogy a lázadók is bénáznak. Ahogy az eredeti trilógiában is kettesével lőtték őket, mikor a Halálcsillag ellen mentek, meg úgy sétáltak bele a Birodalom csapdáiba, mintha legalábbis muszáj lett volna. Azt, hogy heroikus győzelmet arattak egy csapat plüssmacival karöltve... most inkább hagyjuk :D
Tény és való, a bázisaikon eddig kábé fénylő páncélú lovagok voltak, most meg széthúznak és nehéz a döntéshozás, de továbbra sem gondolom, hogy ez annyit árnyalna a lázadók imidzsén.
Más: A Birodalom erejét szerintem elég jól reprezentálta, amikor kvázi személyes bosszúból szarrálőtték az Alderaant, hogy bemutassanak Leiának. Az, hogy itt a lázadók egy lövéssel semlegesítenek egy csillagrombolót, ami csata közben kábé amúgy is csak állt egy helyben, majd pedig egy légypiszoknyi űrhajóval ráborítják egy másik csillagrombolóra, ami szintén csak úgy tengett-lengett, kurvára nem erősített meg a hitemben, hogy ez a Birodalom profi gyilkológépek rettenthetetlen serege :) Ahogy az sem, hogy a stormtrooperek már attól is permanensen harcképtelenné válnak, ha bottal kisöprik alóluk a lábukat. Biztos baromi nehéz lehet az a testpáncél, és körülményes lenne felkelni benne :) Szóval ne tegyünk már úgy, mintha ez lenne a Ryan közlegény a Star Wars-univerzumban.
8. Ezt lehet pontatlanul fogalmaztam meg. A porfelhő-felszálló törmelék cucc tényleg hosszan ki van tartva. De ugye ilyet akármelyik Transformerstől is kaphatunk. Mit nem kaphatunk Transformerstől? Star Wars-védjegy Halálcsillagot. A Halálcsillag közelségét és jelenlétét keveseltem a szcénában, ezért ekéztem a rendezést. Ha már úgy döntöttek, megmutatják akció közben, lássam, amint baljósan közelít, ennyi pénzből legyenek szép, komótos moneyshotok a bekúszó, elkerülhetetlen borzalomról. Lássam, ahogy izzítják a fenevadat, lássam, ahogy vért izzadnak a fedélzeten, nem tudván, mi fog történni, micsoda istentelen haragot fognak rászabadítani a csórókra. Vezessék fel nekem, amint elemi erővel csap le a monstrum, mint egy égi pöröly. És mikor ez megtörténik, keverjenek alá olyan, bőröm alá kúszó dörgés-moraljást, hogy a minimum, a kibaszott minimum, hogy libabőrös lesz még az orrcimpám is, és higgyem azt a moziszékben ülve, hogy felszólaltak a harsonák, megnyílt fölöttem az ég és eljött az idők vége. Higgyem azt, hogy megnyitja a földet az ördögi szerkezet, higgyem, hogy eltipor, mint egy jelentéktelen hangyát és higgyem, hogy örökre magába temet az örvénylő pokol.
Na ez a feeling hiányzott. Volt látvány, de nekem nem elég, hogy takarja a por a horizontot. Nem hozta hozzám közel a borzalmat, ha úgy tetszik.

Látszik amúgy, hogy Edwards próbálkozott valami ilyesmivel, de a filmbeli felvezetés-hangulatteremtés olyan kevés, mint sikoly az űrben, hiába van párhuzamosan vágva Mikkelsen hangulatfokozó beszédével. Az ilyen próbálkozás-siralmas felsülés kombinációk miatt mondom, hogy szerintem Edwards egy kurva szar rendező. Mondjuk itt még legalább próbálkozott. Kicsit elkapott a gépszíj amúgy, miközben az előző hsz-t írtam, erre most igyekszem jobban figyelni, úgyhogy szorri, ha tényleg a rendezés nyakába varrtam valami nem oda valót - igyekeztem a scriptet is szapulni eleget, hiszen úgy vélem, volt vaj ott is a fül mögött.
Mindenesetre most úgy rémlik, hogy a Halálcsillaghoz hasonló kulcsjelenetek vásári levezényléséért meg a karakterdinamika kizsigereléséért kapta az ívet Edwards, ezt még azóta is tartom.

Részemről egyelőre ennyi :)

Mizi: ja hát nyilván nekem is tetszett a film, és csak azért jövök ide kötözködni, mert egy baromi szomorú és magányos ember vagyok, akinek az okoz néha-néha perverz élvezeteket, ha lehurroghat egy népszerű filmet online indok nélkül. Ezt már az előző komment végére is oda akartam írni, kösz hogy szóltál! ;)

paksiendre: valóban kár, hogy ilyesmit fogadtál meg, hiszen ha mégis vitába szállnál, úgy én is elhordhatnám a te álláspontodat minden mocsoknak indoklás nélkül. Edwards amúgy nem ártott nekem semmit (már a két stúdiófilmjén kívül), egyszerűen csak borzasztó tehetségtelen, kontár senkiházinak tartom és nem értem, hogy tarthat ott, ahol. Ennyi. De semmi személyes (a szóbeszéddel ellentétben nem, nem rabolta el a barátnőmet! :), hiszen beültem a Rogue One-ra tudatában annak, hogy a Godzilla rendezője jegyzi ezt is, tehát az esélyt, úgymond, megkapta. Biztos van amúgy neked is olyan rendeződ, akinek egyszerűen nem állhatod a munkáit, és érthetetlen számodra, hogy egy olyan inkompetens ember hogy találja meg egyáltalán a száját evés közben a kanállal. Szerintem ilyen mindenkinek van. És szerintem minden második ember listáján ott van Lars von Trier, de ez egy mellékszál :)

Bonny: egyébként a jó terjengős diskurzusainkat én is hiányolom (ó, az a jó Hobbit topik például! - akkor sem volt meg az öt sereg), remélem, a jövőben sor kerül még ilyesmire, ha Olórin nem előz meg :)

Edwest: amúgy ezzel maximálisan egyetértek. Legyenek jópofa easter eggek a háttérben, mint R2 a Star Trekben, és egy mukkot nem fogok szólni. De ne nyomják a néző arcába, hogy "nézd már, heló, emlékszel ránk? mi is a lore részei vagyunk, tudod!"
Az Anakin-Darth Vader sztori szerintem annyiban más, hogy ott nem a "mi történik" volt hangsúlyos, hanem a "hogyan történik". Ez baromi fontos eltérés, itt speciel nálam az egész filmet menthette volna meg. Ezért írtam, hogy számomra a koncepció hibás, hiszen én úgy éltem meg, mint egy már ismert lecke szürke felmondását, számomra a film több mint két órája semmi lényeges elemmel nem bővítette a plot két mondatát.

Viszont tényleg ne rugózzunk ezen ennyit, srácok. Inkább menjünk át a La La Landhez, az egy fantasztikus film, amiről megéri dumálni! :)

2017-01-12 11:46:01 Olórin (4) #111

Ja, meg mondjuk A keresztapa 2-ben is milyen értelmetlenek már a flashbackek, hisz úgyis tudjuk, mi lesz Don Corleone sorsa:)

előzmény: Edwest12 (#109)

2017-01-12 11:14:46 paksiendre (5) #110

Jó, hogy mondtad ez a rejtett utalást, mert volt az is benne ám. :) Benne volt Chopper meg a Ghost hajó a Rebels sorozatból, és ezek tényleg a háttérben tűntek fel egy-egy pillanatra és nagyon örültem neki, hogy van egy kis kapocs a film és a sorozat között.

előzmény: Edwest12 (#109)

2017-01-12 10:31:09 Edwest12 (5) #109

Ciki, nem ciki: én eddig bele sem gondoltam, hogy a két robot szerepeltetése valahol még indokolt is volt, hiszen Leiával együtt utaztak. Oké, ki is lehetett volna hagyni, és senki nem veszít semmit. Vagy ha már mindenképp szívügye volt a két droid a készítőknek, esetleg lehetett volna ezt elegánsan tenni, pl. hogy a háttérben látszik, hogy felslattyognak a gépre. Az ilyen rejtett, nem annyira arcba tolt utalások nem ritkán még jobban megragadják a fanokat. Lehetett volna örömködni, hogy "lám, felfedeztem egy rejtett utalást". :)
Amit én valóban indokolatlannak találok még mindig, az Ponda Baba és társa szerepeltetése. Pláne, hogy a szereplésük után nem sokkal elpusztult a város, tehát ha nem siettek nagyon, akkor ők is ott hagyták volna a fogukat.
Hogy én is tegyek egy kis ellenvetést Rorschach érvelése kapcsán: egy előzményfilmen számon kérni azt, hogy tudjuk, mi lesz bizonyos dolgok végkimenetele, szerintem elég elhibázott dolog. Vegyük csak az előzmény trilógiát, ami sok sebből vérzik, de még nem hallottam/olvastam olyan véleményt, amiben azt sérelmezték, hogy minek a nagy hajcihő, úgyis tudjuk, hogy Anakin lesz Darth Vader. :)

2017-01-11 22:49:31 paksiendre (5) #108

Amúgy ez fan service fogalom elég pejoratívvá vált az elmúlt időben amit nem tudok megérteni, mert ahogy a nevében is benne van ezt a fanok kedvéért csinálják, nem a kisgyermekes anyukák kedvében akarnak járni, ami nekem teljesen korrekt és el is várom egy ekkora franchise esetében. Továbbá jelenleg 3 ilyet tudok mondani így hirtelenjében, Ponda Baba meg Evazan ill. a 2 droid szerepeltetése és utalás Kenobi Mesterre.
Akiket ez zavar, (és nem akarom megint felhozni de kénytelen vagyok) a hetedik rész már már kínos, hajtépős jelenetei meg nem (gondolok itt például a szemétledobós részre, a tervrajzra a droidban, a Jakkura ami nekem inkább volt egy "ügyeletes Tatooin" mint a Jedha, a Starkiller Basere....továbbá az egész filmre) én azt komolyan soha nem fogom megérteni.
A "bölcs" gondolkodásra visszatérve remélem átgondoltad a Sithekről alkotott véleményed, amit pár hete firtattál az oldal hasábjain. :)

2017-01-11 22:22:49 Olórin (4) #107

Itt van 5-6 darab, pár másodpercnyi (!!!!!!!!) fan service, ami nem illik bele. Ennyin rúgóztok:) A többi tényleg más, mint bármilyen eddigi SW. A TFA ezzel szemben totálisan bátortalan, 100000% fan service, a fan service pofátlan mocsara, hangulatában, történetében, karaktereiben, tehát semmiben, SEMMIBEN nem nyújt semmi újat, görcsösen a nagy elődökhöz nyúlkál vissza mindenben.

2017-01-11 22:19:15 BonnyJohnny (4) #106

Ez mintha a Prometheusra is igaz lenne. ;)

Amúgy mindkettő (Prometheus és ez) egy előzmény film. A Rogue One konkrétan percekkel a New Hope előtt ér véget. Bizonyos kötődési pontok elengedhetetlenek. Leia és a droidok nem értem miért zavarnak bárkit is. A droidok ott voltak a bázison. Ez tény. Miért ne mutatnák őket, mikor eddig amúgy is minden részben szerepeltek. (Ha a Han Solo filmben feltűnnének, az már gyanúsabb lenne... :D) Leia ott volt a csatában és megkapja a terveket... Erről szól a film, könyörgöm! Persze, hogy mutatják. A két rosszarcú valóban erőltetett. (Őket a Han Solo filmbe kellett volna betenni.) De más ilyen nem jut eszembe.

2017-01-11 21:57:18 ChrisAdam (3) #105

Amúgy legalább a fele irtó nagy faszság amit összehordtál, de sajnos megfogadtam, hogy egy olyannal nem szállok vitába, akinek a 7. egy fikarcnyit is jobban tetszik.

Bölcs gondolkodás.

Egyáltalán nem mondtuk azt, hogy több ebben a fan service, az egy nosztalgiavonat, ez tény, de jól használja és ahogy mondja Rorschach, inkább tisztelgés, mint képtelen erőltetés (természetesen ott is akad néhány túltolt elem). Itt meg tökre nem illik a sorba ez a sok-sok utalgatás, a karakterektől kezdve a helyszíneken túl minden kisebbfajta elemig. Oda illik, ide nem. Az egy nosztalgiavonatként utal magára, fel is vállalja, hogy az, míg ez azt hirdette, hogy letér az ösvényről, ezzel szemben minduntalan arcunkba toltak egy-egy ismerős dolgot, nehogy elfeledjük, hogy Star Warson ülünk.

Egyébként tény, Rorschach véleménye kissé intenzív, Gareth Edwards pedig tényleg lehet valami kiszemelt barátnőt rabolt el előle, hogy ennyire szívja az erejét, de igenis van ráció azokban, amit ír, több ponttal is egyet tudok érteni - részben. :)

A Prometheus pedig igenis zseniális, mint ahogy az Alien negyedik része is - bár bevallom utóbbit vagy 5-6 éve láttam, de most fogom őket felfrissíteni - alig várom! ;)

előzmény: paksiendre (#22821)

2017-01-11 21:49:10 BonnyJohnny (4) #104

A fikarcnyi különbség nálam még belefér. De azt én sem értem, aki kettő, vagy több jeggyel jobbnak látja azt. (Mint pl. a Prometheus zseniálisokat... ChrisAdamre mindkettő áll. :D) Ebbe több fan service-t belelátni meg már konkrétan elfogultságot sejtet számomra.

Amúgy én örömmel benne lettem volna egy ilyen számozott érveléses vitába Rorschach mesterrel. (Több ilyen is volt már a múltban, és mindig értelmes és élvezetes diskurzus volt. :)) De Olórin egyszerűen mindent leírt, mire egyáltalán Rorschach vitaindítóját elolvashattam. :D

előzmény: paksiendre (#22821)

2017-01-11 16:08:23 purplerain (1) #103

Leszámítva ugye Lucas kontárkodását az előzménytrilógiával meg egy kis 3D az első résznél :) :)

2017-01-11 05:19:28 Olórin (4) #102

1. Igazából a film szempontjából irreleváns, szóval...
2. Én pont hogy csak átlagosnak/közepesnek mondanám, de ezen nem veszünk össze.
3. "feszültséget akar teremteni akörül, hogy létezik-e a fegyver és sikerül-e ellopni a tervrajzait" Az elsőről szó sincs (de komolyan, miről beszélsz egyáltalán????), és a második is necces, mert leginkább arra építik a feszültséget, hogy mi lesz a főszereplőkkel. De ez számomra egyébként is érthetetlen. Ülj be egy tetszőleges hollywoodi filmre, nem kell, hogy bármi prequelje legyen, akkor is tudni fogod, hogy sikerülni fog az akármilyen akció vége. Ez kicsit olyan kényszeres kötözködésnek tűnik nekem.
4. Ebben van fan service (nekem sem tetszett, bár Vadernek ennél pont sokkal több jelentősége van), az Ébredő Erő ellenben MAGA a fan service. Ától-cettig, cakk-pakk, brutális szégyentelenséggel. Nem is értem ezt az összevetést.
5. A jellemábrázolás valóban nem a legjobb, a bolygóról-bolygóra ugrálás sem az első felében, de soha nincs olyasmiről szó, hogy csak úgy "lelövi a papát" látszik korábban is, hogy nem annyira tetszik neki a parancs, aztán ugye hall, amit hall Jedhán stb. Fel van ez vezetve.
6. Nem csak a végétől olyan - az egész hangvételétől. Vagy te komolyan nem érzel különbséget a tipikus SW-s meseszerűség és eközött?
7. Igen. Igen:) Pont az a lényeg amúgy, hogy itt nincs egy Luke, aki vezeti a rohamot, csak egyszerű bakák. És szembekerülnek ezzel a rettenettel. Ennél jobban kevés dolog demonstrálta BÁRMELYIK Star Warsban a birodalom (és a sith-ek) erejét.
8. "Emlékszik valaki a Halálcsillag első bevetésére? Nagyjából négy tized másodpercig gyönyörködhetünk a látványban, aztán Gareth Edwards elvágja a képet." WHAAAAT? Arról a kb. ötperces, tehát ÖT(5)PERCES pusztításjelenetről beszélsz? (Jedha) Hogy jött az ki neked az négy tized másodpercre?

Azt külön nem értem, miért ostorozod végig Edwarsot a sztoriért, hiszen ő csak rendezett, a forgatókönyvet nem ő írta. (És rendezésileg szerintem a Godzilla is rendben volt.)

2017-01-11 00:05:20 ChrisAdam (3) #101

Hosszabban írtál róla, mint én valaha Star Wars-filmről is írtam, de sebaj, köszi, hogy megírtad. :)

Több pontoddal valahol egyetértek, a pontokon belül egy-egy példa nekem túl erős. Inkább abban különbözik a véleményünk, hogy nekem némely dolog nem volt közel sem ennyire felháborító. De egyébként igen, hasonló okok miatt volt nekem is csalódott szájízem, miután kijöttem a moziból.

Nem Gareth Edwards védelmére kelve, de egyébként nem csak ő tehet erről. Sajnos a forgatókönyvírók, a stúdió nyomása, kavarca is okozhatta ezt. Kíváncsi lennék egy Director's Cutra, de nem hinném, hogy Star Warsból lesz ilyen, ez egy szent és kánon szerinti történet, amiből nem lehet két változat.

2017-01-10 23:37:35 Rorschach (1) #100

Tényleg nem akarok nagyon belemenni, mert nem ér annyit. Inkább csak random kiemelek ezt-azt, ami eszembe jut.

1. Első és legfontosabb: szeretnék benyújtani egy törvényjavaslatot Kalifornia állam jogalkotó szervének: ha filmstúdió olyan képkockát mer beletenni egy film előzetesébe, amit aztán a kész filmből kihagy, az ezért felelős embereknek a rendfenntartó szervek vágják le a kezét. Vagy a fejét. Igazából, amilyen kedvük van. Ha pedig a trailer 90%-a nincs benne a filmben, bekaphatják a fas inkább hagyjuk. Igen, én is tudom, hogy utóforgatás volt. De nem érdekel.

2. A zene még legjobb pillanataiban is szar. Ilyenkor azt szokás írni, hogy "még legjobb pillanataiban is átlagos." Nos, nem. Ez bőven a szint alatt van. Olyan jellegtelen, hogy nem tűnik többnek neszezésnél.

3. Akkor kezdtem először eljátszogatni a gondolattal, hogy ez voltaképp még akár igazán csapnivaló is lehet, mikor rádöbbentem Edwards koncepciójára úgy az "ügyeletes Tatooine"-on játszódó jelenet vége felé. Az üzenet meghallgatása után. Hogy is mondjam... azt kábé két éve tudjuk, hogy ez a film a Halálcsillag tervrajzának ellopásáról fog szólni. Azt meg negyven éve tudjuk, hogy az akció sikerült. Ezek után a kész film feszültséget akar teremteni akörül, hogy létezik-e a fegyver és sikerül-e ellopni a tervrajzait.
Nem értem. Ez egy prequel, minden egyes néző, aki beül rá, ismeri a végét. Akkor mi a faszért hegyeznék ki pont a történet nem várt izgalmaira (aaahahahha) az egész filmet? Nem flegmázok, viccen kívül nem értem.
Inkább mesélnének el olyan részleteket, amik érdekesek, izgalmasak, netán építik a mítoszt. Mint a kyber-kristály, pölö, az jópofa volt. Nem azt várom, hogy felköhögjék a sztenderd, fél mondatban összefoglalható plotot, és az egyetlen, amit hozzáadnak, egy nyomorult családi szál. Amit mellesleg csak az nem lát előre három perc után, aki nem látott még filmet.

4. Ha már ott tartunk, hogy miből kéne többet, miből kéne kevesebbet: dugják fel a seggükbe a fan service-t. Tudom, a tavalyiban is volt, ott sem volt mindig indokolt (ma már csak ilyen enyhén fogalmazós kedvem van), de itt... még Tarkin jelenlétének úgy-ahogy van értelme, bár ő is inkább csak azért tűnik lényegesnek, mert a kismillió másik cameónál többet van vásznon. De felesleges Leia, felesleges Darth Vader, felesleges a whats-his-name csávó az epIII végéről, feleslegesek a robotok. Az ébredő erő valahogy "Star Warsabb" lett ezektől, itt meg kilóg a lóláb. Mondjuk ez a legkisebb gond, hisz minden kibaszott aspektusánál kilóg.
Még egy kicsit a fan service-nél maradva, nem hiszem el, hogy senkinek nem tűnt fel, mennyit merítenek itt is a régi SW-kből. Ügyeskedve megpróbál másnak látszani ez a film, mint ami, de mivel Gareth Edwards Nagymester rendezte, óhatatlanul kilóg a lóláb. Abrams legalább integrálta a cameókat, és - számomra - inkább tisztelgésnek tűnt az egész, mintsem kétségbeesett újrahasznosításnak. Hangsúlyozom, az önismétlés már ott is fárasztóvá vált a film végére.
Ha az epVII is javarészt ezért kapta az ívet, akkor miért kell itt is lejárni a kötelező köröket? Kötelező "elmegyek a világ segglyukába egy sorsdöntő információért" (amit ugye a néző kezdettől fogva tud, mert nem hülye), kötelező "a példaképem meghal egy amúgy elkerülhető helyzetben," kötelező inkompetens tanács-jelenet... Minek? Tudjuk, mi lesz a vége. Nem volt még olyan Star Wars, amiben a tanács jól döntött volna. Ever. Meg egyébként is. Tudjuk. Láttuk. Sokszor.

5. A sors furcsa fintora, hogy hiába recycling az egész, a gyengécske és kiszámítható apa-lánya vonal miatt az egész plot úgy hat, mint valami alibizés. Mert kilóg a lóláb. Dobálja a szkript a főszereplőt bolygóról bolygóra, és mint valami légypapírra, folyamat ragadnak rá újabb és újabb mellékkarakterek. Annyira organikus az egész, úgy fonódnak össze a karakterek és úgy hömpölyög az események izgalmas áradata, mint a Godzillában. Azaz sehogy. Természetesen ne is álmodjunk arról, hogy egy több mint két órás filmben jut idő megismerni legalább a karakterek felét. Az hülyeség. Jyn Ersót kis túlzással egész életen át követjük, és három jelzőt nem tudunk mondani rá. El lehet képzelni, milyenek akkor a mellékkarakterek, akik közül - bizarr ugyan, de - kettő még így is tetszett, bár az inkább a színészek érdeme. Hiszen jellemábrázolást nem tanítanak a Gareth Edwards Iskolában. Így eshet meg az is, hogy a tahó, aki fél perce még lelőtte volna a papát, hirtelen minden létező ok nélkül úgy dönt, hogy az mégse annyira lenne jó neki, hiszen akkor mégis hogy lyukadna ki a főhősnő karjaiban a film végére. A legnagyobb poén, hogy a kettejük közti kémiára csak a pálfordulás után szentel időt a szkript. Úgy látszik, réges-régen, messzi-messzi galaxisokban nem létezett a kauzalitás elve. A Star Wars világában az ok követi az okozatot.

6. Miért van tele a sajtó azzal, hogy fú de reális meg sötét meg komor egy háborús film lett az új Star Wars? Komor egy faszt. Háborús film nemkülönben. Az, hogy a film végén minden egyes lázadót belelőnek a Dunába, kábé annyira árnyalja a film tónusát, mint amikor a Batman v Superman végén meghal az Acélember. Sírtatok, igaz? Mondjuk azon a filmen én is... Olcsó tearjerker az egész, amúgy mocskosul rosszul kivitelezve, nem az Erő járja át a sorokat, hanem a giccs - talán vagy két kivételtől eltekintve, de hát vak tyúk is talál szemet.

7. Komolyan gazdagodott a Star Wars-univerzum, mert megtudtuk, hogy a jók oldalán is vannak seggfejek? Whoa. Tényleg keményebb/félelmetesebb/nagyurabb lett Darth Vader így, hogy lekaszabolt egy folyosónyi arctalan közkatonát? Ha jól emlékszem, a mélyen megvetett előzménytrilógiában fegyverteleneket, ártatlan gyermekeket kaszabol. Nagyon hiányzott a Rogue One-ból a fénykard vibrálása, de nem egy másfél perces Darth Vader-magánszám fog meggyőzni arról, hogy a nagyúr egy könyörtelen, megállíthatatlan gyilkos.

8. Koronaékszer következik: rendezés. Gyááá... Emlékszik valaki a Halálcsillag első bevetésére? Nagyjából négy tized másodpercig gyönyörködhetünk a látványban, aztán Gareth Edwards elvágja a képet. Ez amolyan tipikus Edwards-védjegy, a Godzillában is lerenderelték neki a városrombolást, aztán úgy döntött, hogy magasról szarik rá, ő inkább nem mutatja meg. Mert ő Gareth Edwards, és pimaszul eljátszhatja a nézővel, hogy nem tárja elénk, amire a legkíváncsibbak vagyunk. Eredetileg itt egy "kurva anyád" szerepelt, de nyeltem egyet, és csak annyit írok: hát ez egy igazán sajátos hozzáállás.
No visszatérve az ominózus jelenetre: bevallom férfiasan, nem tetszett, hogy akció közben is megcsodálhatjuk azt a Halálcsillagot (kétszer is), amit az Alderaan ellen vetettek be először, de igazából ez egyéni ízlés dolga. Az, hogy erőfitogtatás nélkül érzékeltessék a monstrum erejét, legalább egy közepes tehetségű rendezőt kívánt volna, olyan pedig sajnos ugye nem tartózkodott a forgatáson.
Az viszont, hogy Edwards ilyen hatástalanul, mindenféle filmes stílusjegy nélkül "meglátja a néző a sugarat és már vágunk is"-módon kvázi odabassza eléd a vászonra, az nettó pofátlanság. Az eredeti Halálcsillagról beszélünk. 2016-ban kerül mozikba a film, és a Disney ad rá pénzt. Gyakorlatilag ha akarod, a világ összes szerverparkja ezt az egy szekvenciát rendereli neked 24/7. Ha akarod, jön negyven kreatív és storyboard-okkal tapétázza ki a lakásod. Huszonhat orchestra egyszerre játszik neked hatáskeltő zenét a nagyjelenet alá, akár monumentálisat akarsz, akár szívszaggatót vágnál be. De nem, te Gareth Edwards vagy, te megteheted, hogy komiszkodsz egy kicsit, és nagyjelenet helyett kijátszod a meglepetés ereje-kártyát, és egy szemvillanás alatt túlesel a faking Halálcsillag első bevetésén. Meglepetés ereje? Tudjuk, hogy működik a Halálcsillag. Láttuk, hogy működik a Halálcsillag. Igazából vagy négyszer, négy különböző verzióban. Tudod, hogy nem láttuk még a Halálcsillagot? Komoran. Sötéten. Háborús filmes hangvételben. A trailerek azt ígérték, így mutatod be nekem a Halálcsillagot. Bemutattad? A középső ujjadat, azt.

Nem tudom, sikerül-e érzékeltetnem, mennyire nem értek egyet Edwards koncepciójával ebben a kérdésben. Sőt, igazából majdnem minden kérdésben. Nekem ilyen agyfaszok sora volt az egész film. Pontosan ugyanilyen hiányt éreztem, akármikor földbe harapott valaki a film végén. Az érzelmeimre egyáltalán nem volt hatással a növekvő bodycount, furcsamód kvázi csak pipálgattam, és néztem, ki van még hátra - valahogy egy percig nem volt kérdéses, hogy mind egy szálig meghalnak a maximális hatáskeltés érdekében. De pont leszartam, mert hát... a nevüket se jegyeztem meg.
Nem tudom felfogni, mi terelte egy adott irányba a rendezőt, az viszont biztos, hogy ha ő egy válaszút előtt állva balra ment, én egészen biztosan a jobb oldalt szerettem volna látni.
Vannak néha olyan filmek, amikre azt mondom, "bakker, ez olyan, mintha személyesen nekem csinálták volna!" Na, a Rogue One ennek a szöges ellentéte, szinte mindent megvetek benne. Szerintem szánalmas egy szarkupac, mindenképpen égés a Disney számára, hogy ezt ebben a formájában bátran moziba merték küldeni (e sorokat olvasva valószínűleg sírnak most ők is a film minősége miatt, nem pedig a százdollárosokkal szippantják a kokaint mondjuk Tahitin).

A filmről alkotott véleményem viszont nem terjesztendő ki azokra, akiknek ez tetszett. Valahogy ezt sokkal könnyebben el tudom fogadni mint mondjuk a DC iránti rajongást - elvégre jó Star Warst már láttunk, jó DC-t meg még nem. Az igazi fan pedig hegyen-völgyben fan.

Még annyit így a végére, hogy már tűkön ülve várom az epIX-et, hiszen a Disney végtelen bölcsességgel megáldott döntéshozói (tudatában annak, hogy az új trilógia záróakkrodjáról van szó) önmagukhoz képest is körültekintően jártak el, s így a rendezői teendőkkel azt a Colin Trevorrowot bízták meg, akinek mindmáig egyetlen nagy költségvetésű blockbustere a Jurassic World. Egy olyan film, ami saját tudományos méréseim alapján agyrákot okoz. Épp ahogy Gareth Edwards Godzillája.

Honnan a faszból kukázzák ezeket? Nem tudom, kik döntenek a leendő rendezők személyeiről, de biztos vagyok benne, hogy túlfizetik őket a "munkájukért."

Basszus, pedig most az egyszer nem akartam terjengősen.

2017-01-10 09:19:21 ChrisAdam (3) #99

Na de mégis miért fércmű? Azt már tudjuk, Edwards miért való a gyehennára. Egyébként totál megértem, ha nem tetszett, én se voltam boldog a filmtől. :)

2017-01-10 00:12:58 Rorschach (1) #98

Hajjaj!

Így kifejezetten érdekelne amúgy, hogy miként is nézhetett ki az eredeti vágat. Persze csak ha valami mindentudó kisokos elmesélné, mert ezek után már meg azért nem nézném.

2017-01-10 00:09:53 BonnyJohnny (4) #97

Gareth Edwards amúgy engem sem győzött meg. Szerintem ez a film annak ellenére lett jó, hogy próbálta elrontani. Véleményünk ott különbözik, hogy szerinted sikerült neki. :D

2017-01-10 00:05:28 Rorschach (1) #96

Ez trágár lesz, arrogáns és valószínűleg unfair. De mosom kezeim, a film hibája minden.

Emelem kalapom Gareth Edwards előtt, aki egy kivételes tehetségű rendező. Ez a gondolat ugyan már a Godzilla után megfogalmazódott bennem, de így, két alkotását is látva már teljes mellszélességgel kiállok a véleményem mellett.

Gareth Edwards egy fantasztikus képességű ember és irigylem a kitartását. Arra számítanék ugyanis én, egyszerű halandó, hogy ha valaki egy mezei Godzillából nem képes kihozni egy tűrhető városrombolós popcornfilmet, az azon nyomban átértékeli az életét és elkezd mondjuk gluténmentes tehéntrágyát árulni.
No de Gareth Edwards? Gareth Edwards nem ilyen ember. Gareth Edwards egy élsportoló állhatatosságával szegi fel a fejét, és lép tovább a következő száz+ milliós projektre, amit nem csak, hogy tudásának legmélyét előhívva basz el ordenáré módon, nem. Gareth Edwards nem végez félmunkát. Ha ő valamit elbasz, akkor az úgy lesz elbaszva, hogy nincs az az utóforgatás, ami a kész produktumon érdemben segíthetne. Gareth Edwards a szívét önti a munkájába, számára a film vászon, amire a saját aránytalan, torz és működésképtelen képét festi fel.

És tudom, ez egy "nesze semmi, fogd meg jól," de olyannyira leamortizált ez az összevagdosott szarkupac, hogy képtelen vagyok róla terjengősen nyilatkozni. Meg aztán mi a francnak? Annyit nem ér.

2017-01-04 10:24:23 morcosmedve (4) #95

Erősen hullámzó színvonalú alkotás, ahol B-kategóriás jelenetek és hangulatok keverednek szuperprodukciós jegyekkel. A szenzációs nyitányt rögtön agyonüti anyuci indokolatlan fenyegetőzése. A realisztikus ábrázolás közepette ugye el kellene hinnem, hogy a jól menő és jól fizető, kényelmet garantáló multis állás helyett inkább a kősivatagot választja, ahol még egy nyavalyás pocok sem tűnik fel, hogy enyhülést nyújtson. Az ilyen elvi aggályokat egy családanyánál a valóságban viharos gyorsasággal temeti maga alá az első kisebb kőomlás. "Apukám, téged nem üldöznek, téged akarnak. Fogadd el a melót!" Itt és most még eszembe juthatna a náci Németország példázata, hogy igen, ellent kellene állni a zsarnoknak, de ezt a helyzetet már régen elmosta a globalizmus világgazdasági kényszere. Mész és melózol (de legalábbis keresel egy pénztermelő modult). Ennyi.

Ha már a karakterek motivációs alapjait sokszor ürgeöntéssel se sikerül előcsalogatni, a karakterközpontú ábrázolás helyett vihetné a hátán a filmet a lehengerlő dramaturgia. De a mackósajt cammogású filmes ütemterv sokszor (dög)unalmas, és 5 percenként kérdezem meg magamtól, miért is nézem mindezt.

Mindezt ellenpontozzák a vaderes badass jelenetek és csatapercek, a mellbevágóan egyszerűen eleső katonák és fő karakterek. Ott éreztem, hogy szembesülök a film főtervezőjének eredeti koncepciójával. Na arra tényleg vevő lettem volna!

2017-01-02 00:37:22 Mizi (4) #94

Rám nagyobb hatással volt az Ébredő Erő, de ez is egy jó film lett. Vader jelenetei nagyon jól sikerültek, pedig az ő szerepeltetésétől féltem nagyon. De jól megoldották. A szinkronja viszont tré. De ez a többiekről is elmondható. Szegény Józsa Imrét is képesek voltak pont Galbenisz Tomasszal pótolni...
De ha már itt tartunk. Értem én, hogy R2-ékat muszáj volt szerepeltetni, de az ő cameojuk például elég suta lett. A szerelmi szálat feleslegesnek éreztem, de a film után a húgom megmagyarázta, így már nem is zavar. De majd ő ki fejti itt, ha akarja.
Az ázsiai páros meglepően jó, a robot inkább elmegy kategória, nekem a klasszikus C-3PO humor sokkal-sokkal jobban bejön, de ez lehet csak az én szegénységi bizonyítványom.
És azért voltak katartikus pillanatok, Krennic karaktere is tetszett. A négyes osztályzat egyértelmű, de vajon lesz ez még jobb is? Lehet.

2017-01-01 20:07:02 caulfield (4) #93

Mondjuk valahol nem fair ezen a filmen számon kérni az eredeti Star Wars Hero's Yourney vázat, hisz épphogy azt a sémát nem akarja követni. Egy háborús film, Star Wars környezetben. Amolyan intergalaktikus Piszkos tizenkettő, ahol egy-két karakter kap némi körítést, míg a többiek pedig két dimenziós betyárok, szándékoltan.

előzmény: The man who laughs (#88)

2016-12-31 12:13:59 andras_a (4) #92

Ez az a film, aminek megtekintése előtt nyugodtan megnézheted az összes előzetest...egy jelenetet se fogsz viszontlátni a vásznon

2016-12-31 10:22:08 tomside (3) #91

Kaptam valami olyan fantasztikusat ettől a filmtől, amit korábban egyetlen SW-film sem tudott megadni, hogy tudniillik lefostam a bokám Darth Vadertől, aki most először félelmetes, hatalmas nagyúr volt, egy igazi pusztító szörnyeteg. Mert ezt eddig csak elmondták róla, de sohasem láttuk a saját szemünkkel. Amikor először látjuk és a folyosói jelenete... azt éreztem, hogy jön ez a patás ördög és engemet is darabokba szeletel.
És akkor még említsük meg a badass, de mégis jófej K-2SO-t, mert evvel minden - számomra élvezhető - előnyét össze is foglaltam ennek az erősen közepes űrbéli akciófilmnek.

2016-12-29 13:17:44 Edwest12 (5) #90

Mióta az eszemet tudom, Star Wars rajongó vagyok, így természetesen elfogult is. Én nagyon akartam szeretni ezt a filmet, és szerencsére nem követtek el a készítők olyan hibákat, amik kizárták volna, hogy rossz érzéssel keljek fel a moziban a stáblistánál. Van persze igazság a fanyalgók érveléseiben is. Teljesen felesleges volt a robotok vagy a két rossz arcú csavargó szerepeltetése, akik később majd Luke-kal és Obi-Vannal kerülnek összetűzésbe. Túllépünk rajta, hiszen csak pár másodperc. Nekem mindenképpen hozzátett az élményhez Tarkin szerepeltetése. Az új reményben nem tudott igazán kibontakozni. Darth Vader jelenetei is élményszámba mentek számomra. Úgy volt félelmetes, hogy az a mai ember ingerküszöbét is feszegeti. Igen-igen: én vagyok az a rajongó, aki miatt ezeket az olcsó (?) kis trükköket bevetették, hogy megvegyenek kilóra. Bejött. :)
Nekem azzal sem volt bajom, hogy Leia megjelent.
Ami szerintem nagy erőssége volt a filmnek, hogy bemutatta a Birodalmat a köznapi életben: város felett lebegő csillagromboló, egykedvűen járőröző rohamosztagosok, stb. Valaki írta itt, hogy milyen gáz, hogy megmagyarázták a Halálcsillag sebezhetőségét. Azt gondolom, ízlések és pofonok: szerintem pedig adtak egy tök elfogadható magyarázatot egy olyan kérdésre, amibe divat belekapaszkodni, ha a Star Wars hibáit sorolja valaki.
Amit sajnáltam, hogy a (talán első) trailerben már megvillantott fehér jetiszerű lény nemigazán kapott teret, hanem csak háttérként funkcionált. Persze akkor lehetett volna mondani, hogy micsoda fantáziátlanság egy Chewbacca 2-t szerepeltetni. :)

2016-12-29 11:50:56 Nordbright (4) #89

Értem az érvelésedet és teljesen világos, de ennyi erővel minden film lehetne még 30-40 perccel hosszabb, míg minden fontosabbnak vélt karakter érzelmi/családi/baráti/munkahelyi/bajtársi/(attól függ) előzményét körüljárná egy-egy film a jobb rálátás érdekében. Az tény, hogy mondjuk ebből is lehetett volna kivágni olyan részt, ami terhére mehetnének az ilyen feltáró szálak, de ez nyilván akkor sem megoldható sok-sok karakter esetén.

előzmény: The man who laughs (#88)

2016-12-29 02:06:03 The man who laughs (3) #88

"Miért kellene minden karaktert a bölcsődétől a kamaszkorán át a végkifejletig végig követni, miközben hatalmas jellemé fejlődik?!?"

Nem kell túlzásokba esni, én sem ezt kérem számon a filmen. Hanem, azt, hogy a karakterek döntései legyen logikusak, érthetőek a saját szemszögükből. Ismerjük, őket annyira, hogy értsük, mit miért tesznek.

Akár tetszik, akár nem a történetek (drámák) nagy része (belső)utazásról szól. Nem feltétlenül kell nagy jelemmé válniuk, de hasson rájuk a cselekmény, a film végére valamiben legyenek mások, mint az elején. Egyik állapotból jussanak el a másikba. Ehhez nem kell feltétlenül nagyon cizelált figuráknak lennie, nem kell őket a bölcsődétől ismernünk, viszont akkor tudunk igazán azonosulni velük, ha értjük őket és akkor lesz a történet katartikusabb, ha a karakterei nem statikusak, akkor lesz a történet több, mint a cselekménye. Melyik az erőteljesebb dráma a Rocky, ahol a hős szembenéz, legyőzi a korlátait és bizonyít magának, vagy a James Bond, ahol a hős megmenti a világot, de csak mert az a dolga és igazán meg sem izzad közben?

Az eredeti Star Warsban volt egy Hero's Journey váz, amire ráhúzták Luke fejlődését (illetve ugye ott Han is változott, önző opurtunistából, hős lett). Ennél többet ettől a filmtől sem vártam el.

Ebben a filmben voltak döntések, amiket nem értettem, mert szerintem nem fakadtak a karakterekből: Miért nem megy velük Guerra? Persze sok mindent látott, kiégett katona, de korábban nem adta jelét, hogy inkább feladná. Miért szeretett egymásba a két főszereplő? Miért teszi túl magát Jyn azon, hogy gyakorlatilag a lázadók ölik meg az apját? Donnie Yen-nek is lehetett volna hangsúlyosabb személyes szála, arról, hogyan keresi és talál rá az erőre (a társa miért ábrándult ki belőle, csak azért mert a Birodalom hatalomra került? A filmben kb csak azért segítenek a lázadóknak, mert ott vannak.)

Amúgy ez azon kevés idei filmek egyike, ahol érdekelne egy bővített/rendezői változat.

előzmény: Nordbright (#86)

2016-12-28 19:50:54 BonnyJohnny (4) #87

A Zsivány Egyes a legjobb Star Wars film Az ébredő Erő óta.

Nem. Mert a Hoshino jobb. ;)

2016-12-28 19:42:42 Nordbright (4) #86

Bocsánat érte, de ezt a minden karakternek legyen szépen felvázolt, óriási "fejlődési íve" témát már annyira elcsépeltnek érzem. Minden filmnél! Miért kellene minden karaktert a bölcsődétől a kamaszkorán át a végkifejletig végig követni, miközben hatalmas jellemé fejlődik?!? (némi túlzással)

előzmény: The man who laughs (#83)

2016-12-28 19:37:05 Nordbright (4) #85

Vannak benne megmosolyogtató részek (és most nem feltétlenül jó értelemben), de az biztos: ez a réz messze felülmúlja a régi trilógia után készült összes folytatást, illetve előzményt. Az 5-től azért messze van, 3-asnál meg azért jobb.

2016-12-28 13:59:54 ChrisAdam (3) #84

Tudja valaki, hogy lesz-e rendezői változat? Vagy csak szimpla DVD-extrákként kapjuk meg a kimaradt, kivágott, alternatív jeleneteket?

2016-12-27 20:30:12 The man who laughs (3) #83

Sajnos, akár mennyire is vártam és szerettem volna, nagyon szeretni, számomra is igen felemás lett a film.

Személy szerint úgy vélem, hogy a Star Wars az elmúlt közel 40 év alatt elég nagy és sok színű univerzummá nőtte ki magát, amelybe rengeteg különböző hangulatú története beleférhet. Így azt, hogy Edwards egy komorabb, sötétebb filmet akart csinálni, alapvetően nem érzem elhibázott ötletnek, főleg mert ugye ez nem is része a szigorúan vett Saga-nak. Itt megint az lehetett a probléma, hogy Edwardsnak volt egy elképzelése, de a stúdió fejesek nem voltak elég tökösek, féltek, hogy túlságosan elrugaszkodnak, az majd nem fog kelleni a népnek: ezért kellett a fölösleges fan service. Mert Vader, C3Po és a többiek tényleg fölöslegesek sajnos. Persze Vader jelenete nagyon cool, de annak a jelenetnek nem szabadott volna cool-nak lennie, annak félelmetesnek kéne lennie és persze az is, de nem eléggé. Azért, mert amikor megtörténik, már kvázi vége a filmnek. Ő az egyetlen ismerős karakter, aki maradt, és mivel az akciónak tudjuk, hogy nincs tétje, már-már drukkolunk neki. Mennyivel hatásosabb lett volna ez a jelenet a végső csata forgatagában, ha a főhősökkel küzd meg Vader, azokkal akiknek szurkolunk, akiket féltünk (én végig reménykedtem, hogy összecsap majd Donnie Yen karakterével)?

De ez csak egy apróság, ahogy az is, hogy Organa vagy Mon Montha szerepe is lehetett volna hangsúlyosabbak, nem értem, ha már úgy is szerepelniük "kell", akkor legalább Organa lehetett volna az, aki meggyőzi a lázadókat. A régiek közül egyedül Tarkinnak van lényegi szerepe, de nem tudom, hogy ez a CGI biztos kellett-e. Talán elegánsabb lett volna, ha csak utalnak rá, mint a IV.-ben a császárra.

Az igazi probléma tényleg az, hogy a karakterek kidolgozatlanok. Egyiknek sincsen szépen megírt, konzekvens karakteríve. Van, aki csak azért vesz részt a fináléban, mert épp ott van. És a legnagyobb baj, hogy éppen Jyn a legérdektelenebb, pedig meg van benne a lehetőség, hogy érdekes legyen. De a fejlődése teljesen vázlatszerű.

Ami pedig igazán zavart, hogy Donnie Yen és Whitaker karaktere tényleg újdonságot hozhatott volna a SW világba, de éppen ők kapták a legkevesebb szerepet. Nem csak ívük nincsen, de utóbbi fájóan kidolgozatlan is. Mennyivel jobb lett volna, ha látjuk az ő és Jyn múltját, át tudtuk volna érezni az újratalálkozásukat és az elválásukat. Az se volt teljesen világos, hogy miért adja fel a harcot, amikor simán mehetett volna a többiekkel, hogy aztán keményebben csapjon vissza a birodalomnak.

Egyedül Ben Mendelsohn karakterét éreztem kerek-egésznek. A többiek sematikusak voltak, akiknek nem volt idejük kibontakozni. (Még talán Mikkelsen és Luna karakterei a kivételek, de előbbi alig kap időt. A Luna és Jones közötti szerelmi száll pedig teljesen légből kapott.)

Pedig a látvány, a világ, az akciók és az atmoszféra remek. (Igaz, akár mennyire is tisztelem Michael Giacchino-t, első hallásra nem annyira tetszett a zene, végig az az érzésem volt, hogy egyszerre próbált John Williamst játszani és eltávolodni tőle).

Így pedig, akár mennyire is ciki ezt bevallani: nekem a Force Awakens jobban tetszett, pedig az tényleg nem igazán rak érdemben hozzá a SW világhoz és a sztorija is hézagosabb (bár ezen a folytatások segíthetnek), de ott mind 3 főszereplő karakternek (Rey, Fin, Kylo) volt egyértelmű, szépen vezetett fejlődési íve. És, bár a nosztalgiára is sokkal jobban rájátszott (Solo halála is inkább amiatt működött), igazán megkedveltem az új karaktereit így a filmhez érzelmileg is jobban tudtam kötődni. A Zsivány egyes azonban nem szolgáét ilyen karakterekkel, leszámítva talán Donnie Yen-t (illletve K2S0-t) , de őt meg elpazarolják.

Viszont hiába felemás a véleményem erről, nem mondok le az antológia filmekről, hiszen itt tényleg bármilyen lehet a következő. Igaz, én már azt szeretném, ha mernének elvonatkoztatni az eredeti trilógiától és ténylegesen is új történeteket, új érdekes karaktereket kapnánk ebből a világból. Jöjjön a Knights of the Old Republic, a Legacy vagy bármi, csak ne a nosztalgia legyen a lényeg.

2016-12-21 22:20:59 Channá (3) #82

Az első filmem, aminél még csak egy előzetest sem, sőt semmit nem tudtam róla.
Nem tudom, hogy ennek tudható-e be, de az első felét (?) halálra untam. Kerestem hova fog kilyukadni a történet, mi, és hogyan fog összekapcsolódni.
Szomorú vagyok, hogy bár nem 3D-ben néztem, mégis tök homályos voltak a hátterek, és számomra giccs parádévá sikerült varázsolni ezt a részt is a szereplőkkel, a már megszokott droiddal ( sok mindent elárul, ha egy filmet már másodjára is egy droid visz el a hátán).
És amikor a fejemben összeállt a kép, hogy miért is ez a rész, onnantól megint csak untam, bár a harc jelenet lekötött (picit), de jókat mosolyogtam és ásítoztam a bajszom alatt.
A végkimenetel is várható volt, máshogy nem kapcsolódhatott a már leforgatott részekhez, de azért a végéből is megvágtam volna pár mesébe illő jelenetet.

2016-12-21 09:37:28 kocz (4) #81

A szinkron kritikán aluli :( Sajnos kénytelen voltam szinkronosan nézni meg 3D-ben (mindkettőt rühellem), mert céges parti volt és a többség döntött. Valójában Vader hangja volt a legszarabb, szerencsére nem sokat beszélt. De a jedi "Zatoichi" - ahogy fogalmaztak előttem - magyar hangja is zavaró volt (szerintem sokkal kevésbé lehetett komolyan venni ezzel a hanggal, mint a sajátjával). Egyébként a film nem volt rossz, az elejét egy kicsit összecsapottnak éreztem, de az utolsó egy óra öt csillagos. Érdekes érzésem volt a végén, hogy "Jujj de jó lesz folytatás, de várom már....miközben nyilván tisztában vagyok vele hogy már láttam a "folytatást" :D

2016-12-21 07:19:56 Trashman (3) #80

A jedi "Zatoichi" felbukkanásakor ment el a kedvem az egésztől.
Az öreg masszőr összes manírját bedobták. Igaz, itt kb. 10 percben
letudták, amit Japánban 26 epizódon keresztül toltak le az emberek
torkán. Egyébként nem volt rossz a Zsivány egyes, de kétlem, hogy
egy hét múlva is emlékeznék rá.

2016-12-19 21:33:43 Jason13 (5) #79

Mikor jöttek a hírek, hogy a stúdió utóforgatásokat rendelt el, kissé megijedtem. Hiszen ebből általában sok jó nem szokott kisülni és az utólagosan felvett jelenetek beillesztése a már meglévő egészbe több esetben egy hatalmas katyvasszá teszi a végeredményt.
A rendező pedig szintén nem épp egy tapasztalt alkotó, ezidáig csak a sokakat megosztó 2014-s Godzillát tette le az asztalra.
A kissé aggasztó előjelek ellenére azonban a végeredmény igencsak erősre sikeredett.
Maga a sztori ugyan elképesztően egyszerű (kb. az Új remény egyik mondatára húztak rá egy komplett szkriptet), mégis, kiválóan működik és még meglepetésekkel is szolgál.
Arról nem is beszélve, hogy talán ez az első olyan SW-mozi ami ténylegesen a háború középpontjába enged bepillantást. Itt nincsenek Jedik, fénykardpárbajok, csak az ellenállás és a Birodalom, akik egymásnak feszülnek. Ehhez igazodva az atmoszféra is kellően komor és ugyan akadnak poénok és egysorosak, közel sem olyan mértékben, hogy megtorpedózzák a kellően ütős hangulatot.
A karakterek is jól sikerültek. Nem annyira mélyek és érdekesek, mint a régi trilógia hősei, de a 7. epizód szereplőivel felveszik a versenyt. (Lucas előzményéről meg inkább hallgatok). Az igencsak tehetséges színészi gárda pedig kiválóan kelti életre ezeket a figurákat, akiket ugyan kellő távolságból mutat be a film, mégis lehet velük szimpatizálni és izgulni értük. Egyedül Mads Mikkelsen az, aki nem tud kibontakozni, vele sajnos a Disney nem nagyon tud mit kezdeni (lásd még Doktor Strange).
Látvány terén se lehet ok panaszra. Az akciók kellően dinamikusak és jól koreografáltak, a finálé majd félórás csatája pedig az SW-univerzum egyik legemlékezetesebb szekvenciája.
Negatívumként a kissé esetlen utalásokat hoznám fel. Míg az Ébredő erőben ezek jól beépültek a cselekménybe, itt csak látványos fan-service-ként funkcionálnak, bár a keményvonalas rajongók (mint én) azért örülhetnek nekik. Csak később aztán kiderül, sokat nem tettek az összhatáshoz.
Az utómunkálatok elhúzódása miatt az eredeti zeneszerző, Alexandre Desplat nem tudta vállalni a talpalávaló elkészítését, az ő helyét Michael Giacchino vette át. Ő is egy igen tehetséges komponista, de munkáján látszik az összecsapottság, így igazán erős tételek nem kerültek a filmbe. Viszont a már ismert szerzemények szerencsére mindig jókor csendülnek fel, így ez annyira nem észrevehető.
Összegezve a dolgokat, a Rogue One egy kiváló Star Wars spin off, ami önálló alkotásként is megállja a helyét, köszönhetően annak, hogy nem vállal annyit, mint a 7. epizód.
Azt gondolom, a Lucas által megálmodott űr-mese nagyon jó kezekbe került a Disney-nél, remélem az eredeti széria folytatásaiban és a további mellékágakban sem kell majd csalódnom.

2016-12-19 14:49:14 Fatupi (5) #78

Nekem pont ez a távolságtartás, hidegség tetszett, ami a filmben volt. Át tudtam érezni, hogy ezek a karakterek bár hősiesen cselekednek, sosem válnak igazi hősökké, a scariffi pusztítás még az emlékeküket is maga alá temeti. Porszemek csak a galaxis krónikájában. Cassian és Jyn utolsó jelenete a filmben pedig nagyon szép volt, mellőzve minden hatásvadászatot.