Rogue One: A Star Wars Story (2016) ☆

Zsivány Egyes: Egy Star Wars-történet

(Gareth Edwards)

amerikai akciófilm, fantasy, kalandfilm, sci-fi

3,9

2017-01-13 12:40:38 paksiendre (5) #160

Igen így már érthető. Amúgy félek már előre mi lesz itt a 8. rész után. :D

2017-01-13 12:09:57 BonnyJohnny (4) #159

Nem haragudtam. :) Mint az előző hozzászólásomból látszik, voltam én geek(ebb), és ma sem áll távol tőlem. :D

Hanem az miatt fontos, amiért paksiendrének is írtam.

2017-01-13 12:08:31 BonnyJohnny (4) #158

Nem a geek tudással van baj, persze. :) (Én is erősségi sorrendbe tudnám rakni a Csillagflotta hajó osztályait. :P)

Itt a Rorschach által lentebb említett aranyszabály (amivel egyetértettem) miatt fontos hangsúlyozni, hogy NEM geek tudásból származik, amit tudok, hanem a filmből is lejön.

előzmény: paksiendre (#156)

2017-01-13 12:06:00 Rorschach (1) #157

Ne haragudj, nem állt szándékomban megsérteni, az első címkézést is viccnek szántam. Amúgy sincs semmi bajom a lelkesedéssel, ha az részletgazdag wookiepedia-ismeretre korlátozódik, etc. Természetes - ha valakit nagyon elkap a Star Wars-láz, leás a mítoszok mélyére, sure.

Akkor viszont már forgatom a szemem, ha valaki egy másfél órás videót rak youtube-ra, amiben azt bizonygatja, hogy Rey igazából Obi-Wan és Darth Maul eltitkolt lánya, de eddigi tudomásom szerint te nem ebbe a kategóriába tartozol :)

Olórin: ez már konstruktívabb volt, köszi! :D Szerintem így már, hogy kiírtuk magunkból a kiírni valót, megegyezhetünk abban, hogy nem értünk egyet.

2017-01-13 11:52:44 paksiendre (5) #156

Amúgy mi a gond a geek tudással? :D Csak mert olyan negatív jelző lett ez is mint a "fan service". Én imádom a geek dolgokat. Amúgy ennyi erővel már abba is bele lehetne kötni, hogy az űrben nincsen hang.

2017-01-13 09:43:23 BonnyJohnny (4) #155

A gúnyolódásból ("gyári szám") továbbra is azt veszem ki, hogy szerinted geek tudásból merítkezünk. De leírom negyedszer is, hogy nekem ez a filmből is lejött. És egy cseppet sem volt furcsább, mint, hogy a filmben az egyik csóka megfog egy lézernyalábot, és visszadobja. Sőt, ahhoz kell egyfajta "suspension of disbelief", míg ehhez a mutatványhoz semmi. Ugyanúgy működne evezős gályákkal a valóságban. (Most így belegondolva elég badass lenne... :D)
(Ellenben egy bolygópajzs alá időzíteni a kilépést a hiperűrből, az már elég necces.)

És tudom, hogy ez az egész Hammerhead eset csak egy kiragadott példa. De sok érvedre van hasonló ellenérv. Úgy is mondhatnám, hogy sok érved olyan, mintha direkt kötözködnél... vagy mi vagyunk elnézőek... nézőpont kérdése.

Ellenben a bolygópajzs alá való ugrás nekem a subtér transzporterrel (J.J. ott is, itt is) egyenértékű "nyulat a kalapból" stílusú forgaókönyv írói fogás.

2017-01-13 00:15:47 Olórin (4) #154

Egy csillagrombolót lebénítottak, egy hajóval meg nekitolták egy másiknak. Mi ebben furcsa/hihetetlen/akármi? Azt már a Birodalomban is demonstrálták, hogy a csillagrombolók lassan manővereznek/nem tudnak kitérni egymás elől.
Hogy te nem érzed, hogy teljesen más az atmoszférája ennek, mint bármelyik más SW-nek, arra nem tudok mit mondani. A sajtó nem véletlenül, izé, "hüledezett". Nem csak a tragédia súlyáról, a grittyről van szó - igen, a Sith-ek pl. ilyen szempontból keményebb ennél, mert eleve egy olyan sztorit mesél el, ami bukással végződik. De attól még mindig észrevehetően része egy mesés atmoszférával rendelkező űrfantasynek. Ennek teljesen más az atmoszférája.
(NINCS BEKAPCSOLVA A CAPS LOCKOM, MERT AKKOR ÍGY NÉZNE KI, AMIT ÍROK, CSAK néha BEKAPCSOLOM. Függetlenül attól, hogy bekapcsolom, vagy sem, természetesen igazam van:D)

2017-01-12 23:51:31 Rorschach (1) #153

Ugorhatnánk a kurva hajóról? Az egész jelenetet példaként hoztam arra, hogy a "rettegett borzalom" Birodalom gyakorlatilag ugyanúgy bakizik, ahogy a másik oldal is, a legtöbb filmben. Azért jött szóba, mert ez az eksön nem épp ezt a hibátlan, iszonytató hadigép-imázst közvetíti, nem is tudom, hogyan keveredett át a fókusz a légypiszokra (jó, legyen mostantól Hammerhead). Nem a hajó létjogosultságát kritizáltam (de felőlem akár a gyári számát is megmondhatjátok), arról beszéltem, hogy furcsán veszi ki magát a Birodalomra nézve, hogy a komolyan vehető, rettenetes sith erő hatalmas csillagrombolóit egymásra hajtogatják egy légy Hammerheaddel.

Mindemellett azt persze aláírom, hogy a vége felé már óhatatlanul fogyott a türelem és lankadt a figyelem. Nem szánt szándékkal, de valszeg belesüppedtem a székembe a végére. Ilyenek, hogy turbós utánégető... valószínűleg fennakadtak a rostán :D

A sajtó hüledezésével pont az a bökkenő, mint a trailerrel is: a filmhez közvetlenül kapcsolódó marketinganyag (tudom én, hogy a sajtónak optimális esetben nem annak kéne lennie, no de a gyakorlat mást diktál), és a filmmel szemben támaszt elvárást a nézőben. Sajnos az ilyet nehéz elengedni menet közben, de értem az álláspontod.

Olórin: attól, hogy be van kapcsolva a Caps Lockod, még nem lesz automatikusan igazad.

2017-01-12 23:00:20 Olórin (4) #152

Na jó, én ezt rátok bízom, egyszerűen képtelen vagyok egyenként reagálni Rorschach mondandójára, főleg hogy ahogy Bonny is írta, min. a fele direkt kötözködésnek tűnik (bocs:)). A Hammerhad tökéletes példa rá - én nézem a Rebels sorozatot (abban van, pontosabban konkrétan Leia segítségével lopták el a főszereplők a birodalmiaktól), de tökre nem emlékeztem rá, hogy ez az a hajó, szóval lényegében én is utólag tudtam meg a kapcsolatot. De anélkül, ill. szavak nélkül is értettem, hogy egy hajó, amelynek nyilván nem véletlenül olyan az orra, amilyen, mire való. De mondhatnám azt is, hogy a Halálcsillag létezését és erejét sosem vonta senki kétségbe, azon ment a (dramaturgiailag szükséges) huzavona, hogy érdemes-e neki ereszteni és kockáztatni az egész flottájukat - szóval bocs, de komolyan, NÉZTED te egyáltalán a filmet? Egy csomó olyan dologba kötsz bele, ami nem ízlés/tetszés kérdése, hanem egyszerűen, tényszerűen NEM ÚGY VAN, mint mondod.

2017-01-12 22:13:32 BonnyJohnny (4) #151

A sajtó hüledezése (akárcsak a trailerek) nem a film hibája. Ne a filmek ródd fel!

2017-01-12 22:12:48 BonnyJohnny (4) #150

Támogatom ezt az aranyszabályt. DE (mint írom harmadszor) én nem láttam a sorozatot, és játékkal sem játszottam. Mégis lejött nekem, hogy mi történik. A baszomnagy kalapácsfej orr, meg a turbós utánégető elég egyértelmű jelzés volt, hogy ez spéci hajó. A hátramenet szintén elhangzik. A többi (nagyvonalú, filmes :P) fizika.

A hajó hátterét később tudtam meg. (Írom harmadszor.)

Ismerd el, hogy neked ez nem jött le. OK. De ez nem a film hibája. Valószínűleg a vége felé már kötekedőbben nézted. ;)

2017-01-12 22:05:46 Rorschach (1) #149

Mutassák nyugodtan, azt nem értem, hogy ez mitől olyan szenzációs, hogy hüledezik tőle az egész sajtó.

2017-01-12 22:04:11 Rorschach (1) #148

A filmet én is figyeltem. Az pedig nem közölte, hogy a légypiszok űrbéli roncsderbire való, egyszerűen amolyan kis gegnek hatott. Amúgy pedig általános aranyszabály: ha sorozatban/játékban/könyvben/sajtótájékoztatón már elmondták, de a filmben nem, leszarom. A filmre fizettem be, ott közöljék, hogy direkt erre van kialakítva a hajtóműve meg a mindene.
Még szerencse akkor, hogy ez a két csillagromboló olyan előrelátóan őrizte ott a kaput :))

2017-01-12 22:02:28 BonnyJohnny (4) #147

Nem reveláció, azt nem írtam. De miért baj? Mer természetes? Akkor már ne is mutassák? A bűnözők között is vannak kevésbé romlott emberek, akkor már ne is mutassák meg a filmekben, mert természetes?

2017-01-12 21:59:35 BonnyJohnny (4) #146

A bénulás okát, meg a Hamnerhead akciót abból értettem, hogy figyeltem a filmet. Magának a Hammerheadnek a mibenlétét unokatesóm mondta el. De én arra már nem emlékszem, hogy a sorozatban volt, vagy a játékban. Szóval mitől is lennék nerd?

2017-01-12 21:59:30 Rorschach (1) #145

Eddig se jártak élen a világi tudományokban.
És nem értem a kérdést. Ahogy azt sem értem, miért olyan kurvanagy reveláció, hogy a jók közt is akad ostoba seggfej. Ez természetes. Pláne, ha a jedik sem álltak mindig a helyzet magaslatán, akik pedig az SW-univerzum bölcsei.

2017-01-12 21:56:32 BonnyJohnny (4) #144

Ez WTF???
Te már direkt kötözködsz? :D

Szerintem jó, hogy bemutatták, hogy a lázadók sem csak jók, meg csak okosak.

2017-01-12 21:56:29 Rorschach (1) #143

Neeeerd! :D

2017-01-12 21:51:17 BonnyJohnny (4) #142

Az egy lövéssel semlegesített csillagromboló az ötödik részben is volt. Ott is, itt is, ion ágyú volt a tettes. A Hammerhead pedig nem léypiszok... pontosan erre való. Így van kialakítva az eleje, és a hajtóműve. A Star Wars Rebelsben is szerepel állítólag (vagy játékban, nem tudom).
Slussz poén, hogy a csillagromboló hátramenete miatt saját maga húzta végig a saját testén a Hammerhead által tolt, megbénított társát, quasi belefutott a késbe. És azért álltak egyhelyben, mert védték a kaput.

2017-01-12 20:27:57 Ugor (5) #141

Dedikálod nekem? :o)

2017-01-12 20:27:19 Rorschach (1) #140

Ha végeztünk, kiadatom és vihetitek 2500 + ÁFÁért.

2017-01-12 20:25:45 Ugor (5) #139

2017 a többkötetes kommentek éve lesz.

2017-01-12 20:24:00 Rorschach (1) #138

No akkor szépen egyesével:

Chris: én is örülnék, ha nem háborított volna fel ennyire, hidd el :)
Tudom, hogy a script sem volt a helyzet magaslatán, meg is kapta a magáét, illetve az utóforgatással is tisztában vagyok. Százból ugye egyszer, ha jól sül el a stúdió kontárkodása, ez tény. Ahogyan az is, hogy gyakorlatilag megállapíthatatlan, mennyi köze van a kész filmhez Edwardsnak, és mi az, amit Gilroy csinált. Ezért is írtam még legelőször, hogy unfair lesz a kommentem: tudatában vagyok, hogy amit írok, az nem 100%, hogy Edwards sara. Viszont mégis ráverem az egész balhét, mert 1. végülis csak az ő neve áll a rendezői címke alatt, 2. olyasmi banánhéjakon csúszik el a Rogue One, mint a Godzilla. Nekem ez elég ahhoz, hogy kérdés, tárgyalás nélkül sortűz elé vessem felelőssé tegyem az egészért és ez a film messze nem érdekel annyira, hogy double check-eljem a kommentem az igazság után kutatva.
Úgysem derül már ki, ki baszta el.
Valszeg én, mert fizettem érte, hiszen a Godzilla után már lehetett volna annyi eszem - így az a legbölcsebb, ha leginkább csak magamat átkozom, mert másodszor adtam pénzt Edwards-filmre, holott a Godzilla után nem hittem volna, hogy ilyesmi történhet. Ha kétszer megszivatom magam ugyanúgy, akkor már drasztikusan leszűkül a hibáztatható egyének száma :)
Egyvalamit viszont tényleg nyomatékosítanék: a Rogue One igazság szerint nem érdekel. Megnéztem, utáltam, de valahogy nem érzem azt, mint a két DC után, hogy muszáj kiadnom magamból a filmmel kapcsolatos felháborodást. Nem érzem személyesnek, jóllehet a Star Wars közelebb áll hozzám, mint Batman. Fura, de valahogy ez nem taposott bele a kis lelkembe, ellentétben a másik kettővel.
És főleg: jobban szeretek jó filmekről ódát zengeni, mint rossz filmekbe törölni a talpam, úgyhogy inkább menjünk át a La La Landhez! :)

Olórin: A hármassal kezdenék. Egy ponttal feljebb azt írtad, azon nem veszünk össze. Szerintem ezen sem - ez ízlés, megítélés dolga.
Na most, emlékeim szerint ment a vita lázadó és birodalmi oldalon is a Halálcsillaggal kapcsolatban. És ez utóbbi szerintem tök érthető, hiszen ott azon veszekedtek, hogy hozza-e majd a számokat, ami logikus kekeckedés Tarkin részéről. Viszont a lázadók hozzáállását (nem létezik-nem olyan erős-nem is rakott bele hibát Mikkelsen-nem hiszünk neked, mert nincs meg a hologram) a koncepció szintjén nem értem. Oké, mutassák meg, hogy a lázadók is széthúzó balfaszok, de nem értettem, miért pont ezen rugóznak ennyit, mikor a néző úgyis tisztán látja az igazat, ergó egyből a film underdogjainak pártjára áll. Ha ehhez hozzávesszük, hogy a lázadók oldalán szereplő csúnyabácsi egy sarkított, militáns seggfej, akkor ott tartunk, hogy igazából ez a Star Wars is ugyanolyan bipoláris, mint a többi, mert a lázadókon belüli hadszíntér köbö annyira árnyalt, mint maga a lázadók-Birodalom szembenállás. De még egyszer: ezen nem kapunk hajba, simán el tudom fogadni, hogy valakinek ez bejön, nekem viszont nem tetszett. End of story.
4. Itt viszont nem értünk egyet. Az ébredő Erőben tudtad, miért bukkan elő Han Solo; tudtad, miért bukkan elő Leia. Itt a cameókhoz nincs szerep társítva. Ha kivágnák Darth Vadert, Leiát, vagy a robotokat, a film ugyanúgy (nem) funkcionálna, ahogy velük. Nincsenek beleintegrálva a sztoriba, de egyáltalán. Valahol azt olvastam, hogy a film eredeti vége szerint Darth Vader a hőseinket kaszabolta volna le: na akkor egy szavam se lenne, akkor megérteném, hogy ez egy olyan volumenű gond volt, ahová már az alattvalói inkompetencia miatt Darth Vadert kellett hívni, aki kíméletlenül rendet rak. Így viszont nem.
5. Szerintem itt sem ugrunk egymás torkának, csak azt jegyezném meg, hogy Diego Luna karakterén igazából egy pillanatig nem látszik, hogy lenne lelkiismerete és meggondolná magát a kérdéses ügylettel kapcsolatban - egészen addig, amíg meg nem teszi. Az akció folyamán végig igyekszik mindent úgy intézni, hogy abból azt szűröm le, semmit nem érez Jyn iránt, néhol pedig egészen tudatosan tartja homályban/magától távol a lányt, nehogy beleavatkozzon a papagyilkolásba. Aztán egyszercsak mintegy varázsütésre meggondolja magát. Nekem ez így jött le. Eredeti hanggal néztem, úgyhogy szinronhibáról sem beszélhetünk. De még egyszer: objektívan gondolkodva azt láttuk, hogy a faszi ideges és kétségek emésztik. Én ezt úgy interpretáltam, hogy nem a küldetésén aggódik, hanem azon, mit fog tenni Jynnel, miután a küldetést elvégezte. Szerintem ezt kommunikálta a film, de erre még azt mondom, nézőnként változhat (bár kitartok a véleményem mellett és szerintem a világon semmi nem szól amellett, hogy meg akarta gondolni magát).
6. Na ezen viszont össze fogunk veszni, ugyanis halál komolyan nem érzek a világon semmi különbséget :) Némi rágódás után belőttem a Rogue One-t a szubjektív lighthearted-gritty skálán: az epII mellé. Abban a filmben is vannak kifejezetten csúnya dolgok (szülőhalál pipa), abban a filmben is van egy baljós, "valami készül" vonal, és abban a filmben nem mellesleg kitör egy háború - amiről a múvi legnagyobb bölcse a film zárásaképp nyilatkozik egy vészjóslót. Nem mintha megmutatnák a háború borzalmait, de azért na... Csak kitör. No, a Rogue One szerintem ez a szint. Ami ennél számomra gritty-bb, az az ötödik és a harmadik rész. Talán nem kell részleteznem, miért. Annyit viszont még csak leírok, hogy szerintem a Star Wars pont nem az, amire rá lehet húzni ezt a sötét-játékos címkézést. Eposzi jellegéből fakad, hogy egyik kaland követi a másikat, itt egy szívszorító epizód, ott egy vicces, amott egy vagánykodós, megint máshol egy akciódús. Nem lehet azt mondani, hogy na akkor ez az etap ilyen vagy olyan en bloc. Ez alól nem kivétel a Rogue One sem. Itt is van humor, zsiványság (ehe-ehe), tragédia. Mint mindegyik másikban. De nem lett markánsan sötétebb. Még attól sem, hogy Forest Whitaker túljátszotta a pstd-s űrgerillát. Talán ha bele tudtam volna élni magam, és a vége a stáb elképzelése szerint sokkol, érteném, mitől zengett a sajtó, de ezt sem hiszem. Mindegy, már nem tudjuk meg :D
7. Miután az egész előzménytrilógiában szemtanúi lehettünk, mekkora balfaszok gyülekezetévé tud válni a jedi rend (az almighty jedi rend tanácsostul, mindenestül), én valahogy nem szorultam rá, hogy bemutassák a lázadók bamba oldalát. Mert hát tudod, ha egyszer a jedik bénáznak, természetes, hogy a lázadók is bénáznak. Ahogy az eredeti trilógiában is kettesével lőtték őket, mikor a Halálcsillag ellen mentek, meg úgy sétáltak bele a Birodalom csapdáiba, mintha legalábbis muszáj lett volna. Azt, hogy heroikus győzelmet arattak egy csapat plüssmacival karöltve... most inkább hagyjuk :D
Tény és való, a bázisaikon eddig kábé fénylő páncélú lovagok voltak, most meg széthúznak és nehéz a döntéshozás, de továbbra sem gondolom, hogy ez annyit árnyalna a lázadók imidzsén.
Más: A Birodalom erejét szerintem elég jól reprezentálta, amikor kvázi személyes bosszúból szarrálőtték az Alderaant, hogy bemutassanak Leiának. Az, hogy itt a lázadók egy lövéssel semlegesítenek egy csillagrombolót, ami csata közben kábé amúgy is csak állt egy helyben, majd pedig egy légypiszoknyi űrhajóval ráborítják egy másik csillagrombolóra, ami szintén csak úgy tengett-lengett, kurvára nem erősített meg a hitemben, hogy ez a Birodalom profi gyilkológépek rettenthetetlen serege :) Ahogy az sem, hogy a stormtrooperek már attól is permanensen harcképtelenné válnak, ha bottal kisöprik alóluk a lábukat. Biztos baromi nehéz lehet az a testpáncél, és körülményes lenne felkelni benne :) Szóval ne tegyünk már úgy, mintha ez lenne a Ryan közlegény a Star Wars-univerzumban.
8. Ezt lehet pontatlanul fogalmaztam meg. A porfelhő-felszálló törmelék cucc tényleg hosszan ki van tartva. De ugye ilyet akármelyik Transformerstől is kaphatunk. Mit nem kaphatunk Transformerstől? Star Wars-védjegy Halálcsillagot. A Halálcsillag közelségét és jelenlétét keveseltem a szcénában, ezért ekéztem a rendezést. Ha már úgy döntöttek, megmutatják akció közben, lássam, amint baljósan közelít, ennyi pénzből legyenek szép, komótos moneyshotok a bekúszó, elkerülhetetlen borzalomról. Lássam, ahogy izzítják a fenevadat, lássam, ahogy vért izzadnak a fedélzeten, nem tudván, mi fog történni, micsoda istentelen haragot fognak rászabadítani a csórókra. Vezessék fel nekem, amint elemi erővel csap le a monstrum, mint egy égi pöröly. És mikor ez megtörténik, keverjenek alá olyan, bőröm alá kúszó dörgés-moraljást, hogy a minimum, a kibaszott minimum, hogy libabőrös lesz még az orrcimpám is, és higgyem azt a moziszékben ülve, hogy felszólaltak a harsonák, megnyílt fölöttem az ég és eljött az idők vége. Higgyem azt, hogy megnyitja a földet az ördögi szerkezet, higgyem, hogy eltipor, mint egy jelentéktelen hangyát és higgyem, hogy örökre magába temet az örvénylő pokol.
Na ez a feeling hiányzott. Volt látvány, de nekem nem elég, hogy takarja a por a horizontot. Nem hozta hozzám közel a borzalmat, ha úgy tetszik.

Látszik amúgy, hogy Edwards próbálkozott valami ilyesmivel, de a filmbeli felvezetés-hangulatteremtés olyan kevés, mint sikoly az űrben, hiába van párhuzamosan vágva Mikkelsen hangulatfokozó beszédével. Az ilyen próbálkozás-siralmas felsülés kombinációk miatt mondom, hogy szerintem Edwards egy kurva szar rendező. Mondjuk itt még legalább próbálkozott. Kicsit elkapott a gépszíj amúgy, miközben az előző hsz-t írtam, erre most igyekszem jobban figyelni, úgyhogy szorri, ha tényleg a rendezés nyakába varrtam valami nem oda valót - igyekeztem a scriptet is szapulni eleget, hiszen úgy vélem, volt vaj ott is a fül mögött.
Mindenesetre most úgy rémlik, hogy a Halálcsillaghoz hasonló kulcsjelenetek vásári levezényléséért meg a karakterdinamika kizsigereléséért kapta az ívet Edwards, ezt még azóta is tartom.

Részemről egyelőre ennyi :)

Mizi: ja hát nyilván nekem is tetszett a film, és csak azért jövök ide kötözködni, mert egy baromi szomorú és magányos ember vagyok, akinek az okoz néha-néha perverz élvezeteket, ha lehurroghat egy népszerű filmet online indok nélkül. Ezt már az előző komment végére is oda akartam írni, kösz hogy szóltál! ;)

paksiendre: valóban kár, hogy ilyesmit fogadtál meg, hiszen ha mégis vitába szállnál, úgy én is elhordhatnám a te álláspontodat minden mocsoknak indoklás nélkül. Edwards amúgy nem ártott nekem semmit (már a két stúdiófilmjén kívül), egyszerűen csak borzasztó tehetségtelen, kontár senkiházinak tartom és nem értem, hogy tarthat ott, ahol. Ennyi. De semmi személyes (a szóbeszéddel ellentétben nem, nem rabolta el a barátnőmet! :), hiszen beültem a Rogue One-ra tudatában annak, hogy a Godzilla rendezője jegyzi ezt is, tehát az esélyt, úgymond, megkapta. Biztos van amúgy neked is olyan rendeződ, akinek egyszerűen nem állhatod a munkáit, és érthetetlen számodra, hogy egy olyan inkompetens ember hogy találja meg egyáltalán a száját evés közben a kanállal. Szerintem ilyen mindenkinek van. És szerintem minden második ember listáján ott van Lars von Trier, de ez egy mellékszál :)

Bonny: egyébként a jó terjengős diskurzusainkat én is hiányolom (ó, az a jó Hobbit topik például! - akkor sem volt meg az öt sereg), remélem, a jövőben sor kerül még ilyesmire, ha Olórin nem előz meg :)

Edwest: amúgy ezzel maximálisan egyetértek. Legyenek jópofa easter eggek a háttérben, mint R2 a Star Trekben, és egy mukkot nem fogok szólni. De ne nyomják a néző arcába, hogy "nézd már, heló, emlékszel ránk? mi is a lore részei vagyunk, tudod!"
Az Anakin-Darth Vader sztori szerintem annyiban más, hogy ott nem a "mi történik" volt hangsúlyos, hanem a "hogyan történik". Ez baromi fontos eltérés, itt speciel nálam az egész filmet menthette volna meg. Ezért írtam, hogy számomra a koncepció hibás, hiszen én úgy éltem meg, mint egy már ismert lecke szürke felmondását, számomra a film több mint két órája semmi lényeges elemmel nem bővítette a plot két mondatát.

Viszont tényleg ne rugózzunk ezen ennyit, srácok. Inkább menjünk át a La La Landhez, az egy fantasztikus film, amiről megéri dumálni! :)

2017-01-12 11:46:01 Olórin (4) #137

Ja, meg mondjuk A keresztapa 2-ben is milyen értelmetlenek már a flashbackek, hisz úgyis tudjuk, mi lesz Don Corleone sorsa:)

előzmény: Edwest12 (#135)

2017-01-12 11:14:46 paksiendre (5) #136

Jó, hogy mondtad ez a rejtett utalást, mert volt az is benne ám. :) Benne volt Chopper meg a Ghost hajó a Rebels sorozatból, és ezek tényleg a háttérben tűntek fel egy-egy pillanatra és nagyon örültem neki, hogy van egy kis kapocs a film és a sorozat között.

előzmény: Edwest12 (#135)

2017-01-12 10:31:09 Edwest12 (5) #135

Ciki, nem ciki: én eddig bele sem gondoltam, hogy a két robot szerepeltetése valahol még indokolt is volt, hiszen Leiával együtt utaztak. Oké, ki is lehetett volna hagyni, és senki nem veszít semmit. Vagy ha már mindenképp szívügye volt a két droid a készítőknek, esetleg lehetett volna ezt elegánsan tenni, pl. hogy a háttérben látszik, hogy felslattyognak a gépre. Az ilyen rejtett, nem annyira arcba tolt utalások nem ritkán még jobban megragadják a fanokat. Lehetett volna örömködni, hogy "lám, felfedeztem egy rejtett utalást". :)
Amit én valóban indokolatlannak találok még mindig, az Ponda Baba és társa szerepeltetése. Pláne, hogy a szereplésük után nem sokkal elpusztult a város, tehát ha nem siettek nagyon, akkor ők is ott hagyták volna a fogukat.
Hogy én is tegyek egy kis ellenvetést Rorschach érvelése kapcsán: egy előzményfilmen számon kérni azt, hogy tudjuk, mi lesz bizonyos dolgok végkimenetele, szerintem elég elhibázott dolog. Vegyük csak az előzmény trilógiát, ami sok sebből vérzik, de még nem hallottam/olvastam olyan véleményt, amiben azt sérelmezték, hogy minek a nagy hajcihő, úgyis tudjuk, hogy Anakin lesz Darth Vader. :)

2017-01-11 22:49:31 paksiendre (5) #134

Amúgy ez fan service fogalom elég pejoratívvá vált az elmúlt időben amit nem tudok megérteni, mert ahogy a nevében is benne van ezt a fanok kedvéért csinálják, nem a kisgyermekes anyukák kedvében akarnak járni, ami nekem teljesen korrekt és el is várom egy ekkora franchise esetében. Továbbá jelenleg 3 ilyet tudok mondani így hirtelenjében, Ponda Baba meg Evazan ill. a 2 droid szerepeltetése és utalás Kenobi Mesterre.
Akiket ez zavar, (és nem akarom megint felhozni de kénytelen vagyok) a hetedik rész már már kínos, hajtépős jelenetei meg nem (gondolok itt például a szemétledobós részre, a tervrajzra a droidban, a Jakkura ami nekem inkább volt egy "ügyeletes Tatooin" mint a Jedha, a Starkiller Basere....továbbá az egész filmre) én azt komolyan soha nem fogom megérteni.
A "bölcs" gondolkodásra visszatérve remélem átgondoltad a Sithekről alkotott véleményed, amit pár hete firtattál az oldal hasábjain. :)

2017-01-11 22:22:49 Olórin (4) #133

Itt van 5-6 darab, pár másodpercnyi (!!!!!!!!) fan service, ami nem illik bele. Ennyin rúgóztok:) A többi tényleg más, mint bármilyen eddigi SW. A TFA ezzel szemben totálisan bátortalan, 100000% fan service, a fan service pofátlan mocsara, hangulatában, történetében, karaktereiben, tehát semmiben, SEMMIBEN nem nyújt semmi újat, görcsösen a nagy elődökhöz nyúlkál vissza mindenben.

2017-01-11 22:19:15 BonnyJohnny (4) #132

Ez mintha a Prometheusra is igaz lenne. ;)

Amúgy mindkettő (Prometheus és ez) egy előzmény film. A Rogue One konkrétan percekkel a New Hope előtt ér véget. Bizonyos kötődési pontok elengedhetetlenek. Leia és a droidok nem értem miért zavarnak bárkit is. A droidok ott voltak a bázison. Ez tény. Miért ne mutatnák őket, mikor eddig amúgy is minden részben szerepeltek. (Ha a Han Solo filmben feltűnnének, az már gyanúsabb lenne... :D) Leia ott volt a csatában és megkapja a terveket... Erről szól a film, könyörgöm! Persze, hogy mutatják. A két rosszarcú valóban erőltetett. (Őket a Han Solo filmbe kellett volna betenni.) De más ilyen nem jut eszembe.

2017-01-11 21:57:18 ChrisAdam (3) #131

Amúgy legalább a fele irtó nagy faszság amit összehordtál, de sajnos megfogadtam, hogy egy olyannal nem szállok vitába, akinek a 7. egy fikarcnyit is jobban tetszik.

Bölcs gondolkodás.

Egyáltalán nem mondtuk azt, hogy több ebben a fan service, az egy nosztalgiavonat, ez tény, de jól használja és ahogy mondja Rorschach, inkább tisztelgés, mint képtelen erőltetés (természetesen ott is akad néhány túltolt elem). Itt meg tökre nem illik a sorba ez a sok-sok utalgatás, a karakterektől kezdve a helyszíneken túl minden kisebbfajta elemig. Oda illik, ide nem. Az egy nosztalgiavonatként utal magára, fel is vállalja, hogy az, míg ez azt hirdette, hogy letér az ösvényről, ezzel szemben minduntalan arcunkba toltak egy-egy ismerős dolgot, nehogy elfeledjük, hogy Star Warson ülünk.

Egyébként tény, Rorschach véleménye kissé intenzív, Gareth Edwards pedig tényleg lehet valami kiszemelt barátnőt rabolt el előle, hogy ennyire szívja az erejét, de igenis van ráció azokban, amit ír, több ponttal is egyet tudok érteni - részben. :)

A Prometheus pedig igenis zseniális, mint ahogy az Alien negyedik része is - bár bevallom utóbbit vagy 5-6 éve láttam, de most fogom őket felfrissíteni - alig várom! ;)

előzmény: paksiendre (#129)

2017-01-11 21:49:10 BonnyJohnny (4) #130

A fikarcnyi különbség nálam még belefér. De azt én sem értem, aki kettő, vagy több jeggyel jobbnak látja azt. (Mint pl. a Prometheus zseniálisokat... ChrisAdamre mindkettő áll. :D) Ebbe több fan service-t belelátni meg már konkrétan elfogultságot sejtet számomra.

Amúgy én örömmel benne lettem volna egy ilyen számozott érveléses vitába Rorschach mesterrel. (Több ilyen is volt már a múltban, és mindig értelmes és élvezetes diskurzus volt. :)) De Olórin egyszerűen mindent leírt, mire egyáltalán Rorschach vitaindítóját elolvashattam. :D

előzmény: paksiendre (#129)

2017-01-11 21:38:32 paksiendre (5) #129

Garerth Edwars ártott neked valamit személyesen, hogy ennyire szapulod?

2017-01-11 16:08:23 purplerain (1) #128

Leszámítva ugye Lucas kontárkodását az előzménytrilógiával meg egy kis 3D az első résznél :) :)

2017-01-11 11:38:13 Mizi (4) #127

kényszeres kötözködés

Valahogy az egész hozzászólása ilyen szagú.
Amúgy nagyon is egyetértek veled, köszi, hogy megírtad helyettem, nekem nem volt kedvem hozzá. :)

2017-01-11 05:19:28 Olórin (4) #126

1. Igazából a film szempontjából irreleváns, szóval...
2. Én pont hogy csak átlagosnak/közepesnek mondanám, de ezen nem veszünk össze.
3. "feszültséget akar teremteni akörül, hogy létezik-e a fegyver és sikerül-e ellopni a tervrajzait" Az elsőről szó sincs (de komolyan, miről beszélsz egyáltalán????), és a második is necces, mert leginkább arra építik a feszültséget, hogy mi lesz a főszereplőkkel. De ez számomra egyébként is érthetetlen. Ülj be egy tetszőleges hollywoodi filmre, nem kell, hogy bármi prequelje legyen, akkor is tudni fogod, hogy sikerülni fog az akármilyen akció vége. Ez kicsit olyan kényszeres kötözködésnek tűnik nekem.
4. Ebben van fan service (nekem sem tetszett, bár Vadernek ennél pont sokkal több jelentősége van), az Ébredő Erő ellenben MAGA a fan service. Ától-cettig, cakk-pakk, brutális szégyentelenséggel. Nem is értem ezt az összevetést.
5. A jellemábrázolás valóban nem a legjobb, a bolygóról-bolygóra ugrálás sem az első felében, de soha nincs olyasmiről szó, hogy csak úgy "lelövi a papát" látszik korábban is, hogy nem annyira tetszik neki a parancs, aztán ugye hall, amit hall Jedhán stb. Fel van ez vezetve.
6. Nem csak a végétől olyan - az egész hangvételétől. Vagy te komolyan nem érzel különbséget a tipikus SW-s meseszerűség és eközött?
7. Igen. Igen:) Pont az a lényeg amúgy, hogy itt nincs egy Luke, aki vezeti a rohamot, csak egyszerű bakák. És szembekerülnek ezzel a rettenettel. Ennél jobban kevés dolog demonstrálta BÁRMELYIK Star Warsban a birodalom (és a sith-ek) erejét.
8. "Emlékszik valaki a Halálcsillag első bevetésére? Nagyjából négy tized másodpercig gyönyörködhetünk a látványban, aztán Gareth Edwards elvágja a képet." WHAAAAT? Arról a kb. ötperces, tehát ÖT(5)PERCES pusztításjelenetről beszélsz? (Jedha) Hogy jött az ki neked az négy tized másodpercre?

Azt külön nem értem, miért ostorozod végig Edwarsot a sztoriért, hiszen ő csak rendezett, a forgatókönyvet nem ő írta. (És rendezésileg szerintem a Godzilla is rendben volt.)

2017-01-11 00:05:20 ChrisAdam (3) #125

Hosszabban írtál róla, mint én valaha Star Wars-filmről is írtam, de sebaj, köszi, hogy megírtad. :)

Több pontoddal valahol egyetértek, a pontokon belül egy-egy példa nekem túl erős. Inkább abban különbözik a véleményünk, hogy nekem némely dolog nem volt közel sem ennyire felháborító. De egyébként igen, hasonló okok miatt volt nekem is csalódott szájízem, miután kijöttem a moziból.

Nem Gareth Edwards védelmére kelve, de egyébként nem csak ő tehet erről. Sajnos a forgatókönyvírók, a stúdió nyomása, kavarca is okozhatta ezt. Kíváncsi lennék egy Director's Cutra, de nem hinném, hogy Star Warsból lesz ilyen, ez egy szent és kánon szerinti történet, amiből nem lehet két változat.

2017-01-10 23:37:35 Rorschach (1) #124

Tényleg nem akarok nagyon belemenni, mert nem ér annyit. Inkább csak random kiemelek ezt-azt, ami eszembe jut.

1. Első és legfontosabb: szeretnék benyújtani egy törvényjavaslatot Kalifornia állam jogalkotó szervének: ha filmstúdió olyan képkockát mer beletenni egy film előzetesébe, amit aztán a kész filmből kihagy, az ezért felelős embereknek a rendfenntartó szervek vágják le a kezét. Vagy a fejét. Igazából, amilyen kedvük van. Ha pedig a trailer 90%-a nincs benne a filmben, bekaphatják a fas inkább hagyjuk. Igen, én is tudom, hogy utóforgatás volt. De nem érdekel.

2. A zene még legjobb pillanataiban is szar. Ilyenkor azt szokás írni, hogy "még legjobb pillanataiban is átlagos." Nos, nem. Ez bőven a szint alatt van. Olyan jellegtelen, hogy nem tűnik többnek neszezésnél.

3. Akkor kezdtem először eljátszogatni a gondolattal, hogy ez voltaképp még akár igazán csapnivaló is lehet, mikor rádöbbentem Edwards koncepciójára úgy az "ügyeletes Tatooine"-on játszódó jelenet vége felé. Az üzenet meghallgatása után. Hogy is mondjam... azt kábé két éve tudjuk, hogy ez a film a Halálcsillag tervrajzának ellopásáról fog szólni. Azt meg negyven éve tudjuk, hogy az akció sikerült. Ezek után a kész film feszültséget akar teremteni akörül, hogy létezik-e a fegyver és sikerül-e ellopni a tervrajzait.
Nem értem. Ez egy prequel, minden egyes néző, aki beül rá, ismeri a végét. Akkor mi a faszért hegyeznék ki pont a történet nem várt izgalmaira (aaahahahha) az egész filmet? Nem flegmázok, viccen kívül nem értem.
Inkább mesélnének el olyan részleteket, amik érdekesek, izgalmasak, netán építik a mítoszt. Mint a kyber-kristály, pölö, az jópofa volt. Nem azt várom, hogy felköhögjék a sztenderd, fél mondatban összefoglalható plotot, és az egyetlen, amit hozzáadnak, egy nyomorult családi szál. Amit mellesleg csak az nem lát előre három perc után, aki nem látott még filmet.

4. Ha már ott tartunk, hogy miből kéne többet, miből kéne kevesebbet: dugják fel a seggükbe a fan service-t. Tudom, a tavalyiban is volt, ott sem volt mindig indokolt (ma már csak ilyen enyhén fogalmazós kedvem van), de itt... még Tarkin jelenlétének úgy-ahogy van értelme, bár ő is inkább csak azért tűnik lényegesnek, mert a kismillió másik cameónál többet van vásznon. De felesleges Leia, felesleges Darth Vader, felesleges a whats-his-name csávó az epIII végéről, feleslegesek a robotok. Az ébredő erő valahogy "Star Warsabb" lett ezektől, itt meg kilóg a lóláb. Mondjuk ez a legkisebb gond, hisz minden kibaszott aspektusánál kilóg.
Még egy kicsit a fan service-nél maradva, nem hiszem el, hogy senkinek nem tűnt fel, mennyit merítenek itt is a régi SW-kből. Ügyeskedve megpróbál másnak látszani ez a film, mint ami, de mivel Gareth Edwards Nagymester rendezte, óhatatlanul kilóg a lóláb. Abrams legalább integrálta a cameókat, és - számomra - inkább tisztelgésnek tűnt az egész, mintsem kétségbeesett újrahasznosításnak. Hangsúlyozom, az önismétlés már ott is fárasztóvá vált a film végére.
Ha az epVII is javarészt ezért kapta az ívet, akkor miért kell itt is lejárni a kötelező köröket? Kötelező "elmegyek a világ segglyukába egy sorsdöntő információért" (amit ugye a néző kezdettől fogva tud, mert nem hülye), kötelező "a példaképem meghal egy amúgy elkerülhető helyzetben," kötelező inkompetens tanács-jelenet... Minek? Tudjuk, mi lesz a vége. Nem volt még olyan Star Wars, amiben a tanács jól döntött volna. Ever. Meg egyébként is. Tudjuk. Láttuk. Sokszor.

5. A sors furcsa fintora, hogy hiába recycling az egész, a gyengécske és kiszámítható apa-lánya vonal miatt az egész plot úgy hat, mint valami alibizés. Mert kilóg a lóláb. Dobálja a szkript a főszereplőt bolygóról bolygóra, és mint valami légypapírra, folyamat ragadnak rá újabb és újabb mellékkarakterek. Annyira organikus az egész, úgy fonódnak össze a karakterek és úgy hömpölyög az események izgalmas áradata, mint a Godzillában. Azaz sehogy. Természetesen ne is álmodjunk arról, hogy egy több mint két órás filmben jut idő megismerni legalább a karakterek felét. Az hülyeség. Jyn Ersót kis túlzással egész életen át követjük, és három jelzőt nem tudunk mondani rá. El lehet képzelni, milyenek akkor a mellékkarakterek, akik közül - bizarr ugyan, de - kettő még így is tetszett, bár az inkább a színészek érdeme. Hiszen jellemábrázolást nem tanítanak a Gareth Edwards Iskolában. Így eshet meg az is, hogy a tahó, aki fél perce még lelőtte volna a papát, hirtelen minden létező ok nélkül úgy dönt, hogy az mégse annyira lenne jó neki, hiszen akkor mégis hogy lyukadna ki a főhősnő karjaiban a film végére. A legnagyobb poén, hogy a kettejük közti kémiára csak a pálfordulás után szentel időt a szkript. Úgy látszik, réges-régen, messzi-messzi galaxisokban nem létezett a kauzalitás elve. A Star Wars világában az ok követi az okozatot.

6. Miért van tele a sajtó azzal, hogy fú de reális meg sötét meg komor egy háborús film lett az új Star Wars? Komor egy faszt. Háborús film nemkülönben. Az, hogy a film végén minden egyes lázadót belelőnek a Dunába, kábé annyira árnyalja a film tónusát, mint amikor a Batman v Superman végén meghal az Acélember. Sírtatok, igaz? Mondjuk azon a filmen én is... Olcsó tearjerker az egész, amúgy mocskosul rosszul kivitelezve, nem az Erő járja át a sorokat, hanem a giccs - talán vagy két kivételtől eltekintve, de hát vak tyúk is talál szemet.

7. Komolyan gazdagodott a Star Wars-univerzum, mert megtudtuk, hogy a jók oldalán is vannak seggfejek? Whoa. Tényleg keményebb/félelmetesebb/nagyurabb lett Darth Vader így, hogy lekaszabolt egy folyosónyi arctalan közkatonát? Ha jól emlékszem, a mélyen megvetett előzménytrilógiában fegyverteleneket, ártatlan gyermekeket kaszabol. Nagyon hiányzott a Rogue One-ból a fénykard vibrálása, de nem egy másfél perces Darth Vader-magánszám fog meggyőzni arról, hogy a nagyúr egy könyörtelen, megállíthatatlan gyilkos.

8. Koronaékszer következik: rendezés. Gyááá... Emlékszik valaki a Halálcsillag első bevetésére? Nagyjából négy tized másodpercig gyönyörködhetünk a látványban, aztán Gareth Edwards elvágja a képet. Ez amolyan tipikus Edwards-védjegy, a Godzillában is lerenderelték neki a városrombolást, aztán úgy döntött, hogy magasról szarik rá, ő inkább nem mutatja meg. Mert ő Gareth Edwards, és pimaszul eljátszhatja a nézővel, hogy nem tárja elénk, amire a legkíváncsibbak vagyunk. Eredetileg itt egy "kurva anyád" szerepelt, de nyeltem egyet, és csak annyit írok: hát ez egy igazán sajátos hozzáállás.
No visszatérve az ominózus jelenetre: bevallom férfiasan, nem tetszett, hogy akció közben is megcsodálhatjuk azt a Halálcsillagot (kétszer is), amit az Alderaan ellen vetettek be először, de igazából ez egyéni ízlés dolga. Az, hogy erőfitogtatás nélkül érzékeltessék a monstrum erejét, legalább egy közepes tehetségű rendezőt kívánt volna, olyan pedig sajnos ugye nem tartózkodott a forgatáson.
Az viszont, hogy Edwards ilyen hatástalanul, mindenféle filmes stílusjegy nélkül "meglátja a néző a sugarat és már vágunk is"-módon kvázi odabassza eléd a vászonra, az nettó pofátlanság. Az eredeti Halálcsillagról beszélünk. 2016-ban kerül mozikba a film, és a Disney ad rá pénzt. Gyakorlatilag ha akarod, a világ összes szerverparkja ezt az egy szekvenciát rendereli neked 24/7. Ha akarod, jön negyven kreatív és storyboard-okkal tapétázza ki a lakásod. Huszonhat orchestra egyszerre játszik neked hatáskeltő zenét a nagyjelenet alá, akár monumentálisat akarsz, akár szívszaggatót vágnál be. De nem, te Gareth Edwards vagy, te megteheted, hogy komiszkodsz egy kicsit, és nagyjelenet helyett kijátszod a meglepetés ereje-kártyát, és egy szemvillanás alatt túlesel a faking Halálcsillag első bevetésén. Meglepetés ereje? Tudjuk, hogy működik a Halálcsillag. Láttuk, hogy működik a Halálcsillag. Igazából vagy négyszer, négy különböző verzióban. Tudod, hogy nem láttuk még a Halálcsillagot? Komoran. Sötéten. Háborús filmes hangvételben. A trailerek azt ígérték, így mutatod be nekem a Halálcsillagot. Bemutattad? A középső ujjadat, azt.

Nem tudom, sikerül-e érzékeltetnem, mennyire nem értek egyet Edwards koncepciójával ebben a kérdésben. Sőt, igazából majdnem minden kérdésben. Nekem ilyen agyfaszok sora volt az egész film. Pontosan ugyanilyen hiányt éreztem, akármikor földbe harapott valaki a film végén. Az érzelmeimre egyáltalán nem volt hatással a növekvő bodycount, furcsamód kvázi csak pipálgattam, és néztem, ki van még hátra - valahogy egy percig nem volt kérdéses, hogy mind egy szálig meghalnak a maximális hatáskeltés érdekében. De pont leszartam, mert hát... a nevüket se jegyeztem meg.
Nem tudom felfogni, mi terelte egy adott irányba a rendezőt, az viszont biztos, hogy ha ő egy válaszút előtt állva balra ment, én egészen biztosan a jobb oldalt szerettem volna látni.
Vannak néha olyan filmek, amikre azt mondom, "bakker, ez olyan, mintha személyesen nekem csinálták volna!" Na, a Rogue One ennek a szöges ellentéte, szinte mindent megvetek benne. Szerintem szánalmas egy szarkupac, mindenképpen égés a Disney számára, hogy ezt ebben a formájában bátran moziba merték küldeni (e sorokat olvasva valószínűleg sírnak most ők is a film minősége miatt, nem pedig a százdollárosokkal szippantják a kokaint mondjuk Tahitin).

A filmről alkotott véleményem viszont nem terjesztendő ki azokra, akiknek ez tetszett. Valahogy ezt sokkal könnyebben el tudom fogadni mint mondjuk a DC iránti rajongást - elvégre jó Star Warst már láttunk, jó DC-t meg még nem. Az igazi fan pedig hegyen-völgyben fan.

Még annyit így a végére, hogy már tűkön ülve várom az epIX-et, hiszen a Disney végtelen bölcsességgel megáldott döntéshozói (tudatában annak, hogy az új trilógia záróakkrodjáról van szó) önmagukhoz képest is körültekintően jártak el, s így a rendezői teendőkkel azt a Colin Trevorrowot bízták meg, akinek mindmáig egyetlen nagy költségvetésű blockbustere a Jurassic World. Egy olyan film, ami saját tudományos méréseim alapján agyrákot okoz. Épp ahogy Gareth Edwards Godzillája.

Honnan a faszból kukázzák ezeket? Nem tudom, kik döntenek a leendő rendezők személyeiről, de biztos vagyok benne, hogy túlfizetik őket a "munkájukért."

Basszus, pedig most az egyszer nem akartam terjengősen.

2017-01-10 09:19:21 ChrisAdam (3) #123

Na de mégis miért fércmű? Azt már tudjuk, Edwards miért való a gyehennára. Egyébként totál megértem, ha nem tetszett, én se voltam boldog a filmtől. :)

2017-01-10 00:12:58 Rorschach (1) #122

Hajjaj!

Így kifejezetten érdekelne amúgy, hogy miként is nézhetett ki az eredeti vágat. Persze csak ha valami mindentudó kisokos elmesélné, mert ezek után már meg azért nem nézném.

2017-01-10 00:09:53 BonnyJohnny (4) #121

Gareth Edwards amúgy engem sem győzött meg. Szerintem ez a film annak ellenére lett jó, hogy próbálta elrontani. Véleményünk ott különbözik, hogy szerinted sikerült neki. :D

2017-01-10 00:05:28 Rorschach (1) #120

Ez trágár lesz, arrogáns és valószínűleg unfair. De mosom kezeim, a film hibája minden.

Emelem kalapom Gareth Edwards előtt, aki egy kivételes tehetségű rendező. Ez a gondolat ugyan már a Godzilla után megfogalmazódott bennem, de így, két alkotását is látva már teljes mellszélességgel kiállok a véleményem mellett.

Gareth Edwards egy fantasztikus képességű ember és irigylem a kitartását. Arra számítanék ugyanis én, egyszerű halandó, hogy ha valaki egy mezei Godzillából nem képes kihozni egy tűrhető városrombolós popcornfilmet, az azon nyomban átértékeli az életét és elkezd mondjuk gluténmentes tehéntrágyát árulni.
No de Gareth Edwards? Gareth Edwards nem ilyen ember. Gareth Edwards egy élsportoló állhatatosságával szegi fel a fejét, és lép tovább a következő száz+ milliós projektre, amit nem csak, hogy tudásának legmélyét előhívva basz el ordenáré módon, nem. Gareth Edwards nem végez félmunkát. Ha ő valamit elbasz, akkor az úgy lesz elbaszva, hogy nincs az az utóforgatás, ami a kész produktumon érdemben segíthetne. Gareth Edwards a szívét önti a munkájába, számára a film vászon, amire a saját aránytalan, torz és működésképtelen képét festi fel.

És tudom, ez egy "nesze semmi, fogd meg jól," de olyannyira leamortizált ez az összevagdosott szarkupac, hogy képtelen vagyok róla terjengősen nyilatkozni. Meg aztán mi a francnak? Annyit nem ér.

2017-01-04 10:24:23 morcosmedve (3) #119

Erősen hullámzó színvonalú alkotás, ahol B-kategóriás jelenetek és hangulatok keverednek szuperprodukciós jegyekkel. A szenzációs nyitányt rögtön agyonüti anyuci indokolatlan fenyegetőzése. A realisztikus ábrázolás közepette ugye el kellene hinnem, hogy a jól menő és jól fizető, kényelmet garantáló multis állás helyett inkább a kősivatagot választja, ahol még egy nyavalyás pocok sem tűnik fel, hogy enyhülést nyújtson. Az ilyen elvi aggályokat egy családanyánál a valóságban viharos gyorsasággal temeti maga alá az első kisebb kőomlás. "Apukám, téged nem üldöznek, téged akarnak. Fogadd el a melót!" Itt és most még eszembe juthatna a náci Németország példázata, hogy igen, ellent kellene állni a zsarnoknak, de ezt a helyzetet már régen elmosta a globalizmus világgazdasági kényszere. Mész és melózol (de legalábbis keresel egy pénztermelő modult). Ennyi.

Ha már a karakterek motivációs alapjait sokszor ürgeöntéssel se sikerül előcsalogatni, a karakterközpontú ábrázolás helyett vihetné a hátán a filmet a lehengerlő dramaturgia. De a mackósajt cammogású filmes ütemterv sokszor (dög)unalmas, és 5 percenként kérdezem meg magamtól, miért is nézem mindezt.

Mindezt ellenpontozzák a vaderes badass jelenetek és csatapercek, a mellbevágóan egyszerűen eleső katonák és fő karakterek. Ott éreztem, hogy szembesülök a film főtervezőjének eredeti koncepciójával. Na arra tényleg vevő lettem volna!

2017-01-02 00:37:22 Mizi (4) #118

Rám nagyobb hatással volt az Ébredő Erő, de ez is egy jó film lett. Vader jelenetei nagyon jól sikerültek, pedig az ő szerepeltetésétől féltem nagyon. De jól megoldották. A szinkronja viszont tré. De ez a többiekről is elmondható. Szegény Józsa Imrét is képesek voltak pont Galbenisz Tomasszal pótolni...
De ha már itt tartunk. Értem én, hogy R2-ékat muszáj volt szerepeltetni, de az ő cameojuk például elég suta lett. A szerelmi szálat feleslegesnek éreztem, de a film után a húgom megmagyarázta, így már nem is zavar. De majd ő ki fejti itt, ha akarja.
Az ázsiai páros meglepően jó, a robot inkább elmegy kategória, nekem a klasszikus C-3PO humor sokkal-sokkal jobban bejön, de ez lehet csak az én szegénységi bizonyítványom.
És azért voltak katartikus pillanatok, Krennic karaktere is tetszett. A négyes osztályzat egyértelmű, de vajon lesz ez még jobb is? Lehet.

2017-01-01 20:07:02 caulfield (4) #117

Mondjuk valahol nem fair ezen a filmen számon kérni az eredeti Star Wars Hero's Yourney vázat, hisz épphogy azt a sémát nem akarja követni. Egy háborús film, Star Wars környezetben. Amolyan intergalaktikus Piszkos tizenkettő, ahol egy-két karakter kap némi körítést, míg a többiek pedig két dimenziós betyárok, szándékoltan.

előzmény: The man who laughs (#112)

2016-12-31 12:13:59 andras_a (4) #116

Ez az a film, aminek megtekintése előtt nyugodtan megnézheted az összes előzetest...egy jelenetet se fogsz viszontlátni a vásznon

2016-12-31 10:22:08 tomside (3) #115

Kaptam valami olyan fantasztikusat ettől a filmtől, amit korábban egyetlen SW-film sem tudott megadni, hogy tudniillik lefostam a bokám Darth Vadertől, aki most először félelmetes, hatalmas nagyúr volt, egy igazi pusztító szörnyeteg. Mert ezt eddig csak elmondták róla, de sohasem láttuk a saját szemünkkel. Amikor először látjuk és a folyosói jelenete... azt éreztem, hogy jön ez a patás ördög és engemet is darabokba szeletel.
És akkor még említsük meg a badass, de mégis jófej K-2SO-t, mert evvel minden - számomra élvezhető - előnyét össze is foglaltam ennek az erősen közepes űrbéli akciófilmnek.

2016-12-29 13:17:44 Edwest12 (5) #114

Mióta az eszemet tudom, Star Wars rajongó vagyok, így természetesen elfogult is. Én nagyon akartam szeretni ezt a filmet, és szerencsére nem követtek el a készítők olyan hibákat, amik kizárták volna, hogy rossz érzéssel keljek fel a moziban a stáblistánál. Van persze igazság a fanyalgók érveléseiben is. Teljesen felesleges volt a robotok vagy a két rossz arcú csavargó szerepeltetése, akik később majd Luke-kal és Obi-Vannal kerülnek összetűzésbe. Túllépünk rajta, hiszen csak pár másodperc. Nekem mindenképpen hozzátett az élményhez Tarkin szerepeltetése. Az új reményben nem tudott igazán kibontakozni. Darth Vader jelenetei is élményszámba mentek számomra. Úgy volt félelmetes, hogy az a mai ember ingerküszöbét is feszegeti. Igen-igen: én vagyok az a rajongó, aki miatt ezeket az olcsó (?) kis trükköket bevetették, hogy megvegyenek kilóra. Bejött. :)
Nekem azzal sem volt bajom, hogy Leia megjelent.
Ami szerintem nagy erőssége volt a filmnek, hogy bemutatta a Birodalmat a köznapi életben: város felett lebegő csillagromboló, egykedvűen járőröző rohamosztagosok, stb. Valaki írta itt, hogy milyen gáz, hogy megmagyarázták a Halálcsillag sebezhetőségét. Azt gondolom, ízlések és pofonok: szerintem pedig adtak egy tök elfogadható magyarázatot egy olyan kérdésre, amibe divat belekapaszkodni, ha a Star Wars hibáit sorolja valaki.
Amit sajnáltam, hogy a (talán első) trailerben már megvillantott fehér jetiszerű lény nemigazán kapott teret, hanem csak háttérként funkcionált. Persze akkor lehetett volna mondani, hogy micsoda fantáziátlanság egy Chewbacca 2-t szerepeltetni. :)

2016-12-29 11:50:56 Nordbright (4) #113

Értem az érvelésedet és teljesen világos, de ennyi erővel minden film lehetne még 30-40 perccel hosszabb, míg minden fontosabbnak vélt karakter érzelmi/családi/baráti/munkahelyi/bajtársi/(attól függ) előzményét körüljárná egy-egy film a jobb rálátás érdekében. Az tény, hogy mondjuk ebből is lehetett volna kivágni olyan részt, ami terhére mehetnének az ilyen feltáró szálak, de ez nyilván akkor sem megoldható sok-sok karakter esetén.

előzmény: The man who laughs (#112)

2016-12-29 02:06:03 The man who laughs (3) #112

"Miért kellene minden karaktert a bölcsődétől a kamaszkorán át a végkifejletig végig követni, miközben hatalmas jellemé fejlődik?!?"

Nem kell túlzásokba esni, én sem ezt kérem számon a filmen. Hanem, azt, hogy a karakterek döntései legyen logikusak, érthetőek a saját szemszögükből. Ismerjük, őket annyira, hogy értsük, mit miért tesznek.

Akár tetszik, akár nem a történetek (drámák) nagy része (belső)utazásról szól. Nem feltétlenül kell nagy jelemmé válniuk, de hasson rájuk a cselekmény, a film végére valamiben legyenek mások, mint az elején. Egyik állapotból jussanak el a másikba. Ehhez nem kell feltétlenül nagyon cizelált figuráknak lennie, nem kell őket a bölcsődétől ismernünk, viszont akkor tudunk igazán azonosulni velük, ha értjük őket és akkor lesz a történet katartikusabb, ha a karakterei nem statikusak, akkor lesz a történet több, mint a cselekménye. Melyik az erőteljesebb dráma a Rocky, ahol a hős szembenéz, legyőzi a korlátait és bizonyít magának, vagy a James Bond, ahol a hős megmenti a világot, de csak mert az a dolga és igazán meg sem izzad közben?

Az eredeti Star Warsban volt egy Hero's Journey váz, amire ráhúzták Luke fejlődését (illetve ugye ott Han is változott, önző opurtunistából, hős lett). Ennél többet ettől a filmtől sem vártam el.

Ebben a filmben voltak döntések, amiket nem értettem, mert szerintem nem fakadtak a karakterekből: Miért nem megy velük Guerra? Persze sok mindent látott, kiégett katona, de korábban nem adta jelét, hogy inkább feladná. Miért szeretett egymásba a két főszereplő? Miért teszi túl magát Jyn azon, hogy gyakorlatilag a lázadók ölik meg az apját? Donnie Yen-nek is lehetett volna hangsúlyosabb személyes szála, arról, hogyan keresi és talál rá az erőre (a társa miért ábrándult ki belőle, csak azért mert a Birodalom hatalomra került? A filmben kb csak azért segítenek a lázadóknak, mert ott vannak.)

Amúgy ez azon kevés idei filmek egyike, ahol érdekelne egy bővített/rendezői változat.

előzmény: Nordbright (#109)

2016-12-28 23:14:25 ChrisAdam (3) #111

És tényleg! :)

2016-12-28 19:50:54 BonnyJohnny (4) #110

A Zsivány Egyes a legjobb Star Wars film Az ébredő Erő óta.

Nem. Mert a Hoshino jobb. ;)

2016-12-28 19:42:42 Nordbright (4) #109

Bocsánat érte, de ezt a minden karakternek legyen szépen felvázolt, óriási "fejlődési íve" témát már annyira elcsépeltnek érzem. Minden filmnél! Miért kellene minden karaktert a bölcsődétől a kamaszkorán át a végkifejletig végig követni, miközben hatalmas jellemé fejlődik?!? (némi túlzással)

előzmény: The man who laughs (#106)

2016-12-28 19:37:05 Nordbright (4) #108

Vannak benne megmosolyogtató részek (és most nem feltétlenül jó értelemben), de az biztos: ez a réz messze felülmúlja a régi trilógia után készült összes folytatást, illetve előzményt. Az 5-től azért messze van, 3-asnál meg azért jobb.

2016-12-28 13:59:54 ChrisAdam (3) #107

Tudja valaki, hogy lesz-e rendezői változat? Vagy csak szimpla DVD-extrákként kapjuk meg a kimaradt, kivágott, alternatív jeleneteket?

2016-12-27 20:30:12 The man who laughs (3) #106

Sajnos, akár mennyire is vártam és szerettem volna, nagyon szeretni, számomra is igen felemás lett a film.

Személy szerint úgy vélem, hogy a Star Wars az elmúlt közel 40 év alatt elég nagy és sok színű univerzummá nőtte ki magát, amelybe rengeteg különböző hangulatú története beleférhet. Így azt, hogy Edwards egy komorabb, sötétebb filmet akart csinálni, alapvetően nem érzem elhibázott ötletnek, főleg mert ugye ez nem is része a szigorúan vett Saga-nak. Itt megint az lehetett a probléma, hogy Edwardsnak volt egy elképzelése, de a stúdió fejesek nem voltak elég tökösek, féltek, hogy túlságosan elrugaszkodnak, az majd nem fog kelleni a népnek: ezért kellett a fölösleges fan service. Mert Vader, C3Po és a többiek tényleg fölöslegesek sajnos. Persze Vader jelenete nagyon cool, de annak a jelenetnek nem szabadott volna cool-nak lennie, annak félelmetesnek kéne lennie és persze az is, de nem eléggé. Azért, mert amikor megtörténik, már kvázi vége a filmnek. Ő az egyetlen ismerős karakter, aki maradt, és mivel az akciónak tudjuk, hogy nincs tétje, már-már drukkolunk neki. Mennyivel hatásosabb lett volna ez a jelenet a végső csata forgatagában, ha a főhősökkel küzd meg Vader, azokkal akiknek szurkolunk, akiket féltünk (én végig reménykedtem, hogy összecsap majd Donnie Yen karakterével)?

De ez csak egy apróság, ahogy az is, hogy Organa vagy Mon Montha szerepe is lehetett volna hangsúlyosabbak, nem értem, ha már úgy is szerepelniük "kell", akkor legalább Organa lehetett volna az, aki meggyőzi a lázadókat. A régiek közül egyedül Tarkinnak van lényegi szerepe, de nem tudom, hogy ez a CGI biztos kellett-e. Talán elegánsabb lett volna, ha csak utalnak rá, mint a IV.-ben a császárra.

Az igazi probléma tényleg az, hogy a karakterek kidolgozatlanok. Egyiknek sincsen szépen megírt, konzekvens karakteríve. Van, aki csak azért vesz részt a fináléban, mert épp ott van. És a legnagyobb baj, hogy éppen Jyn a legérdektelenebb, pedig meg van benne a lehetőség, hogy érdekes legyen. De a fejlődése teljesen vázlatszerű.

Ami pedig igazán zavart, hogy Donnie Yen és Whitaker karaktere tényleg újdonságot hozhatott volna a SW világba, de éppen ők kapták a legkevesebb szerepet. Nem csak ívük nincsen, de utóbbi fájóan kidolgozatlan is. Mennyivel jobb lett volna, ha látjuk az ő és Jyn múltját, át tudtuk volna érezni az újratalálkozásukat és az elválásukat. Az se volt teljesen világos, hogy miért adja fel a harcot, amikor simán mehetett volna a többiekkel, hogy aztán keményebben csapjon vissza a birodalomnak.

Egyedül Ben Mendelsohn karakterét éreztem kerek-egésznek. A többiek sematikusak voltak, akiknek nem volt idejük kibontakozni. (Még talán Mikkelsen és Luna karakterei a kivételek, de előbbi alig kap időt. A Luna és Jones közötti szerelmi száll pedig teljesen légből kapott.)

Pedig a látvány, a világ, az akciók és az atmoszféra remek. (Igaz, akár mennyire is tisztelem Michael Giacchino-t, első hallásra nem annyira tetszett a zene, végig az az érzésem volt, hogy egyszerre próbált John Williamst játszani és eltávolodni tőle).

Így pedig, akár mennyire is ciki ezt bevallani: nekem a Force Awakens jobban tetszett, pedig az tényleg nem igazán rak érdemben hozzá a SW világhoz és a sztorija is hézagosabb (bár ezen a folytatások segíthetnek), de ott mind 3 főszereplő karakternek (Rey, Fin, Kylo) volt egyértelmű, szépen vezetett fejlődési íve. És, bár a nosztalgiára is sokkal jobban rájátszott (Solo halála is inkább amiatt működött), igazán megkedveltem az új karaktereit így a filmhez érzelmileg is jobban tudtam kötődni. A Zsivány egyes azonban nem szolgáét ilyen karakterekkel, leszámítva talán Donnie Yen-t (illletve K2S0-t) , de őt meg elpazarolják.

Viszont hiába felemás a véleményem erről, nem mondok le az antológia filmekről, hiszen itt tényleg bármilyen lehet a következő. Igaz, én már azt szeretném, ha mernének elvonatkoztatni az eredeti trilógiától és ténylegesen is új történeteket, új érdekes karaktereket kapnánk ebből a világból. Jöjjön a Knights of the Old Republic, a Legacy vagy bármi, csak ne a nosztalgia legyen a lényeg.

2016-12-21 22:20:59 Channá (3) #105

Az első filmem, aminél még csak egy előzetest sem, sőt semmit nem tudtam róla.
Nem tudom, hogy ennek tudható-e be, de az első felét (?) halálra untam. Kerestem hova fog kilyukadni a történet, mi, és hogyan fog összekapcsolódni.
Szomorú vagyok, hogy bár nem 3D-ben néztem, mégis tök homályos voltak a hátterek, és számomra giccs parádévá sikerült varázsolni ezt a részt is a szereplőkkel, a már megszokott droiddal ( sok mindent elárul, ha egy filmet már másodjára is egy droid visz el a hátán).
És amikor a fejemben összeállt a kép, hogy miért is ez a rész, onnantól megint csak untam, bár a harc jelenet lekötött (picit), de jókat mosolyogtam és ásítoztam a bajszom alatt.
A végkimenetel is várható volt, máshogy nem kapcsolódhatott a már leforgatott részekhez, de azért a végéből is megvágtam volna pár mesébe illő jelenetet.

2016-12-21 09:37:28 kocz (4) #104

A szinkron kritikán aluli :( Sajnos kénytelen voltam szinkronosan nézni meg 3D-ben (mindkettőt rühellem), mert céges parti volt és a többség döntött. Valójában Vader hangja volt a legszarabb, szerencsére nem sokat beszélt. De a jedi "Zatoichi" - ahogy fogalmaztak előttem - magyar hangja is zavaró volt (szerintem sokkal kevésbé lehetett komolyan venni ezzel a hanggal, mint a sajátjával). Egyébként a film nem volt rossz, az elejét egy kicsit összecsapottnak éreztem, de az utolsó egy óra öt csillagos. Érdekes érzésem volt a végén, hogy "Jujj de jó lesz folytatás, de várom már....miközben nyilván tisztában vagyok vele hogy már láttam a "folytatást" :D

2016-12-21 07:19:56 Trashman (3) #103

A jedi "Zatoichi" felbukkanásakor ment el a kedvem az egésztől.
Az öreg masszőr összes manírját bedobták. Igaz, itt kb. 10 percben
letudták, amit Japánban 26 epizódon keresztül toltak le az emberek
torkán. Egyébként nem volt rossz a Zsivány egyes, de kétlem, hogy
egy hét múlva is emlékeznék rá.

2016-12-19 21:33:43 Jason13 (5) #102

Mikor jöttek a hírek, hogy a stúdió utóforgatásokat rendelt el, kissé megijedtem. Hiszen ebből általában sok jó nem szokott kisülni és az utólagosan felvett jelenetek beillesztése a már meglévő egészbe több esetben egy hatalmas katyvasszá teszi a végeredményt.
A rendező pedig szintén nem épp egy tapasztalt alkotó, ezidáig csak a sokakat megosztó 2014-s Godzillát tette le az asztalra.
A kissé aggasztó előjelek ellenére azonban a végeredmény igencsak erősre sikeredett.
Maga a sztori ugyan elképesztően egyszerű (kb. az Új remény egyik mondatára húztak rá egy komplett szkriptet), mégis, kiválóan működik és még meglepetésekkel is szolgál.
Arról nem is beszélve, hogy talán ez az első olyan SW-mozi ami ténylegesen a háború középpontjába enged bepillantást. Itt nincsenek Jedik, fénykardpárbajok, csak az ellenállás és a Birodalom, akik egymásnak feszülnek. Ehhez igazodva az atmoszféra is kellően komor és ugyan akadnak poénok és egysorosak, közel sem olyan mértékben, hogy megtorpedózzák a kellően ütős hangulatot.
A karakterek is jól sikerültek. Nem annyira mélyek és érdekesek, mint a régi trilógia hősei, de a 7. epizód szereplőivel felveszik a versenyt. (Lucas előzményéről meg inkább hallgatok). Az igencsak tehetséges színészi gárda pedig kiválóan kelti életre ezeket a figurákat, akiket ugyan kellő távolságból mutat be a film, mégis lehet velük szimpatizálni és izgulni értük. Egyedül Mads Mikkelsen az, aki nem tud kibontakozni, vele sajnos a Disney nem nagyon tud mit kezdeni (lásd még Doktor Strange).
Látvány terén se lehet ok panaszra. Az akciók kellően dinamikusak és jól koreografáltak, a finálé majd félórás csatája pedig az SW-univerzum egyik legemlékezetesebb szekvenciája.
Negatívumként a kissé esetlen utalásokat hoznám fel. Míg az Ébredő erőben ezek jól beépültek a cselekménybe, itt csak látványos fan-service-ként funkcionálnak, bár a keményvonalas rajongók (mint én) azért örülhetnek nekik. Csak később aztán kiderül, sokat nem tettek az összhatáshoz.
Az utómunkálatok elhúzódása miatt az eredeti zeneszerző, Alexandre Desplat nem tudta vállalni a talpalávaló elkészítését, az ő helyét Michael Giacchino vette át. Ő is egy igen tehetséges komponista, de munkáján látszik az összecsapottság, így igazán erős tételek nem kerültek a filmbe. Viszont a már ismert szerzemények szerencsére mindig jókor csendülnek fel, így ez annyira nem észrevehető.
Összegezve a dolgokat, a Rogue One egy kiváló Star Wars spin off, ami önálló alkotásként is megállja a helyét, köszönhetően annak, hogy nem vállal annyit, mint a 7. epizód.
Azt gondolom, a Lucas által megálmodott űr-mese nagyon jó kezekbe került a Disney-nél, remélem az eredeti széria folytatásaiban és a további mellékágakban sem kell majd csalódnom.

2016-12-19 14:49:14 Fatupi (5) #101

Nekem pont ez a távolságtartás, hidegség tetszett, ami a filmben volt. Át tudtam érezni, hogy ezek a karakterek bár hősiesen cselekednek, sosem válnak igazi hősökké, a scariffi pusztítás még az emlékeküket is maga alá temeti. Porszemek csak a galaxis krónikájában. Cassian és Jyn utolsó jelenete a filmben pedig nagyon szép volt, mellőzve minden hatásvadászatot.

2016-12-19 14:10:17 paksiendre (5) #100

"őt úgy ismertük meg - és alapból a Sitheket, hogy csak akkor veszik elő fegyverüket, ha méltó ellenfél akad, egyébként meg önfeledten használják az Erőt."
Ezek szerint Vadernek a sok jeditanonc is méltó ellenfél volt a 3ban. Én ezt a mondatod átgondolnám újra, Meg igazából az egész kommented.

2016-12-19 13:58:11 Ugor (5) #99

Szerintem akkor egyáltalán nem szólna semmiről. Legfeljebb dokumentumfilm lenne a békés földművelők életéről, szertartásairól, házassági és temetkezési szokásairól.

előzmény: Corso666 (#98)

2016-12-19 13:53:45 Corso666 (4) #98

Fejtsd ki mitől olyan rossz az a sötét oldal kérlek. Ha nincsenek ezek a lázadozók :) , nyugodt kis birodalomi földművesekről és fogathajtó versenyekről szólna az összes rész. :)

2016-12-19 12:43:37 Olórin (4) #97

Igen, nálam is ez az egyik nagy erénye a filmnek: eddig a lázadók kb. nem mutattak fel semmit, mindig ott volt Luke vagy Han (vagy Rey), hogy elvégezze a meló javát, ők meg legfeljebb megdöglöttek a háttérben. MOST viszont, hogy nincs jedi, aki vezesse a rohamot, végre a lázadás is egy ütőképes, badass erő lett, nem csak ágyútöltelékek gyülekezete.
És nagyon tetszett, hogy mennyire nincs kiemelve a nagy áldozathozatal a végén. Nem beszélnek róla, nincsenek nagy szózatok, csak egy ponton, amikor kiderül, hogy nem tudnak lejutni a bolygóról, simán tudomásul veszik, hogy jó, hát akkor itt fogunk megdögleni, és kész, de előtte még szétrúgjuk a rohadékok seggét. Yeah!:)

2016-12-19 12:27:38 Tenebra (4) #96

Én pont ezért adtam a filmre 4-est, és nem 3-ast, mert az utolsó csata mellett ez egy nagyon nagy erénye, hogy végre kicsit más perspektívát kapunk. Vagy hát nem kicsit, nagyon. Itt a főszereplőknek legfeljebb hite van az Erőben, de nem jedik. A jedik közül senki sincs jelen még, Obi-Wanról kapunk említést, hogy félőrülten bujkál valahol a Tatooine-on. De Yoda még a Dagobah-n tapicskol a sárban, Luke pedig bantaszart lapátol Owen bácsiéknál. Itt két hatalmasság van, aki az Erővel bír: Vader és Palpatine.

És ez a más perspektíva őket még inkább hatalmassá teszi. Palpatine ugye meg sem jelenik (jól tették, hogy a császárt nem mutatják, hiszen ő már egy következő "réteg" a hatalmi hierarchiában), Vader feltűnése pedig hátborzongató, én komolyan itt kifejezetten féltem tőle, pont azért, mert tisztában voltam vele a megjelenése alapján, hogy ez egy idegileg tönkrement, kiégett félgép, akinek viszont cseszett nagy a hatalma, olyan nagy, hogy még talán a Halálcsillag is felesleges. És jaj annak, aki szembekerül vele. Ellene mit sem érnek a lézerpisztolyok. Vele konfrontálódni úgy, hogy még egy hetes jedikiképzést sem kaptunk... Szóval én így éreztem, és ezért működött a film is, mert tudtuk, hogy itt csak a jó taktikára és a gerillaharcra lehet alapozni, a Birodalom egyelőre elpusztíthatatlan. És nemcsak a Halálcsillag miatt, hanem azért is, mert a jedik még nem léptek színre.

2016-12-19 12:10:37 kwzatz (?) #95

Ez a trailerzene majdnem rá tudott venni, hogy elmenjek a filmre a moziba. :)

2016-12-19 12:03:27 Olórin (4) #94

A felesleges cameók engem is bosszantottak (az, ahogy a Mos Eisley-i tahót vagy tíz másodpercig mutatja meredten a kamera, ahogy bámul Jyn után, már szinte sértő, amolyan "emlékszel, hülye néző, emlékszel, ki ez? nem? akkor mutatjuk még 5 másodpercig, jó lesz úgy, hülye néző???"), de hogy jobban zavartak ezek, mint az EP7 copypaste-jei, azzal nem tudok együttérezni:) És Jyn - legalábbis egyelőre - szerintem jobb főhős, mint Rey. Mármint Rey szimpatikusabb, elevenebb, de ebbe a filmbe ilyen visszafogottabb figura illett, és Jyn legalább nem egy elkent, meg nem írt maszlag, van háttere, motivációja stb., nem csak céltalanul, eseményekkel sodródva téblábolja végig a filmet.
Azon lepődtem meg legjobban, amit Vaderről írtál (már a szinkront leszámítva, mert az tényleg botrány - ma nézem újra feliratosan). A harcjelenete elképesztő, iszonyúan bele tudtam élni magam a szerencsétlen lázadók helyébe, akik szembetalálják magukat ezzel a legyűrhetetlen, iszonyú félelmetes "természeti" erővel. Talán sose volt még ilyen para Vader. Olyat meg sose láttunk egyetlen jeditől/sith-től sem, hogy egyetlen mozdulattal ki tudná tekerni húsz ember nyakát, szóval ez szerintem nem reális panasz. (Eleve, hogy jedik/sith-ek mire képesek... maradjunk annyiban, hogy az SW e téren kurvára nem konzekvens.)

2016-12-19 12:02:50 Ugor (5) #93

Lassan, apránként mindenki átáll, átszivárog a gonosz oldalára. A kákán is csomót keres és fikkant, ha erre jár. Én meg maradtam az ütött-kopott, poros kis billentyűzetemmel itt, a lázadók meg a rajongók oldalán... de mindig mi voltunk a kisebbség, a filmben is. Jó innen a füstölgő romok közül elnézni az egyre szaporodó csillagrombolókat... Az Erő legyen velem.

2016-12-19 11:47:27 banana (4) #92

A 7. rész hibái a 4. résszel való párhuzamok ellenére nekem jobban működött ott a SW faktor. Kb. ChrisAdam meglátásai állnak legközelebb hozzám is. Túlzsúfolt lett a film, mind helyszínekkel, karakterekkel. Nolenesen távolságtartó és rideg. Amúgy az említett ctrl+c - ctrl+v-ről is kb az jut eszembe, hogy nem pont ilyen az élet is?

előzmény: paksiendre (#83)

2016-12-19 11:29:58 Tenebra (4) #91

Érdekes, szinte teljes mértékben egyetértek veled, de nekem egy 4-est megért az utolsó 30 perc miatt. :D

A Leiás cukiságért a végén viszont tényleg járna a 3-as a filmnek, úgy hazabaszni a film ellentmondásos happy endjét...

A zenét egyébként én nem is említettem, de való igaz, hogy akkor az igazi, amikor John Williams dallamai csendülnek fel, az új számok nem jók, jellegtelenek. Kár, mert a trailer alatt szóló Ninja Tracks elég epikus volt. De hát ugye ez is jellemző, hogy a trailerek alatt szóló zenék általában jobbak (talán az Assassin's Creed kivétel, mert borzalmas az a hip-hop zene :D), pl. kedvencem a 300, mely alatt ugye a Nirvana szólt, a filmzene viszont bár szintén jó, de közel sem olyan remek, mint a Nirvana Just Like You Imagined-jével volt.

2016-12-19 11:24:52 Tenebra (4) #90

Ha jót akarsz magadnak, kerülöd a 3D-t és a szinkront. :D Nem használják ki, cserébe a szinkron szörnyű. Vadert kizárólag Kránitz Lajossal szabad nézni, vagy eredetiben James Earl Jones-szal. Ezt szerencsére még megteheted, ha a 2D-t választod.

előzmény: Korben (#88)

2016-12-19 11:23:12 ChrisAdam (3) #89

A Zsivány Egyes a legjobb Star Wars film Az ébredő Erő óta.

Na hát felocsúdásomban maradok egyelőre a hármasnál.
Túl sok. Kapkodó, túlzsúfolt, az első félórában már több bolygón jártunk, mint a régi trilógiában összesen, túl sok karaktert vonultat fel, melyek közül egyedül talán, ironikus módon a robotot sikerül megszeretnünk. A nosztalgiafaktor ezerszer felháborítóbb volt, mint Az ébredő Erőnél. Szükségtelen karakterek cameoja. Tarkin volt talán az egyetlen, akinek kulcsszerepe volt, de R2, 3PO, a kantinban kötözködő ferdeorrú, Vader és Leia is totálisan felesleges. Csak a fan service gyalázatos eredménye. A hetedik epizódban érzéseket hoztak vissza egy-egy tárggyal, valódi szereplőkkel, de itt, kegyetlen CGI-halmazok, erőtlen cameok tarkítják az amúgy sótlan szereplőáradatot. A vicces az, hogy a két kedvenc droidunk szerepelnek a legkevesebbet, mikor azokat a legegyszerűbb reprezentálni. De az is kérdés, hogy Vadert miért nem sikerült. Teljesen máshogy néz ki, máshogy áll a maszk, mintha dagadtabb is lett volna, a mozgása is nem Vaderhez való, s egyáltalán, a jeleneteiből hiányzik az a plusz, ami megbizsergeti minden porcikánkat. A leginkább kiábrándult a végén voltam, mikor előveszi fénykardját és a katonák ellen harcol. Vader nem ilyen, őt úgy ismertük meg - és alapból a Sitheket, hogy csak akkor veszik elő fegyverüket, ha méltó ellenfél akad, egyébként meg önfeledten használják az Erőt. Például Vadernek mibe került volna az, hogy egy pillanat alatt eltörje a torkukat a katonáknak, hogy aztán az Erővel magához ragadja a merevlemezt, melyen az adatok voltak? Aztán ott van a füstből való kilépése és a fénykard vöröslése: a jelenet is csupán fan service, semmi funkciója nincs, csak "igen, igen láttuk Vadert harcolni, milyen királyul néz ki, meg nehogy má' ne legyen ebben a részben lézerkard". Ekkor hördültem fel és borult el az agyam, pedig még nem is tudtam akkor, hogy egy perc múlva szegény Leia meggyalázott CGI arcát látom viszont. A szeme mint egy Disney hercegnőé - ahogy Tarkin is kb. így néz ki, a karakter felbukkanása pedig még inkább felesleges, felháborító, kirakat jelenet, mintha nem tudnánk, hogy az a hajó micsoda és hova tart.
A történet egyébként jó, de sajnos sok helyen érdektelen, nem egyszer untam. A sok karakter hátránya, hogy egyiknek sem tudsz úgy igazán szurkolni. Jyn pedig nem egy Rey, akibe egy pillanat alatt beleszeretünk, pedig nagyon szeretne az lenni. Felicity Jones pedig hiába cuki a vásznon, a karaktere és a színésznő sem tud annyira érdekes lenni, mint a hetedik epizód hőse. A többi szereplő, a férfi nem elég jó, pedig nagyon akar egy komolyabb, véres múltú Han Solo lenni, a vak nevetséges, a szamuráj pedig kevés ahhoz, hogy szurkoljunk neki. A robot volt az egyetlen, de ő meg azért kevés, mert robot.
Krennick igazgató már nem volt rossz, kellően jó gonosz, az ő karaktere, története és végzete remek volt.
A helyszínek - a rengeteg bolygó, város szörnyen sok volt, s egyikben sem merülhettünk el rendesen. Az elején rövid jelenetekkel nyerünk betekintést különböző világokba, de ez másra nem jó, csak hangulatteremtésre, megismerni azt a helyet nem tudjuk. Pedig a kereskedelmi város, a birodalmi munkatábor tök érdekes helyszínek, de ennek a belekóstolásnak sok értelme nincs.

Természetesen valamely negatívumot feloldozza az a tény, hogy ez nem Star Wars-film, legalábbis nem szoros értelemben az. Csak itt is érkezik az ellentmondás: ha nagyon el akar rugaszkodni a megszokott formától, akkor miért tesz bele 10 percenként fan-service elemeket, cameokat.

Persze nem rossz film a Zsivány Egyes, sőt. Az egyik leglátványosabb Star Wars-filmmel van dolgunk, a finálé epikus, rettentő jól néz ki, Jyn és Cassian közös akciója zseniális, mint ahogy haláluk is. A többi szereplő halála ugyanakkor bámennyire is epikus és könnyfakasztó akart lenni, nem nagyon érintette meg a szívet, nemhiába, hisz felületes, nem eléggé kidolgozott szereplőkről van szó.
A jó és a rossz közti különbség árnyalását is jónak gondolom, a háborús jellege pedig valóban kiemelkedő, mert mocskos, brutális, piszkos, véres lenni. A rossz csak az, hogy ennek ellenére megrázó, sokkoló, fájdalmas nem tudott lenni. Tetszett az is, hogy a Birodalom és a Lázadók érintetlen társadalmi kultúráiba is több bepillantást nyerhettünk, Cassian emberei, Jeddha lakosai, a Galaxis igazi söpredéke, akik nem csak a háttérben iszogatnak és rosszfiúskodnak, hanem komoly szereplők lesznek. Tetszett a film hangulatvilága is, sötét, borús, piszkos, de ugyanakkor a Star Wars filmet nagyon messzire elkerüli, bármennyire is szeretné elénk hozni a percekre felbukkanó ismeretlen ismerős arcokkal. Nem rossz irány ez - mármint az, hogy nem egyenesen a Star Wars feelingre épít, hiszen ez csak egy antológia.
Az apró szerelmi szálat is megjegyezném, anélkül lehet hiányérzetünk maradt volna, de ez így volt gyönyörű, zseniális, szenzációs, pont "elég". Két harcos, akik tudják, hogy meg fognak halni, s nyugodtan vonulnak együtt a halálba, de nem giccsesen, nyalakodva-falakodva, hanem méltóságteljesen, nyugodtan, egymás karjaiban - olyan szépen. Pontosan ott húzták meg a vonalat, ahol kellett egy ilyen háborús filmbe.

A zenét is meg kell említenem, soha se volt ilyen sótlan és jellegtelen a Star Wars zenéje, Michael Giacchinoban nem csalódtam, továbbra sem egy John Williams, az operatőri munka viszont briliáns, zseniális, karöltve a látványtervezőkkel és effektezőkkel. Különösen tetszett, hogy ocsmány CGI bomba nem jellemezte a filmet (a visszatérő szereplőket felejtsük most el), akár azt is hihetnénk, hogy egy csepp számítógépes beavatkozás nincs a filmben, tényleg olyan szintre került ez a technológia, ami már megtévesztésig ugyanaz, mint a leforgatott film. Persze ehhez az is kellett, hogy okos módon ne tolják túl a robbanásokat, látványos csatákat, lézerorgiákat.

Meg kell még említenem a szinkront, Vader esetében kriminális, borzalom, undorító, letörném a kezét, aki ezt véghez vitte, sokban járult hozzá ahhoz, hogy totálisan ne higyem el róla, hogy ő Vader, hanem valami LEGO bábu. De a többi színésznek se volt fényes a szinkronja. Nem is csak a színészek hangja, de a hangjátéka is sok helyen színtelen volt, ritka unalmas és romboló szinkron kerekedett ki, félek, hogy sok esetben emiatt is csorbult az élmény (Vadernél biztos).

Nem rossz a Zsivány Egyes, de sajnos túl kellemetlen a szájíz ahhoz, hogy azt mondhassam, egy jó film készült. A stáblista alatt nem éreztem magamban a tüzet, ami azt mondatta velem, mint tavaly, hogy igen, valami nagyon jót láttunk, ami meglepett, hozta a vártat, hiányérzetem volt. Mintha egy idegen studió csinált volna egy Star Wars filmet, melyben próbálta kevésbé sikerült módszerekkel feléleszteni a Star Wars feelinget és karaktereket.
Meg fogom nézni még egyszer a napokban: szigorúan feliratosan, adok neki még egy esélyt, mert "tudom, hogy... van benne... jó..."

(IMAX 3D: Felesleges, egyszer sem adott pluszt, ugyanakkor zavaró, ez egy 2D-re született film, amely állandóan kis mélységélességgel dolgozik, bokehval, közelebbi felvételekkel, nem pedig sok szép szembe lógó bizbasszal. 2D-t ajánlom, melegen.)

2016-12-19 10:57:41 Korben (?) #88

Érdemes 3Dben nézni a filmet, mennyire jön át?
A magyar szinkron tényleg olyan szörnyű?

2016-12-19 10:29:50 MicaHiro (4) #87

Bennem valami olyasmi van, hogy az itt-ott felsejlő, komolyabb hangvételt (az ellenállók is megosztottak, és nekik is megvannak a maguk bűneik, amikkel együtt kell élniük) nagyon tudom értékelni, érzelmi szempontból valahogy mégsem igazán tud berántani a film. Ez talán azért van, mert bár nincs egy rossz karakter sem benne, de igazán jó sem; akihez igazán kötődni lehetne.

Szóval értékelendő a film bátorsága, de a zseniálishoz hiányzott vagy a kicsit több mondanivaló, vagy az emlékezetesebb karakterek.

2016-12-19 09:56:05 goromba (?) #86

Nekem is van gondom a teljes elemzéssel, egyelőre néhány gondolat:

-a főszereplő csaj semmilyen
-meglepetésemre a kínai karakter volt az egyik, amely a legjobban működött
-nem lepődtem meg: a robot volt a másik
-a mellékszereplők semmit nem érnek-Cassian egy nulla, Mikkelsentől nem sajnálom a lóvét, arra nem mondok semmit, Whitakerről meg tudjuk, hogy már valaki legalább látta harcolni, vagy legalább ő látott már valakit harcolni, mert mi nem nagyon
-Tarkin CGI néha elnagyolt, de azért nem semmi munka lehetett-Leia CGI viszont kilógó lólábas
-még mindig Vader a FŐNÖK(habár nekem kissé kevés volt most a szélessége)
-az utolsó kb. fél óra nagyszerű

2016-12-19 00:41:02 ChrisAdam (3) #85

Ezt még emésztenem kell, felemás a szájíz. De ahogy emésztem, egyre negatívabb.

2016-12-18 23:20:59 Corso666 (4) #84

Összességében baromi jó a hangulata, pár idegesítő kötelező hollywoodi elem és elvárás kényszeres megfeleltetése miatt nem 5. Tökös csaj hero, CGI karakter újraélesztések, multikulturalizmus...
Külön értékelendő, hogy végre picit lázadók árnyoldala is minimálisan meg lett világítva, no meg persze a darálás a végén és a karakter kiszórások
Csak a Birodalom!! ;)

2016-12-16 21:27:43 paksiendre (5) #83

Vader és Tarkin nélkülözhetetlenek a sztori szempontjából. A többi nem zavart sok vizet, viszont azok szimpla cameok, ellenben a 7el ahol teljes egészében copy pastelték az egész sztorit, karakterfelépítést, meg még egy szaros Jakku nevű fost is kitaláltak. Sőt még az öreg Han Solo halála is egy az egyben az öreg Obi-Wan halálra volt alapozva Az nem nosztalgia volt, hanem egy ctrl c ctrl v.

előzmény: banana (#82)

2016-12-16 20:50:46 banana (4) #82

Egyelőre nehéz megfogalmaznom. Valahogy kívül maradtam az Erőtéren. Túl sok karaktert mozgat és nem igazán enged hozzájuk közel. Legalábbis engem nem sikerült. Így egyikük halála sem okozott katarzist. (Az Armageddon végén lehet ma is pityeregnék :) ) Valahogy Nolenes lett a rendezés, az ő filmjeire szokták mondani, hogy picit rideg a végeredmény. Szerintem másképp darkos mint a Birodalom. Az utolsó fél óra tényleg rendben volt. Az első felében viszont sokszor elfelejtettem, hogy Star Warst nézek.
Tudom, ez nem a fővonal és vállaltan más a stílusa, de egy megtekintés után nálam az Ébredő Erő még sokkal közelebb áll a Star Wars élményhez. Utóbbinál sokan kritizálták a nosztalgia faktort, mint biztonsági játékot. Ebből azért jócskán van itt is. Vader, Tarkin, Leia, C-3PO, R2D2, Ackbar, Mothma Ha ezeket kivágnánk, teljesen más megítélésű film lenne.

2016-12-16 20:26:06 Havierez (5) #81

Szerinted miert hal meg ezzel együtt a mese is? Szerintem végre egy Tikos rendező aki súlyt ad egy filmnek és nem a szokványos "győz a jó" sztorit meséli el. Pont ettől lett jó a birodalom visszavag is! Nem átlagos hanem eltér kiszamithatol!

előzmény: banana (#80)

2016-12-16 20:22:24 banana (4) #80

Mindezekkel együtt valahol meghal a mese is...

2016-12-16 20:03:38 wayage (5) #79

Eggyel lejjebb giga nagy spoiler található!

2016-12-16 19:59:34 Havierez (5) #78

Basszus elfelejtettem valamelyik moderátor tegye már spoilerbe előre is köszönöm!!!

2016-12-16 19:57:30 Ágó (4) #77

Spoiler gombra szeretettel felhívom a figyelmet! :)

2016-12-16 19:48:37 Havierez (5) #76

A lényeg és ebben különbözik a legtöbb filmtol hogy meghal benne a főszereplő csaj annak apja anyja és a főszereplő pasi is!! A kínai harcost isnlelovik és meghal! Akit Forrest Withaker alakít nigger felrobban és meghal sőt a fekete főszereplő robotot is kinyirjak! Ez megdobbentett és nem voltnkiszamithato ezért jó ez a film! :)

*spoiler kezelve (szerk.)

2016-12-16 19:26:34 robertjordan (3) #75

Leheletnyilvel jobb csak az Ébredő erőnél....

2016-12-16 19:19:07 peti0290 (5) #74

Pár mondatot össz-vissz, azt is csak 1 szereplő.

2016-12-16 18:44:02 Havierez (5) #73

Nagyon jó film volt!! Majd este írok részletesebben róla!

2016-12-16 17:32:15 Rorschach (1) #72

Gyors kérdés ahhoz, aki már látta: halandzsául mennyit beszélnek benne? Van kulcsjelenet, ami nem angol nyelvű?

2016-12-16 14:08:56 -senki- (3) #71

Hát ennyit kb. lehet tudni még vagy 5 vezetőről az asztal körül a "nagy megbeszélésen".
Az Interstellarról példát vehettek volna a készítők a robot-humor kategóriában, bár a gagyi poénok hagyománynak is mondható a sw-ban.
Hát védekezésül elég régi trilógia szinkronját talán megemlíteni, de persze manapság többet ér ha valaki olcsón dolgozik. Lehet hallani jó pár filmben hogy van ugyanaz a pár fazon nagyon béna hanggal akit megéri elhívni mert jól tudni felolvasni.

előzmény: paksiendre (#70)

2016-12-16 12:24:08 paksiendre (5) #70

Aki szinkronosra megy az magára vessen, a droid meg jóval szerethetőbb/viccesebb volt mint thripio akit ott kellett volna hagyni megrohadni az új remény elején ahol van. Amúgy Forest Whitaker Saw-járól lehet, tudni, hogy egy szeparatista mozgalom élén küzd a birodalom ellen, de ha neked annyi maradt meg hogy tüdőbajos akkor...Mondjuk inkább nem is akarok olyannal vitába szállni akinek a 7 jobban tetszik. :)

u.i.:
Rossz helyre nyomtam a válasz gombot.

2016-12-16 06:17:11 -senki- (3) #69

Lelketlen, üres, sótlan, funkciótlan szereplők, hasonló történet. A nagy színészek akikről azt gondolnánk hogy valakik semmit nem tudunk meg, Mads Mikkelsen..., Forest Whitaker... utóbbiról annyi marad meg hogy tüdőbajos. Dart Vader mellett elég béna választás mint ismertető jegy. Az akció részek ellensúlyozzák. Nem sznoboskodok, nem vártam sokat de a 7. rész pl. jobban tetszett.

A droidnak gagyi a poénjai, szinkron több hely förtelmes lehet, azért is hat olyan nevetségesen Krennic figurája, vagy a "vak szerzetes". Én mindenesetre írtam a forgalmazónak aki úgy érzi bombázza még :) https://www.facebook.com/forumhungary

2016-12-16 01:31:00 Olórin (4) #68

Én is olvastam SW-könyveket/képregényeket, játszottam játékokkal, de azért ne csináljunk már úgy, mintha valaha is kérdéses lett volna AKÁRMELYIKBEN, hogy melyik a jó és melyik a rossz oldal - sosem volt az, még akkor sem, ha árnyalták kicsit a képet. Itt is árnyalták, de itt is egyértelmű a dolog.

2016-12-16 00:08:29 paksiendre (5) #67

Délután néztem moziban, még mindig keresem az állam. A tavalyi új remény remake után (mert teljes mértékben az volt, ezzel kár vitatkozni) elveszett a hitem egy kicsit az sw filmes világát illetően, így azért nem voltam annyira bezsongva mint tavaly. Lehet pont ezért, hogy nem volt magasan a mérce, de teljesen letaglózott az egész film, végre egy igazi kemény markú nagybetűs Birodalmat láthattunk. A lázadóknál meg végre bebizonyosodott, hogy nem akkora jólelkű bátor népek ők, ahogy a klasszikus trilógiában láttuk őket. Mon Mothát a könyvekben is utáltam, ez most sem volt másképp, számomra teljesen megtestesíti azt a politikai fertőt ami a világot vezeti. Szólni szól, tenni nem tesz. Tulajdonképpen a 2 csillagromboló elpusztításán kívül az egész Lázadó sereg lófaszt nem tett, a siker a külön akciónak volt köszönhető. És én ezt teljesen így is vártam, lehet, hogy most az évek óta tartó ellenszenvem beszél belőlem amit a lázadók iránt érzek, de ez van. Vader meg egyszerűen leírhatatlan, maga a GONOSZ, szauront is kenterbe bassza!!! Tarkinnak szintúgy nagyon örültem Viszont még vacilálok a szavazatot illetően egy jövőheti újranézés után valszeg megadom rá az 5öst, csak biztosra akarok menni. :)

2016-12-15 22:16:19 Tenebra (4) #66

Igazából ezért adtam neki 4-est a finálé mellett, mert elrugaszkodott a hagyományos Star Wars-sémától. Én alapvetően az a Star Wars-rajongó vagyok, aki nemcsak a filmek miatt szereti ezt a világot, hanem könyveket és játékokat is fogyasztott. És azért ezek között vannak bőven olyanok, melyek megkérdőjelezik a jedik igazságait, és megértőbbek a sithekkel és a Birodalommal szemben. Örültem, hogy a Rugó Van ezt tovább vitte, és nem olyan egyértelmű, kik a jók. Én a játékokban is ezt szoktam meg az évtizedek során, hogy választhatunk, orientálódhatunk, mivel nem annyira adott, hogy az Régi vagy az Új Köztársaság csupa jófiúkból áll. Sőt ha nem feltétlenül meseként, hanem egy háborús kalandfilmként nézzük a Star Wars-világot, akkor reális, hogy vannak politikai intrikák benne, és a lázadók között is van klikkesedés. Lehetne aktuálpolitikai párhuzamokat is vonni, de nekem mondjuk leginkább a hatvanas évek parlamentális és extraparlamentális erőinek a küzdelme jutott eszembe. Pl. Olaszország, ahol ugye kereszténydemokrata, jobbos kormány volt hatalmon, a szélsőjobb viszont ugyanúgy szervezkedett a hatalom ellen, mint a szélsőbaloldali terroristacsoportok. :D Ez az ideológia káosz tök jól előjön a Rogue One-ban is, melynek részesei a főhősök is.

Én egyedül Jyn karakterét sajnáltam, hogy elég felszínes lett főhős létére. De pl. az Orson hadnagyban pont az tetszett, hogy bár a felszínen egy arrogáns gonosz, azonban neki is van tragikus hős vonása, hiszen képtelen előrelépni a ranglétrán, és ezért is "gonoszkodik", hogy nyaljon Vaderéknek az előléptetés végett. Hogy aztán ugyanolyan porszemként pusztuljon el Tarkin parancsára a fináléban, mint a lázadók, akik ellen küzdött.

Én szeretem az ilyen komplexebb dolgokat, és ez a Star Wars-film jó példa arra, hogy a mainstreamben is működhet ez, nem feltétlenül válik valami "köldöknézős művészfilm"-mé, ha összetettebb karakterekkel dolgozik.

2016-12-15 21:25:38 Ugor (5) #65

Hát eleinte eléggé szenvedtem attól a tudattól, hogy vannak a jók, meg a jók között a nem annyira, meg a még jobbak... eddig inkább tiszta, fekete-fehér karaktereket szoktunk meg ezekben a filmekben, a nem tudom, ki kicsoda meg más filmekre volt jellemző. Egyébként fantasztikus, hogy mennyi utalás, kikacsintás van benne korábbi nagy filmélményekre.

2016-12-15 21:13:07 Tenebra (4) #64

Érdekes, nekem a felütés tetszett a legjobban a finálé mellett. Bár az egy kicsit kusza volt eleinte, hogy ki kit miért keres.

előzmény: SentryD (#63)

2016-12-15 20:21:51 SentryD (4) #63

Épphogycsak kiértem a teremből, még meleg a fenekem után a moziszék. Hát el is ájutam, meg nem is. Az elejére alig emlékszem, bóbiskoltam, elbambultam, csak a mellettem ülő lázas Facebookozása ébresztett fel, mert a maximum fényerő a moziteremben ugye alapkellék mindenkinek. A lényeg, hogy őt sem kötötte le a felvezetés, ahogy a többieket sem, ketten ki is mentek, bár elég sietve, megeshet, hogy valami más van a dologban. Egészen az utolsó 30 percig, nekem, mint abszolút nem SW fannak csak unalmas és egyszerű hömpölygés jellemezte a filmet, ugyanolyan alulról középszerű élményt nyújtva, mint a hetedik rész egésze. Na de azzal ellentétben itt a végére beindultak a dolgok, és sikerült egy igazán katartikus befejezést kanyarítani a játékidő végére, azért megérte, az ötös. Addig meg gyenge 3, ez átlagban nálam egy négyest ér.

2016-12-15 15:07:09 Ugor (5) #62

Nem tudom, hogy tudok-e erről bármi értelmeset írni vagy egyáltalán kell-e erről bármit is írnom. Nem biztos. Van a gagyiság, ami utálok és ami általában eléggé irritál is. Az értéktelen ótvar, meg amikor hülyének is néznek hozzá. És van a gagyiságnak egy minősített, különleges, előre várt esete, ami például a Star Wars. De ez ellen nem küzdök, imádom! Ezt az egész fílinget, hogy ilyen lökött kis benzinkutas meg útkarbantartó ruhákban, hipertechnológia mellett prünty-prünty manuális vezérléssel csinál mindenki mindent, szeretem, hogy a jó mindig maroknyian van és szeretem, hogy mindig mindenki halálra sebesül, és majd az utolsó pillanatban önfeláldoz, és ment meg mindent és mindenkit! Amikor a lázadók flottája megjelenik bármelyik filmben magasztos szimfonikus zenére, hogy alakzatba rendeződjön és kétségbeesett csapást mérjen, potyogtak a könnyeim, és össze-vissza hadonászom, mint egy amnesztiát kapott elítélt, szerencsére nem ült mellettem jobbról meg balról sem senki, szóval pofozhattam a levegőt kedvemre. És ez a film jobb, mint az Ébredő erő, bizony. Arany ötös, támadóalakzat felvéve, ionágyú bevet! Újranéz!

2016-12-15 09:47:14 Zalaba Ferenc (3) #61

Valamennyit segítenek a karaktereken az akcentusok, melyek azt az érzetet adják, hogy a galaxis hat sarkából jöttek össze a nagy küldetésre, de sajnos a legtöbb még eredeti nyelven is megmarad színtelennek, továbbá fura, hogy Galen Ersónak van akcentusa, Jynnek meg kislányként sincs. :)