Close Encounters of the Third Kind (1977) ☆ 👁

(Steven Spielberg)

amerikai-angol dráma, kalandfilm, sci-fi

3,7

2023-11-07 17:10:16 Xuja (4) #42

Lassú, kevés sztorijú, de nagyon látványos és abszolút nem blockbuster kategóriájú hard sci-fi jó rendezéssel és kellemesen borzongtató atmoszférával. Tény, hogy a történet eléggé kidolgozatlan, és a karakterek sem igazán emlékezetesek (Dreyfuss "megőrülős" inzertje azért aranyat ér, régen röhögtem ilyen jókat), de cserébe kárpótol az az egész filmet körüllengő és érzékletes ábrázolású félelemérzet, várakozás, csodálkozás stb., ami az emberekben van az idegenek érkezése miatt.

Az utolsó félóra egy nagyon szuggesztív, költői vizualitású kapcsolatfelvétel - ami tematikailag és filmes eszközök használatában is hasonló jelentőségű, mint amit a 2001-ben láthattunk a monolitok feltűnésével. Némi csöpögősség szorult bele azért, illetve Dreyfusson kívül nincsenek igazából szimpatikus karakterek (Truffaut fájóan statisztaszerepre szorul) - a rejtélyes lezárás után pedig több kérdésünk lesz, mint amennyi a film alatt volt.

2021-09-26 18:37:04 Norbert Simon (4) #41

Lassú film vagy talán inkább eljárt felette az idő. Azt a lelki folyamatot próbálja meg bemutatni nekünk ,hogy mit élne át az emberiség abban az esetben ha megjelennének a földönkívüliek. (Én biztosan meg lennék rémülve) Richard Dreyfuss nagyon jó választás volt a szerepre. Valahogy nekem a Truffaut még inkább elnyerte a mellékszerepében a tetszésemet. Drámai történet, látványos, tartalmas, kissé naív de mindenképpen érdemes nem kihagyni.

2017-02-01 01:07:02 tomside (3) #40

Lassú, életigenlő, optimista sci-fi. Családi film.

2017-01-31 23:16:50 csabaga (4) #39

Köszi.:)Az a zene mindig kilógott egy kicsit a filmből,most már tudom az okát.

előzmény: guybrush (#38)

2017-01-31 22:48:56 guybrush (3) #38

Fun fact: A tesztközönségnek vetített verzióban még a Pinokkióból ismert a When You Wish Upon a Star szólt a végefőcím alatt. Igen, az éneklő tücsökkel! Mert nem csak, hogy Spielberg kedvenc száma, de annak hatására csinálta meg a filmet is. Később az 1980-as Special Editionhöz abból készített Williams egy nagyzenekari változatot.

2017-01-31 21:47:55 csabaga (4) #37

A napjaink általad kedvelt sci-fi filmjeit várod el ettől a maga idejében korszakalkotó,bár nem hibátlan alkotástól.:)A film a megszállottságról és a nagy rendező, Truffaut által képviselt tudományról szól.Itt van közös nyelv,persze Kodályon lehet mosolyogni,akárcsak a listázott eltűnt embereken vagy a vallási kiképzésen.Viszont a földönkivüliek végre nem ellenségesek,bár nem volt szerencsés megmutatni őket az UFO sztereotípia szerint.A végefőcím zene viszont remekül sikerült.Spielberg itt még nem fullasztotta szentimentális giccsbe a történetet.Ma már a házaspár együtt sétálna be a hajóba...

2017-01-31 21:17:56 ChrisAdam (3) #36

Hát, ha mondjuk 4-5 évvel ezelőtt látom, sok-sok űrlényes film előtt, akkor most lehet oda-vissza lennék. Bár lehet úgyis megakadt volna a torkomon.
Nem mondom, hogy rossz film, mert a közepe zseniális, feszültséget rettenet jól kelti, a kíváncsiság borzasztóan nő és csak nő, hiába gondoltam ezer sablonos dologra (ami aztán be is igazolódott), pokolian kíváncsi voltam a sok-sok kérdés válaszára. A lassú tempó miatt mégis pörög, különös dolgok történnek benne, végig baromi jó dolgok vannak, de szörnyen rosszul kezd és kis túlzással értékelhetetlen, nagy bullshit a vége is.

Feszül, feszül a húr, a sok kérdés gyűlik, várunk a nagy végkifejletre, a nagy bummra... és aztán nagy semmi. Mathio (egy hozzászólással lejjebb) spoileres kérdései válaszok nélkül maradnak a levegőben. Nem kellett volna természetesen mindet megválaszolni, de legalább a lényegesebbeket nem kellett volna kihagyni. Persze így van egy nagyon szép, giccses, pátoszos finálé, amiben szintén jó sok hülyeség van és kész, stáblista, le lehet húzni a rolót, a nézők meg gondoljanak, amit akarnak.
Ha űrlény lennék, nem egy csapat kikent hivatalnokkal és technikussal szeretnék találkozni, hanem mondjuk az emberekkel. És, ha találkoztam egy maroknyi emberrel, akkor nem mennék haza, hanem mennék tovább. Vagy, várjunk, miért is jött a földre az idegen űrhajó? Megtornáztatni az elrablottakat? Remek kis trip lehetett, baromi nagy értelmet ad a filmnek. Ja, és: az űrlények is Kodálytól tanulnak?

Igazából eszembe jutott a film alatt az Arrival, annak volt ilyen különleges hangulata és az is hasonlóan szedte, gyűjtötte a feszültséget bennünk, a kommunikáció központi szerepet játszik benne, de míg az Arrivalben egy igen nagy katarzist kapunk a végén, válaszokkal, addig itt csak egy lagymatag fényáradatba öltözött találkozást, aztán mehet mindenki a dolgára. Ráadásul ott volt egy üzenet, egy igen komoly háttértartalom, metafora, itt meg egy nagy semmi, tényleg úgy érzem, sok mindenről nem szólt a film, amit üzen, az is nagy blődség és inkább felháborító, de titkon remélem, hogy nem direkt üzenet volt ez, csak amolyan félresikerült dolog: Ha idegenek jönnek, hagyd a picsába a családodat, ne is érdekeljen, csald meg csókkal a feleségedet, majd húzz el a végtelen csillagok közé a francba, hátra se nézz. Wat?

Két dolog van, ami az elejétől a végéig kifogástalan: Zsigmond Vilmos és a jó öreg John Williams. Előbbi pazar munkát végzett, rettenetesen jó megoldásai vannak és szenzációsan látványos beállításai vannak, a Star Wars labdába se rúghatott 1978-ban a gálán. Tegnap a Gyilkos túrát néztem meg, tök véletlenül esett ma a választásom erre a filmre, mindkettő Zsigmond munkája... John Williams meg az, aki. Nem is kell ragozni.

Mérges vagyok a filmre, mert sokkal többet ki lehetett volna hozni ebből, bár figyelembe kell vennem, hogy 1977-ben még nem az az év volt, amikor a minél zúzósabb mindfuck történeteket vitték vászonra, amiben katarzis és csavar egymást licitálják, itt inkább az akkori népnek egy audiovizuális orgazmust adtak, ennek is lehet tulajdonképpen nevezni a filmet, mert történetében és végkifejletében sok újat és különöset nem ad. Legalábbis 2017-ben, ha akkor látom, valószínű más véleménnyel lennék - de lehet, hogy már akkor is, ha sok híres űrlényes film előtt látom - eszembe jutott a Világok harca, ami mérföldekkel jobb, mint ez.
Annak ellenére, hogy mérges vagyok a filmre, biztos vagyok benne, hogy nem fogom elásni, sőt. Tényleg az operatőri munka és a középső egy óra az, ami van annyira jó, hogy még újranézzem valamikor a távoli jövőben, lehet akkor majd nem várakozok nagy katarzisokra és sokkal kellemesebben fogom megemészteni.
Így ez most egy hármas. 55%

2017-01-08 17:20:45 Mathio (2) #35

Azért néztem meg ezt a filmet, mert érdekelt, hogy Zsigmond Vilmos milyen operatőr volt.
Az operatőri munkában tényleg voltak érdekes és ügyes megoldások, de filmként semennyire nem állja meg a helyét, sőt.
Spielbergtől egyébként sem voltam soha elájulva, de ez a film tényleg olyan, mintha egy meggondolatlan tini írta volna: a karakterek és a motivációjuk teljesen kidolgozatlan, egy pillanatig sem akarok velük együtt érezni. A történet is tele van óriási bakikkal, a vége is nevetséges, igazából úgy az egész.
Csak ilyen félspoileres apróságok: miért égett meg az arcuk? ez miért fontos? miért kezdtek el a feltünedezni az ufók a lakosság előtt? mit csináltak? miért vitték el a srácot? miért csak ilyen rövid időre? a "kiválasztottak" miért lettek azok, miért pont ők? miért ilyen kidolgozatlan, hogy mi játszódik le a kiválasztottakban, miért a helyszínt próbálják rekonstruálni mindenképpen, teljesen idióta módon? mi ez a dallamkommunikáció?? komolyan a hat hangjeggyel és a lejátszás tempójával lehet jelezni az idegeneknek, hogy "nyithatjátok az ajtót!" és tényleg elég ennyit beszélni velük?
és a legfontosabb: hol van az a jel, ami alapján a "kutatócsoport" biztosra veszi, hogy nincs támadó szándéka az idegeneknek? mit méregetek a többi kutató? mi a csapat saját célja a találkozással??

na jó, abbahagytam, sokáig lehetne még sorolni miért értelmetlen ez a film, az égvilágon semmit nem adott hozzá az életemhez.
Lehet én vagyok túl fiatal (27) és nem veszi be a gyomrom a hetvenes éveket.

2014-07-10 03:20:18 Eddard Stark (3) #34

Szerintem semmi különleges nincsen a filmben. Tetejében még unalmas is. Spielberg-től többet vártam. De a vége azért egész jó lett.
10/4,7

2014-01-13 16:40:58 csabaga (4) #33

Igen,kezdetben jobb filmeket készített.Ez még szinte teljes egészében,vágás nélkül(leszámítva azt a vallási felkészítést)elmegy.
Persze már itt van egy gyerek,hiszen rendezőnk gyerekfilm rendezővé alakult fokozatosan.De nem esik gicses túlzásokba mint később.

Truffaut szerepeltetése nagy ötlet volt,nélküle a film sokkal kevesebbet érne.

Ezt becsülöm Spielbergben,a bálványainak lehetőséget és tiszteletet adott.

előzmény: Dynast Grausherra (#32)

2014-01-13 00:21:15 Dynast Grausherra (4) #32

Rá kellett jönnöm, hogy Spielberg korai filmjei nagyon tetszenek. A maga módján ez egy nagyon szép történet az idegenekkel való találkozásról, kissé naiv, és az amerikaik UFO-mítosza eléggé rányomja a bélyegét, de szerencsére nem túlságosan.
Spielberg persze nem megy mélyebb problémákba, de a végét már egyfajta szatíraként láttam magam előtt, bár nem nagyon hinném, hogy volt ilyen rendezői indíttatás.
Truffaut karaktere egyszer megjegyzi, hogy az idegenek meghívták az "UFO-hívőket", és pont ők nem lehetnek ott. Persze a hadsereg, meg kormányügynökök és társaik igen. Ahogy a viccben: "Csak a nép meg ne tudja." Elnézve az idegeneket, arra gondoltam, hogy rendben, a világban nagy felfordulást váltana ki, ha leszállna egy űrhajó (bár Lem Az aldebarán előőrs című szösszenetét olvasgatva ez sem olyan biztos), de ha én egy idegen helyre utaznék szeretnék normális, hétköznapi emberekkel találkozni, és nem egy csapat technikussal. Ebben a filmben olyannak tűnik az egész, mintha az idegenek elindultak volna egy óvodai kirándulásra, "Gyertek kicsik, megnézzük az Ördög-hegyet, mutatunk nektek néhány rednecket.", mire összefutnak egy gondosan válogatott fogadóbizottsággal. Bizonyára a kiskölykök is jobban élvezik azt, ha egy velük egy szinten lévő gyerekkel játszhatnak, mintha Kodály Zoltán zenéit kell játszaniuk egy csapat vigyorgó embernek, akik ettől marha fontosnak érzik magukat.
csabaga: Nekem az a vallási jelenet már belecsúszott a szatírába, csak nevettem rajta, mert úgyis tudtam, hogy az idegenek úgyis egy rendes fazont választanak, és nem a testileg-lelkileg felkészített űrmisszionáriusokat.

2013-07-28 17:24:57 csabaga (4) #31

Most néztem újra.Nem rossz,kár hogy a rendező szép municiót adott a UFO-hívőknek,és annak a milliónyi embernek,kik azt állítják,elrabolták őket...

Az a vallási felkészítés a végefelé igen kínos.

A zene viszont kiváló.

2012-10-01 21:53:36 Victor Vance (4) #30

A filmben szem és fültanúi lehetünk annak ahogyan egy földönkívüli faj megpróbálja felvenni velünk, emberekkel a kapcsolatot. A forgatókönyv nagyon jól működik, Spielberg ügyesen fűzi össze a fikciót a valósággal, az első néhány jelenetben furcsa dolgok történnek, rég eltűnt hajók, repülőgépek kerülnek elő a sivatagban, még mindig fiatal, második világháborús pilótákat találnak, majd az űrlények jelzik hogy itt vannak, ezután pedig egy csapat tudós próbál velük kommunikálni. Azonban míg a legtöbb amerikai filmben az idegenek azért jönnek a Földre hogy szépen leigázzák a bolygót és az emberiséget, itt cseppet sem erről van szó, csak annyiról hogy megpróbálnak minket tanulmányozni, megismerni. Mint Spielberg előző filmjeiben, itt is egy átlagos, középosztálybeli családos férfi kapja a főszerepet, az ő szemszögén keresztül ismerhetjük meg azt a fajta szenvedélyt és kíváncsiságot, amelyeket az éjszakánként az égen látott furcsa fények okoznak. Richard Dreyfuss nagyon jól alakítja a hétköznapi kisembert, akit teljesen megbabonáznak ezek a nem mindennapi jelenségek, és ahogy egyre inkább válik rögeszméjévé az igazság utáni kutatás. Ennek viszont családja látja kárát, a felesége már nem bírja elviselni a szenvedélyes és kicsit őrült, megszállott viselkedését. Így a mozi esetében nemcsak egy science fiction-ről, hanem családi drámáról is beszélhetünk.
Persze nemcsak a családi drámát kapjuk meg, hiszen közben egy másik szálon is fut a sztori, amelynek főszereplője a híres francia rendező (aki Spielberg kérésére játszik a filmben) Francois Truffaut, ő vezeti azt a kutatócsapatot, aki Kodály Zoltán zenei módszerével megpróbál kommunikálni az űrlényekkel. Tehát a színészek nem vallanak szégyent, eközben olyan jó dolgok segítenek megteremteni a hangulatot, mint a ’70-es évek amerikai kisvárosainak hangulata, vagy a korabeli díszletek, az űrhajók és a lények kinézete. Bár az igaz hogy a két órás játékidő alatt alig-alig látunk 1-2 égi tüneményt, na meg maguk a földönkívüliek is csak az utolsó percekben jelennek meg, így tehát korántsem egy gyors lefolyású filmről van szó, sőt néha kifejezetten belassul, inkább magára Dreyfuss-ra és családjára koncentrál, csak másodsorban a Truffaut csapatára, de kapunk még egy szálat, egy kisvárosi anya képében, akinek a fiát vitték magukkal. Az operatőri munkákat a méltán elismert Zsigmond Vilmos végezte s annak idején Spielberg kicsit őrületbe is kergette amiért azt kérte tőle hogy egy olyan természeti jelenséget filmezzen le, amely egy évben csak egyszer fordul elő. Tehát amit a kisfiú elrablásakor látunk az bizony nem trükkfelvétel, hanem maga a természeti csoda. Az sem elhanyagolható amit a mozi végefelé láthatunk, amikor az Ördög-toronynál feltűnnek az űrhajók, majd leszállnak. Abban az időben ezzel a filmmel látványban csak a Star Wars vehette fel a versenyt.
Be kell vallanom, szeretem Spielberg filmjeit, és ez sem volt rossz, valahogy mégis csalódtam. Kissé lassúnak tűnt a történet, pedig szeretem ezeket a paranormális, UFO-s töltetű produkciókat. Elismerem persze az érdemeit, és tisztelem az értékeit, végeredményben élveztem, de valahogy kicsit többet vártam ettől. Mindenképp újranézésért kiállt a közeljövőben, főleg hogy már tudom, megnézése előtt milyen filmet fogok látni.

2012-08-21 16:50:25 csabaga (4) #29

Volt amikor én is untam.Talán egyszer majd te sem fogod.:)

előzmény: bali113 (#15582)

2012-08-21 14:36:23 BonnyJohnny (4) #28

Teljesen nevetséges.

Ez meg a te véleményed. ;)

előzmény: bali113 (#27)

2012-08-21 13:43:53 bali113 (1) #27

Ez a te véleményed. Én nem voltam elájulva az operatőri munkától sem. Viszont, ha még ettől el is vonatkoztatunk, akkor is volt még 7 jelölés a díjon kívül. Rendezés? Filmzene? Női mellékszereplő? Hagyjuk már! Teljesen nevetséges.

2012-08-21 08:47:58 BonnyJohnny (4) #26

Szerintem ennek a filmnek a fényképezése van annyira jó (Zsigmond Vilmos), hogy megjárja az Oscar gálát, függetlenül a film milyenségétől (bár szerintem azzal sincs baj).

előzmény: bali113 (#25)

2012-08-21 06:31:40 bali113 (1) #25

Csatlakoznék az előttem íróhoz. Ezt a ,,filmet" nem is lehet másként értékelni, csak egy irdatlan nagy nullával. Unalmas,semmitmondó,idegesítő. Külön dühítő, hogy ez a semmi még Oscar gálát is megjárt. Nagyjából ennyit is ér ez az egész szenny ceremónia, mint amennyit ez a ,,film". Láttam sajnos jó pár nagyon rossz filmet, de ez a szemét az élbolyba tartozik. Kerülje, aki teheti!

2011-09-03 17:20:56 hunty (2) #24

Huuhúú de rossz film volt ez, ha valaki kérdezné, h miről szólt nem tudnám elmondani, és nem azért mert nem figyeltem oda, hanem azért mert nem is történt semmi az egész alatt.
10/3!

2011-05-26 00:17:28 BonnyJohnny (4) #23

Fura mód, eddig minden megtekintés alkalmával kevésbé találtam lassúnak, mint ahogy emlékeztem. :)
Most már határozottan csak a film utolsó negyven percét.
Amúgy Spielberget én se nem szeretem különösebben, se bajom nincs vele. (Bár a Schindler listája óta, a Ryan közlegény első 20 percét nem számítva nem nyűgözött le. :()

2010-01-24 21:39:49 budaik (3) #22

Nincs bennem előítélet. ha lenne meg sem vettem volna ezt a filmjét. Kíváncsi vagyok a filmekre, előítélet nélkül. De ahogy gondolod. Szerintem tényleg unalmas volt ez a film. Nincs mit tenni. Mint már írtam, inkább a Különvélemény. Remélem kielégített a válaszom :)

előzmény: deviant (#19)

2010-01-24 13:53:32 ronin07 (?) #21

"ha nem szereted, akkor nyilván előítéletekkel tele ültél le megnézni."

Nem kötekedni jöttem, esküszöm, de miért ne fordulhatna elő olyan, hogy a szemlélő a film nézése közben csalódik abban, noha az utolsó pillanatig reménykedett benne?

2010-01-24 13:44:51 critixx (4) #20

Én sem szeretem Spielberget, egyáltalán nem, ez a filmje mégis bejött. És először gyerekként láttam, jóval mielőtt tudtam volna, ki az a Truffaut.

előzmény: deviant (#19)

2010-01-24 13:42:12 deviant (5) #19

dehogy készültél. ha nem szereted, akkor nyilván előítéletekkel tele ültél le megnézni.

előzmény: budaik (#18)

2010-01-24 10:25:43 budaik (3) #18

ezt én is észrevettem :)
pedig készültem rá, hogy jó lesz vagy mi :)

előzmény: deviant (#17)

2010-01-24 10:09:53 deviant (5) #17

pierrot is szereti ezt filmet. érdekes, hogy truffaut miatt még a spielberget utálók is megnézik ezt a filmet, sőt, még tetszik is nekik. pedig ez a film a tipikus spielberget hozza, semmivel nem különb, más szellemiségű, mint a többi klasszikusa.

2010-01-23 19:11:45 budaik (3) #16

Nekem végülis mindegy kiért rajong, csak furcsa. Legalább tudja, milyen a jó film. :) Nekem csalódás volt ez a filmje. De nem tudom mit is vártam. Szép képek, E.T. szülei megjelennek a végén, közhelyes párbeszédek. Mindegy, egyszer jó volt :)

2010-01-23 19:06:27 critixx (4) #15

Persze én csak vicceltem. ;-)) Nem rajongok túlzottan Spielbergért egyébként, de ez a filmje ritka kivétel. Tudtommal nem csak Truffaut-t, Fellini-t is kedvelte. Kezdő rendezőként egyszer meglátogatta Rómában, és készített egy közös képet, ami utána évekig az irodájában lógott.

előzmény: budaik (#14)

2010-01-23 18:48:25 budaik (3) #14

Kb, én is erre gondoltam. Tudom, hogy gonosz felvetés, de ha rajongott, a francia rendező munkájáért, hogy hogy csak addig jutott el, hogy szerepeltesse egy filmjében. Mármint nekem Spielberggel a legnagyobb bajom, hogy nem tud mit kezdeni az emberekkel, az emberek lelki folyamataival, belső küzdéseivel. Na mindegy, köszönöm a válaszokat.

2010-01-23 18:46:01 critixx (4) #13

Ez engem is érdekelne.

Egy casting érdekes lehetett: "Átlagos külsejű, intellektuel benyomású francia színészt keresünk tudós szerepkörre."
- Neve? - François.
- Kora? - 45 év.
- Magassága? - 168 centi.
- Korábbi filmes tapasztalata?
- Hát, rendeztem és írtam pár filmet, némelyik egész híres lett, mint például...
- Jó, nem érdekel a hobbija. Mondja, képes megfelelő francia akcentussal kimondani, hogy "üdvözlet a Föld népétől"?
:DDDDDDDDDDDDDDDDD

előzmény: budaik (#11)

2010-01-23 18:41:26 deviant (5) #12

spielberg rajongott érte. felkérte, és truffaut elvállalta. én így tudom.

előzmény: budaik (#11)

2010-01-23 18:22:36 budaik (3) #11

Mondjuk az érdekelne, hogy hogyan került François Truffaut a projektbe. Erről van valami érdekes tudnivaló? Vagy csak ő is elment a castingra, mint a többiek :)

2010-01-23 17:37:53 budaik (3) #10

Nekem első nézésre is unalmasnak tűnt, inkább a Különvélemény :)

előzmény: terika (#5)

2009-10-26 20:22:18 Dió (4) #9

Állati jó indítás, az első fél óra székbe szegez, de utána az egyéni megőrülés folyamatának bemutatása már messze nem olyan jó...

2009-06-22 21:31:03 Tinuszka (5) #8

Örök kedvenc, már srácként is nagy hatással volt rám a moziban. Tényleg megunhatatlan. És nem a mesterkélten előidézett, hanem az igazi gyermeki kíváncsiság árad el az emberben. Remek, remek!

2009-05-08 18:48:06 acidphase (5) #7

meg hat inkabb blade runner elott nem után, mer ez korábban készült:)

2009-05-08 18:46:16 critixx (4) #6

Spielberg kevés jó filmjeinek egyike. :)

2008-11-06 13:56:21 terika (4) #5

Az a jó ebben a fimben, hogy az embernek mindig van kedve megnézni...nem válik unalmassá. A filmet átövező kíváncsiság meg olyan kellemes érzést ad az embernek. Bár az eleje sosem tetszett, az első pár perc. Egyrészt zavaros, zúgás, vihar stb. És pont a vihar miatt homályos a kép, így a kezdeti bonyodalom cselekménye is kicsit homályos. Mondom én, aki sokszor látta.
Viszont 1977-hez képest a Blade Runner után igenis ez egy jó alkotás. Ezt azért írom, mert olvastam sok helyen, hogy ehhez hasonlítják. Szerintem teljesen felesleges összehasonlítani a kettőt, mivel a kérdéskör nem azonos.

2007-05-05 21:03:38 deviant (5) #4

ne is mondd, akkor már tiszteletbeli francia újhullámos filmnek számítana.

előzmény: Ivan/ (#3)

2007-05-05 20:13:32 Ivan/ (?) #3

Képzelheted Godard esetén mennyivel nőt vona meg a film értéke...:)

előzmény: deviant (#2)

2007-05-05 19:59:43 deviant (5) #2

pierrot-nak csak megért egy kettest truffaut miatt. :)

2006-09-24 16:54:52 wayage (5) #1

A Jelek mellett ez a kedvenc földönkívüliekkel foglalkozó filmem. A cápa után meglepően barátságos történet, remek trükkök, s egy Zsigmond Vilmos...Szerintem Spielberg a legjobb filmjeit a 70-es, 80-as években csinálta. Ezeknek a filmeknek még megvan azaz igazi Spielberges hangulata.