Jaws (1975) ☆ 👁

A cápa

(Steven Spielberg)

amerikai horror, kalandfilm, thriller

4,0
★★★★☆
1051 szavazat
Szerinted:
?
☆☆☆☆☆

Robert Shaw karakterét eredetileg Oliver Reed játszotta volna, akárcsak a Nagy balhé c. filmben, de mindkettőt visszamondta. Később már sajnálhatta, hogy a Nagy balhé harmatgyönge folytatásával kellett beérnie.

Az "Ehhez egy nagyobb hajó kéne" c. azóta szállóigévé vált szöveget, Roy Scheider teljesen improvizálta és az Indianapolis tengeralattjáró valós történetének filmbe illesztése teljesen Robert Shaw ötlete volt.

Victoria Principal visszautasította Elen Brody szerepét.

Charlton Heston neve is szóba került a főszerepre.

A filmet 1985 junius 20-án mutatták be Magyarországon. 1988-ban Jelent meg film VHS-en feliratosan. A magyar szinkron 1990-ben készűlt a Magyar Televízió megbízásából. Majd 2005-ben készűlt egy újabb szinkron a DVD kiadáshoz az Active Kommunikációs Kft megbízásából.

A valódi nagy fehér cápát ábrázoló, tenger alatti jelenetet Ausztráliában vették fel.

470,653,000 dolláros világszerte termelt összbevételével 1975-ben minden idők legnagyobb bevételt elérő filmje lett. Addig a Keresztapa számított annak három éven át.

A F[[Sugarland Express]] után Zsigmond Vilmost is felkérték, hogy fényképezze Spielberg következő filmjét, de a magyar operatőr lemondta a felkérést, mert ostobaságnak tartotta a film ötletét.

Eredetileg Zsigmond Vilmos fényképezte volna Steven Spielberg alkotását, de a magyar operatőr lemondta a felkérést, mert ostobaságnak tartotta a film ötletét.

"Bár maga a film (és persze Peter Benchley regénye) elképesztő károkat okozott a tengeri ragadozók megítélésében, az állat szívverését utánzó „cápatéma” feszült lüktetése évtizedekre megihlette a thrillerek és horrorfilmek zenéit, illetve hangeffektjeit készítő szakembereket." (filmtett.ro)

"A cápa egyszerűnek tűnő, tulajdonképpen mindössze két hangra épülő alaptémája ráadásul olyan alapvető félelmeket ébreszt bennünk, amitől nem csak fenyegetve, hanem egyenesen kiszolgáltatottnak érezzük magunkat." (Verpeléti András)

Orosdy Dániel szerint "a leghatásosabb film, amit valaha egy halról készítettek."

Richard Dreyfuss-t George Lucas ajánlotta be a filmszerepre.

SPOILER!!!
Az eredeti tervek szerint mutatták volna, ahogy a cápa lerántja Alex Kintnert, a gumimatracos kisfiút. A jelenet így is kellően véres maradt, de az első verziót elvetették, mert túl brutálisnak ítélték. A neten azonban fellelhető egy-egy képkocka a törölt, ám sajnos sehol nem hozzáférhető jelenetből.

SPOILER!!!
Az eredeti tervek szerint Michael Brody (a rendőrfőnök fia) találkozása a cápával megrázóbb lett volna. A cápa felborítja a fiúk segítségére érkező férfi csónakját, majd el is kapja a férfit. Ezután a zsákmányával pont Michael felé úszik, aki ijedten kapaszkodik bele a holttestbe. A cápa métereken át tolja maga előtt a zokogó kisfiút, míg az nagy nehezen megszabadul a helyzetéből. Ez még inkább magyarázná, miért került Michael sokkos állapotba az eset után. A neten fellelhető erről egy nem túl jó minőségű, ám kétségkívül eredeti forgatási jelenet, ami sajnálatos módon a DVD kiadásokra nem került fel valamiért.

"Steven Spielberg mindössze 27 éves volt, amikor megrendezte a legendás horrort, és a Sugarlandi hajtóvadászat után ez volt a második mozifilmje, előtte a tévének dolgozott (első egész estés filmje, a Párbaj is tévéfilm). Azaz meglehetősen tapasztalatlan volt, és ez bizony meg is látszott a forgatáson. Óriási becsvággyal látott neki a munkának, ezért a fejébe vette, hogy a vízen játszódó jeleneteket nem a bevett módon, stúdiókörülmények között egy óriási medencében, hanem a nyílt tengeren veszi fel, ami mindig is a filmesek rémálma volt. A rendszeres viharos időjárás is rendre kiszúrt a stábbal, így a 4 millió dolláros költségvetés 9 millióra nőtt, és a végén már mindenki ideges volt. A Bruce névre keresztelt mechanikus cápával is alaposan meggyűlt a bajuk, emellett nevetségesen is nézett ki, de egy idő után rájöttek, hogy kevesebbet mutatnak az állatból, és inkább a feszültségre és a sejtetésre építenek. Végül a káosz nem látszott meg a kész filmen - soha nem látott sikert aratott, mi több, ezt tekintik az első modern blockbusternek." (port.hu)

""Ehhez egy nagyobb hajó kéne" - valószínűleg ez Spielberg klasszikusának legtöbbet idézett mondata. Pedig ez nem volt más, mint a stáb belső poénja, amit sokszor ismételgettek a forgatáson. A producerek nem bántak a stábbal túl bőkezűen, így amikor a nyílt tengeren forgattak, egy olyan kicsi hajót béreltek ki a számukra, amire alig tudták felpakolni a kamerákat, a lámpákat és a többi felszerelést. Később már akkor is ezt mondták, ha valami félrement - és ismerve a Cápa kaotikus forgatását, bizony jó sokszor félre is ment. Végül Roy Scheider sem fogta vissza magát, és olykor be-beszúrta a szövegébe. Az egyik benne maradt a filmben, és szállóigévé vált." (port.hu)

A film alapjául szolgáló regény írója (és a film egyik forgatókönyvírója), Peter Benchley is feltűnik a filmben egy aprócska szerep erejéig: ő a riporter a strandon.
Carl Gottlieb, a másik forgatókönyvíró szintén kapott szerepet: ő a helyi újság vezetője (a kompon fontoskodik a polgármester mögött).

A cápát Bruce-nak nevezték el, Spielberg ügyvédje után.

1985-ös bemutatóját követően 61,1 millió forintos bevételt ért el a magyar mozikban. Ennél többet addig csak az 1979-től játszott Csillagok háborúja és az 1982-ben debütált Ben-Hur termelt; mindkét filmet kétrészesként vetítették, vagyis dupla jegyárral - igaz, A cápára szóló jegyek is emelt összegűek voltak.

"A Spielberg-szörnyfilmhez írt zene egyúttal remekül példázza Williams vonzódását a 19. századi neoromantikához, a klasszikus filmzenére egyébként is nagy hatást gyakorló Csajkovszkij és Wagner zenéihez, főként ami az ún. vezérmotívumokat illeti – akármennyire távol esik A cápa egyszerű főmotívuma a dallamosabb zengésektől, Williams azt a Wagner nyomán kialakult filmzenei ideát követte, hogy a jól felismerhető, érzelmekre ható vezérmotívumok nem csupán egységbe rendezik a filmzenét, de nagymértékben hozzájárulnak a történet kidomborításához." (origo.hu)

"Sokak szerint a film felelős a cápavadászat népszerűségének növekedéséért is, ami a cápapopuláció észrevehető csökkenéséhez vezetett. A film előre nem látható negatív következményeire reagálva Peter Benchley, az eredeti regény szerzője, beismerte, hogy elhibázott és eltúlzott volt az, ahogy a cápákat ábrázolta, és életét – valamint A cápáért kapott jogdíjakat -- a cápák és a tengeri élővilág védelmének szentelte." (port.hu)

"A cápa az a film, amely Steven Spielberg karrierjét elindította, és egyben megteremtette a blockbuster műfaját, hála a 100 millió dolláros bevételének, amire korábban nem volt precedens. De nem sokon múlott, hogy nem bukás lett a vége. A film messze legsikeresebb eleme, hogy a főgonosz (a cápa), elég szemérmes, nagyjából négy percet mutatja magát a kétórás játékidő alatt. És bár ez talán csak a feszültség felépítését célzó tudatos döntésnek tűnik, nem erről volt szó. A produkciós csapat nagyon is szerette volna megmutatni a cápát, de a kellékesek és a maszkmesterek által kreált mű-ragadozó egyáltalán nem volt meggyőző. Szerencsére a vágó, Verna Fields közbelépett." (port.hu)

"Fields hozta meg azt a döntést, hogy minden olyan felvételt eltávolít, amelyen a jószág teljes egészében látható látható, és csak a kavargó víz, az agyarak és uszonyok snittjei, és természetesen a cápa szemszögét jelentő felvételek adják majd el a filmet. Sokak szerint ezzel nemcsak a filmet mentette meg, hanem a horror műfaját is átalakította. A cápa visszavette a zsánert a giccses Hammer horrorfilmektől, és megalapozta az olyan szörnymozik sikerét, mint az Alien, vagy mint a Halloween, és az általa elindított slasherboom." (port.hu)

"Sokan Spielberg 1975-ös klasszikusát, A cápát okolják azért, hogy az észak-amerikai cápapopuláció a becslések szerint 50 százalékkal csökkent. Egyes szakértők szerint a film ösztönözte a cápavadászatot, és Spielberg egy 2022-es interjúban elismerte, hogy ez lehet a helyzet. Bevallotta, hogy a mai napig sajnálja, és hibásnak érzi magát. A Shark Trust nevű szervezet vezetője szerint azonban Spielbergnek nem kell ennyire szigorúnak lennie magával szemben. Szerinte a film befolyását túlértékelik, és az igazi bűnös a túlhalászás." (port.hu)

"...1975-ös A cápa című filmjében számtalan baki és véletlen szülte megoldás található. Ráadásul ezek, úgy tűnik, sosem akarnak elfogyni. Ilyen az a pillanat is, amikor Chris Rebello karakterét egy cápatámadás után épp a kórházban tolja a betegszállító: a nagy izgalmak közepette szinte fel sem tűnik, de ha fenti videón figyelsz, többször is kiszúrhatod, hogy a hordágyat toló betegszállító képtelen megállni, hogy ne nézzen egyenesen a kamerába." (port.hu)

"...lehet, hogy nem a világ legjobb filmje volt. Viszont könnyen előfordulhat, hogy a világ legjobb moziélménye." (Q. Tarantino: Cinema Speculation, 192. old.)