Bone Tomahawk (2015) ☆ 👁

Csontok és skalpok

(S. Craig Zahler)

amerikai-angol horror, western

2018-06-28 20:13:26 slawter (5) #30

Nagyszerű, hogy be mertek vállalni egy ilyen filmet, és hogy ilyen remekül megcsinálták.

2018-05-24 01:50:02 dorothygale (5) #29

Hihetetlen, döbbenetes, félelmetes.
A HBO szerint „kalandfilm“. Végülis nézôpont kérdése.... volt benne kaland.... egy kevés. Mikor vége lett , még a sajàt àrnyékomtòl is féltem ....
Minden szereplô a helyén volt, jòl jàtszottak. K. R zseniális, és P W nem elôször mutatja meg profin képességeit. Egy dolog viszont ami negatîv. Kiszámîthatò volt ki lesz a megmentô....de talàn ez egy szàndékos elem. A sztori vegulis klasszikus . Mint a mesékben. A gonosz „sarkany“ elrabolja a gyönyörû „hercegnôt“ , akit egy szôke „herceg“ vagy lovag ,minden erejét összeszedve megment , bàrmi àron. A“ sarkany“ 12 fejét levagva....
Ennek ellenére ajànlom. Nem ezt vàrtam, egy sima kaland Western filmre gondoltam. Többet kaptam, de ez horror. 80%ban.
Port.hun is sima Western-ként jelölik .
Néhànyan nagyon megfognak lepôdni....

2017-05-26 08:39:59 Prüstü (4) #28

Eléggé rendben van ez a film.
Nekem kimondottan tetszett a lassú tempó, amit a rendező profin használt fel arra, hogy többet tudjunk meg a karakterekről, és sokkal nehezebben tudjuk végig nézni a finálét.

Ritka az amikor fényes nappali környezetben is ilyen brutális feszültséget tud teremteni egy film.
Érdekes kérdést vetett fel számomra, az a jelenet, amikor az éjszaka odalopódzó mexikóiakat agyonlövik, eszembe jutott hogy egy divatból felvett liberális, jóhiszemű, kellően naiv ember meddig húzná itt ezen a terepen, szerintem max. 15 percig nappal,
ez akarva akaratlanul végig futott az agyamon, és szerintem volt benne egy kis politikai visszhang is, persze nem tudjuk meg, hogy jól döntött –e John Brooder, ezért inkább csak elgondolkodtat, mintsem állást foglalna, ami így rendben is van.

A színészek mind rendben voltak, az operatőr is kihasználta a táj adta lehetőségeket. Masszív 4-es, kemény férfi film.

2017-05-25 11:25:42 lakatoszoltan01 (3) #27

A film kellően lassú a figurák bemutatására, a hangulat átélésére és átadására. Nekem tetszettek a figurák, a viselkedésük, a táj kopársága. Egyedül az nem tetszett, hogy ha valaki sebet kapott, akkor nem fájlalta, hanem macsóként annyiban hagyta. Ja, és minek is volt náluk 6 rúd dinamit?

Érdemes megnézni, mert valószínű elraktározódnak a jelenetek.

2017-02-15 00:21:38 kfiro (3) #26

Richard Jenkins és Kurt Russell viszi a filmet, de kissé lassan csorgadozik. Azt gondolom a középső rész nagyjából delete. Persze kell ez is a történethez, de kellett volna még egy kis spiritusz bele.

Jó szórakozást!

2017-01-30 21:58:56 Golyo (4) #25

A közepe a filmnek szerintem is leült, az egy erősebb mínusz. Azt pedig nem akarom tudni, hogy mi kell ahhoz, hogy ennyire beteg törzset találjon ki valaki. A végén a most inkább menjünk rész nekem nagyobbat ütött, mint bármi korábban.

2016-12-14 20:02:00 Dezsmant (3) #24

Amilyen ígéretesen indult a film, annyira vontatottá vált az azt követő egy óra, a végére jött vissza a film kezdeti hangulata és izgalma, maga a történet nagyon jó és nagyon egyedi, de sokkal többet ki lehetett volna hozni belőle.

2016-10-28 11:09:01 goromba (3) #23

Végtelenül érdekes alkotás, amely számomra a casting és a színészi játék diadala, mert ezek nélkül nekem 1, de lehet, hogy 2 osztályzattal rosszabb lenne.
Valahogy olyan, mint a Cowboys and aliens, csak más genyókkal.

2016-10-27 14:38:07 random117 (5) #22

Ütős kis film, a szokatlansága nagyon üdítően hatott a mostani filmek forgatagában. Haverokkal nézős, az asszony, barátnő, gyerek kerülje a mozit.
Kurt Russell át se öltözött a film forgatása után, egyenesen az "Aljas nyolcas" forgatására szaladt:) Mindkettőben hasonló karaktert alakít, megjegyzem nagyon, de nagyon jól csinálja!
95% a befejezés miatt.

2016-10-22 00:01:20 Hicks (4) #21

Ritka, mint a feher hollo.

2016-04-27 08:12:25 yahooboi (?) #20

Az utóbbi idők egyik legnagyobb hátraszaltóját pörgettem ki ezzel a filmmel. A nagy részét a párbeszédek tartják mederben, tegyük hozzá kitűnően. Sem a western, sem a horror nem a műfajom (tegyük hozzá, hogy horrornak azért nehezebb is nevezni az utolsó 20 percig). Ilyen jöhet még, bár gondolom a következő Zahler-filmre már lesz kassza és bele fog pofázni mindenki, akinek van benne 10 centje. Én azért adnék neki még egy esélyt a kis költségvetésben.

2016-04-10 22:37:46 dikalosz (5) #19

Nagyon rossz ezt látni

előzmény: Oscee (#18)

2016-04-10 22:33:42 Oscee (2) #18

Most megy a Titanic filmfeszten.

Kár volt érte pénzt adnom :)

előzmény: deathcode (#8)

2016-03-14 04:12:26 adikaland (4) #17

Kellemes meglepetés volt ez a western, vagy horror. Abban még nem vagyok teljesen biztos, hogy a horror mennyire volt szükséges. Ha az volt- mert mondjuk mást mit mutattak volna erről klánról-akkor is kirívó az az egyetlen egy attrakció nagy hentelés.
Mindenesetre annyira hihetőek voltak a karakterek végig, hogy egy kis félelem jót tett volna nekik, ha már ebbe a horrorba csöppentek a nyugisabb westernből.
Viszont a hangulat, a képek, a dialógok, a színészek,az akciók, a finom humor, az egész tempó, a dinamika...nah a végére összességében ez mégiscsak jó volt! 4esfölé

2016-02-12 17:33:54 qanic (5) #16

Remek film. A végén egy kicsit kevésbé félelmetes ellenfelekké váltak azok a micsodák, amit én egy kis hibaként érzékeltem a gépezetben, de még ezzel együtt is kiváló szórakozás.
12,11,10... A végén vajon tényleg elfogytak?

2015-11-18 18:45:48 Mikkey (4) #15

a vadnyugati filmek The Rovere :)
kemény mint tarzan talpa!

2015-11-08 15:33:36 tomside (4) #14

Látom, kicsit kifröccsent az ópium a képernyőből. :)

Elég eredeti lett a film, ajánlott.

előzmény: ifj. Ó. Posszum (#13)

2015-11-08 11:19:37 ifj. Ó. Posszum (5) #13

Jólvan, jólvan, teljesen igaz, a sövényeim az ő fejét ábrázolják majd! Karácsonykor meg kap jégszobrot, egy kisebbet, az 5 méteres Jenkins mellé.

2015-11-08 11:16:11 BonnyJohnny (5) #12

Én inkább S. Craig Zahler rajongó lettem. Remélem látjuk még a munkáját. Mondjuk em lepne meg, ha hamarosan az Marvel Cinematic Universe-ben rendezne.

2015-11-08 11:13:08 ifj. Ó. Posszum (5) #11

Mostantól Richard Jenkins fan lettem. Holnap rombolok be a gravírozós boltba, pólóra, tányérra, villára, wc kagylóra, mindenhova odagravíroztatom, kedden jön a helyi művészgyerek és tolja fel a falra a Jenkins freskót. De most komolyan, nálam mindent vitt, egy ilyen uncsi figurát ennyire izgalmasan és viccesen megcsinálni. Persze, persze, ehhez kell a jó író is.
Na meg Kurt Russel, ő is kap egy étkészletet, Mattheh Fox egy kispárnahuzatot, Patrick Wilsonos fájdalmas grimasza pedig a gipszemre kerül majd, ha neadjisten ficamodnék.
És a film, áááá, még le vagyok nyilazva, csont nélkül, vagyis hús nélkül zseniális.

2015-11-06 22:00:47 deathcode (5) #10

Én nem is azt magyaráztam, hogy azt a dinósat miért mutatták be, hanem ezt miért nem fogják :) szerintem.
Persze, ne legyen igazam.
De a még rövidebb magyarázat: profit!

előzmény: Korben (#9)

2015-11-06 21:46:39 Korben (4) #9

Ez a magyarázat nálam gyenge lábakon áll. Dinoszauruszok kora c. 'filmet' (imdb 2.9) bezzeg bemutatták, pedig senki nem volt kiváncsi rá. Meg még 1csomó pl. tudnék mondani. Nem hisztizek, csak zavar, h minőségi alkotások sokszor elkerülik az országunkat, a 'szemét' filmek meg jönnek, pedig nem kérte őket senki.

előzmény: deathcode (#8)

2015-11-06 14:56:28 deathcode (5) #8

Szerintem erre nulla az esély. Ez be fog jönni, illetve már bejött a kritikusoknak, de kasszát végképp nem fog robbantani, ráadásul a komoly húzónevek miatt elég borsos ára is lehet, úgyhogy kizárható.

előzmény: Korben (#5)

2015-11-06 12:51:41 VMVKWA (5) #7

Teljes mértékben egyetértek. Olyan rég láttam olyan filmet, ami az első pillanattól az utolsóig teljesen lekötött. A finálé nekem is kicsit vékonyka. 9/10

előzmény: Jason13 (#3)

2015-11-06 12:06:15 G-ergo (4) #6

Western-Horror... Láttunk már sok hasonló egyveleget, változó minőségekben, volt már a vadnyugaton vámpír, űrlény, démon, ect... Javát ezeknek jobban szeretné felejteni az ember, de itt egészen más a helyzet. Tehát Western-Horror... ez a megnevezése, de azért alapjában inkább az előbbi kategóriába sorolható. A ráérős tempó, a szereplők közti szikár kémia, és nyilván maga a környezet is ennek irányába tereli. Sőt, a történéseket generáló helyzet is ismerős hasonló mozikból. Eszerint, egy ismeretlen férfi csöppen egy átlagos vadnyugati kisvárosba, aki gyanút kelt, így hamar a fogdában köt ki. Azonban akik elől menekült megtalálják és nem csak őt, hanem a helyi doktornőt és a Sheriff helyettest is magukkal viszik. Ez a kényszer helyzet szüli azt a csapatot, akik elindulnak, hogy szembe szálljanak az ismeretlen ellenséggel.
És ez a csapat csodálatos. Úgy értem ezt, hogy a forgatókönyvnek és a színészeknek köszönhetően, egy ízig-vérig élő, lélegző karakterekből álló egység jön létre. Nincsenek papírmasé karakterek, mindenkinek múltja van, mindenki egyéniség. És a film kb. két harmada rájuk is hagyatkozik, amit nagyon jól tesz. Teljes mértékben működik. A párbeszédek csodásak, élhetőek, sokszor szarkasztikusak, öröm nézni, ahogy ezek kőkemény figurák összekovácsolódnak, hogy mire elérjék a céljukat, tényleges egységként működjenek, hogy valamilyen szinten készek legyenek szembe nézni az ismeretlennel. Ami rettentő félelmetes.
Itt jön képbe a horror vonulat. A barlanglakók rémisztőek, ridegek és jóformán arctalanok. Jönnek és pusztítanak. És ezt masszív erőszakossággal teszik. Ráadásul nincs kölönösebb zenei aláfestés, nincsenek túlzó hangefektek, itt a történések borzolják össze az ember idegszálait, minden annyira természetesen történik, nincs túl gondolva, félelmetesen realisztikusak ezek a szcénák. Erre végülis már a nyitó képsor is elkezdi felkészíteni a nézőt.
Tehát ajánlom. Rettentő jó mozi, szintén a semmiből, direct to dvd megjelenéssel. Idehaza még azzal sem. Pedig érdemes lenne rá.

2015-11-06 11:20:53 Korben (4) #5

Ezt a filmet nem mutatják be moziba Mo-on?

2015-11-06 09:17:06 BonnyJohnny (5) #4

Nekem nem hiányzott a hentelős vég a "nagyjelent" után. Ez ugyanis nem egy slasher, hanem egy (elég durva, de alapjaiban mégiscsak) western. Amihez illet ez a vég. Amellett azért nem teázgatós szópárbajban küzdenek meg, maradt vér és csonkolás a végére is.
Valamint egy boss karakter volt a barlanglakók között is, akivel bossfight sem marad el. :)

Amúgy meg egyet értek Jason13 véleményével. Gondolkozom a zseniális osztályzaton, amitől csak egy "annyira azért talán nem" érzés tart vissza., mintsem ésszerű érvek.

2015-11-05 20:21:47 Jason13 (5) #3

Be kell valljam, én nagyon szeretem azt, amikor két, egymástól távol álló műfaj keresztezi egymás útjait. Persze, a legtöbb zsánerkavalkád nem tud igazán kiteljesedni, hiszen a készítők általában két szék közé esnek és maguk se tudják, melyik motívumból mennyit kéne adagolni. De akadnak azért olyan szösszenetek, melyeknek sikerül a bravúr és úgy fűznek össze két műfajt, hogy a végeredmény egy jól kidolgozott, kerek egészet adjon ki.
A Bone Tomahawk című alkotás a horrort és a westernt próbálta háziasítani, a végeredmény pedig egy igencsak stílusos darab lett, ami az én tetszésemet majdnem teljes mértékben elnyerte.
A történet meglehetősen egyszerű. Egy kisváros nyugodt éjszakáját megzavarja egy csavargó, akit a seriff hamar lerendez egy jól irányzott lövéssel. A gazfickó sebe nem komoly, így a rend őre szól a helyi ápolónőnek, hogy reggelig foltozza össze a férfit, hogy ki tudja kérdezni, miben sántikál. Azzal a nőt ott is hagyja a fogdában helyettesével. Napkeltekor azonban arra lesznek figyelmesek hőseink, hogy a három személy eltűnt. Mint kiderül, egy veszélyes indián törzs ragadta el szerencsétleneket, így a seriff másodlagos helyettesével, az ápolónő sérült férjével és egy szűkszavú pisztolyhőssel indul útnak, hogy kiszabadítsa a foglyokat.
A sztori rendkívül egyszerű, ezzel viszont nincs semmi baj. Tökéletesen passzol a film szikár stílusához és kimért tempójához. Itt nincsenek elkapkodva a dolgok, hosszan elnyújtott jelenetekben vázolják fel nekünk a készítők az alaphelyzetet és kb. a 40. percnél jutunk el odáig, hogy elinduljon a kisvárosból a felmentősereg. Ennek ellenére én egy percig nem éreztem úgy, hogy a cselekmény leülne.
Ez annak is köszönhető, hogy a karakterek rendkívül alaposan ki lettek dolgozva, ahogy a közöttük lévő kapcsolatok is. Erre pedig még rátesz egy lapáttal a remek színészi játék. Kurt Russel a kisujjából kirázza a kemény, de igazságos seriff karakterét. Patrick Wilson is hozza a formáját, mint sérült, de elszánt férj, azonban az én két kedvencem Richard Jenkins és Matthew Fox volt. Előbbi a seriff féleszű segédjét formálja meg, utóbbi pedig a profi pisztolyhőst, aki gyűlöli az indiánokat.
A 4 fős felmentősereg egymáshoz fűződő viszonya nem csak feszültséget, de némi humort is eredményez, mely leginkább az előbb említett személyeknek köszönhető. De az a néhány vicces beszólás és poénos képsor, ami akad, egyáltalán nem lóg ki az összképből, sőt, inkább még jobban egyben tartja a nem mindennapi hangulatot.
A horror elemek leginkább a játékidő háromnegyedénél jelentkeznek, ahol hőseink megérkeznek az indiánok területére. Itt aztán végérvényesen elszabadul a pokol és olyan vérengzéseket kapunk, melyektől még az én szavam is elállt. Pedig láttam már ezt-azt, de a készítők annyira naturalisztikusan mutatják a gyilkosságokat és csonkításokat, hogy azok még a gyakorlottabb nézőkön is kifoghatnak.
Az operatőri munka pedig rátesz még erre egy lapáttal, hiszen nem fordul el akkor, mikor roppannak a csontok és ömlik a vér. Nem, helyette inkább nyugodtan mutatja az embertelen brutalitást, mintha az mindennapos lenne. És ez azért annyira megrázó, mert olyan karakterek kerülnek át kíméletlen utakon a másvilágra, akik már közel kerültek hozzánk.
A feszült, néhol már torokszorító atmoszféra is azért tud kiteljesedni, mert miután sikerült szimpatizálni a figurákkal, szinte bármelyik pillanatban leszakíthatja a fejüket egy balta.
Egyedül a finálé okozott számomra kisebb csalódást, mivel azt a készítőknek sikerült egy kissé elnagyolni. Az addig felépített feszültség nem tud igazán érvényesülni az utolsó képsorokban, köszönhetően a gyorsan elvarrt szálaknak.
Összességében azonban számomra az év egyik legmeghatározóbb alkotása a Bone Tomahawk. Szikár, szinte az ember bőre alá bekúszó atmoszférája, feszült, egyben brutális képsorai, ügyesen kidolgozott karakterei és a cselekményben jól elhelyezett poénjai miatt biztos nem fogom elfelejteni egyhamar.

2015-10-31 03:20:37 Rorschach (4) #2

Elsőfilmes rendezőtől a Bone Tomahawk igazán ígéretes eresztés. Talán túl hirtelen jött a befejezés ahhoz, hogy indokolja a több mint két órás játékidőt, valamint kissé súlytalannak is éreztem (erről majd kicsit később), ugyanakkor megfogott a film azzal, hogy az író-rendező nem szégyellte parkolópályára rakni a rémisztgetést a karakterépítés érdekében. Ez annyira szimpatikus, amennyire ritka szokás, és maximálisan jó döntés volt, mert a karakterek egyrészt marha jól ki vannak találva, másrészt nagyon szépen működnek együtt; Matthew Fox is nagyon jó, de Richard Jenkins könyves majd cirkuszos eszmefuttatásai azok, amik aztán tényleg rohadt emlékezetesre sikerültek.

Nem is értem, hogy kerülhetett ilyesmi westernfilmbe, horrorba meg aztán pláne. Engem arra kondicionáltak, hogy szikár kiállású pisztolyhősök és üresfejű szerencsétlenek vesszőfutását nézzem az ilyen filmekben, erre fel itt rendesen megírt karakterek vannak, micsoda botrány :)

Ami tetszett még, hogy igyekeztek kerülni mindkét műfaj nagyon nyilvánvaló közhelyeit, a film a saját keretei közt totál hihető és még csak nem is annyira kiszámítható (a nyakamat rá mertem volna tenni, hogy Jenkins karaktere otthagyja a fogát egy teátrális, könnyfakasztó jelenetben, és nem!), valamint a vérbőség is meglepett.

És akkor visszakanyarodnék a súlytalan végjátékhoz. Látjuk ugyebár, ahogy szerencsétlen gyereket hosszában szedik ketté, mint a disznót, és ez a jelenet hiába baszott kemény (elnézést, de ami baszott kemény, arról ki kell mondani, hogy baszott kemény), azt hittem, ez a kezdete lesz valami kompromisszummentes hentfesztnek, ami rémálmaimban fog kísérteni... de nem, ez maga volt a sokkolóan brutális nagyjelenet. Erre a fennmaradó játékidőben már meg se próbál rálicitálni a film, valamint a végső megmentés is kissé túl zökkenőmentesre sikerült, ezért tartom a megoldást kissé súlytalannak.

Az sem segített, hogy a Neil Marshall barlanglakóit idéző fenevadak arctalan statisztának tűntek, s nem volt egyetlen karakter sem köztük - bár lehet, hogy így a legjobb, és egy "bossz" klisébe rántotta volna az egészet.
Összességében nagyon tetszett, a színészek-író/rendező gondoskodtak arról, hogy a csapatdinamika elvigye a hátán az egészet, de ezen túlmenően sem szűkölködik érdemekben a múvi.

Muszáj kiemelnem így utoljára, hogy milyen beszarás jó angolt beszélnek a filmben. Nem vagyok a téma szakértője, de nekem, mint laikusnak, autentikusnak tűnt egyrészt, másrészt néhol olyan modoros és kifinomult a hangnem, hogy öröm volt hallgatni. A Grand Budapest Hotel óta nem láttam filmet, ami ilyen kegyesen bánt volna az angol nyelvvel, jól esik néhanapján az ilyen.

2015-10-25 18:35:50 deathcode (5) #1

Amolyan No Country for Old Men, ami fullba nyomja a westernt meg a horrort. Nálam toronymagasan az év filmje.
Jó, akkor nem nókántri, tökmindegy.
Huh :O