Battleground (1949) ☆ 👁

Csatatér

(William A. Wellman)

amerikai dráma, háborús film

4,3

káplán: Nemsokára itt a karácsony, és mi itt, a gyönyörű Bastogne-ban élvezzük a téli sportokat. (A katonák nevetnek.) Íme a sorsdöntő kérdés: szükséges volt-e idejönnünk? Igyekszem megválaszolni e kérdést. Nos, nézzük a tényeket. Senki sem akarta ezt a háborút, csak a nácik. Sokan próbáltak elbánni velük, és sokan közülük elestek. Milliók haltak meg, kizárólag azért, mert a nácik a halálukat akarták. Így tehát a végén nem maradt más, mint hogy mi vegyük fel velük a küzdelmet. Van ennek a történetnek egy nagy tanulsága, és ha annyi nehézség árán megtanultuk, sosem fogjuk elfelejteni. Többé nem szabad megengednünk, hogy egy felsőbbrendű faj, vagy eszme vagy, akármi elég erős legyen ahhoz, hogy fenyegesse a szabad világot. Elég okosnak és keménynek kell lennünk már az elején, hogy eloltsuk a tüzet, mielőtt terjedni kezdene. Tehát a válaszom: igen, szükséges volt idejönnünk. Ahogy majd múlnak az évek, sok ember felejteni fog. De ti nem. És ne hagyjátok soha, hogy bárki azt mondja, pancserek voltatok, mert harcoltatok a fasizmus ellen! Most pedig, ha a fritzek is úgy akarják, imádkozzunk: mindenki a maga maódján, a maga istenéhez.