Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983) ☆ 👁

Star Wars VI. rész: A Jedi visszatér

(Richard Marquand)

amerikai akciófilm, fantasy, kalandfilm, sci-fi

4,3

2021-11-22 02:06:24 Doc (4) #152

Jó film. Az A Birodalom visszavág jobb, de ez is kényelmesen alázza a későbbi Star Wars filmek nagy többségét.
Bár az ewokok nélkül ellennék, legalább nem cukiskodtak, hanem harcoltak. És ez nagy különbség.

A szellemcserétől viszont egyszer gutaütést fogok kapni.
Vagy attól hogy lemaradtam a 2018-as vetítésről...

2018-11-15 20:04:48 ChrisAdam (5) #151

Programajánló szombatra: Vetítés a Pólus moziban. Eredeti, feliratos, felújítatlan változat. Ahogyan 1984-ben látta a közönség.

2018-01-09 22:18:19 Fatupi (4) #150

Jóóól van, jóóól van :D

2018-01-09 22:11:09 ChrisAdam (5) #149

Mi nagyon jókat egyetértünk. :D

előzmény: Fatupi (#148)

2018-01-09 22:09:03 Fatupi (4) #148

De látom, már leírták előttem :D

2018-01-09 22:07:21 Fatupi (4) #147

Szerintem ez hasonló a hetedik rész párbajához, a döntő faktor nem a fénykardtudás volt, hanem Vader lelkiállapota. Éppenséggel ha Luke nem az ő fia, akkor könnyűszerrel elintézte volna őt.
A RotS eseményei nyomán Vader mindent elvesztett (ezt a lelki válságot a Sötét Nagyúr című könyv remekül bemutatja - sajnos ma már a Legendák része), a felesége meghalt, a jediket és Obi-vant árulónak tartotta, és arra is rájött, hogy csak egy eszköz volt Palpatine kezében, aki kihasználta az őrjöngését és az elvakultságát. Vader később konszolidálta magát a sith-ek útján, elásta magában Anakin Skywalkert, és a halottnak hitt fia hatására újra felidéződött neki valami egykori személyiségéből. Azért nem győzött a párbajuk során (szerintem), mert nem is akart győzni, végig vívódott magában a fia és mestere között. Egy vérbeli sith ugyanúgy nem foglalkozik a lelki kötődéseivel, mint egy jedi- de jól tudjuk, Vader se jedinek, se sith-nek nem volt való, hisz ahogy az örök mantra mondja, ő volt a Kiválasztott, aki egyensúlyt hoz az Erőben. És míg Vader nem tudta, hogy mit akar, addig Luke abban a pillanatban pontosan tisztában volt mi a célja: hogy apja ne jusson el Leiához.

előzmény: MicaHiro (#141)

2018-01-09 21:59:52 BonnyJohnny (4) #146

Nem tudom. Itt valahogy kevésbé lóg ki a lóláb. És ez most nem nosztalgia mondatja velem.
Az lehet, hogy ezek a filmek sokkal meseszerűbbek. Hogy itt a parasztgyerek legyőzi a gonoszt, konkrétan elvárás.

2018-01-09 21:59:42 ChrisAdam (5) #145

Ráadásul Kylo-nak komoly sebesülése volt, mentálisan se volt stabil, éppen akkor ölte meg az apját, stb. De persze így sem érthető. Viszont Luke esetében egyébként érdekesebb a kérdés: azt hiszem, a kánon szerint a Birodalom után nem tért vissza Yodához Luke, csak a Jedi visszatérben, amikor már nem tréningelt. A legendák szerint viszont visszatért rögtön a bespini ütközet után, ahol egy teljes évet töltött Yoda mellett, tanulással. Így már érthető lenne az is, hogy Vader miért mondja, hogy erős lett a fiú és hogy miért is győzi le.
De ami viszont biztos tény: Vader azért volt "gyengébb" ellenfél, mert egy pillanatig sem akarta legyőzni Luke-ot, de még csak megsebesíteni se. Az ő feladata az volt, hogy maga mellé állítsa és habár Luke szándéka is ez volt, egy pillanatig mégis túllépett ezen: amikor nekiesik azelőtt, hogy levágná a kezét Vadernek. (Amikor megérinti a sötét oldal.)

előzmény: Mizi (#143)

2018-01-09 21:54:16 MicaHiro (5) #144

Megelőztél, én is épp ezt készültem megírni :)

előzmény: Mizi (#143)

2018-01-09 21:51:00 Mizi (5) #143

De Kylo nem egy Vader. :)

2018-01-09 21:49:01 BonnyJohnny (4) #142

Pár év jediskedés az pont pár évvel több, mint ami Reynek van. Ha belegondolsz, az ötödik részben Luke sokkal tapasztaltabb jedi volt, mint Rey, mégis elbukott.

előzmény: MicaHiro (#141)

2018-01-09 21:39:51 MicaHiro (5) #141

Srácok, elgondolkoztatott a párbeszéd, ami az Utolsó jedik topicjában zajlik.
Hogy a fenébe van az, hogy Luke, pár év jediskedés után le tudja győzni párbajban azt a Darth Vadert, akinek évtizedes tapasztalata van az erő és a fénykard használatában, és galaxisszerte rettegték nevét?
Milyen logikátlan, teljesen irreális vacak ez?

2017-12-21 21:06:13 miraculum (4) #140

Ha egy mai film úgy végződne, hogy Palpatine császárt, aki megölte Darth Plagueist majd évtizedeken keresztül egy rendkívül agyafúrt cselszövést végrehajtva egy ócska nabooi szenátorból egyeduralkodóvá küzdötte fel magát, miközben az egész Jedi-rendet a földdel tette egyenlővé valamint egy gigászi hadsereget és szuper bolygópusztító fegyvereket kifejlesztve tette betonbiztossá a hatalmát, egy béna kacsaként fetrengő Darth Vader ledob a trónterem kellős közepén tátongó kilométeres szellőzőaknába, miközben ő azt sem mondja hogy fapapucs, a moziból kijövő rajongók televernék karókkal az értékeléseket, és a harmadik héten már nem menne senki moziba, valamint 4,3 helyett 3,5 körül állna itt az értékelése maximum. És ez még csak egy momentum volt csak. Változnak az idők, na.

2017-12-09 23:33:59 qmpp (4) #139

Igen. Úgy van összerakva különböző forrásokból a trilógia eredeti változata. A színvilága nekem nem tetszett. Nagyobb méretű tv-n meg gondolom, látszanak a felskálázott részek. Mindenképpen dícséretet érdemel. Rohadt nagy meló lehetett .

A Team Negative 1 által készített változatokra érdemes még ránézni. Ők eredeti 35 mm-es anyagból dolgoznak.

2017-12-05 20:10:06 BonnyJohnny (4) #138

Ez már OFF topic, de nekem, mivel minimum tíz éve láttam utoljára szinkronosan az eredeti trilógiát, és azóta sokszor eredeti nyelven, ezért legjobban James Earl Jones hangja visszhangzik a fejemben, ha Darth Vaderre gondolok. A magyar hangok közül pedig a Kristóf Tibor féle Darth Vader az EpIV-ből. Nem tudom miért, hiszen régen láttam, és azóta sokszor láttam (hallottam) Hollósival (azt hiszem két különböző verzióban is) és azután eredeti hanggal. Talán (valószínűleg) azért, mert én azzal ismertem és szerettem(?) meg a karaktert. Furcsamód Hollósi hangjával nem is tudom felidézni magamban.

2017-12-05 19:20:05 csabaga (3) #137

Most nézem,négy különböző magyar hangja volt.Ebből nekem az V. epizód mozis szinkronja,Nagy Attila maradt meg,bár sohasem értettem,minek kellett pont ezt leszinkronizálni a trilógiából.

2017-12-05 18:58:07 critixx (3) #136

Számomra is mindig a '95-ös verzió szinkronja marad az "igazi" Star Wars szinkron. Lehet ez csak azért van, mert gyerekkoromban így láttam/hallottam a legtöbbször. Illetve, tudom, hogy általában Kránitz Lajost szokták a "tökéletes" Vader szinkronhangnak tartani, de számomra mindig Hollósi Frigyes marad az "igazi".

2017-12-05 18:48:38 dikalosz (5) #135

Nem, hanem irtózatosan gyenge :). Ha jól emlékszem az RTL-en már ezt a szinkront lehetett elkapni. Vader kb. alt hangszínen való megszólalása teljes döbbenet.

2017-12-05 15:29:05 BonnyJohnny (4) #134

A harmadik szinkronról pedig jobb, ha nem is beszélek...
Hangalámondás? :D

előzmény: dikalosz (#132)

2017-12-05 14:51:44 ChrisAdam (5) #133

Hallottatok erről? Flake pont a minap ajánlotta figyelmembe.

2017-12-05 14:10:20 dikalosz (5) #132

Hát ezt sajna nem tudom, de tekintettel arra hogy egy videófájlon van rajta mind a három, nem hinném. Egyébként a VHS-en általunk megszokott verzió a második (1995-ös). Az eredeti szinkron 1981-es, az egy kicsit furcsa nekem. A harmadik szinkronról pedig jobb, ha nem is beszélek..

2017-12-04 07:30:04 BonnyJohnny (4) #131

Nekem is megvan az eredeti, eredeti nyelven, de látszik, hogy nem DVD (pláne BR) rip.
Igaz, én inkább nézem gyengébb minőséggel, de egy képkockányi javítás nélkül (végülis én ezt a trilogiát VHS-en ismertem meg :D).

Amúgy a három magyar szinkron nem három különböző verzióhoz készült?

előzmény: dikalosz (#130)

2017-12-04 03:03:34 dikalosz (5) #130

Nekem meg van az eredeti trilogia mind harom reszenek az eredeti valtozata, 4 hangsavval (eredeti nyelv, 3 magyar). Ugy latszik aranyat er, latom hogy romma*** utolag ezt is..

2017-12-03 23:26:14 Mizi (5) #129

Mindennek a legalja szerintem a filmvégi "NE!". A trilógia legjobb, legepikusabb jelenetét b*ssza tönkre. És most már a TV-ben is ezt a változatot adják le. Szégyen.

előzmény: noresz02 (#124)

2017-11-03 17:15:37 Mizi (5) #128
2016-12-13 15:34:50 Fatupi (4) #127

Engem személy szerint a 6. rész űrcsatája már nem kötött le annyira, mint a Halálcsillagon és az Endoron történtek, hiszen ott úgy is tudtuk, hogy sikerül újra elpusztítani, nem volt súlya a történéseknek. (A 7. részben pedig már nagyon oda se figyeltem, a Han-Kylo-Rey-Finn négyes sokkal izgalmasabb volt.)

2016-12-13 15:07:35 BonnyJohnny (4) #126

Azzal egyet értek, hogy lehet, hogy az nem fájna, ha csak az lenne.

2016-12-13 14:16:53 ChrisAdam (5) #125

Elfogadom ezt a nézőpontot, egyet is értek vele. Mondom, az eredetit preferálom, de ugyanakkor a Special Editiont se vetem meg abból a szemszögből, hogy korszerűsítsék hangilag, képileg, amit egyébként számtalan film esetében megcsináltak. A Special Edition azokban a baromságokban bukik el, amit itt a kommentem alatt láthatunk. Förmedvény. Ezek nélkül - tehát csak képi minőség javításon és hangkorrektúrán átesett Special Editionnel talán nem is lenne bajunk. A világnak Han Solo fáj, CGI Jabba fáj, éneklő buzik fájnak, Mos Eisley fáj, nem pedig a megerősödött színek, a fakó, szemcsés kép helyreállítása. Csak Lucas nem állt meg ott.

2016-12-13 12:07:03 noresz02 (5) #124

Ez volt mindennek a legalja, de tényleg:

2016-12-13 11:53:48 BonnyJohnny (4) #123

Én az ilyen szépítő belenyúlásokat sem támogatom. Mint lentebb írtam, akkor nem tudod értékelni az eredetit. Hogy a saját korában mennyivel a többi felett volt.
Pl. a 2001-be hiányzik a CGI?

2016-12-13 10:35:46 ChrisAdam (5) #122

Én azon a véleményen vagyok, hogy a kép és hang feljavítása (szín és gyengébben sikerült effektek - AT-AT rángatózása - korszerűsítése) belefér, nem egy filmnél megtörtént ez. De az, hogy úgy kell levadászni az eredeti verziót, mert DVD-n se adták ki, meg sehol és szinte csak kalózmódiban lehet normális minőségben megnézni, meg hogy ocsmány CGI plusz jeleneteket, elemeket tettek bele úgy, hogy azok teljesen kilógnak (Mos Eisley CGI-városa, Han Solo az első, Jabba CGI, Jabba palotája oldalában böfögő lény, meg az énekesnő, meg a Felhőváros futurisztikus csodává tétele, táncoló, örvendező galaxis szerteszét... és a többi - még a Birodalom maradt meg leginkább eredeti formájában), az gáz és szégyen. Vagy ha ki is adnak ilyen special editiont, akkor pedig opcionálissá tenni az eredeti verzió mellett, csak hát marketing szempontból az nem jó.
Tehát én nem vagyok ellene a Special Editionnek, mert bizonyos szempontból jó (például érdekes elgondolkodni, vajon a SE hozzátett-e ahhoz, hogy nem akarják/merik a filmkészítők - még - remakelni a régi részeket), csak mint sokszor, ekkor is túllőtt a célon Lucas.

előzmény: Mizi (#121)

2016-12-13 09:34:23 Mizi (5) #121

Lucas amúgy tipikus hülye. Alapszabály, hogy hosszabb idő után (ráadásul itt évtizedekről van szó) nem nyúlunk már bele semmilyen alkotásba, mert úgyis csak elbasszuk. Saját bőrömön is megtapasztaltam már. Csak addig szabad, amíg még "friss".

2016-12-13 06:11:27 BonnyJohnny (4) #120

Vagy a nézőnek. Ha már a hatodik rész idején egy fiatal srácot állít oda (ahelyett, aki a maszk alatt látszott), a néző is meglepődik. :D

2016-12-13 04:06:09 whiteman 01 (5) #119

Hát pont, hogy itt szembesül vele, hogyan is nézett ki :)

2016-12-13 02:20:01 ChrisAdam (5) #118

És tényleg. Erre még nem is gondoltam! :D

"Ben, ki a fasz az ott melletted? Miért nem mondtad meg, hogyan nézett ki az öreg?"

Egyébként éppen még fut a stáblista e sorok írásakor, a Rogue One előtti újranézés ehhez a filmhez ért. Nos, hát...
Közel sem olyan tökéletes, mint a negyedik vagy az ötödik, pedig emlékszem időkre, kisgyerekként ez tetszett legjobban, a könyvet is vagy hatszor, hétszer átnyálaztam, a finálét pedig még háromszor ennyiszer olvastam el - Luke és Vader párbaját. Éppen ezért bennem mindig olyan elevenen és pontosan maradt meg Luke és Vader közti kapcsolat, a párbaj, az egymásnak mondott mondatok, amik mindegyike olyan jelentős és sokatmondó volt. A film is kiemeli ezt, de annyira nem mint James Kahn regénye. Ezért nagyszerű ez az apa-fiú kapcsolat és az egész "család", mert oly kevés szó esik igazából köztük és róluk, mégis olyan mély és érdekes. A fénykardpárbaj egyébként vitathatatlanul a legjobb talán az egész hat rész között, csak Anakin és Obi-Wan mustafari ütközete érhet nyomába, nem feltételen csak látvány szempontjából vizsgálva azt.
Ha már látvány: harmadik epizód ide vagy oda, A jedi visszatér a leglátványosabb epizód. Persze vetekszik az ötödikkel, de vannak olyan elképesztően jól komponált jelenetek, hogy csak nézni lehet - special edition ide vagy oda, mérföldkő, zseniális. Az már más dolog, hogy mintha Michael Bay is belekontárkodott volna az egészbe, merthogy minden robban, amihez csak hozzáérnek, méghozzá olyan gyorsan, hogy már-már nevetséges. De egyébként rendkívül hangulatos az egész, főleg ez az endori sűrű erdős kaland, festmény festmény hátán.
Jabba palotájának jelenete rendben volt most - legutóbb már nem tudtam, hova vakarjam a fejem, az ewok jelenetei viszont messze túllőtt a célon, kezdve a faluban való baromkodástól a közelharcig. Nem is utálatosak ezek a kis szőrmókok, ahogy Jar Jar (jaj már előre átkozom a napot, amikor meg kell néznem a Baljós árnyakat), csak egy kicsit nyisszantani kellett volna jelenlétükből és a sötét tónust visszahozni a harci jelenetekbe, amelyek egyébként majdnemhogy töltelékként vannak bent. Sajnos az ewokok elvették az értékes, izgalmas és rendkívül látványos csatajelenetektől az időt, bár abban a csatában nem volt senki olyan, aki miatt ne mondtuk volna azt, hogy "oké, oké, nézzük már hogy áll Vader és Luke". Kicsit szerencsétlennek érzem ezt az egyszerre háromfelé tekingetést, mert így egyikből se kapunk eleget - Luke és a Sith-ek jeleneteit is ki lehetett volna húzni időben, a csatajelenetből is lehetett volna még mutatni, kicsi izgalmat is beletenni, az endori földi csatát pedig kicsit komolyítani.
De hát ez van, A jedi visszatér azért még mindig nagy nosztalgiafaktor, a régiek közül biztos ezt láttam legtöbbször, a finálé hatalmasat szól - Luke és Vader szálán, Luke haragból harcolása lúdbőröztető, a szó legszorosabb értelmében, kegyetlen erő van abban a jelenetben, zseniális.
S hát minden, kisebb-nagyobb hibája ellenére még bőven belefér az ötösbe, John Williams zenéjét persze nem szabad elfeledni, "Luke and Leia" trackje még mindig a legszebb, leggyönyörűbb téma az egész galaxisban.
Érdekes érzés az, hogy most nem megyek vissza az időben, ahogy eddig, hanem utazok még tovább 30 évet, ahol felébred az Erő. Kisebb gondolkodás után, miszerint kihagyom - úgyis idén hatodik alkalommal nézném -, úgy döntöttem, megnézem, hát ha egyszer kedvem van hozzá, mit tegyek.
Az örök három rész azért mindig ezek lesznek. :)

Ja, és még pár apró dolog: most vettem észre olyan érdekes dolgokat, miszerint Vader az egész jelenetet végiglihegi, még az alatt is szuszog, liheg, hogy beszél, azért ilyen bakit nem szabadna benn hagyni, bár én is csak 331. alkalommal vettem észre. A másik meg: tök újdonság volt nekem az, hogy Luke-ot meglövik a jobb kezén a Sarlacc felett, nekem ez tök új volt, bár rohadtul nem érdekes és sokatmondó, de hát ez van.

Szegény Han, nem spoilerezek a hetedik epizódról, lehet nem láttad.

2016-12-12 23:31:00 Mizi (5) #117

Luke-nak meg pont Hayden "cukipofa" Christensen a vadidegen. Mert ugye neki elvileg fingja nincs róla hogyan nézett ki cirka húsz évvel ezelőtt a fater.

előzmény: noresz02 (#115)

2016-12-12 22:12:06 ZoLeEe (5) #116

előzmény: noresz02 (#115)

2016-12-12 21:52:58 noresz02 (5) #115

Nekem így, hogy sorban néztem, jobban bejött a 2-3 rész Anakinjának az arca, mint egy "vadidegené".

2016-12-12 21:43:52 BonnyJohnny (4) #114

Egyrészt sántít, mert a végén újra jó lett, másrészt ez mindenképpen erőltetett magyarázata egy tök felesleges toldásnak.

előzmény: noresz02 (#113)

2016-12-12 21:40:19 noresz02 (5) #113

Csak azért gondolom, mert Anakin így még annak a színésznek az arcával jelenik meg, aki akkor játszotta amikor még az erő jó oldalán állt. (persze nézőpont kérdése kinek melyik a jó oldal)

2016-12-12 21:31:12 BonnyJohnny (4) #112

Miért? Annyi erővel Obi-Want is kicserélhették volna a fiatalabbra.

előzmény: noresz02 (#111)

2016-12-12 20:56:42 noresz02 (5) #111

Köszi, erre nem emlékeztem. Akkor meg azért volt jó húzás, mert kicserélték az új Anakinra.

2016-12-12 16:40:35 ChrisAdam (5) #110

Régen is 3 mester volt, Anakin Sebastian Shaw személyében mutatkozott, ez lett később Hayden Christensen.

előzmény: noresz02 (#109)

2016-12-12 15:45:28 noresz02 (5) #109

Amikor Chewbacca indán lógva egy tarzan üvöltéssel lendül a lépegető tetejére az már nem volt vicces áthallásos poénnak.
Az utómunkában rápakolt részek itt is kilógnak, főleg a végső ünneplés, de amikor Luke-nak megjelenik a kettő helyett 3 mester azt viszont logikus és frappáns belenyúlásnak gondolom.
Amúgy természetesen remekbe szabott epizód.

2016-08-21 10:49:59 terika (5) #108

Én személy szerint sokszor vártam a filmek alatt, hogy kicsit jobban megismerjük a harci technikákat, védekezéseket, mindkét oldalon.

2015-11-30 17:13:28 ChrisAdam (5) #107

Tegnap haverommal megnéztük a Machete Ordert (mi ez?), valóban érdemes kipróbálni ezt a fajta megtekintési módot. Nem néztük az első részt, a többit viszont annál inkább, így is 11 órát ültünk-feküdtünk-láblógattunk a monitor előtt, épp elég volt ez is.
Először marathonoztam Star Wars-szal, de mindig is akartam, viszont annyira nem volt nagy élmény. Azért a vége felé már könnyebben lankad a figyelem, inkább a háttámla keménységére, kényelemre összpontosít az ember... Szóval mindenképpen szigorúan csak annak, aki szereti a Star Warsot és többször látta már rendes tempóban, minőségben, sorrendben.

Összességében úgy érzem, nem voltam eléggé ráhangolódva a szériára, mint máskor: javamra legyen mondva hogy egy szalagavató és az utána következő hosszúra nyúlt szombat éjszaka után ültem neki. Így történt az, hogy életemben először nem tetszett annyira A jedi visszatér, mint máskor. Sőt, kifejezetten zavart a Jabba palotájában játszódó jelenetek, az ewokos faluban folyó sok baromság, amit eddig hangulatos felvezetésnek vettem és elmerültem annó benne. A finálé - Vader és Luke harca - sem ütött akkorát, mint régen, azért ekkor már javában elmúlt éjfél. :)
A Sith-ek bosszúja hatalmas, eposzi fináléja is halkabban szólt számomra, pedig emlékszem, mikor legutóbb, 2.5 éve néztem a filmeket, akkor annyira beleéltem magam, hogy a harmadik végén még meg is könnyeztem a történteket (ha jól emlékszem, gyártási sorrendben néztem).
Most annyira nem, viszont a Machete Order és a Star Wars univerzum mély ismerete, amit tini koromban szereztem, eléggé érdekessé tették a Star Warsot. A második és harmadik rész - mely ez esetben visszatekintő epizódként működött - politikai drámája tök érdekes és bonyolult. A haverom, aki nézte velem legalább 10 éve látta a részeket, a másodikat régebben, még moziban, a harmadikat is 10 éve körülbelül, így alapvető szereplőket nem is vágott - például azt, hogy Palpatine és az Uralkodó egy és ugyanaz. Így neki sokkal nehezebben volt érthető a politikai cselszövések sorozata - miért is gyártják le a klónhadsereget, ki gyártja le és miért. Érdekes módon, e szempontból is sokkal-sokkal bonyolultabb az előzménytrilógia. Sok titok fedi a sztorit, amit nem is nagyon oldanak meg az átlagnézők számára (például az alig van kihangsúlyozva, hogy Dooku Darth Tyrannus és Jango Fett azt mondja Kenobinak, hogy egy Tyrannus nevű férfi rendelte meg a hadsereget; vagy például az, hogy Palpatine mennyire irányítja mindkét oldalt a klónháborúban).
Egyébként az előzménytrilógia sok mindenben hiányt szenved, leginkább a második rész (most az első részt nem említem, mert nem néztem), eléggé cgi-okádás A klónok támadása, de ettől függetlenül a történet zseniális, sőt... egyszerűen fenomenálisan ki van találva. Palpatine ármánykodása, maga a klónháború és a többi, valamint az ebből következő Birodalom és Szövetség konfliktusa.
Szóval akárki akármit mond, zseniális a széria e részről, s a második rész is egy elég jó epizód, hacsak nem lennének benne azok a csöpögős, kínos jelenetek, amiket Padmé és Anakin produkáltak - még Anakin kifakadása sem volt olyan szörnyű, mint egykoron. A finálé viszont túl lett kicsit tolva, túl sok ott az elem és valahogy nincs olyan jól megkomponálva, mint a harmadik részben a coruscant-i csata. A fénykard párbaj is gyenge - a helyszín és maga a harc, Yoda pattogása kegyetlen.
Viszont ha már észrevételeimet megosztom itt: kezdem a Machete Order első fejezetével, a negyedik epizóddal. Kicsit lassúnak tűnt most, főleg C3PO és R2 pöcsölése miatt az elején. Abból lehetett volna lenyisszantani, viszont ez a kihalt, csöndes világ tökéletes a harmadik epizód után, ha az esemény sorrendjében nézzük. A negyedik epizód viszont kiváló, klasszikus, minden perce, mondata filmtörténelem. A végén a csata pedig a legjobb, talán legizgalmasabb, legösszeszedettebb csata a hat rész közül. Az ötödik epizód zseniális, nagyon élvezhető és nagyon izgalmas. A hoth-i jégvilág csodálatos, a csata is nagyon jól van kivitelezve, Dagobah mocsaras bolygója is hihetetlen hangulatos, mint ahogy Bespin Felhővárosa.
Vader és Luke jelenetei és kardpárbaja is hihetetlen király, benne van minden indulat, érzelem és izgalom.
A második részről szóltam korábban, a harmadik rész pedig megint csak ott van a szeren - hihetetlen jó tempója van, hangulata, Anakin átváltozása pedig jól van árnyalva. A poénok és egysorosak működnek, a csaták izgalmasak, Yoda és Palpatine párbaján kívül mindegyik közelharc zseniális, Anakin és Obi-Wan pillanatai frenetikus élménnyel szolgálnak, Lucas pedig szépen elvarr mindent.
A jedi visszatérről is szóltam feljebb, arról inkább nem szólok most bővebben - késő volt és fáradt voltam, így nem nagyon feküdt nekem ez az ewokos történet... milyen jó, hogy a Baljós árnyakat kihagytam.

Viszont ami feltűnt gyorsan a filmek után, hogy az új rész előzetesében látott jelenetek merően hajaznak a régi részek látványvilágára. Sőt! Eddig nem tűnt fel ennyire élesen, hogy Abrams mennyire célzottan kreálta meg az eredeti trilógia látványvilágát, de most ennek kifejezetten megörültem.

Összességében mit mondhatnék: továbbra is hatalmas filmek ezek, kisebb-nagyobb hibák ellenére, amik egyre inkább szembe tűnnek, ahogy telnek az évek... Viszont hatalmas sztori, kiváló, izgalmas karakterekkel és egy végeláthatatlan, gyönyörű univerzum. :)

2015-11-29 19:55:06 Mizi (5) #106

Épp ma néztem meg a harmadikat. Tényleg olyan, mintha Csernák azt élvezte volna a legjobban, csakúgy lubickolt! (Hozzáteszem, hogy szerintem abban a részben Ford látványosan túljátszotta a karaktert, talán azért is volt jobb/könnyebb szinkronizálni...)

előzmény: JeszKar (#105)

2015-11-29 19:41:41 JeszKar (5) #105

Kis érdekesség, emlékszel korábban volt egy vita, hogy melyik a legjobb szinkronja a filmnek. És akkor szóba került, hogy mintha a harmadikat például Csernák már unta volna. Ma volt szerencsém rákérdezni nála, és ő azt mondta, hogy a harmadikat kedvelte leginkább.

2014-06-19 11:26:50 Eddard Stark (5) #104

Nekem ez a rész tetszett legjobban. Nem csak a régi trilógiából, hanem az összes rész közül. A végén Sidious halálát valamint Luke és Vader harcát nagyon jól megcsinálták. Kíváncsi vagyok, hogyan fogják folytatni a történetet.

2013-06-15 09:42:03 Tenebra (4) #103

"A régi trilógiában sosem esett szó Sith-ekről, de ennél is hangsúlyosabb, hogy ebben a részben az Uralkodó kifejezetten úgy nyilatkozik, hogy a fénykard a jedik fegyvere. Az érthető, hogy Vadernek van, mert ő jedi volt, de érződik, hogy az Uralkodó nem használ ilyesmit."

Igen, ez érdekes. Engem mindig is foglalkoztatott, hogy a "sötét jedi" és a "Sith" azok most ugyanazok-e vagy sem. Hiszen Darth Vader nem Sith, csak Sötét Jedi. De vajon a Sith-ek sötét jedinek tartják-e magukat? (Persze nem, mert nem is léteznek - de a fikciós világ keretein belül. :D)

Egyébként érthető, hogy nem kell fénykard a Sitheknek: tudnak villámot szórni, meg ismerik az Erő pár gyilkos trükkjét, így teljesen felesleges kardozni. Hiszen mit ér Luke hadonászása az uralkodó villámaival szemben? :D Semmit. A Jedik itt ismét saját dogmatikus gondolkodásmódjuknak az áldozatai: az erőt nem szabad durva dolgokra használni, csak mások megsegítésére. Meg ugye a villám és a force grip is dühből táplálkozik, amit ők elutasítanak. Így kardozhatnak... :D
Persze Yoda a III. rész végén ki tudta védeni a Force Stormot, ha jól emlékszem, tehát bizonyára meg van a technikájuk a jediknek is arra, hogy ne kelljen kardozni. De elvből nem fogják használni ezeket-

előzmény: Dynast Grausherra (#102)

2013-06-14 21:16:52 Dynast Grausherra (5) #102

Újranézés közben jobban feltűntek a film gyengéi, mint eddig. Látszik, hogy ez már "csak" a lezárása a mesének. A legnagyobb baj, hogy az eddig megismert és megszeretett karakterek itt már csak vannak. Solo, Leia és Lando háttérbe szorultak, Luke fejlődése véget ért, de neki legalább sok a szerepe, és a jeleneteivel kapcsolatban nincs ok panaszra. Vader ismét visszasüllyedt a másodhegedűs szerepébe, egyébként ez is rendben van. Érződik rajta, hogy változott, miután találkozott a fiával. Néha mintha szomorúság áradna a fekete maszk mögül. Vagy csak én érzem úgy, mert ennyire kedvelem.
De van ennek a résznek két nagy pozitívuma is: Jabba és az Uralkodó. Igaz, felbukkantak korábban is a régi trilógiában. Jabba esetén nem igazán érthető az a kivágott jelenet, majd beillesztett jelenet az Új reményben, mert számomra furcsa, hogy olyan hirtelen fel tudott bukkanni az Ezeréves Sólyom mellett. Ez azt sejteti, hogy komolyabb hírszerző hálózata van, mint a birodalmiaknak. Ezt mondjuk kinézem belőle. Az Uralkodónak nagyon jó a bemutatása A Birodalom visszavág során, de itt jobban megismerhetjük.
A végső, három helyszínes csata nagyszerűen sikerült. Kiváló a reménytelenségbe süppedő vonulat, hogy aztán szép lassan mindegyik harc úgy végződjön, ahogy egy meséhez illik. Nem meglepő, hogy Lucas ezt megpróbálta megismételni a Baljós árnyakban, szerintem nem sok sikerrel.
Feltűnt most egy apróság, amely eddig elkerülte a figyelmemet. A régi trilógiában sosem esett szó Sith-ekről, de ennél is hangsúlyosabb, hogy ebben a részben az Uralkodó kifejezetten úgy nyilatkozik, hogy a fénykard a jedik fegyvere. Az érthető, hogy Vadernek van, mert ő jedi volt, de érződik, hogy az Uralkodó nem használ ilyesmit.
Kicsit a Gyűrűk Ura harmadik részére emlékeztet (mármint a könyvre, mert a filmet nem láttam), ott is leginkább a végső csata van középpontban, és az egész az első két rész kidolgozottságára támaszkodik. A Király visszatér és A Jedi visszatér (nahát, micsoda hasonlóság) sem működne a két fantasztikus előzmény nélkül, de azok sem lehetnének teljesek a mese végső fejezete nélkül.

2013-06-04 08:59:10 BonnyJohnny (4) #101

simijohnny és Hannibal lereagálta, úgyhogy biztos te hibád, hogy nem értetted. ;)

Egyébként szerintem nem kell mindent az ewokokra kihegyezni (bár tény, hogy leginkább ők) a gyerekesm könnyedebb hangulat letéteményeseinek. Szerintem az egész részt áthatja ez a dolog, a két droid felbukkanásával, a Jabba kalanddal, az Endoron a hússal csapdába csalt csapat és a reccsenő ág is mind egy (nagyon jó) tipikus '80-as évekbeli kalandfilm beütése van (mint Indiana Jones, Goonies, Willow... etc)

2013-06-03 19:53:36 Dynast Grausherra (5) #100

Éppen ma olvastam, hogy Lucas eleve azt akarta, hogy az utolsó részben valamilyen, technikailag alapfokon álló faj rendezze le a birodalmiakat. Az eredeti terv, Chewbacca és a wookie-k tényleg hihetőbbek lettek volna (őket sajnos aztán beleerőltette A Sith-ek bosszúja. Na, az az igazi funkció nélküli töltelék, nem a gunganek és az ewokok.). Viszont az ewokokra gondolom kevesebb szőr kellett.
Hannibal véleményével értek egyet, a gungan-ewok összehasonlításban, az ewokok vs birodalmiak tényleg szórakoztató. Itt legalább a helyszín olyan, ahol hihető, hogy a kis izék előnybe tudjanak kerülni. A gunganekről, akik egy víz alatti városban élnek, el sem lehet hinni, hogy esélyük lenne a puszta közepén. Ráadásnak Jar-Jar természetesen ott is szerencsétlenkedik egy sort, itt egyetlen poénos mozdulat van, amikor az a kis ewok fejbe kólintja magát a parittyával. Viszont a film többi részében azért elég jól helyt áll.

2013-06-03 17:07:11 ChrisAdam (5) #99

Az ewokoknak ugyanaz a szerepük itt, mint ott a gunganeknek. Hisz itt is, ha emlékszel, lefegyverzik Hanékat, amikor hirtelen a fűből felállnak a kis ewokok és elkezdik támadni a birodalmiakat. Tehát a felszíni harc nélkülük nem ért volna célba.

2013-06-03 17:01:28 Tenebra (4) #98

Az ewokok szerintem már előrevetítik azt, amit Lucas művelt az utóbbi 20 évben a SW-szal. Meg tükrözik az elborult, elcseszett véleményét, miszerint ez kizárólag gyerekeknek való, és ezért kell telekúrni ilyen gagyi gunganekkel és ewokokkal, meg idétlen, műmájer poénkodással. Pedig ez egy komoly rész lenne. Hiszen itt dől el minden. Abszolút meglenne ez a rész az ewokos üresjárat nélkül.
Persze biztos van, akinek ez bejön, nyilván ezért csinálta Lucas, mert könnyebb kötődni valamihez, amire az ember mosolyogva tekint vissza. És az emberek többsége szereti az ilyen cuki macikat. :D Főleg a gyerekek, akik Lucas szerint a SW célközönsége...

Egyébként a gunganek az 1. részben még mindig normálisabbak, mint ezek. Ott legalább azoknak van valami értelmesebb szerepe, habár tök fölösleges ilyen idétlen lényekkel teletűzdelni a sztorit. De legalább ott tényleg van valami épkézláb funkciójuk, hogy rajtuk múlik a csata többek között. De itt? Feleslegesen járatják le vele a birodalmiakat.

Szóval ezért 4-es nálam is, mert ezek a részek kínosak szerintem, nálam rendkívül sokat rontanak az élményen. Csak bosszankodok mindig, mikor a képernyőn vannak.

2013-06-03 15:56:11 ChrisAdam (5) #97

Ez mondjuk érdekes észrevétel, sose gondoltam erre, hogy az ewokok a rohamosztagosokat megeszik. :D
A másik nagy különbség az ewokok és a gunganek közt, hogy maga a környezet, ahol élnek, merően eltérnek egymástól. Míg az ewokok régi fantasykat, meséket idéző indafaluban laknak, addig a gunganek egy ultrafos víz alatti városban, ami a lehető legszarabbul lett megoldva. Szerintem.

Nem kell Hannibal, átírnod elemzéseidet, teljesen jók ezek, nem kell változtatni. ;))

Mese, ezért mese. Egy komolyabb filmben két sallerral el lehetne intézni az ewok "hadsereget" komolyan, de mivel ez valójában egy mese, ezért sok minden ilyen fordulat elfogadható. Ráadásul nem kirívó (számomra). :)

előzmény: Dynast Grausherra (#94)

2013-06-03 15:54:55 Hannibal Lecter (5) #96

Én épp azt nem tudom komolyan venni, hogy egy csapat erdei maci nyárshegyre óhajtja tűzni Han Solót - miközben a többiek passzívan figyelik. A gunganek persze irritálóbbak a Baljós árnyakban, de ennek az az egyik oka, hogy az ewokok a maguk módján legalább viccesek is. (Hasonlítsuk össze például a gungan-horda vs. szövetségiek, illetve az ewok-horda vs. birodalmi lépegetők csatajeleneteket! Az egyik szimplán idétlen és hülye jelenet, a másik meg legalább szórakoztató a maga esetlen módján.)

Kritikák: igen, sokat átértékeltem azóta, meg egynémely akkori (értsd: 7-8 éves!) szerzeményemet stiláris szempontból is igencsak kifogásolhatónak érzem, úgyhogy kéretik őket fenntartásokkal kezelni, plusz felhívom a figyelmet, hogy a mai ízlésemet/véleményemet - érthető okokból - ezek az írások nem feltétlenül tükrözik! :)

2013-06-03 15:45:06 simijohnny (4) #95

Nem is tudom már mikor, de Hannibal jelezte, hogy a kritikáit átértékelte és újra kell írnia valamennyit.

2013-06-03 15:40:46 Dynast Grausherra (5) #94

Az ewokok tényleg aranyosak, a gunganekkel össze sem lehet őket hasonlítani. Emlékszem, amikor először láttam meg Jar-Jar fejét egy újságban riadtan hőköltem hátra. Másrészt érdekes belegondolni abba is, hogy a cuki kis plüssmaci ewokok vacsorát akartak készíteni Han Soloból. Talán másként ítélnénk meg őket, ha a végső ünneplés során a rohamosztagosok lábát rágcsálnák. (Amit egyébként valószínűleg megtettek, csak ezt a film jóindulatúan homályban hagyja.)

2013-06-03 15:37:14 Hannibal Lecter (5) #93

Igen, levittem négyesre, de attól még a maga nemében ez is egy jó epizód, az egyértelmű hibái ellenére is. Hasonló példa: a Keresztapa 3 egy teljesen korrekt film, csak épp nem tud felnőni az előzményekhez. Itt szintén ez a helyzet.

2013-06-03 15:27:05 ChrisAdam (5) #92

Jaa, tényleg. :) Bocsi, most nagyon figyelmetlen vagyok, osztálykiránduláson voltam az elmúlt két napban és hát nem aludtam egy cseppet sem. :P

Nem tudom amúgy mi a bajotok az ewokokkal. :D Még az egy jobbfajta gyerekességi elem, tök aranyosak én mindig is szerettem őket. :DD Nem az az idegesítő, erőltetett baromarcú humor van velük kapcsolatosan, mint az EP1-ben a gunganekkel meg egyéb dolgokkal.
És szerintem tökéletes befejezés, habár valóban érződik, hogy csak befejezni akarta a trilógiát, nem újat mutatni benne, de számomra tökéletesen működik, főleg a végső csata és Luke vs. Vader párharcra.
És régebben, kicsiként is ez volt a kedvenc epizódom. :)

Négyes lett???? :( Hallod, nagy csalódás ez nekem. :'( (Annak idején, mikor idekerültem a KT-ra, első dolgom volt, hogy ezekről a filmekről elolvastam mindent, többek közt a te elemzéseidet is. És akkor, a te neved volt az első, akiét úgy megjegyeztem, hogy "Hannibal Lecter, aki szereti a Star Warsot". :D)

2013-06-03 15:09:21 Hannibal Lecter (5) #91

Direkt írtam, hogy "mindhárom része", hogy még csak véletlenül se merüljön fel senkiben, hogy a negyediket egy kalap alá veszem a többivel. :)

2013-06-03 15:07:39 ChrisAdam (5) #90

Talán még az Indy-trilógia (! nagyon fontos hogy ne sorozatot írjunk, mert akkor beleértjük a negyedik részt is!), de a prof. történetei - valljuk be - üres kalandfilmek, romantikával, míg a GyU és az SW azért fontoswbb szimbólumokkal, mondanivalóval bírnak.
És nem jobb, mint a Star Wars. :)

2013-06-03 15:03:47 ChrisAdam (5) #89

A Gyűrű Ura az egyetlen trilógia még (vagy nevezzük akkor már Saganak, belevéve a Hobbitot), aminek világa, sztorija, monumentalitása, látványvilága hasonlóan jó. Hogy mégis melyik a jobb, ezt csak az dönti el, hogy melyiket szerettük meg előbb vagy hogy melyik műfaj áll közelebb hozzánk. :)
Mondjuk nekem A Gyűrűk Ura csak egy jó kalandfilm és annyi. :)

előzmény: simijohnny (#87)

2013-06-03 15:02:54 Hannibal Lecter (5) #88

A gyűrűk ura-trilógiát én nem tartom valami nagyra, viszont ami jobb (egyenletesebb színvonalú) a SW-nál, az szerintem az Indiana Jones-sorozat. Annak mindhárom része nagyszerű, míg itt éppen A Jedi visszatér rontja az összképet. Semmi új ötlet nincs benne, csak könnyelmű módon merít az előző epizódok történetsémáiból, ráadásul az "ewokos finálé" szinte már előrevetíti az EP1-et. (Persze még így is egy viszonylag jó befejezés, csak...)

2013-06-03 14:59:06 simijohnny (4) #87

A Vissza a jövőbe saga szerethetőbb, de felesleges hasonlítani a SW-ot máshoz, éppúgy mint a VJ-t. Egyébként meg Kevin Smith már régen megmondta, hogy "trilógia"-ból csak egy van és az nem Frodo és Samu baktatása. :D

2013-06-03 14:47:18 ChrisAdam (5) #86

Várj, most nem értelek igazán. Lehet én vagyok a hülye, de most azt mondtad, hogy az előzménytrilógia jobban kezdődött, mint ez a trilógia?

Amúgy ez a "nincs ennél jobb..." szöveg csak szubjektív vélemény. :P
(Amúgy mi jobb? ;D)

2013-06-02 10:57:07 BonnyJohnny (4) #85

nincs ennél jobb, szerethetőbb Saga a filmtörténelemben
Szerintem van. :P
Ha trilógia vs. trilógia alapon nézzük is jobban tetszik a másik (nálam a hatodik rész rontja a Star Wars átlagot), és az előzmény trilógia bár itt sem, ott sem ér fel az igazihoz, amott határozottan jobban kezdődött, mint itt (aztán persze kitudja mi lesz még belőle).

2013-06-02 07:26:50 ChrisAdam (5) #84

Tegnap éjjel nem tudtam megállni, hogy az öt után ne nézzem meg ezt. :)
És hát igen... vége van egy csodálatos mesének, egy nagyszerű univerzumnak, aminek lehetséges, hogy vannak gyenge pontjai, nem is egy, akár több tucat, de összegyúrva a hat rész mégis egy akkora élmény, főleg így amikor visszatekintek a hat részre. Csodálatos, utánozhatatlan érzés, lenyűgöző alkotások mind, a filmtörténelem gyöngyszemei, sohasem fognak a felejtés mocsarába fulladni, sosem fog rajtuk az idő, mindig is aktuálisak lesznek, mindig is nagy élményt fognak adni. És mindig is rajongó leszek, jöhet bármi.

Jobban tetszett, mint az ötödik, a vége, az utolsó fél óra egyszerűen tökéletes, Darth Vader és Luke harca elképesztő, az egyik legjobb párbaj a Saga életében. Lendületes, jól mesél, egy pillanatra sem lankad a lendülete, John Williams kitűnő munkát végzett, mint ahogy a forgatókönyvírók és természetesen a látványtervezők. A régiek közül ennek a legkiforrottabb a látványvilága, ehhez nem fér kétség.

Hát... vége. Kicsit szomorú vagyok, hogy csak ilyen rövid időre lehettem kisgyerek, hogy ilyen hamar véget ért ez a zseniális történet. Mennyi minden történt... kezdve a Baljós árnyaktól, a történet hajnalától kezdve viszályokon, drámai harcokon, halálokon keresztül a végső, mindent elsöprő győzelemig és Vader megható, nagyon szép haláláig.
Imádom a Star Warsot és mindig imádni fogom, nincs ennél jobb, szerethetőbb Saga a filmtörténelemben és nem is lesz.
Az Erő legyen mindnyájunkkal!

2013-05-21 15:38:11 simijohnny (4) #83

Ki tudja hány éve láttam utoljára a klasszikus trilógiát, hát újranéztem és bár nem tökéletes, marhára élveztem. Sosem tartoztam a fanatikusok közé, de talán ez Hollywood legjobb mesélje a jó és a gonosz örök párharcáról. Felejthetetlen az a naplemente, Solo, Jabba, Veder és lehetne még sorolni az erényeit a végtelenségig. Szomorú tény viszont, hogy ezt is megpiszkálták és bele-belecsempésztek "felújított" effekteket, ami időről időre felborítja az egyébként nagyon kellemes és jellegzetes 70'-es, 80'-as évekbeli Star Wars hangulatot azzal, hogy mindent beborít a szupergiccs, az élettelen műanyag színkavalkád, ami az újakat gyakorlatilag nézhetetlenné tette. Vészjósló előjelei ezek a ránk váró gyötrelmeknek. Mikor felvillantak ezek a bizonyos, új érára jellemző képsorok, Luke és Yoda első beszélgetése jutott eszembe. "Nem félek én semmitől"- mondja Luke. "Hát majd fogsz."- válaszolt nagy nyugalommal Yoda. Átérzem a dolgot, ugyanis vállalkozom folytatni a sort az előzményekkel. Kizárólag a történet miatt szánom rá magam, mert szinte semmire nem emlékszem az egészből.

2012-02-12 20:31:39 Victor Vance (5) #82

Nagyon régen láttam ezt a filmet... talán 4-5 éve, mikor megvettem az egész trilógiát DVD-n. Világéletemben a leggyengébb epizódnak tartottam az eredetiek közül, emlékszem, az endori csatába még bele is tekertem kicsit legutóbb. Most viszont újranéztem, és valami iszonyat élveztem. Nem értem hol voltam eddig, benőtt a fejem lágya, kicsit felnőttem vagy ilyesmi, de a hatodik rész olyan élményeket adott, mint még soha. Jó persze, ewokok, hülye maci-izék, de Lucasnak komolyan mondom, még eztis megtudtam bocsátani, olyan hihetetlen és nagyszerű befejezést alkotott a sagának. Luke itt tetszett a legjobban, bölcs, megfontolt lett, és a közte és Vader-el között párbeszédek iszonyatosan jól lettek megírva, minthogy a film végi párbaj az Uralkodó termében is felülmúlhatatlan.
Többször is elérzékenyültem (pedig ez nálam nagyon ritkán van ha filmet nézek), a Yodás jelenetnél, na meg Vader ugye... az egész saga mély érzelmeket tud belőlem kihozni, ennyi. A problémák megmaradtak, sajnos a BD-változatban is Hayden látható a végén, valamint Vader "Nooo" kiáltása is erőltetett (bár magyar szinkronnal valahogy jobban hangzik), viszont ha már a változtatásokról van szó, az ewokokat Lucas simán lecserélhette volna wookie-kra, poén lenne. Ez a mozi bizony nem hibátlan, de egyszerűen annyira élveztem, hogy hajlandó vagyok megbocsátani a gyengeségeit, s mostmár biztosan tudom hogy az SW eredeti három része minden idők legjobb trilógiája.

2012-02-12 10:22:55 ChrisAdam (5) #81

Ha megcsinálja... Én személyesen ölöm meg.

előzmény: Victor Vance (#80)

2012-02-12 01:19:05 Victor Vance (5) #80

"Ennél már csak az lett volna durvább, ha a sisak alól is Hayden Christensen vigyorgott volna abban a jelenetben."

Szerintem vigyázz az ilyen kijelentésekkel, mert Lucas a végén még megcsinálja ezt majd a 3D-s kiadásnál:))

előzmény: Dynast Grausherra (#78)

2011-11-01 20:26:20 ChrisAdam (5) #79

Nem bírom Hayden Christensent. Túlságosan is ilyen boxerreklámszépfiú beütése van. És a régi trilógiát is megfertőzte.

2011-11-01 19:46:42 Dynast Grausherra (5) #78

Sebastian Shaw és unokái szerencséjére :-), nem tüntették el a teljes filmből, mert Darth Vader halálánál szintén ő látható. Mindez persze nem mentség Lucas számára. Ennél már csak az lett volna durvább, ha a sisak alól is Hayden Christensen vigyorgott volna abban a jelenetben.
Egyébként most én is újranéztem a régi trilógiát, és számomra változatlanul zseniális. Mind a három rész, úgy ahogy van. Jabba a nagy uralkodó! Mindig is sejtettem, hogy fontos személyiség a galaxisban, csak nem hittem volna, hogy ennyire.

2011-10-15 16:20:35 csabaga (3) #77

Tényleg be kellett volna vágni.Már úgyis mindegy.ű
Gondold meg,van egy színész,akinek az a szerepe a filmben,hogy pár másodpercre Anakint játsza.Az unokáinak is elmeséli.És utána eltűntetik a filmből...

2011-10-15 15:31:50 Tenebra (4) #76

A Birodalom felépítette új Halálcsillagát, ott tartja fogságban Han Solot és Leia hercegnőt a gonosz Jabba.

Ezen most nagyot röhögtem. Hihetetlen a magyar forgalmazók hozzáértése. :D S gondolom, szerintük Jabba az urlakodó, Vader és Palpatine csak a csatlósai.

Az igazi befejezés. :-)

Ezt meg megnéztem ma már párszor, ütős. :D

Egyébként nem is értem, miért nem vágták be akkor már Ewan McGregort is Anakin mellé, hogy teljes legyen a régi trilógia szétbaszása.

előzmény: The Hungarian (#75)

2011-10-15 15:10:21 The Hungarian (5) #75

A film 1993-ban a Guild (később Fox Video) forgalmazásában jelent meg videokazettán. Részlet a hivatalos ismertetőből:

2011-10-15 14:47:52 Hannibal Lecter (5) #74
2011-10-11 21:54:41 Hannibal Lecter (5) #73

Ez is hatalmas! :) "Ha elmondanám, amit Jabbáról tudok, rövidzárlatod van".

2011-09-27 23:38:45 Tenebra (4) #72

Ezen most nagyot röhögtem, kösz! :D

Egyébként itt egészen jól fordítottak szerintem, a legális szinkronnal sokban egyezett. Ilyen szempontból szerintem a Hegylakó meg a Rocky a legviccesebb, mert ezek olyan szinten igénytelenek fordításban is, hogy öröm hallgatni.

Még érdemes megnézni ezt is.

"Jabba" nyersen kiejtve. :'D

Meg ha már megemlítettem:
Hegylakó 1 narrátoros
Kedvencem: "jobb megégni mint fokozatosan elpárologni" x'D

Meg: "Tengerészgyalogos. Vietnámba... mot is megjárta."

2011-09-27 19:24:22 Bruce94 (5) #71

Nekem megvan ezzel a változattal! Igazi élmény, olyan szövegekkel, hogy öröm volt hallgatni. :)

Kedvenc idézetem: "Meg kell mentenünk Leia herceget".

2011-09-27 19:03:23 Hannibal Lecter (5) #70

Kuriózumszámba menő "szinkroncsoda" '83-ból. "Obi issss... ilyen volt." :D

2011-09-18 13:33:34 Olórin (4) #69

És ezzel befejeztem az SW-filmek újranézéseit. Ennyi év után volt részem pár kellemetlen meglepetésben, főleg a prequel trilógia kapcsán - de egy kicsit a jedi is csalódást okozott.
Az egész egy túl patentos szálelvarrás, igen buta cselekménnyel, kilaposított karakterekkel (Luke az SW végére sokkal izgalmasabb karakter lett mint, Han, persze azért, mert őt - Landóval egyetemben - lefaragták egy egydimenziós sablonhőssé), unalmas Endor-szállal és idegesítő ewokokkal. Abban hajaz egy kicsit a prequel filmekre, hogy sok apró hülyeség van benne. Pl. Hanék azon morfondíroznak, hogy a legalább húszfős endori különítménnyel, hogy fognak tudni lefegyverezni nem kevesebb, mint négy rohamosztagost, anélkül, hogy azok riadót fújnának.
A Luke-szál viszont nagyon erős, az űrcsata szintén, a Dagobah-jelenet is remek, és még sok más - szerencsére a pozitívumokat jóval tovább tudnám sorolni, mint a negatívumokat. De az ötösről lecsúszik a film, és így csak a negyedik az SW-k közül - a Sith-ek bosszúja bizony nálam megelőzi.

2011-09-02 18:06:15 Hannibal Lecter (5) #68

"illetve ha az első rész nem ekkora siker,folytatás sincsen."

Ma már ez is másképp van. :) Egyébként de, nyilván menet közben is volt fogalma a karakterről, illetve annak fejlődési útjáról, hiszen eredetileg egy filmben akarta megcsinálni az egészet. Ettől függetlenül igen, az Új Remény önmagában is megálló, kerek egész (a legtöbbet ez az epizód mutat fel a campbell-i iskola téziseiből), más kérdés, hogy Lucas jól észrevehetően nyitva hagyta az utat a folytatásnak.

2011-09-02 16:55:51 csabaga (3) #67

Ez csak azt mutatja,Lucasnak fogalma sem volt a karakterről,illetve ha az első rész nem ekkora siker,folytatás sincsen.
Az eredeti Csillagok háborúja kerek egészet alkot,amihez utólag találták ki a mesét.Sok ötlet nem volt benne,csak annyi,mindenki mindenkinek a rokona.

2011-09-02 16:51:16 csabaga (3) #66

A "körkapcsolásos" befejezésre gondolok,illetve arra,hogy a régi filmet passzította a később készült alkotáshoz.
Egy korábbi Sar Wars színész így eltűnt a moziból.

előzmény: JeszKar (#31)

2011-09-01 22:52:28 Hannibal Lecter (5) #65

Így viszont amaz dühít jobban, mert hazavágja az egyik kedvenc jelenetemet. De felesleges ezen rágódni, tényleg szar az összes "hatásfokozó módosítás", úgy, ahogy van.

2011-09-01 22:37:49 Olórin (4) #64

"sokkal könnyebben megbocsátanám és átsiklanék rajta, mint így, harminc év távlatából"

ellentétben Greedóval - eleve erre céloztam :)

JeszKar: nem igazán értek egyet, de ne menjünk bele.

2011-09-01 22:35:21 Hannibal Lecter (5) #63

Nem illik a jelleméhez, mégis ezt teszi. Éppen ezért kell az átmenetet finoman érzékeltetni. Amúgy valószínűleg akkor is zavarna kissé ez a megoldás, ha új néző lennék, csak sokkal könnyebben megbocsátanám és átsiklanék rajta, mint így, harminc év távlatából.

"Különben is, Vadert eleve össze-vissza írta Lucas már az eredeti trilógiában is."

Az, hogy különböző epizódokban miként ábrázolódik a karakter, és az, hogy egy adott jeleneten belül mennyire inkonzisztens a viselkedése, számomra két különböző dolog. Nyilván nem egyben pattant ki Lucas fejéből az egész trilógia, menet közben módosította az ötleteket, és bizony Vadert igazítania kellett az egyes epizódok cselekményvilágához. Szóval az én szememben ez még nem túl látványos hiba. Az viszont, hogy egy drámai csúcspontot így elbasznak, jószerivel megbocsáthatatlan.

2011-09-01 22:30:05 Tenebra (4) #62

Ok, értem én, csak számomra az évek során a Star Wars túlnőtt Lucas filmjein. És nekem szubjektíve visszatekintve nem tetszik. Se az ewokok. Persze hallottam már olyat, hogy "cukyk", s van, akinek tetszenek azok is, meg biztos olyanok is vannak, akik Darth Vader nyögését micsoda "ószomnak" tartják. :D Illetve az original áttérést is. Én miután megismertem kicsit jobban a tovább fejlesztett SW-világot (főleg itt a 2005-ös Clone Wars sorozatra, könyvekre és a videojátékokra /Jedi Knight és Knights of the Old Republic/ gondolok), elkezdtem kicsit kritikusabb szemmel nézni a filmet. És ezért nekem nem jön be.
De az világos, hogy ha komor vége lesz, akkor bizonyára nem lesz ekkora kultfilm. (Mondjuk a negatív befejezés a III-nál működött. De itt valóban elég hülyén venné ki magát, ha mindenki meghalna, pl. :D.)

Az olyan, mintha Vader a végén elhibázná az aknát, és a földre ejtené Palpatine-t.
Ezt elképzeltem és könnyesre röhögtem magam.

Amúgy, hogy jót is mondjak én is: nekem a deleted scene-ek közül most berakott Tatooine-os homovihar, meg Luke "terminátoros" karigazítása kifejezetten tetszik. Kicsit olyan "Mad Max"-es. :>

előzmény: JeszKar (#38)

2011-09-01 22:27:55 JeszKar (5) #61

A IV-ben Tarkin visszafogta őt. Az V-ben már gyakorlatilag senki nem felügyelte őt, emiatt úgy büntette meg a tiszteket, ahogy akarta. A V és VI között viszont nem érzek olyan lényege változást a karakterében.

2011-09-01 22:22:30 Olórin (4) #60

Nem illik a jelleméhez kevésbé, mint a császár lehajítása és a fia megmentése. Az ott egy fordulópont a számára, ez egyértelmű, olyat tesz, ami nem jellemző rá, és úgy, ahogy az szintén nem jellemző rá.
Különben is, Vadert eleve össze-vissza írta Lucas már az eredeti trilógiában is. A IV-ben még kis túlzással Tarkin házőrzője, az V-ben szinte mindennek az ura, és úgy mészárolgatja a tisztjeit, ahogy más levegőt vesz, itt meg ahhoz képest egy bölcs, visszafogott, megfontolt vezér.

2011-09-01 22:19:41 JeszKar (5) #59

Itt egy másik.

előzmény: yuriko (#52)

2011-09-01 22:17:09 Hannibal Lecter (5) #58

Ez nagyon jó! :)

előzmény: yuriko (#52)

2011-09-01 22:16:05 JeszKar (5) #57

Amúgy, ha már ennyit beszélünk a negatív változásokról, beszéljünk már egy kicsit a pozitívakról is, olyanokról, amikor Lucas jó dolgot tett hozzá.
Nekem most hirtelen kettő jut szemben:
- A Birodalom visszavágban az uralkodó hologramképének a kicserélése.
- A Jedi visszatérben, a végén a zene kicserélése (az eredeti nagyon gagyi volt).

2011-09-01 22:15:57 Hannibal Lecter (5) #56

Miért, az a "noooo!" szerinted illik Vader jelleméhez és az adott szituációhoz? Az összeomlása a Sithekben narratív szempontból abszolút indokolt (más kérdés, hogy nem a legelegánsabban oldották meg), egy sorsokat eldöntő vívódáshoz viszont marhára nem passzol, ha közben teljes felindulásból azt üvöltözzük, hogy "neeee!", mert az már nem (igazi) vívódás, nem igazi dráma. Az eredeti verzióban szinte kézzelfogható, hogy a figura az utolsó pillanatig őrlődik mestere és fia, Jó és Rossz között. A BD-változatban meg van egy teátrális műdráma, melynek középpontjában nem is egy sötét nagyúr, hanem egy szentimentális öregember áll.

2011-09-01 22:12:05 BonnyJohnny (4) #55

Ezzel nem drámaibbá teszik, hanem mesterkéltebbé és hamisabbá.
Én is azt írtam, hogy ellentétes a hatás, a tervezettnél. De ettől függetlenül értem, mi volt a terv.

a Greedos magyarázatot eddig nem hallottam.

2011-09-01 22:11:34 Olórin (4) #54

Na, ez jól jött ki:)