Anomalisa (2015) ☆ 👁

(Charlie Kaufman - Duke Johnson)

amerikai-angol animáció, dráma, szerelmi történet, vígjáték

3,9

2017-02-25 21:53:35 miraculum (3) #27

Van benne néhány finom és érzékeny rész de összességében nagyon vontatott, és annyira nem is túl eredeti vagy komoly mondanivalóval bíró, hogy közepesnél jobbat adjak neki.

2016-10-03 02:22:00 Rorschach (1) #26

Igazi "first world problems" szar. Amilyen gusztustalanul álszent, kész csoda, hogy az Akadémia nem kapta fel.

2016-06-06 18:34:27 noresz02 (3) #25

Csak egy sokadik "szar az élet nincs kiút" típusú gondold át az életed filmecske. Ami kicsit tudott rajta segíteni, az érdekes animációs megjelenítés és hát maga a szituáció ami a film alapját adja. Sajnos ez atávol a családtól üzleti úton kanosan egy hotelszobában sztori csak az alapot adja az egészhez, pedig pont ez volt az egyedüli, amiben lett volna fantázia.

2016-05-15 23:39:22 ydol73 (5) #24

Miféle moralizálást, jellemfejlődést, csodát várunk? Ellovagol a dierct-marketing célzárja a naplementében? Pontosan olyan, mint a valóságban: hétköznapi, ha kiszabadul, próbálkozik, ha helyzetbe kerül, még inkább próbálkozik... Bejön vagy sem. Most bejött. De a komfortzóna elhagyhatatlan...Már az első percben idegesíti...Tragédia,az ő és mindannyiunk tragédiája... 5/5

2016-04-29 16:48:45 ryood (4) #23

ajánlom a filmet minden ügyfélszolgálati munkára pályázónak figyelmébe!

2016-03-16 19:29:30 Ágó (4) #22

Vetítés a Toldiban.
Akit esetleg érdekel.

2016-02-15 09:30:38 bothbenedek (5) #21

A film hosének egy ritka mentális zavara van. Én ezt az AV Clubban olvastam.

2016-02-14 22:51:53 Dió (1) #20

A filmmel magával nincs (nagy) baj, viszont mindennel amit az ember előtte olvashat, igen. Ezek a "changed my life", a lentebb írt "felemelt engem", vagy a főoldal bemutatkozó szövegében látható "Lisa egy megoldást kínál neki" sorok (vagy akár maga a trailer) semmit sem csinálnak, csak félrevezetik az embert, mert a film, egy baromi ígéretes kezdés után, ezekből semmit vált be. Aki ugyanis azt hiszi, hogy egy olyan karaktert fog látni, aki azért un rá az élet monotonitására (mint egy ponton oly sokunk), hogy aztán ebből valamit ki is kerekítsen, az pakolja le az elvárásait a filmre való beülés előtt.
A főhős ugyanis egy mocsok nagy white trash, a leggázabb fajtából, aki a film elején is az, a végén is az marad, és ennyi. Karakterépítés terén pedig nem mondom, hogy nem kezd erősen a film (az animációról nem is beszélve), ám mindezt a végére csak lehúzza a wc-n azzal, hogy nem löki el a karaktert semmilyen változás irányába, nem von le a történtekből semmilyen konklúziót, vagy nem futtatja ki az egész történetet sehová... mintsem inkább egy hatvan percnek tűnő, érzelmileg megnyomorító kálvária után befejezi ugyanott, ahol elkezdte azt. Márpedig elég paraszt van minden nap körülöttem a való életben is, és nem arra vettem jegyet, hogy egy ilyennek egy napját nagyítóval megnézzem moziban, anélkül, hogy mindez legalább gondolkodásra serkentsen. Ahhoz elég maga a való világ is. De ha valaki erre vesz jegyet, és ezt előtte tudja is, akkor nem vitás, hogy az első osztályú báb-animációba nem nehéz beszippantódni.

2016-01-24 00:06:53 Filozofus (4) #19

Jól van, azért maradjunk a földön. Nem egy kimagasló alkotáshoz van szerencsénk. Sajna.

Itt van nekünk egy fásult és életunt középkorú családapa főhősünk, aki egy unalmasnak ígérkező konferencián beleszeret egy nőbe, csalódik, s arra a felismerésre jut, hogy ő egy fásult és életunt középkorú családapa. Mindezt az alkotás főoldalán olvashatjuk, s többről nincs is szó.

Noha Kaufman zseni, szenzációs forgatókönyvíró, a zsenialitását ebben az alkotásban csak szerényen mutatja föl.

Mind előző munkái tükrében, mind más szatírákhoz viszonyítva (itt van nekünk rögtön például A homár [The Lobster, 2015] az Anomalisa gyenge alkotás. Az Egy makulátlan elme örök ragyogásának csodálatos forgatókönyvéhez kellett Gondry megismételhetetlen zsenialitása; Az Adaptáció ismét remekmű, de ehhez Spike Jonze-ra is szükség volt; a Kis-nagy világ bravúros történet, de csak történet, fájózan hiányzik belőle egy operatőr zsenije (Seymour Hoffman és – nem győzöm hangsúlyozni: – a fantasztikus történet miatt persze a Kis-nagy világ még így is zseniális!).

Az Anomalisából azonban nemcsak az operatőri munka hiányzott. Kevés eredetiségnek lehetünk a szemtanúi. Van benne némi Egy makulátlan elme... utánérzés, kevés a Kis-nagy világból. Persze, olykor mulatságos, kicsit röhigcsélhetünk, de a filmet többször is megkísérti az unalom.

Ajánlott olvasmány: Barthes Beszédtöredékek a szerelemről műve. A "szerelmes hangjáról" csodálatos dolgokat lehet olvasni.

2015-12-01 12:09:00 zéel (4) #18

DVD-n csak kiadják. Remélem!

előzmény: Ágó (#9)

2015-12-01 11:57:46 Singularity8 (5) #17

Azt hittem az összhatás volt ez, de így már érthető. :)

előzmény: Zalaba Ferenc (#15)

2015-12-01 11:32:35 ifj. Ó. Posszum (4) #16

Neeee, írjátok már legalább, hogy ultra szar volt és tök jó, hogy nem vállalja be egy moziforgalmazó se...

2015-12-01 07:37:45 Zalaba Ferenc (5) #15

Felemelt, hogy aztán a földbe dögöljön. :)

2015-11-30 23:04:30 Singularity8 (5) #14

Azért szerintem egy vasárnap délután nem egy rossz időpont. Plusz egész sok filmes oldal kirakta, hogy lesz, és aki picit is követi a filmes világot, az szinte csak azt hallhatta, hogy mennyire tökéletes film. Azért az ilyenre jobban rá szokott vetődni a filmszerető nép, ha csak 1-2 előadás van belőle. Legalábbis én még nem láttam ilyen kevés embert fesztiválfilmen Titanicon/Cinefesten, pedig nem csak a legnagyobb hájpot kapottakra ülök be. Na mindegy, azért örülök, hogy szombaton voltak.

előzmény: Ágó (#13)

2015-11-30 22:42:30 Ágó (4) #13

Akkor nem voltál 2008-ban a Ponyón. :)
Ott a csillárról is lógtak.

Lehet, hogy nem volt jó időpontban ez a vasárnapi...

2015-11-30 22:37:38 limupei (5) #12

Szombaton eléggé tele volt. Sőt, fesztiválos vetítésen az Urániában csak az Ex Machinán láttam több embert, pedig voltam 100+ ilyenen.

előzmény: Ágó (#11)

2015-11-30 22:31:19 Ágó (4) #11

Ez engem is érdekelne. :)

Singularity8! Pont erről beszélgettem közvetlenül a vetítés kezdete előtt egy kollégával. Minimum telt házat vártunk. Vagy ahhoz közeli helyzetet. Ehhez képest... Nem voltunk sokan.
Nem volt hírverése? Nem hiszem...

előzmény: Zalaba Ferenc (#6)

2015-11-30 21:34:26 Singularity8 (5) #10

Erről a felemelésről mesélnél picit? Próbálok olyan szemszöget találni, amivel ezt a hatást érte volna el nálam, de eddig nem sikerült.

más: csak szerintem voltak kevesebben a moziban, mint amit előzetesen elképzelne az ember? (vasárnapi vetítés)

előzmény: Zalaba Ferenc (#6)

2015-11-30 20:43:26 Ágó (4) #9

Gyakorlatilag biztos, hogy nem.

Ez csak akkor változhatna, ha jelentős tényező lenne az Oscaron. Vagy még akkor sem...

előzmény: whiteman 01 (#7)

2015-11-29 21:56:56 Vektor (5) #8

Sajnos kétlem, felnőtteknek szóló stop-motion animációt elég rizikós lehet nálunk bemutatni. Pedig biztos megnézném még legalább egyszer moziban. Van egy olyan érzésem, hogy másodszorra még jobban tetszene. Szóval nincs más hátra, mint várni, hogy kiszivárogjon a screener...

előzmény: whiteman 01 (#7)

2015-11-29 17:43:59 whiteman 01 (?) #7

Ugye bemutatják itthon?

2015-11-29 16:43:21 Zalaba Ferenc (5) #6

Engem azért sikerült felemelnie.

2015-11-29 09:59:31 Vektor (5) #5

Sokkal könnyebben befogadható film, mint a Synecdoche, New York, sőt, ez talán Kaufman egyik legletisztultabb forgatókönyve, amiben persze így is bőven van "furcsaság", elvégre ő írta. :) Nem véletlen, hogy nem osztja meg annyira a nézőket és a kritikusokat, mint az első rendezése.

De nem szabad hinni az előzetesnek, nem egy felemelő feelgood film, mint aminek a Paramount próbálja eladni (nem hibáztatom őket, nehéz nézőket becsalogatni egy felnőtteknek szóló stop-motion animációra)

előzmény: Zalaba Ferenc (#3)

2015-11-29 08:41:09 limupei (5) #4

Mivel elég markáns a fickó stílusa, így nyilvánvalóan sokban, de ha rokonítanom kéne, akkor valahova a John Malkovich-menet és A makulátlan elme közé tenném azzal a kitétellel, hogy Gondry helyett most biztos sok Alexander Payne-filmet nézhetett előtte :)

előzmény: Zalaba Ferenc (#3)

2015-11-29 07:36:37 Zalaba Ferenc (5) #3

Mennyiben rokonítható ez a film Kaufman első rendezésével?

2015-11-28 21:59:31 Vektor (5) #2

Pontosan, csodálatos film, Kaufman megint nem okozott csalódást. Az animáció, a színészi játék, a forgatókönyv mind-mind tökéletes, és azt hiszem nem kockáztatok nagyot, ha azt mondom, hogy Jennifer Jason Leigh "Girls Just Wanna Have Fun"-ja év (egyik) legnagyobb színészi pillanata. Leigh simán Oscar-díjért mehetne ezzel az alakítással, kár, hogy az AMPAS nem veszi komolyan az ilyen szinkron munkákat. Majd talán a Hateful Eight-tel...

2015-11-28 21:30:18 limupei (5) #1

No, akkor a Saul fia után idén másodszor: mestermű.