Urok (2014) ☆

A lecke
The Lesson

(Kristina Grozeva - Petar Valchanov)

bolgár-görög dráma

3,9

2017-01-08 16:37:38 berto (4) #7

Bulgáriában is ugyanúgy mennek a dolgok, mint nálunk. A mutyizás, a kéz kezet mos hozzáállás ott is mindennapos. A film hősnője egy vidéki iskolában angolt tanít, az egyik gyerek pénzt lop. A tanárnő megpróbálkozik a gyerekek etikai nevelésével, de közben a magánéletében súlyos megpróbáltatás, vérre menő kihívás éri. Meg tud-e egyedül birkózni a gondokkal, vagy rákényszerül az erkölcsével homlokegyenest ellentétes megoldásra? Több helyen olvastam, hogy nem összehasonlítható a Dardenne testvérek „Két nap, egy éjszaka” című filmjével, pedig szerintem egyben nagyon hasonlítanak; az elismert sztár, Marion Cotillard játéka nyugodtan összevethető az ismeretlen(?) Margita Goseva alakításával, mindketten a színjátszás magasiskoláját produkálják.

2016-10-22 23:09:59 floatingbonsai (4) #6

Eszméletlenül kegyetlen, csontig hatoló film. Nem csoda, hogy sokaknak a román újhullámos darabok ugranak be, itt is nagyon szűkös a perspektíva, meg a kamerakezelés, képi világ is nagyon hasonló + egy rohadt betétdal sincs, ami aláfestene egy kicsit a busz zötykölődésének vagy a sóhajoknak. Annyiban talán eltér egy picit, hogy itt nagyon végletesre van kihegyezve minden, szándékoltan groteszk sokszor, meg az emberi tapasztalat, tűréshatár olyan mélyésgeire visz el, ami (főleg ilye rövid idő alatt) már-már nem is emberi. És akkor a végén ott állunk a jövő generáció előtt, és mi a francot mondjunk nekik? Azt, hogy a szabadság az, hogy eldöntheted, hogy a seggeden hagyod vagy a fejedre húzod azt a kurva harisnyát?
Mondanám, hogy zseniális ez a film, de nem az. Mert valszeg nem "filmművészetként" akar ez bódítóan csodálatos, meg mély lenni. Egyszerűen csak az arcodba üvölt. Dermesztő.

2016-06-13 09:21:40 ryood (4) #5

nekem is a két nap egy éjszaka jutott erről a filmről eszembe, csak én pont fordítva vagyok vele: szerintem az a film jobb. pedig itt nagyobbnak tűnik a tét. viszont marion cotillard karakterét mégis nagyobb hősnek érzem, akivel jobban lehet azonosulni.
nem szerencsés dolog hasonlítgatni ezeket a dolgokat amúgy sem, hogy aki nagyobb nyomorban él, és másért küzd, más szinten, akkor annak nehezebb, és keményebb minden. ez nem így működik. a "jobb-léti" társadalmakban becsavarodó emberek "pokoljárását" valahogy mélyebbnek érzem legtöbbször, és ez a két film közötti különbség is tulajdonképpen számomra. ott a mániás depresszióból éppen kilábaló hős egy igazán árnyalt "sokdimenziós" karakter, a pszichés állapota bivalyerősen ábrázolva, itt viszont utóbbi elmarad, egyszerűen nem érzem a tanárnőt alakító színésznő "játékát" kellőképp szuggesztívnek. pedig hiteles, és ügyes, de valami plusz mégis hiányzik belőle, és talán pont ennyivel kevesebb a lecke a két nap egy éjszakánál.
ettől függetlenül egy nagyon jó filmről van szó, és tényleg felér egy gyomorszájassal a totálisan elanyagiasult világról, bulgáriáról.

2015-12-06 22:04:41 hhgygy (5) #4

Erkölcs, tisztesség? Pénzt, pénzt, pénzt. Ennyi.

2015-11-23 17:05:02 szigiri (4) #3

Vedd a legszarabb napodat, amikor tényleg semmi nem jön össze, vegyítsd ezt egy kis feszültségkeltéssel, adj hozzá jó sok kézikamerás operatőri munkát, válaszd külön a filmzenét a háttérzajoktól és a filmzenét dobd ki a kukába. Ha ezzel a nappal kész vagy, akkor szorozd meg hárommal-néggyel és kész is ez a bolgár film. A film története egy bővített mondatban összefoglalható: egy tanárnő megpróbál egy iskolai lopási ügynek a végre járni az iskolájában és ezzel párhuzamosan megpróbál a saját létbizonytalanságából is kilábalni. Ami elég jó, ahogyan ezt a két szálat összeakasztja, néha egymástól függővé teszi és megvezet minket, hogy végén mi is egészen mást érezzünk, mint amikor beültünk a moziba. És a gyomrod valóban görcsben van végig.

Ha valaki azt olvassa, hogy ez a film olyan, mint a Dardenne-fivérek Két nap, egy éjszaka című filmje, akkor ne higgyen az ott leírtaknak, mert ez a film valóban hasonló, de sokkal jobb. Harcos nő, na de ennek a bolgár amazonnak mennyi életerő-pontja van már?! Nyilván az is kellett ehhez, hogy a film ne Belgiumban játszódjon, az ottani közepes nyomorban, hanem Bulgáriában, Szélső-Közép-Európában, ahol nem 1000 eurós bónuszról való lemondás a kérdés, hanem az, hogy egy gombóc (gömb?!) kézműves fagyi árán múlik a lakásod, jövőd és a becsületed is.

2015-11-09 19:17:45 zéel (5) #2

A rideg, tőkeéhes kapitalizmus megalázó, kiszolgáltatott helyzetek sorába löki filmünk főhősét, aki "csak" egy egyszerű értelmiségi.
Remek látlelet erről a szép új világról. Bulgáriából! (Annyira remek, hogy nekem kb. a film felénél görcsbe rándult a gyomrom. És aztán úgy is maradt.)

2015-08-24 17:45:05 Kalevala (4) #1

Lám, a bolgárok is nagyon tudnak, mint a románok. A rideg, tőkeéhes kapitalizmus kicsalja a rendezőkből a realista témákat: milyen könnyen veszítheti el a középosztály a talajt a lába alól és csusszanhat a létbizonytalanság útvesztőibe. Jó film. Lassacskán indul be, de aztán lendületet vesz, az események rohanvást követik egymást, fokozódik a tempó, kézzel fogható a feszültség, a főszereplő tanárnő pedig hiába kapaszkodna józan higgadtságába, a sodrás erősebb. Aki az új román hullám produkcióit kedveli, annak ez a film is csemege lesz.