Edward Scissorhands (1990) ☆ 👁

Ollókezű Edward

(Tim Burton)

amerikai dráma, fantasy, szerelmi történet, vígjáték

4,1

2020-05-23 23:25:04 Norbert Simon (5) #53

Egy hihetetlenül bájos film a ma rendkívül egyedi csakis Tim Burton mesebeli rendezésében. Úgy vélem talán a legszebb rendezése mind azok közül amelyeket láttam. Johnny Depp pedig szuperül játszik. És nagyon illik hozzá ez a szerep. Részemről öt csili vili csillagot adnék neki.

2020-03-31 15:37:39 Lady Ópium (5) #52

Talán pont azon van a hangsúly,hogy pont mennyire mások ebben a kis városban az emberek,és mennyire más Edward,itt nem a külsőségen van a lényeg,hanem azon,amit belülről látsz meg a másik emberben és elfogadod olyannak amilyen.
Mindegy,hogy milyen ruhát hord,milyen a külseje,milyen házban lakik,milyenek a szokásai,ez már tényleg csak nézőpont kérdése.
Az elfogadásról szól, szerintem..

2013-12-22 04:18:19 Magnificat (5) #51

Igaz, ez már a harmadik hozzászólásom, de még mindig hihetetlen ez a film... Az, a jelenet, ahol elhangzik hogy "ölelj meg... nem tudlak..." az szívszorító. Külön plusz pont a magyar fordításért is, ugyanis ez magyarul is eszméletlen (lehet Depp játéka még a magyar szinkronon is átüt, de (talán, ahogy látom) Lippai László hangjának puhasága és tökéletes ide)

A Winona Ryder és Johnny Depp közötti kémia pedig... hát igen :) És a színészi játék is... Számomra ez volt Depp egyik csúcsa. Danny Elfman zenéje pedig varázslatos (nincs rá jobb szó)

2013-01-23 01:40:52 Magnificat (5) #50

Csodálatos film :) Nagy kedvencem :)

2012-05-22 20:23:50 Kuncz Melinda (5) #49

Igen , igazatok van, tényleg nem annyira művész film, de nem is lehet azt mondani rá, hogy egy tipikus amerikai vígjáték [főleg a vége miatt, nem is lehet vígjátéknak tekinteni.Talán azért írtam művész filmet, mert nem akartam azt írni, hogy burton-ös, mert az kissé hülyén hangzik. Nekem is az tetszik, amúgy a legjobban a filjeiben, hogy olyan mesés hangulata van, ugyanakkor nincs lebutítva a történet. Egyetlen filmje, ami nem tetszett az csak a Nagy hal volt. Az számomra túl meseszerű volt, illetve a Támad a Mars sem tetszett olyan nagyon, de az összes többi filmjét szeretem.

2012-05-09 21:57:09 critixx (4) #48

Mármint úgy értem, a szerzőiség és a művészfilm nem kizárólagosan összefüggő dolgok.

2012-05-09 21:56:29 critixx (4) #47

Szerintem az a szó, amire te célzol a szerző. Egyébként rátapintottál a dolog lényegére. A szerzőiség és a művészfilm nem függ össze, számos efféle rendezőt lehet hozni példának, aki a közönségfilmben/műfaji filmben "éli ki" a saját alkotói világát. Az alappélda mondjuk Hitchcock.

előzmény: Dynast Grausherra (#46)

2012-05-09 21:08:47 Dynast Grausherra (5) #46

Nekem Burton az egyik kedvenc rendezőm, de azt én sem mondanám, hogy bármelyik alkotása művészfilm lenne. Viszont ettől még ő maga, valamilyen szinten művész, mert egyedi, mondjuk úgy a kézjegyével ellátott filmeket rendez. Nagyra értékelem, ha egy rendező "beleadja magát" a filmjeibe, és Burton ennek fokozott módon eleget tesz. Engem is az emlegetett gótikus, sötét atmoszféra fogott meg a filmjeiben. Bármelyik munkájára elmondható (talán a Támad a Marsra nem), hogy ha nem lenne olyan sajátos, "burtoni" hangulata, akkor hajítófát sem érne az egész. Ez a film is azért ilyen kiváló, mert van egy sajátos, mesés hangulata.

2012-05-09 17:27:30 critixx (4) #45

A '80-as évek Új Hollywoodjának jellegzetes darabja Burton filmje, ami a fantasztikumot, azon belül is a Gólem és Frankenstein-féle "creature feature"-t egyesíti a melodrámával, mindezt leöntve egy kis gótikus horrorral (Vincent Price és a kastély), "egyszer volt, hol nem volt" mesei atmoszférával, illetve az amerikai film hagyománnyá vált (és ez időtájt újra előtérbe került) kisváros toposzával. Továbbá az MTV generáció tizenéveseinek élményvilága is erősen belejátszik a dologba (Edward afféle "érzőszívű punkként" [A film krónikája] is értelmezhető, aki a szeretet keresi, de kiközösítésre és elutasításra talál a nyárspolgári világ részéről).

2012-05-09 17:15:24 ChrisAdam (4) #44

Ne is válaszoljunk. 2 napja regisztrált, de már osztja az észt....

2012-05-09 17:13:49 Tenebra (4) #43

Hát tudod, egyesek még a trashfilmet is képesek olyan FÉNYTÖRÉSBE helyezni, hogy azok hatalmas művészfilmnek tűnjenek. :'D (már ha érted a célzást)

Ezzel a filmmel semmi gond nincs amúgy, de szerintem Burton és a filmművészet elég távol állnak egymástól. Ő egy jó filmes, de egyik művét sem nevezném művészfilmnek, ő inkább csak a puszta szórakoztatást próbálta feltölteni kreativitással és sajátos stílussal. Ha nem ő készítette volna, ez a film tökéletesen beágyazódna a '80-'90-es évek "aranyos kis" ifjúsági filmjei közé (My Girl, hogy csak egyet említsek). A gótikus, beteg, pervertált atmoszféra az, ami miatt ez kiemelkedik. Vagyis: Burton lelki világa. :D

2012-05-09 16:44:17 critixx (4) #42

Félreértés ne essék, kedvelem Tim Burton eme alkotását, de azért a művészfilmtől messze áll.

2012-05-09 15:29:52 Tenebra (4) #41

[...]

Már a tegnapi hozzászólásod is gyanús volt, de akkor még naivan azt hittem, hogy nem igaz, amire gondolok. Ám túlontúl régóta vagyok már az internetek tagja, hogy ne fedezzem fel: te egy troll vagy. :D Javaslom a többi fórumozónak, hogy ne reagáljunk eme felhasználó hozzászólásaira, direkt provokál.

2012-05-09 15:22:32 Kuncz Melinda (5) #40

Kedves Csabaimate meg a többiek, akik nem értitek a filmet és ezért inkább leszóljátok azt. Ez egy művészfilm! Csak azért, mert egy éles tárgy neve szerepel a címben még nem kell mindjárt azt várni, hogy trancsírozás legyen a filmben. A film lényege, hogy Edward elsőre hidegnek és zordnak tűnik, mivel egy sötét kastélyban él illetve az ollóival a keze helyett az ember azt gondolná, hogy csak bántani tud, míg vele szemben a sok világos tarka-barka ruhát viselő élénk emberek a színes házaikban kedvesnek tűnnek, ám valójában ők azok akik láthatatlan késeket, ollókat viselnek és ott vágnak vele, ahol csak tudnak. A film arra tanít meg, hogy semmi sem az aminek látszik, illetve az ember mindig ránézésre ítél és szeret pálcát törni a másik ember feje felett.A film gyakorlatilag tükörképe a mai világunknak.

2012-03-30 18:39:10 Karesz84 (5) #39

Döbbenetesen jó és eredeti film! Burton legjobbja számomra.

2012-02-26 08:24:25 ChrisAdam (4) #38

Hát, lehet, hogy elhamarkodott kijelentés volt. Most (kb. 10 órával a megtekintés után) nem mondanék ilyet. :)
Szerintem (amit csabaimate is mondott), túlságosan elnyújtották és nem tettek bele több előzményt. 100 percnyi játékidőnél alig történik valami. A leírás azt írja: De az idill nem tart örökké... Azt vártam, hogy majd Edward bepipul és gyilkolni fog. Ami persze igaz is, de azt hittem, majd sorra fogja öldökölni az embereket. Ennek ellenére gyönyörű film és az egyik legszebb szerelmi történet. Még meg is kaphatja az ötöst. Csak... érnie kell.

előzmény: Mikkey (#36)

2012-02-26 07:40:43 csabaimate (3) #37

Ez kegyeten unalmas volt, a sok színes ház meg az ostoba nénik nem szórakoztattak, hanem felidegesítettek. A cselekmény hihetetlen gyenge. Aránytalan: az utolsó húsz percben végre kibontakozik valami, addig semmi. Nagyobb hangsúly eshetett volna a feltalálóra és Edwardra, az előzményre. Csa "elmegy".

2012-02-25 22:07:38 Mikkey (5) #36

hát mi nem klasszikus ha nem ez??!! omg

2012-02-25 22:05:55 ChrisAdam (4) #35

Nem nagyon láttam korai Johnny Depp-filmeket, de a színész 20 év alatt semennyit nem kopott. Az ártatlanképű Edwardot eszméletlen jól játssza. Tim Burton fantáziáján nem csodálkoztam, mert gondoltam, hogy nem lesz valami valósághű. A zene is varázslatos, talán kicsit szentimentális. A vígjáték is megmutatkozik benne, tényleg jó kis mű. De nem lett klasszikus...

2012-02-01 17:33:30 Dynast Grausherra (5) #34

én ezt egy vámpír-frankenstein horrorként tudnám elképzelni nagyon jól
A történetnek éppen az a lényege, hogy Edward nem gyilkolássza halomra az embereket, hanem egy egyáltalán nem kemény, hanem kissé teszetosza, de szeretetreméltó teremtmény. Annak ellenére, ahogy kinéz. Mellesleg a fickót hasba szúrta. Persze, az tagadhatatlan, hogy Edward rendkívül jól mutatna egy horrorfilmben is. Szívesen megnéznék egy folytatást (persze csak Burtontől), Ollókezű Edward visszavág.
Amikor megláttam a kastély padlását egyből beugrott, nahát, Burton ezt szinte egy az egyben újra felhasználta közel húsz évvel később a Sweeney Toddban. Ráadásul milyen érdekes, Depp borotvája is itt mintha a testéhez tartozna, mint Edwardnak az ollók. Az első fodrászjelenetnél is folyton Depp és Alan Rickman első közös jelenete volt előttem.

2011-12-03 23:31:00 opposition (2) #33

Újranéztem. Most sem tetszik jobban.

2011-10-17 19:04:09 BonnyJohnny (4) #32

Ne is törődj vele, mit mond acidphase! Már öreg, majdnem 30 éves.... már azt se tudja mit beszél... :P

előzmény: NiNeul (#29)

2011-10-17 18:52:23 acidphase (5) #31

szoval 1 hete voltál 12 éves? és már tudsz írni?:P

előzmény: NiNeul (#29)

2011-10-17 13:50:00 BonnyJohnny (4) #30

szereplők, Edwardon kívül egytől egyig átlagos sablonkarakterek

Archetípusokat testesítenek meg, de nem sablonkarakterek. Egy mellékszereplő hajában több eredetiség van, mint, egy átlagos film teljes szereplőgárdájában.

2011-10-17 13:27:47 NiNeul (?) #29

Elképesztő ez a film! 12 éves fejjel úgy a hatása alá kerültem, hogy egy hét után is alig jutok szóhoz, miután láttam! :D Tim Burton meséje olyan világot teremtett, ahol a nézők is elhihetik, hogy ez a valóság, annak ellenére, hogy a fantáziára épül az egész film. Nagyon tetszik az, ahogy a hangulatát megoldották a zenével. :) A szereplők, Edwardon kívül egytől egyig átlagos sablonkarakterek, de a főszereplő teljesen ki van dolgozva. Szavak nélkül beszél, csak rá kell nézni, és ismered. Kész, ennyi. Minden elismerésem, szerintem a filmtörténet egyik legszebb alkotása.^^

2011-10-10 18:46:35 acidphase (5) #28

én is pont tegnap néztem újra:P

2011-10-10 18:08:11 Tenebra (4) #27

Régóta meg akarta már nézni újból, mert olyan 8 évesen láttam utoljára, és akkor tetszett (kifejezetten betegnek tartottam és féltem is tőle kissé :D).

Tegnap újranéztem én is. Nos, azért annyira engem nem taglózott le így másodszorra. Burton gótikája nagyon jó, illetve a sztori, és az alapfelállás is egészen egyedi, de számomra sok szereplő idegesítő volt, valamint túlontúl nyálas is a történet. Igaz, a románcokat amúgy is utálom alapból. Szóval igen, egyetértek, Depp jól nyomja, de ez mondjuk a különc karakterből is adódik. Kifejezetten tetszett, hogy a végén bedurvult és átszúrta annak a köcsögnek a torkát. :D

Egyébként meg tényleg jó társadalomkritika, ha egy kicsit keményebb és kevésbé nyálas, akkor zseniális is lehetne. Pl. én ezt egy vámpír-frankenstein horrorként tudnám elképzelni nagyon jól.

2011-10-09 18:54:55 Bruce94 (5) #26

Hatalmas! Johny Depp pazar alakítása, a művész úr [most kiérdemelte nálam ezt a titulust] szinte alig szólal meg, ám testbeszéde, mimikája több mindent mond, mintha 3 órán át csak ő beszélne. A többi szereplő nem rossz, de csak asszisztál ehhez az egyszemélyes show-hoz. A jelmez nagyszerű, a díszletekre pedig külön is kitérnék: Ez a fajta mázas, színpompás giccses környezet egyszerűen hatalmas, igazi kritika a jó népnek. Az ott lakók pedig az igazi nagyzási mánia iskolapéldái. A forgatókönyv szenzációs, a rendezés szintén. Dany Elfmen pedig már sok nagyszerű zenét írt [Batman, Simpson család, stb..], de ez a legjobb zenéje. Talán a legjobb fantasy amit láttam.

2011-10-05 23:01:37 Il Matto (5) #25

Így kb. másfél évtized után újra nézve, csak megerősíthetem a zseniálist. Főleg, hogy a mesén kívül most már átjött a pasztellszínű cukorfondanba vont kertvárosi idill és a fogyasztói társadalmas american dream metsző kritikája is.

2011-08-28 21:57:50 BonnyJohnny (4) #24

Most esett le, hogy ez a Szépség és a szörnyeteg történet, csak fordított felállásban. :)
Tim Burton szürreális képzelete a szürke kertvárosról, és az ott élő tipikus figurákról legalább annyira tetszett, mint Depp és Ryder romantikus szála. De az egész nem érne ennyit Burton ábrázolásmódja (díszletek, hajak, koreográfia, kamerabeállítás... minden) és Elfman kísérőzenéje nélkül. És bármennyire jók voltak, nem dicsérem a színészeket (mások úgyis megtették már előttem), mert helyettesíthetőek lennének. Burton és Elfman nélkül viszont ez a film elképzelhetetlen lenne. Ha csak azon vonatkozásban nem említem meg Johnny Depp nevét, hogy az első közös filmje Tim Burton keze alatt, ami egy igen gyümölcsöző munkakapcsolat kezdetének bizonyult.

2011-07-03 17:36:20 tomikapitany (5) #23

Legjobb Burton film.Es szinten agyerekkorom, es a szemelyisegem meghatarozoja.

2011-05-15 18:19:45 Rorschach (4) #22

Nagyon-nagyon-nagyon szép, mértéktartó és jó film, a végével viszont sajnos nem vagyok kibékülve.Mármint azzal, hogy elváltak, és aztán soha többé nem látták egymást, pedig kétszáz méterre élnek a másiktól. Ez annyira keserű...

2010-02-25 02:00:21 Sanchez87 (5) #21

Erre a filmre nem lehet sok mindent mondani. Talán egy szó:Csodálatos! :)

2009-12-23 20:09:43 czeppelin (5) #20

Mindenképpen ez a legszemélyesebb, tehát legburtonösebb filmje.

előzmény: Kattantka (#19)

2009-12-23 20:07:16 Kattantka (5) #19

Számomra zseniális!

Szintén gyermekkorom, egyben személyiségem meghatározó filmje, egyszerűen ad egyfajta biztonságot Tim Burton gondolatvilágának sok színűsége! És ezt mind filmre is tudja vinni.

Az Ollókezű Edward is visszaadja Tim Burton valóját, és sosem kell attól tartanom, ha Burton-filmre ülök be, hogy egy újabb klisé tolakodik az emlékeim közé.

Elnézést a Burton-ömlengésért, de szerintem az Ollókezű az egyik legnagyobb filmje. :)

2009-08-28 20:42:30 kakukkka (5) #18

Ujra lattam most,kb 10ev utan.Most masabb szemmel latom...de meg mindig osszeszorul a torkam...meg mindig gyonyoru film.

2009-07-25 22:21:32 regi111 (5) #17

Az egyik legjobb film amit valaha láttam. Náhol vicces, néhol megható, néhol szomorú. Úgy van rendben, ahogy van, egyszerűen tökéletes.

2009-06-25 00:29:23 acidphase (5) #16

na kivansag parancs:P

2009-06-25 00:29:17 czeppelin (5) #15

(Úristen, el sem merem hinni, hogy azt írtam: "Addj")

előzmény: czeppelin (#14)

2009-06-25 00:20:14 czeppelin (5) #14

Addj rá egy ötöst! :P
Amúgy annak a jelenetnek a forgatása közben, ahol a feltaláló összeesik, Vincent Price tényleg elájult (eredetileg nem a halál-jelenetet vették akkor, de Burtonnek tetszett).

előzmény: acidphase (#12)

2009-06-24 23:09:39 JeszKar (3) #13

Osztályozz!

előzmény: acidphase (#12)

2009-06-24 23:08:34 acidphase (5) #12

ez telleg egy aranyos film volt:) mondjuk Burton-tol a kedvencem tovabbra is az Ed Wood:P

2009-04-13 15:02:01 Livcsy (5) #11

,,Uram, nem vagyok méltó rá, hogy hajlékomba jöjj..."
zseniális, zseniális! hetekig a hatása alatt voltam :)
cím alapján olyan vagdosós, értelmetlen, béna horrornak tűnt, de nem az!!! kötelező darab!
imádom :)

előzmény: Lord Percy (#3)

2008-09-05 04:09:52 whiteman 01 (5) #10

Kétségtelenül a legzseniálisabb Burton movie. Eljátszottam a gondolattal, vajon milyen lett volna a Rémálom az Elm utcában, ha Burton rendezi, és Freddy Krueger pedig Johnny Depp lett volna... xD

2008-07-05 15:03:47 ronin07 (?) #9

Tim Burton legjobb alkotása a másságról és az igazi szerelemről, finom humorral. A rendező kiválóan játszik az érzelmek húrjain, a látványvilágra se lehet panasz. Kétszer láttam eddig 11 év különbséggel, de mindkétszer könnyeztem, Kim táncán a jégszoborfaragás közben különösen.

2008-06-13 08:09:21 jamaicamaci (5) #8

Kedvnec jelenetem szintén a hóseés(amikor angyalt farag).A normális ember azt kérdezné, hogy hogy került oda akkora jégtömb. Én csak annyit tudtam mondani, hogy csaodálatos. Nem akarok normásis lenni

2007-12-01 13:49:57 Mikkey (5) #7

énis nemrég néztem újra. mindig megrigat :D
sok szót nem érdemes fecsérelni rá. depp és burton klasszikus! örök szeretet!!

2007-12-01 09:39:40 Dió (5) #6

Baromi rég láttam, most újranéztem.
Alapvetően négyest nyomnék, mert mostmár picit jobban feltűnt, h a film stílusából fakadólag szándékosan távol áll a logikától (nem azt mondom, h zavart, csak feltűnt, bár az mondjuk nem feltétlen tetszett, h vagy csak baromi jó, vagy baromi rossz karakterek vannak benne, átmenet nincs), de a lényeg, h elvitathatatlan tőle a következő: a Ryder és Depp közti szál érzelmileg annyira erős, és annyira szívbe talál, h aki ezen nem fekszik vízszintesbe, az - egyetértve az előttem szólókkal - tényleg nézze meg még egyszer:) Ha belegondolok, Burtontól ennyire erős drámai szálat sose láttam még, és ebben nagyon (!) nagy szerepe van Elfman - bár végig ismétlődő - de hihetetlenül érzékenyre írt főtémájának (ilyet se minden nap hallani). Ennek a kettőnek hála a filmnek van 3-4 olyan durva érzelmi csúcspontja (hóeséses jelenet, finálé), amiket mostantól ha akarok sem tudok kitörölni... ötös.

2007-11-11 12:00:19 pókmacska (5) #5

Farsangkor ollókezű Edward akartam lenni. Régi kedvenc filmem.

2007-10-24 16:23:17 Rea (5) #4

Nagyon jó film, a egyik kedvencem.

2006-05-29 23:44:51 Lord Percy (5) #3

Amen Testvérem amen... DÍCSÉRJÜK AZ URAT (Burton) és földi helytartóját (Depp)!!!!!!

2006-05-29 23:28:37 Magnificat (5) #2

Egyértelműen hatalmas és gyönyörű érzelmi töltésű film egy zseniális rendezőtől, zseniális színészekkel... És aki szerint giccs, annak szerintem minden az, ami nem Schwarzenegger film...

2004-05-09 00:45:50 rec (5) #1

Milyen szép meseeee, gyönyörü képekkel. Igazi Tim Burton film.
Nagy kedvencek egyike.