Ansikte mot ansikte (1976) ☆ 👁

Face to Face

(Ingmar Bergman)

olasz-svéd dráma, horror

4,3

Dr. Jenny Isaksson: Ha az ember úgy tesz, mintha minden megszokott lenne, akkor az is lesz minden.

Dr. Jenny Isaksson: Az ember játszik, megtanulja a szöveget. Tudja, mit kell mondania. Hazudik. Végül már nem is tudatosan. Uralkodik magán. Zavarban van. Büszke. Megalázott. Bízik önmagában és bizonytalan. Okossága butaság és fordítva. Pökhendi és sebezhető. Könnyen sebezhető. Rettenetesen könnyen sebezhető. Könnyen felingerelhető és hirtelen haragú. De gátlásos, minden szempontból gátlásos, zárkózott és bénult...és ügyes. Rendes.

Egy beteg: Félek a haláltól.
Dr. Jenny Isaksson: Én is.
Egy beteg: Mit csináljak?
Dr. Jenny Isaksson: Számolj 10-ig. Ha utána még mindig félsz, kezd előről.
Egy beteg: És aztán?
Dr. Jenny Isaksson: Folytasd tovább. Csak számolnod kell.
Egy beteg: Azt hiszed, ez segít?
Dr. Jenny Isaksson: Mindig valami jelentős dolgot kell állítani magunk és a halál közé. Másképpen elviselhetetlen.
Egy beteg: 1, 2, 3, 4, 5, 6...
Dr. Jenny Isaksson: ...
Egy beteg: Így is félek.

Egy beteg: Segítsen! Felnyitották a fejemet, és megoperálták a szorongásomat. De amikor visszazártak, bent felejtették a mindennapos félelmeimet.
Dr. Jenny Isaksson: Jöjjön vissza a jövő hónapban.

Dr. Jenny Isaksson: Az emberek...bátran tűrik a magányosságot. Mint a gyerek a sötétben, aki elhatározza, hogy nem kiabál. Mert attól talán mégjobban fél, hogy kiabál, de nem jön senki. Uralkodik magán és csendben sír magányosságában.

Valojaban sose szerettel.

PG

Az ember egy idő után örül a számára ismerős borzalmaknak. Az ismeretlen borzalmak rémesebbek.

Mama, papa! Nem tehetek róla, hogy mindenért aggodalmaskodtatok!

Jenny: Nincs jobb dolgod, mint egy zavart öngyilkosjelöltet őrizni a szabadságod alatt?
Tomas: Nincs.

Jenny: ... Mindig uralkodtam magamon. Különös félelem fogott el, nehogy valaha is kiadjam magam. Így halványult el a boldogságom.

Van egy varázsigém hitetlenek számára.
"Hadd legyek egyszer valóságos!"
Ez mit jelent?
Azt, hogy bizton tudhatnám: a másik ember is olyan, mint én.

Láttam a két öreget, a ragaszkodásukat. Azt, ahogy araszolnak a rettegett pillanat felé, amikor el kell válniuk. Láttam a méltóságukat, az alázatukat.
Egyszeriben megértettem, hogy a szeretet mindent felölel. A halált is.