Equus (1977) ☆ 👁

(Sidney Lumet)

amerikai-angol dráma

4,2

2023-10-25 09:51:47 Xuja (4) #18

Érdekes, súlyos és egyedi kérdéseket boncolgat olyan módon, amit korábban még nem nagyon láttam - tény, hogy később ez a pszichológus / pszichiáter mentális gondjai vonal klisé lesz, de itt még viszonylag újszerű volt. Ami viszont nem tetszett, az az, hogy néhol baromi túljátszott és didaktikus, valamint azért le lehetett volna csippantani belőle pár percet.

Burton pályafutásának egyik legjobb alakítása ez (pár hatásvadász monológját leszámítva) - komoly szakmai tudású, higgadt, ugyanakkor folyamatosan kételkedik a saját identitásában, ezáltal válik igazán hitelessé. Firth már inkább felemás volt - az arcjátéka elismerésre méltó, de amúgy a kevesebb több lett volna a kitöréseinél. Formailag nincs benne semmi rendkívüli, de legalább a képi világa szép. Gyenge négyes.

2022-09-15 16:43:29 Bateman (5) #17

Súlyos mélylélektani mozi. Biztos, hogy még egyszer-kétszer meg kell néznem, hogy összerakjam az egészet, ettől függetlenül és ezzel együtt is zseniális film, bivalyerős mono és dialógokkal, első osztályú színészvezetéssel, rendezéssel és színészi játékkal. Nem egyszerű szórakozás, megfeküdheti a gyomrot, de minden perce aranyat ér.

2017-11-03 17:19:18 tomside (5) #16

Lélektani horror.
Az egyik legfontosabb, részemről pedig A legfontosabb válfaja a horrornak.
Mint ez. Nagyon jó darab. ;)

előzmény: DrSzolon (#15)

2017-11-03 16:40:09 DrSzolon (5) #15

Különösen ajánlom ezt a filmet azoknak, akik pszichológiával vagy más hasonló segítő szakmával foglalkoznak. Elég fontos dilemmát boncolgat a film, amin mindenkinek érdemes elgondolkoznia.
Érdekes lehet színházban az Equus, mert igazából a film sem sokban különbözött egy színdarabtól, nagyrészt a szöveg vitte előre a cselekményt.
Tényleg nem horror, egy jelenetet leszámítva. Nem tudom miért kapta ezt a címkét.

2016-04-16 00:14:04 kajaktej (5) #14

Sidney Lumet monológokban szerintem verhetetlen volt :), ez is mindjárt egy ilyen jelenettel kezdődik. Zseniális, de szinkronnal szerintem ne nézze senki! Az a típusú film, amit nem érdemes szinkronizálni, Richard Burton hangját eredetiben kell hallani.

2015-10-12 23:34:09 tomside (5) #13

Tényleg ezt üzentem. Most is random vagyok itt, mert vannak napok, amikor ez a film spontán beugrik, én meg spontán a nadrágomba csinálok. :)

előzmény: flake (#10)

2014-10-23 20:31:25 acidphase (4) #12

jó kis dráma ! Burton remek! amúgy gondolom nem csak nekem jutott eszembe némi párhuzamot vonni ez és a good will hunting között.. igencsak hasonló a kettő..

2013-12-27 22:23:51 VMVKWA (2) #11

lócitrom

2013-09-28 20:07:06 flake (5) #10

tomside-nak üzenem, hogy: haha :)

2013-09-28 19:22:33 Mártha Dániel (?) #9

tomside azt üzeni, úgy összefosta rajta magát, hogy ha magához tért, majd ír.

2013-03-24 17:01:43 coles (4) #8

Mire számítasz, ülnök? Szokott szokatlanra? Megkaphatod. Sidney Lumet magyarázatában, aki tud bánni Peter Shaffer (pl. Amadeus) alapanyagával.
Van benne valami különös. Magasfeszültség. Temérdek lóerővel. Meg egy Richard Burton! Egy (eleinte) nagyon határozott "főpap". "A következő a kövön." Kibeszélné betegeiből a félelmet. Ez akkor is menne, ha ló (Herceg? Trója?) és lovasa egy személy?
Hülyeség? Az utolsó szóig. Nagy szavak, aztán a semmi...

Nézem a béristállókat, nem futottak be nagy karriert. Pedig akad ott pár remek.

2011-05-08 14:53:15 mokiszin (5) #7

nagyon szeretem a darabot, és - bár nagyon logikus - nem gondoltam, hogy ebből készült film. Nemrég eszembe jutott, hogy azért mégiscsak utána kéne nézni, hogyan is áll ezzel a filmművészet. Mikor láttam, hogy Sidney Lumet rendezte, Richard Burton játszik benne, ill. a forgatókönyvet maga Peter Shaffer írta, úgy gondoltam - magamat elhordva mindennek, hogy csak most jutott eszembe -, na most megnézem.
Nagyon nem csalódtam. Elképesztő!!! ennyit tudok rá mondani....

2010-12-02 22:20:18 critixx (?) #6

Bevallom kicsit elhamarkodtam amit írtam. Nem rossz film ez (a színészek zseniálisak), de én előbb olvastam a darabot és hiányoltam annak a szürrealista megközelítését. Lumet egyébként pedig egy kiváló rendező, de tényleg erősen a "klasszikus iskola" híve - ennek minden pozitív és negatív tulajdonságával együtt.

2010-12-02 22:02:30 Shakti (5) #5

Elementális ereje van ennek a filmnek, akárcsak az eredeti drámának. Szerintem roppant jól sikerült adaptáció. (Mondjuk nem tudom mivel érdemelte ki, hogy horrorként kategorizálták.)

2009-09-16 10:59:03 Mr. Bandi (5) #4

Ez aztán tényleg gáz! Mit számít, milyen szemétségek történnek a világban, az nem gáz, de ez, amit itt írtál, na ez tényleg gáz!

2009-03-04 15:35:50 critixx (?) #3

A színészek tényleg jók, de szerintem elég gáz, hogy a Hollywoodban nevelődött Sidney Lumet a szürreális díszletek között játszódó, rendkívül stilizált, minimalizált drámából egy naturalista, a természetesség konvencióit mindenestül betartó filmet készített.

2009-03-01 14:05:49 a6notes (4) #2

Jó film, tetszett Burton játéka, nem kevésbé a fiúé. Elgondolkodtat, ahogy Burton karakterét is
ahogy a fiú 'gyógyul', annak tükörképeként halad ő ellentétes irányba, kezd el kételkedni a 'normális' fogalmán.
Ajánlom.

2008-04-28 13:01:02 Mr. Bandi (5) #1

Az utóbbi időben nézett filmek közül ez tette rám a legnagyobb hatást. Nagyon későn adták, de muszáj volt végignéznem, odaszögezett a képernyő elé. Egy kicsit szürrealista jellege van az egésznek, de nem annyira, hogy rontson rajta. Az egyetlen, ami nem tetszett a filmben, az az volt, hogy a pszichiáter is lelki nyavalyákkal küzd. Ezt valamiért minden pszichiáteres filmben elsütik, és nekem sose jött be. Ettől eltekintve a film remek, a szemkiszúrásos jelenetek sokkolóak, meg az egész film megrázó. Nehezen aludtam el utána.