Lámpagyújtogatók (2015) ☆ 👁

(Százados Miklós)

magyar dokumentumfilm, sci-fi

2,3

2019-06-12 00:01:12 sleepingdancer (3) #12

5/10 Zseniális film is lehetett volna, ha nem vérzik el lassan, útközben sok sebből. A legmélyebb seb az, hogy nem ragaszkodik következetesen saját ironikus-szatirikus alapállásához. Ugyanis alapjában rendkívül vicces és szomorú, hogy amikor emberi mivoltunk magvát kellene átnyújtani (a film meséje szerint) egy idegen civilizáció (de egyébként tulajdonképpen saját magunk, mindegy is) számára kozmikus üzenetként, akkor minden celebritásból ugyanazok a divatos közhelyek jönnek elő, tetejébe még ráadásul szinte ugyanazokkal a szavakkal is. (Valamiért csak Kiss Tibi tűnik közhelyeiben is helyenként eredetinek.) Azon szoktam siránkozni, hogy alig van olyan film, ami 30 év múlva elárul valamit erről a korról, na ez olyan, igazi magyar látlelet, még ha öntudatlanul is.
Baj, hogy mintha fel sem merné ismerni a film, hogy miről szól valójában: szertefolyik, ügyetlenségekbe és lassan unalomba fullad. Mindent sokkal jobban meg lehetett volna fogni ebben a munkában (gondolati építkezés, dramaturgia, ketetjáték, ritmus, tempó), mert a végeredmény egy egész kupac szerencsétlenség. És mégis, ez a kudarcos megvalósulás sem tudja eltakarni a mélyből fölfénylő páratlan szatírát. Így lesz se rossz, se jó, egy nagyon érdekes közepes film. Százados Miklóstól a Tüke fenomén kevesebbet markolt, de többet fogott (ha valakinek megvan DVD-n és nem kell, megvenném).

2015-12-05 16:56:04 budaik (4) #11

Nekem tetszett, ez egy nagyon sok gondolatot tartalmazó doksi az EMBERről. s ez a fontos. :)

2015-11-28 20:29:52 od.gszal (4) #10

Meglepett, de nekem bejött. :)

2015-05-01 22:33:44 Ágó (3) #9

Inkább motiváció/motiválás akart ez lenni, és az a része rendben is van...

De minek kellett ezt moziba tenni?

2015-05-01 13:00:41 critixx (?) #8

Zabálja a nép. A tévé képernyőjén, de nem fizet érte több mint ezer forintot hogy moziban nézze meg (totál feleslegesen).

2015-05-01 12:50:33 Tenebra (2) #7

Ez mondjuk meglepő, mert tele van celebbel, meg álfilozófiával, ezt zabálja a nép.

előzmény: Ágó (#6)

2015-05-01 11:52:18 Ágó (3) #6

Nem úgy tűnik, mintha nagyon népszerű lenne a magyar mozikban.

2015-04-17 15:17:22 critixx (?) #5

A leírásból erős Coelho / Müller Péter / Csernus doktor szag terjeng. A cím pedig nyilván A kis hercegre való utalás. Ennyi épp elég, hogy elriasszon eme alkotás megtekintésétől.

2015-04-17 15:01:03 manuva (?) #4

Nekem dr. Százados Miklós Zsigmond Vilmos!

2015-04-08 21:05:48 Tenebra (2) #3

"Csak szerintem nagyon nehéz, sőt lehetetlen az emberiségről úgy beszélni, hogy közben kizárólag magyar viszonyok közt mozgunk."

Igen, ez a része is nagyon mesterkélt.

Meg azok a következtetések, hogy "3-ból 2 embernek a család a fontos! EZ AZ EMBER!". Egyrészt ez még részleges statisztikai felmérésnek is kevés, másrészt meg megint az a kérdés, hogy igen, a magyar embernek lehet, a család a fontos, meg az anyjától tanul sok mindent, de... Meg amúgy is: ezek olyan általános megállapítások, mintha azt mondanánk, hogy "ha szomjas vagyok... iszok!".

Szerk.:

Egyébként a sör elég jó volt (ha gonosz akarok lenni: jobb volt sokkal, mint a film). :D Nem tudom, hol lehet ilyet szerezni, de fogok.

előzmény: Ágó (#2)

2015-04-08 20:39:10 Ágó (3) #2

Szimpatikus figura Százados Miklós. Tényleg nagyon közvetlen volt, a vetítés után is abszolút nyíltan fogadta a "vizes lepedős" véleményeket. :)
A sör pedig nagy ötlet volt. :)

A motivációs része szerintem is rendben van, jó a vágás, korrekt a zene.
Csak a kerettörténet miatt nem igazán fogja megtalálni a közönségét. Az ugyanis valóban elég "arcpirító".
Mindenkihez akar szólni, de ezt a sztorit pont, hogy kevesen fogják bevenni.

Illetve én nagyon hiányoltam legalább egy kis "nemzetközi kitekintést". Így ez nagyon magyar, bár nyilván annak is volt szánva. Fölrázó erejű akart lenni, ami ránk is fér, valljuk be.

Felemás.
De az igyekezetet mindenképp értékeljük.

2015-04-08 18:05:14 Tenebra (2) #1

Hmmm.... Hmm.... HMMMMM!!!

A töprengés az élet dolgairól, és a motiváció - az végülis oké. Mert bár tök általános, és elcsépelt témákat dob fel a film, de végülis jól összehozza a vágással a témákat.

Más kérdés, hogy nagyon szájbarágós az egész, mintha legalábbis 10 éveseknek készült volna... (Még ki is írják, mint valami oktatófilmben, összegezve, hogy miről beszéltek. LOL?)

A "körítés", azaz a párhuzamosan futó, nagyon gyenge sztori meg inkább arcpirító és erőltetett. Nem kellett volna.

A rendező amúgy nagyon kedves, odajött mindenkihez személyesen és üdvözölte. Így kéne viselkednie minden magyar rendezőnek.

Meg a sajtósoknak egy zacskónyi ajándékcsomagot adtak (még sört is :D) - hmmm.... Gyanús volt, és féltem, hogy valami irtó nagy baromság lesz ez, amit ezzel akarnak kompenzálni. Részben igazam lett, viszont amúgy meg nézhető a film. Csak nem ad semmi pluszt. Egy szép gesztus lesz ez, a Föld napjára.