Papillon (1973) ☆ 👁

Pillangó

(Franklin J. Schaffner)

amerikai-francia dráma, életrajzi film, kalandfilm

4,3

2023-12-16 00:12:03 Ágó (5) #57

Ma 50 éves a film.
Még mindig a kedvencek között.

2023-04-11 11:42:39 Xuja (4) #56

Újranézve továbbra is erős alkotásnak gondolom - kíméletlen, izgalmas, feszült, de szórakoztató börtönfilm két nagyszerű főszereplővel. McQueen és Hoffman is brillírozik - előbbi sose volt még ennyire megszállott, utóbbi pedig zseniális karakterátalakulást mutat be. Képileg a tájak miatt nagyon látványos, formailag pedig próbálkozik (pl álomjelenet), de ezek azért nem sikerültek annyira kiemelkedőre.

Az első másfél óra nagyon tetszett, aztán az indiános / őslakos résznél kicsit elvesztett, ott nagyon érződött, hogy ez a sztori eléggé zanzásítva van, és nem olyan részletgazdag, mint az alapanyag.. Szerencsére az utolsó 15-20 perc nagyon szépen koronázza meg az eddigieket és okoz katarzist - nem sok film adja át ilyen velősen a szabadságvágyat, kitartást és állhatatosságot. Stabil négyes.

2019-03-05 00:59:10 Ágó (5) #55

Himnusz az ember élni akarásáról, a becsületről, az elhivatottságról, a küzdésről. S bár sokfelé kalandfilmként hirdetik, igazából dráma ez, egy kőkemény világban. Francia Guyana festői szigetvilága a legkegyetlenebb börtönsziget-rendszert rejtette Dél-Amerikában.
A finálé Steve McQueen jutalomjátékává válik és valódi katarzist hoz (a könyvvel ellentétben).

2018-06-07 21:00:32 mimóza (5) #54

Micsoda különös, kemény, keserves, nehezen bírható, mégis erőtől sugárzó, fényes óda ez a reményhez és a szabadsághoz! A nagy filmek egyetlen, igazi próbája - mondják -, az idő: a Pillangó kiállja a tesztet, hiszen ragyogó színeivel szabadon száll keresztül időn és téren.

2016-07-22 16:04:57 Ágó (5) #53

Megértem.
Én percekig néztem magam elé...
nagyon erős film, kitűnő zárással.

előzmény: Szabó Dániel (#52)

2016-07-22 15:58:35 Szabó Dániel (5) #52

Hát én majdnem sírtam a befejezésnél

2014-07-03 18:09:19 Ugor (5) #51

Én javítottam bele. Igazad volt.

előzmény: cinemagi (#50)

2014-07-03 17:46:03 cinemagi (?) #50

köszi a spoilert!! de tényleg....

2014-03-07 17:02:37 csabaga (5) #49

És a befejezés?

A filmben zseniálisan meg van oldva.Érezteti,hogyan szökik meg,de ezt már nem látjuk.A könyvben szinte semmilyen az egész.Szabad lesz és kész.Nincs katarzis.

Fura,de én a filmet valósághűbbnek érzem,mint a könyvben leírt valódi valóságot.
Pillangó atipikus ember,a film ebből visszavett.

előzmény: Channá (#48)

2014-03-07 15:07:35 Channá (5) #48

Most olvastam a regényt és frissen bennem van, hogy igenis okozott neki nehézséget az emberölés. Egy embert ölt meg, és az összes télakját próbálta úgy megvalósítani, hogy lehető legkisebb kárt tegyen másba.
Nekem például kellett volna az a befejezés ahol partra ér, ha már tovább nem is.
"Szerintem jó ötlet volt az egyik mellékszereplőből főszereplőt csinálni,és a nyitott befejezéssel érzékeltetni a szabadságvágyat és a reménytelenséget." Ne már! Az egész könyv a reményről szól, arról hogy küzdj és valósítsd meg a dolgokat. Erre te most leírod a reménytelenséget? Ha már mellékszereplőből csinálunk főszereplőt, akkor legalább a könyvhöz híven vághattak volna neki az egésznek ketten....
Ez volt a bajom a filmmel is, hogy Pillangót megtörtnek és gyengének ábrázolta, miközben pont hogy állandóan fejben ott volt, hogy élnie kell, és amíg él, addig reménykednie. Ehhez képest a filmben, rögtön köpne?
A leprásokat sem úgy mutatja be a film, ahogy a könyvben vannak, egyáltalán nem "szórakoztak" azzal, hogy fogdosson össze mindent, amihez ők hozzányúltak, az indiánok közül sem az indiánok hagyták ott és tűntek el, hanem ő döntött a távozással. Értem, hogy ennyi télakot mondjuk nem tudnak ennyi időben bemutatni, de akkor az egész könyvet nem kéne elkorcsítani.

2014-03-03 16:55:45 csabaga (5) #47

Én is kedvelem a regényt,de a filmet is.

A regényben Pillangó alakja elég ambivalens.Ártatlan báránynak mondja magát,közben meg semmi gondot nem okoz neki egy emberölés.

előzmény: Leslie (#46)

2014-03-02 17:21:55 Leslie (3) #46

Egy tévésorozatban meg lehetne valósítani. Mondjuk HBO.
Az egyik kedvencem könyvem, úgyhogy elfogult vagyok.

2014-03-02 16:04:02 csabaga (5) #45

Azt a könyvet abban a formában lehetetlen lett volna megfilmesíteni a 150 szereplőjével,ismétlődéseivel,börtönökkel tucatszám.

Sehová sem futott volna ki.A film "alkotó újrateremtés" és jól sikerült,pedig az alapanyag egy ponyva.

előzmény: Channá (#44)

2014-03-02 10:34:00 Channá (5) #44

Pontosan ugyanez a véleményem a filmről. Amikor még nem olvastam a regényt 5-t adtam a filmre, így utólag már nem, mert merőben eltér a könyv és a film. Amit sajnálok. Pillát sokkal esetlenebbnek jelenítették meg mint a regényben. Lehet azért, mert nem akartak a filmben azzal foglalkozni mi cél hajtja. Plusz a filmbeli befejezés... az egész történet... hát mintha teljesen más történet lenne. :( Kár!

előzmény: Lajos The Silent (#41)

2012-12-17 19:36:42 tomside (5) #43

Lassan egy éve ennek a zenéjére csörög a telefonom. Megunhatatlan. A háromnegyedes taktus (keringő) elbűvöl, elszédít, a zene folytonossága, kiúttalansága pedig iszonyúan sokat hozzáad a film sugallta létbe vetettség-érzéshez. Mesterien koherens alkotás.

2012-09-28 21:59:49 gomez1000 (4) #42

Gyönyörű képekkel teli, magával ragadó történet. És végre felkerült az IMDB top 250 közé! Bár ebben a kategóriában a Bilincs és mosoly egy hajszálnyival jobban tetszett, de ez nem von le semmit a film értékéből.

2012-04-15 10:43:03 Lajos The Silent (4) #41

Sokakhoz hasonlóan és is láttam a filmet, tetszett, bár akkor még kicsi voltam... Aztán később olvastam a regényt is, ami alapvetően jó lenne, de kissé hosszúnak és néha "mesebelinek" tűnt. Aztán megnéztem ismét a filmet, de annyira nem jött be. Sajnálom, hogy merőben mást jelenít meg, mint a regényben elmondottak. Alapvetően jó film, jók a színészek is, csak hiányzik sok dolog.

2011-03-10 17:23:58 csabaga (5) #40

A film részleteiben szinte semmiben sem hasonlít a könyvre,de a mondanivalóját mégis kiválóan visszaadja.Igazi alkotó újrateremtés,ahogy egy filmes könyvben olvastam ezt a a kifejezést.

2010-05-13 15:58:28 diablo3 (5) #39

vagyis az Esoember utan a legnagyobb...

előzmény: diablo3 (#38)

2010-05-13 15:41:29 diablo3 (5) #38

kolyokkorom egyik nagy kedvence a Majmok Bolygoja mellett...es Hoffman legnagyobb alakitasa...

2010-05-10 10:37:57 puttancsospeti (5) #37

Szerintem a könyvnek amúgy akkor már több köze van a giccshez és a szépítgetéshez.
Pl.:az ilyesmi szövegek (a pontosság igénye nélkül): "Pillangó! tudjuk rólad, hogy te egy talpig becsületes, bátor fickó vagy..." stb. :-D
Az utószóban is megjegyzik, hogy "Az olvasó-noha gyakran érzi, hogy nem mind igaz, ami fénylik-mégis szívesen hisz ennek a Háry Jánosnak, az elbeszélés varázsa, izgalma és sodrása miatt.

előzmény: Szívtiproimi (#35)

2010-04-18 23:50:49 depositum (5) #36

Az élet néha produkál ilyen giccses dolgokat...

2010-04-18 23:01:32 Szívtiproimi (3) #35

A könyvet nem egy alkalommal olvastam én is, a fehér védőpapiros, de belül sötétzöld kötéses könyvet volt hogy mindenhová magammal vittem.Brühühű! A fehér külső borító elveszett s idővel a sötétzöld kötés a fekete betűkkel világoszöld és szürke színekre halványult. A szívem szakad meg!!! Látom komolyan vonzódsz a giccshez. Még azt mondja meg valaki, aki hibátlannak tartja a filmet, hogy amikor McQueen a halálán van a szigorítottban, és hogy, hogy sem, pont akkor telik le a büntetése és így menekül meg,na ezt a jelenetett hogyan magyarázzátok a jóizlés kereteit figyelembe véve.Figyeljetek ide: ha valakit egy fegyenctelepen, börtönben ki akarnak csinálni, akkor azt ki is csinálják, nincs az a keménylegény aki ellenáll.
Ismeritek a szovjet viccet? A lóra akarják rábizonyítani, hogy ö púposteve.
Ló:púposteve vagyok, púposteve vagyok!
Van az a kín amikor mindenki mindent bevall.

előzmény: [: Azuroo andrew :] (#31)

2010-03-31 23:22:12 osi (5) #34

Miért, nincs benne a 250-ben? Pff...

előzmény: acidphase (#33)

2010-03-31 12:53:54 acidphase (5) #33

ja telleg a legszebb filmek kozt a helye, siman ott kene lennie imbd-n a top250-ben !

2010-03-28 11:51:57 pile (5) #32

Minden idők egyik legszebb filmje

2010-03-01 18:25:18 [: Azuroo andrew :] (5) #31

Ezt nyilván protest szavazatnak szántad a sok-sok 5 után..., de az sem kizárt hogy magát a filmet sem láttad :D

előzmény: Szívtiproimi (#30)

2010-03-01 16:48:53 Szívtiproimi (3) #30

Börtönből szökdösős tucatfilm, csak a félmeztelen indián lányok húzzák fel 3-asra.

2010-02-28 00:15:37 sztich (5) #29

Nagyszerű film volt. Meg Hoffman és McQueen is parádésan játszott.

2010-02-27 22:33:28 [: Azuroo andrew :] (5) #28

Ha már (nem először) eretnek lettem nyilvánítva :D itt a KT-n (is) had dobjam be hogy milyen szép is a filmben is megemlített Blue Morpho pillangó, tudjátok... Dega erre mondta hogy szárnyain lévő festékkel színezik az amerikai dollárt...

2010-01-03 01:10:38 Leslie (3) #27

Tényleg eretnek gondolat.

A könyv nemcsak azért jobb, mert sokkal több télak van benne, és sokkal izgalmasabb, hanem nagyon érdekesen (és valószínűleg hitelesen) mutatja be fegyencéletet. Különösen érdekes, hogy a három szigeten mennyire különböző a rabok élete.
Az persze érthető valamennyire, hogy egy ekkora anyag nem fér bele egy filmbe. Minisorozatot kellett volna csinálni. Ráadásul nagyon sok elmélkedés, gondolkodás van benne, amit elég nehéz filmen megvalósítani. De nekem ez a film akkor is olyan, mintha nem is a regény megfilmesítése volna, hanem annak a "nyomán" készült volna.

Ellenpélda: az Elfújta a szél hasonlóan terjedelmes könyv, a filmhez mégis úgy tudták meghúzni az anyagot, hogy szinte semmi lényeges nem maradt ki, és mégsem lett túlzsúfolt.

Azért majd egy újranézés után, másfajta elvárásokkal, lehet, hogy felkúszik az értékelésem négyesre.

előzmény: [: Azuroo andrew :] (#22)

2010-01-03 00:00:15 [: Azuroo andrew :] (5) #26

Ahogy puttancsospeti én sem értek egyet ezzel a megállapítással.
A könyvet nem egy alkalommal olvastam én is, a fehér védőpapiros, de belül sötétzöld kötéses könyvet volt hogy mindenhová magammal vittem. A fehér külső borító elveszett s idővel a sötétzöld kötés a fekete betűkkel világoszöld és szürke színekre halványult. :)

előzmény: HejjaX (#11)

2010-01-02 23:50:11 Cesare Gonzago (4) #25

Gáti Oszkár sem volt rossz választás McQueen hangjának, bár McQueen-t bűn szinkronizálni.

előzmény: [: Azuroo andrew :] (#24)

2010-01-02 23:47:24 [: Azuroo andrew :] (5) #24

igen, ez egy jó vitatéma lehetne :)))

A filmhez készült egyik(?) szinkronban Hoffman magyar hangja Kaszás Attila volt, hihetetlen jól adta kitűnő orgánumát ehhez a figurához. A szinkron nyelvezte is igényes, néhol frappáns.

2010-01-02 23:37:53 Cesare Gonzago (4) #23

Az egyetlen McQueen-film, amelyben a mindig ezer százalékot teljesítő McQueen elől valaki ellopja a show-t: Hoffman.

előzmény: [: Azuroo andrew :] (#22)

2010-01-02 23:33:29 [: Azuroo andrew :] (5) #22

Schaffner filmjében az egyik legjobb dolog az hogy nem vitte oldalról oldalra filmre Charriére "télak" regényét. Ugyanis a filmen nem működött volna több (ismétlődő vagy hasonló esemény, szökés)

Többek között zenéje, a szökésekkor látható nagytotálok, a két főszereplő játéka teszi felejthetetlen alkotássá a Papillon-t, legalábbis számomra. Nagyon szép film a becsületről, önértékelésről, akaratról, kiszolgáltatottságról, de talán a legfőképpen a barátságról.

Eretnek gondolat, de a regény nem ennyire jó...

10/10+

2010-01-02 23:22:55 Gasz András (4) #21

Gondoltam hogy furcsa lesz, oda is akartam írni majdnem a furcsának találást. :)
Ennek ellenére amolyan tipikus 70-es évekbeli film a színek a film minősége, a kicsit elcsúszó, de nagyszerű szinkron, plusz a film témája miatt is talán. :) Apukám azonnal rá is bökte hogy tuti 1970-es film pedig se ő, akkor még én se tudtam. (csak utána egy kis imdb megtekintéssel)

2010-01-02 23:04:59 Cesare Gonzago (4) #20

Nem akarom bántani Andrást, de sokszor úgy érzem, nem méri fel a szavak súlyát. :) (Lásd: Rebecca)

előzmény: Jereváni Rádió (#19)

2010-01-02 23:01:37 Jereváni Rádió (4) #19

Egy 1973-as filmtől azért ez nem is rossz. :)

előzmény: Cesare Gonzago (#18)

2010-01-02 22:54:19 Cesare Gonzago (4) #18

"A filmnek néha tipikusan olyan 70-es évekbeli hangulata volt..."

A film 1973-ban került mozikba. (Bár nem a hetvenes években játszódott a történet.)

2010-01-02 22:52:00 Gasz András (4) #17

Pillangó:

Hoffman és McQueen felejthetetlen párosa, csodás képekkel sé Goldsmith hangulatos zenéjével. Az egész film néhol a Nagy szökést elevenítette fel szemeim előtt ennek ellenére, csodás mű a reményről, az akarat erejéről, az igaz hű barátságról, a szinte lehetetlen eléréséről. Ugyan a 2. felére lelassul a film és a vége se lepett meg, azt hittem hökkenősebb vége lesz, de a lezárás így is élvezetes és megható volt. Kár hogy a regény folytatást nem vitte filmre Schaffner rendező úr hasonló minőségben.
Sokszor szorítottunk apámmal főhőseinknek, a végén és a film közepén pedig szinte elámultunk mivé tudják lealacsonyítani az embert egy kis szenvedtetéssel, éheztetéssel, sokan megbolondultak is bele.
A filmnek néha tipikusan olyan 70-es évekbeli hangulata volt, ennek ellenére ma is megállná a helyét szerintem.

2009-09-25 01:08:53 puttancsospeti (5) #16

Én a könyvet 13 évesen olvastam. akkor oda vissza voltam tőle. Aztán 25 évesen megint, akkor már voltak benne megmosolyogtató vagy éppen röhejes részek. pl. "Pilla! Tudjuk rólad, hogy te egy nagyon rendes és bátor ember vagy...stb." :DDD

A film megértem, hogy elsőre úgy tűnik; kevesebbet nyújt-de a maga nemében páratlan. És bizonyos szempontból túl is tesz a könyvön.

Szerintem.

előzmény: HejjaX (#15)

2009-09-25 01:01:32 HejjaX (3) #15

kb. 25 évesen, és a filmet láttam később, kb 1-2 évvel a könyv után. de sztem ez nem annyira fontos :)

előzmény: puttancsospeti (#14)

2009-09-25 00:36:43 puttancsospeti (5) #14

Mikor olvastad a könyvet? Életed mely szakaszában, ha megkérdezhetem? Fontos...

előzmény: HejjaX (#13)

2009-09-25 00:34:55 HejjaX (3) #13

persze, ízlések és pofonok...

én csak azt tudom, hogy bennem iszonyú hiányérzet maradt a film megnézése után, és közben is rendre olyan érzésem volt, mintha egy álom közepén folyton felébresztenének - annyi minden kimaradt a könyvből, hogy már fájt és ezért nem is tudott egy izgalmas egésszé összeállni.
másként fogalmazva a könyv és a film olyan volt nekem, mint a szex és az önkielégítés. ha nincs az első, a második is megteszi, de azért ég és föld a kettő, ha érted :)

előzmény: puttancsospeti (#12)

2009-09-25 00:24:27 puttancsospeti (5) #12

Nem feltétlenül. Nem igazán lehet a filmben mint a 13 télakot úgy kibontani, hogy az okés is legyen.
Steve McQueen és Dustin Hoffman alakítása pedig ezerszázalékos. És nincsenek úgy kidomborítva a könyvbéli Háry Jánosos motívumok sem. Ez is pozitív.

Az álom-jelenet is csillagos ötös.

előzmény: HejjaX (#11)

2009-09-24 23:57:41 HejjaX (3) #11

aki olvasta a könyvet, annak a film csak csalódás lehet...

2008-09-11 19:01:41 Duc de Richleau (2) #10

Úgy 13-14 évvel ezelőtt olvastam a könyvet, és kifejezetten tetszett.
Aztán egy-két évvel később megnéztem a filmet.
Óriási csalódás volt.
Azt hiszem, Pillangót Hollywood kiherélte...

2008-09-11 10:06:41 [: Azuroo andrew :] (5) #9

a film finoman szólva is jobb - ritka de van ilyen is ;)

10/10+

előzmény: PG (#8)

2008-09-10 23:54:13 PG (4) #8

A könyv anno nagy kedvencünk volt, nagyon kíváncsi vagyok a filmre...

2008-08-04 19:14:48 jesi (5) #7

Zseniális

2008-04-28 14:07:04 Jill (5) #6

Kb. tíz éve láttam, de nagyon erősen megmaradt bennem. Szinte minden jelenet előttem van. Rendkívül jó film. Steve McQueen meg Dustin Hoffmann istenek.

Az ember elábrándozik: milyen jó Jean Valjean lehetett volna McQueen...

Újra kéne már néznem egyszer.

2007-12-21 14:20:35 [: Azuroo andrew :] (5) #5

Ő a szereplő

2007-12-21 14:18:52 [: Azuroo andrew :] (5) #4

Lariot - Bill Murray (igen az oldal szerint az a Bill M)

Melyik jelenetben látható ? Thx

2007-01-09 19:59:42 Golyo (5) #3

szerintem ez a film is a kevés jó adaptációk sorába tartozik. a könyvön mindenképpen húzni kellett, így módosítani a történeten is ezt-azt, de a végeredmény majdnem hibátlan lett.

2006-10-28 22:19:15 Leslie (3) #2

Nekem anno csalódás volt, de szerintem főleg azért mert a könyvet imádtam, az egyik kedvencem, és ehhez képest a film valahogy kevés volt. Közel sem olyan izgalmas. De majd megnézem újra, mert már elég régen volt.

2006-10-28 19:52:42 [: Azuroo andrew :] (5) #1

Minden idők egyik legszebb filmje Henri Charriére regénye nyomán, két zseniális színésszel...