Chaplin (1992) ☆ 👁

(Richard Attenborough)

amerikai-angol-francia-japán-olasz dráma, életrajzi film

3,9

2013-04-23 23:58:17 chaplinfann (1) #18

Kicsit szőrös szívű voltam a legutóbb és meg sem említettem, hogy a film vége amúgy tetszett, ugyanaz volt, mint A cirkusz befejezése. A csavargó egy kihalt, poros úton megy tova keresve tovább a boldogságot. De ez sem ennek a filmnek az érdeme, hanem, mert volt mit bevágni, mert Chaplin megcsinálta A cirkuszt.

2013-04-22 22:27:10 chaplinfann (1) #17

Nem tudom milyen könyv alapján dolgoztak a film készítői, de hogy nem Chaplin My Autobiography (magyarul Életem) című könyve alapján az is biztos. Én olvastam a könyvet és sajnos ezt a filmet is láttam. Minden teljesen máshogy van benne.:) A film humortalan, hamis képet mutat, olyan dolgokat tesz bele, amik meg sem történtek vagy teljesen máshogy történtek meg. Robert Downey Jr. egyetlen dolgot tudott jól elutánozni Chaplin mozgását.
Ha már valaki az életéről akar filmet nézni és egyben a munkásságáról is, akkor ajánlanám a Charlie - Charles Chaplin élete és művészete című filmet. Persze, az nem játékfilm, hanem dokumentumfilm, de hűen adja vissza ennek a csodálatos ember a pályafutását, munkásságát és életének főbb motívumait, nem úgy, mint egy a fércmű.

2012-08-20 12:06:40 slawter (5) #16

A keszitök ugy döntöttek, az eletet mutatjak be es nem a munkassagat. Nalam igy is nyertek, remek filmet dobtak össze. Ahhoz meg szerintem, hogy Chaplin munkassagat valaki bemutassa, minimum az kene, hogy a mestert leültessek egy kamera ele es hosszu orakon at meseljen. Mivel ez mar nem elhetseges, igy sszerintem jobb megoldas volt öneletrajzokbol meriteni, hiszen abban legalbb benen van Chaplin maga.

2012-08-06 16:53:26 csabaga (3) #15

Hosszú idő után néztem meg újra,és egyre kevésbé tetszik.
Én nem Chaplin magánéletére,hanem a művészetére (művészi érésére)lettem volna inkább kíváncsi.
A filmből nem derül ki,miért is lett ő az,aki.
Az,hogy jól tud hanyatt esni,vagy bukfencezni,még nem ad ki egy ilyen nagy művészt.

Sokat elmond,neves kortársai feledésbe merültek,vagy csak a nevük ismert,hozzá továbbra is filmeket és nem is akármilyen filmeket lehet kötni.
Egyébként a filmjei keletkezésének bemutatása is kimódolt,erőltetett.
A keretjáték felesleges és a filmet szerencsésebb lett volna fekete-fehérben forgatni.

Számomra nagyon furcsa színesben látni a "készülő" alkotásait.

2012-02-12 13:32:44 Tenebra (4) #14

Szerintem is jó film, viszont lehetett volna kicsit formabontóbb. De nem, buzi vagyok, ez csak szőrszálhasogatás. :D Tényleg nagyon jó volt, kicsit a közepén leült, de utána A diktátor elkészültekor ismét felrázódott.
Szép tisztelgés ez Chaplin előtt, akit Robert Downey Jr. zseniálisan alakít! Egészen más arcát ismertem meg a színésznek. Pedig ezt is elő lehetett volna adni már akkor is "Sherlockosan", meg "Vasemberesen": egy seggnagyképű Chaplin, aki mindent megold, és egyszerre három nővel dug. De nem, itt egy esendő, drámai, már-már tragikus Chaplint kaptunk. Persze meg volt benne Downey humora és (szerintem) zseniális karakteres színészi játéka, amit később ismerhetünk meg, de itt megmutatta, hogy tud nagyon drámai, búskomor karaktert is hozni.
S egyébként én a kései filmjei alapján tényleg ilyenekke képzeltem Chaplint: aki humoros, jól játszik a vásznon, ám amúgy nagyon is esendő és komoly ember. A burleszk csak látszat, az igazi az, akit A diktátor végén megismerhetünk.

Tehát ez egy elég jó film. Nem remekmű, de tényleg tisztelettel viszonyul egy nagy sztárhoz, s közben megmutatja gyengeségeit is - de nem deheroizál.
Ja, és igen, ahogy kell: rengeteg Chaplin-idézet, meg persze a némafilmes filmkészítés is kellőképp megjelenik.

2011-12-13 23:25:50 mzsofi (5) #13

Egy percig nem untam, pedig már 5x-ör végignéztem. Attenborough sajátja, hogy hosszú filmjeit nem csak kitölti, hanem bőven megtölti...mindig meglep valami új. Robert Downey Jr. elveszett(úgy, ahogy Ben Kingsley is) és csak a nagyszerű nevettető, zseniális művész és a gyenge, gyarló ember Chaplin létezett a színen. Downey tökéletesen vissza adja Chaplinnek ezt a kettősségét, vagy inkább emberi arcát. Attenborough pedig ezt megsegítve, olyan nagyszerűen adja vissza a hős életkörülményeit,a szegénységet, az őrületet, a felfedezést, a sikert, a teremtést, a fájdalmat, a gyarlóságot, a szerelmeket, a barátságot, a kitagadást, a halált, a gyűlöletet, és a mindezek feletti küzdést, a nevettetni akarást! Értem a személyiségét, így azt érzem ismerem a nagy és mesés Chaplin-t.

2011-12-13 22:49:44 mokiszin (5) #12

Tényleg hosszabb a kelleténél, de Downey miatt mégis meg kell rá adnom az 5öt!
Amikor Chaplin megkapja az Oscart

2011-10-21 20:37:25 Csende Kristóf (4) #11

Tisztességes iparos munka, semmi több, és annak jó. Downey Jr. néhol egészen jól alakítja Chaplint, néhol meg irgalmatlan rosszul, színpadiasan.

6,5/10

2010-07-29 02:06:50 mchn (5) #10

Megneztem ujra. Kettovel javult az osztalyzatom. Melto emlek minden idok egyik legnagyszerubb embererol.

2010-06-04 17:18:33 gomez1000 (3) #9

Charles Chaplin - Életem c. önéletrajzi könyvéből kiragadott jelenetekből készült a film. Nekem az a bajom vele, hogy semmi más nem történik, csak sorban jönnek a jelenetek egymás után. Valahogy nem érzem az egészet átfűző vezérfonalat. Nem tudok azonosulni senkivel sem. Ennyiből dokumentum filmet is készíthettek volna, ami kronologikus sorrendben elmeséli mi történt Chaplinnel. Mert nem éreztem igazán a főhős vivódásait, küzdelmeit, örömeit. Egyszer nézhető.
Tetszett, hogy Chaplin tiszteletének jeléül, a föbb egész estés nagy játékfilmjeiből voltak jelenetek.

2010-05-14 22:56:52 wayage (5) #8

Még a Ghandi előtt néztem meg 2x. Tudom Attenborough ezen életrajzi filmje, már nagyon megosztja a közönséget, de nekem bejött. Nem Robert Downey Jr. láttam, hanem Chaplint (ugyanúgy mint Ben Kingsley alakításában Ghandit). Ami miatt még nagyon tetszett, az a mozi (h)őskorának ábrázolása.

2009-05-10 19:46:13 [: Azuroo andrew :] (3) #7

Vannak jó pillanatai, de túl hosszú, lassú és konvencionális életrajzi film.

A színészgárda elsőrangó de ettől még nem lesz egy film jó vagy zseniális.

2009-04-08 13:01:59 jesi (4) #6

Egyetlen baja az, hogy nem nagyon ismertem meg Chaplin pár oldalát (ez a Control-nál is így van)
de maga a film nagyszerű egy remek operatőrrel (Sven Nykvist) és színészekkel

2009-04-07 21:17:04 ThomYerk (5) #5

szerintem nagyon izgalmas és érdekes életrazji film, de lehet nekem csak azért volt ilyen jó élmény, mert tanultam a korszakról, meg amúgy is szeretem chaplint. rdjr pedig tényleg brillírozott 10/10 másodjára is

2009-04-07 20:01:44 sztich (4) #4

Nekem meg megérte kialvatlanul dolgozni menni. :)
Szerintem Downey Jr. nagyszerű volt.

2009-04-07 16:37:09 mchn (5) #3

Nem volt rossz film, de nem igazan erte meg 4 ora alvassal menni a suliba miatta. Hosszu, de azert mindig kitoltik valamivel, viszont rabertdauni itt sem volt vmi numerouno.

2008-11-15 16:20:26 budaik (5) #2

Nekem nagyon tetszett...

2008-08-10 19:27:06 Hannibal Lecter (3) #1

Általában szeretem Attenborough filmjeit, de ezzel a darabbal nem igazán tudtam mit kezdeni. Hosszú, vontatott életrajzi sztori, kevés egyéniséggel, eredetiséggel.