Black Hawk Down (2001) ☆ 👁

A Sólyom végveszélyben

(Ridley Scott)

amerikai-angol akciófilm, dráma, háborús film, történelmi film

2014-08-22 14:20:33 gomez1000 (4) #50

19 amerikai katona halt meg, és nem 18, ahogy az itteni leirásban szerepel.
Mellesleg elég fura, hogy az október negyedikei kimenekítési időpontot, október ötödikére szinkronizálták?! Elég nagy baki...

2013-12-28 17:49:55 Karesz84 (4) #49

Nagyon ütős film.

2012-04-22 11:36:20 BonnyJohnny (4) #48

Nézzünk pár kifogást a filmmel kapcsolatban:

Mint a legtöbb háború.

A háború szar dolog... és ezesetben még értelmetlen is volt. Asszem ez a lényegi mondanivalója.

Nem érzem elég valósághűnek sem
A háborút egyik legreálisabban bemutató film esetében nem tudom, hogy lehet ezt írni. Hely hiányában nem kezdek bele indoklásba, ha valakinek ellenvéleménye van írja meg az indoklásait, majd akkor én is írok párat.

inkább áthatja egy amerikai hazafiaság, hőseieség érzés.
Ezt csak annyira hatja át, mint amennyire a téma megköveteli. A Ryannel ellentétben, ami végig giccsben úszik. Sőt, az amerikai háborús filmek közül szerintem ez kifejezetten a kevésbé giccses kategória.

nem lényeges ha több bajtársuk is elesik, nem hagyunk ott senkit.
Ez reális. A senkit sem hagyunk hátra, a tengerészgyalogság egyik jelszava, amit a demokratikus államok hadseregei is átvettek. És sokkal reálisabb a csatatéren nem otthagyni senkit, mint egyetlen emberért elküldeni egy szakaszt a háborús zóna közepébe... :P De, ha már Ryan... a partraszállás jelenetnél is jól látszik a senkit sem hagyunk hátra. Elég csak arra az ápolóra gondolni, akit agyonlőnek, miközben egy olyan emberen próbál segíteni, akinek a fél emésztőrendszere napvilágra került, és minden normális ember otthagyná, de ő nem, mert senkit nem hagynak hátra, és azért tartja be ezt a szabályt, mert tudja, hogy fordított esetben őt sem hagynák hátra.

Soltyk írta: miközben néztem a filmet, nem az jutott eszembe, hogy ez itt az Ewan McGregor, ez itt a stb., hanem tényleg csak a hadsereg egy egyszerű tagjának tűntek.

a film tökéletes amcsi nézőpontból közelíti meg a megtörtént eseményeket
A Path of Glory is (annak ellenére, hogy az franciák közt játszódik!) azt is húzzam le kettesre? A költői kérdés lényege: ha egy amerikai háborús film amerikai szemszögből közelít, az nem hiba. Bár tény, van olyan, amelyik túlnő ezen, és ez valóban nem. De ezért nem levonás jár, hanem nem kap plusz pontot.

Annyiban tanulságos a történet, hogy nem szabad nyílt terepen fegyverrel szaladgálni, mert leszednek az amerikaiak. Én vártam, hogy a túlerő győz, de hát baszki alig szedtek le egykét amcsit.
Egyrészt, nem csak, hogy így történt a valóságban, de így reális is. Egy jobban képzett és felszerelt hadsereg legyőz egy nagyobb létszámú, de kevésbé ütőképes sereget. De ez nem amcsi találmány... az asszír hadsereg óta így van... de, hogy ismertebb példát említsek, Nagy Sándor makedónjai a perzsák ellen.

Idegesítően Rossz színészi teljesítmény?
Ötlettelen vágás operatőri munka??
A filmzeneipar legrosszabb, legidegesítőbbje???

JeszKart idézve: Ugyanazt a filmet láttuk?

Ja, reálisabb lenne, ha csata közben Shakespeare-t idéznének: "Mégegyszer a résre újra barátaim!"

Értem én, hogy ezek csak kiragadott példák, és akiket ezek zavarnak egy rakat ilyet idéznének. De ezek szerintem pont érthető reakciók. Mikor a cellux legurul az asztalról, annak is utánakiáltok... szerintem a bajtársam után is kiáltanék. Ha egy tetves afrikai országban döglenék meg, mint egy kutya, szerintem én is vagy sírva hívnám anyámat, vagy a családomra gondolnék. Csak remélni tudom, hogy a második, Lil Martin által kifogásolt verziót tenném a valóságban.

És most újranézem a filmet. :)
Amúgy a lentebb kifogásolt mélyebb mondanivaló hiánya miatt lehet, hogy nálam is lecsúszik a zseniálisról. Mint mondtam, az nem hiba, ha nincs, csak plusz pont, ha van. Azonban ahhoz, hogy zseniális osztályzatot adjak, kellenek a plusz pontok... majd meglátjuk.

2012-02-28 07:57:08 Lil Martin (2) #47

nagyon nem jött be. ezek a tipikus gáz párbeszédek, hogy halál előtt odanyöszörgi a bajtársának, hogy "mondd meg a fiamnak, nincs semmi baj!". cccc, és volt még jópár lyen. meg alapból nem jönnek be ezek a szegény amcsik filmek. engem konkrétan az ilyenek mindig az 56-os eseményeket juttatják eszembe(mármint így képzelem el), csak itt az amcsik a ruszkik a szomik meg a magyarok. hajrá harmadik világ, vessétek le magatokról a nyugat bilincseit!

2011-03-29 19:42:54 deviant (5) #46

szerintem egyszerűen azért kellenek ezek a hatáskeltések, mert a dramaturgia megkívánja.

2011-03-29 19:26:17 Horváth Szabolcs (3) #45

Ok:) Elfogadom ezt is, csak nekem valahogy ezek a részek nem stimmeltek. De megértem ha valakinek tetszik, nekem annyira nem... de hát ezek szubjektív dolgok ugye

2011-03-28 15:46:42 Rorschach (5) #44

Az idevágó álldogálós jelenetre ugyan nem emlékszem, a többiben szerintem nincs semmi kivetnivaló. Ordítani azért kell, mert néhány helyzetben kikívánkozik. A rangerekhez meg annyit, hogy lehet, nem lőttek le senkit, de a taktikákat bevágták, meg azért könyörgöm, akit beküldenek oda, az azért csak nem lesz zöldfülű, ezért tud úgy operálni, mint Rambo. Aki pedig egy csatatéren elkezd depizni, mert kinyírta a rá lövöldöző ellenséget, az meg milyen katona? Lehet, hogy nem ölt embert, de szellemileg is képezve van, hogy együtt tudjon élni vele... már persze szerintem.

előzmény: Horváth Szabolcs (#43)

2011-03-28 15:36:31 Horváth Szabolcs (3) #43

Sokszor hiteltelennek éreztem a katonák reakcióját, valamint néha logikátlannak a cselekedeteiket. Spoiler:Például Tom Sizemore-t ahogy süvítettek a golyók ő meg tök lazán állt és bámészkodott, amíg egy-egy lövedék kb 20 centire csapódott be a feje mellett. Akármekkora királyul is néz ki egy ilyen jelenet, számomra kicsit se hihető. Vagy Amikor a helikopterbőr lezuhan a srác. Miért kell minden ilyen filmben az kiabálni hogy 'NEEEEEEEM!!!' Vagy például az osztag maga. Rangerek akik még életükben nem lőttek le senkit. Jó elfogadom, lehet hogy van ilyen. De amikor megérkeznek, úgy operálnak a házak között, mint rambo. Nem mondom hogy sírniuk kéne, de azért az első gyilkosságnál némi érzelmet elvártam volna.
Nem nagy dolgok ezek csak számomra hiteltelenné válnak a karakterek. De ettől még jó film, csak azért láttam már sokkal jobbat is.

2011-03-27 19:00:57 Rorschach (5) #42

Mitől hiteltelen, naiv és álszent?

előzmény: Horváth Szabolcs (#41)

2011-03-26 20:02:53 Horváth Szabolcs (3) #41

Szerintem is naív, álszent film ez, viszont a fényképezése, az operatőri munka, az valóban a zsenialitást foglalja magában. Gyönyörű és félelmetes látványvilág párosul a gyenge sztori és a hiteltelen dialógusok mellé.

2010-06-07 22:28:29 BonnyJohnny (4) #40

Az biztos, hogy veteránok beszámolója alapján készült, akik ott voltak. Az is biztos, hogy nagy vonalakban pontos. De hogy nem tudtak hozzátenni csili vili dolgokat, az már nem hétszentség. Vagy az amerikaiak a valóságban is ennyire patetikusan viselkednek?

előzmény: marsh (#39)

2010-06-07 22:16:09 marsh (?) #39

Nenértek egyet értek egyet vvega val mivel ez a film egy kudarcba fulladt bevetést elevenít meg és nem 70 éve történt így hát nemtudtak ien csilli villi dogokat kitalálni bele én ezt a filmet jóformán dokumentum filmnek tekintem.

2010-06-04 10:19:40 VVega (2) #38

Attól, hogy 34x mondják el ugyanazokat a lózungokat.

2010-06-04 10:12:43 Olórin (5) #37

Ugyan fogalmam sincs, a bajtársiasság, illetve itteni megnyilvánulása mitől vicces, dehát nem vagyunk egyformák.

előzmény: VVega (#35)

2010-06-04 10:00:14 acidphase (4) #36

szerintem rendben van ez a film.. aki a haboru lélektani oldalara kivancsi inkabb az nezzen apokalipszist, szakaszt, szarvasvadaszt, aki viszont inkabb egy haboru akciosabb oldalara kivancsi ahol megy a 'csihipuhi' , annak sztem ez a film teljesen kielégitheti az igényeit..

2010-06-03 22:19:00 VVega (2) #35

Persze, csak Spielberg ezen filmjének sikerült érzelmeket kiváltania belőlem, Scott alkotásán pedig maximum elaludnék. De még azt sem lehet, mert gyakorlatilag egyetlen egy kevéssé látványos, feleslegesen hosszú, monoton lövöldözős jelenetről beszélünk.

Olórin: legyen bajtársiasság. Ettől még számomra vicckategóriás. Bár drinking game-nek nem is lenne rossz :D

2010-06-03 21:46:19 Anphalas (2) #34

A patriotizmus gáz, és nyálas és nemszeretem. De próbáljunk meg elképzelni egy katonát, akiben semmiféle hűség nincs. Az vajon mennyire életképes koncepció? Pláne Amerikában, ahol gyakorlatilag a születésüktől fogva úgy nevelik az embereket, hogy a hazafiúi érzelem az egyik legfontosabb.

2010-06-03 21:38:24 BonnyJohnny (4) #33

Burkoltan ere akartam célozni. ;)

előzmény: JeszKar (#32)

2010-06-03 21:29:27 JeszKar (5) #32

Én azt csak egy négyesre tartom, de abba kategóriákkal több a patriotizmus.

2010-06-03 21:27:52 BonnyJohnny (4) #31

Én is többre tartom Spielberg filmjét, de azért valljuk be, hogy a patriotizmus abból sem hiányzik.

előzmény: VVega (#29)

2010-06-03 21:26:10 Olórin (5) #30

"a film dialógusainak nagyjából felét a Kihozunk mindenkit! Visszahozzuk a fiúkat! felkiáltások teszik ki."
És ez mitől patriotizmus? Semmitől. Ez bajtársiasság.

2010-06-03 21:24:02 VVega (2) #29

Szerintem is nagyon rossz film. Hihetetlenül unalmas, karakterek azok sehol, nincs kiért szorítani, az akciójelenetek mai szemmel abszolút gyengének, megfáradtnak és önismétlőnek tűnnek, míg ezek egyike sem mondható el például a 3 évvel korábbi Ryan közlegény megmentéséről. A patriotizmus szintjéről ne is beszéljünk, a film dialógusainak nagyjából felét a Kihozunk mindenkit! Visszahozzuk a fiúkat! felkiáltások teszik ki. Mióta elsőre végignéztem, többször is adtam neki egy újabb és újabb esélyt, de durván 60 percnél sosem jutok tovább. Számomra szinte elmondhatatlanul érdektelen, lehet, hogy lassan lejjebb is kéne vinnem az osztályzatomat.

2010-06-03 21:18:04 Olórin (5) #28

"Hát, a filmzene eredetiségéről csak annyit, hogy gyakorlatilag ugyanez megy például a Gladiátorban."
A legkevésbé sem. Totálisan más stílusú és hangszerelésű a két zene. Persze, hangulatilag vannak közös pontok, mert mégiscsak ugyanaz a zeneszerző, de ennyi. Mindenesetre a "filmzeneipar egyik legrosszabbja és legidegesítőbbje" címet semmiképpen nem aggatnám rá, akár önmagában, akár film alatt beszélünk róla (amúgy szerintem tökéletes passzolt a filmhez a zene)

előzmény: Anphalas (#27)

2010-06-03 21:12:10 Anphalas (2) #27

Hát, a filmzene eredetiségéről csak annyit, hogy gyakorlatilag ugyanez megy például a Gladiátorban. Ott nagyon jól elhelyezve, és nem ellensúlyozva a filmet. Itt ezzel szemben teljesen feleslegesen megy folyamatosan, nincs semmi szerepe, és sokszor van rosszkor rossz helyen. Önmagában mint soundtrack, zeneileg semmi baj vele, csak a filmhez nem megy.

Egyébként is, teljesen szubjektív az egész, nem akarok senkit meggyőzni, csak a véleményemet mondom el.

2010-06-03 20:48:11 JeszKar (5) #26

A bőség zavara :)

2010-06-03 20:44:37 Olórin (5) #25

Talán ez a legjobb:
A dalok közül meg ez:
De az egész soundtracket be lehetne linkelni.

2010-06-03 20:38:54 BonnyJohnny (4) #24

Köszönöm. :)

előzmény: JeszKar (#23)

2010-06-03 20:37:24 JeszKar (5) #23

Egy kis emlékeztető :)

2010-06-03 20:31:40 BonnyJohnny (4) #22

Valós történeteket reálisan és megrázóan mutat be, rendkívüli operatőri és vágó teljesítménnyel. Igazság szerint a filmzenére nem emlékszem, de hajlok rá, hogy elfogadjam Olórin véleményét.

2010-06-03 19:19:17 Olórin (5) #21

Ennél eredetibb, kreatívabb filmzene kevés született az elmúlt tíz évben.

előzmény: Anphalas (#19)

2010-06-03 19:14:14 JeszKar (5) #20

Ugyanazt a filmet láttuk?
Idegesítően Rossz színészi teljesítmény?
Ötlettelen operatőri munka??
A filmzeneipar legrosszabb, legidegesítőbbje???
"Hejde Delta Force-os faszacsávónak lenni" mentalitás a filmben????

előzmény: Anphalas (#19)

2010-06-03 17:54:40 Anphalas (2) #19

Eddig 1-es volt nálam ez a film, de most újra megnéztem, hogy vajon miért is áll ilyen magasan az átlag. Valóban javított a korábbi értékéhez képest, most már 2-est érdemel. Kimondotta idegesítően rossz színészi teljesítmény nyújtanak (már persze amennyire igény van két lövés között), ötlettelennek tűnő vágással és operatőri munkával. A zene pedig a filmzeneipar egyik legrosszabbja és legidegesítőbbje. Gyakorlatilag folyamatosan üti a filmet és teljesen felesleges a bő két óra alatt a folyamatöss zümmögőkórus.

Ha valaki jól megszerkesztett és összerakott, hiteles háborút szeretne látni, az nézze meg a Band of Brothers-t! A film témája hozza magával a patriotizmust, a "senkit nem hagyunk hátra" elvet, szóval ezen pont nem akadnék ki, azonban annak ellenére, hogy mekkora blama volt ez az akció, mégis próbálják úgy beállítani a dolgot, hogy "hej de jó Delta Force-os faszacsávónak lenni". (Amivel egyébként megint semmi baj nincs önmagában, csak el kéne dönteni, hogy melyik állsápontot is óhajtjuk képviselni.)

2010-05-02 19:20:31 Soltyk (5) #18

Az, hogy a katonákat nehéz megkülönböztetni egy idő után, az szándékos húzás a rendezőtől: miközben néztem a filmet, nem az jutott eszembe, hogy ez itt az Ewan McGregor, ez itt a stb., hanem tényleg csak a hadsereg egy egyszerű tagjának tűntek. Ja, a film pedig király: Ahhoz képest, hogy Ridley Scott, meglepően sok akció volt benne, s az operatőr is ki tett magáért: le a kalappal!

2010-02-20 23:08:46 deviant (5) #17

sokféle véleményem volt már a filmről, de amikor a napokban újranéztem vagy nagyon hangulatban voltam (a téma ellenére is) vagy a black hawk down megváltozott. pár hazafias maszlag még most sem tetszik és a legrosszabb háborús filmekből vett közhelyes mondatok sem kellettek volna - ezeket most tudjuk be jerry bruckheimernek -, de ezektől eltekintve állati profi az egész. ha nem is mond újat (azért próbál), mutatni biztos mutat. és hát valahol ezért találták ki a filmet. 9/10

2009-12-23 15:39:55 VViktor (4) #16

Szerintem is jó film. Nem akar világmegváltó mondanivalót magába erőltetni, de ez szerintem egyáltalán nem baj.
A rengeteg akciójelenet pedig azért nem baj, mert legalább megpróbálja reálisan bemutatni hogy néz ki a helységharc, amikor profin kiképzett katonák állnak szembe, katonailag alulképzett és amúgy se a kultúra legmagasabb fokán álló afrikai lakosokkal.

2009-08-14 18:27:27 R.I.C. (4) #15

Én szerintem pedig ez jó film. Van egy kis körités, nagyon jó fényképezés, és bő másfél órányi tömény akció. Olyan tömény, hogy harmadik nézésre estek csak le többségben az egy-egy katonával törént ironikus(poénos) dolgok.

2009-06-14 23:15:02 trockij (3) #14

Először nem tudtam mit nézek. Azt hittem valami kitalát sztori.

előzmény: JeszKar (#13)

2009-05-17 23:54:02 JeszKar (5) #13

Mit vártál? A valóságban is csak 19 amerikai vesztette életét a csatában.

előzmény: trockij (#12)

2009-05-17 23:17:50 trockij (3) #12

Annyiban tanulságos a történet, hogy nem szabad nyilt terepen fegyverrel szaladgálni, mert leszednek az amerikaiak.
Én vártam, hogy a túlerő győz, de hát baszki alig szedtek le egykét amcsit.

2009-04-03 18:36:28 fanatic57 (?) #11

Nekem zavarosnak tünt.

2009-03-14 13:08:36 eastbat (5) #10

Pacifista mondanivalója kissé erőltetet, - és meglehetősen "ügyetlen" - különösen akkor, amikor hivatásos katonákról szól a történet.
Háborús filmként viszont elképesztően izgalmas és lebilincselő szerintem.

2008-03-25 18:58:23 allegra (4) #9

A négyből két pont a zenéért jár.

2008-02-17 17:32:57 matykocska (1) #8

Szeretem a háborús filmeket, de ez valahogy nem jött be... Tökéletesen egyetértek Film-fan-nal.

2008-01-12 11:13:01 Olórin (5) #7

"átlengi a patrióta szellem"
hát persze, ez a téma velejárója, mondjuk korántsem lengi át annyira, mint az említett Ryant:) (és azt hozzátenném, hogy a hasonló amerikai filmek közül sztem ebben sikerült a legkevésbé giccsesen, illetve anélkül ábrázolni a katonák bajtársiasságát, azt, hogy életüket adják egymásért) abban igazad van, hogy nincs mondanivalója, de ennek a filmnek nem is az a célja. Nyilván nincsenek olyan értékei, mint mondjuk Az őrület határánnak vagy A dicsőség ösvényeinek, de egyértelmű, hogy nem is tör olyan babérokra. A koncepciót lehet hibáztatni talán, de szerintem maximálisan kihozták belőle, amit lehetett.
abban meg nagyon nem értek egyet, hogy reklámfilm lenne.

2008-01-12 09:40:41 Film-fan (2) #6

Akkor pontosítok a véleményemen: nem azt mondtam, hogy ez nem egy realista háborús film, hanem azt, hogy lehet olyat is csinálni, aminek mögöttes tartalma van. Azt elismerem, hogy a film igen naturalisztikusan ábrázolja a Mogadishuban történt összecsapásokat - erre utaltam, mikor azt mondtam, hogy darálják a katonákat egy órán keresztül. DE:
- számomra egy idő után követhetetlenné vált, hogy melyik katona mit csinál, kicsoda (talán az egyforma uniformis miatt - de a Ryan közlegényben is mindenkin egyenruha volt, mégis a rendező tudta megfelelően ábrázolni a katonák jellemét)
- másfelől azt senki sem tagadhatja, hogy a film tökéletes amcsi nézőpontból közelíti meg a megtörtént eseményeket: az afrikaiak mind rosszak, a hős jenkik meg - mint mindig - most is jönnek segíteni. Nem várom én el, hogy egy történelmileg teljesen hű filmet kapjunk, de tengerentúli barátainknak be kellene látniuk, hogy a világon akkor is folynak a dolgok a maguk medrében, hogy ők segítségnyújtás címén mindenbe beleavatkoznak. (Itt viszont elmehetnénk a politizálás irányába, de az nem célom...)
- hiányolom a film "lényegi mondanivalóját", mégha egy háborús-akciódrámáról is van szó
- annak ellenére, hogy Mogadishu bukta volt az USA számára, azért a filmet mégis átlengi a patrióta szellem.
Ez az én véleményem.

2008-01-12 08:31:33 Jereváni Rádió (5) #5

Szerintem ez abszolút nem reklámfilm az U.S. Armynak, a Mogadishuban történtek ugyanis az amerikaiak egyik legnagyobb buktája volt a '90-es években.

előzmény: Film-fan (#3)

2008-01-12 02:33:10 deviant (5) #4

ez baromság. egy jó háborús film miért ne lehetne realista? mit értesz realizmus alatt? mert szerintem valami egészen mást...

előzmény: Film-fan (#3)

2008-01-11 22:06:29 Film-fan (2) #3

Szegény amcsik: a történet szerint vesztettek vagy 30 katonát (nem emlékszem pontosan), az afrikaiak meg kb. 1000-t.... Történet nuku, csak darálják a katonákat egy órán keresztül. Számomra hasonlóan értelmetlen film a Katonák voltunk. Egyetértek senki véleményével: lehet realista háborús filmet csinálni, aminek "mondanivalója" is van. De ez csak egy reklámfilm a U.S. Army-nak...

2007-12-01 13:12:30 Mikkey (5) #2

naturalista sérülések. az újabb háborús filmek közt ez, a Ryan, meg az Enemy the gates viszi a pálmát

2007-01-03 02:25:11 -senki- (1) #1

A film már ott rossz hogy a történelmi esemény amit feldolgoz szörnyen értelmetlen. De az már a film számlájára írható hogy ezt az értelmetlenséget nem kezeli elég megfelelően. Ehelyett kapunk a 2 óra 10-ből jó egy, másfél óra üres akciót. Vannak néhol jó jelenetek, de kevés. És ugyanígy vannak kifejezetten fals részek is. Nem érzem elég valósághűnek sem, inkább áthatja egy amerikai hazafiaság, hőseieség érzés.

A Ryan közelegény megmentéséhez hasonlíthatnám tehét történetében, Spielberg viszont kellő tartalommal ruházta fel filmjét.
Az összehasonlítás nagyon is jogos - Spielberg művében igen erősen megfordul a szereplők fejében hogy értelmetlen és felesleges egy emberért felálldozni sokat, mig Ridley Scottnál ez alig. Ehelyett kapunk egy kissé érdekes szöveget: elmagyarázhatlan ez a háburún kivül állóknak.

Lehet hogy ez is megtörtént és vannak katonák akik így gondolják - nem lényeges ha több bajtársuk is elesik, nem hagyunk ott senkit. E szerint a hadseregben sokféle felfogás is létezik.

Ridley Scott állás foglalása számomra a filmben akkor sem kielégítő.