Thelma & Louise (1991) ☆ 👁

(Ridley Scott)

amerikai-angol-francia dráma, kalandfilm, krimi

4,1

2015-12-12 04:59:50 Bong (?) #21

Susan Sarandon, Michael Madsen, Brad Pitt, Harvey Keitel ez a film tele a kedvenc színészeimmel, mindemellett pedig izgalmas, vicces, drámai és gyönyörűen fényképezett mozi. Lehet, hogy feminista, de ezt most pont öngól ha pejoratív értelemben használja valaki, amúgy inkább mondom, hogy egy tökös, végtelenül szórakoztató road movie. Zseniális filmélmény.

2015-10-03 07:58:37 Tenebra (4) #20

Lehet, hogy fura lesz, amit írok, de szerintem ez egy nagyon is férfias film annak ellenére, hogy nők szerepelnek benne. :D Persze a feminista filmkritika zászlajára szokta tűzni ezt az alkotást, de tulajdonképpen ez a film a Tiszta románc, a Született gyilkosok vagy akár a Bonnie és Clyde párja. Csak itt a menekülésnek más a motivációja. A lényeg szerintem itt nem is annyira az, kinek, milyen a neme, hanem a konvenciókból kitörés az, ami vonzóvá teheti mindenki számára. Számomra ezért volt vonzó.

Persze ezzel nem akarom állítani, hogy nincs benne nagyon erősen a nőiség problémája. Csak azt akarom mondani, hogy ez nem "csajos" film, átélhető mindenki számára szerintem.

előzmény: Killjoy (#19)

2015-10-03 07:08:49 Killjoy (4) #19

A '90-es évek elején a csajoknak ez a film olyan volt, mint a srácoknak a Running Man, a Commando vagy a Rocky. Alig tudtam úgy a fősulin filmekről beszélgetni egy lánnyal, hogy rövidtávon ne kérdezte volna meg mindegyik, hogy "És a Thelma és Louise-t láttad?". Én meg egy jó ideig kénytelen voltam azt mondani, hogy "Nem.". Valahogy kimaradt. Nekem előbb volt meg a Wayne világában lévő pár másodperces T&L kikacsintás, mint maga a film.

Aztán talán másodikos lehettem, amikor egyszer adták a kamaramoziban. Gondoltam, ideje pótolni a hiányosságot. Beültünk pár sráccal az évfolyamról, és emlékszem, nagyon felemás érzésekkel jöttünk ki a végén. Egyrészről kaptunk egy pörgős filmet, és hát ugye Ridley Scott... meg hát Geena Davis. (Susan Sarandon addigra már sokat kopott a Rocky Horror Picture Show szexi Janetje óta...) De valahogy nem stimmelt az egész. Akcióhősködő két csaj? Meg mi már ez a befejezés? Ha akkoriban értékeltem volna, akkor kb. 3-ast adok rá.

Aztán eltelt pár év, és valamikor a 2000-es évek elején rendeztem otthon egy Ridley Scott maratont. Alien, Blade Runner, Legenda, Black Rain, 1492, Thelma és Louise, G.I.Jane, Hannibal, Gladiator, Black Hawk Down. Nagyon erős felhozatal volt. Van köztük olyan, ami a mindenkori TOP10-embe is bármikor bekerülne. (Nem a G.I.Jane... ;) A csajok vesszőfutása, a folyamatos, egyre gyorsuló pörgés, a rendezés, az operatőri munka, mind nagyon rendben volt. Maximálisan helye volt az akkor még szinte csak jó filmeket hozó Scott-gyűjteményben. De pár ultrakedvenc mellett nem éreztem Zseniálisnak. Azóta még kétszer láttam. Egyre jobban tetszik (lehet, hogy öregszem :), de még mindig nincs meg az a faktor, hogy a "Bármikor megnézném" dobozban landoljon.

Nagyon jó film, aki még nem látta, mindenképpen pótolja, mert érdemes. (Talán most az ajánlónak köszönhetően hamarosan megint előveszem, és megnézem még egyszer, hátha beért már az az Ötös...)

2013-01-23 20:55:36 Fluga (5) #18

Olyan jó volt újranézni!

2012-06-02 23:55:41 ChrisAdam (5) #17

Totálisan azt kaptam, amit vártam. Remek tempójú film, a két nő zseniális. Összeillenek. A film eszméletlen hosszú volt, annyi minden történt benne, hogy már azt sem tudtam, hol kezdődött. Pedig csak 125 percnyi játékidő volt és alapjában véve nem is volt gyors, csak talán a vége fele. A szálak összekuszálódása, a lányok egyre mélyebbre süllyedése, aztán Hal készségessége. Őrülten jó.
Forgatókönyv, képek, látvány, minden tényleg jó.
De csak jó. Nem érzem ötösnek. Még. Benyomtam a Újra akarom nézni ezt a filmet! gombot.

2011-09-20 20:31:56 BonnyJohnny (5) #16

Friss megtekintés után úgy döntöttem, hogy önhatalmúlag javítok az értékelésen, majd mivel ez Jamamura SW Prequel Trilogy lehúzása után is megmaradt, kitartok a felhúzás mellett.
Fantasztikusan rendezett és fényképezett darab, két igazán átütő női főszereplő alakításával.
És tartom lentebbi kijelentésem, miszerint szerintem Scott a Gladiátor kivételével nem nem rendezett ilyen jó filmet a Thelma és Louise óta.

2011-04-19 17:55:55 csabaga (5) #15

Magasan ez az első!

2011-04-19 16:35:00 BonnyJohnny (5) #14

Nálam ez pont a negyedik... :D

előzmény: yahooboi (#13)

2011-04-19 15:55:16 yahooboi (4) #13

Akkor egyezzünk ki egy,hogy a Ridley Scott TOP 3-ban benne van. :)

2011-04-07 22:00:32 BonnyJohnny (5) #12

Én a Gladiátort erős kivételnek nevezve egyetértek pertwillabyval.
A Matchistick Men még ami hasonló ehhez, de az sokkal gyengébb ennél, mindamellett, hogy amúgy azt is szeretem.

előzmény: yahooboi (#11)

2011-04-07 21:22:17 yahooboi (4) #11

Azért egy Sólyom Végveszélyben meg a Gladiátor se rossz, a maga hálivudi módján. Az előbbi zenéje nekem nagy kedvencem már a magyar vonatkozás miatt is. De a hiánypótlás keretében megtekintett Thelma és Louise is remek film.

2010-11-01 23:39:31 pertwillaby (5) #10

Feminista vagy sem, ez a film zseniális. Ridley Scott azóta sem rendezett ilyen jót.

2010-01-26 09:41:52 slozi (5) #9

A női emancipáció kultstátuszig emelkedett kulcsfilmje szerencsére nálam megfelelt a híre által támasztott követelményeknek. A főcím Hans Zimmer remek aláfestő zenéjével már az első percben lefekteti az alaphangulatot (ami egyébként számomra valamiért nehezen jön össze a 90-es évekkel, inkább amolyan késői 80-as érzet ez), amin aztán a következő 2 óra karizmatikusan szép képekben elmesélt történései sem sok csorbát ejtenek. Geena Davis angyalian bájos (bezzeg nézzük meg az Utánunk a tűzözönben), Susan Sarandon pedig nőiesen kőkemény, de mindketten egyformán remekelnek. Kár a befejezésért, és itt nem az utolsó jelenetre, hanem csak az utolsó pár másodpercre gondolok.

2009-05-09 19:52:41 Jereváni Rádió (3) #8

Feminista is, erőltetett is egy picikét, de a hübriszre megérkezett a Nemezis is a végén.

2008-07-21 21:24:39 Paul Ricard (3) #7

Kiváncsi lennék miféle megrögzött feminista írta a forgatókönyvet...ááá...meg is van...Callie Khourinak hívják a tettest :)

2008-03-26 15:14:06 hgl (5) #6

Nem kevered össze! 1987-88-ban négy részben is játszott a Dallasban!
Link

előzmény: Gaby (#5)

2008-03-26 11:35:46 Gaby (4) #5

És még a Dallasban is szerepelt(ha nem keverem össze valakivel)

2008-03-26 06:15:49 allegra (5) #4

Bizony, sőt, állítólag farmerreklámfenékként indult. Aztán láss csodát pl. a 12 majomban.

2008-03-26 06:06:07 oscarmániás (5) #3

Valóban,de érdekes volt látni miből lett a cserebogár.

2008-03-26 05:47:57 allegra (5) #2

De nem ezért jó:)

2007-08-11 10:16:43 oscarmániás (5) #1

nyok figyelem felbukkan benne a tejfölösképü brad pitt,aki egyébként jó szinész.nézze meg mindenki.