Kéktiszta szerelem (1969) ☆ 👁

(Szőnyi G. Sándor)

magyar dráma, szerelmi történet

3,5

2021-03-16 13:46:25 Sziez (3) #1

Nem tudtam eldönteni, hogy a cím ironikus-e, vagy komoly. Mert hogy lehet "tisztának" nevezni egy olyan szerelmet, ami más életének romba döntésén alapul. De nem ez a fő probléma a filmmel. A mellékszereplők mind hitelesek, de pont a három főszereplő az, aki rettentően egysíkú, sematikus és élettelen, annak ellenére, hogy mindhárom hatalmas színész. A Törőcsik Marié olyan sápadt, vérszegény figura, érthetetlen, hogy miért szeret bele bárki is, miért nem inkább mondjuk a vérbő és szenvedélyes Moór Mariannába. Latinovicsra hiába aggatták rá az összes proletár-kelléket a pufajkától a mici sapkáig, a hegesztő szemüvegig, sehogy se lett belőle hiteles gyári munkás. Hogy is lehetett volna, amikor a forgatókönyv olyan költői szövegeket adott a szájába, mintha egy proletár Radnótit láttunk volna. Kállai, az elhagyott férj pedig a mennybe ment. Nála tökéletesebb, jobb lelkű embert keresve se lehetett volna találni. Azt se értettem, miért marad az új pár mindenképpen ugyanabban a gyárban. Akkoriban lasszóval fogták a munkaerőt. De nem, ők ott vállalják a "szerelmüket" ország-világ előtt, a gyári kollégáik előtt, a volt férj teljes megalázására, aki persze szintén ugyanott dogozik. Nagyon életszerű.
Csak a színészek miatt nézhető és mert kortörténeti érdekesség, egyébként nagyon gyengécske filmecske.