The Terminator (1984) ☆ 👁

(James Cameron)

amerikai-angol akciófilm, sci-fi, thriller

4,1

2022-12-15 12:32:38 budaik (4) #145

Szerintem 1992 körül láttam utoljára, németül. Nyilván a 2. rész nagyon magas színvonala miatt féltem ehhez leülni. Viszont most sikerült beszerezni bluray lemezen, így megtörtént.
Először is, nem néztem utána,de szerintem ez újra lett szinkronizálva :). A kép szépen meg lett oldva, nagyon szépen sikerült a digitális retusálás, legalábbis az én szememnek.
A film maga, jó. Klasszikus '80-as évekbeli posztapokaliptikus hangulatu mozi. Nekem végig az járt a fejembe, mellesleg, hogy kb olyan élmény ezt nézni, mint a Robotzsaru 1. részét. :).

Szerintem a későbbi részek, mind gyengébbek ennél, kivéve persze a 2. részt.

Az is érdekes, hogy a színészek mennyire nem annyira erősek. Valójában ez még nem veszi el a film hangulatát.

Szóval jó élmény volt. S végre értem az időutazásparadoxont, amin rugóznak a kritikusok :)

2019-10-16 17:04:38 dittike (5) #144

A születésem napja előtti egy nappal volt a film bemutatója és én most 31 évesen néztem meg előszőr ezt a filmet nem tudván e fontos dátumot.

2017-10-26 19:55:42 Norbert Simon (5) #143

Látod ez eszembe se jutott pedig igazad van. Az is simán mehet.

előzmény: TheDriver (#142)

2017-10-26 11:31:55 TheDriver (5) #142

Azért ha ajánlani kell a 80-as évekből egy igazán jó akciófilmet, akkor ne feledkezzünk meg az Aliens-ről sem!! Alapmű abból a korszakból. :)

előzmény: Norbert Simon (#141)

2017-10-25 19:42:17 Norbert Simon (5) #141

Maximálisan megadom rá a csillagos ötöst. Ha valaki megkérdezné tőlem tudnék valami jó akció filmet ajánlani? Valami nyolcvanas évekbelit? Határozottan a Terminátor- A halálosztót fogom neki ajánlani.(A Predátorral egyetemben ebből az évtizedből). Különleges alkotás ez a műfajában egy gyönyörűséges, egyedi darabnak tartom. Amellett sci-finek is királyság ez. Akkoriban szinte felfoghatatlan és megfoghatatlan lehetett ez a film. Eltudom képzelni a varázsát akkoriban. Én például a második részt az Ítélet napját láttam előbb és a halálosztót csak később. Mindkettőnek a hatása alá kerültem hamar.

2017-05-11 13:04:12 Sziez (5) #140

Ez a film úgy tökéletes, ahogy van, a maga logikai buktatóival együtt! Nem kell mindent megmagyarázni! :-)
Csillagos ötös! Nem szélesvásznú, de akkor is csak moziban ütős igazán!

2016-07-27 21:44:07 BonnyJohnny (5) #139

kiváncsi vaok a 2. részt is vetitik e...
És, ha igen, melyik verziót...

előzmény: acidphase (#138)

2016-07-27 21:40:23 acidphase (5) #138

hát ez fantasztikus volt moziban megnézni, volt egynéhány jelenetnél libabőr.. módositottam is az osztalyzatot 4-röl 5-re :)
kiváncsi vaok a 2. részt is vetitik e...

2016-07-06 10:35:54 ChrisAdam (5) #137

Na igen, szegények kivették a Korda termet mind a 300 (vagy mennyi) férőhellyel és kábé voltunk vagy huszan. :(

2016-07-06 09:05:08 Tenebra (5) #136

Jól mondod - sajtóvetítés volt. Amin érthetetlenül kevesen voltak ahhoz képest, hogy sok fos filmen mennyien szoktak lenni. :D Persze ok, bennem is megfordult, hogy "áhh, láttam már sokszor", de azért ez a véleményem erősen megváltozott, mert moziban nagyon más élmény.

2016-07-06 07:12:21 tomside (4) #135

:D
Asszem sajtóvetítés volt. :)

előzmény: acidphase (#134)

2016-07-06 01:18:27 acidphase (5) #134

ha jul 7et irnak mozinak akkor ti mitnéztetek? vagy a vissza a jövöbe is megvót? :D

2016-07-05 23:18:01 ChrisAdam (5) #133

Egyébként igen, a diszkós jelenet szinte sokkoló. Annak idején, mikor pedig ez az egész teljesen új volt, még inkább az lehetett. Ahogy lassított felvétellel közeleg Terminátor, alatta a vasba döngölő zene, szinte az utolsó pillanatig húzzák a cérnát, nagyon szépen, precízen megrendezett jelenet és csupa ilyennel van tele (a kapitányságon játszódó, a finálé, a kezdő képsorok).
És abban is igazad van, hogy nyomasztó film. Annak idején is az volt, de most még jobban rátelepedik az emberre. Csak elég arra a jelenetre gondolni, amikor Kyle mesél az alagútban. Nagyon ott van a film, kár, hogy Cameron nem alkot ilyeneket. (A másodikat pedig most igyekszem minél hamarabb megnézni, azt se most láttam.)

2016-07-05 22:41:10 Tenebra (5) #132

Egész más élmény volt szerintem is. Olyanokat dörrentek a fegyverek, hogy összerezzentem. :D ez tényleg nagyon nagy akciófilm, illetve thriller, nem ám csak kis B-kategóriás puffogás.

És a sztori is egészen sokkoló volt még így sokadjára is. Legalábbis így vásznon elsorolva a borzalmakat, meg látva a sötét jövőt, még inkább a hatása alá kerültem.

Na, meg az a jelenet, mikor a diszkóban először konfrontálódnak - lehengerlő így moziban. Én mindenkinek nagyon ajánlom, hogy nézze meg. Azoknak is, akik eddig nem szerették. :D

2016-07-05 16:15:32 ChrisAdam (5) #131

Zseniális élmény moziban, ontja a feszültséget, s a 80-as évek feelingjét és az apokaliptikus hangulatot is harapni lehet. Talán kevés olyan eset történt, amikor valaki antitalentumát ilyen jól kihasználták: Schwarzi sosem volt az a nagy színész (sőt), de itt mégis tökéletes. Jó látni, hogy milyen sok kis apró kikacsintás van a filmben, amin el lehet mosolyodni, vagy ha máson nem is - Arnold kiejtésén, a korabeli díszleteken, stb.
Egyébként az biztos, hogy minden idők egyik legizgalmasabb üldözős akciója, a finálé igazán izomszaggatóan feszkós.

Úgy emlékeztem, hogy eddig csak egyszer láttam, még 5 éve, aztán látom itt a kommentet, hogy 3 éve is megnéztem. Mindenesetre sok értelemben az újdonság erejével hatott a film, többek közt abban, hogy annó pici monitoron néztem, most azért a nagyvászon jóval többet ad.
Úgyhogy tessék benézni a moziba, csütörtöktől látható! :)

2016-06-29 10:30:33 ChrisAdam (5) #130

Július 7-től újra mozivásznon - magyar felirattal, szinkronosan, országosan.

2015-12-22 04:19:13 Szürke Dorian (4) #129

A Terminátor egy minőségi akciófilm, sőt ha keckedkedni akarok azokkal akik azt mondják, hogy egy laza kis habkönnyű mozi, akkor bizony azt mondom, hogy Cameron újragondolta és 20. századi köntösbe bújtatta Gustav Meyrink 1915-ben megjelent Gólemtörténetét, ami egy egész olvasmányos filozófiai mű. A zsidó hitvilágból és néphagyományokból merítő történet dióhéjban arról szól, hogy egy rabbi egy gyülekezetet megvédő agyagszörnyet hoz létre, aki azonban azok ellen fordul, akiket védenie kéne. A metafora innen pofonegyszerű.

A történet könnyen érthető, végig fenntartja az érdeklődést, sőt a feszültséget is nagyon szépen kezeli, Linda Hamilton jól játszik, Kalifornia kormányzójától pedig pontosan annyit kér a szerep, amit még hitelesen el tud játszani (hehehh).
Ami a storyline egyik legnagyobb erénye, hogy a csavar a végén elegáns, könnyen érthető és mégis ,,aha'' érzést kelt, nagyon kellemes lezárása egy akciófilmnek.
Ha ehhez hozzávesszem azt, hogy az introzene klasszikussá vált az évek folyamán, maga a mozi pedig (sajnos egyre gyengülő) sorozatot és brandet teremtett, nemigen adhatok kisebb jegyet, mint az akciókategóriában maximálisnak tekinthető ,,jó''-t (egyébiránt tényleg nem ártana egy kicsit árnyaltabbá tenni az osztályozást az oldalon).

2015-07-04 12:29:42 tomside (4) #128

Hát ez újranézve is piszok jó!

2014-12-15 18:38:29 lonecoyote (5) #127

"bőven merít a szintén akkoriban elterjedő horrorklisékből is.Gondolok itt arra:a gyilkost többször kell megölni,de így is visszatéréssel fenyeget,csak a lány marad életben."

Ez eléggé ráerőltetés. Sarah Connor nem éppen egy tipikus sikolykirálynő, a sztori sem a horrorok jellegzetességeit követi, a terminátor megállíthatatlanságának hangsúlyozása ("többször kell megölni") pedig indokolt, tehát nem egy százszor látott horrorklisé olcsó újrahasznosítása. Abban talán igazad van, hogy nem túl mélyértelmű film, de szerintem érdekes, ahogy bemutat egy ilyen érzéketlen gyilkológépet. Ráadásul mindezt nagyszerű atmoszférával, dramaturgiával, karakterépítéssel stb. teszi. Bár ma születnének ilyen filmek, amik ennyire egyben vannak, és amikben van valami elemi, hétköznapokból kiragadó feszültség.

2014-12-15 18:21:51 lonecoyote (5) #126

Volt itt kritizálva Schwarzi, de nem értek egyet. Igaz, hogy nem nagy színész, de amit kell, nem hogy teljesíti, hanem még bőven hozzá is ad. Stallone pl. nem lett volna ilyen jó a szerepre, ami persze nem jelenti azt, hogy bármilyen szempontból rosszabb mint az osztrák izomkolosszus, csak éppen Schwarzi olyan szinten félelmetes tudott itt lenni, hogy az utánozhatatlan. Szóval szó nincs róla, hogy ne kellett volna ehhez a szerephez semmi tehetség. Amúgy meg, ettől a filmtől függetlenül látszik, hogy egyes lenézett műfajokat, szerepeket igazságtalanul tartanak kevesebbre. Például egy vígjátékszerep eljátszása sosem fog akkora elismerést kiváltani, mint mondjuk egy könnyes hollywoodi drámáé, pedig nem egyszer az előbbi a keményebb dió egy színész számára.

2014-01-01 21:21:56 Hannibal Lecter (5) #125

Újranéztem, ideális szilveszteri/újévi kikapcsolódás volt, és bár valamelyest veszített varázsából - az ilyesmi sajnos szinte szükségszerű -, még mindig eszméletlen atmoszférája van, dramaturgiai felépítése pedig továbbra is kiváló.

2013-12-30 01:24:44 Victor Alekszej (5) #124

Tényleg nagyon horrorisztikus szó se róla.
De Brad Fiedel is nagyon nyomja ránkfele a frászt már csak Main Theme-el is.

előzmény: wayage (#115)

2013-12-30 01:22:04 Victor Alekszej (5) #123

Teljesen mindegy min nézem meg legyen az VHS, DVD, vagy BD.
A végeredmény ugyanaz továbbra is.
Az Arnold Alois Schwarzeneeger által játszott gépezet továbbra is a legnagyobb gonosz nálam a filmtörténetben.
A T2 100% a T1 meg 101%

2013-12-18 01:36:02 Pete (5) #122

Mitől is gagyi? Szerintem kivételesen jó film, sci-fiként, akciófilmként és thrillerként is, emellett megemlítem, hogy a kedvenc filmjeim közt is ott van... biztos ehhez a filmhez akartad írni ezt a commentet?

2013-12-18 01:13:33 critixx (2) #121

Újranéztem (két Ozu film között - "and now for something completely different"), nem kellett volna. Egy gyerekkori illúzióval kevesebb. Ehhez a filmhez képest a Hegylakó magasművészet. A második részről jóval frissebb emlékeim vannak, klasszisokkal jobb mint ez. Színtiszta gagyi. Gyenge kettes. Kár.

2013-10-24 08:38:48 BonnyJohnny (5) #120

Egyrészt az ilyen kérdéseknek hosszabb idő távlatából eleve nincs értelme, hisz megváltozhatott bárki véleménye. Másrészt ChrisAdam már többször, több helyen leírta, hogy miért változtak meg az értékelései. Megdöbbentőnek találom, hogy ennek ellenére valaki újra és újra felteszi a kérdést. :P

előzmény: Gasz András (#119)

2013-10-23 19:14:27 Gasz András (5) #119

Akkor miért kettes? :D

2013-02-18 23:53:27 ChrisAdam (5) #118

Újráztam. Másodszorra néztem meg a filmet.
Féltem tőle, hogy így több mint egy év múltán nem fog annyira tetszeni, mert így volt a Die Hard 1-gyel is, amire majdnem négyest adtam.
Ez viszont továbbra is üt, habár nem tökéletes, mert az a második rész - ebben sok az üresjárat, ugyanakkor szenzációs akciók vannak benne, a vége pedig - azt hiszem, nem túlzok - a világ 10 legjobb fináléja közt van. De a második rész az mégiscsak jobb, ebből a szempontból viszont csak négyes lehetne.... De nem, ez ötös.

2012-09-15 18:28:30 Tenebra (5) #117

Tegnap újranéztem, ezúttal BD-verzióban, megfelelő hangszereléssel... És hát, még jobb volt, mint eddig. :D Hihetetlen, hogy néhány technológiai fejlesztés hogy hatványozza az élményt. A shotgundörrenés és a sörétek becsapódása a T-800-as testén... Fasza!
De ezek nélkül is kiváló filmnek tartom még mindig. Az az igazi akcióstuff, mégis egyedi hangulattal. Egyszerűen ilyet senki nem tudott csinálni se előtte, se azóta. A Terminator az Terminator. A legklasszikusabb történet, mégis kurvanagy hangulata van! Brad Fiedel zenéje, meg a 80-as évek dallamai nagyban hozzájárulnak ehhez, persze a lényeg a kép. Ez a jövőábrázolás szerintem az egyik legkurvajobb, amit valaha láthattunk a filmtörténetben. A későbbi posztapokok elbújhatnak mellette. Mikor az első képeken csak romhalhmazt és koponyákat látunk, majd átgördül rajtuk a lánctalpas halálosztó gépezet és felcsendül a vészjósló szintis zene... HÚÚBAZMEG Ez a nagybetűs HANGULAT. Olyan 7 évesen láttam először, de most ugyanúgy megfogott, minthe életemben először látnám. :D Agybomlasztó belegondolni, hogy igen, ezek a szarok átvették a hatalmat és algoritmusok vezérlik őket. Az ember is embertelen, de még a legelborultabb baromnak is vannak érzelmei és valamennyire embernek látszik, illetve elpusztítható. Ezeknél viszont TUDJUK, hogy üres program irányítja őket és nem kímélnek senkit. Ezekben valóban nincs szánalom, együttérzés, nem lehet meggyőzni őket... Kész, ezek az emberiséget ki fogják irtani, ha valaki nem tesz valamit. S mindez, amit leírtam, az első két-három snittben van benne. :D Na, ezért kurva jó ez a film.

Meg persze ami a történet többi részében zajlik is kurva nagy. A profizmus érződik minden egyes jeleneten. Az expozíció, ahogy felépíti Sarah megtalálását, és működteti a feszültségkeltű mechanizmust azzal, hogy olykor a nő nézőpontjába helyez minket Cameron és mi is kételkedőbe esünk, hogy most vajon akkor ki vadászik rá? (Ezen már asszem elfilozofálgattam, hogy vajon első megtekintéskor lejött-e a nézőknek, hogy ki az ellenség? Nyilván az ember, az esendő Kyle a főhős, de ugye elsőre nem lehetett tudni, csak sejteni max., mi lesz a felállás. ) Meg az egész első találkozás, illetve az ember vs. gép szembeállítás. A T-800-as rém méltósággal érkezik meg, Schwarzi acélteste itt most nem csodálatot, hanem borzalmat sugároz, tekintete pedig megfelelően üres a szerephez. :D (Szerintem ez a negatív karakter áll neki a legjobban :D. ) Az ember, Kyle viszont fájdalmakkal küszködik, és minden csontja sajog az időutazás után.

Az akció már csak "másodlagos" szerintem. Itt a mitológia és a hangulat a lényeg, amit Cameron valami esztelenül kiválóan teremt meg a képpel, a zenével és a karakterekkel. Első percétől az utolsóig agyfacsaróan jó élmény. :D

2012-07-06 23:45:44 Xuja (4) #116

Igazából szerintem se nem jobb, se nem rosszabb m int a második. Ez atmoszférában, a második meg akciókban erős, kb mint az Alien-eknél.

előzmény: wayage (#115)

2012-07-06 23:30:40 wayage (5) #115

Valamiért sohasem kedveltem ezt a részt, közelebb állt hozzám az érzelmesebb, akciódúsabb, látványosabb, hangosabb stb. második rész. De most újranézve a két klasszikust, azt kell, hogy mondjam, csatlakozom azok közé, akik szerint az első Terminátor a legjobb. Eszméletlen jó hangulata van, Schwarzi félelmetes, a jövőkép a legposztapokaliptikusabb, szinte már horror.

2012-05-09 08:23:27 Tenebra (5) #114

Egyszerű: mikor nincs akció, hanem a szereplő megáll és beszél (asszem a Bordwell filmtörténetében ígyis fordították, hogy "állj-és-mondd"), ám ezt a vágószobában dinamikussá teszik majd, váltogatva a környezet megmutatásával és más szereplők bevágásával.

előzmény: manuva (#113)

2012-05-09 03:38:41 manuva (4) #113

Mi az a stand-and-deliver elv?

2012-04-14 13:33:46 Hannibal Lecter (5) #112

Ja, jó. Ideje lenne már nekem is újranézni.

2012-04-14 08:15:49 Zalaba Ferenc (5) #111

Dehogy is most.

2012-04-14 01:39:06 Hannibal Lecter (5) #110

Jamamura is most látta először? Dzsízösz! :P

2012-01-24 15:45:16 Dynast Grausherra (4) #108

Bármilyen hihetetlen, de igen. A következő két részt már láttam régebben, de ez valahogy mindig kimaradt. Most pótoltam a hiányosságot.
Előbb elfelejtettem megemlíteni, hogy a Terminátor nagyon jó kabátot szerzett, mert az is szinte mindent kibírt egy karcolás nélkül. :)

2012-01-24 15:42:16 Hannibal Lecter (5) #107

Nem mondod komolyan, hogy most láttad először...? :)

előzmény: Dynast Grausherra (#106)

2012-01-24 15:36:01 Dynast Grausherra (4) #106

A Camerontól legutóbb látott Alien 2 enyhén szólva nem nyűgözött le, de ez a film nagyon jó. Majdnem ötös. Schwarzeneggert sosem tartottam jó színésznek (még színésznek se), de ezt a szerepet mintha csak neki találták volna ki.
A film végig kiváló, de a vége miatt nem tudok neki ötöst adni. Egyszerűen nem tudom értékelni az ilyen "fokozzuk még a feszültséget, miközben úgyis fél órája mindenki tudja, hogy ki fog győzni" típusú befejezéseket. Egyébként azok a jelenetek is kiválóan meg vannak rendezve, csak nekem nem jött be annyira.

2011-12-14 19:41:21 ChrisAdam (5) #105

Mindenhol vannak olyanok... Nem vagyunk egyformák ;)

előzmény: dorothygale (#104)

2011-12-14 18:24:03 dorothygale (5) #104

Nem mondom, hogy rossz, de nèhànyan igen , a szavazókbòl....

2011-12-14 18:21:13 dorothygale (5) #103

Ok... Sorry...

előzmény: budaik (#102)

2011-12-13 23:16:46 budaik (4) #102

Az "asztalra vissza bébit" a 2ben mondja :D

előzmény: dorothygale (#100)

2011-12-13 17:23:57 ChrisAdam (5) #101

Teljesen igazad van. Sőt, ki mondta, hogy rossz? Tökéletes, élvezetes, izgalmas, és még évek múlva is felül fogja múlni akármelyik akciófilmet.

előzmény: dorothygale (#100)

2011-12-13 17:20:13 dorothygale (5) #100

Mindent összességében kell nézni. Ez a film 1984 ben óriàsi port kavart, s szállóigévé vállt az : " asztalaviszta bébi"... Ezek a régi filmek , (27 éve került moziba)gyártással , forgatókönyvírással közel 30 éves ,külön pontot érdemelnek s még mindig jó film. Jól játszanak a szereplők, jó a zene ,jó az alapsztori is. Nálam 5 pont.

2011-11-28 23:44:40 ChrisAdam (5) #99

Nem mondtam, hogy rossz! Csupán kicsit ül a film, és amit mondtál, az tényleg jó, ahogy a T ismerkedik. A csajos rész lehetne rövidebb, meg az a (nem jut eszembe a neve) makákó ne lenne benne. :D

Vedd elő, nézd meg csilliomodikegyre is! ;)

2011-11-28 23:27:19 Tenebra (5) #98

Nagyon nem akar beindulni a film egészen a 20. percig talán kicsit ül

Érdekes meglátás, számomra pont az első fele nagyon nagy. Vagy arra gondolsz, mikor a csajok készülődését nézzük? Na, az szerintem is unalmas, de a jövőképek, a kibaszott jó prológus (meg az a rémálomszerű zene!!!), Kyle szerencsétlenkedése, valamint a T-800-as "ismerkedése" a XX. századdal - zseniális. Utána igazából sokáig látványos akciózás. Nekem sokkal jobban tetszenek azok a részek, mikor nyugi van - kivéve a kicsit tényleg gyengus lányos-diszkókészülős részeket.

Jajj, amúgy vizsgákra rengeteg filmet kell megnéznem, de most, hogy felhoztad a Terminatort, kénytelen leszek csilliomodik alkalommal is elővenni. :C :D

2011-11-28 23:00:54 ChrisAdam (5) #97

Zseniális.
Nagyon nem akar beindulni a film egészen a 20. percig talán kicsit ül, de a finálé mindent visz. Most, így belegondolok, hogy milyen jó számítógépes animáció nélkül akciófilmet nézni! Természetes.
Schwarzi sziklaszilárd, mint az Armageddon, úgy jön a filmbe és úgy is távozik (bár a robot olyan, mintha mosolyogna). A finálé eszméletlenül izgalmas, feszíti-feszíti a húrt, aztán megszólalnak a szirénák, és meg lehet nyugodni! Lehet, hogy írok egy hosszabb írást az elemzések fülbe.

2011-07-28 22:28:09 tractorking (5) #96

Ez az időparadoxon kérdése, ami Einstein relativitás elmélete óta 'megoldódott'.
Lehetséges talán, hogy személyes életvonalunk hurkot tud képezni az időben, de megváltoztani a múltat nem képes (legfeljebb csak beteljesíteni).

előzmény: lizardking (#95)

2011-07-28 16:40:02 lizardking (5) #95

Megunhatatlan nagy kedvencem ez a film. Kb 6-7 évesen láttam mindenféle változatban: szinkronosan, alámondásosan, németül. Akkoriban csak a német csatornákon mentek jó filmek, (leszámítva az m1-en szombatonként futó "A hét filmje" programot) úgyhogy fel kellett venni venni valamelyikről (PRO7, SAT1, RTL, RTL2 stb) a Terminatort. De akkoriban bevett szokása volt ezeknek csatornáknak, hogy a durva részeket öntörvényesen kivágták. Szóval németül, megkurtítva néztem ezt a múvit 6-7 évesen, anyám szerint egy jó darabig minimum napi egyszer :) Aztán egy jó darabig, mikor már a video kiment a divatból, meg nem volt kedvem német nyelven nézni, csak akkor láttam, mikor a Tv-ben ment. Pár éve viszont beszereztem DVD-n és azóta is évente egyszer megtekintem az összes részt. Szóval keményvonalas rajongó volnék, vagy mi. Hihetetlen az egész filmen át tartó nyomasztó hangulat, hogy nincs menekvés, ez az érzelemmentes cyborg úgyis megtalálja Sarah-t és Kyle-t és végez velük. Schwarzi mint egy szikladarab (arcmimika és testfelépítés ügyében is) megy rezzenéstelen, vagy éppen elvetemült arccal előre. Az akciójelenetek remekek, a feszültség szinte kézzelfogható. És a zenék is nagyon ott vannak. Ami kiemelkedően zseniális az a Tech-Noir-os jelenet, a rendőrörs, a szemkivágás és a finálé a moteltől kezdve. Félelmetes, apokaliptikus, akciódús, idegtépő... Mit mondhatnék még? Zseniális. A történetben viszont számomra van egy homályos pont. John Connor csak úgy születhetett meg, hogy ő maga visszaküldte az időben Kyle Reese-t, aki által a múltban megfogan maga John Connor. De, ahhoz, hogy vissza tudja küldeni Kyle-t, először meg kell születnie. De, ahhoz, hogy megszülethessen, vissza kell küldenie Kyle-t. Most akkor ez hogy is van?

2011-07-11 23:02:09 HejjaX (5) #94

ezt most olvastam, kurva nagy (O.J. Simpson-ról és a terminatorról):
"The studio wanted the beloved football legend to play the murderous, time-travelling cyborg in the gritty 1984 classic, but director James Cameron nixed the idea. The reason? He didn't think audiences would find Simpson a believable killer. "I didn't know O.J. Simpson," Cameron said in a 2010 60 Minutes interview. "I didn't know that he was gonna go murder his wife later and become the real Terminator."

2011-07-09 16:25:37 csabaga (3) #93

Bocsánat:Álom luxuskivitelbent akartam írni inkább.

2011-07-09 16:23:48 csabaga (3) #92

Még tegnap.A fórumozók iránti tiszteletből most viszavittem.
Ha megnézem,mennyi nagy klasszikusnál van közepes,gyenge vagy nézhetetlen osztályzat különösebb reakció nélkül.
Pl.:Római vakáció

2011-07-09 16:22:02 BonnyJohnny (5) #91

Nem hiszem, hogy az a tanulság, hogy ilyen esetekben ne nyilatkozzunk hosszabban rövidebben, hanem, hogy ha megtesszük, készüljünk fel, hogy megkapjuk az arcunkba az ellentábort. :)
Mondjuk különösebb letámadás nem történt, csak két ellentétes szemlélet találkozott, és bár mindkettő ezerrel érvelt, az egyik annyira kategorikusan elzárkózott a másik véleményétől, hogy parttalan a vita.
Bár a Terminatort, vagy a Star Warst hibáztatni valami mai tendenciáért elég meredek. Schwarzit le rossz színészezni pedig felesleges. Ő a karizmájával (és karizmaival :)) viszi a filmeket, nem a színművészetével... mint tudjuk ki... :)

2011-07-09 16:16:56 Hannibal Lecter (5) #90

És most ezért vitted még eggyel lejjebb az osztályzatodat?

2011-07-09 16:15:29 csabaga (3) #89

Annyit tanultam az esetből,hogy ilyen arányban és főképpen ennnyi ember által kiválónak vagy jónak tartott filmnél elég osztályozni.Az indoklás(ez is szubjektív és nem egy filmesztéta elemzése) felesleges.

2011-07-08 19:58:18 Olórin (5) #88

"Rossz véleményem van erről a filmről"
Igen, ez elég nyilvánvaló :) És persze ezzel nincs is semmi baj.

"ennyi az egész."
ez viszont sokkal jobban hangzik, mint néhány korábbi sorod :)

2011-07-08 18:28:37 Hannibal Lecter (5) #87

"A mai filmgyártás sok baja közül ez az egyik.Ha véletlenül látok egy filmet,ahol egy ember üldöz egy másikat,sokat lövöldöznek,némi vér is folyik és alkalmanként felrobban valami,és általában az egésznek semmi értelme,ez a mozi jut az eszembe."

Ezek szerint te úgy véled, hogy a mai akciófilmek a Terminátor egyenesági leszármazottai? Húha. Egyrészt ebben az akciójelenetek egyáltalán nem tolakodóak, nincsenek túlsúlyban (sőt, még csak nem is kimondottan látványosak vagy erőszakoltak, hiszen nem egy hatalmas kiállítású stúdiófilmről beszélünk), másrészt nemcsak értelme, határozott vonala van a sztorinak, de még populárfilozófiai üzenete is. Tehát köszönőviszonyban sincs az általad említett trenddel. És persze azzal nincs semmi baj, hogy neked nem tetszik ez a film (hiszen ez szubjektív), de ez a hatástörténeti fejtegetés egész egyszerűen merő koholmány a részedről. Teljességgel megalapozatlan.

2011-07-08 18:16:04 csabaga (3) #86

John Wayne-t nem én hoztam szóba és nem mondtam,hogy addig (1984) minden rendben volt.Biztos volt addig is sikeres rossz film,de nekem ez az emlékezetes.Korábban leírtam,nincs kifogásom az ellen,hogy gépet játszik.
Rossz véleményem van erről a filmről,ennyi az egész.

2011-07-08 17:43:56 Olórin (5) #85

"Mivel siker lett,így kiderült,sem épkézláb történet,sem jól játszó színészek nem kellenek a nagy bevételhez."

Ebben a mondatban annyi a ferdítés, hogy rossz nézni.
1. Mintha épkézláb történet nélküli antiszínészes film soha korábban nem lett volna siker.
2. Az, hogy "számodra értelmetlen", és hogy merít más filmekből, az nem jelenti azt, hogy nincs épkézláb történetete. Van neki, nagyon is.
3. Ha már itt tartunk, pl. a Cápa története mennyivel komplexebb ? És mondjuk ha már John Wayne szóba került, az ő több mint 100 westernje közül (tisztességes fehérember megölni aljas rézbőrű és megcsókolni asszony) minimum 70-é mennyire "épkézlábabb"?
4. Ha egy színész azért nem színészkedik, és vág végig kifejezéstelen fapofát, mert a szerep ezt követeli meg tőle, mondjuk mert, ó, nem is tudom, tegyük fel, hogy történetesen épp egy érzésekkel és emberséggel értelemszerűen nem rendelkező gépet játszik, az miért baj?
5. 1984-ig minden tökéletes és fasza volt az amerikai filmgyártásban. Aztán egy osztrák izomember egy életre elásta az egészet. Na ja.

2011-07-08 17:32:01 limupei (5) #84

Ezekre nem fogsz válaaszt kapni. Úgy látom, a kolléga a fejébe vett valamit és az a nagy igazság. Már már troll-szerűen.

előzmény: JeszKar (#83)

2011-07-08 17:30:53 JeszKar (5) #83

Két dolgot még mindig nem értek: mégis a mi a jó istent kellett volna Arnoldnak alakítania eben a filmben? Hamletet, vagy mi?
A másik, hogy többen úgy állítják be, mintha ez a film valami nagy költségvetésű hollywood-i produkció lenne, amivel a stúdiók kikísérletezgettek, hogy rossz színésszel is lehet egy film sikeres. Pedig ez film nagy költségvetésű, nem nagy stúdiós és még csak tele sincsen rakás agyatlan lövöldözésekkel és robbanásokkal.
És még valami horror klisék nem azért vannak benne, hogy a film teli legyen klisékkel, hanem avval, hogy Cameron egy olyan környezetbe emeli át ezeket az elemeket, amelyek amúgy idegenek a műfajtól, egyfajta tisztelet mutat a slasher műfaj iránt.

2011-07-08 17:28:04 limupei (5) #82

Kár,hogy a pályafutása elején

Ő attól lett világhírű, és még ma is azért van kultstátuszban. Ő "A sikolykirálynő".

2011-07-08 16:58:57 BonnyJohnny (5) #81

Hát ez már egy másik Schwarzi film, mint amelyiknek a topicjában vagyunk, de szerintem a True Liesban Arnold is jó volt. Mind amellett, hogy amúgy természetesen Jamie Lee Curtis vitte a prímet. (Meg Bill Paxton.)

előzmény: MicaHiro (#80)

2011-07-08 16:43:02 MicaHiro (4) #80

Ezzel nagyon egyet tudok érteni :)

2011-07-08 16:40:21 csabaga (3) #79

Igen és még beszélni sem tud.Ha meggondolom,hogy Ingrid Bergman a svéd mellett csak németül tudott eredetileg,bizonyítja,meg lehet tanulni felnőttként is a nyelvet.

2011-07-08 16:36:59 csabaga (3) #78

A Két tűz között c. alkotásban én Tony Curtis második lányát láttam viccesnek.Ő egy komika és egész jó színésznő.Kár,hogy a pályafutása elején ijesztgetős filmekre használták.Arra általában kevesebb tehetség is elég.

előzmény: MicaHiro (#73)

2011-07-08 16:32:17 critixx (2) #77

Elég, ha megemlítjük John Wayne-t, aki úgy volt óriási sztár (még időskorában is), hogy nagyjából két apró arcrezdülésig terjedtek "színészi" kvalitásai. Ez nem az "új idők" szüleménye. Mondjuk tény, hogy Arnie kimeríti a nulla színészi képességekkel rendelkező fapofa "színészek" kategóriáját.

2011-07-08 16:26:47 csabaga (3) #76

Igen,ott volt Johnny Weissmüller.Őt tényleg nem tudom elképzelni a Hamletben.

2011-07-08 16:23:47 csabaga (3) #75

Akkor egy kicsit részletesebben:

Számomra értelmetlen sci-fi-akciófilm közepes vagy rossz színészekkel.
Az akkor divatba jött apokaliptikus filmeket utánozza,de bőven merít a szintén akkoriban elterjedő horrorklisékből is.Gondolok itt arra:a gyilkost többször kell megölni,de így is visszatéréssel fenyeget,csak a lány marad életben.

2011-07-08 02:03:06 pepo05 (5) #74

Szerintem ez a dolog erősen szimpátia kérdése. Tény, hogy Arnie színésznek nagyon gyenge, de azért van pár szerep, amit nagyon tud. A vígjátékok talán nem ezek közé tartoznak, de én szimpatizálok vele, és én azon az esetlenségen, bénázáson szoktam derengeni, amit a vígjátékaiban leművel - mint karakter és sokszor mint színész. Az Ovizsaru, vagy a Hull a pelyhes alighanem nézhetetlen lenne számomra, ha egy "sima" vígjátékszínész lett volna a főszereplő.
Az Utolsó akcióhős kicsit más, ott tényleg nagyon jól tolja, de ezt én inkább annak tudom be, hogy csak önmagát parodizálja. Ahhoz meg ért, ez sok forgatáson készült video-ból kiderül.

simijohnny: Tudom, pont azért írtam, hogy azt ő tette a karakterhez, nem Cameron. És ez azért eléggé meghatározó. Tipikusan olyan dolog, amit sokaknak fel sem tűnik, de ha nem lenne, mégis hiányozna. Abban semmi Terminatoros nem lenne, ha simán csak odafordítaná a fejét ilyen helyzetben. :D

előzmény: MicaHiro (#73)

2011-07-07 18:55:34 MicaHiro (4) #73

"a problémám,hogy utána jöttek mondjuk vígjátékok is."
Soha sem értettem, mitől probléma az, ha egy film elkészül. Nem hinném, hogy Hollywood-ban kötött az egy évben készíthető filmek mennyisége/a filmekre fordítható összeg nagysága..... egy film szerintem nem egy másik elől veszi el a helyet feltétlenül....

Másrészt meg, azért Arnie a True Lies-ban vagy a Last Action Hero-ban szerintem igenis vicces, de ez már relatív.

2011-07-07 18:47:36 sep (5) #72

A legrosszabb, amit közvetve a Terminátor rovására lehet írni, az a nyomában sarjadt tonnányi cyborgos trashfilm a nyolcvanas években. De ez szerintem megbocsátható:).

2011-07-07 18:46:26 Hannibal Lecter (5) #71

Odáig nyúlnak vissza a gyökerek, persze. De rendszerszerűen inkább a nyolcvanas években jelennek meg.

2011-07-07 18:41:45 BonnyJohnny (5) #70

Szerintem a "megafilmek" inkább a '70-es évek vége (Cápa, Star Wars, Superman). Amúgy egyetértek.

2011-07-07 18:38:29 Hannibal Lecter (5) #69

Röviden visszatérve a témára: valóban sok mai tendencia erre az évtizedre ('80-as évek) vezethető vissza. A stúdiók megerősödése (vertikális integráció), az úgynevezett "megafilmek" (nyári uborkaszezonra időzített, nagy kiállítású szuperprodukciók) teljes vértezetben megjelenő rendszere, technikai téren a folyamatosság fokozása (gyorsmontázs, dinamikus kameramozgások, a "stand-and-deliver" elv térhódítása stb.) a maga módján mind-mind megelőlegezte a mai helyzetet. De a Terminátor egyáltalán nem illeszthető be ebbe a sorba. Az első rész egy kreatív függetlenfilm (semmi köze a Nagyok struktúrájához), a második pedig a tökéletes mintája annak, hogy "high concept" látványmozikat is lehet szívvel-lélekkel készíteni. A Star Wars már jobb példa, bár ha hetvenes évek, akkor én inkább a Harmadik típusú találkozásokat említeném, mint a "posztklasszikus attrakciós mozi" egyik eklatáns példáját.

Schwarzi vs. Sly közkérdés: még csak az hiányzik. :)

2011-07-07 18:37:45 BonnyJohnny (5) #68

Mondhuk "Melyikük jobb színész?"-ként elegánsabb lenne... ;)

2011-07-07 18:36:56 limupei (5) #67

Ahogy óhajtod:)

előzmény: sep (#66)

2011-07-07 18:12:06 sep (5) #66

Méghogy Stallone rosszabb, ez közkérdésért kiált:).

2011-07-07 17:58:22 limupei (5) #65

Íme az áthangszerelt változat:)

2011-07-07 17:49:45 Olórin (5) #64

Eleve, akik azt a nótát szokták fújni, nem a Terminátort pécézik ki bűnbaknak, hanem többnyire a '80-es évek MTV-s videoklip esztétikáját általában, és főleg a Simpson-Bruckheimer duót.

2011-07-07 17:39:54 limupei (5) #63

A sokkal rosszabb Stallone karrierje pedig még korábban:) A kijelentés pedig már megint a régen minden jobb volt kezdetű nótának tűnik:( Mintha régen nem lettek volna olyan tucatsztárok, akiket ép eszű ember még statisztának sem rakott volna be egy Hamletbe.

2011-07-07 17:30:05 Olórin (5) #62

"Továbbra is az a véleményem,ez a mű rossz irányba vitte el a filmgyártást."

Ezt most már fejtsd ki légyszi, mert így, érvek nélkül elég... "szenzációhajhász" megjegyzés :)
Ha csak Arnoldra érted a dolgot, az nem valami sok, és egyébként is, az ő karrierje nem itt indult be, hanem még a Conannal, két évvel korábban.

2011-07-07 17:15:26 csabaga (3) #61

John Wayne-t nem tartom jó színésznek,de elismerem,a szakma tisztes és szorgos iparosa volt.Nem jó,de soha rosszabbat.
Arnie teljesen más kategória.Nála az lehetne a kérdés,színész-e egyáltalán?Egy szót sem szólnék,ha csak Terminátort játszott volna.Erre pont jó volt.Az a problémám,hogy utána jöttek mondjuk vígjátékok is.
Továbbra is az a véleményem,ez a mű rossz irányba vitte el a filmgyártást.

2011-07-07 13:04:14 simijohnny (5) #60

Az dvd extrákból kiderül, hogy az a jelenet, Arnie saját ötlete volt, Cameron pedig nem ellenkezett.

előzmény: pepo05 (#58)

2011-07-07 11:29:54 Olórin (5) #59

"Némi túlzással minden innen ered."

Bár úgy volna... jobban festene a mai amerikai filmgyártás, az biztos.

2011-07-07 00:14:03 pepo05 (5) #58

Egy olyan szerep kapcsán, melynek lényege a mindennemű arcjáték és általánosan emberi megnyilvánulás hiánya, színészi képességeket felemlegetni finom szólva sem túl szerencsés.

Egyébként Arnie még ehhez a puritán "nézz keményen" szerephez is hozzá tudott adni valamit a karizmáján túl: Azt a jellegzetes dolgot, hogy a Terminator amikor pásztázza a környezetét, először csak a szemeit mozgatja, és miután azzal elérte a látótér határait, csak utána fordul az adott irányba a fejével is. Félelmetes ahogy csinálja.

2011-07-06 19:50:41 Pete (5) #57

Csatlakozom... hogy a fenébe jönnek ide Schwarzi színészi képességei -illetve azok hiánya, melyek ebben a filmben nem lényegesek-, a 30-as évek filmgyártása, és a Star Wars???
Ez egy baromi jó film és ennyi...

2011-07-06 18:23:18 Hannibal Lecter (5) #56

Természetesen az előbbi történet merő fikció (még mielőtt valaki komolyan elhinné) - Al Pacino anekdotája, de szerintem igen hatásosan illusztrálja csabaga problémáját. :)

2011-07-06 18:19:03 Hannibal Lecter (5) #55

Schwarzi tényleg nem egy nagy színész, de erre a szerepre tökéletesen elegendő volt a tudománya. John Wayne sem a kifinomult játékával nyűgözte le mozinézők millióit, hanem egyszerűen alkatilag volt alkalmas arra a szerepkörre, ami világhírűvé tette. Egyszer eljátszotta Hamletet is. Az előadás után a közönség kifütyülte őt és színésztársait, mire Wayne a színpad szélére lépett, és a morajló tömegbe kiáltott: "Mit akartok, nem én írtam ezt a szart!!" Azt hiszem, te Schwarzitól is ugyanazt vártad, amit ez a bizonyos közönség Wayne-től: hogy artisztikusan játsszon. Ezektől az ikonoktól ezt nem érdemes számon kérni. :)

2011-07-06 18:16:14 JeszKar (5) #54

1. Ez egy független film, nem hollywood-i film, így nem tudom, hogy tehette tönkre ez a film (a Star Wars-sal karöltve) a filmgyártás?
2. Arnold-nak nincs sok színészi tehetsége, ez tény, de itt nincs arra szükség, elég a karizmája, amije viszont van. És gyakorlatilag az összes szerepe ilyesmi volt (csak ez a leghíresebb). Nem nagy színész, de nem is azért szeretjük.

2011-07-06 17:23:01 csabaga (3) #53

Sokak szerint ez a mozi volt a nívós filmgyártás alkonyának második lépése.(Az első a Star Wars.)
Régebben is előfordult,hogy egy színészkedni egyáltalán nem tudó emberből sztárt csináltak,de az csak egy filmre(sorozatra) pl.Tarzan volt érvényes.Ráadásul ott a főszereplő nem beszélt.:)
Itt viszont egy antiszínész karrierje indul be,és olyan erős akcentust használ,hogy a hangosfilm kezdetén azonnal elküldték volna.
Nálánál jobban beszélő és játszó(!) színészek százainak szakadt félbe a pályája a 30-as évek elején.Akkor még adtak a minőségre.
Ennek a filmnek a tükrében nincsen csodálkóznivaló a mai alkotások minőségén.Némi túlzással minden innen ered.

2011-07-05 23:16:19 Pete (5) #52

Na ehhez két gondolat: szerintem a Terminátor első része a legjobb, a Terminátor filmek közül (bár a 4-et nem láttam) annak drámai, baljós hangulata és sötét hangvétele miatt (is), melybe a Reese és Sarah szerelme visz csak egy hangyányi reményt, amire mindössze -ha jól rémlik- 3 napuk volt. Én hiányolom a dráma besorolást, még akkor is ha emiatt bárki kinevet. nem érdekel. :D
Plusz: az egyszerű, naturalisztikus lövöldözések és akciójelenetek... pl. a TechNoir-ban... hát valami zseniálisak, igazi 80-as évek eleje feeling.

Ez az ami megadja azt a pluszt ami miatt nálam mindig benne lesz a Top 30-ban. Most nézem, hogy a RT-on 100%-on áll, örömmel látom. Szó szerint zseniális.

Másrészt, ha Cameron későbbi munkáival vetjük össze "abszolut" értelemben is a legjobb. Na nem mintha nem lenne b*mi jó film a T2, vagy a Mélység titka, vagy az Alien 2, (sőt a Titanicot is jónak tartom), de számomra egyszerűen, "csak" mint film ez a nyertes az eddigi életműből!

2011-07-05 22:34:19 BonnyJohnny (5) #51

Mindhármat saját kategóriájában értettem! :O
Az epikus látvány sci-fi-ről nagyjából leírtam mi a bajom. (Szó szerint a sorok között ;))
A Titanicról újranézésig nem mondok rosszat, de giccsesnek és hatásvadásznak rémlik. (Ha második megtekintésre nem találom annak, akkor majd nyilvánosan megkövetem a fórumon... :))
Az elmúlt húsz évből egy Cameron filmet kihagytam. Na azt szerintem sem szerencsés összehasonlítani egyikkel sem, mert az egyfajta paródia. A lentebb megidézett három film viszont véresen/halálosan/látványosan komolyan veszi magát.

előzmény: JeszKar (#50)

2011-07-05 22:17:02 JeszKar (5) #50

Nem a legszerencsésebb egy már-már horror (sőt, slasher) elemekkel tűzdelt sci-fi-thrillert egy katasztrófa film köntösbe öltöztetett romantikus filmmel vagy egy epikus látvány sci-fivel összehasonlítani hangulat tekintetében.

2011-07-05 22:08:16 BonnyJohnny (5) #49

Ha már Coenéknél szóba került az erős debütálás... tudom, tudom, Piranha 2... de mégis na...
Cameron is magasra tette magának a lécet, amit ő is megugrott párszor, csak éppen az utóbbi húsz évben nem tudott a közelébe sem kerülni. Van valami, amit nem nagyon tudok megfogni a filmeknél, és általában hangulatnak nevezem. Talán helyes megnevezés, talán találóbb lenne az összkép. De akármi is az a dolog, ebben a filmben megvan (annak ellenére, hogy 27 éves, és mai árfolyamon számolva sem kerülne 15 millió dollárba), de a tavalyi hússzor annyiba kerülő Avatarban nincs meg. De a Titanicot is említhetném.
Feszes tempójú, izgalmas, helyenként szinte félelmetes a film. És mind korához, mind költségvetéséhez mérten fantasztikus trükkök vannak benne (kétség kívül, Cameron e tekintetben mindig megelőzte a korát). És még szól is valamiről. De nem kimondva, giccsesen tálalva, sziruppal leöntve és szájba rágva, hanem a háttértörténetben megbújva, szinte csak az árnyát látva a zseniális és dermesztő hangulatú baljós jövőképnek. Erőteljes, mára legendássá vált jelenetek vannak benne.
Összesen ki tudja hányadik, de jó ideje az első megtekintésre pedig észrevettem egy határt a filmben. Mikor felrobban az üzemanyag-szállító kamion, a Terminator elég, és a szerelmesek meggyötörten, kimerülten és zaklatottan összeölelkeznek a lángoló roncsok mellett. Itt érne véget a legtöbb film. De nem ez. ;) Itt még egy negyedórás finálé érkezik a film végére, ami az izgalomfokozásban és feszültségteremtésben már-már a horrorfilmeket idézi.
Zseniális film.

2011-02-14 17:29:35 csabaga (3) #48

A színésznek álló testépítők között kétségtelenül a legjobb.

előzmény: simijohnny (#47)

2011-02-13 15:59:39 simijohnny (5) #47

Akármilyen színész is, egy generáció nőtt fel a filmjei előtt, az enyém, a miénk. Képtelen lennék rá rosszat mondani, ő Schwarzi, aki olyan amilyen és több ilyen nem lesz.

2011-02-13 15:52:00 csabaga (3) #46

A vígjáték nagyon nem illett hozzá.Néha mégis elvállalt ilyen filmet is.Több alkalommal is Danny de Vito igyekezett mellette menteni a filmet.
Az Ikrekben még sikerült is.

előzmény: JeszKar (#45)