The Terminator (1984) ☆ 👁

Terminátor - A halálosztó

(James Cameron)

amerikai-angol akciófilm, sci-fi, thriller

4,1

Eredeti elképzelés szerint Michael Biehn lett volna a terminator, míg Arnold a hősies, jövőből visszatért jófiú, de amikor Arnold olvasta a forgatókönyvet, felvetette James Cameron rendezőnek, hogy mi lenne ha ő lenne a gyilkos kiborg? Az ötlet végül mindenkinek tetszett, így született meg Schwarzenegger legismertebb, s egyben legkevesebb szöveget elvonultató szerepe.

Korábban készültek olyan concept artok is a filmhez, amiben Lance Henriksen lett volna a halálosztó.

A film egyik legnehezebben kivitelezhető jelenete az volt, amikor a T-800-as ráugrik egy kocsira, amivel Kyle és Sarah menekül és dicső gyilkológépünk beboxolja az autóüveget.

Harlan Ellison sci-fi író beperelte James Cameron rendező-forgatókönyvírót, azt állítván, hogy a történetet az eredeti Végtelen határok (The Outer Limits) sorozat két 1964-es, általa írt epizódja alapján találta ki, anélkül, hogy őneki ezért fizetett volna. Ellison bizonyítéka az volt, hogy Cameron egy "így készült" videóban említette a sorozatot, mint a Terminátor egyik ihletőjét. A felek végül peren kívül megegyeztek és a film újabb kiadásaiban már szerepel Ellison neve az írok között.

Randy Quaid, Mel Gibson, Sylvester Stallone és Jürgen Prochnow mind esélyesek voltak a cimszerepre.

Cameron Arnold Schwarzeneggernek eredetileg Reese őrmester szerepét szerette volna.

James Cameron amikor megtudta hogy Arnold akar lenni a Terminátor ezt mondta neki:"Nem nem!Reese a sztár.Ő a hős".
Arnold erre csak annyit mondott:"Bízz bennem"

A filmet 1987 decemberében mutatták be a magyar mozikban, A halálosztó címmel.

Michael Biehn csak a második meghallgatás után kapta meg a szerepet ugyanis az elsőn nem sikerült meggyőznie Cameront.

Cameron Lance Henriksent akarta címszereplőnek, Arnold pedig a jó fiú lett volna. Milyen jó, hogy nem így lett!

[[O.J Simpson]]-t is szerették volna megnyerni a Terminátor szerepére de az első meghallgatás után, hogy túl szép lenne erre a szerepre és senki nem venné komolyan mint hideg vérű gyilkos.

A terminátor mikor ruhát szerez a huligánoktol az egyik punk Bill Paxton aki majd James Cameron másik filmjében az alien 2-ben Hudson nevü katona.

A film ötlete egy európai (római) forgatás során jutott eszébe J. Cameron-nak, amikor elképzelt egy fémcsontvázat, amint a lángokból kiemelkedik.

Mikor Kyle Reese találkozik Sarah-val, azt mondja neki: “Jöjjön velem, ha életben akar maradni!”. Ugyanezt mondja a Terminátor a második részben, szintén Sarah Connornak

A híres mondat, “Visszatérek!” (“I’ll be back!”) a forgatóköny szerint eredetileg “Visszajövök” (“I’ll be come back!”) lett volna.

Michael Biehn szintén szerepel az alien 2-ben Dwayne Hicks karaktere ként.

A film végén a hullazsák, amibe Kyle Reeset teszik, James Cameroné. Gyorsan kellett felvenni a kérdéses pillanatokat, s Cameronnak épp a kocsijában volt a tárolózsák.

Szerepel még a filmben Arnold egyik legjobb barátja, Franco Columbu is, aki szintén testépítő volt. Ő az a terminator, aki egy jó kis mészárlást végez az ellenállók bunkerében.

Michael Biehntől gyakran kérdezik a rajongók, milyen volt Schwarzeneggerrel dolgozni, de ő általában bevallja, hogy alig találkozott vele.

Bill Paxton az egyetlen olyan színész akit predator,terminátor és alien is megölt