Terminator 2: Judgment Day (1991) ☆ 👁

(James Cameron)

amerikai-francia akciófilm, sci-fi, thriller

4,4

2021-07-22 16:06:06 Rorschach (5) #134

No igen, az az egyik legerősebb vetélytárs ezért a címért. Nem is csoda, hiszen közös nevezőnek ott van James Cameron.

előzmény: Nordbright (#133)

2021-07-22 13:55:08 Nordbright (5) #133

nem ez az "a", hanem az az "a", az Aliens

2021-07-21 21:17:22 Rorschach (5) #132

Észbontó menet volt tizenakárhány év után újra leülni az első két Terminátor elé. Az első rész maradt meg kevésbé, és sokkal de sokkal jobb annál, mint ahogyan arra emlékeztem. Cameron pofátlanul jól megrendezte azt a filmet is; isteni ütemet tart végig, a sztorivezetése és a felfedései is túlzás nélkül kurva jók.

Na de a T2-t aztán pláne akkora élmény volt vásznon látni, amit örökre elteszek magamnak. Tömény arany ez a film, szívvel-lélekkel megcsinált, igényes, kortalan akciómozi egy olyan Arnold Schwarzeneggerrel, aki minden tízévesforma kisfiú pótapukája lehet bő két órára. Nem is csoda, hogy annó rongyosra néztem másolt VHS-en, ez az egyik (ha nem a) legátgondoltabb, legötletesebb és legminőségibb folytatás, amit valaha forgattak. Meg is teszem azt, amit Hollywood nem tudott, és itt, a csúcson abbahagyom.

Én igazán szkeptikus vagyok az Avatarral szemben, de ha van ember, aki X év után képes egy tök jellegtelen filmnek is legendás folytatást készíteni, az James Cameron.

2021-06-05 23:51:52 Gasz András (5) #131

A felújított változat kiadásakor, 4K -ban néztük újra pár éve moziban és ma is hatalmas élmény a film! Ez mutatja az igazi klasszikusokat!

2019-10-25 08:28:39 dittike (5) #130

Kemény dolgok történnek benne főleg Sarah Conorral.

2018-05-01 23:26:44 sleepingdancer (3) #129

Az első rész szerintem jobb, emberszabásúbb, ez már túl van tolva.

2017-10-25 19:59:12 Norbert Simon (5) #128

Ha van film a 90-es évekből amelyik igazán emlékezetes és pláne még ha az akciófilm is. Határozottan azt vallom ,hogy a Terminátor 2: Az ítélet napja a legmaradandóbb mind közül. Ezt a filmet szerintem még a gyerekeink sőt az unokáink is nézni fogják. Cameron egy zseniális rendező. A három színész utánozhatatlan. Szerintem ennek a filmnek minden mozzanata ikonikus és felejthetetlen. A finálé pedig akárcsak az előzőnél megható. Elég sokszor eszembe jutnak Sarah Connor monológjai mind az első részből mind pedig a második részből.

2017-09-11 01:22:31 King of Körút (5) #127

Még elcsíptem egy csöndes vasárnap este a Corvinban: hát, azt a hétszázát!

Ez a film egy percet nem öregedett! Minden kockáján látszik, hogy Cameron legdédelgetettebb alkotása. Az összes ikonikus egysorosa a mai napig üt, a kora 90-es évek technopesszimuzmusa "hihetetlenül hihető" sötét víziót eredményez, de mégis ott pislákol benne a reménysugár egy boldogabb jövő iránt.

A nagy vászonnak köszönhetően előjött rengeteg finomság, amit eddig észre sem vettem: tonnányi apró utalás a T1-re (annak szándékosan újrahasznosított elemeivel), és Linda Hamilton szépségesen karakteres arcának az apró rezdülései. Nála erősebb női karakter egész egyszerűen azóta sincs: elszánt katona, ugyanakkor szerető anya, akinek a pókerarcán is átüt a kétségbeesés. Ekkora vászonnal és hanggal a rémálomjelenet és a Dyson-ház drámája is tízszeres erővel hatott, és a sokadszor megtekintés ellenére a T-1000-es újra meg tudja ijeszteni az embert.

Ahhoz pedig egy Cameron és egy Schwarzenegger kell, hogy a Halálosztó ördögien idegen és kegyetlen gyilkológépéből ilyen természetességgel legyen egy szerethető apafigura. Ezt a kettősséget Sarah karakterének szemüvegén keresztül tökéletesen láthattuk: amikor Reese gyilkosa teljes valójában kilép a liftből, de aztán John személyében megérkezik a feloldás, és Sarah legrosszabb rémálmainak főszereplője felé nyújtja a kezét: "Jöjjön velem, ha élni akar!" Miközben az új ellenség már ott közeledik, egy még fejlettebb és még pusztítóbb technológia képében. Zseniális!

És ezen az sem tud rontani, hogy a körkörös idő elmélete, illetve a múltba utazás maga egy feloldhatatlan paradoxon. Nem tudományosan érdemes nézni a Terminátor filmeket, hanem az erős vízió és a megunhatatlan feeling miatt. Aki teheti, ne hagyja ki!

2017-08-31 21:36:45 Leo_Stotch (5) #126

Eltekintve egy két jelenet hanghibáját, nagyon nagy élmény volt!
Ezt tartom minden idők egyik legjobb filmjének, most pedig mozivásznon... hibátlan alkotás, mestermű.
Korrekt térhatást is kaptam, így minden fillért megért ez a mozi.
Ne hagyjátok ki!

2017-08-29 08:01:49 Ágó (5) #125

Cameron érti a dolgát, nem tolakodó a 3D, nem használták agyon a filmben.
A T2 továbbra is az az akciófilm, aminek a kilencvenes évek megismertük. :)
Óriási élmény volt széles vásznon látni a Corvinban!
Nem is emlékszem, volt-e olyan élményem hazai vizeken, amikor mozifilm stáblista alatt ilyen ünneplést kapott. Már-már Cannes-ban érezhette magát az ember (tarthatott volna tovább).
Lényeg, irány a mozi!! A T2 fénye mit sem kopott!

2017-08-29 00:13:51 Tenebra (5) #124

Hát ez elég durván jó volt mozivásznon, és a 3D szerencsére nem rontott rajta. Azt hiszem, megérdemelte a teltházat és a stáblista alatti tapsot. És hála az égnek, úgy láthattam, ahogy először gyerekkoromban: eredeti magyar szinkron, 137 perces moziváltozat. A rendezői nekem cseppet sem hiányzott. Régen láttam már a filmet (talán egy éve is van :P), és úgy gondolom, így is totál érthető minden, tök feleslegesek azok a túljátszott töltelékjelenetek. Ez így kerek egész. Lehet, visszajavítom 5-ösre a filmet. :D

2017-07-18 18:48:29 critixx (3) #123

Augusztus 29-én, vagyis pont 20 évvel az "ítélet napja" után. Ez jópofa.

2017-07-18 14:30:59 Tenebra (5) #122

A konvertált 3D-t mindig is szarnak tartottam, nem sok értelmét látom a parasztvakításon, illetve pénzlehúzáson kívül. A 3D-nek akkor van értelme, ha eleve olyan technikával forgatják a filmet. A Terminator 2 még egy szép korszak utolsó darabja volt, mikor a CGI még egy segédeszköznek számított, nem azzal barmolták szét az egész filmet, a régi idők mozija. Fel nem foghatom, mi a szarnak kell elcseszni 3D-sítéssel, még akkor sem, ha ezt már maga Cameron is megtette egy béna rövidfilm keretében.

Mindenesetre még így is kíváncsi vagyok a filmre, és csak reménykedni tudok benne, hogy esetleg valahol el lehet csípni 2D-ben is. (Tudom, ne reménykedjek - de hátha.)

2017-07-18 14:07:57 ChrisAdam (5) #121

Szeptember 14. újrabemutató 3D-ben, országszerte. Augusztus 29. Terminátor nap keretében premier előtti az első résszel karöltve a Corvinban. Az eredeti, 137 perces, nem special editiont láthatjuk majd, eredeti, '91-es szinkronnal. Digitálisan restaurált, 3D-re konvertált változat, melynek munkálatait az öreg Cameron felügyelte. Azért egy mozit megér és örülünk, hogy nem a hosszabb változat kerül mozikba.

2017-03-31 21:48:55 ChrisAdam (5) #120

Én annyira nem.

előzmény: Dangar (#119)

2017-03-31 20:16:35 Dangar (5) #119

I'll be back...in 3D!

Alig várom, hogy az LA stormdrain pocsolyái végre térben csapjanak az arcomba! :)

2017-03-31 19:44:59 ChrisAdam (5) #118

Augusztus 29-én érkezik 3D-ben.

2016-07-08 00:26:44 critixx (3) #117

A Szárnyas fejvadász esetében az az említett helyzet áll elő, hogy a stúdió szétcseszte a rendező filmjét, Ridley Scott csak kijavította a hibákat. És igen, nincs benne sok változás az eredetihez képest, viszont leszedték a borzalmas narrációt és a borzalmas hozzátoldott utolsó jelenetet.

2016-07-08 00:25:35 csabaga (4) #116

Valóban,de maga a film maradt,csak egy kicsit véresebb lett végül.

2016-07-08 00:16:37 BonnyJohnny (5) #115

Az eleve pozitívum.

2016-07-08 00:15:27 csabaga (4) #114

Blade Runner,elhagyták a narrációt a mozis változathoz képest.

2016-07-08 00:14:57 BonnyJohnny (5) #113

Jó, de Ripley lánya jeleneten kívül szerintem csak hosszabb, részletesebb, de ugyanaz. Critixx is ezt írta, csak ő más előjellel. :P
Az Abyss és a T2 esetében viszont komoly toldások vannak. És míg az Abyss esetében ez sci-fisebb, mondanivalósabb (egyesek szerint szájbarágósabb) lett, itt határozottan ront az akciófilmen.
A Blade Runnernél is minimális. Igen, ott is a Final Cut érhető el, de szerintem ott az is a jobb.

2016-07-08 00:13:27 ChrisAdam (5) #112

Legutóbb azt hiszem, azt néztem, de nem emlékszem, hogy bármi zavart volna (először azt is VHS-en láttam, de azért egyik megtekintés sem most volt, újra kéne azt is néznem).
Ugyanúgy az Avatarnál sem, ahol a plusz 20 perc sokat emel az osztályzaton.

2016-07-08 00:09:06 critixx (3) #111

Igen, kapott húsz tök felesleges percet... A sztoriban tényleg nem történt semmi lényeges változás.

2016-07-08 00:06:15 ChrisAdam (5) #110

Aliensnél lényegi változás nem történt

Csak kapott a special edition plusz 20 percet. :D A Blade Runnernél is van némi változás, most pontosan nem emlékszem mi, (de itt el lehet olvasni) de ott is ugyanaz történt, mint a T2-nél, mindenhol a Final Cutot nyomatják, szerencsére azért megvan az eredeti (pl. a legnagyobb magyar tor*rentoldalon is). Na meg ott van egy Director's Cut, ami inkább lényegesen változik az eredetitől, de nem tudom pontosan, miben, ennek továbbvitele a Final Cut, ami felújított, és eléggé rendben van.

Egyébként, megsúgom, a fent említett oldalon a mozis verzió (na nem a kamerás!) is megvan a T2-ból.

2016-07-08 00:04:48 BonnyJohnny (5) #109

Nem tudom. Nekem olyan pokol tornáca feeling. Ahonnan még visszafordulhatna. De tényleg sokat szövegelnek. Mint lentebb is írtam, annál a filmnél nem vagyok biztos a véleményemben.

2016-07-08 00:01:47 critixx (3) #108

Nem is említettem a példáim közt. :D

2016-07-08 00:01:43 csabaga (4) #107

Az a francia rész semmit sem tesz hozzá a filmhez,csak leállítja szerintem.

2016-07-07 23:58:43 BonnyJohnny (5) #106

Nyilván ezért nem túl releváns a véleményed melyik jobb ügyben. :D

2016-07-07 23:57:26 critixx (3) #105

Egy szerény nem rajongói vélemény: én még a GYU filmek normál, háromórás verzióját is iszonyú soknak éreztem, majd' elaludtam rajtuk anno a moziban.

2016-07-07 23:50:34 BonnyJohnny (5) #104

Na jó, de pl. a LotR esetében egyel több ének, vagy helyszín hozzá tesz a fantasy világban való elmélyüléshez (egy rajongónak legalábbis :P) Ugyanez nálam az Apocalypse Now pokoljárásában való elmélyülés. Bár ezzel kapcsolatban nincs egyetértés, sőt, azt hiszem egyszer Olórin érvelt ellene, és én teljesen megértettem a véleményét, csak másképp láttam. (De lehet, újranézéskor én is úgy látnám.)
Az Abbys pl. sci-fisebb lett bővítve, az Aliensnél lényegi változás nem történt emlékeim szerint (valaki javítson ki, ha tévedek!), Blade Runnernél is minimális.
Viszont a T2-be csúnyán belenyúltak, és egyáltalán nem ad az élményhez (LotR, Abbys), ellenben lassítja, akasztja a kiváló tempót, és több iskifejezetten WTF (pl. Sarah látomása).

2016-07-07 23:36:31 csabaga (4) #103

Az újabb változatokat nézve szinte mindig a stúdiónak van igaza,kivéve a Volt egyszer egy Amerika.

2016-07-07 23:31:24 csabaga (4) #102

Ezek többsége sima pénzhajhászás.Szerencsére régen a stúdiók tényleg megsemmisítették a kimaradt jeleneteket,így a Casablancának sohasem lesz más változata.

2016-07-07 23:24:11 critixx (3) #101

Én pont ellenkező véleményen vagyok. Azon esetek kivételével, amikor a producerek ténylegesen megcsonkítottak egy filmet, tönkretéve a rendező elképzeléseit (A gonosz érintése, Volt egyszer egy Amerika, stb...) minden esetben az eredeti, mozis verziót preferálom. Nem csupán azért, mert háklis vagyok arra, hogy ugyanazt lássam, amit X éve láttak a nézők, de nagy többségében a "rendezői / bővített / különleges verziók" annyit jelentenek, hogy kiszedik a kukából azokat a jeleneteket, amiket anno a vágás során feleslegesnek ítéltek és visszateszik a kész filmbe.

A rendező és a vágó (esetenként a producer) hónapokig dolgozik azon, hogy egy film elnyerje végleges tempóját, szerkezetét, azt az állapotot, melyről azt gondolják, ez a tökéletes. Nem véletlen, hogy bizonyos részeket kidobnak, másokat megtartanak. Mint egy kristályt, szépen, aprólékosan megfelelő formára csiszolják. Ebbe aztán belerondít, amikor agyatlanul visszatesznek bele minden olyan, nagy többségében felesleges részt, mely korábban már a szemétben landolt és így tönkreteszik a film tempóját, szerkezetét, a befogadói élményt. Terminátor 2, Apokalipszis most, Superman '78...

2016-07-07 23:08:51 BonnyJohnny (5) #100

Szavaiból úgy veszem ki, Tenebra szereti a DC vagy extended verziókat... De legalábbis nem ellenzi őket.
Én bevallom (de korábban is többször hangoztattam), hogy a DC vagy extended (sokan hajlamosak belekötni, ezért kiemelem) verziókat részesítem előnyben. LotR eleve csak úgy létezik az én világomban. A sokak által unalmasnak tartott Apocalypse Now DC is úgy ad nekem teljes pokoljárós, pszichedelikus élményt. Harcos kisebbségként érvelek az Alien3 produceri verziója mellett. Blade Runner, Aliens, Abbys (Cameron szereti a DC verziókat... :D) etc...
DE jelen esetben, abszolút és egyértelmű hogy a toldások zöne (nem mind) nem csak felesleges, de konkrétan ront a filmen.

2016-07-07 23:03:08 csabaga (4) #99

Elméletileg az Odeon mindkét tékájában megvan kazin,talán még a James Dean kölcsönzőben is. Ők nem dobnak ki filmet,akkor sem ha VHS.

2016-07-07 22:23:56 ChrisAdam (5) #98

Sokat ért, könyvtári volt, tavaly dobták ki az egész VHS állományt. Sírtam is eleget. :(

2016-07-07 22:21:27 Tenebra (5) #97

A DC-re 2-est nem adnék én, de igen, kb. olyan 6-7/10 az, amit megérdemelne. Egy remek akciófilmből egy ócska, didaktikus és önismétlő marhaságot csinál. Annyira azért nem cseszik el a jó jeleneteket a betoldások, de mikor a film közepe-vége környékén több "kimaradt jelenet" is feltűnik, akkor igencsak "facepalm"-ozok.

ChrisAdam:
Na, az a videokazetta szerintem sokat ér, mert én úgy tudom, a DC az DVD kiadás, tehát a videokazettán nagy valószínűséggel a moziverzió van rajta.

előzmény: McCl@ne (#94)

2016-07-07 18:58:47 critixx (3) #96

A "rendezői változatra" simán kettest adnék. Jelen osztályzatom a mozis verzióra vonatkozik. :-)

2016-07-07 18:31:50 ChrisAdam (5) #95

Ez most kicsit sokkolt, mert nem gondoltam volna, hogy ennyi minden nincs benne a mozis verzióban és én emlékeim szerint kb. csak a rendezőit láttam. A régi VHS kiadáson melyik volt rajta? Először talán azt láttam, egy szürke borítós videokazetta volt. Meg kéne a mozis verziót is nézem, legközelebb azt keresem.

2016-07-07 14:11:10 McCl@ne (5) #94

Nekem a múltkor (tavaly talán) sikerült levarázsolnom valahonnan a mozis verziót.
Annyira nem mindegy, hogy az egy 10|10-es film, míg ez a bővített, rendezői változat egy gyenge 7-es. Az eredeti az egy ilyen Aliens szintű, '80-'90-es évtizedfordulós hangulatú, filmművészeti csoda, ez a toldozott-foldozott hülyeség pedig egy ritmustalan torzszülött.

2016-07-07 13:07:20 Tenebra (5) #93

Hát igen, bízzunk a forgalmazók ízlésében (ajaj). Tegnap újranéztem a filmet, és bár meg van DVD-n, de mivel az pont a bosszantó DC, ezrét kénytelen voltam más forrásból beszerezni. Elvileg az a "moziverzió" volt, de a leírásnál átvertek, és ugye a Pescaderoban mikor beindult az a gagyi jelenet, mikor Sarah-val bevetetik a gyógyszerét, már tudtam, hogy az enyém meg el fog gurulni... :D

Láttam párszor a DC-t, így most próbáltam áttekerni a legrosszabb részeket. Hihetetlen, hogy James Cameron ezt az egészet komolyan gondolta. Már, ha Director's Cut tényleg rendezői változatot jelent, és nemcsak valakinek jóváhagyta a hülyeségét. Ha így van, akkor bocs tőle, de ha meg ő felügyelte, akkor eléggé ízléstelen lett Cameron, azt kell mondjam.

csomó felesleges jelenet van benne. Mármint dramaturgiai szempontból is az, nemcsak azért, mert nekem nem tetszik. Például totálisan szükségtelen Sarah víziója a Pescaderos szintén gagyi, már említett gyógyszeres-verős jelenete, mert ugye a "No Fate" álomban ugyanezt megismétlik, csak ott mutatják az atomrobbanást. Nem mellesleg ez a Kyle-os ömlengés nagyon giccses (lassítások, ócska, ál-érzelgős dialógusok), de még a film hangulatát is tönkrevágja. Mert hát Sarah itt ebből tudja meg, hogy a fia veszélyben van. Ezzel meg belevisznek egy soft sci-fibe totál fantasztikus elemet, hiszen gyakorlatilag egy hatodik érzék miatt szökik majd meg az intézetből. Ez totálisan baromság. És nem mellesleg szerintem sokkal emberibb a moziverzió variációja, hiszen ott az anyai ösztön és a bizonytalanság készteti a tényleg félőrült Sarah-t arra, hogy megszökjön. Így, látomással totál tönkrevágják ezt.

Hasonlóan felesleges a másik hosszabb hozzátoldás is, mikor felnyitják a T-800 fejét, és Sarah szét akarja zúzni a chipet. :D :D Ez még irracionális is, hiszen előtte már lezavarták a köröket, a nő elkezdett megbékélni azzal, hogy ezúttal a robot az ő oldalán áll. Erre teljesen idétlenül ki akarja végezni...

A Miles Dysonos "a gyerekeknek is szüksége van szeretetre" képsorok is teljesen jogosan estek a vágás áldotzatául, hiszen, mikor Sarah a moziverzióban megtámadja a családot, látjuk, hogy szeretik egymást, meg Miles amúgy felelősségteljes apuka, nem kell a fejünkbe verni ezt egy gagyi töltelékjelenettel.

Talán a végén a T-1000-es "összeolvadása a környezettel" jogos visszatoldás, hiszen így kicsit érthetőbb, hogy ismeri fel John az igazi anyját.

Szóval nagyon remélem, hogy ha lesz T2 a mozikban, a régi moziverziót láthatjuk, ami egyébként szinte beszerezhetetlen legálisan is. Nem értem. Tényleg nem értem. Pedig ez azon ritka kivételek egyike, mely esetben a DC sokkal szarabb, mint a moziverzió, és teljesen jogos, hogy elsőre kivágták belőle azokat, amiket ki kellett vágni. S nem értem azt sem, hogy egy DVD kiadáson miért nem lehet választani. Egyszerű programozással mgoldható lenne, hogy a tölteléklejeneteket bevegye-e a lejátszási listába vagy sem. Persze van valami titkos kód, amivel a DVD-n is elő lehet csalni a mozis verziót, de nem találom sehol a neten. Pedig esküszöm, többet nem nézném a DC-t, ha nem muszáj. :D

előzmény: banana (#92)

2016-07-07 11:54:46 banana (5) #92

Moziban eddig csak rajongói filmeket láttam Terminátorból (T3-4-5). Most végre megtörhet az átok és VHS narrátoros és a VHS szinkronos után végre láthatok Terminátort a nagy vásznon. Hogy szinkronos verzió is van, ez külön öröm. Remélem a 2. is jön szinkronosan abból is a theatrical cut. :)

2016-07-07 11:36:10 BonnyJohnny (5) #91

Hát a hippi Xavier sem tetszett
Szerintem teljesen rendben volt. Előtte sem volt túl karót nyelt. Ott meg meg volt az oka, hogy lecsússzon. Amellett James Mcavoy is jól játszotta.
Meg különben is... Picard is zűrös fiatal volt... nem lep meg, hogy Xavier is az volt. :D Ahhoz, hogy valaki Patrick Stewarttá válhasson, meg kell küzdeni. :D

2016-07-06 21:28:32 ChrisAdam (5) #90

Igen, teljesen jogos és értem, lehet csak azért jutottam arra a gondolatra, mert nagyon irritált a karakter ebben a részben.
Hát a hippi Xavier sem tetszett, de az tényleg lényegesen következetlenebb volt és szembetűnőbb, mint ez. :)

2016-07-06 21:21:48 Tenebra (5) #89

Szerintem nem annyira éles azért a váltás az 1 és 2 Sarah között. Már az első rész végén látszik, mikor Kyle-t talpra állítja, vagy mikor bezúzza a terminátort, hogy azért eltört benne valami. És mikor a film utolsó jelenetében mondja fel a szöveget magnóra, és egy pisztolyt szorongat - az azért enyhe utalás arra, hogy a kis suta pincérnőből valami egészen más lett. Meg a "Storm is coming" az elég didaktikusan arra utal, hogy tudja és fel fog készülni rá, hogy eljön a világ vége. Ebből már szinte logikusan következik az, hogy tenni is fog ellene, ha tud. Amit meg is tesz az 1. és 2. rész között. Ezért is kerül gyogyóba. Amit az első részben Silbermann Kyle-lal csinál, az már előlegezi azt, ami a Pescadero-ban fog következni. :D

Szóval szerintem Linda Hamilton itt nem tolja túl. Mindenki "túltolná" szerintem, ha egy gyilkos robot a jövőből megpróbálná megölni, majd kicsinálja az egyetlen embert, akit igazán szeretett. Az lett volna a csoda, ha mindettől nem kattan be egy kicsit a nő.

Cameron más, későbbi filmjei hemzsegnek a következetlenségektől, de szerintem pont Sarah Connor jellemfejlődése nagyon rendben van. Ilyen szempontból amúgy az X-Men: Az eljövendő múlt napjait is számon lehetne kérni, amiért a mindig bölcs és erkölcsös Xavier professzorból egy hitetlen, alkoholista hippit csinálnak a filmben. :D

2016-07-06 19:58:35 ChrisAdam (5) #88

Épp, csak letöltöttem későbbi megtekintésre a tegnapi első rész mozizása után, gondoltam, muszáj leszek ezt is újrázni. Gondoltam, megnézem a képminőséget, milyen, aztán folytatom a dolgomat. Hát, szépen ott ragadtam mind a 150 percére, a rendezőit néztem.
Most olvasom lejjebb, hogy nagy volt annak idején a vita, melyik jobb. Most, hogy mindkettő filmélmény friss, nem tudok választani. Valamiben az első jobb, valamiben a második, de ha mindenképp választani kéne, talán inkább az elsőt mondanám (holott eddig holtbiztosan Az ítélet napjára tettem a voksom).
Nem fulladnék bele most a mondatokba, röviden csak annyi, hogy érdekes megfigyelni azt, hogy habár távolról elütőnek hathat ez a film az elsőtől, hosszát, történetének komplikáltságát és leginkább tónusát tekintve, közelebbről megnézve szinte egy az egyben az első sémájára épül. Ugyanúgy megvannak a bizonyos képességekkel rendelkező karakterek (Sarah most Kyle lett), ugyanúgy megvannak ugyanazok a helyszínek, mintha néhol a díszlet se változott volna, ugyanazok a fordulatok, egyben nagyban különbözik: habár a T-1000-es kemény srác és látszólag nehezebb megölni, mint a Terminátort, sosem lesz olyan jelenléte a vásznon, mint Schwarzeneggernek. S ez a film egyik hibája, hogy T-1000-est Terminátor helyébe akarták tenni, de ez nem sikerülhet. Persze most nem ilyen éles a harc, hiszen sokkal kevesebb teret kap az 1000-es, mint az előzőben a T. A többi stimmel: míg ott Kyle és Sarah kapcsolatát emeli ki a film, itt a John kapcsolatait Sarah és a Terminátor felé, míg előbbi igencsak felemásra sikeredett véleményem szerint - sokkal mélyebben ki lehetett volna dolgozni azt, hogy a "megőrült" anya hogyan viselkedik a gyermekével ennyi idő után és erre hogy reagál a gyermek, s habár van kezdeményezés a filmben, a sok akció és a T-vel való kapcsolat mellett elenyészik -, addig utóbbi, a Terminátorral való kapcsolat sokkal mélyebb és szebb. Tényleg nagyon beletalálták, Schwarzi pedig - megint elmondom - olyan pocsék színész, hogy Adam Sandler van csak alatta, de mégis tökéletesen beleillik a képbe. A kezdőképsorok is ugyanazok, a finálé helyszíne is ugyanaz és még a megfelelő fordulatok, sőt, mondatok is ugyanazok - természetesen tudom, hogy szándékos és nyílt utalások is találhatóak benne. Mindezt nem hibának rovom fel, inkább pozitívum, hiszen bravúrosan tudták úgy megalkotni mindezt, hogy az embernek alig tűnjön fel.
Van még egy gyengesége: míg Linda Hamilton 1984-ben nagyon jó, szinte tökéletes főhős, itt rendkívül irritáló, a szinkronja még inkább (át is váltottam rögtön a felbukkanása után eredeti nyelvre, de így sem szerettem meg). Túlságosan fullba nyomja a kretént, hogy így mondjam, persze ez nem feltétlen a színésznő hibája. A probléma talán nem is az, hogy ennyire túltolja, hanem inkább az, hogy túl erős a két film közt a váltás és habár esik pár szó róla, hogy mi történt és ha végiggondoljuk, nem feltétlen indokolatlan a viselkedése, de mégis irritáló és tényleg nagyon idegesítő.

Összességében nagyon jó film, sőt, hát zseniális, természetesen, amit leginkább a finálé emel fel és a narráció, Sarah szavai és a háttérgondolat, nagyon érdekes és elgondolkodtató, valamint természetesen Terminátor és John kapcsolata, valamint az ebből induló gondolat: "Néztem, hogy játszik gyerek a géppel, és egyszerre mindenre rájöttem. Ő nem kiabál vele, nem veri meg, ő neki mindig van ideje. Ebben a beteg világban egyedül ő egészséges." Durva, húsbavágóan aktuális...

Ui.: Mégiscsak megfulladtam a mondatokban, opsz.

2016-03-11 00:44:09 A te Gazdád (?) #87

Örök klasszikus. Jó sokszor láttam már.

2015-09-12 20:32:43 Killjoy (5) #86

Bohó ifjúkorom egyik legnagyobb akció klasszikusa. A technika még ma is egész pofás és emlékszem a legendára, hogy a T-1000-t játszó Robert Patrick valójában nem is létezik, csak számítógépes animáció, amire rátett egy jó lapáttal az, hogy Robert Patrick hiába nem volt tejfelesszájú kezdő, de 33 évesen szinte az első filmje volt a T2, így nem is nagyon tudtunk anno ennek ellentmondani, mert senki nem tudott olyan filmet mondani, amiben látta. (Persze, azóta tudom, hogy benne volt a Die Hard 2-ben is, de ott MacLane elég gyorsan kiiktatta ahhoz, hogy az arca ne tudjon beleégni az emberek memóriájába :) És ez az animációs dolog emlékszem, hogy sokáig sokak fejében így is maradt...

Ha csak az lenne egy film értékmérője, hogy hányszor idézik meg a különböző jelenteket paródiákban, akkor is előkelő helyen állna a T2. Igazi agyeldobós jelenet volt a Wayne világa első részében, amikor Wayne-t és Garth-t megállítja egy motoros rendőr, és megmutatja nekik a fiatal John Connor képét, hogy nem látták-e azt a fiút... Vagy épp a Nagy durranás 2-ben Szaddam Husszein T1000-t idéző lefagyása, és újjáéledése. És még sorolhatnánk napestig. Emlékszem, még valami magyar PC-s demó is a T800-as kezdő kocsmai jelenetét parodizálta a Win95-ös időkben, csak ott mintha lefagyott volna a Terminator Windows-os rendszere...

Lehet, hogy nem volt hibátlan film, de az biztos, hogy sokunknak a tökéletes akciófilm trónján ült évekig. És hogy vártuk a folytatásokat... és még mindig hogy várok egy igazi jó Terminator filmet. Na meg ne menjünk el szó nélkül a legendás "Astala vista, baby!" mellett sem, mert szerintem élő mozilátogató nincs az egész világon, aki ne tudná, még ha esetleg nem is látta, hogy miben hangzik el ez a mondat. Ha Cameron nem csinált volna semmi mást csak a T2-t és az Aliens-t, már akkor is beírta volna magát csupa nagybetűvel a mozi történetének nagykönyvébe. A többi meg már csak hab a tortán :)

2015-07-19 11:15:13 The man who laughs (5) #85

Tökéletes blockbuster és folytatás egyben. Azon kevés kivételek egyike, ahol tényleg működik, a mindenből többet és nagyobbat elv. Persze, van benne pár logikátlanság (a Skynet, miért nem közvetlenül az első terminátor után küldi vissza a másodikat, a lázadók, honnan tudják, hogy a Skynet visszaküldött egy terminátort), de a film összességében remekül van összerakva. Annyira pörgős, szórakoztató, izgalmas (remek húzás, hogy az elején nem tudni, hogy melyik a jó és melyik a rossz terminátor) és olyan jók a karakterek, hogy ezeken tényleg csak az ilyen CinemaSin féle szőrszálhasogatók maradnak fent. Az akkori forradalmi látványvilág nagy része (leszámítva 1-2 vetített hátteret, de az is csak többedszeri nézésre tűnik fel), pedig mai szemmel is bőven megállja a helyét. A finálé meg annyira szívszorító, hogy még a legkeményebbek is elsírják magukat. Hasonlóan a Jurrasic Parkhoz ehhez sem volt indokolt semmiféle folytatás.

A rendezői változatot néztem, ami szintén remek, mert anélkül a mosoly nélkül, nem lenne ugyanaz a film.

2015-07-07 00:19:43 tomside (5) #84

Újranézés után ezt bizony eggyel feljebb toltuk. T-1000 qrva kemény, ez a film mennyire megelőzte a korát?! Mai szemmel is teljesen helyén van.

2015-07-02 07:50:02 Tenebra (5) #83

Vannak az első részben sutaságok bőven, többek között az a bizonyos szexjelenet, ami előtt az általad említett egysoros elhangzik. Mindig is irritált, hogy ezt így végig kell nézni (igen, irritált - a szexet csinálni kell, nem nézni! :D), holott rendben, az a "jövő kulcsa", a "fogantatás" jelenete.

+ Így visszagondolva igen, az is elég béna dialógus, illetve jelenet, mikor a vége felé, még Motel előtt egy híd alatt húzódnak meg, és Sarah álmondik a jövőről, de olyat, amit még - legalábbis a dialógusból ez derül ki - nem mondott el neki Kyle...

Viszont szerintem azért nem összességében gagyi! A 2. részben szerintem legalább ennyi béna párbeszédet találnánk, ha összeszámolnánk (pl. mikor John, a Guns 'n' Roses-t hallgató, lázadó, csavargó suttyó a Miles Dyson-rezidencián beszól az anyjának, hogy "legyünk már kicsit konstuktívabbak", mint valami kifinomult értelmiségi... :D Meg arra tanítja ez a gyerek a gépet, hogy nem szabad ölni?! Enyhén szólva irreális és didaktikus szerintem ez a népnevelő, hidegháború-ellenes propaganda. Kicsit finomabban is lehetett volna moralizálni. Nem hiszem, hogy pont egy ilyen züllöttnek beállított tízéves fiú ilyeneket tesz.)

Na, de az első részben szerintem azért vannak igen jó párbeszédek is. Mikor Kyle elmeséli, mit tettek velük a gépek (a parkolóházas jelenet). Az felér bármelyik flashbackkel, mert annyira szuggesztív, hogy magad előtt látod a - ha már Saul fia-időszak van - Auschwitzt idéző képeket. Vagy szerintem az is jó még, mikor Kyle-t elfogják, és a rendőrök, illetve Silbermann kikérdezi, és már őt is őrültnek hiszik, mint később az amúgy tényleg kicsit kattant Saraht a második részben.

Persze azt alá kell írni, hogy a Terminator 1. része még közel sem olyan aprólékosan kidolgozott film, mint ez, a 2. Itt már előremutató technológiával dolgoznak, ami miatt a CGI még ma is megállja a helyét, és minden jeleneten érződik, hogy ez a technokrata Cameron mérnöki pontossággal dolgozta ki még a legkisebb "beat"-et, megnyilvánulást is. Érződik, hogy - ellentétben az ócska 3. résszel vagy a lélektelen 4. résszel - ezt még egy igazi mérnök csinálta, szívvel-lélekkel. Talán kicsit túl sok szívvel is, de erről már írtam.

Viszont szerintem az 1. rész viszonylag alacsony költségvetése ellenére is elég jó megoldásokkal él. Bár nekem pont nem az akciójelenetei miatt tetszik (igaz, szerintem azok is kiválók, sőt a finálé szerintem sokkal-sokkal kegyetlenebb és brutálisabb, azaz a témához jobban illő, mint a második részben), hanem mert ezt a "nyolcvanas évek technoir" atmoszféráját a film minden egyes jelenetén érezni. + A jövőábrázolása, még ha ez akkor inkább csak háttér, ürügy volt egy jó akciófilmhez, páratlan és emlékezetes. Érdekes, hogy a 2. részben is megjelenik ugyanaz a jövő, mégis teljesen más hangulatú, nekem kevésbé tetszik. Mert az 1-ben még tényleg ott van az a reménytelen, aránytalan küzdelem, hogy az embereknek bujkálni kell, gerillaharcot kell vívni, sőt partizánként kell tevékenykedni, mert test-test elleni küzdelemben esélyük nem lenne. A 2-ban viszont (pedig elvileg nem ugrottunk túl nagyot a jövőben sem) már minden olyan "magabiztos", azt éreztem, hogy itt már vissza se kéne küldeni senkit sehová, mert az emberek úgyis lézerpuskákkal lövik szarrá "azokat a kurva gépeket".

Szerintem ez az az atmoszféra, ami hinyzik minden, 1984 után készült Terminator-filmből. A 4. is teljesen szánalmas volt azzal, hogy John (alias Christian "Batman" Bale) batpoddal pábajt vív egy géppel... Egyszerűen az alapmítosz miatt ezt nem hiszem el, mivel nekem Kyle még az 1. részben azt sorolta a képernyőn, hogy bizony esélyük sem volt sokáig az embereknek, és utána is bujkálni kellettt.

Na, meg számomra sokkal hihetőbb is az 1. rész, de ezt is kifejtettem már. A T-1000 "cool", de már inkább fantasy-karakter. Főleg, hogy manapság úgy tűnik, valósággá válik pár éven belül a T-800 modellt idéző cyborg. Persze, ha nincs ez az ötlet, akkor nem tudják tovább fokozni a sztorit.

Persze én is azt mondom, hogy mindkettő jó, de nálam pont az egyszerűsége, letisztultsága miatt tetszik jobban a rémálomszerű, "talajközelibb" első rész a monumentálisabb, epikusabb, drámaibb, ennél fogva érzelgősebb és didaktikus másodiknál.

2015-07-02 00:07:49 BonnyJohnny (5) #82

A második szerintem is jobb. Pontosan azért, mert ahogy írod is, az első tulajdonképpen egy B film, csak nagyon jól megcsinálva, a második meg az egyik legjobb akciófilm.
Csak nálam mindkettő zseniális. :)

2015-07-01 23:55:25 critixx (3) #81

Ezt az ősi paradoxont annak idején már a Galaktika magazinban is fejtegették. Mikor valaki visszamegy az időben és véletlenül megöli a saját nagyapját, ami azt jelenti, hogy ő meg sem születik, tehát nincs aki visszamenjen és megölje a nagyapját, tehát megszületik, így visszamegy és megöli... stb... stb...

Egyébként kisebbségben leszek a véleményemmel, szerintem a második rész sokkal jobb mint az első, legalábbis számomra sokkal befogadhatóbb felnőtt fejjel. Az első rész, miután tavaly kb. tíz év után újranéztem, hatalmas csalódás volt. A filmről, amit 8-9 évesen rongyossá néztem videón, kiderült, hogy egy gagyi, rossz párbeszédekkel tarkított, sablonos '80-as évekbeli B-film, amiben egy tömény osztrák akcentussal beszélő kiborg lődözi az embereket nagyon szegényes és viccesen megvalósított látványvilág közepette. (Kövezzetek meg.)

A folytatás - amit gyerekként szintén rengetegszer láttam - ellenben egy teljesen korrekt film a maga nemében, jól működő, ügyesen összerakott akciófilm (gondolkodom rajta, hogy 4-esre feljavítsam). Tenebrának persze igaza van, hogy ez sokkal "hollywoodiasabb" mint elődje, a "jófiúvá váló", emberiességet tanuló gépemberrel meg az apakomplexusos, még gyerek leendő fővezérrel. De azért megjegyzem, már az első filmben is vannak eléggé a giccs határát súroló momentumok ("Érted keltem át az időn, Sarah...").

előzmény: Mizi (#80)

2015-07-01 18:20:32 Mizi (5) #80

De miért és hogyan küldené vissza az apját, ha elmaradt az apokalipszis? Sőt ha elmaradt az apokalipszis, akkor ki küldte a terminátorokat?
Ezért sajnos csak a harmadik résszel teljes a sztori.

előzmény: sasi89 (#79)

2015-07-01 18:08:53 sasi89 (5) #79

"Pontosan, az időutazós filmek egyik nagy fenéje, hogy arra használják, hogy valami egyeneset hozzanak létre. Az első rész ezzel szemben nem egyenest, hanem egy bezárt kört hoz létre. John tudja, hogy ő hogyan született, így visszaküldi az apját, hogy megmentse az anyját és hogy ő megszülethessen; hogy aztán tegye a dolgát.

A második viszont kiegyenesíti a kört, és egy nem létező jövőből küld vissza dolgokat, hogy létrehozzanak egy nem létező jövőt. Szóval míg az első tökéletesen és száz százalékosan működik egy idősíkban, addig a második egyáltalán nem."

Ezzel nem értek egyet, az eredeti jövő ahonnan az egész kiindul, pont hogy változatlan maradt mivel nem sikerült kiiktatni - a még meg nem született - John anyját majd a 2. részben magát Johnt sem, tehát Connor továbbra is életben marad idősebb koráig amikor aztán visszaküldheti az időben az apját és a T-800-ast.

2014-03-25 10:53:30 BonnyJohnny (5) #78

Szerintem a Dark Knight sokadszorra is üt. Vagy a Bourne Ultimatum, ha fogékony vagy a stílusra, akkor az Avengers is, etc... azért van egy pár.
De például nem tudom elképzelni, hogy a Raid ne üssön minden egyes megtekintésnél (akkor is, ha agyatlan), pusztán azért, mert... ütős. :)

2014-03-25 10:49:50 sasi89 (5) #77

A sokadik újranézés után is zseniális, 23 év elteltével is vállalható CGI, ami azért nem semmi, ha azt vesszük ez idő alatt mennyit fejlődött a technika. Hiába tudom előre hogy mi lesz a vége, részben még mindig átjön a feszültség az üldözéses jeleneteknél, ami nagy szó annak tükrében hogy valamikor '98-ban láttam először és szinte minden évben megnéztem legalább egyszer. Ez az amit hiányolok a mai akciófilmek többségéből, újranézésnél már egyszerűen nem ütnek.

2013-03-04 23:34:24 ChrisAdam (5) #76

No, ezt is újranéztem. Mestermű. Igazából azt vettem észre, hogy csomószor lelassul, sőt a közepe le is ül, de még akkor is nagyszerűen tudja fenntartani a figyelmet. Az akciók, effektek profik, feszkó van rendesen, Schwarzi sose volt/lesz jobb, zene még keményebb, Sarah narrációja nagyon sokat ad a hangulathoz... mit hagytam még ki? Minden jelenete annyira zseniális, hogy csak na. :)

2012-09-18 23:39:27 gomez1000 (5) #75

Igazad van abban, hogy a negatív szerep sokkal keményebbé tette Schwarzeneggert, mint ebben a részben az érzékeny hős védelmező pozitív szerepe. Viszont amit Cameron nagyon eltalált, hogy végig élvezhető, pörgős, látványos jelenetekkel teli tűzdelt filmet kreált, ami magasan kiemelkedik a 90-es évek legjobbjai közül is.
Az első résszel szembeni ellentétessége engem csak azért zavart, mert Schwarzi az első részben meg akarja ölni Connort, itt pedig meg akarja védeni. Viszont, ha elgondolkodunk egy picit, akkor világos, hogy a robotokat futószalagon gyártották, és egyazon tipus egyazon külsővel rendelkezett. Tehát az első részben ugyanaz a tipus volt, de másik robot. Bár kétségtelen, hogy ez enyhén defektes rész, amit jobb lett volna másképp összefoltozni. Ha Schwarzi maradt volna a negatív figura, az ellentétessége nem lett volna ennyire szembetűnő, bár akkor más hangulatot éreznénk, és nem biztos, hogy ilyen pozitivat.
Szerintem az első részt jóval felülmúlja, látványilag és történetileg is.

2012-09-17 18:17:13 Tenebra (5) #74

Újranéztem tegnap ezt is. Hogy ez a rész mennyire gay... :D Az előzőhöz képest egy családi matiné lenne, ha nem volna benne 1-2 durvább jelenet. Nagyon érezhető volt rajta, hogy Schwarzi öregedett már, és elkezdte építgetni politikusi renoméját. Akár igaz ez, akár nem, mindensetre indirekten elkezdte megalapozni a "jófiú" imázsát, aki megmenti a szegény csonka amerikai családokat a pusztulástól, s megmutatja, hogy az izompacsirta géptest egy érző szívet takar. Blöe. Itt baszta el, kérem. Neki meg kellett volna maradni vagy a negatív szerepeknél vagy pedig a Conan-Kommandó-féle vonalon. Ez a finomkodás nagyon nem állt neki jól. FŐleg az iszonyat tré rendezői változat törölt, beiktatott jeleneteiben. A mosolygós rész valami borzalmas, ahogy a Read Only üzemmódról tanuló üzemmódra váltás is elég modoros jelenet. Ezeket jól tette Cameron, hogy a moziverzióból kivette, majdnem 3-asra rontják le nálam ezt az amúgy pofás és hatásos akció-drámát.

Mert amúgy tényleg jó a gaységét meg az első résszel szembeni totális ellentétességét leszámítva. Habár nekem jobban tetszett sokkal a Terminator szürrealisztikus, 80-as évekbeli atmoszférája, ennek az Elégikus tónusa is fasza. Azért a kezdő képsorok itt is beleégnek az ember agyába, csak másképp. Az sokkol, ez megdöbbent és elgondolkodtat. Habár mai, sok filmet látott szememmel amúgy a "mondanivalója" is elég erőltetett szerintem. Bár akkoriban biztosan forradalmi volt, hiszen totális békepárti üzenetet hordozott.

S bár fasza a T-1000, de számomra ez a rész sokkal hihetetlenebb és ellentmondásosabb. Az első rész időparadoxa is kissé vicces, de ott még tökre hihető, hogy a gépek humanoid gyilkosokat gyártanak a vezér kivégzésére. Igaz, kicsit komplikált módja ez az orvgyilkosságnak, minthogy talán elég lett volna felkutatni Johnt a jelenükben. :D Illetve pont az algoritmussal működő robotok nem tudták kiszámolni, hogy az egy dolog, hogy Johnt megölik, de még maradt jópár ember, akik között lehet számtalan karizmatikus vezér, aki folytatni fogja az ellenállást... Szóval ez kicsit sántít, hogy John afféle "Messiás". Holott csak egy egyszerű ember, karizmatikus vezér - de ez egyáltalán nem egyedülálló. Az emberek, mint majd a T3-ban is mondják, ígyis úgyis győztek volna. Ez a 3. rész egyetlen jó megállapítása a fináléján kívül. :D
Viszont itt már ez a T-1000-es tiszta fantasy. És ellentmondásos. Ugye mikor a T800 mondja Johnnak, hogy miért nem alakulhat át bombává, azt hozza fel érvnek, hogy azért, mert bonyolult, mozgó alkatrészes kütyüket nem tud leutánozni. Nos, akkor kérdezem én, a T-1000 mi a franc? Illetve igen: akkor most ő robot, cyborg vagy mi? Hol a memóriája? Miben tárolja az adatokat? S ha nincs szilárd fémváza, akkor mégis az ő mozgó alkatrészei hol vannak? És, ha saját mozgó alkatrészeit tudja alakítani, akkor bombává miért nem tud átalakulni?! :D

Ok, ez kukacoskodás, de akkor is: a film hihetősége sérül itt.

Az utolsó jelenet meg... Hát, gyerekkoromban meghatódtam rajta csöppet, de már akkor is a megtekintés után egyfajta rossz érzés volt bennem. Most kifejezetten nyálasnak tartottam. Természetesen ettől függetlenül nem rovom fel, hogy "egygéphogyérezhet", mivel az animékben (Ghost in the Shell) ilyeneken nem akadtam fel, így itt sem fogok. :D De ettől elvonatkoztatva is nyálasnak tartom. Persze másképp meg nem lehetett volna megoldani. :D

Mindenesetre összességében nálam az elsőtől jócskán elmarad. Érdekes, mert régebben ezt szerettem jobban, viszont most így frissen összevetve a kettőt egyértelműen a bár egyszerűbb, tisztább akció-sci-fi, de kétségtelenül nekem jobban tetsző atmoszférájú első rész alatt marad.

Ja, és Edward Furlong eredeti hangja valami irtó idegesítő volt. :D Ez azon ritka kivételek egyike, mikor a magyarhang kifejezetten hiányzott. Ugyanígy Schwarzi esetében. Kiábrándító ez a német akcentus. :D

2012-09-15 14:37:37 gomez1000 (5) #73

Azért én szeretnék látni olyat, ami ezt felül múlja :)

előzmény: slawter (#72)

2012-06-18 15:12:38 slawter (5) #72

Számomra az eeddig látott legjobb akciófilm.

2012-01-24 17:18:46 Dynast Grausherra (4) #71

A legnagyobb hibája részemről a T-1000-es. Valahogy nem tudom komolyan venni. Schwarzi sokkal félelmetesebb volt. Egyáltalán hol tartja az agyát? És nem úgy volt, hogy csak szerves anyag küldhető vissza? Őt leszámítva minden zseniális, Schwarzi és Connorék nagyszerűek. A rózsás jelenet tízpontos, a kedvencem.

2011-12-05 23:37:36 ChrisAdam (5) #70

Újranéztem. Ez már a harmadik.
És... k*rvanagy film, már bocsánat. Olyan király, hogy az már fogalom. Ezerszer jobb, mint az első (igaz, 40 perccel hosszabb)! Nem lehet megunni, ez a kergetőzés annyira izgalmas, hogy még harmadjára is izgultam. Schwarzi most még jobban odatette magát. Kemény, még mindig szúrósszemű, de Jó. A másik T nem volt olyan kemény, mint S., de őbelőle is sugárzott a magabiztosság. A vége pedig felemelő, szomorú.
Akármikor megnézem.

Most viszont nekiállok a másik kettőnek, amiket még nem láttam. Előre tudom, hogy csalódni fogok, de látnom kell!

2011-07-28 12:07:56 BonnyJohnny (5) #69

Én még csak ne is álltam ki egyik mellett sem, csak mondtam, hogy mindkettőt lehet értelmesen folytatni.
Amúgy mindkét befejezés illik az adott filmhez. Az elsőnél borúsabb vég, egy sötétebb filmhez, a második sokkal "világosabb" akciófilm, és egyértelműbb lezárás kell neki, amolyan sérülten, fáradtan és sírva elbandukolunk a naplementébe stílusú.
(Amúgy személy szerint, nekem az első vége tetszik jobban.)

előzmény: JeszKar (#67)

2011-07-28 11:27:23 limupei (4) #68

Nem ezt mondjuk. Csak azt, hogy az első kerekebb és kidolgozottabb, a saját világán belül letisztultabb. És persze, ha folytatni azt is lehet, csak ha hű maradt volna saját magához, akkor a háborúval folytatódott volna, nem pedig a jövő megváltoztatgatásával.

Ez viszont innentől ízlésbeli vita, vagyis értelmetlen. Mindenki elmondhatja, hogy számára melyik a jobb, de semmi esélye, hogy erről meggyőzze a másikat.

előzmény: JeszKar (#67)

2011-07-28 11:22:01 JeszKar (5) #67

Ne mondjátok már, hogy ha lesz apokalipszis, abból kevésbé egyszerűbb folytatást faragni, mint abból, ha azt megakadályozzák.
Azt elismerem, hogy a két film, más időutazós elméletet használ. Az első Novikov-féle önkonzisztencia-elv alapján próbálja kizárni a paradoxon bekövetkezését, míg a második film sokkal klasszikusabb, 'Vissza a Jövőbe' módon dolgozik az idővel.
Ez hiba, de ha nem így lenne, akkor még könnyebb lett volna folytatásokat eszközölni.

2011-07-28 10:48:10 limupei (4) #66

A második viszont kiegyenesíti a kört, és egy nem létező jövőből küld vissza dolgokat, hogy létrehozzanak egy nem létező jövőt. Szóval míg az első tökéletesen és száz százalékosan működik egy idősíkban, addig a második egyáltalán nem. Ennek ellenére nagyon szeretem, mert látványosabb és izgalmasabb, de fele annyira sem kidolgozott mint az első rész.

És módosítom a kígyós hasonlatomat. Az elsőben önnön farkába harap, míg a másodikban nem tud, mert nincs farka:)

2011-07-28 10:46:27 BonnyJohnny (5) #65

Ja, amúgy a vitátokba belemenve. Adjatok egy filmet, és én folytatom. Mindent lehet folytatni akár beleharap az a kígyó a farkába akár nem. Ha nem sequel, akkor prequel, vagy spinoff.

2011-07-28 10:43:19 BonnyJohnny (5) #64

A T3 nem magasról tesz a T2 végére. De az időutazásnak két elméleti módja van. Az elágazó univerzum elmélete (amit a legtöbb ilyen film képvisel), és az a formája, amit talán egyedül csak ez a film képvisel. (Meg az Időgép.)
Ez utóbbi logika szerint nem ágazik el az idővonal, hanem csak egy idővonal van. És ezért, az a tény, hogy Kyle-t visszaküldik és megszületik John, egyértelművé teszik az Ítéletnapot és a háborút, hiszen Kyle-t vissza kell küldeni, hogy megszülessen John. Erre szokták mondani, hogy akárhogyis teszünk a jövő ellen, éppen azon cselekedeteink hozzák el azt.

előzmény: JeszKar (#62)

2011-07-28 10:32:09 limupei (4) #63

Egyáltalán nem. Az azt sugallja, hogy történik, ami történni fog, viszont meg fog születni, aki majd tesz ellene valamit. A második részben viszont már ott van a sosem lehet tudni érzés. Az első részben önnön farkába harap a az a bizonyos kígyó, a második részben meg gondolkodik, hogy megtegye-e:)

Az meg tök mindegy, hogy mit akart beletuszkolni, ha nem tette meg.

előzmény: JeszKar (#62)

2011-07-28 10:11:40 JeszKar (5) #62

Abból a szempontból nem volt paranoid, hogy a jövőben mi fog történt, de abban igen, hogy senkiben sem bízott. (Terminátor, Dyson)
És azért mi mind jól tudjuk, hogy a T1-ben eredetileg egy sokkal durvább elvarratlanság akarta beletuszkolni, amit szerencsére kivágta. És, ha már itt tartunk, az egy 'Vihar közelebb'-je sokkal inkább sugall folytatást, mint ennek a résznek a lezárt vége.
megmentették a világot a pusztulástól, az hogy a T3 meg nagy ívben tett rá, az már egy másik kérdés.

2011-07-28 10:05:30 limupei (4) #61

Sarah sosem volt paranoid őrült. Ő nem csak képzelte, hanem tudta, hogy az fog történni. Semmi más nem történt, csak bedobták a "jövő megváltoztatható" kártyát, hogy életben tartsák a franchise-t. Éppen ezért tartom többre az első részt; az kerek egész, míg ebben benne vannak a folytatható vonások.

2011-07-28 09:56:37 JeszKar (5) #60

Na akkor, mivel az Avatar topikjában fölmerült a téma.
Mind mondtam, mind három a karakter változik. Igaz, hogy John a legkevésbé, de ő is egy kis menő utcagyerekből, egy - amúgy minden veszélyen átélő - hétköznapi gyermek lesz, akinek végre érzelmei vannak.
Sarah egy paranoid örültből, harcossá majd végül olyan emberré válik, aki a végén már sokkal bizakodva néz az emberiség jövőjére.
De a legtöbbet mégis a Terminátor változik. Egy agyatlan gyilkológépként kezd, akinek semmi nem fontosabb a küldetésnél, de a végére megtanulja az emberi élet értékét.
A Terminátor és John kapcsolatának ábrázolása is érdekes, hogy a Terminátor egyfajta apa figurává válik John életében.

2011-07-06 01:28:02 BonnyJohnny (5) #59

Cameron ért a folytatásokhoz, ez már biztos.
Ez a film majd' mindenben jobb az elődjénél (akció, látvány, zene, humor, szövegek, mögöttes.... stb...). Talán valóban, a sötét, már-már horrorisztikus hangulat, és a zsigeri kegyetlenség az, amiben hátrányba kerül, de ezeket az értékeket is megcsillantja pár jelenetben, utóbbit természetesen főképp a T-1000 jóvoltából.
Ahogy Hannibaltól lentebb idézték, a butácska pincérnő maga vált Kyle-á, hogy kinevelje, és megvédje fiát. De a film egyik legerősebb részében Terminátorrá válik, mikor kegyetlen pusztítást végez, hogy megöljön valakit a jelenben, hogy megváltoztassa a jövőt, ahogy azt a Terminátorok teszik. Persze felülkerekedik benne az ember, de, látszik, hogy nem kell gépnek lenni a terminator bizniszhez.
Amit az első résznél kifelejtettem, a film fantasztikus, és azóta legendássá lett zenéje, ami Schwarzi mellett a legfontosabb ikonja a sorozatnak. (Természetesen nem George Thorogoodra vagy a Guns N' Rosesra gondolok, bár azok is jók... :))
Így most én is úgy gondolom, hogy az egyik legjobb akciófilm. Bár ezt nehéz megítélni, mert éppen Cameron Aliense is bezavar a képbe, de lehet, hogy a legjobb is.
A film önreflexiója már-már legendás. Valóban feltűnik az első rész szinte minden eleme, és legendássá lett mondata, bár ezek a mondatok nyilván az önreflexiótól kezdve lettek legendásak. Nem véletlen, hogy mindegyik filmben elhangzanak valamilyen kontextusban.

2011-04-06 01:01:28 Hannibal Lecter (5) #58

Ez bizony így van. Ki tudja, hányadszorra néztem újra két héttel ezelőtt, és ugyanúgy székhez szögezett, mint az első alkalommal. Az egyik kedvenc filmem. "Most már tudom, miért sírtok. Csakhogy én sohasem tudok sírni..." Megunhatatlan! (Cameront én simán visszazavarnám, hogy tegyen rendet ebben a szétkúrt franchise-ban, és hagyja a francba a látványpornót.)

előzmény: Leppard (#57)

2011-04-05 16:08:25 Leppard (5) #57

Ez a film maga a tökély. Semmi olyan részlet nem jut eszembe, amit megváltoztatva jobb lehetett volna a végeredmény.

2010-03-30 18:52:57 JeszKar (5) #56

Egymás után újranézve az első két részt, még mindig nem tudom eldönteni, hogy melyik tetszik jobban. Persze az nyilvánvaló, hogy a második rész minden tekintetben jobb. Kidolgozottabb az akciók, jobb a forgatókönyv. És mégse tudom megmondani, hogy melyik tetszik jobban, talán pont az első rész nyomasztó atmoszférája miatt nehéz ez a kérdés.

2009-06-06 13:49:56 Hannibal Lecter (5) #55

"ám emellett szerintem igenis karakterközpontú."

Ezt nem is lehet elvitatni. A Terminator-Sarah-John triumvirátus kitűnően működik. Nemcsak Sarah érik brutális "gerillává", de a karakterológia lelke a Schwarzi és John Connor közti ember-gép kapcsolat suta, hétköznapi, mulatságos bemutatása. És igen, ezt a részt is sikerült megindító drámával kibélelni, csak mivel A Terminátor - A Halálosztó sokkal véresebb és idegtépőbb, szinte már a slasher horrorok nonstop őrületével kecsegtető sci-fi thriller, ezért sokan hajlamosabbak könnyedebb, drámai értelemben is súlytalanabb filmként tekinteni a valóban populistább, feszesebb és ménsztrímebb második részre. Holott erről szó sincs: zsáknyi bravúros drámai csúcspont és kimunkált főkarakterek garmadája lapul a finom szövésű történetben.

2009-06-06 11:11:41 ronin07 (?) #54

Esszenciális Cameron. Több az akció, gyorsabb a pörgés, jóval modernebb, ám emellett szerintem igenis karakterközpontú. A játékidő második felétől, miután kiszabaditják Sarah-t a Pescaderóból láthatóan átveszi a helyet a dráma, és a T-1000-es filmvégi visszatéréséig igen széles skálán el is játszik Cameron a dráma variánsaival. 1. John lelket és lazaságot ád a T-800-as-nak, melynek csúcsa a Sarah szemszögéből és narrációjával ábrázolt jelenet. 2. Sarah dühe és robosztus jelenléte, amik "majdnem" Halálosztóvá avatják, és az összeomlása 3. a Dyson-ék életét felkavaró fájdalmas igazság 4. a Terminátor áldozathozatalát kisérő zárómonológ. De emlithetném azt a mozis verzióból kinyesett, de a rendezői vágásba bekerült álomjelenetet, amelyben Kyle lelket önt Sarah-ba. No, de a T2 nem lélekanalizis, az akciók és a CGI, amint előttem már millióan leirták kimagaslók, a drámát John és a T-800 fanyarsága ellensúlyozzák.

2009-06-04 17:13:45 deviant (4) #53

tényleg felesleges ilyen módon összehasonlítani a két filmet, mert műfajilag is különböznek egymástól. a halálosztó egy vérfagyasztó horror, a maga sajátos idegbeteg hangulatával a frászt hozza a nézőre. a címszereplő itt még tényleg maga a gonosz. nos, a második részben már csak egy akcióhős. nem azt mondom, hogy ezt nem veszi be a gyomrom, de ez a rész innentől kezdve nekem már csak egy még hangosabb, még látványosabb folytatás, de abból legalább a legjobb. cameron jó irányba vitte a sztorit és a karaktert, mert a vissza-visszatérő gonosz terminátor csak egy újabb szörnyfilm folytatásának a lehetőségét adta volna.

2009-06-04 12:45:29 Hannibal Lecter (5) #52

Nem mondtam, hogy nem stilizált az első, csak mitől egyedibb stilizáció ez, mint Az ítélet napja esetében? Mindegy. Persze, hogy az első rész története újszerűbb, ez evidencia, de ettől még nem lesz kidolgozottabb.

2009-06-04 10:28:41 kezdetektől (?) #51

A T2 a legjobb akciófilm!!! PONT!

2009-06-04 08:17:40 Olórin (5) #50

Igen, az első részben van egy egyszerű, ijedt pincérnőnk, meg egy tragikus múltú, elszánt katonánk. A másodikban ennél sokkal jobb karaktereket kapunk.

2009-06-04 08:11:07 [: Azuroo andrew :] (5) #49

jobban foglalkozna a karaktereivel.

Szerintem éppen Sarah figurája van jobban és részletgazdagabban megjelenítve, a karakterfejlődésről nem is beszélve.

2009-06-04 07:02:26 Olórin (5) #48

A történet újszerűbb, ez nem is kérdés (hiszen ez a rész végülis nagyrészt csak az első sztorijának reprodukciója), de nem hinném, hogy kidolgozottabb lenne, azt meg főleg nem, hogy jobban foglalkozna a karaktereivel.
A stilizáció egyértelmű, nem is értem, miért kérdés...

2009-06-04 06:56:20 limupei (4) #47

Nem érdemes belemenni, mert mint mondtam, mindkettő baromi jó. Amúgy ha érdekel, írtak róla egy csomó tanulmányt, sok magyarul is hozzáférhető.
A második "csak" azt folytatja, amit az első elkezdett, csak csavar rajta egyet. Az első teremtette meg az ördögi kört (szó szerint), amin a második fut egy második kört. Amúgy érdekes kijelentés, amit Cameron mondott, hogy nem csinál második részt, ez volt az egyetlen...pedig ugye nem. De ugye itt "csak" technikailag tudott újat mutatni (és mutatott is, méghozzá nagyon újat), míg mondjuk az Alien második része merőben más volt, mint az első, a Piranháról nem is beszélve:)De az utóbbit hagyjuk, köztudott, hogy az haveri alapon ment.

2009-06-04 01:01:28 Hannibal Lecter (5) #46

De mitől olyan stilizált az első? Hovatovább, mitől kidolgozottabb a története, mint a másodiknak?

2009-06-04 00:39:49 deviant (4) #45

bocsi, nem magyar a klaviatura, raadasul sotet is van. :)

2009-06-04 00:30:13 deviant (4) #44

szerintem sem arrol hires az elso resz, hogz eppen minimalista lenne, pont hogy a vegletekig stilizalt, ez cameron legtudatosabb munkaja.

2009-06-04 00:05:05 limupei (4) #43

A második szórakoztatóbb, látványosabb, pörgősebb, az első hangulatosabb, jobban foglalkozik a karaktereivel, a történet kidolgozottabb és újszerűbb. De úgysem jutunk dűlőre, valószínűleg nem ugyanazok az elvárásaink. Meg felesleges is, mindkettő jó.

2009-06-03 23:41:18 JeszKar (5) #42

Ott a pont.

2009-06-03 23:27:25 Olórin (5) #41

Más stílusú a két film. Az első a maga karaktereivel tökéletes, a második meg szintén a sajátjaival az. Egyébként hangulatát tekintve ez nyomába sem érhet az elsőnek, csak közben meg minden más szempontból jobb, mint amaz.

2009-06-03 23:22:38 Hannibal Lecter (5) #40

Hát nem tudom, az első szerintem is baromi nagy klasszikus, és nem csak egy tech-noir a sok közül, nemcsak egy apokaliptikus vízió, hanem EGY apokaliptikus vízió frenetikus, hihetetlenül nyomott hangulattal és megdöbbentő populárfilozófiai üzenettel. Mi minimalista az első részben? Csókolom, nem tudom, de nekem ez az első rész a maga komorságával is parodisztikus, ha csak nyomokban is. Persze ez nyilván a film trükkarzenáljának avíttságából is következik, ha összehasonlítod a második résszel, kiütköznek a különbségek. És az első részben a karakterekkel sem tudtam úgy azonosulni, mint a másodikban. Az elsőben ott van Schwarzi, ő ugye egy kemény robot, aztán ott van a titokzatos és kevés beszédű Kyle, meg egy tutyimutyi pincérnő, akinek mint egy történelemórai leckét, szépen elmagyarázzák, hogy ő lesz a "jövő anyja." Nem túl izgalmas ez a hármasfogat számomra. A második részben sokkal több karakterbáj, humor, érzelmi töltet és interperszonális dráma feszül. Szerintem. Persze az nemcsak ezért jobb. Mindegy, a lényeg, hogy az első kettő simán kenterbe veri a harmadikat (és előre borítékolom, hogy sajnos a negyediket is, de ne legyen igazam), míg végül a második a tökéletes Terminátor film. És milliónyi pont, pont, pont, pont...

2009-06-03 22:50:43 limupei (4) #39

Egyáltalán nem. Tripla pont pont pont...ha már átmegyünk totál hülyébe:)

2009-06-03 22:46:31 Olórin (5) #38

Csak tudnám, mi olyan minimalista az első részben:) Amúgy egyértelmű, és teljesen világos, és vitathatatlan, és kétségbevonhatatlan, és alap- és szentigazság, és különben is, hogy ez a legjobb Terminátor film. És pont, és ez a legpontabb pont!:)

2009-06-03 22:13:34 JeszKar (5) #37

Azt hiszem azon nem fogunk összeveszni, hogy melyik a legrosszabb.

2009-06-03 22:05:21 Gasz András (5) #36

Így van első rész inkább egy thriller, akció elemekkel a 2. rész az akció filmeket újítja meg illetve emeli egy magasabb szintre, a 3. rész pedig toporog egy helybe egy szinttel lejjebb a 2. résznél akciózás terén. :)

Most néztem meg a holnapi 4 rész mozizás előtt mind három részt.

T1 10/9
T2 10/10