Inherent Vice (2014) ☆ 👁

(Paul Thomas Anderson)

amerikai dráma, krimi

3,2

2019-08-20 16:37:37 saatonda (3) #32

tarantino a klasszikus hollywood, anderson/pynchon pedig a hatvanas évek radikális-lázadó ill. elvonuló szubkultúrái iránt nosztalgiázik, itt már megtörtént a tate-gyilkosság és világos, hogy a hatvanas évek reményeinek vége (lsd. még ehhez pynchon másik regényét a részben szintén a hatvanas években játszódó vineland-et). sajnos a film túl hosszú, széteső, vizuálisan nem túl érdekes, sok a csúnya szereplő, a narrátor borzalmas hangú, bár a főbb szereplők jól játszanak. mindent áthat itt is a melankolikus-nosztalgikus hangulat, elvégre az idealizált hatvanas évek, az említett szubkultúrákba vetett remény véget értek.
lehetett volna jobb.

2018-10-19 20:13:20 Benny Bug (4) #31

PTA egy zseniális rendező szerintem... Nagyon tudom értékelni, ha valaki egyedi filmeket készít és nem a sablonokat nyomatja a biztos pénz érdekében. PTA pedig köszöni, nem áll be a tucatfilmesek sorába. S ez így van jól.

2018-10-19 17:09:21 Danesz99 (3) #30

Mint egy véget nem érő lázálom...mint a többi PTA film...de valami fura, beteges módon időről időre szükségem van ilyenre is.

2018-03-27 15:50:58 D0ndraper (5) #29

Nekem a kedvencem Andersontól, de tény hogy nem egy könnyen befogadható alkotás. A rejtély egyébként pár nézés után úgy-ahogy összeáll, azonban ennek a filmnek nem elsősorban a nyomozás áll a középpontjában. Ez egy mélységesen keserédes film, valami egészen páratlan. Maga a rendező szándékosan zavar össze több módszerrel, pl az időt is manipulálja, két egymást követő jelenet közt napok is eltelhetnek, de mivel a beszélgetés ugyanott folytatódik nem tűnik fel. Valamint a hipnotikus zene, ami azt az érzést kelti hogy flashbacket látunk, és az a sok felesleges információ, okkal mutatnak közeliket arról, hogy Doki hülyeségeket jegyzetel, ami első nézésnél zavart. Nagyjából a 10. percben vesztettem el a fonalat, és ez csak egyre rosszabb lesz ahogy haladunk előre. Aztán a felénél mikor jött az esős flashback jelenet, tejesen átértékeltem a filmet. Teljesen mellékes mi történt Mickey Wolfmannal, hogy most akkor kinek az oldalán áll Harlingen, ki kell kapcsolni, és el kell merülni az operatőri munkában, a zenében, a hangulatban és a poénokban, mert abból is elég sok van (Kurrogtak?). Ez a film Dokiról szól, hogy szaladt el mellette az idő, hogy nem találja a helyét a világban, és hogy nem változtathatja meg a múltat. Ettől lesz igazán életszagú, és erre egyszerűen nincs jobb példa, mint az esős jelenet amit most be is linkelek https://www.youtube.com/watch?v=LBhhQozUP2U . Ne akarj egy fordulatos detektív sztorit látni, arra van sok másik fim, ott a Fincher életmű nagyrésze és a korai Nolan vagy Cohen munkák. Azonban ha akarsz látni egy megigéző hangulatot, egy kikapcsoló filmélményt, és NAGYON jó karaktereket (Big foot személyes tragédiája második nézésnél annyira szemet szúr hogy arra nincs szó ) és ha /elviseled/bírod/szereted a Terrence Mallick életművet (Anderson filmhez nem igazán tudom hasonlítani) akkor látnod kell a Beépített hibát. +tipp: bitang erős másnaposság esetére is ajánlani tudom.

2018-01-08 16:58:25 mbazsa (3) #28

Először a filmet láttam, az sajna nem jött be. Aztán nemég elolvastam a regényt Thomas Pynchontól, na, az valósággal kiütött, mint Doki gandzsái. Aztán megint megnéztem a filmet, de sajna, megint nem jött be. De legalább tudtam követni a sztorit. Ez egy jó példa arra, hogy nem minden irodalmi mű filmesíthető meg. A film sajna nem adja vissza a regény hangulatát, pedig a karakterek el vannak találva, és a színészek játéka is korrekt. De valahogy egy fél óra-óra után ellaposodik az egész. Nem is tudom, hogy mi hiányzik belőle. Például a surf rock (Beach Boys és Dick Dale), ami a regényben szinte végig szól, na, és persze a rengeteg filmes utalás, ami a filmből szintén kimarad, valamint Doki és Bigfoot humoros beszólási, és még sorolhatnám. Paul Thomas Andersentől ez az első filmem, remélem, a többi tényleg jó lesz.

2015-09-10 14:07:14 Leo_Stotch (3) #27

Ritkán vagyok így gondban egy rendezővel, akinek a filmjeit még nagyon szeretem is. Mert ez ugyan olyan lett mint a Master. Látszik, süt róla a profizmus, a hangulat, pokoli egyben van de egyszerűen szenvedek mikor nézem és nem is tetszik maradéktalanul. Ki érti ezt?

2015-09-10 11:41:08 BonnyJohnny (3) #26

Valahogy én is így érzem. Stílus, hangulatteremtés ötös, mint mindig (Paul Thomas Andersontól), de unalmas és semmitmondó.

előzmény: budaik (#25)

2015-09-09 19:45:25 budaik (3) #25

Amennyire szerettem a The Master című filmet, annyira közepesnek vélem ezt. Bár a stílusa megvan, de attól még teljesen közepes, semmitmondó alkotás...

2015-07-03 09:31:16 tomside (3) #24

Csak azért, mert a Magnolia nagy kedvencem, nem adhatok erre négyest. Fel kell nőni, és a helyén kezelni a dolgot. Kifejezetten nem tetszett az elbeszélésrendje, amely nagyon erőltetett és csak arra van kihegyezve, hogy kíváncsi legyen a néző, ki éli túl a végére vagy ki nem.

2015-05-10 12:54:08 deathcode (?) #23

Ezzel hajszálra ugyanígy vagyok. Mondjuk én élek a gyanúperrel, hogy akár síkhülye is lehetek, én sem bírtam követni. A direktor munkásságát imádom, de ezt második nekifutásra is kikapcsoltam két óra (!) után ÉS ez még áprilisban volt, vagyis azóta nem rágta a fülemet a befejezetlen sztori. Én is látom, hogy ez rohadtul egyben van, marha érdekes dolog. Egy barátom azt mondta, imádta, de ha megölik se tudja megmondani mi a bús francról szólt.
Még az is lehet, hogy befejezem egyszer, de semmi ingert nem érzek erre egyelőre. Pedig igazából kurva jó. Ki érti ezt? :)

2015-05-10 01:35:55 ChrisAdam (?) #22

Hát, hát. Eddig ismert PTA alkotások mind-mind remekművek, s ezen is érződik rendesen a rendező keze munkája, de valahogy ez olyan fura volt, hogy kénytelenek voltunk kikapcsolni a felénél. Haverommal néztük, de egyikünk se vágta a dolgokat (persze nem vagyunk hülyék, inkább csak fáradtak, álmosak), kicsit sok a szereplő, helyszín, cselekmény, persze krimi meg minden, így kell lennie, de ugyanakkor egy percig sem pörög, hanem inkább elveszik a részletekben...
Nem néztük végig, de majd talán megpróbálkozok vele később... Egyest nem akarok adni, mert a Mester biztosan nem adott ki kezei közül nézhetetlent. :)

2015-05-05 16:33:41 BonnyJohnny (3) #21

Én sokra tartom Paul Thomas Anderson művészetét, és a Boogie Nights szerintem inkább a csúcsa a munkásságának, de ez nekem sem tetszett.

előzmény: Leppard (#20)

2015-05-05 09:43:44 Leppard (1) #20

Paul Thomas Anderson művészetét eddig sem tartottam valami sokra, ez a film pedig munkásságának egyik mélypontja szerintem (a másik a Boogie Nights).

2015-05-05 00:52:35 ryood (3) #19

inkább olvasd el a regényt!

előzmény: Bong (#18)

2015-04-03 20:09:30 Bong (?) #18

De rossz ezeket a kommenteket olvasni. Én már az előzetes alapján egy ponyva féle majdani klasszikusra számítok. Várom a szinkront.

2015-03-05 10:09:27 ryood (3) #17

tele van pynchon műve milliónyi kis apró finomsággal, amik átlagon felülivé teszik a "hippidetektívregényt", ezek nagy része viszont hiányzik a filmből sajnos..ami nekem így egy átlagos alkotás lett, pedig kedvencem a rendező és phoenix is (ő mondjuk remekel) én épp fordítva voltam vele: az elején még lelksedtem az atmoszféráért, a film folyásáért, aztán szép lassan elunalmasodott az egész..

2015-03-05 10:03:18 zéel (5) #16

Én nem olvastam a film alapjául szolgáló könyvet, viszont a filmet nagyon élveztem. A minimum jó-ban végig biztos voltam, de a vége felé már felkúszott az ötösre.
Joaquin Phoenix, szokás szerint, remekel. Katherine Waterstonra viszont csak most figyeltem fel, de meg is jegyzem a nevét. Megérdemli.

2015-03-04 21:38:35 TheDriver (2) #15

számomra nagyon rossz, elvont, sokszor követhetetlen katyvasz az egész...

2015-03-04 19:23:02 ryood (3) #14

lehet, ha nem olvasom a könyvet, nagyobb élményt nyújt, de ez így nagyon felejthető volt..

2015-02-19 10:53:16 kobretti88 (?) #13

Tetszett a könyv. Vártam a filmet és szomorú vagyok, hogy nem vetítik majd a mozik.

2015-02-19 09:22:26 purplerain (?) #12

Most olvastam az Origo-n, hogy ez állítólag nem jön hozzánk a mozikba.

2015-02-18 20:58:04 ryood (3) #11

én most fejeztem be a könyvet, az elég jó pedig..

2015-02-18 20:35:46 vadPINGvin (3) #10

PTA vígjátékot rendezett. Mondja az előzetes. Fel is röhögtem néhányszor, az első órát pedig elégedett vigyorral bámultam, hogy, "Na igen. A hetvenes évek..." De a hetvenes évek végig csak erőltetett másolat marad és a vígjáték is elveszik útközben. Érdekesmód a legszórakoztatóbbnak kinéző filmjéről süt leginkább, hogy a kritikusoknak, vagy esetleg csakis önmagának készítette. Eszébe juthatott volna a néző is néha, akivel a csodás színészek, karakterek, párbeszédek és hangulat ellenére nem találja a közös nevezőt. A két és fél órás játékidő sem segít.

Csak 8 milliót hozott az USA-ban, máshol, pl úgy tudom Magyarországon is, be sem merik mutatni. Nem csodálom. Filmklubokat leszámítva eladhatatlan.

2015-01-12 16:06:26 dabo (?) #9

Hasonlóképpen voltam én is. Annak ellenére, hogy mennyire szeretem a Boogie Nightsot, a Magnóliát, vagy épp a Vérző olajat...minden igyekezetem ellenére sem sikerült rezonálnom a Mesterre, és sajnos a Beépített Hibára még kevésbé :(

előzmény: Leo_Stotch (#6)

2014-10-05 21:41:00 McCl@ne (?) #8

Hát túl sok minden azért nem derül ki belőlük, de végülis biztató, hogy nem szidják, inkább csak láthatóan nem értik. Nagyon beteg trip lehet, főleg, hogy többször is felmerül Mr. Lebowski :D

előzmény: flake (#7)

2014-10-05 21:27:49 flake (5) #7
2014-10-02 09:25:56 Leo_Stotch (3) #6

Ez valami nagyon jó kis mozinak tűnik és remélem nem lesz olyan furcsa mint a Mester..mert azt különlegessége ellenére, vagy épp amiatt, de nem fogadta be a gyomrom..pedig úgy akartam szeretni.

2014-10-01 10:21:44 BonnyJohnny (3) #5

Jó lenne, de kétlem.

előzmény: joaquin phoenix (#4)

2014-10-01 10:16:57 joaquin phoenix (?) #4

Phoenixnek kijárna már végre egy Oscar (már vagy 3-at kellett volna kapjon), remélem most hozzácsapják :D

2014-09-30 16:38:29 kobretti88 (?) #3

Nagyon várom én is ezt a filmet. Gondolom nálunk csak januárban vagy februárban fogják vetíteni a mozik.

2014-09-30 16:25:07 TomPowell (?) #2

Nekem inkább Logant juttatja eszembe az X-Menből.:) Amúgy a film várós.

előzmény: Paul Ricard (#1)

2014-09-30 15:41:46 Paul Ricard (3) #1

Phoenix tisztára úgy néz ki ezen a képen, mint aki most szökött el a Majmok bolygója forgatásáról :)