Dressed to Kill (1980) ☆ 👁

(Brian De Palma)

amerikai horror, krimi, thriller

3,7

2020-06-23 17:06:19 The Cortez (4) #26

+ A lezárás szinte ugyanaz, mint a Carrie-é.

előzmény: The Cortez (#24)

2020-06-21 20:50:41 GothMan (4) #25

Ez egy mesteri giallo, ami túl is lép önmagán. Én a magam részéről szeretnék még több ilyen Hitchcock "ripoff"-fal összefutni.

2020-06-13 22:00:37 The Cortez (4) #24

Ez egy orbitális, egyben vicces tisztelgés a Psycho előtt. Már a nyitójelenet is elnyújtottan, erotikusan, ezek mellet röhejesen, parodisztikusan idézi meg a classic művet – és ez még csak a film eleje! A későbbiekben továbbra sem kímél minket a rendező úr: a főbb szereplők kivételével a legtöbb színész játéka szar, van egy Harry Potter-hasonmásunk + több ügyetlenül megkoreografált jelenetünk. Ez egy ugyanolyan alkotás, mint De Palma sok más műve, vagyis a megvalósítás igényes, bizonyos szituációk kibaszott kínosak, viszont rengeteg képsor rohadtul erős. A felvetett témák érdekfeszítőek, mivel perverziókról, szexuális devianciákról, kurválkodásról, valamint pszichológiáról szólnak. A fényképezés szokás szerint színvonalas, ám sajnos a galériás-követős részben, sikerül tönkrevágni a hipnotikus feelinget az oda nem illő vágásokkal.

2017-04-17 20:52:04 kilépett felhasználó (?) #23

De Palma az egyik legnagyobb troll. Prsze tudtán kívül!?

2017-04-17 18:41:38 tomside (3) #22

Ez ide kevés. :/

2016-10-13 11:50:55 guybrush (5) #21

Hitch életének még a kissé bulváros The Girl című film kapcsán olvastam utána. Ha az elhangzottaknak csak a fele igaz, már akkor is voltak bajok. Ettől függetlenül nem éreztem gyűlöletet a munkáin, de a fetisizálásáról ez a tanulmány azért elgondolkodtatott.
A Dressed to Killt meg én sem mondanám De Palma főművének, hanem "csak" egy nagyon erős alapozónak a későbbiekhez. Tudományát szerintem majd a Body Double-ben fejleszti tökélyre.

2016-10-12 23:44:41 csabaga (2) #20

Az a cikk megvan valahol?Hitch nőkhöz való viszonyáról (utálat,félelem...) sokat olvastam és általában túlzásnak éreztem,kivéve azt a tervét,hogy nemi erőszakot mutat be.Ezt sokáig nem lehetett,de a Tébolyban megtette.

2016-10-12 22:25:41 Tenebra (4) #19

Nem én állítom róla, hogy nőgyűlölő, félreértés ne essék. Van jó pár szakirodalom a korszakról ('70-'80-as évek), melyben ezt állítják, illetve felidézik a korabeli kritikákat, melyek ezzel vádolják a rendezőt. Jóllehet, elég nehéz lenne ezt rá is bizonyítani, mert most kapásból 3 filmet is tudok mondani, melyekben a nők főszereplők (többek között a Gyilkossághoz öltözve is), és az, hogy nőket ölnek benne, illetve vannak szexuálisan túlfűtött jelenetei... Nos, attól még jó lenne a film mélyére nézni, én is ezt mondom.

Egyébként ugye Hitchcockot is vádolták ezzel, hogy fetisizálja a női karaktereit. Én évekkel ezelőtt írtam egy cikket, amiben rácáfolok erre, mivel Hitchcock legnépszerűbb műveiben is jellemző, hogy a férfi maszkulin identitása van válságban, és a nők okosabbak, ravaszabbak Hitch műveiben az átlagos hollywoodi alkotásokban látott nőknél.

Ez De Palmára is jellemző, hiszen férfihősei általában szétcsúszott karakterek (jó, mondjuk a Fury vagy az Aki legyőzte Al Caponét kivételek), és sokszor empátiával ábrázolja a nőket, jóllehet erős szexuális kisugárzásuk van.

Erről a filmről meg leírtam már a véleményem, nem akarom ismételni önmagam. Sok jó pillanata van, de nálam elmarad De Palma legjobbjaitól, és a Hitchcock-pastiche-ok sem működnek olyan flottul, mint a Nővérekben, a Megszállottságban vagy az Alibi testben.

előzmény: guybrush (#18)

2016-10-12 19:18:13 guybrush (5) #18

Azért elég kifacsart logika kéne ahhoz, hogy nőgyűlölőnek degradáljuk. Elődjéről, a magánéletében is hírhedten problémás "Itchy Cockról" ez előbb jutna eszembe. Ráadásul a 30 évvel későbbi Nolan életművel ellentétben, ebben kapásból kettő kidolgozott, rokonszenves női főhős is van. Nancy Allen prostija konkrétan leiskolázza az őt kiröhögő hímsoviniszta rendőrt, és megoldja helyette az ügyet. Az mondjuk igaz, hogy szinte kizárólag a nyálcsorgatásért vetkőzteti le a rendező, ám ettől még nem bélyegezném szexista tahónak De Palmát.
Ócska Hitchcock másolónak meg aztán végképp nem alacsonyítanám le. Bár tényleg sokat kölcsönöz, az ismerős elemeken mindig csavar annyit, hogy frissnek hasson az összkép. A liftes gyilok például szerintem zseniális variációja a Psycho zuhanyzásának, mivel azzal szöges ellentétben nem gyors vágásokkal, hanem lassítással maxolja ki a feszültséget.
Továbbá maga a körítés szintén más: Míg Hitchnél a szexualitás a legtöbbször elfojtott, addig "epigonjánál" gyakorlatilag minden arról szól, amit a bravúros, innovatív kameramunka, és Pino Donaggio álomszerű dallamvilága mégjobban felerősít.
A gyilkosságok és a csöcsvillantások közt elhintett gondolatokat pedig nagyon is tudatosan hordozza, csak nem próbálja azt legyömöszölni a néző torkán, hanem helyette inkább a l'art pour l'art, sötét humorban és iróniában gazdag szórakoztatásra koncentrál. Méghozzá mesterien.

2016-10-12 10:57:34 tosokigyula (5) #17

Értem, köszönöm!

2016-10-11 22:59:51 csabaga (2) #16

Nekem az a zavaró,akkor is koppint,anyagot hoz,mikor semmi szükség nem lenne rá.Mit keres az Al Capone filmjében a lépcsőjelenet?A Carlito útja is erősen hasonlít az Erőszak utcái c. filmre.Egy komoly rendező szerintem ne másoljon ilyen nyilvánvalóan.Kivéve,ha bevallottan remake-et készít.Ez a film nálam egy gagyi,és azért nem egyes,mivel jót nevettem rajta,bár ez aligha volt cél.De Palma kihasználja,hogy sokan nem ismerik a régi filmeket.

2016-10-11 22:37:39 St4nt0N (?) #15

Azért nem sok fáradságba kerülne kimazsolázni a hozzászólásaidból némi szexizmust.

2016-10-11 21:47:05 Tenebra (4) #14

Az szerintem nem baj, ha egy alkotó "hozott anyag"-ból dolgozik, elvégre Stanley Kubricknak sem nagyon van saját sztorija. A filmkészítésnél nagyon fontos a "hogyan" is, az adaptáció is. És szerintem De Palmának vannak nagyon jó hommage-ai, adaptációi is: Nővérek, Carrie, Megszállottság, Halál a hídon, Aki legyőzte Al Caponét, Alibi test, A sebhelyesarcú. Ezekben szerintem hozzá tud tenni Hitchcockhoz, illetve a hozott anyaghoz. Sokszor viszont katyvasz lesz, amit csinál - pl. a Fury-ban. Ez a filmje szerintem határeset.

2016-10-11 21:30:52 csabaga (2) #13

Ez a rendező a koppintás világbajnoka,van egyáltalán eredeti ötleten alapuló filmje?

2016-10-11 21:23:52 Tenebra (4) #12

A nőknek kiváló a teste - ezt akartam volna leírni, de a KT feminista érzületű felhasználó félreértették volna, illetve ha píszí akar lenni az ember, akkor Brian De Palmát nőgyűlölőnek tartja, mert szép nőket gyilkolnak és kínoznak a filmjeiben. Erre utaltam ironikusan.

előzmény: tosokigyula (#11)

2016-10-10 11:34:46 tosokigyula (5) #11

A "t...izé" az mit rejt, sajnos nem tudtam a szövegösszefüggésből sem megfejteni...

2016-04-29 15:27:08 Tenebra (4) #10

Úristen, ez a film mennyire pofátlanul koppintja Hitchcock műveit... :D A Psycho zuhanyzós jelenetét vagy 3x elismétli benne De Palma, a Szédülésnek meg a "zenés-követés-merengős" jelenetsoraival kb. 20 percet tölt ki összesen. A sztori meg egy-az-egyben a Psycho ripoffja.

Ettől függetlenül egy gyenge 4-est megért nekem, mert érdekes témák jelennek meg benne, csak a felszín az agyatlan Hitchcock-másolás. Na, meg a filmben megjelenő nőknek kiváló a t... izé. De Palma egy mocskos nőgyűlölő!!!!444négy

2013-03-15 23:48:10 Xuja (4) #9

Psycho hommage. Van néhány eseménytelen perc, de amúgy stílusos, hatásos, jól kivitelezett erotikus thriller, Caine-t pedig a legbetegebb szerepében láthatjuk.

2012-02-01 21:54:32 VVega (3) #8

Egész hangulatos, bár különösebben nem tudott magával ragadni. Ráadásul tényleg egy eredeti pillanata sincs, ezekért nálam csak egy közepes.

2012-01-22 15:58:56 csabaga (2) #7

Sir Alfred "szerencsére" 1980-ban meghalt,így nem láthatta ezt a filmjeiből összeollózott,az akkor divatba jött véres és erotikusa tinihorrorok stílusában készült fércművet.

2011-12-12 17:45:20 csabaga (2) #6

Szerzett ő mindenhonnan ötleteket.Coppola(Magánbeszélgetés),Mann(Az erőszak utcái-Carlito útja,Patyomkin páncélos stb.

előzmény: Csende Kristóf (#5)

2011-12-03 21:32:14 Csende Kristóf (?) #5

Bruce, a Káin és ezt se láttam még, de abban biztos vagyok, hogy ha valamelyik is lopott a másiktól, akkor nem ez lopott a Káintól, hanem az ettől. :)

előzmény: bruce (#3)

2011-11-12 18:17:59 mortimer ezredes (2) #4

Beteg film. A Michael Caine által eljátszott karakter undorító, visszataszító alak. De Palmának ennél csak jobb filmjei vannak, a Mester bizonyos nagy művét meg nem is szabadna egy lapon emlegetni ezzel a vacakkal.

2011-10-12 14:14:26 bruce (2) #3

Az eddig is egyértelmű volt, hogy De Palma szeret koppintani másoktól de, hogy valaki saját magát lopja meg.A Káin ébredése szinte ugyan olyan mint ez csak ez rossz az pedig egy erős közepes.

2010-08-01 18:11:41 ronin07 (?) #2

Tény és való. De Palma ezúttal is észrevehetően kapaszkodik a Mester egyik nagy művébe, annak kulcsjeleneteit idézi meg (természetesen nem árulhatom el, melyik alkotást porolta le). A Gyilkossághoz öltözve mégis hibátlan thriller: süt a perverzió, karon ragad a suspense, és isteni hangulata van.

előzmény: Cesare Gonzago (#1)

2009-03-19 21:53:21 Cesare Gonzago (5) #1

A hajnali - ezúttal második - megtekintést követően korántsem tartom olyan zseniális alkotásnak, mint évekkel korábban, de nem rontom le az osztályzatát. De Palma a legtehetségesebb Hitchcock-epigon.