Bebukottak (1985) ☆ 👁

(Monory Mész András)

magyar dokumentumfilm

4,4

2015-02-20 00:18:31 bearney (4) #24

Akiket érdekel a szereplők későbbi sorsa, az a "Káin gyermekei" (2014) című filmben követheti nyomon őket.

2014-03-24 23:03:46 Fonghi (5) #23

Szerintem egy ilyen őszinténkimondós, őr/rendszerleleplezős, végtelen kilátástalanságot bemutató film csak a kommunizmus halódása idején létező nihil időszakában készülhetett el. Ma nem betiltanák, hanem már a börtönigazgatón, az őrökön és a rabokon elbukna a dolog.
Ti hol láttatok odanemillő, sajnálnivaló elemeket? Én épp azért gondolom, hogy jól csinálták a film indítását, mert bemutatta a figurákat, akikben az emberi jóság szikráját nem venni észre. Nemhogy sajnálják, szégyellik, megbánják a bűneiket, hanem könnyedén, mosolyogva, mentegetőzve, bagatellizálva vagy a reakciót figyelve, javításra készen adják elő, hogy gyilkoltak. Utána meg, amikor részletesebben kifejtik, hát az végképp beteszi a kaput. (Ezzel kapcsolatban (is) rövidesen beteszek néhány idézetet.) Én nem tudom elképzelni, hogy ezekből valaha normálisember legyen, akár ha a lelkemet tenném ki, hogy jóútra tereljem őket, és ez végtelenül kiábrándító.
Zseniális egyébként, hogy meg tudták úgy csinálni, hogy nincsenek benne a kérdések, és ezáltal a nyomasztó atmoszféra fenn tud maradni (meg részben azért is, mert mindig is idegesített a riporterek kérdezgetése). Az is jó, ahogy kidomborítja, hogy a börtön világát valóban az erőszak határozza meg. És végezetül, a fogvatartottak egyik-másikáról még az is kiderül, hogy szellemi képességeivel semmi gond, sőt elképesztően tisztán látja és értékeli a helyzetet, a viszonyokat, ami talán újabb arculcsapás. Cigány-magyar vonatkozásban én mintha azt látnám, hogy nem is nagyon lehet elkülöníteni, úgy összefolyik. Jónéhány megjegyzés érdekes volt olyan szempontból is, hogy azt hittem ezek sokkal újabb keletű gondolatok, legalábbis a közbeszédben. Például, amikor mondta az egyik srác, hogy a nagyfejűek meg sikkasztanak, azt sose kapják el őket.
Végezetül pedig a világpusztító gondolatok is figyelemreméltóak, amiket én korábban hajlamos voltam a bűnözők valamiféle romantizálásának felfogni. Ezek szerint még nagyobb respect Móricznak Az utolsó betyárért. ("Megölöm a világot")

2013-09-09 21:28:47 Tenebra (4) #22

Vannak cigányok a filmben, nem is egy. (Pl. az egyik "főszereplő" is, aki a "ribancokról" beszél.) Meg, ha megnézed közelebbről a "szobák" összetételét, akkor is találkozhatsz cigányokkal. S azt se feledjük, hogy sok jelenet beállított, megrendezett volt (pl. a verekedés). Tehát a töredékét sem mutatták be az intézetnek.

Persze ez semmit nem jelent, tökmindegy, hogy milyen származású az illető, ha valakit megkárosít, legyen cigány vagy magyar, nagyon is jó helyen van ott, benn, elzárva. Persze az angyalarcú "kiválasztott" szereplőkről tényleg nehéz elképzelni némelyikükről, hogy bűnözők. Pl. aki öngyilkos lesz. De pont ez a szörnyű, hogy nem néznéd ki belőle, és mélységesen megbánta egy-kettőjük (legalábbis ezt mondja a kamerába), tehát sokszor csak nem gondolkodtak és hülyeséget csináltak, de amúgy tényleg nem idevalók egyesek. Viszont az említett "ribancozó" nagyon is idevaló szerintem, már az arcáról lerítt, hogy bármikor belém vagy akárkibe belemártaná a kését, ha úgy szolgál az esze (s ezt meg is mondta kerek-perec, ha jól emlékszem).

előzmény: Klein András (#17)

2013-09-09 21:06:25 gerbence (4) #21

Nem is tudom pontosan, miért nem tudom ráadni az ötöst. Nagyon jó, nagyon őszinte (legalábbis számomra nagyon annak tűnik) dokumentumfilm. Valahogy mégsem bírom a "zseniális"-t ráadni erre. Mérhetetlenül lehangoló, depresszív élmény, a létezés egyik legszörnyűbb, csökevényes, sötét csíra-szerű változata ez, a börtönélet, a szabadságtól, önálló akarattól, személyiségtől (nem csak az őrök és a falak, hanem egymás által is) megfosztott célnélküli végtelennek tűnő vegetálás. Az erőszak pokollá teszi a mindennapokat, de erőszak nélkül meg semmi sincs. Csak a nagy büdös nihil, meg a még ennyit sem nyújtó tökéletesen üres jövőkép.
Az ezen az iszapos televényen élősködő őrök meg még visszataszítóbbak, hiszen ők annak a társadalomnak a tagjai, akik elől elkerítésre, elzárásra kerülnek a rabok: őtőlük nem tudunk elzárkózni, ők mi vagyunk. Vagy a szomszédjaink, az előttünk sorban álló, a buszon, villamoson mellettünk utazó. A legérdekesebbek számomra ezért a bajszos felügyelőtiszt (vagy mi) által elmondottak, aki magát a rendszert ismerteti.
Filmekből, cikkekből, mendemondákból már sejtett, tudni vélt igazságokat látunk/hallunk, elsőkézből látni azonban így is megdöbbentő és gyomorbavágó élmény.

2013-09-07 22:57:35 acidphase (5) #20

'(Szegény Berlusconi épphogy megúszta a sittet)'

majdnem ráhullott nagymennyiségben építési hulladék???

ahahhaa

2013-09-05 20:30:23 Klein András (1) #19

OFF:

Hogy jön ide a kommunizmus? :/
Államosítások inkább manapság vannak, konzervatív, keresztény, polgári honfitársam...

Hajrá Magyarország, Hajrá Magyarok!
Forza Italia! (Szegény Berlusconi épphogy megúszta a sittet)

ON.

2013-09-05 18:10:13 critixx (5) #18

A dicső kommunista jövőben természetesen nem létezik majd bűnözés, így ezen, az igazságtalan kizsákmányoló kapitalizmus áldozatává vált szerencsétlen fiatalemberek is hasznos tagjai lesznek a dolgozók társadalmának.

előzmény: Klein András (#17)

2013-09-05 17:55:31 Klein András (1) #17

Méghogy a cigányok felülreprezentáltak a börtönökben, javító intézetekben. Ha e film szereplői nagyrészt cigányok lennének (nem azok voltak, sőt, szerintem egy sem szerepelt benne), akkor nyilván nem kerül fel pl. a youtube-ra ilyen kontextusban. Értsd: szánalomra méltó fiatalember sorsok, ohhh!

2013-08-04 13:14:47 terika (5) #16

Úgy gondolom mára a módszerek változtak csupán, de minden más változatlan.

2012-10-04 10:14:05 Tenebra (4) #15

Eleinte nem értettem, miért tiltották be. Aztán a film végére megértettem. :D
És: megemlítették benne Aszódot is. Nos, talán akkor nem lehet véletlen, hogy engem gyerekkoromban az aszódi nevelőintézettel rémisztgettek szüleim, ha rosszat csináltam. Tényleg rémes, mi ment/mehet ott.

Persze e bűnözőket azért kicsit sem sajnálom. De itt nem is ezen van a hangsúly, hanem a másik oldal brutalitásán.

2012-09-14 00:44:27 #NULL (?) #14

Akit érdekel megnézheti online (egybe):

Érdekes film. De csak egyszer!

2011-12-07 17:26:52 critixx (5) #13

zéel:
"Nem hinném, hogy ma jobb lenne."

Nem is az. Egy éve kb. a Kékfény csinált egy hosszú, többrészes (és meglepően jó) riportot a filmben látható intézményről. Huszonöt év alatt sem változott nagyjából semmi.

Tibcsaninja:
"Egyébként engem is hihetetlenül érdekelne a srácok sorsa!
Tudtok infókat?"

Pár éve egyik tanárom vetítette nekünk órán ezt a filmet, ő mondta, hogy az a srác, aki verekedésbe keveredett és azért került a börtönbe, de nemsokára kiengedik, pár hónappal a szabadulása után ismét balhéba keveredett és visszakerült ide. Szomorú történet. A többiekről nem tudok semmit.

2011-12-05 16:52:00 zéel (4) #12

Micsoda sorsok vannak!
Mész András és csapata mélyre ásott: kiváló dokumentumfilm és elkeserítő állapotok.
Nem hinném, hogy ma jobb lenne.

2011-07-02 17:58:18 Pityi (4) #11

Kemény film. Megszégyenít egy-két akciófilmet.

2011-06-08 19:20:23 acidphase (5) #10

súlyos volt..

2011-02-13 17:20:16 Tibcsaninja (5) #9

Eddig csak három vagy négy filmet tudtam végignézni a monitor előtt ülve, ennél ez simán ment. Ultrabrutális, nagyon életszagú és kemény és mindössze néhány - kisebb, elenyésző - hibája van, így lazán ment az ötös. Annyira odaragasztott a képernyőhöz, hogy a végén még egy pár jelenetet kétszer-háromszor újra is néztem. Egyébként engem is hihetetlenül érdekelne a srácok sorsa!
Tudtok infókat?

2010-10-16 22:05:32 [: Azuroo andrew :] (5) #8

Az egy rendezői utasításra ugyn. újrajátszásos jelenet.

előzmény: VMVKWA (#7)

2010-10-16 20:13:00 VMVKWA (5) #7

Tud valaki olyan cikkről/filmről amiben megtudjuk, mi lett a fegyencekkel?
Gyanítom a többség a börtönben végezte (ill. ovastam valahol, h a srác, aki folyton sírt, az a szabadulása után öngyilkos lett).

Aki látta: szerintetek a bunyó jelenet megrendezett volt?

Amúgy hihetetlenül felkavaró és erős dokumentumfilm, érezni a teljes kilátástalanságot.

2010-06-09 00:38:29 gaben (5) #6

Vajon az interjúalanyokkal mi történt azóta? Egy fiatalkori gyilkosság/rablás/súlyos testi sértés és Tököl nem igazán nevelő és a megváltozásra inspiráló világa után ma szabadon, bűntelenül élnek, vagy valamelyik felnőtt börtönben vannak?
Csak az előttem hozzászólókat tudom idézni: sokkolóan őszinte és nagyon szomorú. A filmesek munkája pedig elismerésre méltó, valószínűleg nagy bátorság és kitartás kellett ehhez az elmúlt rendszerben.
Remélem meglesz az ötven szavazat.

2009-10-20 22:52:59 critixx (5) #5

Kemény film. Őszinte és szomorú. Ezek az arcok sokat mondanak. Egyenesen a néző szemébe.

2009-08-01 16:23:40 cucu (5) #4

(Most épp) fent van YouTube-on.

előzmény: mchn (#3)

2009-06-18 17:08:30 mchn (4) #3

Honnan lehet beszerezni, nem tudja vki?

2009-03-12 12:54:15 -senki- (4) #2

Tényleg jó, durva, igazán új képet ad a börtönbekerülőkről...! Az fényképezés is dokumentumfilmhez elég látványos.

Néhol azért kicsit unalmas, a sok interjú van amikor semmitmondó, és nehéz is néha érteni...

2008-10-22 15:34:35 bengeeno (5) #1

Az eddigi legmegrázóbb dokumentumfilm amit valaha láttam. Igazi sokkoló képek és szomorú nyilatkozatok az elkeserítő benti élet mindennapjairól. Nem is csodálkozom, hogy anno betiltották Monory Mész András eme alkotását. Külön dicséret a záró képsorokért amikor a fiúk kilépnek a kapun, előttük az üres, végtelennek tűnő táj, ami egyben a szabadságukat is szimbolizálja. Tanácstalanul körbenéznek és elindulnak az úton