Leviafan (2014) ☆ 👁

(Andrej Zvjagincev)

orosz dráma

4,2

2022-01-21 22:26:47 tomside (5) #50

Átjön a lelkesedésed, jogosnak tartom, és osztom is, de arra a logikai hibára fel kell hívnom a figyelmed, hogy a rekonstruáló történészek civilizációt feltételeznek, amelyet a hipotézisedben Te két tagmondattal korábban már összeomlasztottál. :)

előzmény: iris orai (#49)

2022-01-21 21:24:32 iris orai (5) #49

Napok óta a hatása alatt vagyok, nem térek magamhoz.

Erre azt mondani, hogy "Joggal ért az Oscar közelébe" olyan, mint József Attiláról azt írni, hogy joggal került a Buci-Maci magazin vagy a Színes RTV hátoldalára.

Minden képe a retinába, minden mondata az agyba tud égni. (Feltéve, hogy az ember a vasfüggönytől keletre született - abban a kultúrközegben viszont, ahol a felfogható szociodráma etalonja a Saul fia, ott ez disznók elé vetett gyöngy.)

Amikor az emberi civilizáció összeomlik, remélem marad majd ebből is valahol egy kópia, hogy a történészek rekonstruálhassák, milyenek voltak az alapok.

2020-12-28 00:47:24 tomside (5) #48

Meglepő lenne, ha Kostyál Márk nem látta volna ezt a filmet..., mint ahogy Magyarország annyiszori felemlegetése után az is meglepő, hogy még nem jött szóba a Leviatán magyar "párdarabja" 2017-ből. Ennyiből meg lehet találni, de a címét mégsem írnám ide, mert annyira ugyanez a sztori, hogy az a filmre nézve már szinte spoiler.

Thomas Hobbes Leviatán c. műve a politikatudományban és az államelméletben rengeteget hivatkozott darab. Csak részleteket olvastam tizen... éve, de emlékeim szerint még izgalmas is. Zvjagincev pedig elég kemény anyagot tett az asztalra ennek nyomán. Joggal ért az Oscar közelébe.

Az jutott még eszembe közben, hogy olyasmi médium ez, mint a nagy orosz realista regények voltak amennyiben segít megérteni, közelebb hozza az orosz néplelket.

2019-11-29 21:33:38 mimóza (5) #47

2 perc 50 másodpercnél eldöntöttem, hogy ez a film ötös lesz. Egy 2 óra 22 perces filmnél ez oltári nagy ostobaságnak tűnik, de végül beigazolódott, hogy nem csalt a megérzésem. Az én mércém szerint itt minden együtt volt egy briliáns filmhez: a fényképezés, a zene, a vágás, a forgatókönyv, a rendezés, a színészek kiválasztása és játéka, nem utolsó sorban pedig a dialógusok. Nem tudom, valakinél eltört-e a mécses valamelyik jelenetnél; töredelmesen bevallom, hogy amikor a markoló beszakította a ház falát, ott pityeregni kezdtem. A Hollywood-termékeken nevelődött egyén pisloghat és várakozhat és csalódhat... itt bizony nem villan be a happy endhez vezető fordulat. De mivel mi nem közéjük tartozunk, sóhajtunk egy nagyot, és motyogunk valami ilyesmit magunk elé: ... így megy ez.

2019-11-19 18:18:24 tomside (5) #46

Új példakép! ;)

előzmény: kilépett felhasználó (#45)

2019-11-19 17:13:53 kilépett felhasználó (?) #45

Lehet üvegből is ;-)

2019-11-19 17:05:58 tomside (5) #44

Miért, hát nem úgy kell?!
Lehet máshogy is???

előzmény: kilépett felhasználó (#43)

2019-11-19 16:08:56 kilépett felhasználó (?) #43

Azon kívül, hogy az én világnézetemmel hasonló a film mondanivalója és egyet értek vele, az maradt meg, hogy ezek tényleg úgy vedelik a vodkát, mint mi az ásványvizet. Jó szájízzel, 2 decis pohárból

2019-11-19 15:32:40 tomside (5) #42

Szép kis kortesbeszéd ez a film mellett!
Mostmár tényleg megnézem! :)

előzmény: kilépett felhasználó (#41)

2019-11-19 14:27:14 kilépett felhasználó (?) #41

Mikor vége lett, vettem egy üveg vodkát :-D

2016-06-12 03:15:29 bunchielove (3) #40

Tetszett a film, de a vége nem. Persze mond valamit vele, de sajnos semmi újat. Így meg a történet se lett izgalmas, és emiatt kicsit csalódás is volt számomra a film. Ennek ellenére azért voltak jelentek amik nagyon tetszettek (pl. a Putinra utalás) és a képi világa is tetszett.

2016-04-12 22:53:22 agymosott09 (4) #39

Hiányzik valami csavar, valami az egész történés menetének értelmet adó fejlemény. Ha az volt a cél, hogy a nézőnek minden életkedvét elvegyék, akkor sikerült. Nem érzem hiteltelennek ettől, szerintem is pontosan ez a valóság. Úgy értem, egyelőre persze csak Oroszország, de egyre inkább Magyarország is, és már a nyugat is repedezik lassan. De amíg mindnyájunkat utol nem ér az a világ, ami itt látható, addig én inkább valami szórakoztatót néznék.

2016-01-15 19:32:54 Leo_Stotch (4) #38

A szülinapi zsúrig letaglózott! Ha folytatják tovább úgy, s még jobban belemennek a polgármester kisember ellen konfliktusba, akkor repül az ötös.
Így viszont "csak" egy szomorkás, nagyon valóságos de ennek ellenére szép filmet kaptam.

2015-11-01 00:54:37 pedroalvarez (5) #37

A film már több hónapja ott pihent a kívánságlistámon, a legfőbb indok, ami miatt eddig nem került letöltésre, az a hosszúsága, és a vontatottságtól való félelmem voltak. Teljesen alaptalanul. Bár tény, hogy nem egy 90'-es akciófilm, ami előtt csak úgy elterül az ember, talán annál sokkalta értékesebb ez a mű.

Ez a rideg, néhol öncélú és már-már őrületbe átcsapó történet tökéletesen leírhatja nemcsak a múlt, de a jelen Mélyázsiájának mindennapjait (bár a valós helyszín "csupán" pár száz kilométerre található drága Európánktól), azt a kilátástalanságot, amivel egy itt élőnek kell szembenéznie nap mint nap. Lehet hatásvadász címkéket aggatni rá, de a kényelmes fotelből belegondolni is fájdalmas, hogy annak a kisembernek, aki ide született, a mindennapi gondok (munkanélküliség, alkoholizmus...stb.) mellett még milyen bürokratikus, és mocskosul korrupt rendszerrel kell megküzdenie, ha életben akar maradni. Ez nem mese, ilyen volt, van és lesz is. Pont.

2015-08-13 08:29:45 zetor (2) #36

Szerintem ez eléggé izzadtságszagú. Hatásvadász stb, nem is írom tovább, Rorschach #19-ében ott van minden. A két évvel ezelőtti hasonló témájú lengyel Zárt rendszer sokkal erősebb.

2015-07-13 16:37:12 dora87 (5) #35

Nagyon kíméletlen műalkotás a kisember és a hatalom konfrontációjáról, háttérben az egyház asszisztenciájával. Nagyon jó felvételekkel, motívumokkal, metaforákkal találkozhatunk. Ilyen egy jó FILM, kerek volt és intelligens.

2015-06-19 13:22:59 random117 (4) #34

Messzemenően egyetértek azokkal, akiket úgy érintett meg a film, mint a jelenkor szomorú valósága.Mind politikai mind családi értelemben. Nagyon sok film készült már ebben a témában és örülök neki, hogy még mindig vannak olyan rendezők, akik be merik vállalni a "szomorú" valóságot és merik/tudják megmutatni saját országukban ennek megjelenését. Nem kedvelem túlzottan a erősen politikai tartalmú filmeket, hiszen mást sem hallani a sajtóból - csak az adok kapok folyik mindenhonnan. Ennek ellenére mivel ez a film egyik fő témája a hatalom vs. kisember küzdelme, mégis nem túlzó inkább valóságos. Ilyen és hasonló filmekre bármikor vevő vagyok. Kedves (nem túl sok de annál tehetségesebb) magyar filmrendezők. A téma itthon is bőségesen rendelkezésre áll - várjuk a hasonló mesterműveket!

2015-06-06 22:10:37 dorothygale (4) #33

Vészesen, veszélyesen valóságos....

2015-02-24 21:54:58 acidphase (5) #32

jövökép? ez már régóta a jelenkép..

2015-02-24 21:23:49 BonnyJohnny (4) #31

Igen. Egyedül azt, de azt igen.
Amúgy köszönöm Rorschachnak a figyelmeztetést! Érdemes volt szólni.

Amúgy a lentebb emlegetett magyar aktualitásról remélem, hogy nem igaz. Lehet, hogy naív vagyok, de szeretném hinni, hogy jobbak vagyunk, mint az oroszok.

Számomra a film hatása olyan volt, mint az 1984, vagy más hasonló kritikus hangvételű sci-fiké. Egy rémisztő jövőkép, ami felé haladunk, de még nem vagyunk ott.

előzmény: project640 (#30)

2015-02-21 07:23:13 project640 (5) #30

ezuton is elnezest kerek ... ambar igy visszaolvasva egyedul a felesegre utaltam 'spoilerezve' :-( ... a tobbi a nemzetkozi kritikakbol is olvashato ... hiszen mindegyik ugy kezdodik, hogy egy orosz kisember a 'nagyokkal' szemben
en pl. ugy ultem be a mozira, hogy erre fel voltam keszulve

2015-02-19 21:22:07 flake (5) #29

én pl megtekintések után szoktam a véleményeket vagy kritikát olvasni hogy mások mit gondoltak..

Ezzel nincs is gond, de gondolom vannak, akik nem csak akkor szoktak. Minimum, hogy megtisztelem azokat, akik még nem látták a filmet, hogy nem vezetem őket bele egy spoilerbe. No offense project640, egyértelmű, hogy másképp nem tudtad volna leírni a véleményed, ami egyébként tetszetős, de senkinek nem ártott volna, ha használod a spoiler gombot.

előzmény: acidphase (#21181)

2015-02-19 21:15:35 acidphase (5) #28

nem muszaj film megtekintés elött ilyen topikokat olvasgatni és akkor nincs probléma.. ennyi..

2015-02-19 20:07:51 flake (5) #27

Szerintem teljesen jogos a spoiler hiányának felemlegetése. Nem is értem, miért lett ez vitatéma.

2015-02-19 19:19:42 Rorschach (2) #26

A feleség sorsa, baszki.
De ezen kívül is van pár indirekt utalás, ami nekem laikusként egyből haza is vágná az élményt.

előzmény: manuva (#25)

2015-02-19 16:02:51 manuva (4) #25

Az lenne a spoiler, hogy tragédiával végződik? Szerintem annyira nem rontja el az élményt.

2015-02-19 16:01:14 Rorschach (2) #24

Azt az van, hogy a film lényegéről, mondanivalójáról, fordulópontjairól spoilerben ildomos beszélni, mert hátha van olyan, aki még nem látta a Leviatánt, viszont nagyon szeretné.

előzmény: acidphase (#23)

2015-02-18 21:15:41 acidphase (5) #23

azt mivan? én pl lehet h pont ettöl a beirásától kaptam volna kedvet hogy megnézzem a filmet, ha még nem tettem volna meg.. meghát ha nem lehet beszélni a film mondanivalójáról, lényegéröl, akkor miröl irkáljunk itt? hogy mennyi rubelböl készült a film? ...

2015-02-18 18:53:10 Rorschach (2) #22

SPOILER!

előzmény: project640 (#20)

2015-02-18 13:14:39 hhgygy (4) #21

Én is tegnap láttam, nekem nem volt annyira nagy szám. A Magyarországgal való párhuzamot aláírom, csak a vodkát kell pálinkára cserélni, oszt jónapot.

2015-02-18 10:37:31 project640 (5) #20

A film zseniális, gyomron vágott, mint annak idején a Visszatérés. Nem is lehetne aktuálisabb. A magyar néző egyszerűen nem tud elvonatkoztatni Putyintól, a mi kormányunktól, a mi országunktól. A nagy kérdés számunkra, magyaroknak: ilyen országot akarunk, mint a filmben lévőt?
Bocsánat az OFF-ért: a film 140 percének minden pillanata oda van téve! a mai vidéki, orosz valóság .. távol Moszkva csillogásától .. mintha megállt volna minden ... a házak, az utcák állapota, a szürke hétköznapok ... szemben a milliós autókkal, a szépen felújított templommal, a fájdalmasan hazug, korrupt tisztviselők, papok ... a napokig magára hagyott fiú,
a fiatal, szép feleség kitörési kísérlete, mely tragédiával végződik ... Kolja ragaszkodása az ősei, a saját múltjához ... mindez egy tragikus irányokat vevő országban
a rendező hosszú snittjei a tájról, a kis városkáról ... a néző bepillantást kap az igazi Oroszországból

a film nézése után csak egy kérdés foglakoztatott: tényleg ilyen országot akarunk!? vagy egy Ausztriát, Németországot ... a kérdést nekünk, magyaroknak kell meghozni

2015-02-03 23:35:53 Rorschach (2) #19

Hittem, hogy nem csak azért kapja az elismeréseket, mert egy komcsi-kritika a diktatúra fellegvárából... Most pedig már csak azt hiszem, hogy az orosz valóság nem olyan sztereotipizált és egyszerű, mint azt ez a film bemutatja. Valamint még azt is hiszem, hogy egy lustán kivitelezett, kiszámítható, fókusztalan, direkt szarul vágott és hatásvadász sablongyűjtemény nem fogja elvinni a legjobb idegen nyelvű filmnek járó oszkárt (de el fogja).

2015-01-19 20:06:16 Ugor (5) #18

Mennyire kicsi néha a különbség a hátborzongató meg a szép között. A film eleje meg a vége ugyanúgy nevezhető ennek is, annak is. A zenével együtt. Meghatároz valamit. Mintha itt sohasem lenne derűs, boldog, felhőtlen az élet. De nem is azért élik. Meg védekeznek is a nyomasztó ellen, állandó mellék(?)szereplő a vodka is. Kikapcsolódásnak meg vodka és lövöldözés, csak ehhez 100 kilométert kell utazni, hogy egy ugyanolyan (?) helyre jussunk berúgni… Másképp pedig a zordban is megteremtett békésnek látszó családi közlétből eljutunk valahová a hatalom súlya alatt a pokolba. Az állam és a vallás összefog az egyén ellen. Vagy asszisztál egyik a másiknak. Nincs esély. Ugyanez a téma amerikai westernekben és későbbi filmekben előfordul tucatszor, a kisember útban van, ki kell őt túrni onnan, mert miért akadékoskodik egyáltalán az eszetlenje… csak ott általában a kicsi hős nyer a végén valahogy, itt meg beigazolódik a papírforma. Ez a film őszinte, és őszintén iszonyatos is. És utólag minden megmagyarázza magát. Csak próbáljunk meg egy kicsit empátiával élni. Bár ennyire talán nem lehet.

2015-01-18 10:38:02 acidphase (5) #17

kicsit kilehetne bövíteni itt a szereplögárdát, kettönél többen szerepeltek benne:)

amugy az év egyik legjobb filmje.

2014-12-27 18:48:36 Olórin (5) #16

Na, ez kemény volt. Jól jött ki, hogy az év utolsó mozizásán az év egyik legjobb filmjét láttam. Iszonyú erős dráma, amely cselekményvezetésében nyílegyenes, ugyanakkor metaforái nemegyszer (pl. a bálnacsontváz) több szinten is működnek.

2014-12-05 10:51:00 Adam Taylor (5) #15

Lassú folyású, szép és hatásos film. Engem őszintén szólva a ksiember vs. hatalom, korrupció szál vagy értelmezés érintett meg a legkevésbé - sokkal letaglózóbbnak tartom a törékeny családi béke széthullását, illetve a tágabb dimenziójú társadalomkritikát
Bálnacsontváz, egykori hajók és vitorlások romjai - ami korábban érték volt, mind elveszett, ott hever a sárba fulladva. Erre a sorsra jut a családot, a kemény munkát, az egyszerű embert képviselő ház is, melyet lerombolnak, hogy valami új vegye át a helyét

2014-11-02 20:41:49 zéel (5) #14

...és a zene!

2014-11-02 18:19:37 sleepingdancer (5) #13

Jóra számítottam és valóban nagyon jó, fejbekólintó dráma. Zvjagincev első olyan munkája, ami a családi drámán túl "politikus" film is, és nagyon izgalmasan, mesterien keveri a két dimenziót. Szerintem a Visszatérés óta a rendező legjobb filmje.

2014-11-02 17:59:15 zéel (5) #12

Jó, hogy szóltál!
Csak most esett le, hogy pl. a kitűnő Jelenát is Андре́й Петрович Звя́гинцев / Zvjagincev rendezte.

2014-11-02 17:55:07 ryood (5) #11

nem láttál még ugye zvyagintsev filmet?
csak azért feltételezem, mert, hogy enyhén uncsi "művészfilmre" számtottál..

2014-11-02 17:07:14 zéel (5) #10

A (szép) plakát alapján egy szép, de enyhén uncsi (140 perc!) művészfilmre számítottam. Helyette kaptam egy brutális, kegyetlen drámát - a rendszernek, a hatalomnak mindig kiszolgáltatott emberről. (Mert, ugye, akármilyen rendszer is van, a tömegek mindig rosszul járnak.)
A film persze "csak" tartalmában kegyetlen, elkeserítő, torokszorító, gyomron és pofán vágó, de képileg nagyon szép.
A film nagyon szép és nagyon brutális. Egyszerre!

2014-10-27 15:01:09 Tenebra (5) #9

A magyar párhuzamot én is éreztem végig. Nem akarok politizálni, de a jelen külpolitikát elnézve nem is meglepő, hogy kicsit magunkra ismerünk a filmet nézve az oroszokban...

A vodkamennyiség tényleg elképesztő. :D Azt hittem, csak sztereotípia ez, de nem. Ez a film hiteles, és elhiszem, hogy ott így vedelik. Én egyszer ezt kipróbáltam, pezsgőspohárral ittuk a vodkát, de teljesen kiütöttem magam... Nyilván persze a filmben nem azt ittak (bár az egyik érdekesség, trivia szerint a rendező megviccelte a tóparti jelenetnél a főszereplőket, és tényleg vodkát vedeltek a jelenetben :D), mégis elismerésem, hogy talpon bírtak maradni. :D

A legjobb szerintem az, mikor az egyik rendőrhaverja a feleségével iszogat, majd a fickó hirtelen felugrik, és elmegy. A nő meg mondja, hogy vigyázzon magára, ennyi alkoholtól nehogy baj legyen vezetés közben, nehogy elkapják. Erre ő: semmi gond, hisz közlekedési rendőr vagyok. :D :D :D

előzmény: somogyireka (#6)

2014-10-27 10:21:27 somogyireka (5) #8

Fókabőrből vannak kb., hogy ennyit bírnak, döbbenet.Ezek kemény literek.

2014-10-26 23:17:43 ryood (5) #7

és valahogy mindig a vodkánál lukadnak ki..

előzmény: somogyireka (#6)

2014-10-26 22:25:08 somogyireka (5) #6

Talán az tetszik e filmben a legjobban, hogy rendező sehol sem áll meg..sehol sem landol..Néha úgy tűnik, tesz egy kis pihenőt itt-ott, de aztán megy tovább. Se nem politika, se nem párkapcsolat, se nem vallás, még isten sem, egyszerűen nem érem utól,nem kapom el.

Ha most egyes részeit kiemelem: a napi aktualitását, kísérteties hasonlóságát országunk helyzetével, a rettegést, mely bizony bennem is napról napra nő, ha körülnézek, a templom ócska dumáját, a vallás és a hatalom lepacsizását, a szerelemféltők százszor lejátszott játékait, akkor pont nem érem el a film közepét,melyet nem érint egyik irány sem.
Nem értem magam sem,miről írok. Talán arról, ahova semmilyen híd nem vezet.
Ha erre a filmre gondolok, folyton ez a "hely" jut eszembe.

2014-10-25 23:09:38 ryood (5) #5

egyelőre nem megy, hogy hosszabban írjak róla, de ez nagyon beütött nekem..annyi biztos, hogy nem sci-fi! de még csak sci-fi elemek sincsenek benne..
bevallom őszintén nem voltam tisztában a cím jelentésével, de így már sokkal tisztább
a cet csontváz, és a polgármester karaketere ismeg úgy az egész..

2014-10-20 13:03:31 Tenebra (5) #4

Nekem a filmet nézve inkább Tarkovszkij jutott eszembe. Persze amúgy egyikkel sem szabad hasonlítgatni, mivel ennek a filmnek nagyon is feszes, egyenes vonalú a története, miközben Tarr és Tarrkovszkij egyaránt lazítják/rombolják a hagyományos történetmesélést.

előzmény: caulfield (#3)

2014-10-20 12:07:29 caulfield (5) #3

Bálnacsontváz, reális szürreália? Ez már olyan tarrbélás.

2014-10-19 12:23:00 ryood (5) #2

a cannesi bemutató (és díjnyerés) után nyiatkozott a filmről ha jól emlékszem az ororsz külügyminiszter, és nyilatkozatában mai divatos kifejezéssel élve "elhatárolódott" a filmtől, és az alkotóktól az egész ororsz kormányzat nevében..(akárcsak nemrég berlinben az ítélet magyarorszégon esetében is hasonló kormányzati reakció volt) remek rendszerek ezek :) :(
nagyon kiváncsian várom a filmet, zvjagincev az egyik legizgalmasabb, legérdekesebb, legegyedibb kortárs filmrendező.

2014-10-19 12:12:07 Tenebra (5) #1

Zseniális film. Nagyo szuggesztív, elgondolkodtató és nagyon felháborító dráma arról, hogy a hatalom milyen mocskos eszközökkel szerzi meg a hétköznapi embertől annak tulajdonát, sőt, életét. A polgármester mögött pedig nem véletlenül van ott Putyin képe. Úgy gondolom, ez a film egyfajta elhatárolódást is jelöl a korabeli politikai rendszertől. Sőt, burkolt tüntetés is ez a Putyin-féle neototalitárius politika ellen.

Ugyanakkor megmutatja azt is, hogy a vallás és az állam összefonódása milyen veszélyes és aljas tud lenni.

Persze nemcsak tragédia ez, bőven vannak benne humoros momentumok. Sőt, a film utolsó harmadáig igazából csak lappang a tragédia, a komédia uralja a sztorit.

Amúgy a sci-fi a műfaji besoroláshoz nem tudom, hogy került itt a KT-n, de egy biztos: nyugodtan levehető. Ez nem sci-fi, ez maga a kiábrándító valóság. Nincs benne semmilyen tudományos-fantasztikus állítás. Hacsak a hatalmas bálnacsontvázat, mint "reális szürreáliát" nem tekintjük annak.