80 huszár (1978) ☆ 👁

(Sára Sándor)

magyar dráma, történelmi film

4,1

2020-05-20 15:44:53 somogyireka (4) #11

Eddig is biztos voltam abban, hogy "nekem csak magyar férfi kell", de innentől aztán megingathatatlan vagyok ebben. Látva ezeket a színészóriásokat Sára Sándornál esszenciájában sejlett fel a magyar férfi jellegbeli gyönyörűsége. A szúrós, ismeretlen, szív közepébe szinte beleégő tekintetek..a tartás, az egyenes derék, a kompromisszumot nem ismerő egyenesség, a becsület és az összetartás. Szóval ha épp nehéz a magyar férfinak, bizony van hova visszanyúlnia..
Azt hiszem, ebben a filmben aligha csak játszottak..ahogy olvastam a forgatás körülményei is oly erősek, hatásosak, nem mindennapiak voltak a lengyel Tátra hegycsúcsai között, hogy el is felejtették, hogy szerepelnek, szinte csak magukat kellett felfedniük.
Amiről szó van, az a hazahívó parancs, a szív titkos hangja, melyet nem a testi fül hall, ezeket a huszárokat igenis elragadta a hazaszeretet. Atyaisten...ilyen még van? Hát persze, hogy van, még akkor is, ha éppen annyi minden valótlanság is borítja be a hazát, de ez mindig is így volt.
Amúgy meg borzalmas történelmi tabló, szinte horrorba hulló véggel, nem is mertem odanézni, ilyenkor filmnél inkább a lovakat sajnálom..Gyönyörű paripák.
Ja igen, és Lópici Gáspár is szerepel benne. Nyugodjék végre békében!

2019-02-04 19:34:17 ryood (5) #10

most újranézés után megvan az ötös. bőven!
hát így kell történelmi filmet csinálni. a "huszárkodást", heroizmust hazafias ömlengés, pátosz nélkül bemutatni. kellenének még ilyen történelmi filmek, bár nem várok semmi jót a koltay gábor/gajdics ott (wtf??!) vezette történelmi filmalaptól..

2015-08-13 21:59:53 ryood (5) #9

nem igazán a műfajom az efféle "kosztümös katonásdi", de ez a fiom meglepett, főleg a második fele. és annak is a második fele..a fényképezés pedig bámulatos, ezért egy erős négyes kijár neki.

2013-11-29 22:44:41 zéel (5) #8

Elképesztő körülmények közt forgattak. Fönn a Magas-Tátrában, úttalan utakon, esőben, vízben, egy-két óra járásnyira Zakopánétól (ahol a stáb lakott). Többnyire dublőr és catering nélkül. (Sára Sándortól tudom. Elmondja a DVD extrában!:)
Ezek a "romantikus" körülmények vszleg jót tettek a színészek játékának. Elfelejtettek színészkedni.
Meg hát remek karakterek is vannak a filmben. Igazi hősök, de hús-vér emberek. Sára Sándor nem deheroizál.

2013-11-29 04:36:40 Lil Martin (5) #7

zéel látom nagyon éli a filmjeit, ahova nem írta ki, hogy tegnap volt 80 éves, annál is ő kommentelt legutoljára :D
persze szarom le, ez alapján én is így vagyok vele.

2013-11-29 04:30:49 Lil Martin (5) #6

no, ha már 80 éves, azaz már ma már nem, csak egy kiadós bebaszós hazajövetel után megtekintettem eme filmjét, és teccet mint retek, de tényleg. nagyon le vagyok maradva magyar filmek terén basztikulacinege..

2013-11-28 10:34:45 zéel (5) #5

Sára Sándor 80 éves. Isten éltesse!
A MaNDA - stílszerűen - a 80 huszár DVD megjelentetésével köszönti.
Jut eszembe: ma este a Dunán Sára Sándor interjú, majd utána a Tüske a köröm alatt c. film.

2013-10-13 15:17:05 Tenebra (5) #4

Na, ez már történelmi-kalandfilm! Izgalmas, látványos, ugyanakkor tartalommal és jó színészi alakításokkal teli. Hihetetlen, ugye, hogy volt ilyen a magyar filmtörténetben?

Sőt, végső soron ez egy kosztümös thriller. :D Hiszen a címszereplők folyamatosan menekülnek az osztrák hadsereg bosszúja elől, tipikus "running man" szituáció.

A világábrázolás és a csatajelenetek is nagyon rendben voltak. Az akciók magyar filmeket meghazudtolóan jól koreografáltak, és nem megmosolyogtatnak, hanem tényleg a korhoz képest nagyon látványosak. Mindemellett az operatőri munka és a formai bravúrok is a helyükön vannak.

Hogy történelmileg mennyire hű - nem tudom, ezt a kort nem annyira ismerem behatóan. De nem is érdekes, mert önmagában egy izgalmas történelmi-kalandfilm. Ha legalább ilyen jókat képesek lettek volna csinálni a rendszerváltás után is... De nem, megkaptuk az ultrafos Koltai-filmeket, meg a Hídembert. -,- Sokat tanulhatnának a maiak Sárától.

2009-07-01 16:57:17 puttancsospeti (5) #3

Hoppá! Én ezt a filmet láttam és tényleg nagyon jó!

2009-07-01 16:21:12 Czelder Orbán (5) #2

Abszolút érdemes film.
Mondjuk a végén azt a tizedelős jelenetet nem értem. Halottakat nem szokás tizedelni.
Vagy ott van néhány harceljárásbeli baki, de nem kekeckedem.
Vajh, ha most ilyen filmeket tudnánk rendezni...
Csak a gagyi Hídemberre, meg szakrakoronás giccsekre futja.

2009-04-19 19:27:39 Jereváni Rádió (5) #1

Abszolút kortalan remekmű. A színészek brillíroznak, a történet remek, a felvételek csodálatosak (a Sára-Morell páros ismét remekelt). 1848-ról szól a film, de akinek van füle, az akkori rendszerkritikus áthallásokat is nagyon hamar meghallja. 31 éves film. 31 éve még ilyen filmeket is rendeztek nálunk.