Interstellar (2014) ☆ 👁

(Christopher Nolan)

amerikai-angol-kanadai dráma, kalandfilm, sci-fi

4,1

2015-04-11 00:13:59 caulfield (5) #364

Üdv a fedélzeten. Ilyen egy sikeres reklám.

előzmény: Kitahito (#363)

2015-04-10 21:27:44 Kitahito (?) #363

Kedves barátom! Én se nevezném vitának azt a kommentváltást, ahhoz egyenlő súlyú érvek kellenek, nem csak szótárszagú szóvirágok. De hogy korrektek legyünk, el kell ismernem... aki az Interstellar mellett kardoskodik, az a legtöbb esetben hendikeppel indul. Ami pedig a kirajzolódott gondolatszerkezetemet illeti, majd kérek belőle egy példányt, kiteszem a falamra. Motiválni fog, hogy az idegen szavak kéziszótárával én is felpallérozzam magam a magas lóra :)

előzmény: caulfield (#362)

2015-04-10 13:07:36 caulfield (5) #362

Nem mondtam, hogy a felvetések nem helytállóak, csak hogy érdemes a kommentekbeli "vitával" együtt nézni az írást, mert elég szépen kirajzolódik általa az író gondolatszerkezete. Ami nem tagadom érdekes, bár vitára éppen nem igazán alkalmas.

2015-04-10 11:14:32 Nordbright (3) #361

Lényegtelen a komment. Attól még maga az írás és a felvetések javarészt helytállóak (nem mondom, hogy 100%-ban, de azért sok az igazság benne).

előzmény: caulfield (#358)

2015-04-10 11:09:54 Nordbright (3) #360

Szelíd fekete lyuk? Miről beszélünk? :)

2015-04-09 21:02:01 jackguyver (5) #359

úgy gondolom, a létrehozott "hiperkockát" a fekete lyukkel együtt hozták létre a majdani emberek és be is zárták vele együtt, viszont a féreglyukat otthagyhatták (merthogy az nem volt egyenlő az említett "szelíd" fekete lyukkal.
vagy valami hasonló

2015-04-09 17:11:23 caulfield (5) #358

Óvatosan a belinkelt írással. Javaslom az alatta lévő kommenteket tanulmányozásra, jól rávilágítanak az író valódi gondolatvilágára.

előzmény: Nordbright (#356)

2015-04-09 13:09:54 Nordbright (3) #357

Hejjax is kapisgálja úgy látom a lényeget :)

előzmény: HejjaX (#317)

2015-04-09 12:59:06 Nordbright (3) #356

Kösz a linket, gyakorlatilag én is teljesen egyetértek a meglátásaiddal és a megosztott iromány is elég sok logikátlanságot és hatásvadász megoldást kiemel.Sajnos az elvárásokhoz képesti csalódottság is rontja az osztályzatot.

előzmény: King of Körút (#301)

2015-04-09 00:52:12 BladesOrsi (5) #355

Csodalatos film! Teljsen a hatasa alatt vagyok, igy tobbet egyelore nem is tudok irni rola. Wow!

2015-04-08 17:01:09 csabaga (4) #354

Ez így lehet.
A fekete lyuk meg arra is jó,hogy ne kelljen körberepülni a bolygót,ami elemi óvatosság kellene hogy legyen.Hiszen semmiről sem tudnak semmit.
A film azt a kérdést,hogy jutott ki a főszereplő a fekete lyukból,fel sem teszi.A bejutásra még mondanak valamit.

Mindenesetre a Kapcsolat óta az első épkézláb sci-fi számomra,de az jobb.

2015-04-08 16:54:15 BonnyJohnny (4) #353

Az a nagy hullám már az űrből látható kellene hogy legyen.
Mi alapján? Kék vízen a másik kék víz?
(Amúgy a Kínai nagy fal sem látszik az űrből pont ezért, mert annak a hegynek a kövéből építették, amire épült, és ezért hasonló színű. A "Kínai nagyfal a világűrből" képek mind műhold képek, nagy felbontású, utólagosan javított képek. Direkt azért készültek, mert tudták, hogy ott van. Csak úgy pásztázva nem tűnne fel.)

2015-04-08 16:35:55 csabaga (4) #352

Elég nehezen magyarázza meg a film,miért is nem a harmadik helyre mennek azonnal.Később kiderül,csak az lakható.
Helyette irány a fekete lyuk környéke.
Néhány jogos kritika máshonnan:Az a nagy hullám már az űrből látható kellene hogy legyen.
A második helyen sem vizsgálnak meg semmit,bemondásra hiszik el a dolgokat.Az elemi logikátlanságokat lehetne folytatni...

Néha már az az érzésem,a sci-fi csak ürügy egy apa-lánya kapcsolat ábrázolásához.Érdekes,hogy a főszereplő pont 33 éves,majd a lánya is pont ennyi lesz...

2015-04-07 20:37:36 HejjaX (4) #351

Én ilyenre nem emlékszem. Gömbnek gömb, de hogy választani lehet...
A féreglyuk az univerzum 2 pontját köti össze. Nem többet. (Mai "ismereteink" szerint.)

Vissza is néztem gyorsan. Szó sincs semmiféle választásról.

előzmény: JeszKar (#348)

2015-04-07 20:19:46 deathcode (3) #350

Tudom, hogy csillag köré szerveződnek a bolygók egy naprendszerben. Utánanéztem, a film wikijén is: NASA's "Lazarus missions" have identified three potentially habitable worlds orbiting a supermassive black hole named Gargantua.

Szóval ott nincs nap, csak Gargantua van, és nagyon erősen kétlem, hogy Sirius akárhány a neve, mert a szupermasszív fekete lyukak létezése csupán feltételezés. Egyetlen tudós sem lehet annyira hülye, hogy elnevez és számoz valamit, amit még csak nem is figyelt meg, Gargantuának meg a film készítői nevezték el. Pont.

Nap, meg hát úgy napfény nélkül igazából nem is értem hogyan van élet, gazok meg ilyenek... De hát ki tudja, lehet egy Gargantua fényében is lehet fotoszintetizálni meg frankón lebarnulni. De itt elnézést is kérek a dögtanban járatos filmrajongóktól. Természetesen az összes elméleti fizikustól is :)

A többi küldetés sikerességéről sajnos szót sem ejtenek, mindössze nincs erőforrás mindet meglátogatni. Tuti a nörd asztrofizikusokat érdekelte csak annyira a sosem látott égitest! Épeszű ember a közelébe nem menne annak a rendszernek, inkább választana egy olyat, amiben egy sima nap van. De aztán meg lehet, hogy az összes többinél irtó szar eredmények voltak és mindenki nyelt egyet, majd lehúzta a rolót (mint ahogy Mann nem tette) és a Gargantua volt az egyetlen remény.

előzmény: purplerain (#327)

2015-04-07 20:19:32 BonnyJohnny (4) #349

Így van. A belépésnél lehet választani.

előzmény: JeszKar (#348)

2015-04-07 20:06:56 JeszKar (4) #348

Nem figyeltél, a féregjárat nem egy alagút volt két ponttal, hanem egy gömb, amelyen nyilván több helyen be lehet lépni.

előzmény: HejjaX (#347)

2015-04-07 19:21:08 HejjaX (4) #347

A féregjáratnak több végpontja van? De azt hogy? Amikor belerepül valaki, akkor véletlenszerűen dob ki valahol? Vagy van egy gomb, amit meg kell nyomni, hogy melyik végpontba akarok menni? Mert nekem úgy tűnt, odabent irányíthatatlan az űrhajó.
Szóval szerintem a féregjárat csak két pontot köt össze, nem többet. Persze nincs rá tudományos bizonyítékom. :)

2015-04-07 18:55:03 JeszKar (4) #346

Azért a feketelyuk nem úgy müködik, hogy ma a körűl keringünk, holnap meg beszív minket. Évezredekről beszélünk, ha nem többről.

2015-04-07 18:44:55 BonnyJohnny (4) #345

A 12 helyből 3 egy naprendszerben van, ezért próbálkoznak azzal. Mondjuk, mivel a naprendszert éppen felfalja egy fekete lyuk, én nem azzal próbálkoznék, de mindegy...
A másik kilenc a féregjárat más végpontjainál van.

Olyan, mintha egy másik csillagot kebelezne be éppen
Mert az is történik.

előzmény: HejjaX (#344)

2015-04-07 18:26:47 HejjaX (4) #344

Megnéztem, azt mondják, van egy alkalmas rendszer, 3 bolygóval, ide mennek Cooperék.
Akkor viszont a másik 9 bolygó vagy ugyanebben a rendszerben van, csak más csillagok körül, vagy más csillagrendszerben. Egy rendszeren belül 12 az viszont így is, úgy is sok, akárhány csillag van benne. Na mindegy.

A fény amúgy a fekete lyuk felől jön. Olyan, mintha egy másik csillagot kebelezne be éppen és annak a maradványa szórná a fényét.

2015-04-07 17:47:09 csabaga (4) #343

A 12 tényleg sok.A mi Naprendszerünkben elméletileg három bolygón alakulhatott volna ki élet,vagy lehettek volna életfeltételek.De csak a Földön maradt meg.

előzmény: HejjaX (#340)

2015-04-07 17:44:19 csabaga (4) #342

A neutroncsillag is egy halott nap,csak túl kicsi volt a tömege,hogy fekete lyuk legyen belőle.
A mi Napunkból még ez sem lesz,csak egy fehér(majd barna) törpe pár milliárd év múlva.

Én csak azt nem értem,miért kell elmenni egy másik galaxisba?
Vagyis a sajátunk(Tejútrendszer)egy használható bolygót sem tartalmaz több milliárd csillag körül?

Én is úgy tudom,a kettős csillag igen gyakori,viszont ott az életet nem tartják valószínűnek.

előzmény: caulfield (#341)

2015-04-07 17:39:00 caulfield (5) #341

Laikus vagyok a témában, de mikor a vizes bolygón való landolásról értekeznek, akkor ez hangzik el a pilóta szájából:
"Egy parittyával a körül a neutroncsillag körül lelassulhatunk."

2015-04-07 17:32:51 HejjaX (4) #340

Olvastam valahol, hogy az egy csillagos rendszer (mint a miénk az egyetlen Nappal) ritkább, mint a többes rendszerek (kettes, hármas vagy akár még több csillagos rendszer), szóval könnyen lehet, hogy volt még egy csillag.

A többi bolygóval nincs is gond, azokra menjenek, van értelme, de amelyik már közelít az eseményhorizonthoz, annak vége. Mindegy, hogy a megmaradt csillag meddig él még. Első ránézésre el kellene vetniük.

Most belegondolva azt sem értem, hol van az a 12 bolygó. Mert 12 alkalmas bolygó egy rendszeren belül szinte lehetetlen. Ha viszont más rendszerben van, akkor hogyan jutottak el odáig, hiszen féreglyuk csak erre a rendszerre nyílt. Más rendszer meg több fényévre lehet csak.

Mindegy, a film ettől még jó amúgy.

2015-04-07 17:10:50 csabaga (4) #339

Addig jó,míg csak elméleti a tudásunk.:)

Egy csillag akár 100 milliárd évig is sugározhat.Ha ezt elosztod mondjuk 100 ezerrel,még mindig marad 1 millió év az embernek.
Míg a Földön a civilizáció 10 ezer éves.

Ha van fény és ott egy fekete lyuk,alighanem kettős rendszer lehetett.Az egyik Nap már megsemmisült,a másik még megvan.

előzmény: HejjaX (#336)

2015-04-07 16:32:39 HejjaX (4) #338

Oké, akkor 100 óra odalent 700 év odakint, vagyis akár 2-3 hétig is élhetne ott az emberiség. Megint a lényegre tapintottál...

előzmény: caulfield (#337)

2015-04-07 16:26:29 caulfield (5) #337

Egy óra azon a bolygó hét évet jelent a Földön.

előzmény: HejjaX (#336)

2015-04-07 16:24:17 HejjaX (4) #336

Egy óra azon a bolygón kb 20 év volt az űrhajón. Vagyis pl. 100 óra (ami 4 nap és 4 óra) odalent kb 2000 évet jelent odakint. Addigra a bolygóból semmi sem marad, talán már bele is zuhan a fekete lyukba. Vagyis jó, ha mondjuk 4 napig élhetne ott az emberiség - ezért tényleg érdemes odamenni :)
De igaza van a többieknek, ezen felesleges vitázni, én is befejezem. Főleg, mert a fekete lyukakról kizárólag elméleti "tudásunk" van és tudomány mai állása holnapra amúgy is közröhej tárgya lehet.

2015-04-07 16:19:18 caulfield (5) #335

2015-04-07 16:08:52 csabaga (4) #334

Van két könnyen érthető(nem Hawking írta) könyv a Világegyetemről:Az első három perc,Az utolsó három perc.Érdemes elolvasni.

2015-04-07 16:01:08 csabaga (4) #333

Igen,én is így érzem,ezért is adtam annak a filmnek nézhetetlen osztályzatot...:)

előzmény: caulfield (#329)

2015-04-07 15:58:01 csabaga (4) #332

A bolygón végül is nem áll az idő,csak földi szemel telik lassan.Ha az ember odaköltözne,az életét ugyanolyan hosszúnak érezné,mint itthon.

Az űrállomáson maradt ember 21 évet öregedett,míg a társai szinte semmit.Ennyivel fog hamarabb meghalni,de nem él kevesebbet.

előzmény: HejjaX (#328)

2015-04-07 15:55:40 csabaga (4) #331

Nem világítanak szükségszerűen,ha már elpusztultak.Egy barna törpe körül is megmaradhat bolygórendszer,csak éppen világos nem lesz.

előzmény: purplerain (#327)

2015-04-07 15:32:09 MicaHiro (3) #330

OFF:Egyrészt ezt a megfigyelést honnan veszed? Én még nem olvastam sehol, van hozzá valami forrás?

Másrészt:
Tényleg megérne egy misét a két film összehasonlítása. Például az űrhöz való viszony szempontjából. Érdekes, hogy mindkét film esetén űrutazás vezet el az emberiség problémájának megoldásához. Viszont nagyon más az űrhöz való hozzáállás: a 2001-ben az egy misztikus, ismeretlen, félelmetes valami, itt meg pont az űrről szerzett tudásukat (ami lényegesen több,mint a 2001 idején volt az emberiségnek,meg annál is ami a 2001 története szerint volt az emberiségnek) használjuk fel. Ezen nyilván tetten érhető az emberiség tudásának növekedése, és az átlagnéző űrhöz való hozzáállásának megváltozása is.

Ehhez kapcsolódik, hogy (mindkét filmre vonatkozóan spoiler lehet)
a 2001-ben még idegenek avatkoznak be a földi emberek érdekében az űrkutatásba (bár ki tudja végül is, hogy az ő érdekükben-e), az Interstellar-ban pedig már jövőbeli emberek, de mégiscsak emberek. Ezért én azt mondanám, a 2001-hez képest az Interstellar felfogásában az űr egy sokkal érthetőbb, megismerhetőbb, meghódíthatóbb dolog. Reméljük, igaza van az Interstellarnak :)

((A fizikával kapcsolatban meg egy duplazárójeles megjegyzés, mert biztos volt már: laikusként azzal kötözködni, hogy fizikailag mennyire helytálló a film,tök felesleges. Nem is biztos, hogy mindenki érti amit leír :P (persze itt biztos, csak általánosságban írom :D). A lényeg, hogy filmként jól működik-e. Erre az én válaszom: nem teljesen))

előzmény: caulfield (#329)

2015-04-07 15:07:30 caulfield (5) #329

Ez jó meglátás, érdekes megfigyelés. Ez a film lehetne a 2001 tükörképe is akár. A komótos, kontemplatív tempó ellenpólusa, ami végtelenül sztori orientált, szusszanásnyi szünetet hagy csak a nézőnek, mellőzve a hosszú, csendre épülő snitteket - érdekes, hogy a leghatásosabbak épp ezért az talán űrben játszódó néma jelenetek, néma robbanások.
Talán lehet mondani, hogy ennyit, vagy így változott a mozi az elmúlt 40-50 évben - bár azért a 2001 is a maga korában nézőpróbáló volt.
Volt egy megfigyelés valamikor, hogy az ember két agyfélteke közti egyensúly felbomlását hivatott kompenzálni az általánosan hangossá, akár megalománná váló mainstream művészet. Korábbi korokban nem volt szükség stadion méretű koncertekre, vagy térhatású moziélményre, mert az ember kisebb impulzus által is képes volt élmélyülésre, azaz a jobb félteke aktívabb volt. Ami aztán a szcientifista világban megfordult és a bal vált dominánsabbá az életrend változás következtében és talán ezért nőtt meg az igény a nagyobb, erőteljesebb hatásokra a jobb eléréséhez.
Az Eredet a legjobb példa, teljesen érthető, ha valaki nézhetetlennek tartja. Egy non-stop, pulzáló, dübörgő pörgés a film, szinte mozaik-szerű, még a folytonosság érzetbe is belerondít az ide-oda ugrálásával időnként. Ma az, különösen egy 2001 felől nézve, inkább hat modern sokkterápiának, semmint filmnek.

2015-04-07 13:51:43 HejjaX (4) #328

Oké, feladom, fekete lyukba zuhanni készülő bolygón élni jó, lépjünk tovább.
(Fekete lyuk szélén áll az idő... omg.)

2015-04-07 13:11:48 purplerain (4) #327

Feltettem a kérdést egy Interstellar rajongó barátomnak a kérdést, hogy ha nem volt ott Nap, akkor mi világított. Ezt válaszolta:

A bolygórendszerek valamilyek csillag köré szerveződnek amik szükségszerűen világítanak. Azt ott nem Napnak hívják hanem Sirius 985-nek például.

Hogy ez kiderült-e a filmből azt én nem tudom...

előzmény: deathcode (#314)

2015-04-07 10:24:11 hhgygy (5) #326

Épületes vita ez feltételezett dolgokról, de még én is csavarni tudok rajta: a fekete lyuk szélén lévő bolygó halálra van ítélve, de ha "eléggé a szélén" van, akkor ott éppenséggel "áll az idő", vagyis nem örök életre van ítélve? :-)

előzmény: JeszKar (#325)

2015-04-07 09:14:16 JeszKar (4) #325

Egyszer nem mondják, hogy halálra ítélt a bolygó, csak a feketelyuk közelségében lassabban telik rajta az idő, ami meg már nem számít, ha az emberiséget átmentették rá. Ráadásul az is fontos, hogy van rajta víz, ami nem terem minden bolygón.

előzmény: HejjaX (#324)

2015-04-07 01:20:44 HejjaX (4) #324

Mire gondolsz? Ha a Föld pusztulásra van ítélve, akkor logikusan egy másik pusztulásra ítélt bolygóra kell mennünk? Mondjuk egy olyanra, amit épp készül szétszaggatni egy fekete lyuk?

előzmény: caulfield (#323)

2015-04-07 01:02:51 caulfield (5) #323

Mint például a Földet?

előzmény: HejjaX (#322)

2015-04-07 00:37:11 HejjaX (4) #322

Oké, majd nagyon figyelek, hol hangzik el pontosan, hogy mi a búbánat értelme van egy halálra ítélt bolygót bevenni az emberiség 12 potenciális új otthona közé.

előzmény: caulfield (#320)

2015-04-06 21:39:30 JeszKar (4) #321

Igazából félig-medig megmagyarázták, hogy miként éli túl, mondjuk tudományosan nem tudom, hogy mennyire helytálló (erős a gyanúm, hogy semenyire).

2015-04-06 20:07:35 caulfield (5) #320

Javaslom nézd meg még egyszer a filmet.

előzmény: HejjaX (#317)

2015-04-06 16:58:28 csabaga (4) #319

Ha egy fekete lyuk belekerül a filmbe,akkor már nincsen időparadoxon.Ott elméletileg( a tudósok szerint) a múltat és a jövőt is lehet látni.Szinte bármit meg lehet csinálni.
Más kérdés,hogy nem lehet túlélni egy fekete lyukba való beleesést.

2015-04-06 16:53:26 csabaga (4) #318

A film komoly hibája számomra,hogy nem hagy időt az elmélyülésre.A bakikkal,esetleges logikátlanságokkal nem foglalkozom,hiszen ez egy sci-fi.

Az elejét leszámítva zsákszámra öntik a nyakunkba a tudományos és tudománytalan információkat,szinte felfoghatatlan mértékben.Kétszer is megnéztem a biztonság kedvéért...
Egy lassabb tempó,kevesebb cselekmény és talán még hosszabb játékidő talán jobb lett volna.
A Föld és az űr közötti másodperces ide-oda ugrálás nagyon nem tetszett.
A rendező sajnos az Eredet stílusát használja,bár ez annál klasszisokkal jobb.

Most hirtelen nagyon felértékelődött a 2001 lassú tempója,szótlanságfa és sejtelmessége.
Itt mindent a szánkba akarnak rágni,ezért nem értjük...

Kíváncsi vagyok,a film nézői közül hányan tudják mi is az a fekete lyuk,a féregjárat és ismerik-e Hawking munkásságát,aki írt a fekete lyukak elpárolgásáról,pont a gravitációs révén.

2015-04-06 15:36:43 HejjaX (4) #317

Értem, tehát ha odaérek és látom messziről, hogy a bolygó kritikus közelségbe került egy fekete lyukhoz, ezért teljesen alkalmatlan arra, hogy tartósan odaköltözzön az emberiség, továbbá vagy 20 évembe telik, mire megjárom a felszínét, akkor nem hagyom a francba, mint totál alkalmatlan és teljesen reménytelen helyet és megyek tovább a következő, alkalmasabb bolygóra, hanem csak azért is leszállok rajta, ha már ennyit költöttem a benzinre :) Ezt te sem mondod komolyan... Melyik részét nem értik annak, hogy a fekete lyuk közelsége miatt ide sosem telepedhet le az emberiség, nézzünk inkább egy másik bolygót?

Ami a spoilert illeti ha lerövidítjük B-t, akkor nem keletkezik paradoxon? Ez komoly??? Az, hogy B lerövidülése miatt rengeteg minden elmarad, ami korábban volt és azt úgy ahogy van, átugorják (számtalan további B, D, E, K, Q, Z és ZS pontot, ha érted), az nem számít? C'mon... Ha 20 éve nyitottak volna nekünk egy féregjáratot, és magunktól jövünk rá a szingularitás titkára, mennyi minden elmaradt volna cserébe, gondolj csak pl a CERN-re, Higgs bozonra, vagy épp az I-phone-ra :)

Arról nem is beszélve, hogy ha megmondják, hogy hé, repüljetek bele a fekete lyukba, akkor ugyanaz az eredmény, mint így lett. Annyi, hogy most Cooper magától repült bele, de a végeredmény semmit sem változott.
Ellenben ha nem nyitnak féreglyukat, akkor minden másként alakul (rengeteg további B, D, Q, H, Ly pont, amit így átugrunk). Fura, hogy ez szerinted semmiféle paradoxont nem okoz.
Az pedig, hogy az emberiség magától jött rá... Ez ökörség, nem magától jött rá, mert magától még a Szaturnuszig is alig volt képes elrepülni. Magától még jó sok évig képtelen lett volna féreglyukat nyitni. Ennyi erővel odaadom Newton-nak a Hubble teleszkópot, amivel magától jön rá mindenre, tehát nincs paradoxon, semmi sem változik...Marhaság. A féreglyuk nyitása kicsit nagyobb ugrás nekünk, mint a Hubble Newtonnak.

előzmény: caulfield (#316)

2015-04-06 14:11:14 caulfield (5) #316

A jövő emberisége eljutott A-ból C pontba, B érintésével. Itt B mértéke relatív - addig tart, amíg feltalálják a technológiájukat, ami C. Ha közlik A pontban lévőkkel C ismereteit, közvetlenül, átugorva ezzel B-t, akkor paradoxon/ diszturbancia keletkezik. Olyan ez, mint a puska a dolgozatnál, ami valódi tanulás nélkül csak önbecsapás, nincs progresszió, csupán rekurzív állapot. A filmben B hossza lerövidül, de ez nem változtat azon, hogy C-t a földiek saját tudásuk alapján érik el, mint ahogy a jövőbeliek tették. Ez sugallja, hogy a Föld leszármazottjai nyitják a féregjáratot, mert elkerülik a paradoxont.

Azt, hogy a bolygó milyen közel van a fekete lyukhoz csak akkor tudják meg, mikor odaérnek. A rajta uralkodó állapotokról pedig csak úgy tudnak tudomást szerezni, ha landolnak, amire a kevés megkapott információ alapján van okuk.

előzmény: HejjaX (#312)

2015-04-06 13:45:17 caulfield (5) #315

Mert nem tudták, hogy hol él és hogy egyáltalán életben van. A küldetés pedig elindult volna nélküle is.

előzmény: JeszKar (#313)

2015-04-06 10:39:33 deathcode (3) #314

Lehet valami elkerülte a figyelmemet. A másik rendszerben volt egyáltalán egy nap, mint égitest? Oké, nem volt sötétség egyik bolygón sem, de nekem nem dereng, hogy említettek napot.
Amúgy nem tudom utánanézett-e valaki a szupermasszív fekete lyukaknak, remélem senki lufiját nem szúrom ki, de kár egyéni elméleteket gyártani a másik rendszerről, mert valójában SEMMIT sem tudunk róluk, az elméleti fizika FELTÉTELEZÉSE, hogy léteznek, hogy TALÁN ilyen van majd' minden galaxis közepén. Ennyi.

2015-04-06 09:58:11 JeszKar (4) #313

Nincs paradoxon, mert itt az idő önmagában visszatér (láttunk ilyet egy filmben.)
És a filmbe is elhangzik, nem azért lettek ide vezetve, hogy élhető bolygókat találjanak, hanem, hogy belépjenek a fekete lyukba, és így megértsék a szingularitást.
Viszont ha olyan jó pilóta, azt gondolnánk, hogy maguktól is megkeresi Coppert.

2015-04-06 03:36:51 HejjaX (4) #312

Miért? Cooper üzenete a múltba nem okoz paradoxont? Vagy bármiféle segítség a jövőből? A későbbi emberektől?
Amúgy én arra gondoltam, hogy miért küldték oda az első embert arra a bolygóra (akiért később elmennek Cooperék), amikor értelmetlen, ott úgysem lehet jövője az emberiségnek.

előzmény: caulfield (#311)

2015-04-06 03:10:24 caulfield (5) #311

Arról a bolygóról egy olyan üzenet jön, hogy víz van rajta, meg organizmusok. Na meg fel szeretnék szedni a biológus professzort onnan. A puding próbája az evés.
A fekete lyukat saját maguktól kell megvizsgálniuk. Egy direkt üzenet ezzel kapcsolatban paradoxont okozna. Olyan ez mint puskázni a dolgozatnál, ami önbecsapás.

előzmény: HejjaX (#309)

2015-04-06 03:05:27 caulfield (5) #310

Nélküle is elrepültek volna.

előzmény: JeszKar (#308)

2015-04-05 23:40:29 HejjaX (4) #309

Há' azért, mert ők nem kaptak bináris kódokat a homokban erre vonatkozólag, maguktól meg nem jutott az eszükbe.

Engem most épp az kezdett el zavarni, hogy miért szállnak le egy olyan bolygón, melyet épp felfalni készül egy fekete lyuk? Mégis milyen megfontolás alapján képzelik, hogy az tökéletese hely lesz az emberiség következő otthonának? Ennek egyszerűen semmi értelme. Semmi.
Egyáltalán miért akarnak új Földet alapítani egy fekete lyuk által marcangolt bolygórendszerben?
Egyáltalán miért ilyen rendszerre nyitották a "segítők" a féregjáratot? Mert ha direkt a fekete lyukba épített hiperkocka könyvtár miatt, akkor nem ártott volna közölni, hogy "hé, nektek most be kéne repülnötök abba a fekete lyukba!", mert ez ugye épeszű embernek magától eszébe nem jutna.A többi marhaságot inkább hagyjuk is, mert az ideiglenes ötös helyett, mindjárt végleges hármast nyomok rá.

előzmény: JeszKar (#308)

2015-04-05 23:20:33 JeszKar (4) #308

Engem most már csak a "miért nem kereste föl Coopert a NASA" lyuk zavart.

2015-04-05 23:10:44 HejjaX (4) #307

Második megtekintés után én egy pillanatra felnyomtam ötösre, de aztán csak visszavettem, mert annyi baromság van benne, hogy azokat a film egyéb erényei sem mentik :)

előzmény: JeszKar (#306)

2015-04-05 21:47:54 JeszKar (4) #306

A második megtekintés után már némileg kedvem lenne feltornászni a jegyet. Annyira jól eltalált pillanatai vannak, annyira baromira jól eltalált a zenéje, és annyira egyedi, hogy az a néhány giccsesebb megoldást is elnézném neki.

2015-04-05 13:13:27 caulfield (5) #305

Manapság közgazdászok, a tudomány felkent képviselői a következő hónap eseményeinek megjóslásával is bajban vannak.

előzmény: King of Körút (#301)

2015-04-05 01:47:53 Spirit (2) #304

Én respektálom, hogy Nolan igyekszik abszrakt káoszfilmeket gyártani. Kicsit visszavehetné belőle az érzelmeket, úgy 70%-kal.
Ez a film kísérletet tesz arra, hogy eljátszon gravitációval és idővel. Sajnos egyszerű szituációkat is végtelen ostobán old meg, totálisan elrontja a film élményét. Nagyon látványos, tartalma nincsen. Végig azon voltam, miért nem a franciák rendezték ezt a filmet... 3/10

2015-04-05 00:47:14 Vitelotte (5) #303

Imádom az érzelgős szkifiket!

2015-04-03 23:17:50 greenfog (5) #302

Bárki bármit mond, én nem documentum filmre ültem le hanem "tudományos-fantasztikus" filmre, ami zseniálisan volt. Azért Mr. Hawkings kommentjét meghallgatnám.

2015-04-03 20:06:25 King of Körút (3) #301

Igazad van, de más filmek legtöbb esetben nem akarják átlépni a saját árnyékukat. De a nagy hype-pal, Kip Thorne-nal, a tudományos/áltudományos/metafizikai bullshittel, a 2001-hez való hasonlítgatásokkal nagyon is elő akarták készíteni valami nagyon nagy "tutinak" a megmondását. Próbáltak minél reálisabbak lenni (klímaváltozás, növényi kártevő okozta apokalipszis), de eközben az alapszitu relevanciája a nulla felé konvergál, ugyanis olyan problémákat vet fel, amire már ma is lenne ésszerű megoldás, nem hogy 2067-ben. De ez a tudományokat, hadseregeket ignoráló, agrártermelésre átálló világ egy teljesen irreális, indokolatlan hülyeség. 2050-re a világ népességének 70%-a városlakó lesz, a mezőgazdasági birtokszerkezet egyre koncentráltabb lesz, és még kevesebb élőmunkára lesz szükség, mint ma. Ott minden megoldás lesz majd egy ilyen veszedelemre, csak az nem, hogy egy rakás gyorstalpalón végzett városit rászabadítunk a földekre, a kukoricát monokultúrában termelni (miközben kártevő pusztít!), és kizárjuk a problémák megoldásából a TUDOMÁNYT. És hogy ellehetetlenítünk egy olyan szervezetet, ami az emberiség megmentésének lehetőségeit dolgozza ki arra az esetre, ha mégis nagy lenne a gáz.

A kalandok folyamán elkövetett/átélt egyéb WTF dolgokról nem is beszélve. De tényleg érdemes elolvasni a cikket.

Közben hozzátenném, hogy amúgy hangulatteremtésben, drámájában, az apokalipszis és az űr ábrázolásában, zenéjében még mindig csillagos ötös a film, csak az a sok logikátlanság, bullshit és aránytévesztés ne lenne benne...

előzmény: Mizi (#300)

2015-04-03 19:19:32 Mizi (5) #300

Szerintem nagyon sok olyan klasszikus van, aminek a történetére simán rá lehet húzni, az "orbitálisan nagy faszság" jelzőt. Csak a legtöbb ember nem azért néz filmet, hogy hibákat keressen benne, legalábbis jobb esetben.
Egyébként még mindig nem értem, hogy valaki hogy várhatja el egy tudományos fikciótól, hogy teljesen megalapozott és hiteles legyen.

előzmény: King of Körút (#299)

2015-04-03 19:11:58 King of Körút (3) #299

[link] Olyan aspektusait, hibáit tárja fel a filmnek ez a kritika, hogy már nincs is kedvem újranézni. Hülyeségeken nem akarok agyalni. Márpedig mind az alapszituáció, mind a történetfolyam egy orbitálisan nagy faszság, és a suspension of disbelief sem megoldás.

(Érdemes kimásolni egy wordbe, mert a fekete alapon fehér dőlt betű nagyon idegesítő! Ja, és SPOILER!)

2015-03-26 09:38:46 ifj. Ó. Posszum (2) #298

A giccs és az erőlködés, és ahogyan életbe akarják tartani azt, pedig én kifejezetten szeretem a jó giccset - de itt, kiütött. Ahogy már én is utaltam a 83 percre és ahogy lentebb, morcosmedve által is említve volt: "ahogy az első bolygón pár óra leforgása alatt elveszítik a nyomokban még létező addigi életüket, fölülmúlhatatlanul tragikus" és nem is sikerül fölülmúlni. Ott vége a sztorinak, utána írói kínlódás.

2015-03-26 09:08:17 ChrisAdam (5) #297

Pontosan mi volt az ami kiverte a biztosítékot?

előzmény: ifj. Ó. Posszum (#296)

2015-03-26 00:56:47 ifj. Ó. Posszum (2) #296

Ez a film 83 perces; addig egy teljesen vállalható, szép, hollywoodi melodráma, négyes. Viszont ami utána jön, az kőkemény egyes. Így a végeredménynek hármasnak kéne lennie, de a forgatókönyv utolsó 60 perce annyira pofátlanul tocsog a spermában - "abbanaspermában", amit Nolanék saját magukra ontottak ki a sztori írása közben - hogy átláthatatlan és émelyítő. Belefulladtam, komolyan... Nincs gyomrom, csak a ketteshez, így a stáblistához érve.

2015-03-24 16:35:18 caulfield (5) #295

A féreglyuk, a hiperkockával egyetemben egy olyan civilizáció kreálmánya, amely az általunk közvetlenül perceptált négy dimenzión (a negyedik, mint az idő) túl létezik. Az ötödik vagy magasabb dimenzióban az Isten, istenek, a jövő emberei, űrlények, Michael Jackson - létezhetnek, akik az időt mint mi a három dimenziót látják, annak a paradoxonaival egyetemben, tehát az időn túl létezve, annak ellentmondásait meghaladják.

2015-03-24 09:16:40 JeszKar (4) #294

A témában

Röviden az idővonal fix és nem dinamikus, nem lehet rajta változtatni, mert az időutazás folyamán beállt változás már eleve az idővonal része. Ilyet láthattunk például a Terminátor 1-ben, vagy a Harry Potterben.

2015-03-24 09:03:14 ipartelep (5) #293

A (triviális) magyarázat az, hogy ez egy _játékfilm_ volt, és nem tudományos dokumentumfilm. A tudomány mai állása szerint az időparadoxon feloldhatatlan - másképp szólva, a "hagyományos" időutazás lehetetlen. De ha ezt a filmeseknek is megmondanák ;-) akkor nem készülnének időutazásos játékfilmek, és akkor ennyivel szegényebb lenne a művészet. Így mi tudjuk, hogy a játékfilmek fikciók, nem a valóság pontos leírásai, és nem is kell annak lenniük. Mert ez egy ilyen műfaj, aminek a fő célja a szórakoztatás, és nem a világ pontos leírása.

2015-03-24 06:05:32 BonnyJohnny (4) #292

Ez az egyik legalapvetőbb időparadoxon. A tyúk, vagy a tojás volt előbb? :)

De ugyanez az időparadoxon felbukkan majd' minden időutazós filmben: Terminator, Back to the Future...

2015-03-24 00:30:30 futyulo (5) #291

Sziasztok!

SPOILERVESZÉLY

Feldobnék egy kérdést:
Ugyebár ott volt a Szaturnusz mellett a féreglyuk, amit, mint később kiderült, maguk az emberek raktak oda. Ezt azzal magyarázták, hogy sok generáció múlva már tudják kezelni mind az 5 dimenziót. Azonban ha Cooper nem dobta volna át az infókat a lányának az órán keresztül, nem menekült volna meg az emberiség. Tehát hogyan lett ott a féreglyuk legelőször, amikor Cooper még nem járt más univerzumokban, és nem tudta átadni az ismereteit? Mert ugye akkor kihalt az emberiség, így nem volt több generációnyi idejük rájönni, hogyan is kell ezt csinálni (Cooper segítsége alapján).
A film egyébként 10/10 minden szempontból, és ez sem egy zavaró kérdés számomra, csupán másodszori megtekintés után belegondoltam ebbe is :)

2015-03-23 22:04:02 BalaKovesi (5) #290

Egyébként régebben voltak olyan pletykák ha jól tudom,hogy rendezne egy Bond filmet,de nem valószínű,szóval nemtudom,hogy mi a következő filmje :)

előzmény: ipartelep (#289)

2015-03-23 21:45:08 ipartelep (5) #289

Én remélem, (de nem várom) hogy lesz folytatása. Nekem sokkal nagyobb igényem van az ilyen komoly, jó, látványos, igazi kemény sci-fikre, mint a Batmanhoz hasonló gyerekmesékre.

előzmény: BalaKovesi (#284)

2015-03-23 21:03:50 Leslie (4) #288

Most megnéztem 29:20-nál van ez mondat: a szinkronban 18 százalék szerepel, a feliratban azonban 80 százalék, ami jóval közelebb van a valósághoz. :) Szóval nem mindegy, hogy eighty vagy eighteen.

előzmény: Leslie (#287)

2015-03-23 20:56:10 Leslie (4) #287

Megerősítem. Tényleg ez van benne. Én arra gondoltam, hogy annyira megváltozhatott a légkör, hogy csak ennyi nitrogén maradt, vagy nem tudom. Mindenesetre oxigénnel logikusabb lett volna a mondat.

előzmény: flake (#285)

2015-03-23 17:08:06 BalaKovesi (5) #286

Nem tudom nemfigyeltem annyira :)

2015-03-23 17:03:53 flake (4) #285

Haverom most látta szinkronosan, és esküszik, hogy az szerepel a szinkronban, hogy a földi levegő 18%-a nitrogén. Ez komoly? Vagy csak szívatott?

2015-03-23 16:53:12 BalaKovesi (5) #284

Fuuuu nekem nagyon tetszett :)
Még novemberben néztem moziba(Veszprém) és egyszerűen...
Nekem személy szerint Dr. Mann (Matt Damon) volt a kedvencem,nem tudom miért...
Mindegy is,a lényeg az,hogy tegnap elkezdtem DVD minőségben nézni,és csak úgy beletekertem, (egy bizonyos dokkolós jelenet előtre) és 20 perc után azon kaptam magam,hogy elkezdtem nézni,és már húsz perce nézem (azelőtt nem esett le) :D
És ugyan olyan jó volt,mint a moziban (csak most jobban lehetett látni rajta,hogy nem zöld vászonnal forgatták,hanem mindent megépítettek (ha jól tudom))
Remélem nem lesz folytatása,szerintem ez így jó
kiváncsian várom Nolan következő filmjét :D

2015-03-23 01:53:56 nandras (2) #283

ha őszintén leírom a véleményem, miszerint én ilyen nyálas, ordenáré giccshalmazt még nem láttam, igen sokan meg fognak rám haragudni- de nem igazán érdekel.
azért néztem csak végig, mert kíváncsi voltam, hogy meddig tudják fokozni azt a nyálözönt, amit elővezettek az alkotók, de csalódtam bennük. az lett volna a méltó befejezés, ha a végén felsorakozik mintegy tízezer szépségkirálynő, akik kórusban kezdik énekelni, hogy “világbéke”, valamint az operettszínház kánkánt járva előadja a “szeressük egymást gyerekek” c. örökbecsűt, miközben a zsinórpadlásról rózsaszirmok hullanak rájuk és egy óriási, marcipánból készült rózsaszín szívecskét táncolnak körbe.
kurva szar volt, na!

2015-03-17 08:36:16 ipartelep (5) #282

Hát ez a mai sci-fi filmes mezőnyben eléggé jó film volt, mi tagadás. Talán egy kicsit sok volt benne a családi- érzelmi szál, de ez még elmegy szódával. Nyilván egy ilyen film nem lehet teljesen realista-tudományos - hát nem azért nézzük ezeket. Pl. a robot nagyon intelligensnek tűnt (mint egy ember), és ez nyilvánvaló anakronizmus. Mire ilyen szintű MI-t tudnak csinálni, addigra a Föld ökológiai problémáit is meg tudják oldani (a tudomány eredményei- és szintje valamennyire összefüggenek, kapcsolatban állnak egymással). És persze a technoblabla-haladzsa, a lehetetlen dolgok (a szingularitás közelében az árapályerő mindent szét fog tépni) illetve a megmagyarázatlan "heuréka", ami mindent megoldott a végén. Hát ez nem így műxik azért, és illett volna egy kicsit többet megtudni arról a felfedezésről, ami egycsapásra megoldotta az emberiség problémáit. És nyilván még sok ilyen tudománytalan, vagy dramaturgiailag rossz megoldást lehetne sorolni. De én nem ilyen szemmel néztem ezt a filmet, hanem inkább örülni akartam a látványos, összetett sci-finek. És ez végül is sikerült. Engem ez a film kissé emlékeztet a 2001 Űrodüsszeiára, és azért ez nagy dicséret. A lassúsága, a hangulata, a "nagy léptéke". Ha egy kicsit kevesebb érzelmesség lett volna benne, és még több kemény realitás, akkor még jobb a film. De így is... Több hasonlót!

2015-02-26 07:56:44 purplerain (4) #281

Nézd, én nem tudom mit jelent a formállogika szó. Rágugliztam, de nem tudtam venni a fáradtságot, hogy végigolvassam sajnos... Mindenesetre kívánom, hogy Nolan is azt gondolja a filmjéről, amit te... :)

előzmény: morcosmedve (#279)

2015-02-25 22:47:15 caulfield (5) #280

Egy kulcs lehet a nolan-i siker megértéséhez, az ő személyes alkotói felfogása. Miszerint az empátia, az emberek közötti együttérzés és aztán az ebből következő relativitás izgatja a leginkább. A nézőt belehelyezi ebbe a személyes, szubjektív nézőpontba; leginkább a fő karakterének szemszögébe. Egy könyvben az egyes szám első személyt az író tisztán érzékeltetheti, de a filmben mindig jelen van az objektivitás illúziója, így ez a szubjektív perspektíva nem tartható fent valójában. Azonban Nolan amennyire csak lehet ragaszkodik ehhez a nézőponthoz - a Mementó talán a legjobb példa erre. Tehát a személyes szemlélődés eredményeképp a világ, mind térben, mind időben a főszereplő érzelmi viszonylatainak vonatkozásaiban szűkűl, illetve tágul. Ez a személyes töltetűnek, vagy másképpen mondva én-központúnak ábrázolt illúziókeltés folyamatos ambivalenciát, önreflexiót, illetve szkepszist sugall a nézőnek - annak a saját empatikus képességére alapozva - a film által automatikusan keltett objektív illúzió felé, ami a tudat architektúrájaként, az elme labirintusaként - eszközként, konkrétan hiperkockaként úgy van megépítve, hogy funkcióval legyen arra, hogy önmagán végül túlhaladjon.

2015-02-25 21:22:09 morcosmedve (5) #279

Sokféle IQ van, nem csak formállogikai. Azokat ugyanúgy lehet tesztelni is. Egyikük az érzelmi intelligencia. Ezen a téren sem vagyunk egyformán mélyek, attól ez még nem kérdőjelezi meg senkinek a létjogosultságát. Szabadon lehet bárki nyugodtan sekélyes. :)

Szerintem a megérzés fontos. Ha úgy érzed, ebben a filmben nem találod meg magadat, van még bőven választék máshol.

Ahogy a távoli univerzumban is kénytelenek a megérzéseikre hagyatkozni a legkomolyabb döntéseik során. Az ebből következő emberképre pedig már magam is teljes egészében rá tudok hangolódni.

előzmény: purplerain (#273)

2015-02-25 21:21:07 ChrisAdam (5) #278

Nekem is nagyon tetszik amit mondasz. Szerintem is az a jelenet az év jelenete, ha nem a filmtörténelem egyik legjobb jelenete.

2015-02-25 19:12:22 gerbence (4) #277

Teljes egyetértés. Nem gondoltam - mert eddig nem látszott - hogy Nolannek ilyen érzéke van a valós emberi (egyben giccsmentes!) drámához.
Az időben egymás mellől elsodródó családtagok tragédiája nagyon megkapó. (Bár a Matt Damon szál is erős, nekem az kevésbé jött át, valahogy nincs igazán kibontva a benne rejlő érzelmi potenciál, szinte krimi-betétté halványul. Pedig azok a mozgatórugók, indítékok is érdekesek és átérezhetőek lennének, amik Damon karakterét mozgatják, csak ezek nem igazán kerülnek hitelesen a felszínre.)

Köszönjük mr Nolan, hogy visszahoztad a mainstream moziba az agyat, de most már foglalkozz az érzelmekkel, mert van hozzá szemed (ill. lelked).

2015-02-25 18:24:50 Ágó (5) #276

Bravó!
Nekem nagyon tetszik, amit írsz!

2015-02-25 16:25:09 tomside (4) #275

Mégsem! :)

2015-02-25 16:18:20 tomside (4) #274

És tényleg. Belegondoltam, és ezzel a magam részéről egyet tudok érteni. ;)

előzmény: Bong (#270)

2015-02-25 15:56:09 purplerain (4) #273

Valószínűleg azért nem tetszett nekem a film, mert pont annyi mélységet éreztem meg benne, mint a hozzászólásodban... Ez nem bántás, csupán annyi, hogy ehhez az én IQ-m meglehetősen kevésnek tűnik számomra...

2015-02-25 14:50:26 morcosmedve (5) #272

Ha már Vapiti győztes lett, jöjjön egy kis pozitív megerősítés.

Ami engem a leginkább megfogott, az nem a tudományosan megalapozott keretrendszer, hanem az emberi vonatkozások viszonyainak bemutatása ehhez a keretrendszerhez. Korszerű embertudományi szempontból is egy érvényes ember-modellt vázol fel a film. Ahogy az agykutató Pinker sugallja: történetünk nem a megismert tudásmennyiség ésszerű felhasználásának, hanem az ezen folyton túlmutató, és azt folyton meg is újító kreatív felfedező elméknek a lenyomata. Létezésünk egyszerre ésszerű és természetfeletti. Akár a szeretet, vagy a szerelem.

Az a dramaturgia pedig, ahogyan
felülmúlhatatlanul tragikus.

Remélem, Nolan kijátszadozta már magát az esztétikai és narratív univerzumban, és teljes alkotó erejét ebbe az irányba fordítja!

2015-01-30 18:27:30 BonnyJohnny (4) #271

Valahol nem ment már át OFF-ba ez a beszélgetés?

2015-01-30 18:22:29 Bong (?) #270

Akkor én most megmondom a faszát. A legjobb Nolan produktum a Memento. Ez nem is lehet kérdés, teljesen autentikus, egyedi cucc akár a Ponyvaregény. És nem utolsó sorban ott még Nolan nem volt elszállva magától, nem akart mindig akkorát dobni mint manapság a sokszor túlcsavargatott filmjeivel. A Tökéletes trükkel is ez a bajom.

2015-01-30 16:37:41 Umberto (3) #269

Szerintem is jobb. :-)

2015-01-30 15:00:23 MicaHiro (3) #268

A Prestige első helyével nagyon egyet tudok érteni, remek kis mindfuck film az, egyik kedvencem :)
Viszont az Interstellar szerintem már a komolyan vehetőség határát súrolja itt-ott (amit akár el is néznék neki, ha nem jutna időm arra, hogy a film közben ilyen gondolataim szülessenek), sokszor átmegy giccsbe ezért nem működik olyan jól, mint Nolan többi filmje. BonnyJohnny meglátásában van valami, annyiban hasonlít a TDKR-re, hogy túl hosszú és mélyebbnek akar tűnni, mint amilyen mély valójában.

2015-01-30 13:58:57 ChrisAdam (5) #267

:D
Ez eddig nem volt egyértelmű? :) Nem először osztom ezt az álláspontot! :)

2015-01-30 13:44:45 BonnyJohnny (4) #266

a TDKR jobb, mint a TDK.

2015-01-30 13:38:51 ChrisAdam (5) #265

Szerintem zseniális film az Interstellar, az Eredetnél biztosan jobb, a Prestigénél nem tudom, de azzal nem is akarom összehasonlítani, mivel két közös pontjuk van: Nolan és Caine. A Mementot meg kéne néznem, a Batmanek meg megint máshogy működnek, mint ezek a filmek, másképpen zseniálisak. Egyébként szvsz - habár nem most láttam azokat se - a TDKR jobb, mint a TDK.
És igen, az Interstellar Nolan második, (ha nem a legjobb) filmje a Prestige után.

Ha egy gyors listát kéne állítanom:

1. Prestige
5. The Dark Knight
6. Batman: Kezdődik!
7. Követés
8. Álmatlanság

Az Interstellar és a Prestige mindkettő más és más okból zseniálisak, nagyon közel áll hozzám az űr és effajta dolgok, a Prestige meg úgy ahogy van tökéletes.

De egyébként kéne majd valami Nolan derbi a közeljövőben. :) Sok mindent fel kell eleveníteni.