High Sierra (1941) ☆ 👁

Magas-Sierra

(Raoul Walsh)

amerikai dráma, film noir, thriller

4,1

2021-02-09 19:57:44 Xuja (4) #23

Nosztalgikus, visszafogott noir, ami Bogart talán eddigi legjobb alakításával operál, és a karakterét sem láttuk még ennyire emberinek és szimpatikusnak. Olyan igazi feelgood és kellemes mozi, ami nagyszabású ambíciók helyett inkább érzékenységgel és enyhe melankóliával nyúl a témához. A hasonló témájú Viharos huszas éveket azért erősebbnek érzem, de ez is remek film, noir / Bogart / 40-es évek rajongók ki ne merjék hagyni.

2016-12-18 03:08:23 Ugor (3) #22

Ez azért annyira nem volt egy ügyes dolog... jobbra emlékeztem, vagy jobbra készültem. Vékony volt a történet és elnagyolt. A dráma hiányzott. Le lett reszelve az éle, el lett gömbölyítve, néha unalmas lett. A karakterek olykor idétlennek tűntek, jobban, mint a film témája engedte volna. A kutya néha családi filmecskévé kaparta, Hát, most nem bírtam jobban szeretni ezt.

2016-09-05 16:25:56 Varga Ádám (?) #21

egy apró elírás van a cikkedben
a lírai realizmus stílusirányzat és nem műfaj

előzmény: Cesare Gonzago (#14)

2015-01-09 20:34:09 gerbence (4) #20

Humphrey Bogart minden egyes filmjével, amit látok, egyre biztosabban és egyre magasabban áll a kedvenceim listáján. Még nem olyan laza, mint Steve McQueen vagy Paul Newman, de már nem olyan modoros vagy skatulyából előhúzott, mint Cagney vagy Ed G. Robinson (ezek mindegyike óriási kedvenc), valahol a jólfésült és a természetesen szikár közötti senkiföldjén lófrál, és baromira bejön, amit csinál. Van benne egy olyan természetesség, ami nagyon kevesek sajátja; a karizmája mögött semmi tudatosság vagy kiszámítottság nem vehető észre, egyszerűen jön belőle.
A film izgalmas és sokszínű gengszterfilm, korábbi és későbbi zsánerek elemeiből építi a cselekményt (gengszterfilm, roadmovie, heist movie, film noir, akciófilm), ezáltal nem igazán mélyül el semmiben, viszont végig izgalmas és fordulatos. Rengeteg film rémlett fel a nézése közben, így persze meglepetés nem sok ér, mindenesetre aki szereti a klasszikus "bukott gengszter szabadul, utolsó nagy melóra beszáll, akció közben gikszer beüt, főhős menekül, ami végül élet-halál hajszába torkollik" történeteket, annak erősen ajánlott.

2012-09-18 08:21:56 Olórin (4) #19

Újranéztem, és nálam is lecsúszik az ötösről még mindig, ha csak egyetlen hajszállal is. Walsh két másik gengszterbúcsúztatója (A viharos húszas évek, Megszállottság) is jobb ennél. Ha ez ötös, azok hatosok lennének.

2012-06-03 12:04:03 Tenebra (4) #18

Valahogy én jobbra számítottam. Olyan jó képek voltak a filmből kivágva... (Pl. ez .) Bogart valóban nagyon jó, egyetértek abban critixx-szel, hogy Bogart ott a legjobb, ahol nem a tipikus noiros szerepeit hozza.

Viszont ezt egy sokkal intenzívebb, tökösebb sztorivá lehetett volna fejleszteni. Bár gondolom, Walsh ebben hasonlóképpen a gengszterséget akarta búcsúztatni, mint a Roaring Twenties-ben, ezért lett melankolikus inkább. De még így is túl soknak éreztem a beszélgetést, és több akcióra, cselekményre számítottam.

Ami viszont abszolút hülyeség volt szerintem: a kutya. Hogy minek kell ilyenekkel fellazítani a történetetet... Ez nem családi film, hanem egy gengszter-noir... Abszolút bugyutává tette az egészet, hogy mindig a kutya után rohangáltak. Értem én, hogy ezzel is lágyítani akarták a főhős karakterét, meg a nő mellett ez az állat tartotta benne némileg az emberséget. De úgy vélem, az amúgy is elég elcsépelt szerelmi szálas "lágyítást" nem kellett volna megismételni kutyás szinten. Mintha egy szar gyerekfilmet néztem volna néha...

Ettől függetlenül viszont Bogart, a színészek, a keményebb jelenetek, és az utolsó nagy hajszák/lövöldözés szép volt!

2011-05-23 21:02:10 critixx (4) #17

Én majdnem ötöst adtam rá, de végülis annyira korántsem zseniális, mint a White Heat. Bogart pedig bizonyítja, hogy nem csak "Bogart" volt, hanem színészkedni is tudott. Érdekes módon azokban a szerepekben tudta érvényesíteni magát, amikor nem a "bogartos" karaktert kellett hoznia (azokat a filmjeit nem is kedvelem igazán), hanem valami merőben mást követelt tőle a szerep.

előzmény: mchn (#16)

2011-05-23 20:51:03 mchn (3) #16

Ez most sajnos nem gyozott meg tulzottan.

2010-12-05 03:57:51 VVega (5) #15

Reménykedjünk benne, és jó hogy szóltál, feljegyeztem magamnak.

előzmény: Cesare Gonzago (#14)

2010-12-05 02:10:49 Cesare Gonzago (5) #14

Bogartot csak angolul, illetve "bogartul" szabad nézni. Jól látom, hogy a Duna TV újabb film noir-sorozatot indított? Feltűnt, hogy december 22-én vetítik ezt a filmet.

2010-12-05 01:46:01 kezdetektől (?) #13

Alig vártam, hogy megnézzem ezt a filmet, de meghallottam a Bruce94 által említett női főszereplő szinkronhangját, no meg persze Bogartét az nálam kicsapta a biztosítékot...
Úgy voltam vele, hogy úgy is kiadták a filmet Magyarországon, jön a karácsony is, és majd szépen megajándékozom magam a Magas-Sierrával.

Továbbra is tartom magam ahhoz, hogy mind a mai napig két film van amit hajlandó vagyok megnézni szikronnal (Kutyaszorítóban, Ponyvaregény), sőt a Ponyvaregényt csak szinkronnal nézem meg, ha megnézem.

2010-12-04 21:36:24 Hannibal Lecter (5) #12

Fogadni mertem volna rá, hogy Kőszegi. Mostanában ragad rá a hozzá nem illő szerep, mint a kosz. (A Híd a Kwai folyón BD-szinkronjában állítólag ő lesz Alec Guinness hangja, pfujj...) Bogartot egyébként tényleg csak eredetiben érdemes hallgatni. Azt nem lehet kihagyni. Az ő színészetén a szinkronok általában csak rontani szoktak.

előzmény: Bruce94 (#11)

2010-12-04 21:29:04 Bruce94 (4) #11

Kőszegi Ákos. Én Bogartot angolul még nem láttam, de a Casablancában tényleg remek hangot adtak neki. A film nagyon tetszett, izgalmas volt. Az alakítások pedig szintén remekek, csak egy dolog zavart szerintem a női főszereplő nagyon hozzá nem illő hangot kapott. Valószínű majd megnézem eredeti nyelven. :)

2010-12-04 21:05:57 Hannibal Lecter (5) #10

Bogartot tényleg kész kínszenvedés szinkronnal hallgatni, egyszerűen sosem tudják belőni hozzá a megfelelő hangot. (A Casablanca persze kivétel, Kálmán György abban zseniális, de hát ott ki nem az?) Itt amúgy ki volt a hangja?

előzmény: kezdetektől (#9)

2010-12-04 20:14:22 kezdetektől (?) #9

Ennyire szar magyar szinkront még nem hallottam, ki is kapcsoltam a tévét. Majd megveszem DVD-n és megnézem eredeti hanggal, mert így nem vagyok hajlandó.

2010-10-15 21:38:54 acidphase (4) #8

jo film ez telleg ! az elemzes is. viszont nincs szivem 5ost adni, mer akkor a viharos huszas evekre 10-est kene :P

amugy a kutya alakitasa volt a legjobb, oscart erdemelt volna. :D

2010-07-08 00:20:25 Hannibal Lecter (5) #7

A levitézlett gengszter finoman megjelenített apoteózisa engem is magával ragadott - meg úgy általában az árnyaltan megrajzolt karakterek (különösképp a főszereplő komplex jelleme) és persze a kiváló autós üldözések. Korrekt film, Bogart pedig óriási.

2009-04-13 09:15:01 VVega (5) #6

Az biztos. Nagyon profin lettek megcsinálva.

előzmény: Cesare Gonzago (#5)

2009-04-13 01:07:31 Cesare Gonzago (5) #5

Szerintem tökéletes a finálé, elvégre Roy Earle megdicsőül. A rablás kivitelezéseének hiányosságai pedig a kiöregedő gengszter börtönévek utáni rutintalanságának és a pancser pöcsfejek amatőr munkájának tudható be. Azért az autósüldözések sokat javítanak az összeképen.

előzmény: VVega (#4)

2009-04-13 00:13:50 VVega (5) #4

Bogart rulez. A karakterek mind egy szálig zseniálisan eltaláltak, Velmán át egészen Algernonig. Persze a film szíve-lelke Roy Earle. Noha persze csak háttér, mellékzönge a kapcsolatok és jellemrajzok felvázolása mellett, én mégis jóval többet vártam a rablástól, és talán a finálétól is. Halvány ötös.

2007-11-10 17:48:29 Cesare Gonzago (5) #3

Köszönöm!

előzmény: Dougie (#2)

2007-11-04 14:51:01 Dougie (?) #2

nagyon jó elemzés

2006-12-22 20:05:42 Cesare Gonzago (5) #1

Raoul Walsh Magas Sierra című remekművét - főszerepben Humphrey Bogart és Ida Lupino - a Nyugati pályaudvar tőszomszédságában álló gigantikus bevásárlóközpont "média" üzletében 1500 forintért kínálják. Eszményi karácsonyi ajándék! (Elnézést a kissé körmönfont körülírásért, de csak az xpress.hu-nak biztosítok ingyenreklámot!)