The Notebook (2004) ☆ 👁

(Nick Cassavetes)

amerikai-portugál dráma, szerelmi történet

3,9

2016-10-17 02:04:46 ChrisAdam (4) #30

Mindig is menekültem ettől a filmtől, a romantikára éhes lányok Facebook posztjaiban és lelkes ajánlásaiban megjelenő ocsmány magyar cím pedig még rátett egy lapáttal arra, hogy ne nézzem meg a filmet. Ennek ellenére volt, hogy hozzáértő kihaénnem férfiember is ajánlotta nekem, így be is volt nyomva a "meg akarom nézni a filmet" gomb, most pedig munka mellé kerestem valami filmet a másik monitorra, amire nem kell minden percben odafigyelni.
...és hát kellemeset csalódtam. Szépen felépített film, ami elég klisével és giccsel szolgálna ahhoz, hogy szőröstül-bőröstül soroljuk a sablonromantika kategóriába, de valahogy mégis majdnem tökéletesen célba talál a történet. Kicsit olyan érzésem volt olykor, mint a Forrest Gump esetében: ott is hiába giccsparádé olykor a szerelmi szál, mégis az ember jóízűen pityereg el rajta. Persze míg a Forrest Gump filmtörténelmi remekmű, addig ez csak egy kiemelkedően jó romantika, amihez egy gyönyörű keretsztorit adtak. Igaz, kiszámítható, de ez a csomagolás emeli ki a filmet az átlagos "minden jó ha a vége jó" sztorikból.
Rachel McAdams és Ryan Gosling remek, az idősek is jól alakítják szerepüket. A zene sem túl tolakodó és csodaszépen van fényképezve.
A legnagyobb negatívum az utolsó tíz perc, ott már nagyon is túl van tolva a film, a könyv becsukásánál kellett volna már stáblistázni és akkor teljesen más lett volna a végeredmény.
De kellemesen csalódtam, a sablongyár működik, a romantika nem áztatja el a monitort, csak éppen amennyire kell. 75%

2016-03-14 01:07:33 Jereváni Rádió (3) #29

Az első fele rettenetesen kiszámítható, sekélyes és sablonos. A közhelyek utána is megmaradnak, de aztán - ahogy Noah visszatér a frontról - elhangoznak olyan mondatok, és mozdulatok, amelyik ott és akkor, és abban a helyzetben igazak, vagy kénytelenek vagyunk igaznak hinni. Aki volt már ilyen helyzetben - ti., hogy hiába szeretsz valakit, a dolgok mégis elszaródnak, és mire újratalálkozol vele, ő már másvalakivel van, de tudod róla, hogy nem olyan boldog, mint mikor veled volt, mert látod rajta, és ez kurvára fáj, mert te még mindig ugyanúgy szereted az illetőt - az tudja, hogy ezek a mondatok tényleg így hangzanak el. Summa summarum ezért, meg a kerettörténet fináléja miatt kap tőlem egy hármast. A csajoké a pirospont, Rachel McAdams és Gena Rowlands vitték el a hátukon a filmet, Ryan Gosling továbbra is egy talány, hogy miért olyan nagy színész, még mindig nem sikerült hasra esnem tőle.

2015-01-25 12:23:26 Calavera (?) #28

basszus ezt nem is vettem észre, hogy 3 sorozatot ragadtam ki, mindegy, így már nem megy át:D
minden, a film szerintem remek és a 8.0 is kevés, de persze csak szerintem

2014-10-23 15:17:27 Ubul (4) #27

mi köze ennek a 3 címnek a filmhez? egyáltalán mi köze van a 3 "sorozatnak" a filmhez? :)

előzmény: Calavera (#26)

2014-10-23 11:26:35 Calavera (?) #26

nem is baj, nézzétek csak a trónok harcát és a gyűrűk urát, meg a bréking bedet, az való nektek!

2014-03-19 10:47:48 pracli (2) #25

Na, ha ez a film nem készült volna el, akkor sem lennénk semmitől sem megfosztva... ami azért gáz egy film esetében, lássuk be...
Ez a Nick (Cassavetes) gyerek nem sokat tanult az apjától...

2013-11-02 22:21:00 Pedro (2) #24

Ebben a filmben nem volt semmi eredeti. Ritkán látni ennyire lapos unalmas filmet. Túl nagy színészi játék sem volt benne.

2013-04-27 10:14:01 Szaracén (2) #23

Nem értem, hogy mit eszik rajta a nép. Számomra tök semleges volt és a csaj orgazmusos hiéna-visítása az agyamra ment. Bár az a sokszor emlegetett csókjelenet nem volt rossz, de akkor sem jó film. Egyszerűen nem. (Bár szép a képi világa!)

2012-09-24 14:17:38 Lasliegrand (5) #22

Nem rajongok az ilyen filmekért, de a barátnőm rávett, hogy nézzem meg vele és engedtem a kísértésnek. A sztori kiszámítható volt, a karakterek is kicsit irreálisak voltak, de engem valami titokzatos okból mégis magával ragadott a film. A maga "mesébe illő" módján aranyos történet volt ez és a szereplők nagy részét is meg tudtam szeretni. Talán rózsaszín ködben lévő szerelmeseknél jobban működik az egész... :)

2012-09-14 21:23:58 #NULL (?) #21

Kellemes kikapcsolódásra alkalmas ez a film.

2012-06-26 20:20:01 BonnyJohnny (4) #20

A film hatásvadász és teljes mértékben felesleges utolsó tíz perce ront a film értékelésén. Ami annál is érdekesebb, hogy amúgy, mikor Duke leteszi a könyvet, és elalszik, elsötétül a kép... ezzel tulajdonképpen tökéletes véget alkotva a filmnek, jöhetne a stáblista. (Ennek a filmnek kifejezetten jót tenne a nyílt befejezés. Ami jelen esetben nem a kétértelműséget jelentené, hanem, hogy nem tesz pontot a történet végére, és hagyja azt folytatódni.) De persze ezt folytatni kellett és befejezni, dráma fordulattal, giccses dialógusokkal és hatásvadász véggel.
Mondjuk az osztályzatomon ez nem változtat. Ötöst azzal együtt sem adnék neki, hármasnál pedig még ezzel együtt is bőven jobb.
Egyébként a történetében és fordulataiban valóban nincs túl sok eredetiség, de jól van tálalva, mind a rendezés-fényképezés, mind a színészek oldaláról. Közhelyesnek talán közhelyes, de giccsenek a végéig nem nevezném. Pontosabban csak annyira az, mint egy romantikus film. De ez egy romantikus filmnél egy bizonyos fokig nem hátrány. És szerintem ez azon a bizonyos fokon belül van (persze megértem, ha valakinek már ez is sok).

2012-01-01 21:00:08 Rorschach (1) #19

Én tényleg megpróbáltam szeretni, de akármennyire is akartam, nem ment. Giccses, közhelyes mese, a legkisebb meglepetés nélkül. Nem fordulatos, nem érint meg, a szereplőkkel sem tudtam szimpatizálni. Túl steril volt, túl mesterkélt az egész. Az meg, mikor a jobb híján barátnőnek nevezett egyén kijelenti, hogy meg szeretné ismerni az Igazit, akivel megcsalták, majd a szerelmi háromszög boldogan együtt tölt egy délutánt, már csak hab a tortán. Aaaha.

2011-11-20 19:34:04 wayage (4) #18

Az egyik legszebb tisztán romantikus film. Nagyon sokat tud segíteni ennek a műfajnak, ha a főszereplőket jó, tehetséges és szimpatikus színészek alakítják.

2010-09-20 01:08:37 deviant (2) #17

iszonyat giccses, kellemetlen közhelyekkel teli, többször is befejezett film. rachel mcadams talán pályát tévesztett. gosling jó, de... mindenki tudja honnan kell ismerni.

2010-07-11 16:19:23 Kalti (2) #16

Abszolút egyetértek... már-már én éreztem magam kellemetlenül , pedig a jól megírt, őszinte love story-kat kedvelem, sőt ebben a filmben is ezt kerestem, helyette a legostobább és kiszámíthatóbb klisékből összegyúrt nyáltengert kaptam. Elnézést, aki nem így érez, de nagyon felbosszantott ez a film.

előzmény: Paul Ricard (#12)

2010-07-04 14:31:13 kiDDny (3) #15

10/6.
kellemes, visszafogottan csöpögős film, aminek a végén meg lehet hatódni, habár a két szál közül a fiataloké rengetegszer untatott.

2010-05-01 23:52:48 mina (5) #14

szerintem gyönyörű volt... a legszebb romantikus film, amit valaha láttam. nekem még a vége is tetszett :) igaz, én lány vagyok...

2009-11-20 17:17:25 Umberto (4) #13

Ha szted ez szemét, akkor miért nem pontozod aszerint?

2009-11-19 18:16:25 Paul Ricard (3) #12

Ilyen csöpögős, manipulatív szemetet(bocsánat, jobb szó nem jut eszembe) is ritkán látni, de legalább a Rottenen megkapta a magáét.
(Ez a Cassavetes bizony nem az a Cassavetes.)

2009-11-19 18:08:17 Rea (5) #11

Jó film volt, nagyon szép történetet mesél el. Sejthető a lényege mármint hogy a két idős emberről szól a történet.. Nekem tetszett, közel olyan jó volt, mint a Séta a múltba.

2009-10-02 16:42:59 diablo3 (4) #10

Az Once utan ez is kellemes elmeny volt.Csak azert nem adtam 5-ost,mert a vege nekem nem nagyon jott be...sztem oda kellett volna pontot tenni a tortenetre,ahol az oregek tancolnak.

2009-02-15 12:02:50 Dió (4) #9

Erős kezdés, aztán miután megenged magának a film fél óra leülést, a női főszereplő döntésénél megint beindul, és onnantól az utolsó negyven percben remek megoldásokat láthatunk benne. Maga az alapkonfliktus is elég erős a női főszereplő dilemmájával, nagyon ügyesen kötik össze a két idősebb és a két fiatalabb szereplő szálát, aztán a végén megint jön valami kétes. Szerintem is későn hagyják abba. Bár a záró jelenet elég kemény, és jól hátbavágja az embert, azért az is elmondható, hogy elég neccesen hozzák össze a dolgokat:
-egyrészt megmondaná valaki, hogy a szokásos "mesélés" nélkül az idős hölgy mitől zökken ki a betegségéből a végére?
-másrészt az együtt meghalás... igen, szép, hátbavágós, de giccses és matematikailag is kb 1% rá az esély, hogy pont teljesen egyszerre haljon meg két nyolcvan éves ember.

Mindenesetre így is erős a finálé, és vannak erősségei a filmnek (alakítások, zene), tényleg az utóbbi idők legjobbjai közé tartozik a műfajában.

2009-01-20 10:28:30 -senki- (3) #8

említett rész: http://www.youtube.com/watch?v=EatW7GpjYdI

előzmény: -senki- (#7)

2009-01-20 10:24:04 -senki- (3) #7

A kezdés a legzseniálisabb része a filmnek, az egyik leggyönyörűbb amit valaha láttam, a fényképezés itt igazán művészi színvonalú.

Itt aztán ki is merül a film, a rendezés, fényképezés stb. jórészt meglehetősen unalmas a tovább közel 2 órában. A történetnek vannak komolyan jó meglepetései, így érdemes végignézni és a befejezés is szép. De összességében a tucat filmtől csak alig emelkedik ki.

2009-01-15 14:20:44 Hannibal Lecter (3) #6

Nem rossz film, de semmi kiemelkedővel nem szolgál.

2008-12-22 18:45:47 bumbi (4) #5

Jó lett volna, ha nem rontják el a történetet...nem az a baj, hogy nem a könyv alapján ment, hanem, hogy bekavart. Sokkal ütősebb lett volna, ha valóban úgy derül ki a nő betegsége, ahogy a könyvben...úgy hatalmas film lehetett volna.

2008-04-20 17:12:35 sucre (5) #4

gyönyörű,aranyos film

2007-07-03 21:34:54 László Ági (5) #3

Szerelmünk lapjai (The Notebook) – ’A szerelem erejével’

A filmet Nick Cassavetes rendezte Nicholas Sparks könyvéből, szintén az ő tollából származik az Üzenet a palackban c. romantikus alkotás könyvváltozata is.
A történet a mindent elsöprő szerelem erejéről szól és arról, hogy ez a fantasztikus érzés mennyi mindenen átsegíti az embert.
A film egy idősek otthonában kezdődik, ahol egy élemedett korú férfi egy hölgynek olvas fel, ennek a könyvnek a lapjai elevenednek meg képekben. A két főszereplő, Noah Calhoun (Ryan Gosling és Allie Hamilton (Rachel McAdams). A fiú első látásra szerelmes lesz a lányba, de keményen meg kell küzdenie Allie kegyeiért. Azonban rövid idő múlva végzetesen egymásba szeretnek. A nagy filmes szerelmek előtt mindig van egy jókora akadály, e film esetében sincs ez másként. Itt az jelenti a nehézséget, hogy Allie gazdag családból származik, Noah pedig egy szegény, fatelepi munkás. Allie szülei nem egy ilyen osztályhelyzetben lévő fiút képzeltek lányuk jövendőbeliének. A szülőknek köszönhetően be is indulnak a bonyodalmak. A kérdés már csak az, hogy a szerelmesek megbirkóznak –e ezzel az ellenállással és a későbbi problémákkal.
A film két szálon fut, követi az idősek felolvasását az otthonban, illetve nagyobb részt Noah és Allie szerelmei történetét. Azt, hogy a két szál miképpen is kapcsolódik egymáshoz nem szeretném elárulni, nem szándékozom elvenni az örömöt attól, aki még nem látta ezt a gyönyörű filmet!
Az idős vonal hasonlóságot mutat, egy a mozikban most futó alkotással, az Egyre távolabbal.
A színészek teljesítménye elképesztően hiteles, Ryan Goslingon különösen látszik, hogy még a csillagokat is lehozná ezért a lányért. Feltörekvő tehetségről van szó, ugyanis legutóbb Oscar-díjra jelölték a Half Nelsonban nyújtott alakításáért, amely filmet nálunk méltatlanul mellőztek a mozivásznakról a forgalmazók.
Rachel McAdams is nagyon sok filmben tűnt fel az utóbbi pár évben. (pl. Bajos csajok, Ünneprontók ünnepe, Éjszakai járat).
Az igazsághoz hozzátartozik, hogy a két színész a való életben is egy párt alkot. A film forgatása közben kifejezetten ellenszenvesnek találták egymást, és csak jóval utána jöttek össze, már ha hinni lehet a pletykáknak. :)
A 2005-ös MTV Movie Awardson övék lett a legjobb filmes csók, amit a színpadon meg is ismételtek a nézők nagy örömére.
A filmet elsősorban a romantikus filmek kedvelőinek ajánlom, de azok is nyugodtan megnézhetik, akiknek nem a szíve csücske ez a műfaj, mert egy gyönyörű filmet kapnak cserébe, és semmi okuk azt feltételezni róla, hogy csöpögős, de erről győződjenek meg ők maguk! ;)
95 %

2007-04-11 23:14:05 Olórin (4) #2

grrrr, nem látok a pipától. Egy, bár végig kiszámítható, mégis gyönyörű, iszonyatosan jól megírt, fantasztikusan eljátszott, csodálatosan hangulatos filmet láttam - az utolsó tíz percig. A rohadt életbe már, hogy semmit nem tudnak ott befejezni, ahol kéne! Ha a film ott ér véget, hogy Garner becsukja a könyvet és elelszik, gondolkodás nélkül rávágom az ötöst, de persze még kell egy újabb könnyes egymásra találás, kell a haláljelenet is, kell, hogy giccsbe borítsák a befejzést. Óriási kár érte, bár még így is maradandó élmény, és sokkal jobb a műfaj mozikat manapság ellepő képviselőitől.

Aaron Zigman zenéje is nagyon szép (legutóbb a Terabithiához is jó munkát végzett), csak egy helyen esik át a ló túloldalára, de akkor nagyon, mégpedig Allie döntésénél, ami a borzasztóan tolakodó nagyzenekari örömünnepnek köszönhetően lesz csak giccses, amúgy nem volna az. De ez még könnyen megbocsátható lenne, viszont a vége...

2005-04-07 23:15:04 limupei (4) #1

Már megint egy film, ami teljesen érdemtelenül kerülte el a moziforgalmazást. Gena Rowlands és James Garner hatalmasat alakít, a két fiatal színész pedig a tavalyi év nagy felfedezettjei. Jövőre már mindkettőt nagyobb filmekben láthatjuk.
Sokan biztos giccsesnek tartanák a filmet, nem mondom, van hibája, de, mint a Csokoládé esetében is, nem érdekel.