Szerelempatak (2013) ☆ 👁

(Sós Ágnes)

magyar dokumentumfilm, szerelmi történet, vígjáték

4,0

2021-05-02 13:31:38 Joeker81 (5) #26

Hát ezt imádtam :) Szenzációsak a kis öregek! Jó volt látni/hallani, hogy bizony déd-/nagyszüleink - kik egyszerű, becsületes vidéki életet éltek - is voltak egykor élet-igenlő fiatalok és bizony nem voltak szentek..még most is szemük sem áll jól :) Az élet sava-borsa...."ez úgy béjött divatba, mint az evés!" :D

2019-01-12 07:23:40 caulfield (3) #25

A szerelemben hinni és azonosulni vele, hisz az elmúló élet csupán egy állomása a létnek, ami akárcsak a vágy, vonatként továbbhalad, mert örök.
A megviselt, barázdált arcokon ott ül ez az ima egytől egyig. A film pedig a szépre fogékony kamerájával adja is az ige alá a lovat. Persze nyilván csüngünk a sokat (vagy épp keveset?) megélt falusiak hosszú évtizedek által szántott szaván, milyen mérték-, vagy távolságtartást lehetne is itt elvárni? Egyébként is eltűnő világ már ez, az idő és a kor szorgosan növeli köztünk és köztük az űrt, a távolodás legalább annyira természetes folyamat, mint ezen kivesző hétköznapok szervessége volt. (Ellenben ugye a mi modern megkövesedett életvitelünkkel.) Visszavágyódás a mama ölébe - mintha ez forgatná a látványos, színes-művészi képeket. De ez a mélabú-mámor a szerelem megszőkítése már, nem-szerelem, letörtség és süllyedés, egykor csendben tenyésző mi-lehetett-volna pillanat. Inkább szédület, semmint eszmélet.

2017-03-25 17:34:19 HejjaX (5) #24

Phu, ez most annyira jólesett. Olyan erővel jön át belőle az életszeretet, (a mindnyájukban ott lapuló, kisebb-nagyobb keserűségek ellenére), hogy nem lehet örömérzés nélkül végignézni ezt a 69-70 percet - legyen inkább 69, a "számmisztika" miatt :)
A vége meg... egyszerűen zseniális.

2015-10-18 15:17:20 banana (4) #23

Érdekes, hogy azt írod, hogy a "szerelemről szólt". Nekem pont annak a fájó hiányáról. Illetve a régen minden szebb és jobb volt és vidéken mindenki boldogabb illúziójának lerombolásáról. Lehetett a film alatt mosolyogni, nevetni, de ettől még szerintem ez egy szomorú film.

2015-09-21 14:25:06 Bebek (5) #22

Ez halálosan aranyos film volt! :) Meg kell zabálni ezeket az öregeket :D A vége meg....nincsenek szavak rá :D

2015-05-21 18:24:17 budaik (?) #21

Ilyenkor már nem ünnepled a szerelem marketinget? :D

előzmény: dorothygale (#20)

2015-05-21 17:23:34 dorothygale (3) #20

Jó, jó, de kissé túl van misztifikálva a köré tapsolt éljenzés. Átlagos emberek, életek. Ennyi.

2014-12-19 20:59:50 Kalevala (4) #19

Ebben a filmben nem csak a szexualitásról volt szó, hanem hogy életünk vegéig bennünk él a vágy, hogy szeressünk és hogy szeressenek. A szerelem nem ismer korhatárt. A varázsos az, hogy mikor 20 éves vagy, a legtermészetesebb dolog a szerelem. De 40 évesen is ugyanolyan váratlanul és felkészületlenül ér a szerelem, mint 20 évesen és ahogy a filmben láttuk, a szerelemre való vágy nem múlik el: “A szív a sírig tud szeretni” mondták a filmben és talán 80 évesen is reménykedsz még egy utolsó nagy rezdülésben, csak akkor már kevés az esély, hogy találsz is magadnak valót. Idézet: „Jót nem kapok és rossz nem kell.“

2014-09-02 21:36:51 Sántha Orsolya (4) #18

Imádtam a végét :)

2014-03-10 15:20:54 Szökkencs (4) #17

Igényesek a vágóképek, talán az a gond, hogy ezek a természeti képek, életképek dominálnak, kevés a személyes történet. Az arányokkal volt kicsit bajom. A legmaradandóbb a "falu legszebb lányának" és a csapodár feleség férjének meséje volt.

2014-02-24 19:07:14 gomez1000 (3) #16

A bácsinak a felesége valószínűleg azért maradt vele, mert a régimódi embereknél nem "szokás" az elválás. És az nem érdem, hogy te becsülöd, azt, aki csalta a férjét fűvel fával. Milyen nő az olyan, aki megmondja a férjének, hogy nem állhatta sohasem ...
Szerintem egyáltalán nem ütött semmilyen történet, hiszen nem is volt történet. Ez egy dokumentumfilm arról, hogy a régi emberek hogyan gondolkoztak a szexualitásról. És valakinek ez a régimódi szemlélet nagyon viccesnek tűnik, főleg a városiaknak, de én faluban nőttem fel, teljesen természetes, hogy így beszélnek az idősek.

előzmény: nejmed (#15)

2014-02-24 11:25:18 nejmed (4) #15

Kár, hogy a nagyrészét az ajánlókban ellőték. Igazából egy olyan történet volt, ami nagyon nagyot ütötta bácsi, akit csalt a felesége egy életen át, és nem is álhatta, mégis mellette maradt és ápolta a haláláig. Szeretetnek, elfogadásnak és a türelemnek egy olyan példája volt, ami megsüvegelendő. Sajnáltam nagyon az öreget. Meg tényleg gyönyörűen fényképezték.

2014-02-22 21:47:25 Tenebra (4) #14

Van benne bőven komikus jelenet, és nem feltétlenül "rajtuk" nevetünk, hanem velük nevetünk. Az öregek is nevetnek magukon, nevetve mesélik a sztorijaikat. Hogy vígjáték lenne, azt én is kétlem. :D De persze vicces.

Visszatérve egyébként még az előző "problémára".

"Nincs benne értékítélet, nem mondja, hogy ez így van jól, bár az kétségkívül érződik, hogy valódi érdeklődéssel fordultak ezekhez az emberekhez az alkotók. S ezek az emberek nem választották ezt az életformát, beleszülettek, s vitték tovább, ahogy tudták."

Nemtom, én ebben a közegben nőttem fel és élek, tehát tudom, miről beszélek. Sőt, van olyan, hogy "népi kultúra", "népművészet", "népi hagyományok". Ezekhez hozzátartozik a hagyományos kenyérsütés, a szalonnasütés, a "töltött káposzta", a népviselet, a házi kemence stb. Az egy dolog, hogy ez azon emberek számára még természetes közeg volt. Az viszont már más kérdés, hogy a fiatal generáció ezt hogy látja. Én szeretem ezt a kultúrát, és azért kardoskodom magam is, hogy mindezek a szokások, hagyományok fennmaradjanak. Például igyekszem saját készítésű, házi termékeket előállítani azokkal a módszerekkel, amiket az öreganyámék rám hagytak. Például mostanában szalonnát és kolbászt füstölök. :P Ezek az öregek számára természetesek voltak, számomra viszont van egy olyan unikális értékük, mely már "történelem", és mely miatt ezt a tevékenységet nemcsak a gyomrom miatt csinálom, hanem mert egy rituálét művelek, egy szokást örökítek tovább. És ha valaha is lesz utódom, neki is meg fogom tanítani, és nem hagyom, hogy "városiasodjon", és elfelejtse ezeket a szokásokat.

Nem tudom, miért olyan lehetetlen, hogy a film készítőinek is ez volt a célja többek között, hogy egy ilyen közeget megörökítsen. A szexualitás itt csak egy felszín. Valójából a film sokkal többet ad annál, minthogy disznózsírral kell kenni a puncit, ha nem nedvesedik...

előzmény: gomez1000 (#13)

2014-02-22 21:38:57 gomez1000 (3) #13

Én egyedül azt nem értem, hogy miért kell az idős embereken nevetni, illetve kinevetni őket, és a tudatlanságukat ? Szerintem az, hogy ők így látják a dolgokat, az annak köszönhető, hogy nem volt internetjük, hogy utána nézzenek dolgoknak, és mobiltelefonjuk, hogy elérjenek bárkit, bárhol azonnal.
Attól, hogy van néhány megmosolyogtató jelenet, még nem lesz a dokumentumfilm vígjáték...

2014-02-22 21:03:27 Tenebra (4) #12

Hát most mondd már meg, hogy mit gondoljak a filmről, drága bajszom4. :D

előzmény: bajszom4 (#11)

2014-02-22 19:44:34 bajszom4 (4) #11

ez akkora ostobaság, kedves Tenebra, mint a hájder ménykő. Egészen biztos vagyok benne, hogy a filmnek ilyen célja nem volt. Amit leírtál az olyan, mintha az ötvenes évek filmhíradójából begépelted volna a kulturális ajánló rovatot. Nekem például éppen azért tetszett a film, mert nem egy eltorzított, giccses idillt próbál megmutatni, hanem egyszerűen falusi öregeket beszéltet egy tabunak számító témáról. Nincs benne értékítélet, nem mondja, hogy ez így van jól, bár az kétségkívül érződik, hogy valódi érdeklődéssel fordultak ezekhez az emberekhez az alkotók. S ezek az emberek nem választották ezt az életformát, beleszülettek, s vitték tovább, ahogy tudták. Mindegy, ebbe nem is megyek bele, hosszú lenne.

2014-02-20 22:09:36 Tenebra (4) #10

Jó kis film, de csak ennyi. Engem személy szerint nem zavartak az "életképek", sőt, ez a film szerintem csak "ürügy"-ként használta a témát arra, hogy bemutasson egy kiváló, de sajnos eltűnőben levő világot. Mikor még minden a szerelemről és a falusi értékekről szólt. Jó, persze volt ebben rossz is, hiszen háború, határátlépések, diktatúrák stb. De látszik, árad az egész filmből, hogy ezeknek az öregeknek volt egy nagyon stabil értékrendjük és hagyományaik, beszédmódjuk, szokásaik stb., amik nyilvánvalóan el fognak tűnni, mert a faluban nincs "ifjú" generáció, vagy legalábbis kirepültek a város felé. Szóval ez a film kiáltás is, hogy a vidéki kultúra, az az igazi vidéki kultúra el fog tűnni, ha ezek az emberek meghalnak.

A szex ennek megmutatására volt egy ürügy. Nem is votl annyira érdekes szerintem. A szép tájak és a hétköznapi cselekvések, meg a baromkodások - ezek többet értek számomra. Bár azért adtak 1-2 tippet is... ;-)

2014-02-20 13:05:39 hhgygy (5) #9

Négyes és ötös között haboztam, de az operatőri munka felfelé billentette.

2014-02-19 22:44:46 JohnnyJohnny (5) #8

Nekem kifejezetten tetszettek a hangulatfokozó tájképek, pont annyi volt belőlük amennyi kellett.

2014-02-19 18:36:35 St4nt0N (?) #7

Péntektől (02.21.) ingyen nézhető.

2014-02-18 22:40:29 sleepingdancer (4) #6

én most másodjára láttam, és most jobban bosszantott ez a hülye tévés-dokufilmes stílusú vágás, mindenhova beinzertálnak vágóképeket, de mindegy, ezt leszámítva rendben van, kihozott ezekből az emeberekből sok mindent, egyébként ha lehet, moziban érdmes nézni, mint mindent persze

előzmény: somogyireka (#4)

2014-02-18 21:13:49 ryood (4) #5

újra fent: [link]

2014-02-16 20:59:54 somogyireka (4) #4

Pontosan így vagyok vele én is.
A legszebb happy end, amelyet valaha láttam. Ha azt a pár percet külön osztályozni lehetne..

előzmény: sleepingdancer (#1)

2014-02-16 20:25:34 ryood (4) #3

itt megtekinthető: [link]

2014-02-10 23:00:36 somogyireka (4) #2

És láss csodát, az Urániában adják a következő időpontokban:
Febr. 14 Péntek, 16:45
Febr. 15 Szombat, 19:00
Febr. 17 Hétfő, 14:30
Febr. 19, Szerda 16:45 és 21:00

2014-02-02 16:01:20 sleepingdancer (4) #1

Epizodikus, de nagyon élvezhető. Néhány dolgot biztosan másként csináltam volna benne: pl kevesebb hangulatfestő, tájábrázoló képpel is beértem volna, szikárabbra vettem volna, de jók a szereplők, a tekintetetek, és az elhangzott szövegek is. A szomorkás, drámaibb részek érzetre szinte egyenlő arányban vannak a derűsekkel, ez tetszett - mert alapvetően szimplán derűsre hangolt filmre számítottam.

Érdekes volt a film témájából kivezető két dolog: a gyilkos néni meg a bába néni, az egyik ölt, a másik életet adott