Closer (2004) ☆ 👁

(Mike Nichols)

amerikai-angol dráma, szerelmi történet

3,9

2023-11-05 04:47:58 Channá (2) #45

Tök jó színészek, jó zene, szép vizualitás, aztán meg jön a hatalmas lózung.
A hazugsággal, meg az igazsággal, mert az különbözteti meg az embert az állattól?
Tényleg ennyire primitív a mondanivalója? Ennél már azt is jobban elviseltem volna, ha Larry és Anna, mint tapasztaltabb házaspár azzal töltené meg a laposodó életüket, hogy hülyére vesznek fiatalabbakat, hogy felpezsdítsék a kapcsolatukat, illetve külsőségekből töltődjenek fel... Alice és Dan. De helyette álcsipogást, és üres fecsegést láttam kb. az elejétől kezdve.
"Alice" volt az élő példája annak, hogy "hazugságból" (értsd: van a kegyes elhallgatás) is lehet kapcsolatot építeni, tulajdonképpen ő volt az egyetlen aki kapcsolatot akart, az egy másik kérdés, hogy a 3 "csak akkor vagyunk különbek az állatoktól, ha mindent kimondunk, és elmondunk egymásnak, amúgy ha feláll a .... megáll az ész elven emberek vagyunk másik kicsit félreértelmezte a képletet.
Szóval számomra ha már mindenáron tanulságot kell levonni a filmről, és megkeresni a nemlétező mondanivalóját, akkor az, hogy nem az őszinteség teszi emberivé az embert.

2020-05-06 12:39:35 Norbert Simon (4) #44

A történet nagyszerű. Minden kétséget kizáróan. A négy színész alakítása közül a Clive Owenné szerintem is a BEST. A Julia Robertset én nem különösebben kedvelem de szerintem a Jude Lawhoz képest még mindig jobb. ( Mondom annak ellenére ,hogy Jude Lawt amúgy nagyon kedvelem.) Végén a fordulat az tényleg ütős! Egy nagyon jó kerek sztori.

2017-12-21 14:17:34 mimóza (4) #43

Nagyon ütős, nagyon kerek történet. Annyira részletesen elemeztétek, hogy csak pár szó még. Engem az fogott meg leginkább, hogy mennyire szépen keretbe foglalja az egészet az első és az utolsó néhány perc. Minden körbeér, ahogy már írtátok néhányan. (Az a tábla a végén Alice Ayres felirattal... a legsokkolóbb pillanat talán!) Rengeteg finom utalás, ami csak akkor esik le, ha újra nézed a legelejét, vagy nagyon jó a memóriád. :) Csak egy példa: Jane (Alice) már az elején elmondja Dannek, hogy azért lépett le New Yorkból, mert ha már nem szeret, le kell lépni, és lelépni csak így lehet. A végén ugyanígy tűnik el, át kell repülnie a fél világot, hogy tiszta lappal kezdhessen. Ez volt az egyik őszinte megnyilvánulása, ezen kívül kevés akadt... Egy szó mint száz, nem lett jó kedvem a végére. Mennyi seb és mennyi tévút, hány és hány mélysége a kapcsolatoknak... De hiszem, hogy másként is lehet. A szeretet és bizalom nem eltemetett érték, a megvalósítása/megélése pedig korántsem lehetetlen.

2016-12-01 12:29:01 Rorschach (5) #42

Lehengerlő film. Clive Owennek meg állítsanak szobrot!

2015-08-19 08:33:28 tomside (5) #41

Válaszul: talán azért van kamaradarab jellege, mert először kamatadarabként létezett. :) Egyébként idehaza is játszották színházban, igaz, tudomásom szerint csak a film után.

2015-08-19 00:05:03 Szaracén (5) #40

Mindenkinek csak ajálani tudom, főleg azoknak, akik utálják a klasszikus értelemben vett "romantikus filmeket". Talán az nyűgöz le a legjobban, hogy nincs benne ágyjelenet, de az erotika és a szexuális töltet mégis iszonyatosan erős. A színészi játék egyszerűen maxos, nincsenek mellékszereplők sem, kicsit olyan, mint egy kamaradarab. Még Julia Roberts sem volt rossz, pedig átalában a falnak megyek tőle.

2015-01-09 11:23:18 blazserbozso (5) #39

Nagyon érdekes film. Szerelmi négyszög, egyik megcsalja a másikat, de aztán mégis visszamegy hozzá. Érdekes dialógusok, főleg a Clive Owen nagyon jól alakít, erős szövegei vannak, kemény, beteg karakter. A Jude Law a leggyengébb, Julia Roberts is jó nagyon. Végén jó kis fordulat. Nagyon jó film. Felfelé kerekítve 5-ös. (Valaki tud mondani olyan filmet, amiben a Jude Law hiteleset és emlékezetest alakít? Mert nekem mindig hiányérzetem van vele kapcsolatban.)

2013-12-22 15:30:34 lonecoyote (2) #38

Szerintem elég mesterkélt, túlbeszélt műdráma. Mintha a rendező úgy érezte volna, hogy minél kegyetlenebbül, ocsmányabban, és minél többet beszélnek hősei, annál hitelesebb, valószerűbb lesz a film. Szerintem elég nagyot tévedett. Mondjuk Natalie Portman rózsaszín parókában, az egy olyan látvány, amiért érdemes megnézni a filmet. De csak ezért. 10/3

2013-12-22 15:03:53 zsandar filip (5) #37

Nagyszerű betekintés lelki bugyrainkba. Egyik kedvencem.

Két pár „fél” keresztbe-kasul története sokszor ízléstelenségig őszinte megoldásokkal. Fejbe kólintva ismerünk reakcióinkra, fájdalmainkra, indulatainkra, hárításunkra. A langyos hétköznapok , közömbösség, kíváncsiság írja áldozattá válásunk történetét, vagy látszólagos áldozattá tételt és áldozathozatalt. Butaságunk történetét. És a megkarcolt, megtört felejtést és mosolyt…
Mert senki sem jár már jól, az élet kiegyenlít, és ő maga a tükör.

Ajánlom a filmet.

2013-10-19 23:47:23 BadDevil (5) #36

De a 'nem félünk a farkastól' meg egyáltalán nem az, ugye? :)

előzmény: gomez1000 (#35)

2012-10-12 02:21:54 gomez1000 (5) #35

Elképesztően jó.

2012-07-27 17:18:33 Emberatalpan (5) #34

Ez az a film, amelyiket akárhányszor megtudok nézni és nem unom meg. Elképesztően jó karakterekkel, - akik természetesen, sarkítottak - nagyon erős párbeszédekkel, nem mellesleg nagyon hatásos fényképezéssel. Érdekesnek találom a latolgatást a film végéről, megvallom őszintén, számtalanszor láttam már, de soha nem jutott eszembe, hogy valami hiányzik, vagy nem kerek a sztori. Szerintem tökéletesen körbeér az egész. Tudom, elfogult vagyok, de aki csak teheti nézze meg, akár többször is, mert akár tetszik akár nem, ezek a karakterek mind mi vagyunk, csak attól függően változunk, hogy épp kivel vagyunk kapcsolatban. Mind a négy színész zseniális, maximum arról lehet itt arról beszélni, hogy kinek melyik karakter tetszett, mert a színészek -ki-ki a magáét- különösen jól játszotta. A sarkított helyzetek és karakterek ellenére, nagyon is életszagú ez a film, az összes emberi gyarlóságával/gyengeségével együtt, amit ábrázol. 10/10 örökké

u.i. - az idézeteket elolvasva, muszáj megemlítenem, hogy aki csak teheti nézze meg eredeti nyelven, mert igazi csemege. Persze magyarul is meg lehet érteni, de a lényeg számomra csak angolul jön át igazán.

2012-06-22 19:51:41 BonnyJohnny (5) #33

Így van. Pedig látszatra ő az angol gentleman, a művelt, érzékeny, kedves szerető.
Cliwe Owen pedig látszatra egy barlanglakó, ahogy ő is mondja magáról. Nagyképű bárdolatlan bunkó. De az ő nagyképűsége a stílusa része, nem pedig felsőbbrendű sznobizmusból, mint JL esetén, a bárdolatlansága és pofátlansága közben viszont őszinte, és egyenes, ellentétben a másik három szereplővel, akik magukba temetik az igazságot, és csak mindig a dolgok végén, vagy utólag őszinték. Egyébként ez a filmen is jól látszott. CO sosem azon húzta fel magát, ha megcsalták/visszautasították, hanem, ha játszottak vele, hazudtak, vagy elhallgattak dolgokat.

2012-06-22 19:41:02 Hannibal Lecter (5) #32

Lehet. Az az igazság, hogy elég régen láttam már ezt a filmet. Arra viszont emlékszem, hogy Jude Law mekkora egy nulla jellem volt, minden létező szempontból.

2012-06-22 19:38:35 tomside (5) #31

ofkorsz

2012-06-22 19:19:08 BonnyJohnny (5) #30

Clive Owen természetesen. :)

2012-06-22 19:16:56 Hannibal Lecter (5) #29

Azaz ki?

2012-06-22 19:16:07 BonnyJohnny (5) #28

A tilos jelzés ellenére lelépés elég hangsúlyos (főleg lassítva). Ettől még nem biztos, hogy elütik, pláne, hogy meghalna, de benne van.

A film négy főszereplője közül egyébként messze az volt a legőszintébb, legegyenesebb, legszimpatikusabb karakter, aki a legnagyképűbb, legbunkóbb, legkevésbé szimpatikus személyiség.

2012-05-24 12:03:03 tomside (5) #27

Ez a film is olyan, hogy vissza-visszajön. Mennyi elpazarolt élet.

2012-02-17 15:25:38 tomside (5) #26

Mennyi elpazarolt élet, ××ssza meg.

2011-09-27 23:42:26 dorothygale (5) #25

Nagyon pöpecek a monològok ! :)

2011-04-17 14:16:40 Hannibal Lecter (5) #24

Nyilván nem a "kisarkított jellemzőket" kell általános érvényűként elfogadni, hiszen természetesen nem mindenki ilyen (szerencsére). De tény, hogy a film modellez egyfajta párkapcsolati mentalitást, amely napjainkat bizonyos mértékig meghatározza.

előzmény: dézi (#23)

2011-04-17 13:49:34 dézi (5) #23

nem minden kapcsolat ilyen, mint ahogy nem minden kapcsolat szép, sőt, szerintem minden kapcsolat változatos. ezek kisarkított verziók, nem hiszem, hogy általános érvényűként kellene értelmezni őket. szerintem csak egyszerűen olyan jellemzőket mutat meg ez a film, amiket általában nem szokás, de amikben bárki magára (vagy másokra - vagy az emberre mint olyanra) ismerhet.

2011-04-17 13:23:09 Hannibal Lecter (5) #22

Miért lenne ez gusztustalan? Egész egyszerűen a posztindusztriális társadalmakban a szerelmi kapcsolatok már másról szólnak, mint korábban. Manapság egy szerelmi viszony olyan, mint egy K-1 mérkőzés: mindent szabad benne. Nichols pedig zseniálisan ábrázolja mindezt. Ugyan a figurák helyütt eléggé ironikus módon vannak elrajzolva, de nem nehéz ráismerni bennük egy-egy valódi "típusra".

2011-04-17 12:48:27 uccse (4) #21

Vannak szép kapcsolatok, de sajnos ez a ritkábbik eset.

előzmény: Suzanne (#20)

2011-04-17 11:41:51 Suzanne (2) #20

Az a baj a filmmel, hogy annyira gusztustalan. Nem mindenki ilyen. Nem mindenki hazudik. Vannak szép kapcsolatok is, a szó szoros értelmében.Ez a film úgy mutatja be a párkapcsolatok világát, mintha az emberek arra szakosodtak volna, hogyan lehet "akaratlanul" is (legalábbis ezt sugallja a történet) a lehető legjobban megbántani a másikat.

2011-01-24 00:26:28 dézi (5) #19

akinek tetszett a Closer, annak ajánlom ezt is: Your Friends & Neighbors (Egy erkölcstelen mese) sok hasonlóság van köztük, és mindkettő remek.

2011-01-17 14:26:23 Loretta (3) #18

A végével kapcsolatban:
Az is lehet, hogy elütik, és előröl kezdődik az egész, egy másik idegennel. Ez az élete, idegen az idegenek között...néha valakinél megáll, megpihen, majd kezdődik előröl az egész. Elütik, egy darabkája meghal (Alice) és születik valaki/valami más... Emellett pedig folyton a pirosban jár, nem csak a zebrán :) De persze mindenki úgy értelmezi, ahogy akarja. Pont ez a jó benne.

2009-12-26 23:19:52 van zan (5) #17

Ez nagyon tetszett. Egy percig sem unatkoztam rajta. Olvastam az érdekességekben az infót. Gyakorlatilag csak levágták a végét? Mert piros lámpánál megy át a zebrán. Amúgy mindig is szépnek tartottam Natalie Portman-t de itt iszonyat jól néz ki a teste is. :)

2009-09-20 22:40:34 makacs (5) #16

Valóban remek alakítást nyújtott a 4 szereplö.
Jó a történet,erös karakterek,Clive Owennek itt
átüt az erös egyénisége.Nálam is 5.

2009-01-03 10:25:09 barackmacska (5) #15

jude law itt sem tudta magát megszerettetni, clive owen zseniális, mint mindig, natalie és julia szerethetők, a történet zseniális, még az időnként sántító párbeszédek sem tudják elrontani.

2008-12-14 12:39:12 rikkisweet (5) #14

Csodálatos alakítások és erős jellemrajzok. Biztos, hogy elcseszi a kedved, ha megnézed, de érdemes.

2008-09-26 02:37:22 Chen (4) #13

Lehet, hogy nem lett volna szabad szinkronnal megnézni, de a dialógusok szerintem borzasztóak voltak ebben a filmben! "A szerelem miért kevés?" ;-((((!!! Megmartam magam. Emellett Julia Roberts iszonyatosan idegesített, mint színész és mint karakter, nem bántam, hogy le lett osztva :-D.
A fenti negatívumok ellenére, miután többször megnéztem, egész jó filmnek tartom, ez leginkább Clive Owen-nek (aki az összes szereplő közül kiemelkedik szerintem) és Natalie Portman-nak köszönhető.
Úgy értelmezem én is a végét, hogy Alice keverte itt a kártyát.

2008-07-24 23:54:19 krihu (5) #12

Érdekes volt elolvasni az eddigieket, mert számomra egészen máshogy jöttek át a film itt tárgyalt részei.
A nyitó- és a zárójelenet valóban hasonló, de a nyitónak nem az az értelme, hogy elütik Alice-t (Jane-t), hanem hogy megismerkedik Dannel. Miért történne más a végén? Egy pillanatig sem merült fel bennem, hogy meghalna, hogy egyáltalán elütnék. Megy az utcán, szépségének és vonzerejének teljes tudatában, vágyakozó szemek kísérik; a dal (I can't take my eyes off you) is ezt erősíti.
Jöhet a következő pasi... Számomra ennyi vége. Aztán vagy kölcsönösen összetörik egymás szívét, vagy az egyik a másikét, vagy kijön az egészből valami jó.
Alice megítélése is szerintem nagyon nagy csavart kap azzal, hogy a végén megtudjuk, hogy ő Jane Jones. Mert az teljesen igaz, amit cucu leírt kettővel lejjebb, valóban úgy tűnik, hogy Alice az, aki a legegyenesebb közülük. Aztán az derül ki, hogy ő az, aki a legnagyobb dologban hazudott kezdettől fogva, hiszen még azt sem árulta el, ki ő. Mert a név elhallgatásának van ilyen jelképes jelentése is a számomra. Emiatt néha van olyan érzésem is, hogy a másik három csak kispályás hozzá képest.

2008-05-14 01:16:20 Olórin (5) #11

Nos, már nem a legfrissebbek az emlékeim, szóval lehet, hogy keverek valamit... De Alice-ben határozottan volt valami "nem kóser", és amikor a végén egyész egyszerűen elsétál, totálisan egyik pillanatról a másikra, abból nekem az nem jött le, hogy végig csak játszott a fickóval, és amikor az végre eldönötte, és ki is jelentette, hogy vele akar maradni, akkor a játék számára végetért, mert "megnyerte". De mondom, ez már inkább csak afféle benyomás, majd valamikor újranézem. (Dan ettől függetlenül persze egy seggfej volt, az igaz)

előzmény: cucu (#10)

2008-05-14 00:20:11 cucu (4) #10

Nem annyira az ő szívét törték itt össze, hanem inkább ő másét??? Sokat filóztam, hogy kit hova tegyek a "köcsöglistán", de azért az számomra nem kétséges, hogy Dan (JL) van a lista élén, Alice (NP) pedig a végén.

Alice feltétel nélkül szerette Dant, elviselte a felsőbbrendű sznob lenézését, egy szót nem szólt, amikor meghallotta Dan és Anna (JR) beszélgetését, és a végén is szó nélkül visszafogadta Dant. Ehhez képest Dan egy élhetetlen, sznob "művészlélek", aki simán csalta Alice-t egy évig, képtelen volt elviselni a boldogságot, "igazi férfi" módjára sírt és ütött meg egy nőt, és képes volt azon kiakadni, hogy az az Alice, akit megcsalt és otthagyott, lefeküdt valakivel, mikor együtt sem voltak (ez utóbbi elég Chasing Amy-s volt). Most akkor ki törte össze kinek a szívét?

2008-05-13 17:39:06 Olórin (5) #9

Hm, oké, el kell ismernem, ezek jogos érvek:) főleg a második, bár sztem nem annyira az ő szívét törték itt össze, mint inkább ő törte össze másét...
Mindenesetre a képek nekem akkor is azt sugallták, hogy elütik, és ha ez egy befejezésben történik, akkor valahol logikus, hogy ez a halálát fogja jelenteni... de ezt nem tudom így értelmesen elmagyarázni, inkább csak egy benyomás (mármint nem az elütés, az sztem biztos, hanem a halál)

2008-05-13 17:34:24 cucu (4) #8

Mi értelme van a jelenetnek?
1. Natalie Portmant nézni hosszan ("Can't take my eyes off you"). :-) Ez ugyan öncélú, de annál jobb...
2. Keretes szerkezet. Mintha mi se történt volna: Alice megy magányosan az idegenek között ("hello, stranger"). Így a nyitójelenet is átértékelődik: lehet, hogy már korábban is összetörték így a szívét, ezért is ilyen zárkózott, hogy még a nevét se mondja meg.

Amúgy meg a film elején elütik, de nem hal meg. Akkor miért halna meg a végén?

2008-05-13 16:31:27 Olórin (5) #7

Úgy emlékszem, a zárójelenet kb ugyanaz, mint a nyitó (?), amiben elütik őt. Ugyanúgy van felvéve, ugyanaz a beállítás, ugyanaz a mozgás, ugyanaz történik - lelép a járdáról a tilos jelzés ellenére, csak itt előbb el van vágva. Mondjuk dugóra nem emlékszem, de azon gondolkodtam, mi értelme van annak az egész jelenetnek, ha nem ez?

előzmény: cucu (#6)

2008-05-13 15:47:37 cucu (4) #6

Bennem fel se merült, hogy meghalna. Akkora dugó állt a keresztúton, miért ütnék el? De megértem a tesztvetítős véleményeket: szerintem (se) passzolna ehhez a filmhez egy ilyen befejezés.
Amúgy valszeg érdemes újranézni a filmet: utólag elolvastam az IMDb-n az idézeteket, és egy csomó finom utalás van bennük, amiket csak az egész film ismeretében lehet megérteni.

2007-12-17 20:52:49 Kremy (5) #5

Tökéletes.
Nem is kell többet mondanom,leírták előttem.
Natalie Portmannak külön dicséret jár.
Jude Lawnak úgyszintén.

2007-09-10 23:31:25 Olórin (5) #4

Ja, az érdekességekben írtakhoz:
sztem Nichols jottányit sem változtatott a befejezésen, csak nem mutatta meg teljesen, hogy mi történik. de nekem egyértelműen az jött le, hogy Alice (Jane) meghal a zárójelenetben.

2007-09-10 23:28:25 Olórin (5) #3

Egészen egyedülálló, ahogy a karaktereket mindig más szemszögből mutatja, és ettől függ, hogy éppen szimpatikus szerelmesnek, vagy tapló állatnak látjuk őket. Ettől válnak igazán életszerűvé, igazán hitelessé, és ez egy olyan húzás, amit ilyen magas szinten kevés filmben láttam megvalósítani. Persze az egész nem működne ilyen jó, ha az átkozottul profin megírt dialógusokat nem óriási alakítás hozó színészek szájából hallanánk. Mind a négy főszereplő fenomenális, de amit Cliwe Owen művel, arra nem tudok mást mondani, mint hogy a színészet abszolút magasiskolája. Natalie Portman pedig elképszetően szexi:)

2005-08-18 08:29:22 kery (5) #2

Nos, Ez a legjobb alakítás Clive Owen-től. (Amit eddig láttam áfkorsz....)

2005-03-12 22:33:06 limupei (4) #1

Mike Nichols akart csinálni egy újabb "Nem félünk a farkastól"-t, csak a dolog elcsúszott egy ponton: Ezt nem Albee írta. Azért bőven átlagon felüli film lett belőle, hála a színészeknek.