Sideways (2004) ☆ 👁

Kerülőutak

(Alexander Payne)

amerikai dráma, szerelmi történet, vígjáték

3,9

2023-06-07 14:50:32 critixx (4) #32

Kellemes meglepetés volt ez a film. Payne remekül képes a maró szatíra eszközeivel mesélni a legsúlyosabb dolgokról. Az ember nevet, majd a következő percben már sírni van kedve. A szituáció ismerős és (szerintem) elég gyakori. Két negyvenes férfi, egy (humán)értelmiségi és egy (szín)művész szembesül az életközépi válsággal és reménytelenül próbál valamiféle értelmet találni az életének. Két markánsan eltérő személyiség, akik ugyanazokkal a dolgokkal küzdenek, csak másfelé, máshogyan keresnek kiutat.

2020-01-10 09:51:13 Jereváni Rádió (4) #31

Napsütötte Toszkánába oltott Woody Allen. Egyszerre mulatságos és melankolikus. Az első fél órája nem tetszett különösebben, de aztán szépen feljavult a film. Az Utódoknál jobb, a Schimdt történetéhez képest kevesebb.

Szívet melengető négyest adok neki.

2018-11-30 11:47:57 Dió (3) #30

Érdekes, hogy a lentebb sopánkodókkal ellentétben én az ötösre osztályzókkal mindenben egyetértek, ami a film megszerkesztettségét és rendezését illeti (indokoltan hosszú játékidő, szerintem is kellemesen folydogáló lassú tempó, remek alakítások és rendezés, stb.), mégis kénytelen vagyok melléjük állni, de úgy látszik, egy teljesen más indok miatt.

Ennek a filmnek az üzenete szerintem egyenesen káros és lázító. Nagyon felcseszett így újranézve, és megy is le hármasra (a Descendantssal ellentétben, ami újranézve épp most kúszott fel ötösre).

Azt nézem két órán keresztül, hogy szimpatikusnak egy jottányit sem nevezhető emberek hazudoznak fel-alá, ott ártanak a másiknak, ahol tudnak, és az őszinteségnek szándékosan kerülik minden formáját. Azért tartottam ki mellettük egészen a fináléig, mert azt hittem, legalább valamennyire megkapják a magukét, vagy magukhoz térnek, hogy a néző levonhasson belőle valami tanulságot, de nem. Sőt! Giamatti karaktere még azt is képtelen bevallani a "barátjának", hogy Ő VOLT AZ, aki beköpte őt, majd még segít is neki az autóbalesetes kamu alátámasztásában azzal, hogy a passzív/agresszív haverjának undorító törtetésére önként összezúzza kedvenc autóját. Plusz a többi. Mindezt miért? Hogy a végén az esküvőn kaján vigyorral egymásra nézhessenek, és azt mondhassák: megcsináltuk! Mostmár aztán nincs más dolgunk, mint tovább élni a hazug életünket! És ezzel kéne valahogy azonosulnom... Ez főleg a kangép főhősre vonatkozik, akit a végére már egy traktorral dózeroltam volna el legszívesebben, hogy ne kelljen tovább néznem a gennytől teli fejét, de annyira sok változáson, amennyit ez a 127 perces lassúzás és hazudozás-túra megkímélt volna, Giamatti karaktere sem ment át. A természetesen klasszik lógófaszú sprint jelenet mellett remek volt az a szcéna is, ahol a főhős kisgyerekként bőgi el magát, bevallva, hogy mekkora gennyláda, de ez volt az egyetlen ilyen jelenet. Az ilyenekből kellett volna több, hogy ne legyen az emberi gyarlóság így pedesztrára állítva, de ez sajnos nem sikerült.

2015-09-21 16:28:39 Mizi (5) #29

Mindenkinek megvan a maga keresztje. Van, aki tökös, van, aki töketlen. Ahhoz viszont, hogy új fejezetet nyissunk, mindenképpen le kell zárnunk a múltat.
Zseniális "Never give up movie".

2014-08-31 13:25:56 Leo_Stotch (5) #28

Fel kellet javítsam ötösre. Második nézésre már teljesen elvarázsolt..érnem kellett hozzá. Payne meg belépett Wes és P. T. Anderson mellé, akiket mostanában igen becsülök. A Nebraska sajnos még várat magára.
Ja és fogalmam sincs, miért nem kapott Oscart Giamatti.
De ez semmit sem von le az értékéből..a két pókember ellen jól működött együtt a vásznon.

2014-03-31 13:02:21 azay (4) #27

Ha Miles-ot kérdeznénk, minden bizonnyal két csoportra osztaná az embereket, az egyikbe a „pinot”-, a másikba pedig a „cabernet”- fajtákat sorolná. S mi nézők is láthatjuk, hogy csak a közös egyetemi évekkel magyarázható, hogy két ilyen végzetesen eltérő íz-világú cimbora jött össze erre az egy hetes kaliforniai bortúrára. Nos, ha alkalmasak rá ízlelő bimbóink, megtapasztalhatjuk, hogy e film kicsit hasonlít a pinot ízére: csak megfelelő érzékenységű ízlelők számára mutatkozik meg az alkotás igazi értéke. Nem „csúcsbor”, de azért érdemes kóstolgatni, erős négyest mindenképpen megérdemel.

2013-01-02 15:58:45 ChrisAdam (3) #26

Lassú tempójú, de végig kitart. Így kell történetet mesélni. (Hannibal, #15)

Totálisan nem értek egyet. :) Szerintem a lassúsága nagyon, de nagyon de unalmassá teszi a filmet. Bár a végére kicsit már érdekesebb lesz a sztori, mikor ott lógó faszú ember elől menekülnek, stb.
De valahogy nem ezt vártam Payne-től. Ez nem egy olyan dráma (ink. vígjáték), mint a Schmidt története, ami sugározza a hangulatot, remek a történetvezetése, nem unalmas, pedig lassú és mindeközben van mondanivalója. Még az Utódok is valamivel tartalmasabb, mint ez. Bár az is inkább a limonádéfilmekhez hasonlít, habár van benne kellő drámaiság. (Le is vittem hármasra.)
De ez egy üres, boros vígjáték. Amikor Maya a borokról beszél, az valami szenzációs jelenet, de itt ki is fullad.
Csalódás.

2012-12-10 19:41:23 tomside (3) #25

Nekem ez totálisan közepes volt. És nem tudok borral kapcsolatos nyelvi fordulatot hozzáfűzni a hozzáfűznivalómhoz. :( Paul Giamattinak Woody Allen beütése volt.

2012-07-20 00:41:23 Il Matto (4) #24

Azt az eszmefuttatást a Pinot-ról és a Cabernet-ről azóta sem tudom kiverni a fejemből.

2012-03-09 06:29:28 coles (5) #23

"Nap tegnap után"

Rex Pickett (aki a '80-as években próbálkozott már rendezéssel is) irományát A. Payne (és Jim Taylor) filmesítette, "mindössze" 12 millióból. Kicsi és speciális. Ám zamatos! S mivel évekig érleltem...
Lassú tempója elriaszthat, néha mégis "feszesebb, mint egy apácasegg... Remek koncentráció!" (Mondá vala Jack - Thomas Haden Church)
A bor(fél)barátok szőlőtúrája ódát zeng a hegy levéhez, s tiszta vizet is önt a pohárba. A karakterek átmenetileg kivetkőznek (ön)magukból, néha ténylegesen is... Be- és kirúgnak, miközben átértékelik életüket/átértékelődik életük.
Néha túlzásokba esnek, lehet, "túl sok az alkohol, elnyomja a gyümölcsöt." Itt-ott keserű, máskor meg leül e (belső) "Road Movie/Trip". "Ez magyarázza a csersavat?"
Ám kihagyhatatlan. Paul Giamatti miatt is, aki egy "apró darab ürülék, melyet magával lebbent a dagály!" Persze megértem az ellenvéleményeket, melyek szerint "fogyasztható, ám távolról sem mennyei..."

2012-02-29 08:55:56 deviant (5) #22

de jó is volt újranézni a kerülőutakat! rohadt nagy közhely, de erre a filmre tényleg igaz: mint a jó bor...

2012-01-05 03:37:32 Danesz99 (3) #21

Könnyed kikapcsolódás pár pohár bor mellett, de semmi több.

2011-11-22 12:46:06 limupei (5) #20

Azt hiszem nem csak a magam nevében mondom, hogy ha ennél elevenebb lenne, már saját személyi igazolvány kéne neki. Több mondanivaló pedig aligha fért volna bele.

előzmény: walter gábor (#19)

2011-11-22 11:05:21 walter gábor (3) #19

A rengeteg díj és a sok jó kritika miatt többet vártam a filmtől:
több humort, elevenebb storyt, több mondanivalót.

2011-10-29 22:59:16 Zalaba Ferenc (5) #18

Mint egy jó bor. Évről évre zamatosabb.

2010-07-03 15:10:37 Mikkey (4) #17

Kicsit olyan volt mint a Képtelen Képregény kultúrált változata. Sziporkázó dialógusok, kapcsolatok útvesztője, sokszínű jellemkarakterek, végig lekötött, nagyszerű film!

2009-08-23 11:43:42 a6notes (3) #16

Legnagyobb hibája, hogy elég sokáig nem ragad meg (kb. 15-20 perc után), ami manapság soknak számít (ha valami nem üt az első öt percben valahogy, akkor lapozunk - de legalábbis az első benyomás odavan). Az alakítások hibátlanok, ez kétségtelen, de a sztori valahogy kicsit semmilyen. De nem rossz film, távolról sem.

2009-06-22 12:26:34 Hannibal Lecter (5) #15

Lassú tempójú, de végig kitart. Így kell történetet mesélni.

2009-06-22 11:57:07 Semprini (3) #14

Először négyest adtam rá, de most újranéztem és közepesre módosítottam az osztályzatát. Nem rossz film valóban, a képek, a zene, a tájak gyönyörűek, a szereplők is jók, de valósággal fizikai fájdalmat okozott, ahogy a szexmániás, "röptében a legyet is"-típusú Jack hülyére szivatja jobb sorsra érdemes, de elképesztően lúzer haverját, Milest, pedig szegénynek épp elég baja van nélküle is: a válása óta nem talál magára, a könyvét sorra utasítják vissza a kiadók, a volt neje újra férjhez ment, egyszóval rájár a rúd. Eközben Jack mit sem törődve azzal, hogy a hétvégén lesz az esküvője, felszedi az első nőt aki útjába akad, hitegeti, a lelkiismeretfurdalás legkisebb jele nélkül. Persze végül megkapja a magáét, jól betörik az orrát, de még ekkor sem nyugszik, felszed egy újabb lotyót az első bárban, majd amikor otthagyja a tárcáját a tett színhelyén, Milest küldi be érte. Hogy az orr-betörés autóbalesetnek tűnjön, Miles kocsiját össze kell törni, na ez már tényleg túlzás volt, Miles helyében legkésőbb itt szakadt volna el a cérna, de a jó haver nemcsak hogy hazafurikázza barátját, még falaz is neki, sőt az esküvőjére is elmegy tanúnak, ahol újabb sokk éri: megtudja, hogy volt felesége terhes az újdonsült férjétől. Ezután szerencsére némi enyhítésképpen otthon az üzenetrögzítőn Maya hangüzenete várja, majd egy nyitva hagyott befejezés és vége.
A nagy díjesőt nem igazán értem, de nézhető, helyenként egész szórakoztató, de lassú tempójú filmecske.

2007-08-12 17:08:46 Rituska (4) #13

Csodálatos hangulatú, egész jó boros sztori. szerintem remek kis alkotás.

2007-07-01 12:48:31 k3pl3r (?) #12

Lehet, hogy pont rossz filmeket nézte tőle, de amiket láttam ott semmi pluszt nem hozott. Mondjuk, ilyeneket láttam hogy „Gagyi mami” vagy „A majmok bolygója” … std :) . Amiben még tetszett az a „A remény bajnoka”, de ott sem volt olyan jó, mint itt. Igyekszem bepótolni azokat, amiket írtál.

előzmény: Brumi (#9)

2007-07-01 02:12:34 Brumi (5) #11

Egy rosszul megírt forgatókönyvből és sablonkarakterből nem sokat lehet kihozni. Van neki egy Big Fat Liar című kevésbé sikerült filmje, lehet, hogy arra gondolsz.

előzmény: deviant (#10)

2007-07-01 01:56:26 deviant (5) #10

gimmatti ellentmondásos figura. vagy embertelenül emberfeletti vagy kriminális szar. nemrég láttam valami gyerekfilmben - már a címére sem emlékszem -, de tényleg nagyon szar volt, még ő is.

előzmény: Brumi (#9)

2007-07-01 01:42:31 Brumi (5) #9

Giamatti meglepett? Ez elég érdekes. Az egyik legnagyszerűbb és sajnos legalulértékeltebb színésze korosztályának. Ajánlom az American Splendor-t és akkor végleg meggyőződhetsz az ember zsenialitásáról.

A Sideways az első pillanattól kezdve belopta magát a szívembe, imádom ezeket a keserédes történeteket. Jó az a 4,40-es átlag, még többet is érdemelne.

előzmény: k3pl3r (#7)

2007-07-01 01:22:00 k3pl3r (?) #8

Ejha, most látom mennyi díjat bezsebelt. Ez tényleg érdekes, mert annyira azért szerintem nem jó.

előzmény: k3pl3r (#7)

2007-07-01 00:39:01 k3pl3r (?) #7

Elég sokat gondolkoztam rajta, hogy hányast adjak rá. Végül csak 3-as lett belőle. Tényleg jó film, de azért a 4,40–es átlag engem is meglepett. Főleg úgy, hogy egy Született július 4-én „csak” 3,75-ös átlaggal rendelkezik. De hát ízlések és pofonok kérdése. Paul Giamatti tényleg jó, meg is lepett. Nem szokott ő brillírozni.

2006-06-17 00:10:28 deviant (5) #6

annyira jó film, hogy ha különleges esetekben lehetne hatos osztani, akkor erre rányomnám.

2006-06-16 20:49:19 ussr (3) #5

De! Azóta már csak 4,49! :)

2006-01-01 21:33:18 limupei (5) #4

nem

előzmény: ussr (#3)

2006-01-01 21:30:29 ussr (3) #3

Nem túlzás ez a 4,61?

2005-10-20 23:36:34 Hannibal Lecter (5) #2

Remekül megszerkesztett filmalkotás, jellemzi ugyanaz az erős dráma-vígjáték kétarcúság, mint a Schmidt történetét. Az alakítások markánsak, Paul Giamatti különösen jól teljesít. Mindenkinek csak ajánlani tudom szeretettel. Dráma mindennapi emberekről, legénybúcsúról, szerelemről és borról. Elsősorban persze rólunk. Csakis rólunk.

2005-08-11 20:30:30 Trib (5) #1

Ilyen jó filmet régen láttam már! Alacsony költségvetés, nagyon jó történet, fantasztikus játékok a szereplőktől. Azt hiszem kevés film volt amit le kellett pause-olnom, hogy átgondoljam kicsit a dolgokat. De ez is egy hangulatfilm!