Woyzeck (1979) ☆ 👁

(Werner Herzog)

nyugat-német dráma

3,9

2015-04-11 20:10:28 Kalevala (3) #9

Georg Büchner 24 évesen (!), röviddel a halála előtt egy klasszikus drámát alkotott, amely soha nem fogja elveszíteni aktualitását, mert amig világ a világ, a kisemberekbe mindig bele fognak rúgni, akik egy ideig nyelnek, nyelnek, aztán vagy kirobbannak, vagy belefásulnak a kilátástalanságba.

Herzog adaptációja sajnos elég vérszegényre sikerült, mintha gyakorolna. Vajon miért válaszotta a Woyzeck-et? Hogy magához kösse Kinskit? Kinski persze predesztinált a téboly megtestesítésére.
Itt nem az egomániás, a világ meghódítására kirohanó őrültet játssza, hanem a társadalmi ranglétra utolsó fokán álló megkínzott, megalázott, jelentéktelen kisembert, és lám, ezt is tudja! De mennyire! Mégsem menti meg a filmet.

2014-12-28 23:47:47 somogyireka (3) #8

Woyzeck úgy gyilkol, ahogy még a legforróbb szeretők sem szeretnek..Mondjuk Kinskinek nem hiszem, hogy nehezére esett ez a szerep, sejtésem szerint csak magát kellett hoznia..Ez a kíntől, őrülettől eltorzult arc mintha az ő igazibb sajátja lenne, mint a fegyelmezett..
Nem a kedvenc filmem ez az egyik kedvenc rendezőmtől, mondjuk ez nem Herzog hibája azt hiszem, hanem csak a történeté..Amit e sztoriból ki lehetett hozni és ahogy azt maximálisan megtette. Egyszerűen csak nem bánom, hogy vége van..

2012-04-25 12:43:31 Tenebra (4) #7

Ezt a filmet Klaus Kinski, a gyilkossági jelenet, a zene és Herzog sajátos atmoszférája teszi naggyá. A gyilkossági jelenetet mai napig ezerszer visszanézem, annyira zseniális.

Viszont a történet itt sem kötött le, számomra túlságosan is szétesett epizódokra. De egy ilyen alkotásnál nem is ez a lényeg.

2009-11-20 15:44:24 Andi0113 (3) #6

Arra azért odafigyelhettek volna, hogy a kés véres legyen...

2008-10-30 09:58:49 Ivan/ (5) #5

Tessék itt nyugodtanberendelheted. Az ára se túl vészes szerintem.

előzmény: Jill (#4)

2008-10-29 21:22:41 Jill (?) #4

Régóta vadászom rá, remélem, sikerül majd beszereznem. Herzog és Kinski nem tudtak rosszat csinálni. A történetet ismerem, hála Alban Berg operájának, de azért kíváncsian várom.

2008-05-01 12:54:59 Paul Ricard (5) #3

Egy film amelynek a története alapján nem feltétlenül kellene működnie, mégis hatalmas nyomot hagy a nézőben. Herzog legnagyobb bűvészmutatványa abban rejlik, hogy teljes mértékben elveti a suspense-t(szinte teljesen nyilvánvaló, hogy miként fog végződni a történet) és ehelyett a Woyzeck-et alakító Klaus Kinski fenomenális játékára helyezi a hangsúlyt.
A gyilkosság lassított képsorai a nyomasztó zenei aláfestéssel egyetemben valószínűleg örökre beleégetik magukat a néző agyába, akárcsak a furcsa, igazi herzogos(gondoljunk csak a hasonló tematikájú és hangulatú Kaspar Hauserre) befejezés.

2008-03-17 21:47:12 Dougie (?) #2

az elnyújtott gyilkossághoz hozzászólva: szerintem egyáltalán nem elnyújtott, sőt - így, hogy lassítva van az egész (komolyzenei aláfestéssel), jön át igazán az érzés

ahogy Muhi Klára filmkritikus fogalmazott, azzal is egyet kell értenem:
Herzog az Aguirrében Isten majmának csúfolta az embert, itt Isten bohócának...
A gyilkosság jelenetében azonban mintha visszavonná ezt a kegyetlenül elidegenedett nézőpontot. Az őrjöngő Woyzeck, amint képtelen abbahagyni az ölést, és újra meg újra lesújt, Kinski fájdalomtól összekuszálódott vonásai, ahogy magához öleli a kócos tetemet, szerintem Herzog életművének legnagyobb pillanatai. Mert nem a jelenet brutalitását, hanem a lázadás (szinte mindenféle lázadás) félresiklott, lehetetlen és értelmetlen voltát kell itt átélnünk.

az viszont egyértelmű, hogy Kinski már-már emberfelettien hitelesen/zseniálisan alakítja a szerepét (és nem először)

egyébként a Herzog DVD-ken extraként fellelhető Muhi Klára elemzések rendszerint igényesek, csak az a baj, hogy elég rövidek...

előzmény: Ivan/ (#1)

2005-04-06 18:54:22 Ivan/ (5) #1

Az egyik legjobb Herzog film, ráadásul Kinski talán itt nyújtja a legkiemelkedőbbet.
Egyetlen negatívum szerintem a picit elnyujtott gyilkoság, ezt leszámítva azonban mestermű.