C'era una volta il West (1968) ☆ 👁

Volt egyszer egy Vadnyugat
Once Upon a Time in the West

(Sergio Leone)

amerikai-olasz-spanyol dráma, western

4,6
★★★★☆
1127 szavazat
Szerinted:
?
☆☆☆☆☆

Henry Fonda először kacérkodott a szerep elvállalásával, ám végül igent mondott.

Henry Fonda ebben a filmben játszott egyedül negatív főhőst.

Bár Sergio Leone a film nagy részét Spanyolországban és Olaszországban vette filmre, 2 jelenet erejéig a Utah állambeli Monument Valley területén is forgattak. A jelenetben Jill és a kocsis betérnek egy fogadóba ahova Cheyenne is bemenekül. A belső felvételeket már a Római Cinecittá stúdióban vették fel. Mikor a bandita társai megérkeznek és bejönnek az ajtón, alakjukat szálló homok veszi körül, melyet Leone a jelenet kedvéért a Monument Valley-beli vörös homokból hozatott zsákokban a forgatás helyszínére, Rómába.

osi

Henry Fonda először nem akarta elfogadni Sergio Leone ajánlatát, így a rendező New York-ba repült meggyőzni őt. Ezután Fonda felkereste egyik színész barátját, Eli Wallach-ot, aki az olasz mester két évvel azelőtt filmjében A jó, a rossz és a csúf egyik címszereplőjét játszotta. Az ő tanácsára vállalta el a szerepet.

osi

Henry Fonda barna kontaktlencsékkel akarta eltakarni kék szemeit, mert szerinte az jobban kifejezi a gonoszságot és a nézők is könnyebben eltudják fogadni az új, gonosz Fondát. De Leone lebeszélte erről, szerinte kék szemei jobban visszaadják a gyilkolás hideg, jeges természetét.
Így születhetett meg a felejthetetlen jelenet, melyben Leone direkt késlelteti a család mészárosának felfedését. A kisfiú kirohan az udvarra, felcsendülnek a dallamok, hosszúkabátos alakok bújnak elő rejtekhelyeikről, majd az egyik figurára hátulról ráközelít a kamera, elhalad a válla mellett, majd meglátjuk az arcát. Henry Fonda az! Fegyverét a gyerekre szegezi, kék tekintete mosolyog és eldördül a fegyver! A kép vált, de a néző leragad egy pillanatra. Henry Fonda - az amerikai hős mintaképe - lelőtt egy gyereket!

osi

Sergio Leone Clint Eastwood-nak is felajánlotta Harmónika szerepét, de ő visszautasította és ezután szerződtették Charles Bronsont. James Coburn is szóba került a szerep kapcsán, de az általa kért gázsit nem bírta el a produkció.

osi

Sergio Leone már A jó, a rossz és a csúf után elkezdte előkészíteni a majd csak majdnem 20 évvel később elkészülő filmjét a Volt egyszer egy Amerikát. De a stúdiók nyomására belekezdett egy újabb westernfilmbe. A döntő érv amellyel a Paramount meggyőzte, egy esetleges közös munka volt, Leone kedvenc színészével Henry Fondával.

osi

Sergio Leone szerette volna megnyerni A jó, a rossz és a csúf három sztárját - Clint Eastwood, Lee Van Cleef, Eli Wallach - Frank három emberének szerepére, akik a film nyitójelenetében Harmónikára várnak az állomáson. De míg utóbbi kettő elfogadta, addíg Clint Eastwood visszautasította a lehetőséget.

osi

Harmonika balsorsú bátyját a flashbackban a film gyártásvezetője Claudio Mancini játszotta.

A film elégikus hangvételéhez és az eredeti olaszhoz (C'era Una Volta, Il West) hű cím inkább az lenne, hogy Valaha rég, volt egyszer egy Vadnyugat.

250.000 dolláros költségvetésével a Flagstone-díszlet 50.000 dollárral volt drágább, mint Leone első westernje, az Egy maréknyi dollárért. A Vadnyugat 3 millió dolláros költségvetése pedig meghaladta Leone mind az öt korábbi filmjének költségvetését együttvéve.

Robert Ryan eredetileg Flagstone seriffjét játszotta volna, ám ezt a szerepet végül Keenan Wynn kapta meg, mert Ryan inkább a [[Vad banda]] című filmben vállalt szerepet.

Mortont, a vasúti állomásfőnököt alakító Gabriele Ferzetti játszotta James Bond apósát az Őfelsége titkosszolgálatában című Bond-epizódban.

Mortont eredetileg Enrico Maria Salerno játszotta volna, aki Clint Eastwoodot szinkronizálta a Dollár-filmek olasz nyelvű változatában.

Nem az író Mickey Knox volt az egyetlen feketelistára tett művész a filmben. A kereskedelmi posta tulajdonosát játszó Lionel Stander jeleneteit kivágták az Amerikában forgalmazott kópiákból.

Leone elégedetlen volt a spanyol statiszták külsejével, ezért Almeriában élő amerikai emigránsokat, briteket és skandinávokat szerződtetett napi 14 dollárért, hogy benépesítsék Flagstone utcáit.

A Volt egyszer egy Vadnyugatnak van a leghosszabb főcíme a filmtörténelemben.

Robert Zemeckis rendező úgy fejezte ki tiszteletét a Volt egyszer egy Vadnyugat iránt, hogy a Vissza a jövőbe 3-ban újraforgatta azt a híres jelenetet, amelyben a kamera a Flagstone állomás fölé emelkedik, és mögötte felbukkan Hill Valley városa.

A Blues Brothers és az Egy amerikai fakasember Londonban rendezője John Landis a film egyik kaszkadőre volt.

A filmben elhangzó "érdekel a divat?" mondat baki, a "divat" szó akkoriban még nem létezett.

PG

Charles Bronson - ròl egyszer egy kritikus ùgy nyilatkozott, hogy a színèsz ùgy nèz ki mint Clark Gable csak egy kicsit tùl hosszù ideig hagytàk kint a napon.... :D

Nálunk kb.4.5 millió jegyet adtak el.1976-1990 között játszották,megszakításokkal.

"...A Volt egyszer egy Vadnyugatban olyan hosszú beállítások vannak, amik után Tarr Béla is megnyalná a tíz ujját, és így ezekben van helye a jó zenének. Ha sokáig csak mikrotörténések zajlanak, azok alatt nem is működne egy semleges zene." (Pacsay Attila)

Az angolul nem jól tudó Claudia Cardinale szinkronizálva van.

A filmnek van olyan változata,ahol a kocsmában játszódó részt kivágták.