Baraka (1992) ☆ 👁

(Ron Fricke)

amerikai dokumentumfilm

4,4

2023-02-20 00:08:18 Boxer (5) #19

Hihetetlen élmény ez a film.

Olyan ami segít megismerni az embernek önmagát, másokhoz, a közelebbi és távolabbi környezetéhez való viszonyát.

Kötelezővé tenném a megtekintését, iskolában, 13-14 éves korúaknak.

2017-08-26 01:42:40 BalaKovesi (5) #18

Látni csak homályosan látok, körvonalakat, színeket, de remélem idővel kezeim közé kerül egy szemüveg... A Samsara is tervben van, valamikor mindenképp szánok rá időt és megnézem! :)

Chris: Remélem, hogy idővel legalább annyira megtalál mindenkit, mint engem, vagy még jobban is. :) "Mert szavaidból tisztán ez olvasható". Örülök, mert akkor ezek szerint valamit sikerült nekem is átadni belőle...

2017-08-25 13:23:23 ChrisAdam (5) #17

Örülök, hogy megnézted. És hogy megtalált. Mert szavaidból tisztán ez olvasható. :)

előzmény: BalaKovesi (#15)

2017-08-25 08:01:43 Ugor (5) #16

Újra és újra felbukkan valaki, aki nem csak néz, hanem lát is. Akkor légy szíves, nézd meg a Samsarát is!

előzmény: BalaKovesi (#15)

2017-08-25 02:58:08 BalaKovesi (5) #15

Nehéz leírni, mit láttam. Pontosítok: átadni nehéz, amit láttam. Szavakkal átadni olyan dolgokat, amiket szavak nélkül kaptam. Lehetséges? Szinte lehetetlen... Mert a Baraka mélyebbre jut bármilyen szövegnél. A bőröm alá, a csontomig hatol, belém lát, és csak mesél. 2 órában bemutatja a világot. A Mi világunkat... Az életet, a halált, a boldogságot, a gyászt, a természetet, kultúrákat, a nyugodtságot, a zaklatottságot, a nyomort a jólétben, örömöt a nyomorban, az élettelenséget az életben. Tekinteteket, melyek életekről mesélnek anélkül, hogy bármit megtudnék a személyekről. A harmóniáról, és a kaotikusságról. A mi világunk, amiben A pontból B pontba sietünk, nagyvárosokba összetömörülve végezzük feladatainkat, mit sem törődve egymással ellentéte a lassú világgal. Igazából nem is az a világ lassú, inkább mi gyorsultunk fel. A természet ráér, ő nem kési le a buszt, nem kell sietnie a munkába, nem kell beadandót írnia. De mi elrohanunk mellette, nem figyelünk eléggé a szépségére és a sokszínűségére. Sőt, még fel is próbáljuk gyorsítani, hogy tartsa velünk az iramot (mint ahogy láthattuk például a csibék mesterséges "felnevelésénél").

Mennyire kicsik vagyunk mi... Előbb-utóbb elmúlunk, de a hegyek, a tengerek, az óceánok akkor is itt lesznek. És én milyen kicsi vagyok, ki e felvételek nézése után visszatér Föld körüli utazásából a mi világunkba, ugyanúgy rohan tovább, törődik az igazából felesleges dolgokkal...

Elképesztő élmény a film, egyszerűen leírhatatlan. A legszívbemarkolóbb az volt, amikor a harmóniából hirtelen átváltott a nagyvárosok forgatagába, hihetetlen nagy a kontraszt. És még mindig csak a felszínt kapargatom, egy nagy tó melletti pocsolyában lépkedem... Így alig 16 éves fejjel elég nehezen tudtam szavakba önteni az érzéseket amiket a film adott, érettebben biztos többet tudok majd ebből átadni, de amint fentebb írtam szinte lehetetlen teljesen átadni amit a Baraka nyújt, mert ezt nem is átadni kell, hanem megtapasztalni. Innen is köszönöm az ajánlást ChrisAdamnek, több lettem egy ilyen hatalmas élménnyel!

2015-09-03 17:21:35 ChrisAdam (5) #14

Hihetetlen, hogy milyen magával ragadó a film. Az első felében nézem a csodálatosan gyönyörű Földünket, megannyi hegy, völgy, ég és tenger. Ember és állat. Aztán mint egy éles tőr, hirtelen belehasít a nyomor ebbe az idillbe. Megrázó film, ugyanakkor zseniális utazás másodjára is.

2013-10-22 02:29:40 ChYga (3) #13

Ivan/, számból vetted ki a szót! Szép meg minden, de baromi hosszú. Ritkán hagyok félbe filmnézést, de ezt három részletben kellett legyűrnöm.

előzmény: Ivan/ (#1)

2013-10-11 18:27:14 Fischer Erzsébet (4) #12

Kicsit tartottam a megnézésétől, de nem bántam meg. :)

2013-09-20 13:59:28 green81 (5) #11

A világon mindenkivel megnézetném!

2013-01-03 17:58:24 ChrisAdam (5) #10

Jogos! Köszi!

előzmény: acidphase (#9)

2013-01-03 17:57:23 acidphase (5) #9

méSZtelen akkor leszek ha nincs rajtad kálcium karbonát, maradjunk a meZtelennél :D

(ha véletlen elírás akkor sry :P )

2013-01-03 17:40:52 ChrisAdam (5) #8

Egyszerűen elállt a lélegzetem. Nagyon, nagyon félve álltam neki, de már az ötödik percben elégedett voltam döntésemmel.
És a filmben az a legjobb, hogy az elején, már a 20-25 perc környékén eléri a katarzist és onnan már nem száll le a magaslatról. És bennem leásott a mivoltomig, az emberiség gyökereihez. Tűz, levegő, víz és föld - ember és állat. Sorsok és akaratok. Minden, minden benne van.
Egyszer tényleg úgy éreztem, hogy mesztelen vagyok a film előtt, hogy nincs titkolnivalóm. Ahogy az embert bemutatja kontrasztokban... Gyönyörű.
Eddig az év filmje. ;)

2011-12-22 16:36:17 deviant (5) #7

nem volt még olyan, hogy egy filmet jobban megszerettem azért, mert újranéztem HD-ben. most már ezen is túlvagyok. :)

2008-04-04 17:00:44 eD (5) #6

Egyébként, akinek teszett a Baraka, ajánlom, h nézze meg a Chronos-t. Elképesztően látványos film. Meg a Qatsi trilógia is közel áll ehhez. Mindhárom rész érdekes. Szóval feleim éjlen A film!:)

előzmény: sapgabor (#164)

2008-04-04 16:25:04 allegra (5) #5

A Baraka tényleg gyönyörű, legelőször táncos edzőtáborban láttam, ahol minden este megnéztünk valami vonatkozó filmet, lenyűgözött teljesen, egy percét sem untam. (Kicsit off: Ott ismerkedtem meg Carlos Saura és Antonio Gades munkáival is, zseniálisak, hitelesek, táncokat kedvelőknek kötelező! Ír szteppből pedig a Dancing on Dangerous Grounds című filmet ajánlom, messziről köszön csak Michael Flatley-nek.)

2008-04-01 18:31:51 eD (5) #4

Nagyon érdekes film. Csodák képvilággal. Végig élvezhető szerintem. Annyira sok minden van benne. A szem az elsődleges célpont, a képi hatások által válik zseniálissá. Egy nagy pohár tej melett megnézni ..:P....

2008-03-25 20:52:05 PG (4) #3

Talán a "hagyományos", nevezetességeket és eseményeket bemutató filmek és Godfrey Reggio filmjeinek a keresztezése lehetne a műfaji besorolás.

2007-11-11 18:21:03 jesi (5) #2

egyáltalán nem unalmas, sőt

2005-04-02 00:38:32 Ivan/ (3) #1

Egészen eredeti és igényes "film" lenne ez (és valahol az is) de ebből így nekem személy szerint baromira sok 90 perc. kb. a feléig imádtam, onnantól viszont baromira fárasztott és untatott.

Sorry, lehet bennem van a hiba:(