Gyetyi csugunnih bogov (1993) ☆ 👁

(Tóth Tamás (III))

magyar-orosz-ukrán dráma

4,0

2020-10-01 22:12:45 Hulla88 (5) #2

Orosz lelki kataszter, egyben szatirikus és művészi válasz a Terminátorra és John Waynere. Megkapó zene a gyönyörű hófödte tájakon. Mert milyen is az orosz világ? Zimankós, kemény, majdhogynem élhetetlen, itt csak az igazán tökös legények maradnak talpon. Milyen az orosz legény? Bírja a hideget, dacol a sérülésekkel, ha kell elveszi amit jussának érez, naná, hogy verekszik és persze: iszik. Zavaros, etiles löttyöket, a lényeg, hogy alkohol legyen. Ahogy egy orosz barátom szokta mondani mikor kérdezzük, hogy mit kér: „leszarom csak üssön”.

Elmaradhatatlan kellék az szent őrült, a tatár és a baskír (a posztszovjet kavalkádból tetszőlegesen behelyettesíthető két másik néppel) az abszurditás, a fizikai munka, főleg a vas és acél. A család szent, a nők csak díszek de ha meglessük őket zuhanyozás közben csak stílusosan tegyük: lángvágóval nyissunk kémlelőlyukat! A vonatrablás is jó móka, persze a családdal együtt a legélvezetesebb és ezt is lángvágóval illik művelni a lóról lepattanva. Igaz nem sikerült az eredeti terv és (nem jelentékeny spoiler) nem volt a vonaton varrógép, amit ellophattak volna. Ugyanis a tengerentúli igények itt semmit sem érnek. Az aranyat feldughatod magadnak, a készpénzzel kitörölheted, fegyvert pedig önts magadnak acélból.

A legtöbb orosz és ukrán akit ismerek, ugyanilyen kérlelhetetlen, bugris, zimankós, de ha közel engednek magukhoz látod, hogy egyszerre kitartó, eszes és melegszívű. Akár csak ez a film. Én imádtam.

Az érdekelne csak, hogy Tóth kívülről látta így az egészet vagy orosz forgatókönyv alapján dolgozott és „csak” összerakta-e a filmet.

2017-05-02 20:26:24 bakocsa (4) #1

Tóth Tamás alkotását nem mindenhol tudtam értelmezni, viszont a roppant erős, kissé Lopusanszkij filmjeire emlékeztető hangulat és a szuggesztív képi világ miatt felejthetetlenné vált számomra. Az óriási acélgyár - Szibéria kellős közepén - nem mindennapi látvány.