Hitori musuko (1936) ☆ 👁

(Ozu Yasujiro)

japán dráma

?,?

2022-04-02 10:22:57 Hulla88 (5) #2

Első találkozásom Ozuval, tíz éve kerülgetem, ezidáig szemérmesen nem mertem megszólítani, kicsit féltem is, hogy az ilyen nagyon várt találkozások kínos véget érnek. A japán filmek amúgy is periférián vannak a látószögemben, nem is azért, mert távol van Kelet, csak nagyon közel van Európa.

Ozu az első hangosfilmjével viszont közelebb hozta a Keletet, méghozzá természetesen, sallangmentesen tette ezt. Kevesebb mint másfél óra alatt, egyszerű eszközökkel de erős színészvezetéssel úgy beszél gazdasági, szociális, oktatási és generációs problémákról, hogy rövidsége ellenére mégsem válik túl sűrűvé a film.

A bemutatott konfliktusok mellett (köszönhetően a remek operatőri munkának is) úgy csöppennünk bele egy 90 éves Japán háztartásba, mintha mindig is oda tartoztunk volna, ismerőssé teszi a helyszíneket és az egész filmet belengi valamely mély emberség. Ha csatolnom kéne a modern Európához, mindenképpen a Dardenne fivéreket említeném kapcsolódási pontnak.

Ozuval még fogunk találkozni, sőt biztos vagyok benne, hogy ez egy gyönyörű barátság kezdete.

2017-07-04 18:44:43 TBfan (5) #1

Zseniális ez a film, beválasztanám a száz kedvenc filmem közé. Lenyűgöző atmoszférát teremt Ozu ebben a filmben.