Hoří, má panenko (1967) ☆ 👁

(Milos Forman)

csehszlovák-olasz dráma, szatíra, vígjáték

4,3

2022-11-03 21:37:51 Xuja (4) #10

Pofás, együgyű bohózat, ami kicsit lassan indul be, és néha fárasztó is a humora, de két dologban mindenképpen kiemelkedő: egyrészt finoman, a sorok között, allegorikusan utal magának az egész szocialista rendszernek a működőképtelenségére, másrészt pedig egy-két snitt vizuálisan rendkívül megkapó, amit amúgy alapesetben nem várnék egy ilyen jellegű filmtől. Illetve a befejezés egy igazi "gyomros", Forman kihozta a lehető legtöbbet ebből a sztoriból..

2019-03-09 14:25:07 dittike (5) #9

Megdöbbenten tapasztaltam a cseh humor energikusságát nyers erejét és groteszk létjogosultságát miközben inkább sírni mint röhögni lett volna kedvem a látottaktól...

2018-02-18 18:07:03 mimóza (5) #8

Sajnos nagyon is értjük ezt a filmet... Itthon vagyunk. Annyira üt, hogy ötöst kell adnom rá. Hogy pedig főként civilek, a település lakói játszották a szerepeket, az külön bónusz. Csuda arcok! Sírva nevetős kalamajka ez, amiben végül két szereplőért csak megszakad a szívünk: a gáláns öregúrért (egykori parancsnokért), akiben annyi tartás van, amennyi az egész városka népében sincs együttvéve, hisz' akkor is rezzenéstelen marad az arca, amikor az ajándéktáskát kinyitja, s látja, hogy üres; valamint a bácsiért, aki a semmi közepén bújik be az ágyába leégett háza füstölgő romjai mellett, miközben lágyan hull a hó. Valahonnan itt maradt relikviái ők az olyan embertípusnak, amit már nagyítóval kellett akkor is keresni. Ma...?

2015-10-04 14:04:39 ChrisAdam (4) #7

Médián néztük meg, az eleje kicsit idegesítő, utána beindul, a szépségverseny és a finálé zseniális.

2013-10-07 22:36:01 Kakimatyi (3) #6

Lehet félreérthetően fogalmaztam, az "ocsmány nőt játszanak" ironikus akart lenni, és inkább a szubjektív véleményemet tükrözi a hölgyek esztétikai "állapotát" illetően. Egyébként azért a "helyi szépség" dolog kicsit sántít is abból a szempontból, hogy szerintem kortól függetlenül nagyítóval kéne keresni azt a falut, ahol nem akad ezeknél a hölgyeknél...khm.... kellemesebb megjelenésű. Legalább egy. De persze értem én, hogy ők az ott és akkor szépségkirálynői. Szóval nem a szerintem ocsmány nők miatt nem élveztem annyira, hanem azért, mert számomra közel sem volt annyira mulatságos, mint az említett etalonjaim.

2013-10-02 09:26:29 Ugor (5) #5

Azt gondolom, hogy félreértetted. Nem ocsmány nőt játszanak, hanem helyi szépséget. És ahogy általában, van közöttük gátlásosabb, gátlástalanabb, de talán nem is ez a lényeg... a filmnek, a helyzeteknek illata van, hiszen tökéletesen szépen van korrajzolva, arányaiban adagolva, olyan lenyomatot mutat, ami egyszerre lehet nevetséges, komoly és szomorú is. Álszent, erkölcszavaros, értéktévesztő kor, de mégis üde festmény, örök emlék mindenkinek, aki benne élt, képes mesekönyv annak, aki nem.

előzmény: Kakimatyi (#4)

2013-10-02 02:38:59 Kakimatyi (3) #4

Értem én ezt az allegória dolgot, és értem a cseh humort is (Az őfelségét és a Sörgyárit is imádom), de ez valahogy nem az igazi. Egy dolog motoszkál csak a fejemben: hogyan vettek rá ennyi ocsmány nőt arra, hogy ocsmány nőt játsszanak ? :)

2011-10-19 22:35:05 Jereváni Rádió (4) #3
2011-09-29 13:00:56 Mitzki János (5) #2

Van néhány film amit bármikor szívesen megnézek. Ez is ezek közé tartozik. Ha rossz a kedved, javaslom ezt a filmet nézd meg! Szeretetből fakadó mély humora van.

2009-12-10 16:43:03 critixx (4) #1

Most megy a Filmmúzeumon. Másodszorra látom. Jó kis film erős allegorikus felhangokkal. :-)))