Rush (2013) ☆ 👁

Hajsza a győzelemért

(Ron Howard)

amerikai-angol-német dráma, életrajzi film, sportfilm

4,2

2022-12-28 23:29:19 critixx (3) #97

Tisztes iparosmunka, ami képes volt lekötni, pedig kb. egy perc Forma 1-et se láttam életemben. Daniel Brühl alakítása magasan a legjobb dolog a filmben, nem tudom, Lauda ilyen volt-e a valóságban is, de a filmbeli figurája végtelenül szimpatikus. És ahogy előttem írták, "Thor" is egészen értékelhetően játszik Hunt szerepében.

Ami viszont kifejezetten zavart, ismét a vizualitás. Valamiért az utóbbi kb. 10 évben trenddé vált Hollywoodban, hogy a '60-as évek második felében és/vagy a '70-es években játszódó filmeket ilyen barnás-narancssárgás árnyalatúra tompított színekkel prezentálják, lásd még például A világ összes pénze, BlackKlansman, satöbbi... A CGI autós "mutatványok" pedig nagyon műviek, életszerűtlenek, leugranak a vászonról. Értem én, hogy sokkal bonyolultabb lenne valódi autókat összetörni, elégetni, bennük kaszkadőrökkel, mintsem kiadni a munkát egy csapat halálra dolgoztatott animátornak a monitor előtt, hogy rajzoljanak lángokat, de épp ez lenne a dologban a szép.

2022-10-22 09:04:51 BudapestBoy (3) #96

Teljesen érthető a korábbi kommentek erősen szóró, fel-le húzogató tartalma, noha összeségében, átlagban sokkal magasabban van ez a film pontszámban. Ennek szerintem az az oka, hogy akik az ilyen filmeket felpontozzák (biztosan azért mert tetszett nekik) általában a fiatalabb korosztály képviselői és ők ritkán írnak kommentet, mert annyira rohan velük a világ, Mind a Hunt-t játszó színésszel. De vissza a filmre, kettős érzelmeim voltak, mert az akkori F1-s világ ábrázolása nem sikerült jól a rendezőnek és sok jelenet nyilvánvalóan hatásvadász, az viszont remekül sikerült - és biztos erre kérték fel az alkotókat - hogy egy olyan movie-t csináljanak, ami a mai embert szórakoztatja, leköti és számára megérthetően meséli el a sztorit. A Huntot alakító színész jól játszik, de szerintem nem Ő volt a legjobb választás a szerepre, egyénisége, mozgása, jelleme túl steril, túl fitt hozzá, hiszen az igazi Hunt elég korán elengedte a kormányt és ez az életmód egyáltalán nem jött át nekem. Lauda megformázása már sokkal jobban sikerült és itt a szereposztás is betalált. Amit én még kicsit rendezői hibának tartok, a túl tiszta, túl éles, agyontisztított képek. Talán egy kicsi taknyolás itt-ott jobban idézte volna azt a letűnt világot, amikor még tényleg javarészt a pilótákon múlt ki milyen helyen is fut be. Az még a fém, a valódi cigik, a valódi egyéni teljesítmények világa volt, szemben a mai F1-el. De világ sajnos erre halad, erre haladatják, ha hagyjuk.

2021-04-04 18:00:59 Benny Bug (4) #95

Valamiért sosem érdekelt a Forma 1, öt perc elég volt hogy bealudjak rajta. Viszont a film rendkívül érdekesen prezentálja a versenyeket, miközben a két főszereplőnek is érthető motivációt ad. Lehet, hogy abszolút nem az én világom, de a versenyzők emberfeletti kitartását és akaraterejét nem tudom nem tisztelni. Daniel Brühl most is remek, Chris Hemsworth pedig simán karrierje legjobb alakítását nyújtja.

2019-03-09 14:43:44 Kempesbaba (5) #94

James Hunt egy hedonista isten volt!

2017-06-02 11:34:46 Dangar (5) #93

Vajon Huntra vagy Laudára céloztak? Esetleg Ecclestone-ra? :D

2015-07-25 21:10:17 BonnyJohnny (5) #92

Bár a páján nagy küzdelmet vívtak, azon kívül egyáltalán nem voltak ellenfelek. Annyira sem, mint a híres Prost-Senna páros, vagy manapság Hamilton-Rosberg (akik tényleg bejárták a barátokból ellenfelek utat).

előzmény: Mizi (#91)

2015-07-25 20:57:13 Mizi (5) #91

Egyébként akár a "jóbarátból ellenfél" útat is bejárhatta volna a film, közelebb is állt volna a valósághoz.

2015-07-25 20:53:34 BonnyJohnny (5) #90

Az F3-as időkben lakótársak voltak. :)

előzmény: Mizi (#89)

2015-07-25 20:43:09 Mizi (5) #89

Igen, a valóságban már az F1 előtt haverok voltak.

előzmény: Il Matto (#88)

2015-07-25 19:38:49 Il Matto (5) #88

Nemrég láttam egy remek dokumentumfilmet ami elsősorban a 70-es évek F1-re fókuszált, így a Hunt-Lauda versengéssel is sokat foglalkoztak benne és a körmöm lerágtam rajta A Rush éppolyan megragadó. Bár nekem úgy tűnt, a valóságban jobb barátok voltak. Brühl Laudaként zseniális.

2015-04-15 21:18:11 BonnyJohnny (5) #87

És megint kihagytad a zenét. :) (remélem azért nem említetted :))

2015-04-15 20:06:13 ChrisAdam (4) #86

1500. filmként nem rossz, de egyébként csak egy tipikus Ron Howard film. Persze ez nem jelent rosszat, hiszen Howard majdnem mindig hozza ilyen témákban a jót. De mégsem adott olyan nagy élményt, hiába patika a film.
Egyébként iszonyat látványos, izgalmas, szépen vágott, felvett munka, Brühl és Hemsworth egészen jól mutatnak a filmben. Alapból nem vagyok egy F1 néző, életemben talán 5 percet, ha láttam belőle, de lekötött, szépen van a sztori vezetve, a karakterek kidolgozva, de azért elég sok hiányzik az ötöshöz, maradjunk az erős négyesnél.

2014-04-28 15:21:59 schankox (5) #85

Bár nem vagyok egyáltalán F1 fan, ez a film beszippantott ebbe a világba. Laudát alakító színész igen jó választás volt. Nagyon hasonlít rá, tán még a mozdulatai is. 80%

2014-03-20 14:32:06 Lajos The Silent (2) #84

Bevallom, nem tetszett. Hatásvadász és elnagyolt. A tényleges Forma-1 csak elvétve, viszont unszimpatikus, bicskanyitogató jellemű "főhősökkel" van tele. Nem hiszem, hogy ilyen, műszaki analfabéta lett volna Hunt. Inkább túlzónak érzem a jellemábrázolást, hogy a "gyengébbek is megértsék" a kettejük közti versengést... Adok egy kettest...

2014-03-12 23:19:59 tomasso (3) #83

Szeretem a régi idők forma 1-es világát, de valahogy totál nem így képzelem el. Nem érzem hitelesnek a karakterábrázolást, szerintem túlzó és hatásvadász. Már az eleje akkora baromság, hogy elvette a kedvem a folytatástól. Beletekergettem azért, de inkább az arcoskodás megy végig, ami sokkal inkább a Halálos iramban hányingerkeltő világát idézi, mintsem a forma 1-ét. Azokat sem osztályzom le, ezt sem fogom. Szívem szerint egyest adnék, de annyit nem ér, hogy időt áldozzak rá.

2014-03-06 13:47:37 Glasseye (3) #82

Hú most bajban vagyok ezzel a filmmel hogy osztályoznom kell. Elősször is ez egy olyan alkotás szerintem ami nagyon az érzelmekre hat. Ez jó pont nálam. Viszont nagyon nagy hátránya az alkotásnak hogy számomra két teljesen unszimpatikus karaktert mutatott be. A film elején borzasztóan gyűlöltem a laza, alkoholista drogos Hunt-ot. De aztán ahogy bemutatták az ellentétét a visszafogott, elegáns és mindig kimért úriember Niki Laudat hát nem tudtam eldönteni hogy most melyik a rosszabb. Mindkettő karakter nem volt az esetem, egyikkel se tudtam azonosulni. Pont emiatt számomra élvezhetetlen lett a film javarészt. Viszont Lauda balesete után ahogy mutattáka visszatérést és negyedik lett a versenyen tehát baleset utánni első versenyén hát lúdbőröztem. Az a pár perc a versenyből amit mutattak év jelente volt számomra. amit most spoilerben leírtam ezek miatt azért megkapja a közepes osztályzatot tőlem!

2014-03-03 10:47:44 Lil Martin (5) #81

viszont nem bántam meg, hogy nem néztem meg vapiti előtt, a top 3-hoz azért édeskevés lett volna. pedig ez volt az egyetlen olyan amire azt hittem, hogy tán változtatja az egészet.

a boxoshoz annyit, hogy valaki tudna mondani egy olyan közepes boxban töltött időt, ami se nem jó, se nem rossz? vagy régebben máshogy volt, beszélgetősebbre fogták? vagy hogy ez így reális volt vagy sem? mert engem csak ez zökkentett ki.

előzmény: Lil Martin (#80)

2014-03-03 10:45:42 Lil Martin (5) #80

a valóságban is ilyen hosszú, amíg a boxban baszakodnak? én életemben nem láttam még végig egy futamot, de van idejük ott beszélgetni is? amúgy nagyon tetszett, és valószínűleg azért 5-ös, amiért az alattam írónak 4-es: mert a legkevesebb fogalmam sincs a forma-1-ről.

2014-02-28 02:48:34 koponyányi monyók (4) #79

Fantasztikus film, amely csak azért nem kapott 5-öst tőlem, mert egy Forma-'-ről (is) szóló filmben legyen Forma-1 is, ne csak úgy jelképesen! :) Daniel Brühl...igen erősen vissza kell fognom magam, hogy ne dicsérjem az egekig. Már a német filmjeiben is imádtam (különösen az Edukatorsban és a Goodbye, Leninben), és végig attól féltem, hogy Hollywood csak gagyi filmek gagyi szerepeit fogja ráosztani - mint azt tette számos remek európai színésszel. De ez a Lauda-alakítás egyszerűen zseniális, félelmetes, mennyire összemosható az Igazi fiatal Laudával. Az az akcentus és beszédstílus...azt hittem, utánozhatatlan, és mégsem! :) Az, hogy helyette Jonah Hill lett végül jelölt, nem kicsit felháborító.

2014-02-21 01:23:36 gomez1000 (5) #78

Azt félretéve, hogy nem szeretem a Forma1-et, a film igencsak jól van összerakva, élvezhető küzdelmek, hihetetlen jó dumák. Zseniális.
★★★★★

2014-02-16 20:51:42 Umberto (5) #77

Ha van igazság, akkor Brühl is behúzza (habár ő egyáltalán nem mellékszereplő volt).

És nem nyerte meg... finoman szólva is érthetetlen.

2014-02-16 20:45:25 kobretti88 (5) #76

Juhéé Legjobb Vágás Díj nyertese a Baftán :)

2014-02-16 20:38:54 acidphase (5) #75

egy nagyon komoly film volt ez kéremszépen, bravo!!!

2014-01-31 20:09:09 JohnnyJohnny (4) #74

Engem hihetetlenül beszippantott a film. Olykor könnyed és szórakoztató volt, máskor pedig rendkívül drámai. A dinamikus, gyors snittek mellett a pergő, lendületes történetkezelés lenyűgözött. Egyedül ami ki tudott néha zökkenteni, az a már-már kötelező hollywoodi giccs volt, ami néhány fontosabb párbeszédben is jelen volt. Persze epikus az egész, sőt, szívbemarkoló, néhol viszont már túlzottan hatásvadász módon.
A forma 1-et nem favorizálom annyira, de a vapiti miatt ezt a filmet is pótoltam. Egy dolog biztos, hogy mostanában nem volt ilyen filmes élményben részem!

2014-01-22 11:00:58 Busmen (5) #73

Szerintem maga NIki Lauda válaszolt neked az "egyetlen hihető karaktert nem találtam benne" kijelentésedre! :D

előzmény: -senki- (#71)

2014-01-21 04:27:42 BonnyJohnny (5) #72

Nem tudom mi ez a "hájp", egy hihető karaktert nem találtam benne.
Hát ez érdekes. Tekintetbe véve, hogy igaz történet.

2014-01-20 23:36:37 -senki- (2) #71

Nem tudom mi ez a "hájp", egy hihető karaktert nem találtam benne. Popcorn mozinak jó lett volna ha lett volna popcornom vagy alapból izgatna a forma 1, nagyon. A legjobbak azok voltak amiket archív felvételekből vágtak be. Azt hiszem ezzel elmondtam magam nevében mindent.

2014-01-20 21:39:01 deathcode (5) #70

Ne etessétek "grönit", a végén még annyit kommentel / szavaz, hogy tag lesz belőle és beleszámít a karója az átlagba...

2014-01-20 15:18:34 tomside (4) #69

És hát hol a p.csába' van az Oscar meg a Golden Globe egy Vapitihez képest?! ;)

előzmény: banana (#68)

2014-01-20 15:03:49 banana (5) #68

A Rush-ra semmilyen szempontból nem passzol a bukás jelző. Engem totál hidegen hagy a F1, de ez a film teljesen magábaszippantott, olyannyira, hogy utána néztem Laudának, Huntnak, eredeti felvételeket néztem meg róluk. Az, hogy Oscar és Golden Globe szerint nincs benne a tavalyi legjobb 10 filmben, nem jelent kritikai kudarcot. Mindenkinek természetesen nem tetszhet, de pl itt a kritikuson 300 fő mondja azt, hogy jó vagy zsneiális míg 3, hogy rossz. :)

2014-01-19 21:28:29 St4nt0N (?) #67

(trolletető)

2014-01-19 21:03:25 Majvaldo (5) #66

Rush helyett ezt a norvég filmet javaslom :)

előzmény: Groenendael (#65)

2014-01-17 22:03:22 Groenendael (1) #65

IMDB hűha :D Könyörgöm, oda piripócsi jóskapista is szavazhat :D Bár a Top250 egészen korrekt, néhány kivételtől - többek között ezzel a filmmel is - eltekintve.

A Hajsza a győzelemért és A bukás címet cserélhetnének :D

előzmény: Xuja (#62)

2014-01-17 22:03:09 Xuja (?) #64

Oké, te meg nézd újra a Tokiói történetet. :P

előzmény: Umberto (#63)

2014-01-17 22:02:24 Umberto (5) #63

Leslie és Xuja - teljes szívből ajánlom, hogy inkább nézzétek meg ezt a remekművet! Többet ér, mint ilyesfajta "vitát" folytatni.

2014-01-17 22:00:18 Xuja (?) #62

Én se arról beszéltem. Csak azt nem látod, hogy a kritikusok attól még szerethetik, meg IMDB-n se úgy látom, hogy húdenagyon leszavazták volna. :D

2014-01-17 21:59:55 Leslie (3) #61

89-93 % a Rottenen. Milyen kritikai bukás? Nézz szembe vele, hogy ez a film kb. csak nálad bukott meg. :)

2014-01-17 21:59:47 carmine (5) #60

Kritikailag sem bukott meg a film. RT 89%, Metacritic 75.

2014-01-17 21:57:30 Groenendael (1) #59

Kritikai bukásról beszéltem. Kereskedelmileg nem bukott meg, sőt.

előzmény: Xuja (#58)

2014-01-17 21:56:29 Xuja (?) #58

A mai világban már nem bukik meg attól egy film, mert nem jelölik oszkárra, goldenglóbra, tökömtudjamire.

2014-01-17 21:55:08 Groenendael (1) #57

Állok elébe :D Gyenge filmek megítélése terén nincs kegyelem, amely ráadásul 38 millió dollárt (!) süllyesztett el.

előzmény: flake (#56)

2014-01-17 21:51:55 flake (5) #56

Ezzel viszont te bizonyítottad Leslie tézisét...

előzmény: Groenendael (#55)

2014-01-17 21:35:27 Groenendael (1) #55

Számomra viszont a film volt ellenszenves. Mérhetetlenül. Ennek hangot adtam. Zavaros válaszokból kiindulva nyilván nem fog érdemi vita kialakulni. Kaptam viszont rendkívül intelligens és disztingvált hangvételű üzeneteket is, mellyel az illetők bizonyították néhány filmekkel kapcsolatos tézisemet :D Ez az egyik legmókásabb dolog, amikor pont azok az emberek bizonyítanak önmagukon keresztül olyan feltételezéseket, melyeknek pontosan az ellenkezőjét szeretnék bizonyítani :D Trollkodás vagy sem, ilyen gyenge filmet nagyon rég láttam már, a kritikai bukása egy hálószaggató bombagólhoz hasonlítható. Én is meg voltam győződve arról - persze reméltem ennek ellenkezőjét -, hogy kap majd elismeréseket a film. A jelenség valóban párhuzamba vonható egy valószínűtlen szögből szerzett találathoz, ahonnan az ember legfeljebb oldalpasszt várna :P

előzmény: Leslie (#54)

2014-01-17 21:25:43 Leslie (3) #54

Ennél nagyobb örömöd sose legyen. De inkább trollkodásnak könyvelem ezt el, és nem megyek bele abba, hogy milyen szánalmas és ellenszenves hozzáállás.

(A filmet nem láttam, nem védem, csak ez a mentalitás olyan tipikusan kisstílűen magyar.)

előzmény: Groenendael (#51)

2014-01-17 21:19:16 Groenendael (1) #53

Nem ezt mondtam, ne csúsztass :D Egy szimpla tényt állapítottam meg.

előzmény: carmine (#52)

2014-01-17 21:16:55 carmine (5) #52

Na most meg az a baj, hogy nem elég választékos benne a káromkodás. Nem lenne egyszerűbb elismerni, hogy "oké lehet, hogy nincs benne káromkodásözön, de ettől még a film szerintem nézhetetlen"?!

előzmény: Groenendael (#50)

2014-01-17 21:15:34 Groenendael (1) #51

Eltaláltad, bontottam, ahogy tegnap is :D Egyetlen jelölést sem kapott az idei Oscarra :D

Ha nem is hihetetlen a dolog, de valóban, én is hitetlenkedtem, annyi ramaty, hitvány, minősíthetetlen filmet díjaztak már Oscarral, hogy magam sem gondoltam volna, hogy ez a rojtosra hype-olt vacak még egy nyamvadt jelölést sem fog kapni. Kaptak például legjobb filmnek járó díjat még ennél ótvarabb hulladékok is, miért ne kaphatna ez is? És nem kapott, még csak jelölést sem :D Nagyon helyes.

előzmény: Majvaldo (#48)

2014-01-17 21:04:14 Groenendael (1) #50

19 káromkodást sikerült két szóból összehozniuk, nem mondom, komoly fantázia kell hozzá :D

előzmény: carmine (#46)

2014-01-16 21:19:27 wayage (5) #49

Amerikában nincs népszerűsége a Forma 1-nek, Niki Lauda is szinte ismeretlen, így sajna nem voltak nagy esélyei Daniel Brühlnek.

előzmény: Majvaldo (#47)

2014-01-16 21:02:28 Majvaldo (5) #48

Remélem pezsgőt bontottál...

előzmény: Groenendael (#45)

2014-01-16 20:59:51 Majvaldo (5) #47

Hihetetlen, hogy nem kapott Oscar-jelölést a film.
Főleg az, hogy Daniel Brühl kimaradt :(
Lehet, hogy túl későn - de az idei évtől sz**ok az Oscarra...

2014-01-16 18:55:02 carmine (5) #46

Megnéztem a film forgatókönyvét. 11 db asshole és 8 db fuck! Egy két órás filmről beszélünk. Elhiszem, hogy neked ennyi is sok, de azért tarantinoi iskoláról, meg káromkodásözönről beszélni enyhe csúsztatás a filmmel kapcsolatban.

előzmény: Groenendael (#40)

2014-01-13 13:07:51 Groenendael (1) #45

Nem nyert semmit a film a Golden Globe-on :D

2014-01-08 18:12:00 Glasseye (3) #44

Olvastam a kritikáidat filmekről, mostanság elég sokat írsz. És meg kell hogy mondjam nagyon egy húron pendülünk ilyen szempontból. Nekem is hasonló értékítéletem van mint neked, jó ízléssel nézel filmeket. Most például a RUSH-ban is iagazat adok neked mert szerintem is mérföldkő a sportfilmek között és a zene is valami fantasztikus! Igen, kicsit meghatott engem is mert ritka az hogy két ekkora sportoló ekkora emberi nagyságot mutasson!

előzmény: blazserbozso (#43)

2014-01-08 18:07:46 blazserbozso (5) #43

Nagyon jól felvett (70-es évek képi világa zseniális), gyönyörűen összevágott, kiemelkedően eljátszott (főleg Lauda), izgalmas, látványos és tanulságos film. Zseniális, megható, kicsit felkavaró, nagy küzdelem, emberi nagyság, győzni akarás, az élet szeretete. Zene: Hans Zimmer, ez mindig garancia. Mindenkinek ajánlom.

2014-01-07 01:14:47 Adam Taylor (5) #42

Az első szűk képeken összevillanó szempároktól kezdve az utolsó kormányt szorongató közeliig kiszámított film - mégsincs patika-szaga. A hosszú idő alatt bejáratott formulát Howard biztos kézzel teszi elénk, a két főszereplő pedig remekel. Nem vagyok Forma-1 rajongó, de 2 óráig engem is elkapott a versenyláz.

2013-12-29 19:11:13 kobretti88 (5) #41

Egy remek film Niki Lauda és James Hunt kapcsolatáról. A Niki Laudát alakító Daniel Brühl élete alakítását nyújtja, megérdemel egy Legjobb Férfi Mellékszereplő Oscar jelölést. Hans Zimmer zenéje ismét remek. A filmet bátran ajánlom azoknak is, akik nem szeretik a Forma 1-et. Még Chris Hemsworth is jól alakít.
A vágás, az operatőri munka és a rendezés szintén kiemelkedő. Az év egyik legjobb filmje.

2013-12-29 18:08:21 Groenendael (1) #40

Én nem így gondolom. Egy idő után már kifejezetten zavarónak találtam.

2013-12-10 18:47:43 St4nt0N (?) #39

"What's a fuckass?"

Le ne írja még egyszer valaki, hogy <öncenzúra>!

2013-12-10 18:28:35 Hannibal Lecter (4) #38

"Az egysíkú, folyamatos és indokolatlan káromkodásokat viszont nem tartom szerencsésnek egy filmben"

Ebben a filmben nem volt folyamatos és indokolatlan káromkodás. Ezt nagyon kevered valamivel.

előzmény: Groenendael (#37)

2013-12-10 18:10:51 Groenendael (1) #37

Nyilván, csak valószínűleg számomra magasabban van a léc, amelyet egy filmnek meg kell ugrania. Nem is a csúsztatásokkal volt problémám - rengeteg volt belőle, a paul ricardos részt a Brands Hatch-en vették fel, a Hesketh Racing csak 1978-ban szűnt meg, Hunt és Suzy Miller házasságának és válásának körülményei stb -, mert a film szempontjából teljesen mindegy is lett volna, ha átadja a '70-es évek hangulatát. Az esszhólozásról, fákápozásról - ha már ezt kifogásoltad - tényleg csak annyit tudok elmondani, hogy nem vagyok ellenére a cifra káromkodásoknak, ha azoknak tényleg megvan a maguk indokoltsága és szerepe a film egy adott szituációjában. Az egysíkú, folyamatos és indokolatlan káromkodásokat viszont nem tartom szerencsésnek egy filmben, amikor Fittipaldit "fákápozták", már nagyon ráncoltam a homlokomat.

2013-12-10 16:56:29 Rorschach (5) #36

A "tarantinói iskola" résznél határoztam el, hogy meg fogom kérdezni: egy filmet néztünk?

előzmény: Groenendael (#35)

2013-12-10 15:37:56 Groenendael (1) #35

Túlértékelt film. Teljes mértékben a 21. századi ember ízlése szerint készítették el, a '70-es évekből nem sokat adott vissza. Ígéretesen indult a film, a Spencer Davis Group "Gimme some lovin'" című slágerével, akkor valóban azt gondoltam, hogy egy időutazásban lesz részem. A film további részében viszont ahelyett, hogy a Deep Purple, a Led Zeppelin, a Queen, vagy további korabeli alkotásokkal tették volna hitelesebbé a korszakábrázolást, létrehoztak ehelyett egy régi díszletezésbe bújtatott, de valójában a mai ember igényeihez igazított filmet.

A legjobb a két olasz fickó volt a filmben, akik tényleg valósághűek voltak. Olivia Wildot még mindig nem lehet a vásznon komolyan venni, Chris Hemsworth pedig James Hunt fia szerint sem tudta hozni a karaktert. Egy macsóskodó műmájert sikerült kihoznia a figurából, semmi köze nem volt ennek James Hunthoz. A tarantinói iskola ordenáré, indokolatlan káromkodásözönét pedig nyugodtan el lehetett volna kerülni. A káromkodások olykor valóban lehetnek nagyon kifejezőek, életszagúbbá, életszerűbbé tehetik a filmet, de ez itt már sok volt. Fákáp, esszhól, fákáp, esszhól, esszhól esszhól esszhólesszhólesszhól esszhól, fákáp, fákáp, fákáp, esszhól, a változatosság kedvéért pedig fákáp. És esszhól... Könyörgöm, nem, erre semmi szükség nincs.

2013-12-01 16:51:00 Dió (3) #34

Gratula R.Howard, így kell összehozni egy agyonhype-olt, ugyanakkor tök átlagos filmet.
Az egyetlen dolog, ami elvitathatatlan tőle, az az, hogy szép képeken és reális sztorivezetésen keresztül sikerül hűen bemutatnia a sportág árnyoldalait és nyűgjeit (ha ezt sportnak akarjuk nevezni - mármint persze hogy az, de én valahogy soha sem tudtam komolyan venni ezt az egészet), illetve szintén hűen adja vissza két radikálisan ellentétes karakter vetélkedését, ugyanakkor nálam pont itt indulnak a problémák is: mindkét karakter olyan szinten unszimpatikus, amennyire csak lehet, és itt már bele is esik nálam a Rush azon filmek csoportjába, ahol egyszerűen marhára nem érdekel, melyik szereplő él, nem él, nyer, nem nyer, stb... ráadásul ezeket a karakterrajzokat is elég klisés körítésében kapjuk, olyan sablonfigurákkal az oldalukon, akik semmit nem tesznek hozzá sem a fő karakterek alakulásához, sem a sztorihoz, aláaknázva így az egészben rejlő mélységet, amiből így nem jut sok a filmnek. Emellett elég ciki, hogy amolyan igazán decens, normális hosszúságú és nem félbevágott sportjelenetre is a film végéig kell várni; ami nekem pedig külön szívfájdalmam, hogy a szokásos Ron Howard atmoszféra nyomokban sincs meg benne.
Az egyetlen, valódi mélységgel és valamiféle üzenettel is bíró jelenet, ahol minden, amit a film mondani akar, remekül átjön, az az utolsó jelenet a hangárban: remekül felépített párbeszéd, ami tökéletesen járja körbe a két karakter feloldatlan konfliktusát, illetve foglalja össze a film üzenetét. De hogy erre két órát kelljen várni...

2013-10-26 23:09:37 Kalevala (4) #33

Engem a Forma-1 nem érdekel, de ez a film végig lekötött, izgultam és nagyon élveztem. Remek operatőri munka! Daniel Brühl (osztrák dialektussal) kiváló választás volt. Meglepetésemre egy jó film.Kevesebbet vártam és egy nagyon kellemes moziélményt kaptam.

2013-10-24 08:35:25 BonnyJohnny (5) #32

De azt is visszaadták később nem?
Nem. A győzelem (és a kilenc pont) máig Lauda nevén van.

Egyébként érdekes kérdés, hogy Hunt csak azért lett-e világbajnok, mert Lauda annyi versenyt kihagyott, és utána sem volt 100%-os?
Hasonlóan érdekes kérdés, hogy Lauda ekkora előnnyel vezette volna-e a VB-t balesete előtt, ha nem veszik el Hunt győzelmeit, és nem kényszerítik átalakításra a McLarent, ami után egy darabig gyengébb volt?
Az biztos, hogy ez a film nagyban árnyalta a szememben mindkét pilótát, és azok számára, akik nem ismerik a Forma 1-rt szintén egy árnyalt képet tud adni. Ez is a forgatókönyv egyik (ha nem a) legjobb erénye.

előzmény: Gasz András (#30)

2013-10-23 19:51:04 Hannibal Lecter (4) #31

Szerintem nem voltak feleslegesek. A nőalakok révén a film árnyaltabb képet alkotott a két főhős jellegzetes életviteléről- és filozófiájáról.

2013-10-23 19:15:28 Gasz András (5) #30

De azt is visszaadták később nem?

Hát nekem eléggé feleslegesek voltak. Látványra nem persze. :)

2013-10-23 18:52:01 BonnyJohnny (5) #29

Hunttal volt egy másik futam is amikor el akarták venni pontjait
Nm csak akarták, el is vették. Az Angol nagydíj győzelmét. És azt ( a spanyollal ellentétben) vissza sem kapta).

Viszont a két nő nem volt felesleges. És szerintem a maguk kis szerepeiben éppen, hogy jók voltak, még Wilde is, akit én nem tartok túl jó színésznőnek.

2013-10-23 17:40:23 Gasz András (5) #28

Hajsza a győzelemért :

Nagy meglepetésemre nálam eddig ez lett az év filmje. Oscar jelölést Daniel Brühl-nek! Nem gondoltam, hogy majd ezt írom le. Érdemes volt feliratosan vetíteni, mert így még jobb hatást gyakorolt. A nézőtéren, láthatóan azoknak is nagyon tetszett a film, akik nem a Forma 1 örült rajongói. Ebben is rejlik egyik ereje, a rendezés, a szép fényképezés (versenyeknél milyen forradalmi kameraállásokkal!), szuper színészi játék (még Thor is egész jó alakítást hozott bár a karakter alapból rá illett) és Hans Zimmer ezúttal nyugodtabb, nem monumentális, de mégis olykor érzelem teljes, vagy akciódús zenéje mellett. A film pörög annak ellenére hogy életrajzi film is egyben, a mondanivalója is nem cukormázasan lett tálalva, és sokszor volt humoros (Hunt beszólásai) vagy drámai. (Lauda balesete és következményei)

Számomra hibája, hogy kicsit még több versenyrészletet nem bántam volna, illetve Hunttal volt egy másik futam is amikor el akarták venni pontjait. 2 női mellékszereplő felesleges volt szerintem (Olivia Wild és a tehetséges Natalie Dormer) ők tehát sajnos csak a látványukkal hódítottak, felesleges volt pont őket ezekre a szerepekre szerződtetni, ezt bárki el tudta volna játszani, aki jól néz ki.

2013-10-07 11:54:37 Robobá (5) #27

Fantasztikus meglepetés Hollywoodból! Ez csak véletlen lehet, de nem baj!
Ennyire jól összerakott, történetileg és pszichológiailag egyaránt jól felépített, látványos és egyszersmind MOTIVÁLÓ filmet még nem láttam. Abszolút kedvenc!
Lenyűgöző képi világ, pazar színészi játék, megható történetek, valódi emberi sorsok, humor, izgalom...ezt látni kell!

Ez a film annyira kerek, mint egy nedves Bridgestone gumi...

Minden nemnek és korosztálynak bátran ajánlom!

2013-10-07 00:16:17 Corey (5) #26

Ron Howard rendezésire jellemző, hogy szereti "megünnepeltetni" szereplőit a film végéhez közeledve, néha túlzásokig kihangsúlyozva, hogy karakterei morális győzelmet értek el, amihez a nép egyöntetű éljenzése dukál. Talán giccses, ha jóval elnézőbb vagyok, akkor szimplán csak emocionálisan erős. Ami viszont tény, hogy általában profi.
Kicsit féltem azért a zuhogó esőben rendezett Japán nagydíjhoz érve, hogy túl sokáig meséli el a történetet, itt egyébként is úgy érzem, hogy túlságosan is piedesztálra emeli a film James Huntot, de a vége a hangárnál annyira gyönyörűen foglalja össze a lényeget, hogy kár lett volna hamarabb befejezni. Hollywoodi dráma, jól becsomagolt igazságok tollbamondásával, de működik, nagyon is működik, és ez a lényeg.
Peter Morgan a Frost/Nixon után itt is kiválóan tudja mindkét főszereplő értékeit és hibáit, emberi hiányosságait fokozatosan feltárni és a megfelelő pillanatban összeütköztetni. Az egyik legnehezebb írói feladat ez, az pedig, hogy mindez hatásosan átjöjjön, már Howard érdeme is. Hans Zimmer és Brühl pedig remélem minimum jelölésekig eljutnak, nagyon megérdemelnék. Utóbbiról azt hittem, hogy a valóságban is komolyabb akcentussal beszél angolul, rendesen meglepett, amikor megnéztem 1-2 interjút tőle, majd végképp leesett az állam, amikor a fiatal és "igazi" Laudát hallgattam meg......döbbenetes a hasonlóság.

2013-10-04 15:47:17 Rorschach (5) #25

Bár úgy lenne!

előzmény: Majvaldo (#24)

2013-10-04 13:41:05 Majvaldo (5) #24

Brühl Oscar díjában majdnem annyira biztos vagyok, mint Waltz-éban (Landa)

2013-09-27 17:55:35 nmate (5) #23

Annál a beszólásnál kirázott rendesen a hideg. Annyira igaz...

előzmény: erahurka (#22)

2013-09-27 13:40:44 erahurka (4) #22

Több verseny jobb lett volna talán.
A végén az a kiszólás a mai F1-nek pedig zseniális volt.
"Ne legyél túl pro, azzal kinyírod a sportot."

2013-09-26 14:28:35 Hannibal Lecter (4) #21

Engem nem szippantott be a film világa (mi sem áll távolabb tőlem, mint a Forma-1), viszont mégis üdítő meglepetés a Rush, mert (a legtöbb fronton) ügyesen kerüli a műfaj kliséit, ráadásul még látványos és szórakoztató is. Persze a produkciónak nem a rendezés az erőssége, de ez legyen a legkisebb baj.

2013-09-22 08:12:51 BonnyJohnny (5) #20

Nem kell, mehet, ha úgy gondolod. :) Mint lentebb írtam, az volt a szándékom, hogy megmutassam, nem akárkik ők a sportágban (különösen Lauda). De igazából ez jól átjön a filmben is, sőt jobban, mint a puszta statisztikák alapján. Úgyhogy mehet. :)

(esetleg alulról a 4., 5., 9., 11. és 12., mert azok a film által is feldolgozott időről szólnak... :P)

előzmény: cucu (#19)

2013-09-21 21:30:48 cucu (4) #19

Mindig csak politikai/történelmi filmeknél jön elő a film és a témájának a viszonya, úgyhogy ez most egy üdítő kivétel: az érdekességek közül van köze bármelyiknek is a *filmhez*? Merthogy az elvileg "érdekességek a filmmel kapcsolatban". Lásd az IMDb-s trivia oldalt pl.

Szóval az utolsót leszámítva én bizony kukáznám az összeset. Bonny, tudsz mondani valamit a védelmedben? :-)

u.i. Igen, ez a komment is OFF-ba fog kerülni.

2013-09-21 19:26:21 wayage (5) #18

Ha már az idei Forma1-es szezon kezd unalomba fulladni, cserébe megszületett talán a legjobb és legizgalmasabb autóversenyzős film. Köszönöm Ron Howard, Peter Morgan, Anthony Dod Mantle, Hans Zimmer, Daniel Brühl és Chris Hemsworth, hogy nem csesztétek el és megmentettétek az idei évet :)

2013-09-20 22:42:33 Adriano990 (5) #17

Nagyon jók voltak a zenék a filmben, ezen kívül mindkét főszereplő zseniálisat alakított, pedig Chris Hemsworthról hallottam kritikákat, de véleményem szerintem ő is nagyot alakított. Ritkán járok moziba, de ezt a filmet szerintem újranézem a moziban, mert annyira jó volt.

2013-09-20 17:46:25 BonnyJohnny (5) #16

Szeretemazt a filmet, amikor ne tudom, hogy a rendezőt, az írót, az opertőrt, a zeneszerzőt vagy a színészeket dicsérjem.
Kiváló, profi munka, ami a közönségfilmek közül mindenképpen a legjobb az évben... mondjuk ez idén nem nagy szó...
Erős négyes, amit, F1 rajongóként, könnyen zseniálisra is tolhatok.

2013-09-17 16:22:35 deviant (5) #15

Brühl amelett, hogy tökéletesen belőtte Lauda akcentusát még a hanghordozásra is nagy gondot fordított, és ez meglátszik az eredményen. Nem véletlen, hogy még maga Lauda is elégedett volt a végeredménnyel, pedig ha valaki, akkor ő megmondja, ha valami... szar. Nem tudom, milyen mezőny lesz, de nálam minimum Oscar-jelölést érdemelne az alakítás.

2013-09-17 15:12:02 project640 (5) #14

Maximális pontszám!!! Szuper , remek, a képi világ, a zene, Lauda német akcentusa, a színészek, az autentikus környezet, bravo Ron Howard, és mindenkinek, akinek köze volt e nagyszerű film elkészítéséhez. .... Az év legjobb filmje!!!! Mindenkinek maximálisan ajánlom!

2013-09-17 00:06:57 schatutanitvany (5) #13

Hát ez brutális volt! Szerintem az év legjobb filmje. Pedig a mai forma 1 számomra halál unalom. Még a barátom szerint is, aki Senna haláláig megszállott rajongója volt a sportnak, azóta azonban nem is nagyon nézi. De olyan szédületes lelkesedéssel beszél még mindig a régi forma 1-ről és annak történetéről, hogy az engem is magával ragadott. Abban voltak még igazi drámák, feszültséggel volt teli minden verseny, minden kör.... Ezért vártam én is érdeklődéssel ezt a filmet, már a trailere is fantasztikus volt, de ilyen dialógusokra......zene, képek, vágás, színészi játék.....dialógusok!!!! - még én sem számítottam. Elképesztő! fantasztikus!... Kurva jó, na! Kötelező! ;) De ha nekem nem hisztek, hallgassátok meg Szirmai Gergőt! ;)

2013-09-15 22:26:25 tomside (4) #12

nekem viszont, hiába imádom a vezetést, mindig is hidegem volt az F1-től. Itt is csak egyfajta máznak tudom be - bár lehet, rosszul teszem.

A fotók és az autók szépek, az operatőri munka, a vágások és a forgatókönyv egyaránt erős, élvezetes. Laudáék nászéjszakai párbeszéde és Lauda elégikus filmvégi visszatekintése teszi hozzá a filmhez azt a többletet, aminek van lélektani, talán nem is kommersz lélektani többlete. Engem nagyon meglepett ez a film, ha nem tenném fel amúgy is eleget a kérdést, miért hajtok, ezután biztosan feltettem volna. ;)

2013-09-14 23:48:24 deviant (5) #11

egészen kiskorom óta követem a sportot, ami szervezett, modern, egyszerre életveszélyes és egyre biztonságosabb. az első f1-es élményeim sennához, mansellhez és prosthoz köthetőek, de akkor még nem ültem ott a tv előtt kéthetente, csupán a nagypapám miatt kellett nézni. gyorsan beszippantott a száguldó cirkusz ellenállhatatlan világa. az én igazi hősöm schumacher volt, de szenzációs egyéniségeket adott a sportnak ez a világbajnoki sorozat. james hunt és niki lauda is ilyen volt majd' négy évtizeddel korábban. talán a film nem tér ki rá, de a '75-ös ferrari minden idők egyik legjobb f1-es gépe volt, talán olyan erős, mint a '96-os williams renault, a 2002-es ferrari vagy button brawn gp mercedese. ennek ellenére a '76-os év a sporttörténet egyik legizgalmasabb idényének írja le a krónika. nem minden úgy történt, mint a valóságban, de ezek a váltzotatások csak dramaturgiai szempontból voltak szükségesek. a film igazi érzelmi csúcspontjai mind valódiak, és ezért jó forgatókönyíró az élet. elsősorban a színészeké az érdem, de howardot is dicséret illeti, amiért magához képest egész visszafogott. talán egy igazi f1 drukkernek kissé light ez a film, de egy laikusnak kellően érdekes lehet. kis elfogultsággal részemről megér egy gyenge 5-öst. 8.5/10.

2013-09-13 18:49:26 maci (5) #10

Ez a film rendben van. Jó színészek, kitűnően megcsinált versenyjelenetek, tanulságos történet két igencsak eltérő emberről, üresjáratok nélkül.

2013-09-12 22:20:36 Daemiaen (5) #9

Aki az édesapja révén a '80-as évek legvégén elől- és hátulgombolósként az akkor jóval lazább szabályokkal bíró boxutca aszfaltján galoppozhatott fel nem fogván azt, hogy mit is jelent egy Ayrton Senna-autogram, illetve az élmény, amire később visszaemlékszik, nos, az valóban korszakos mesterműként éli meg Ron Howard veszettül tökéletes Forma-1-emlékszobrát. A tempó, a vágás, a színészek, a hanszcimmer... minden úgy van felépítve és előadva, ahogy egy klasszikus '97 Jerez, egy '96 Estoril, egy 2000 Spa és még lehetne sorolni.

2013-09-09 15:20:43 BonnyJohnny (5) #8

Én egyébként nem számítottam rá, hogy jó film lesz. (Egy ilyen év után pláne... :P) Egy erős közepesben kiegyeztem volna. De még úgy is nagyon vártam. De, hogy igazából az egyik legpozitívabb kritikai fogadtatású a nagyközönséget megcélzó filmek közül... minden várakozáson felüli. :D
Eleddig a második legjobban várt filmem a Before Midnight után, és a későbbiekben is csak a Hobbit az, amit jobban várok.. :)

előzmény: radoznao (#7)

2013-09-09 14:35:05 radoznao (?) #7

Komoly is, vicces is, megható is, szomorú is, izgalmas is.
Mondta egy barátnőm aki már látta. Sőt kétszer a könnyeit is törölgetnie kellett.
Várom a magyar bemutatót.

2013-09-09 00:13:05 deviant (5) #6

:) régóta a polcon figyel. egy játékfilmre gondoltam.

előzmény: GeryFlash (#5)

2013-09-08 22:07:29 GeryFlash (4) #5

Van Sennáról fim [link]
Én is várom a filmet nagyon!

előzmény: deviant (#3)

2013-09-04 21:11:12 BonnyJohnny (5) #4

Pakoltam egy kicsit az érdekességek közé, azoknak, akiknek fogalmuk sincs az F1-ről, hogy képet kapjanak, mit is jelentenek ezek az emberek a sportágnak. Főleg Lauda.

2013-09-04 20:09:55 deviant (5) #3

én is bízom lauda véleményében, mert ha valaki, akkor ő aztán tud puzsérkodni, ráadásul tényleg óriási az előzetes is. megnéznék egy filmet sennáról is. erős személyiség volt.

2013-09-04 17:22:14 wayage (5) #2

F1 rajongóként baromira várom ezt a filmet, de arra nem számítottam, hogy ilyen remek kritikákkal fog kezdeni :)

2013-09-04 16:53:45 BonnyJohnny (5) #1

Niki Laudának tetszett a film (és ő megmondaná, ha nem), azt mondta, a kórházas jelenet (aminél ő anno a valóságban eszméletlen volt) kifejezetten sokkoló volt látni. És azt kívánta bár csak James (Hunt) is ott lett volna a világpremieren.