The Defiant Ones (1958) ☆ 👁

amerikai dráma, krimi, thriller

4,4

2018-10-14 01:41:33 chaplinfann (4) #15

Jó film, de
a nő feladná mindenét még a gyerekét is ("leadná a testvérénél") egy szökött fegyencért, akit nem is ismer. értem én, hogy nincs férfi a háznál egy ideje és kívánja a szexet, vonzódik hozzá ez eddig rendben van, de "új életet kezdeni", "érted teszem", stb. ez nekem kicsit sok volt benne, nem túl élethű, ez rengeteget ront a filmen, pedig egyébként nagyszerű lenne

Egy négyest így is megérdemel

2014-09-29 12:43:04 PG (5) #14

1970-es evekben teveben lattam. Az egesz csalad csak ult utana sokaig szotlanul.

2012-10-29 12:07:59 Tenebra (5) #13

Ú, hát ez durván zseniális film! Egyszerűségében nagyszerű. Vagy lehet, a téma iránti általános fogékonyságom is közrejátszik ebben (aka: szeretem a börtönös/szökevényes filmeket), de talán akkor is szeretném, ha ez nem így lenne. Lehet, manapság elég didaktikusnak tűnik ez, hogy egy feketét és fehért összerakunk, aztán összemelegednek a végére. :D Ez a mai polkorrektség alapkövetelménye. Viszont az 50-es években ez forradalmi volt, mert előtte nemhogy ilyen nem lehetett, de feketék se nagyon jelentek meg filmen. Ekkoriban is csak SIdney Poitier, akit emiatt utáltak is a Fekete Párducosok a 60-as években. Viszont megérdemeltem az első fekete sztárok egyike, mert kiválóan játszik Tony Curtis mellett. Az a szokásos lazaság, mogorvaság, de mégis kedvesség és bölcsesség árad belőle. Persze sokan csúfolják "bölcs nigger"-nek, meg ilyenek, de én teszek rá, szerintem kiváló színész, és nagy szerepet játszott abban, hogy a feketék is betörhessenek a filmiparba. Nélküle nem lenne Spike Lee, meg blaxploitation, az biztos.

De a sztori önmagában is kielégítő. Illetve a vizuális megoldás. EZ A FILM. Nem túlbeszélt, hanem képekben mesél. Mindennél többet mond a vonatos jelenet a végén, vagy a folyós az elején. Kikúrt nagy ötlet volt, hogy eredeti helyszíneket használtak nagyrészt. Így tényleg átérzi a néző, ahogy a sárban túrnak, bilincsükkel küszködve.
Apropó bilincs: azért elég hamar lekerül még így is. :D Én kicsit tovább meghagytam volna. Bár nem nagy baj ez így sem.
Az őrült nő is tetszett. Illetve nem őrült, csak nimofán. Nem a szokásos sztereotip hollywoodi maca volt, aki kinyalja a férfi seggét és élvezi, hogy a konyhában főzhet, meg szende szűz. :D

Ja, és örültem neki, hogy nem elemezgették flashbackekkel meg anyámkínjával, hogy ezek a szökevények most bűnösök vagy ártatlanok-e. Nem illett volna ide, de a hollywoodi moralizálás jegyében belerakhatták volna. Szerencsére nem éltek vele. _O_ Bár azért a lincselős jelenetnél súrolták. :D De nem volt vészes.

Szóval minden elemében lenyűgöző film a megbékélésről, meg arról, hogy ha szarban vagyunk, oly mindegy, hogy kivel kerülünk szarba. Ha a túlélés a tét, akkor ninsc rasszizmus meg bőrszín. Ráadásul ugye jellemző, hogy egy fehér kisgyerek lövi meg a fehér férfit, akihez eleinte odaszalad a gyerek, mert megretten a feketétől. Aztán kiderül számára is, hogy a fekete jámbor, a fehér férfi pedig bántalmazza az anyját.

2012-01-24 23:41:13 Pityi (4) #12

A film egy része áthallás a Nagy Ábrándból...

2011-10-28 21:44:17 dorothygale (5) #11

Sidney tényleg jobb volt Toninál, de ez mindíg is így volt...a szépfiú szerep itt is kijutott Toninak...nem értem mért hiszitek , hogy börtöntöltelékek nem filozofálnak... Ez általánosítás... Mint a szőke csajok hülyék... Nekem tetszeztek a dialógusok... Jobb is lehetne a vége, de így sem rossz...

2011-02-04 22:43:32 Póda Gergő (?) #10

Mélyen egyetértek, nem értem, hogy sokan mit szeretnek ezen a filmen, tele van logikai bukfencekkel, a mondanivaló átjött, de rossz film.:)

előzmény: kezdetektől (#9)

2011-02-04 22:08:23 kezdetektől (?) #9

ÉPPHOGY hármas.

2011-01-03 02:17:54 tractorking (4) #8

Minden tisztelet Tony Curtis-nek, de ebben a filmben Sidney Poitier klasszissal jobb színész.

2009-10-31 11:25:40 critixx (5) #7

Csupasz pisztoly 2 1/2:
- Kaukázusi volt.
- Kaukázusi?
- Tudja, fehér ember. Bajusszal. Kb. 180 centi.
- Az bajusznak igazán feltűnő.
:DDDDDD

Egyébként az MGM híres a rossz fordításokról, gondolom ennek a filmnek volt egy korábbi, klasszikus szinkronja is és ott máshogy mondták. Ez a szó Amerikában használatos, nálunk nem túlzottan.

előzmény: -senki- (#6)

2009-10-31 11:21:42 -senki- (3) #6

Amerikában ezt a szót a fehérekre (is) használják. http://en.wikipedia.org/wiki/Caucasian_race Mondjuk azzal is variált hogy kelet-európai.

előzmény: acidphase (#5)

2009-10-31 02:53:50 acidphase (5) #5

a szinkronverzioba is ez a kaukazusi dolog volt..

2009-10-31 01:46:07 -senki- (3) #4

Mondanivaló tényleg van némi, bár nem egységes - és ami nagyobb gond - kissé hiteltelen két börtöntöltelék szájába állandó filozofálgatást adni.

Gondolkoztam a 4-en végülis, egy darabig elég drámai a fehér-afro ellentét miatt (a feliratom szerintem tévesen kaukázusit fordított :D) de a vége kevésbé tetszett, különösen a számomra szintén irreálisnak ható Billy anyja miatt aki kb. 2 mp alatt beleszeret egy láncon odatámolygó rabba... Egy percig nem vetődik fel hogy esetleg veszélyes bűnöző lehet?

2009-10-25 23:10:36 critixx (5) #3

A szinkron egész jó volt MGM-hez képest. Bár természetesen eredeti nyelven a legjobb. Szerencsére én láttam angolul is. :) Egyébként erősen 4-es és 5-ös közt mozgott nálam a kissé didaktikus cselekmény miatt, de végül a színészek játéka, a rendezés és a bátor mondanivaló miatt megkapta az 5öst. :)

előzmény: acidphase (#2)

2009-10-25 22:18:34 acidphase (5) #2

en is megsasoltam :) jovolt igy estére..

2009-10-25 21:02:34 critixx (5) #1

Most megy az MGM műsorán ez a remek. :)