Judgment at Nuremberg (1961) ☆ 👁

4,6

2020-03-26 15:55:09 Jereváni Rádió (5) #46

Grandiózus mestermű!

2017-06-30 10:30:00 somogyireka (5) #45

Filmremek a náci birodalomról, annak gyilkosainak elítéléséről. Óriáspróbálkozás arra, hogy Igazságot tegyünk e témában, s talán megértsük e hatalom kiskatonáinak viselkedését is, akik papírforma szerint "csak" a kötelességüket végezték, hisz felesküdtek a Nemzeti Szocializmus szolgálatára..Lelkük poklaiba szállunk mi is velük alá.
Muszájfilm lenne ez mindenkinek, addig addig míg egyetlen olyan gondolat is felmerül az emberi elmében, mely e rémálmot valóra váltotta, s nem kell itt a haláltáborokig elmenni...

Amikor a kb. 10 perces, archív filmbetétet néztem, és nem takartam a szememet el, azt csak a statisztás, megrendezett, eljátszott rettenetnél szoktam, itt most akartam, hogy belém égjen, hogy az utolsó illúzióm is elszálljon az embernemzetséggel kapcsolatban, hogy tényleg azt mondjam elég!!!.. amikor buldózerrel terepet rendeznek az épületmagas tetemek között, számmal megjelölt kisgyerek meztelenül halálért könyörög, amikor .....az jut eszembe, hála Istennek akik ezt átélték már a messziben pihennek, ami nagyon közel.. s hogy nekik már nem fáj, csak nekem. Rettegve gondolok arra, aki ezt életre hívta, ez a mélységes, hatalmas ősgonosz ez itt és most is elszórva bennünk burjánzik, és üres a kezem ellene. Az jut eszembe, hogy megint és megint rendet rakok a saját házam táján, mert máshol nem tudok. (és azért e film után most rendesen lehajtom fejem a szégyenemben, hogy ehhez a fajhoz tartozom)

2016-02-11 23:54:11 GregoryG (5) #44

Én pedig nagyon remélem, hogy még csak most éli a friss diplomás korát :) Remélhetőleg még sokáig fognak filmeket készíteni, és remélhetőleg még nagyon-nagyon sokat tudnak fejlődni technika, meg minden téren. Ezért gondolom úgy, hogy még éppen kezdett öntudatra ébredni a filmművészet a 60-as években (persze tudom hogy ott volt az Aranypolgár, Elfújta a szél, Generális stb, de az én nézeteimet vszleg nem fogják nagy könyvekbe beleírni)

2016-02-04 15:50:36 acidphase (5) #43

a filmipar szerintem már a 30-as években sem a tinédzserkorát élte, de a 40-esben már biztosan nem:D a 60-asban már vén rókának számitott :-)

2016-02-04 14:26:09 csabaga (5) #42

50 éve élte a filmipar a tinédzserkorát?:)A hozzászólásokat olvasva nekem nagy szerencsémre a film a réges-régi magyar feliratos Intervideós kazetta legális másolataként van meg.

előzmény: GregoryG (#41)

2016-02-04 11:57:25 GregoryG (5) #41

Színészfejedelmek egy helyen beszélgetnek, miközben egy kamerát tologatnak köztük, hogy felvegyék azt a színészi játékot az utókornak, amit csak a legjobbaktól látni. Röviden erről szól a film.
Amikor először nekiültem, kicsit aggódtam a hossza miatt. 50 évvel ezelőtt a filmipar még csak tinédzser korát élte, sokat kísérleteztek, sokszor látni rossz megoldásokat. Itt viszont elvesztem a 3 órában. Egy percre se akartam kikapcsolni, nem zavart semmi. Minden jó.
Haywood bíró testesít meg minket. Mintha mi is részt vennénk a tárgyaláson, ugrálva az érvek között, hogy most épp kinek adunk igazat. Szerencsére aztán a véleményünket megtarthatjuk magunknak, nem kell ítéletet hoznunk egy ilyen helyzetben.

Érdekességként érdemes eljátszani a gondolattal, hogy vajon igazságosabb ítéletek születnének-e, ha 12 esküdt, vagy egyetlen bíró helyett legalább 3 szakértő bíró venne részt minden tárgyaláson

2014-11-15 00:48:53 onoff (5) #40

Katartikus és zseniális! Lancester, Schell és Tracy monológja pedig a legnagyobb drámai pillanatok között van. Nem csak film, hanem összművészeti szinten.

2014-06-14 22:49:04 somogyireka (5) #39

Az Ítélet Magyarország után megnézném most egyből..

2012-11-06 19:46:12 critixx (5) #38

"ezt így itt ennél jobban szerintem még John Wayne se tudta volna megoldani"

Ez ugye csak vicc volt? :D (Ne menjünk bele egy újabb Wayne-vitába...)

Egyébként egyetértek. Tökéletes alkotás.

előzmény: Ivan/ (#37)

2012-11-06 19:42:23 Ivan/ (5) #37

Minden pillanatában tökéletes és kikezdhetetlen remekmű. A színészek és az általuk életre keltett karakterek eszméletlenül jók (Shatner kis szerepében is fantasztikus). Ez különösen igaz Spencer Tracyre aki egy igazi színészisten (ezt így itt ennél jobban szerintem még John Wayne se tudta volna megoldani) aki ha egy rakat romhalmaz lenne a film az alakításával úgy is könnyedén elvinné a hátán az egész filmet, de így meg… Tipikusan a mindenkinek látnia kell kategória!

10*/10

2012-10-12 22:01:43 frindli (?) #36

Ja, és különösen figyeljetek a végén lévő rövidke jelenetre, amikor a bíró a védő ügyvéddel vált pár mondatot!

2012-10-12 21:59:18 frindli (?) #35

Nem csak a múltra, de a mára és még a jövőre nézve is sok mondani valót tartogat a film, így ajánlom, hogy aki még nem látta az nézze meg! Kitűnő!

2012-08-28 17:40:51 BonnyJohnny (5) #34

Hát igen, ez már csak egy ilyen film... :)

2012-08-28 17:13:38 csabaga (5) #33

Újranéztem és most zseniálisnak érzem...:)

2011-11-07 14:53:29 ChrisAdam (5) #32

Én is az MGM-en láttam, figyeljétek a műsorát, tuti leadják valamikor.
Egyébként jó film, talán csak egy baja van: kicsit hosszú.

2011-03-18 17:08:52 csabaga (5) #31

Olyan szuggesztív egyéniség,hogy szerintem ő viszi ezt a filmet.
Rajta kivül mindenki önmagát adja.Dietrich egy német nőt,Tracy egy bölcs embert,M.Clift és J.Garland pedig ugyanazt a meggyötőrt embert,akik akkor voltak sajnos már a valóságban is.
Mivel a legjobb színészi alakítás az ügyvédé,ez elég érdekessé teszi a filmet.Változtat szerintem a mozi eredeti mondanivalóján,hiszen hatásosan érvel.
Mivel a vádlotak kétségtelenül bűnösök,de voltaképpen jelentéktelen kiszolgálói a rendszernek,így az alkotás számomra egy kicsit felesleges és talán túl hosszú.
Inkább 3/4.

előzmény: gaillard (#26)

2011-01-08 01:48:40 tractorking (4) #30

Szégyen, hogy nálunk a mai napig nem jelent meg DVD-n.

2010-09-29 21:56:45 dabo (4) #29

Hú de sok sebből vérzik az a kis film a filmben lágerekről: [link]

2010-05-12 13:55:43 banana (5) #28

Ma is lesz igen. Nem tudja valaki rögzíteni? :)

2010-05-12 13:02:15 acidphase (5) #27

ahogy latom ma is..

előzmény: Leslie (#23)

2010-05-03 17:22:28 gaillard (5) #26

Schell szerepe mondhatni csupán harmadrangú (és a filmnek van abszolút főkaraktere) - akkor miért díjazták mégis főszereplőként?

2010-04-24 21:08:04 banana (5) #25

Szinkronosan?

2010-04-03 22:09:10 Hannibal Lecter (?) #24

Én is mostanában akarom majd megnézni ezt a filmet, és tényleg szégyen, hogy sehol sem lehet ráakadni. (Nekem is csak torrentről sikerült leráncigálnom.) Tegnap láttam az Aki szelet vet c. filmet, sajnos az is új szinkront kapott, Tracyt Barbinek Péter, Marchot Kertész Péter szinkronizálta, és borzadály volt. Nem (csak) miattuk, hanem a mellékszereplők hangjai miatt. Ebből a szempontból szintén nagy kár, hogy az Ítélet Nürnbergben-t nem lehet szinkronosan megkaparintani, ugyanis a klasszikus magyar változatban olyan nevek működtek közre, mint Várkonyi Zoltán, Egri István, Somogyvári Rudolf vagy Mezei Mária.

2010-04-03 21:29:38 Leslie (5) #23

Az MGM csatorna rendszeresen leadja a filmet. Sajnos azonban új szinkronnal, nem pedig az eredeti pannóniással.

előzmény: dönci4 (#22)

2010-04-03 20:57:09 dönci4 (5) #22

Kösz acidphase, "külföldiül" megvan, de még feliratot se könnyű hozzá találni. Egyébként is szinkronosan lenne az igazi. Ezt a filmet valaha mozikban játszották, többször lehetett TV-ben látni,
egyszerűen csak szeretném ha meglenne. Reméltem, hogy valahol belebotlok, de úgy tűnik reménytelen.
De azért örülök, (ahogy az alábbiakat olvastam) hogy nem csak szerintem szenzációs a film.
dönci4

előzmény: acidphase (#21)

2010-04-03 13:38:11 acidphase (5) #21

külfoldi torrent oldalakrol lelehet szedni csak magyar felirat hijján, ha ez esetleg visszatartó tényezö..

előzmény: dönci4 (#20)

2010-04-03 12:04:39 dönci4 (5) #20

Két éve hajkurászom eredmény nélkül.Már megvenni is hajlandó lennék.
Nincs ötletetek honnan lehetne letölteni?
kösz. dönci4

2010-03-14 11:28:38 acidphase (5) #19

MGM-en megin levetitik, ha esetleg vkit erdekelne, es ha jol emlekszem a szinkron sem annyira veszes, ugyhogy en asszem ismetelten megtekintem ezt a kivalo alkotast..

2009-11-27 11:41:21 Leslie (5) #18

A szokásos Stanley Kramer-féle zseniális minőség. Nem is tudnék választani az Aki szelet vet és e film között. Ez a film azért komplexebb: ott egyértelmű volt melyik oldalnak kell szurkolni, itt viszont a néző is tanácstalan lesz a végére. Nagyon érdekes és fontos kérdéseket vet fel, mind társadalmi, mind jogi, mind politikai értelemben. Természetesen a problémákat csak fel-felvillantja, mert 3 órás játékidőbe ezek részletes taglalása megközelítőleg sem férne bele; ráadásul egy játékfilmnek ez nem is lehet célja, feladata.
Az Aki szelet vet-ben és itt is a bírósági, tárgyalótermi jelenetek lettek a legjobbak. Kiváló feszültségteremtés jellemzi. Az kicsit furcsa, hogy a per a filmben néhány napnak tűnik, és csak a végén említik meg, hogy valójában hónapokig tartott.
A Kramer-filmekben bevett szokás szerint elképesztő színészgárda játszik itt is. Sztárok (és egyben kiváló színészek) egész sora szerepel a filmben.
Első helyre mindenképpen Spencer Tracy neve kívánkozik. Az Aki szelet velet hálás ügyvédszerepe után itt bíróként bizonyít. Uralja jeleneteit, mint mindig. Ez az ember bármit el tudott játszani. (Kivéve mellékszerepet és negatív karaktert. :) Bár biztos azt is tudott volna, csak nem volt rá lehetősége.)
Jó volt újra együtt látni a Most és mindörökké sztárpárosát: Burt Lancastert és Montgomery Cliftet is. Itt gyökeresen eltérő karaktereket játszottak, mint ott. Lancester megtört vádlottként elképesztően jó. Clift pedig néhány perces szerepében is Oscar-jelölt alakítást nyújt, mint fogyatékos, sterilizált tanú.
A végére hagytam a film nagy meglepetését. Maximilian Schell, ha el nem is lopja a show-t (szerintem a fenti színészektől ez képtelenség), de maximálisan méltó partnere a "nagyoknak" az ügyvéd hálás szerepében. Méltán megérdemelt Oscar-díját be is zsebelhette.
Természetesen a többi, nem kevésbé híres és nagyszerű színészt is meg lehetne említeni: Dietrich, Widmark, Garland. Élete egyik első, kis szerepében William Shatner is feltűnik.
Semmi bajom a West Side Story-val, de ez az Oscar megint csak mellément. Ennek a filmnek kellett volna kapnia. Szegény Kramerrel sikerült mindig kiszúrni: 6 filmért begyűjtött 9 jelöléséből egyet sem tudott díjra váltani. Ráadásul már megint egy musical vitte el előle, ahogy korábban A megbilincseltek és később a Bolondok hajója elől is.

2009-09-04 15:28:57 acidphase (5) #17

na megneztem vegul MGM szinkronnal, most ismetelték.. eshat még igy is azt kell h mondjam a filmrol hogy: Uhhhh

2009-09-03 13:16:30 mchn (5) #16

Nekem nem, az amugy is csak uri huncutsag.

előzmény: acidphase (#13)

2009-09-03 13:09:56 JeszKar (?) #15

Nem az baj, hogy szinkron, hanem hogy MGM szinkron, már ha azt annak lehet nevezni.

előzmény: acidphase (#14)

2009-09-03 13:07:11 acidphase (5) #14

most latom h ma vetiti az MGM.. csakhát szinkron..:s

2009-09-03 07:48:53 acidphase (5) #13

volt hozzá magyar feliratotok?

2009-09-02 23:03:41 mchn (5) #12

Atyaeg. Az Inherit the wind is mestermunka, de ez meg boven ratett egy lapattal. Kamaradramaban ilyen szintu fenykepezest osszehozni mar vmi zsenialison is tulmutatot igenyel.
A film meg bekerult az all-time listamba, kiutve a 12 duhos embert.

2008-10-19 17:55:53 jesi (5) #11

egy kicsit féltem, hogy 3 órás "tárgyalós" film, de minden tekintetben zseniális a film, hogy mikor vége volt rövidnek tünt.

2008-06-14 13:06:51 Dougie (?) #10

tényleg elképesztően jó film, ennyi sztárt egy helyen és mégis: "Maximilian Schell steals the show" - valóban frenetikusan alakít ebben a szerepben
persze a többiek is kiválóak, Spencer Tracy mint nyugdíjas, megfontolt, érdeklődő bíró; Burt Lancaster mint egész végig szomorúan és bűnbánóan néző, de egyszer fantasztikus alakítva kirohanó vádlott; Marlene Dietrich mint visszafogott, hűvös német nő; Montgomery Clift mint zavarodott tanú; Richard Widmark mint tipikus amerikai "kihaénnem" tábornok; és persze Maximilian Schell, akiről nem lehet mit írni, olyan lehengerlő teljesítményt nyújtott; egyébként még a csak néhány percet szereplő Emil Hahn figurája is eltalált volt szerintem

tetszett az is, ahogy a nyelvi problémát megoldották - ugyanis nem akarták hogy mindenki eleve angolul beszéljen, mivel a többség elvileg német volt, a folyamatos feliratozás zavaró lett volna - e mellett logikátlan is lett volna, mert a történet szerint nem értették volna egymást - tehát maradt a folyamatos fordítás (mint ahogy azt az elején is hallhattuk/láthattuk), de 3 órán át ez is zavaró lett volna, tehát végül maradt a köztes megoldás, kiegészítve a fordító fejhallgatóval (amit állítólag valóban a Nürnbergi per esetében használtak először, ilyen célra) tehát ezt a problémát szerintem kitűnően oldották meg - mégha kissé zavaró is, hogy tulajdonképpen angolul beszél mindenki; bár elsőre viccesnek tűnhet, hogy mindenki fejhallgatóval ül a teremben, de másképp nem igazán lehetett volna megoldani

aztán ugye ott van kameramozgás, tényleg kiváló, mikor hosszasan beszélnek a tárgyalóteremben és a kamera lassan körbefordul, hogy láthassuk a többieket (arcukat, reakciójukat, stb.), majd mikor körbeér, másodperc pontossággal megáll egy olyan szögben, hogy azt a szereplőt is látjuk, aki akkor került szóba - zseniális - mindezt a film folyamán nem egyszer megismételve - vagy a lassú kameramozgással kontrasztos hirtelen ráközelítés is találó, amit persze a megfelelő pillanatokban alkalmaznak

és akkor még ott van a látszólag elsőre egyértelmű kimenetelű történet, ami a végére már egyáltalán nem lesz olyan egyértelmű...

2007-12-30 11:23:43 Olórin (5) #9

jó, nekem fel van adva az, neked meg fel van adva ez:)

előzmény: Ivan/ (#8)

2007-12-30 11:17:58 Ivan/ (5) #8

Ha sikerülne mindenképpen nézd meg. Valahogy kizártnak tartom, hogy az ne nyerné el a tetszésedet. Sőt ha már Kramer mindenkinek ajánlom a Santa Vittoria titka filmjét is. Valahogy nem egy ismert film, de szerintem egyike a legjobb nem hagyományos értelembe vett második világháborús filmeknek. Picit talán hasonlít a Corelli kapitány mandolinjara csak annál jóval jobb.

2007-12-29 00:43:41 Olórin (5) #7

Azt meg már én akarom régóta megnézni (az Ítélet Nürnbergben után meg még inkább), de egyelőre nem sikerült elcsípnem sehol...

előzmény: Ivan/ (#5)

2007-12-29 00:43:04 limupei (?) #6

Értem én mire gondolsz (nem láttam, de olvastam), csak az Akadémia szeret amerikai lenni, és Amerikában az a probléma közelibb, mint ez )lásd Crash).

Amúgy az America kétségtelenül a legjobb dal a WSS-ban.

2007-12-29 00:30:56 Ivan/ (5) #5

Na ezt nekem mostmár pótolnom kell:) Valahogy mindig úgy voltam vele, hogy a két Stanley közül hozzám Krammer alkotásai jóval közelebb áltak. Ráadásul sokak szerint ez a legjobb filmje és igen nehéz ezt elhini, mert az Aki szelet vet számomra minden idők egyik legtökéletesebb mestermunkája.

2007-12-28 23:57:32 Olórin (5) #4

Tudom, és pl. az America c dal (ami messze a legjobb az egészben) már önmagában szép teljesítmény abban a korban, de nézd meg ezt, és érteni fogod, miért mondom, hogy a WSS sokkal kevésbé kényelmetlen:)

2007-12-28 23:52:27 limupei (?) #3

Ja, a népszerűségi kérdés vitán felül áll, védelem abszolút vége:)

2007-12-28 23:51:24 limupei (?) #2

Ici-picit most meg kell védenem az Akadémiát, illetve a "kényelmetlen kérdést". Azért ne feledjük, hogy a '60-as években járunk, és akkor még több amerikai államban börtönbüntetés járt a vegyesházasságokért, szóval az is elég kényelmetlen téma volt akkoriban. Igaz, hogy a Találd ki ki jön ma vacsorára jobb nála, de hát ez az Akadémia (védelem vége:).

2007-12-28 23:42:30 Olórin (5) #1

Azon kevés film egyike, amiben egész egyszerűen minden, de tényleg minden tökéletes, az alkotók valami elképesztő teljesítményt vittek véghez.
Színészek: földbe döngölő alakítások egész sorával van tele a film, kezdve Tracy visszafogott, konokul igazságkereső bírójától, Lancester csendes fájdalommal bűnbánó vádlottján és Dietrich kétségbeesett, szomorú háborús özvegyén át Schell a német nép becsületét megszállottan megőrizni próbáló ügyvédjéig. Utóbbi egyébként a remek színészgárda fénypontja, szinte hipnotikus erővel bír egy-két jelenetben.
Forgatókönyv: azt hittem, egyértelmű háborús bűnösök elítéléséről fog szólni a film, de nem, itt ugyanis már nem a főbűnösökről van szó, hanem a rendszert hol több, hol kevesebb fenntartásokkal szolgált bírókról, akik bűnösségében sokan kételkednek. Hihetetlenül árnyalt képet nyújt az egyénnek az állam bűneiben betöltött szerepéről, és arról, hogyan tekint erre a külvilág. Ráadásul a film bőven továbbmegy egyes vezetők, sőt Németország felelősségén, és olyan, igencsak kínos, provokatív kérdéseket sem rest a néző pofájába vágni, amikre még ma sincs megnyugtató - vagy bármilyen - válasz.
Rendezés: egy háromórás bírósági filmet nem könnyű kreatívan elkészíteni, nagyrésze egyetlen helyiségben játszódik, jellegének és a témának köszönhetően az is túl kötött és statikus, a legegyszerűbb ilyenkor a színészekre és a forgatókönyvre való támaszkodás lehet. De Kramer nem érte be ennyivel, és mesteri munkánt végzett. A kamera állandóan mozgásban van, így tölti meg élettel és feszültséggel a tárgyalást, folyamatosan pásztázza az arcokat, körbejárja a beszélőt, miközben a háttéret is élesen tartja, hogy azt is lehessen látni, akiről szó van, a kulcspontokat pedig az erőteljes vágás és a hirtelen nekiiramodó kép hangsúlyozza ki. Az intenzitást növeli, hogy a tárgyalótermen kívüli jelenetekben viszont a kamera teljesen statikus, és nem ritka, hogy egy többperces dialógust egyetlen beállításból, vágás nélkül nézünk végig.
Egyszerűen mestermű, és bár minden tiszteletem a remek West Side Story készítőinek, azt kell mondjam, hogy pár Oscar ezúttal is rossz helyre (pontosabban a kevésbé kényelmetlen, népszerűbb filmnek) ment.