Captain Phillips (2013) ☆ 👁

Phillips kapitány

(Paul Greengrass)

amerikai akciófilm, dráma, életrajzi film, thriller

3,9

2020-05-31 12:58:34 csabaga (3) #42

A fő probléma, hogy még a biztonságosabb útvonalat sem tartotta be, letért róla. Én sem értem, miért csináltak hőst belőle.

előzmény: Sziez (#41)

2020-05-31 12:54:51 Sziez (1) #41

Rég idegesített film ennyire, mint ez. Tom Hanks erőszeretettel játszik idiótákat, de Forrest Gump ehhez a kapitányhoz képest Nóbel-díjas atomtudós. Ráadásul megtörtént eset, szóval tényleg létezik ilyen hülye, aki még a világ elé is tárja mekkora egy balfék!
Már ott elkezdődött a bosszankodásom, hogy miért vállalta el a fuvart kalózveszélyes vizeken anélkül, hogy ragaszkodott volna legalább egy nyugdíjas fegyveres biztonsági őrhöz, aki esetleg néhány levegőbe lövéssel elejét tudta volna venni az egész támadásnak. Akkor már minden repülőn is volt egy ilyen marsall, ide miért nem jutott egy. A 20 fős legénység gázsija mellett az ő nyugdíjkiegészítése már igazán nem jelenthetett volna túl nagy tételt, vagy ha igen, akkor ehelyett a kapitány helyet inkább őt rakták volna fel a hajóra. Merthogy ez az impotens, dilettáns kapitány végig csak bajnak volt ott, azt kezdettől fogva láttam. Még amikor a legénység önállóan megoldotta a helyzetet túszul ejtve a kalózvezért, azt is sikerült elbaltáznia. Saját magát navigálta túszhelyzetbe, és egyfolytában Pierre Richard-féle bohózatba illő idióta módjára viselkedett. Neki köszönhető, hogy a végén már egy hadsereg kellett a kimentéséhez, de a saját mentését is sikerül jól megnehezítenie. Ezt az embert felelősségre kellett volna vonni a legénység és a hajó veszélyeztetéséért, nem pedig újra hajóra ültetni.
Tom Hankset amúgy szeretem, de ennek a kapitánynak a bénázása engem annyira bosszantott, hogy a végén már a szomáliai kalózoknak drukkoltam.

2018-09-25 02:01:13 ender1112 (2) #40

Egy átlagos "megtörtént eseményen alapuló" hálivúdi film: giccses, látványos, hazug...

2014-12-01 09:43:54 Leo_Stotch (5) #39

Nekem az a nagyjelenet húzta fel egyértelműen erős négyesről hibátlan mozira. Olyan mint a Kényszerleszállás.

2014-12-01 09:23:12 hhgygy (5) #38

Félreértés ne essék, én nem kritizáltam (illetve nem én kritizáltam) Tom Hanks végső nagyjelenetét, nekem is belefért, ráadásul a film a megtörtént esettől sok másban is eltér, amint azt a vonatkozó cikkekből el lehet olvasni.

előzmény: tomasso (#37)

2014-12-01 04:27:08 tomasso (4) #37

Úgy tűnik Paul Greengrassnek nagyon megy ez. Szinte zsigerből vágja ki az efféle korrekt munkákat, egyre inkább bizonyítva azt a tényt, hogy felettébb tehetséges rendezővel van dolgunk. Aki nem abból él, hogy mások ajnározzák esetlegesen 1-2 jobban sikerült korai munkája miatt, hanem folyamatosan le is tesz valami értékelhetőt az asztalra, és hozza az elvárható szintet. A dokumentarista stílus nagy erőssége, már-már védjegyévé vált, mivel megtörtént esetet dolgoz fel helytálló is, és újfent nagyon jól működik. Erős hangulatot kölcsönöz a filmjeinek, a kameramozgás, a vágások zseniálisak, konkrétan harapni lehet a feszültséget, amihez nagyban hozzájárulnak a színészek is, akik nem a kamerába játszanak, inkább az eseményeket keltik életre - a kamera csak ott van, és mintha mi is ott lennénk, tanúi lehetnénk a borzalmaknak.
Ugyan felnagyít dolgokat, de bizonyos mértékig szűkséges is lehet: például mi értelme lett volna úgy filmre vinni a kimentést, hogy a kalózok éppen "kávézgatnak", kilövik őket, aztán Phillips kapitány meg danolva megy át az anyahajóra viszkizni egyet a katonákkal. Mert az alattam linkelt videóból kábé ez jön le :)

Kétség nem fér hozzá - Tom Hanks zseniális!

2014-11-30 09:24:38 hhgygy (5) #36

A megmentés utáni jelenetet Tom Hanks improvizálta az IMDB trivia szekciója szerint. Mondjuk nekem nem volt ellene kifogásom, hitelesnek tűnt a sokkos állapotban lévő ember habogása. A képet árnyalja némileg ez a BBC-nél megnézhető videó, amin viszont az látszik, hogy az eredeti Phillips kapitány egyáltalán nem volt sokkos állapotban.

2014-07-09 18:05:53 acidphase (5) #35

öö ez egy igen jó túszdráma volt, vagy mi kellett volna bele mégis? mesélj..

az meg hogy Tom Hanks ripacskodna a végén?? hát nem tudom nekem más fogalmam van ezek szerint erröl a dologról.. vagy a végén h kellett volna lereagálnia a végső jelenetet, rágyújtani egy cigire és elmondani vmi viccet?

na lássuk milyen rendezöi megoldásokra gondoltál, ne csak a fikamika legyen..

2014-07-09 17:07:40 Tenebra (3) #34

Izgalmas sztori - tipikus elcseszett mainstream megvalósításban. Az alapszituáció izgalmas lett volna, de az alkotók úgy döntöttek, inkább akciózzunk. Kár érte, pedig ebből egy igen jó túszdráma kialakulhatott volna. Nem így lett. Azért nézhető, de ahogy haladt előre, úgy romlott az osztályzatom, a végén a 2-esen gondolkodtam.

Pozitívum, hogy nemcsak az alaptörténet miatt valósághű, de a dialógusok, reakciók is jórészt elég hihetők. Kivéve az akciózást és a szomáliai kalózok jó pár megnyilvánulását. Na, meg Tom Hanks ripacskodását a végén.

2014-05-21 13:26:14 slawter (5) #33

4-esre gondoltam a végéig, aztán az utolsó negyed óra 5-ösre vitte fel, Hanks zseniális volt a végén.

2014-04-28 15:27:02 schankox (4) #32

Izgalmas, néhol kicsit ide-oda kapkodós kamerával. Néha túl pátoszos 70%

2014-04-01 16:44:38 csabaga (3) #31

A valós eseményeknek utánanézve,az osztályzatom négyes alá...

A filmből teljesen kimaradt a kapitány súlyos felelőtlensége és felelőssége a történtekért.

2014-03-31 17:49:19 csabaga (3) #30

Két film.Az első érdekes,a második szabvány túszdráma.

2014-02-20 20:42:02 hogen (4) #29

Annyira nem kötött le a film csak néztem zombiba.. egészen a végéig mikor arra döbbentem rá hogy mekkora király múvi volt.

2014-02-10 09:20:30 Ubul (5) #28

közepe fele tényleg leül kicsit, viszont ettől függetlenül az egész film dúl olyan jelenetekkel, amik teli vannak feszültséggel (az említett , kicsit visszább vett tempójú jeleneteknél is)

A vége meg priceless Tom Hanks-től, pedig eléggé a háttérbe kerül a film közepétől. 4-es, de lehet felmegy ez még zseniálisra is, újranézést kíván részemről.

Zenét nem nagyon mondta senki, de szerintem nagyszerűre sikerültek a film alá ezek is, legalábbis annyira, hogy emlékezetesek maradtak számomra.

Emellett
néha én is a szomiknak drukkoltam olykor :D

2014-02-08 05:32:55 JohnnyJohnny (4) #27

Erős kezdéssel nyitó, lebilincselő túszdráma, mely a végére aztán fokozatosan lecseng és stagnálni kezd egy szinten.Tom Hanks végső jelenetsora viszont igazi kuriózum, talán a számkivetett hasonlóan hálás szerepében láttam tőle ennyire intenzív és hiteles színészi játékot.

2014-02-03 14:13:04 critixx (2) #26

Hihetetlen, de egyet kell értsek veled.

előzmény: Lil Martin (#25)

2014-02-03 14:05:30 Lil Martin (2) #25

én végig a szomiknak szurkoltam, az egyetlen említésre méltó karakter a vézna főnök volt.

2014-01-20 21:15:26 Pedro (5) #24

Na végre egy film. Észre se vettem a két órát, hihetetlenül izgalmas. Hanks az utolsó negyed órában megmutatta mit tud, kár hogy csak a végén volt rá lehetősége. Csatlakozom Daemiaen-hez, Paul Greengrass mestere a feszültségkeltésnek. Mintha egy dokumentumfilmet néztem volna végig 1 méterről a helyszínen. Ja és lesz*rom, hogy igaz vagy nem a történet, nem azért ülök le egy Hollywoodi film elé, hogy igaz történeteket lássak, még ha azt is próbálják elhitetni velem.

2014-01-10 01:35:16 Danesz99 (4) #23

Mintha már láttam volna ilyet Greengrass-tól, hogy kis helyen néhány ember egymásnak feszül és egymást nem értve üvöltöznek egy pattanásig feszült helyzetben. Ott is és itt is briliáns a feszültségkeltés, valamint mindkét storyt az élet írta, ott happy end nélkül. Ebben a második fele túl klausztrofób érzést keltett bennem, már-már fullasztó volt nézni holott nincs bajom a bezártsággal. Az első fele kitűnő, összességében pedig egy nagyon jól összerakott dráma.

2014-01-10 00:52:38 from hell (4) #22

Talán jobb osztályzatot is kaphatott volna, ha nem pár hete látom a dán verziót (Emberrablás), melyben szintén szomáliai kalóztámadásról van szó és bár alapvetően más történetről beszélünk, ráadásul más a szituáció alakulása is, drámaiságát tekintve az köröket ver Greengrass amúgy korrekt filmjére.

2014-01-09 23:49:19 R2d2 (5) #21

Na, valahogy igy kell filmet csinálni. Kiváló karakterek a szomálik, Kusturica megnyalná a száját és Hanks is hozza amit kell a gázsiért. A téma mindennapos, sajnos nem mindig van kéznél egy kommandós alakulat, hogy megoldja a dolgot.

2014-01-09 18:27:04 norberto182 (4) #20

Már épp azon gondolkoztam, hogy újabb csalódás lesz ez a film is, mikor

megérkezett a SEAL team és Tom Hanksel megmentették a filmet! :)

Ilyen mikor egy nagyszerű színész felhúz egy amúgy gyenge 4-es filmet 5-ösre

2014-01-08 18:29:15 blazserbozso (5) #19

Különleges, egyedi hangulatú túszdráma, végig izgalmas, talán csak a közepén ül meg egy kicsit, de a végére Zöldfű Pál :)olyan feszültséget kreál, hogy elfelejtesz levegőt venni. Az utolsó 10 perc pedig a filmtörténet egyik legnagyobb alakítása Tom Hankstől, olyan gombóc volt a torkomban, hogy alig fért be mellette levegő.:) Oscart Tom Hanksnek!!! Lenyűgöző, lélegzetelállító alakítás és érdekes, izgalmas film.

2013-12-10 01:44:54 flake (5) #18

Végig profi és izgalmas, a vége pedig iszonyatosan katartikus.

2013-12-06 17:53:22 BonnyJohnny (5) #17

Valóban feszes és izgalmas. Több, mint két órás játékidő is gyorsan elröpül. A legjobb akciófilmekkel is vetekszik izgalom tekintetében, és drámának is kiváló, különösen Tom Hanks remekel a szerepében.

2013-11-20 21:04:56 kobretti88 (5) #16

Feszes és izgalmas film, ami talán egy picivel hosszabb a kelleténél. A filmben Tom Hanks egész jó, viszont az utolsó jelenetében, amikor zseniális. Hanks mellett a kalózok vezérét alakító színészt kiváló volt. Megkockáztatom hogy ő vitte el a filmet a hátán. Helyenként sajnos leül, ami nem tökéletesen, de egy igényesen elkészített dráma.

90 %

2013-11-14 20:02:57 dwalker666 (4) #15

A film erős négyes, Tom Hanks zseniális, még mindig. Hanks játéka végig feszesen tartja az eseményeket, az utolsó jelenetben pedig nagyon durván jót alakít.

2013-11-07 21:15:17 Danika256 (4) #14

Most néztem meg, kellemesen csalódtam. Tom Hanks hozza a tőle elvárt magas szintet. Az eleje kicsit nehezen indul be(ott egy kicsit unatkoztam), de utána végig izgalmas és feszes maradt a film és a befejezés is jó volt, illetve jól is volt kivitelezve. Kifejezetten tetszett! Csak azért nem adtam rá 5 pontot, bár lehet megérdemelné, mert valahogy nem egészen szippantott be a film, de lehet rajtam múlt. Mindegy ha a Gravitációra 5-öt adtam, akkor ez egy erős négyes!

2013-11-03 17:07:08 Daemiaen (5) #13

Karfaszorítóan izgalmas thriller leginkább két ember sokatmondó tekintete között mindenféle MacGyver-i hókuszpókusz és homlokcsapkodóan vad fordulatok nélkül. Paul Greengrass olyan mestere a feszültségletésnek, amilyennel régen volt dolgunk.

2013-11-02 23:20:35 Adam Taylor (5) #12

Hihetetlenül feszes, pengeéles túszdráma. Nem mondom hogy tökéletesen felépített, de olyan szinten izgalmas és székhez szegező, hogy feleslegesnek is tartom a narratív boncolgatást. Greengrass soha nem volt a kedvencem, most azonban a doku-szintű preciziós rendezés szívvel, és érzelemmel találkozik - a katarzis garantált.
Hanks épp azért remek, mert egy percig sem hamis. Ő maga Phillips kapitány, teljesen rászabták a szerepet. Az utolsó pár perc viszont jutalomjáték; de a hiteles fajtából.

2013-10-18 12:29:10 cucu (?) #11

Ez egy kicsit kétértelmű volt: "Captain Phillips went into the lifeboat in order to ensure the safety of his crew". De a folytatással ("because thereby he insured the pirates left the ship") meg a magyarázatoddal együtt értem már.

2013-10-18 12:23:56 Olórin (5) #10

A filmben sem "adja fel magát" a kalózoknak. A megegyezés szerint bemegy a mentőhajóba, és megmutatja nekik, hogy kell irányítani. Aztán indulna ki, és a kalózok leütik hátulról, és túszul ejtik.

előzmény: cucu (#9)

2013-10-18 12:16:53 cucu (?) #9

Greengrass: "Also, the fact is that Captain Phillips went into the lifeboat in order to ensure the safety of his crew, because thereby he insured the pirates left the ship."

CNN: "After his rescue by U.S. Navy SEAL commandos, Phillips was lauded as a hero and wrote a book about his ordeal, "A Captain's Duty." The publisher promoted him as a sea captain who risked his life by offering himself as a hostage "in exchange for the safety of the crew," something Phillips later acknowledged was a falsity spread by erroneous media reports.

"I didn't give myself up," he told Griffin during his book tour in 2010. "I was already a hostage by then." He later said, "The media made everything out to be me. But that's the media. When I came home, I really didn't go and put myself in front of the media. A lot of my crew did. I didn't.""

De mondjuk egy akció-dráma-életrajzi (értsd: nem doku) filmen fölösleges 100%-os pontosságot számon kérni.

2013-10-18 10:21:16 Olórin (5) #8

Greengrass válasza.

2013-10-17 18:53:32 Hannibal Lecter (3) #7

Az utolsó két percben tényleg hatásos Hanks játéka (aki látta, tudja, mire gondolok), addig viszont eléggé rutinszerű. Mondjuk az más kérdés, hogy eleve nehéz azonosulni egy olyan főszereplővel, aki a játékidő második felében totális passzivitásba vonul, szinte száz százalékig "átengedve a terepet" a túszejtő kalózok és a flotta csatározásának.

2013-10-17 17:44:58 critixx (2) #6

Egy érdekes cikk: link

Úgy tűnik, a valódi Phillips kapitány korántsem volt ennyire pozitív figura.

2013-10-17 17:39:34 Tenebra (3) #5

Akkor ezúttal bejött a tippem, és jól tettem, hogy a vetítés helyett az egyetemre mentem be inkább :D.

2013-10-17 17:36:50 critixx (2) #4

Átlagos iparosmunka, melynek a legnagyobb baja a hossza. 2 óra 20 percen keresztül mindez iszonyú unalmassá és vontatottá válik, pláne hogy alapvetően nem ragadott meg a téma. Hanks teljesen rutinból hozza az alakítását.

2013-10-17 16:13:45 Olórin (5) #3

Természeten pont az ellenkezőjét gondolom:) Főleg, hogy Hanks a legőszintébb, legtermészetesebb alakítását nyújtja, amit évek óta láthattunk tőle. Totális alázat a szerep iránt.

2013-10-17 15:26:51 limupei (4) #2

Lassan jobban fogod utálni a díjszezont, mint Armond White :)

2013-10-17 15:14:00 Hannibal Lecter (3) #1

Bátortalan, mérsékelten izgalmas és a megtekintés után gyorsan elillanó túszdráma. Sem Greengrass, sem Hanks nem áll a helyzet magaslatán, pedig előbbitől sokkal többet vártam. Hármas.