On the Beach (1959) ☆ 👁

(Stanley Kramer)

amerikai dráma, sci-fi

3,6

2022-01-26 10:48:01 Xuja (3) #10

Osztom az előttem szóló kolléga véleményét: rettenetesen hosszú, giccses, hiteltelen és eseménytelen sci-fi dráma, amit egyedül a remek színészgárda és némileg az atmoszféra tornáz fel hármasra (a kihalt városkép elég ütős látvány.) Peck, Gardner és Astaire is kiváló a szerepben, Anderson viszont inkább csak biodíszlet, Perkinsnek meg írhattak volna még némi karaktert. Egyébként pont a karakterrajz az, ami némileg tud működni - furcsa módon akkor, amikor még nem hat át mindent annyira az apokalipszis, hanem láthatunk egy tipikus, romantikus filmbe illő ismerkedést Peck és Gardner között. Illetve Astaire figurája is tetszett, akihez kapcsolódik egy kiváló trükkökkel megtarkított autóverseny (nesze neked Ben-Hur), és a halála a film legmeghatóbb része.

2018-09-20 13:59:26 ryood (2) #9

túlnyújtott, érzelgős, pátoszos. a végén már nagyon szenvedtem.

2016-12-31 11:43:09 Nordbright (4) #8

Igen, a Waltzing Matilda -t nem ismertem, de most utána is néztem és meg is hallgattam párszor :)

előzmény: Drug (#6)

2016-12-31 10:10:33 Nordbright (4) #7

Sokáig nem láttam az eredetit, csak a 2000-es adaptációt. Nagyon ritka az, amikor az adaptáció megtartja az eredeti rész történetének legfontosabb mozzanatait, szereplőit (még ha nem is 100%-ig ugyanúgy) és még tud is hozzátenni. Ez esetben szerintem ez történt, de a továbbiak itt On the Beach (2000).
Visszatérve az eredetire, szerintem nagyon jól érzékelteti a posztapokaliptikus, kilátástalan világot, de mégis kontrasztba helyezi azt az élet élvezésének a bemutatásával, amíg csak lehet.
Talán az atomkorszak viszonylag elejére tehető dátum miatt még kissé butácska módon jeleníti meg a történéseket - nyilván nem így zajlana le az apokalipszis és így folytatódna az "élet" egy atomháború után.
Ettől függetlenül ajánlott és elgondolkodtató mű.

2011-06-22 20:43:35 Drug (?) #6

Méltatlanul partvonalra tett film, valószínűleg a mélyen nyomasztó témája miatt. Az operatőre a 2-szeres Oscar díjas Giuseppe Rotunno, Fellini és Visconti operatőre, a fényképezés egészen lenyűgöző, néha szinte hipnotikus hatású, álomszerű. A fő zenei motívum a Waltzing Matilda, az ausztrálok nemzeti dala, a színészek egészen elsőrangúak, kimagaslóan nagyszerű az egész film. Olvastam egy hozzászólást az imdb.com filmes honlapon. Egy volt amerikai repülős írta, aki 1960-ban látta a filmet egy Kínához közeli légibázison 20 társával együtt. Azt írta, hogy a film előtt erősnek és halhatatlannak hitte magát 22 évesen, de ez addig tartott, amíg meg nem nézte a filmet. A vetítés végén a 20 főnyi amerikai repülős 10 percig meg sem tudott szólalni a sokkhatástól.
Még az is lehet, hogy azért nem tört ki az atomháború a 60-as évek elején, mert néhány katonai és politikai vezető is látta ezt a filmet.
Hát csak ilyen filmecske ez....

2009-07-10 04:10:00 -senki- (3) #5

Kőkeményen érződik, hogy nem igazán tudták a készítők hogy mit csináljanak nagy játékfilmnyi méretben a remek alapötlettel, ami akkor a hidegháború delén elég nagy jelentősséggel bírt...

Mivel az alapötlet kb. annyi: atomháború volt, nem tudunk semmit, csak annyit hogy meghalunk. Mindössze ennyi, se egy fordulat, se egy bonyodalom az alap gázon kívül, így kissé unalmas lesz, a játékidőt se füle se farka, kissé sablonos karakterekkel kitöltő történet. A szerelmes film kategória bőven kitelik, van 2 szerelmes pár, meg egy magányos tudós mint főszereplők, meg még egy csomó jelentéktelen szereplő.

A rendezés azért nem rossz, hozza a drámát, a hangulat terén azért vannak erősségei, ami a négyeshez közelítenék. A The Man from Earth [Az őslakó-2007] után talán az egyik legminimálisabb eszközi háttérrel felépített sci-fi... nagy részt itt is csak a beszélgetésekre építenek, az atomháború után világ vizuális ábrázolása kimerül pár kihalt utcaképben, meg pár betegeskedő emberkében (a San-Franciscoban vidáman horgászgató csávó azért erősen hihetetlen volt...), meg az egyébként teljesen üde ausztrál vidékben (ahol azért különös hogy hol van benzin, hol meg lovon kell közlekedni...:))

A színészek elég jók szerencsére.

3.5/5

2007-04-28 20:04:01 Olórin (5) #4

Lassú folyású, nagyjelenetek és giccs nélkül levezényelt dráma a világvégéről, és az emberek erre adott reakcióiról. Szomorú, gyönyörű, megrázó és félelmetes, óriási film.
Ezt szappanoperához hasonlítani...

2007-01-05 17:55:06 ussr (2) #3

Az utolsó 10 másodperc mondjuk tényleg többet ér, mint az egész film. :)

2006-12-28 15:46:32 Ivan/ (5) #2

Hu de nem tudok én ezzel egyetérteni:)

Nagyszerű film, remek rendezés elsőosztályú színészi alakítások és egy olyan befejezés amit egyszerűen nem lehet feledni.

10*/10

előzmény: ussr (#1)

2006-12-28 15:34:22 ussr (2) #1

Nem éri el egy átlagos szappanopera színvonalát sem.
Kár. Pedig milyen jó film lehetett volna!